Prawda

Piątek, 31 marca 2023 - 08:18

« Poprzedni Następny »


Co zabiło rozwiązanie w postaci dwóch państw? Aplauz i pieniądze dla terrorystów


Jonathan S. Tobin 2023-01-14

Arabsko-izraelski terrorysta Karim Jounis, który został zwolniony po 40 latach spędzonych w izraelskim więzieniu za porwanie i zabójstwo żołnierza IDF w 1983 roku, został powitany jak bohater w swoim rodzinnym mieście niedaleko Hajfy. 5 stycznia 2023 r. Zdjęcie: Jamal Awad/Flash90.
Arabsko-izraelski terrorysta Karim Jounis, który został zwolniony po 40 latach spędzonych w izraelskim więzieniu za porwanie i zabójstwo żołnierza IDF w 1983 roku, został powitany jak bohater w swoim rodzinnym mieście niedaleko Hajfy. 5 stycznia 2023 r. Zdjęcie: Jamal Awad/Flash90.

Podobnie jak jego szef, prezydent Joe Biden, robił to przez ostatnie dwa lata, Blinken zapewnił, że administracja jest oddana sprawie bezpieczeństwa Izraela i jego sojuszu z Waszyngtonem. Wypowiedział również zdawkowe słowa o chęci „popierania wzajemnych interesów”, w tym dalszej integracji Izraela na Bliskim Wschodzie i potrzebie zajęcia się zagrożeniem ze strony nuklearnego Iranu – dwóch punktów, w których polityka administracji Bidena w rzeczywistości podważa interesy państwa żydowskiego.

Podczas pierwszej rozmowy telefonicznej z nowym izraelskim ministrem spraw zagranicznych Eli Cohenem, gratulując jemu i reszcie rządu premiera Benjamina Netanjahu, sekretarz stanu USA Antony Blinken przekazał dwa sprzeczne komunikaty.

 

Następnie przeszedł do prawdziwego celu rozmowy: „podkreślenia ciągłego zaangażowania USA w rozwiązanie w postaci dwóch państw i sprzeciwu wobec polityki zagrażającej jego urzeczywistnieniu”.


To coś więcej niż sprzeciw wobec obecności Żydów w sercu ich historycznej ojczyzny w Judei i Samarii, czy wobec praw Żydów w całej Jerozolimie, w tym w jej świętych miejscach, takich jak Wzgórze Świątynne. Jest to sposób myślenia, który dodatkowo wzmacnia siły takie jak Hamas i rzekomo „umiarkowana” Autonomia Palestyńska, których ostatecznym celem jest zniszczenie Izraela, a nie współistnienie z nim.


Jest to ten sam komunikat, jaki Izraelczycy otrzymywali zarówno od lewicowych, jak i głównych amerykańsko-żydowskich grup i przywódców niechętnie witających nowy rząd Netanjahu. Nadal trzymają się złudzenia, że „rozwiązanie w postaci dwóch państw” jest magiczną formułą, którą należy podeprzeć, pomimo dowodów z ostatnich trzech dekad, że Palestyńczycy naprawdę nie są tym zainteresowani.

 

Stoi to w wyraźnej sprzeczności z opinią publiczną w Izraelu, gdzie nawet większość tych, którzy głosowali na koalicję kierowaną przez Jaira Lapida, pokonaną przez prawicowo-religijny blok Netanjahu, nie chce tego rodzaju polityki preferowanej przez Bidena i liberalnych Żydów za granicą.


Lapid mógł uznać rozwiązanie w postaci dwóch państw za teoretyczny ideał, ale ani on, ani jego polityczni sojusznicy nie prowadzili kampanii w tej sprawie, skupiając się zamiast tego na nieudanej próbie przekonania większości wyborców, że Netanjahu jest przestępcą, a jego koalicja bandą nieodpowiedzialnych ekstremistów. Poza skrajnie lewicowymi partiami, takimi jak Meretz, którym nie udało się zdobyć wystarczającej liczby głosów, aby otrzymać miejsca w Knesecie, „proces pokojowy” z Palestyńczykami jest martwą literą w izraelskiej polityce. Mimo to niewielu amerykańsko-żydowskich liberałów, dla których ta kwestia jest artykułem wiary, wydaje się rozumieć, że izraelscy politycy w dużej mierze odrzucili wiarę w mit o dwóch państwach.


Czwartkowe zwolnienie z więzienia Karima 
Jounisa
, najdłużej przebywającego w izraelskim  więźniu terrorysty, jest przykładem incydentu, który ma głęboki wpływ na izraelską opinię publiczną, ale nie robi wrażenia na Amerykanach.

 

65-letni arabski Izraelczyk z wioski niedaleko Hajfy był jednym z trzech terrorystów, którzy w 1983 roku porwali i zabili dwudziestoletniego kaprala Avrahama Bromberga, kiedy był na urlopie i wracał autostopem do domu.


Trzech członków rodziny Jounisów zostało skazanych za morderstwo i skazanych na śmierć, ale ich wyroki zamieniono na dożywocie. Jeden z nich, kuzyn Karima, Sami – który polecił swoim dwóm młodszym krewnym popełnić morderstwo – został zwolniony w 2011 roku w ramach umowy o wymianie za uprowadzonego izraelskiego żołnierza Gilada Szalita będącego w niewoli Hamasu w Gazie.


Wyroki Karima i Mahera Jounisów zostały obniżone w 2012 roku do 40 lat więzienia przez ówczesnego prezydenta Izraela Szimona Peresa na prośbę sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego. Posunięcie to miało być gestem dobrej woli wobec Autonomii Palestyńskiej w ramach wielu nieudanych prób administracji Obamy wynegocjowania porozumienia o dwóch państwach.


Podczas gdy oczekuje się, że Maher zostanie zwolniony za kilka tygodni, Karim wyróżniał się tym, że był terrorystą odsiadującym najdłuższy nieprzerwany wyrok w izraelskim więzieniu. Każdy, kto spodziewał się, że wyjdzie po 40 latach więzienia jako odmieniony człowiek, żałujący swojej bezdusznej zbrodni, lub że jego uwolnienie zostanie zignorowane przez innych Arabów zawstydzonych jego zachowaniem, nic nie wie o społeczeństwie palestyńskim.


Rzeczywiście, po uwolnieniu zachowywał się wyzywająco, wyrażając dumę ze swojego nikczemnego czynu i stwierdzając, że chętnie poświęciłby kolejne 40 lat sprawie palestyńskiej. Pomimo wysiłków władz izraelskich, aby wydarzenie miało prywatny charakter, Karim Jounis został powitany jak bohater w swojej wiosce, gdzie owinięty palestyńską flagą był noszony na ramionach przez tłum swoich wielbicieli.


Należy zauważyć, że jego rodzinne miasto nie leży na spornych terytoriach, ale w granicach Izraela sprzed 1967 roku. Jednak on i ci, którzy wiwatowali na cześć jego powrotu, mówili tak, jakby oni też byli „okupowani”. Co więcej, jak zauważył w tym tygodniu dyrektor Palestinian Media Watch, Itamar Marcus, nie tylko został uhonorowany i nagrodzony finansowo przez przywódców w Ramallah, ale był także przedmiotem niedawnej kampanii zorganizowanej w szkołach AP, w której 40 000 uczniów napisało witające go listy, wychwalające go jako wzór do naśladowania.

 

Nie jest to odosobniony przypadek, jak pokazał szokująco stronniczy artykuł opublikowany w zeszłym tygodniu w „New York Times”. Społeczeństwo palestyńskie ma obsesję na punkcie oddawania czci „męczennikom”, którzy zginęli próbując zabić lub zranić Izraelczyków i Żydów. Nadętym tonem „New York Times” informował, że Siły Obronne Izraela zabijają coraz większą liczbę cywilów, a rok 2022 był „najbardziej śmiercionośnym rokiem” od 2005 roku dla Palestyńczyków. Ale wysiłki mające na celu oczernianie IDF podważa fakt, że większość palestyńskich ofiar takich starć to byli członkowie Hamasu, Islamskiego Dżihadu lub grup terrorystycznych, takich jak Brygada Męczenników Al Aksa, powiązana z partią Fatah, która kieruje AP.

 

Jak wskazał Honest Reporting, 90% zabitych przez IDF brało udział w brutalnych incydentach, z czego 60% brało udział w zbrojnych atakach na izraelskich cywilów i siły bezpieczeństwa, a reszta to uczestnicy zamieszek. Twierdzenie o celowych zabójstwach niewinnych palestyńskich cywilów przez IDF jest czymś gorszym niż złe informowanie przez dziennikarkę uprzedzoną do Izraela, jak zauważyła CAMERA w artykule na temat korespondentki „New York Timesa”, Raji Abdulrahim; to krwawe oszczerstwo.

 

Pomijając kłamstwa na temat działań Izraela, kluczowym faktem wielokrotnie pomijanym w większości relacji z konfliktu jest to, że frakcje walczące o popularność wśród Palestyńczyków rozumieją, że sposobem na zdobycie wpływów politycznych jest aktywny udział w działaniach terrorystycznych i przelewanie żydowskiej krwi. Problem nie polega tylko na tym, że AP wypłaca nagrody za mordowanie, że nagradza Jounisa i jemu podobnych pensjami i emeryturami. Chodzi o to, że te zachęty są tak popularne, że ani przywódca AP Mahmoud Abbas, ani żaden z jego potencjalnych następców nie odważyłby się ich zakończyć.


Waloryzacja terroru jest integralnym elementem kultury Palestyńczyków. Jest to nieodłączna część sposobu, w jaki ich tożsamość narodowa jest nierozerwalnie związana ze stuletnią wojną z syjonizmem.


Rzeczywiście, palestyńskie protesty nie są motywowane skargami na politykę Izraela ani aspiracjami do własnej państwowości. Chodzi raczej o odrzucenie prawomocności państwa żydowskiego, bez względu na to, gdzie mogą być wytyczone jego granice. Dlatego Abbas i jego poprzednik, Jaser Arafat, odrzucili liczne kompromisy i oferty pokojowe, sięgające czasów administracji Billa Clintona, które doprowadziłyby do powstania niepodległego państwa palestyńskiego.


Pozostawia to Izrael w nienormalnej sytuacji, w której nie może zrzec się kontroli bezpieczeństwa nad Judeą i Samarią (Zachodnim Brzegiem), mimo że ludność palestyńska jest rządzona na większości obszaru przez Fatah i przez Hamas w Gazie, która funkcjonuje jak niepodległe państwo palestyńskie od czasu zamachu stanu z 2007 roku, który zapoczątkował rządy grupy radykalnych islamistów.


Wszystko to wyjaśnia, dlaczego izraelscy wyborcy odwrócili się od partii popierających rozwiązanie w postaci dwóch państw i doprowadzili do władzy koalicję, która zadeklarowała swoje zdecydowanie, że nie będzie tolerować dalszego palestyńskiego terroryzmu.


Jak długo Amerykanie nie uznają rzeczywistości w tym konflikcie i natury polityki palestyńskiej, rozdźwięk między dwoma krajami na temat dwóch państw będzie trwał. Zarówno administracja, jak i liberalni amerykańscy Żydzi muszą w końcu zrozumieć, że jeśli ich upragnione rozwiązanie jest martwe, to nie zostało zabite przez tak zwanych izraelskich twardogłowych. Zostało zamordowane przez palestyński aplauz i przez pieniądze dla terrorystów.

 

What killed the two-state solution? Cheers and cash for terrorists

JNS Org., 6 stycznia 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


*Jonathan S. Tobin

Amerykański dziennikarz, redaktor naczelny JNS.org, (Jewish News Syndicate). Komentuje również na łamach National Review, New York Post, The Federalist, w prasie izraelskiej m. in. na łamach Haaretz.

 

 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1215 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

„Terroryści uwielbiają nowe technologie. Co zrobią ze sztuczną inteligencją (AI)?”   Stalinsky   2023-03-28
Pomylony plan administracji Bidena walki z palestyńskim terroryzmem   Tawil   2023-03-25
Gdy tylko @Amnesty rozpoczęła kampanię „apartheidu”, przestali wspominać o libańskiej/jordańskiej dyskryminacji Palestyńczyków     2023-03-24
Doradca Abbasa: Polityka Autonomii Palestyńskiej opiera się na planie kolejnych etapów   Marcus   2023-03-20
Palestyńscy uchodźcy: od 1948 roku do dzisiaj   Lax   2023-03-15
Autonomia Palestyńska walczy o prawa dla terrorystów!   Tawil   2023-03-15
Oto kolejny dowód, że @Amnesty jest antysemicka     2023-03-09
Słowa poprzedzają czyny   Carmon   2023-03-08
Algorytmy Google z 2010 roku, które promowały dżihad, są ponownie analizowane w Sądzie Najwyższym w sprawach dotyczących federalnego prawa   Stalinsky   2023-03-07
Nie ma szczepionki na wirusa nienawiści do Żydów     2023-03-05
Cały świat może się mylić   Landes   2023-03-04
Czy media byłyby tak obojętne?   Spencer   2023-03-03
Palestyńczycy i wiedza o Holokauście   Fitzgerald   2023-03-01
Oszczerstwo „apartheidu” jest całkowicie fałszywe i antysemickie     2023-02-26
Shamima Begum, „panna młoda ISIS”, jaki obiekt kampanii newswashing   Bulut   2023-02-25
Unia Europejska i administracja Bidena akceptują palestyńskie kłamstwa   Tawil   2023-02-25
Powrót masakry, której nie było   Rosenthal   2023-02-21
Ludobójstwo w Nigerii: administracja Bidena tuszuje fakty   Ibrahim   2023-02-20
Co zatem „sprowokowało” atak w Ramot?   Flatow   2023-02-14
Czy negocjacje pokojowe zapobiegają terrorowi?   Levick   2023-02-13
Mnemozyna, półbogini pamięci   Koraszewski   2023-02-12
Istnieje związek między syjonizmem a współczesnym arabskim antysemityzmem     2023-02-11
“New York Times” i OWP są stworzeni dla siebie   Bard   2023-02-10
Administracja Bidena trzyma się umyślnej ślepoty   Amos   2023-02-08
Antyizraelska narracja, która definiuje ostatnie starcia izraelsko-palestyńskie   Frantzman   2023-02-05
Najbardziej postępowi, liberalni, zachodni Palestyńczycy popierają mordowanie Żydów     2023-02-04
Praca doktorska Mahmouda Abbasa   Tabarovsky   2023-02-03
Po masakrze w jerozolimskiej synagodze Palestyńczycy muszą stawić czoła przemocy w naszej kulturze   Eid   2023-02-01
Nie, panie prezydencie Biden, atak na synagogę nie był skierowany przeciwko „cywilizowanemu światu”   Suissa   2023-01-31
Kilka myśli o ataku terrorystycznym w Jerozolimie   Frantzman   2023-01-30
Turcja: otwarte drzwi dla Putina do szkodzenia zachodnim interesom   Bekdil   2023-01-30
O palestyńskich podręcznikach i nazistowskich swastykach   Pandavar   2023-01-28
Jak Facebook dławi byłych muzułmanów w Norwegii   Bower   2023-01-26
Palestyńczycy rekrutują nieletnich, a potem potępiają Izrael za strzelanie do “niewinnych dzieci”   Tawil   2023-01-26
Nienawiść do Żydów na amerykańskich uniwersytetach   Kemp   2023-01-23
Afrykański region Sahelu: wkracza rosyjska Grupa Wagnera, by pogorszyć sytuację   Franklin   2023-01-21
Konferencja w Damaszku w sprawie upadku Izraela     2023-01-16
Dlaczego Palestyńczycy chcą mordować modlących się Żydów?   Tawil   2023-01-15
Kurdowie – naród bez praw   Koraszewski   2023-01-14
Co zabiło rozwiązanie w postaci dwóch państw? Aplauz i pieniądze dla terrorystów   Tobin   2023-01-14
Tureckie “zbrodnie przeciwko ludzkości i nielegalna okupacja Cypru   Bulut   2023-01-13
ONZ wzmacnia terrorystyów   Tawil   2023-01-12
Jeśli antysyjonizm nie jest antysemityzmem, dlaczego Arabowie werbowali nazistów w 1948 roku?     2023-01-10
Młodzi palestyńscy arabscy terroryści nie są niewinnymi dziećmi   Flatow   2023-01-08
Nie, umowa nuklearna Iranu nie jest jeszcze martwa a Rosja pomaga Iranowi, by stał się mocarstwem nuklearnym   Rafizadeh   2023-01-07
Odgórne ataki na wizytę na Wzgórzu   Collins   2023-01-07
Jak twittersfera szerzy antysemitizm   Collier   2023-01-05
Gazańczyk oszukuje antysyjonistów – antysemityzm ogłupia ludzi   Collier   2023-01-02
Jezus palestyński terrorysta i jego 72 ciemnookie dziewice   Hirsch   2023-01-01
Głupota ujawnia się w działaniu, część II: „zrównywanie”   Bard   2022-12-28
Śmierć masowego mordercy, Nassera Abu Hmeida     2022-12-27
Zbliża się trudne Boże Narodzenie w Karabachu   Fernandez   2022-12-27
Palestyńscy rodzice zaniepokojeni rekrutacją ich nieletnich dzieci na „męczenników”   Fitzgerald   2022-12-26
Administracja Bidena i urojenie dwóch państw   Tawil   2022-12-25
Palestyńczyk uderza się w palec, USA żądają śledztwa   Flatow   2022-12-24
Podczas gdy świat milczy, AP nadal bluzga antysemityzmem   Hirsch   2022-12-21
Oszczerstwo apartheidu, by zniszczyć Izrael   Toameh   2022-12-19
Nauka terroru dla maluchów – ponowna ocena porozumień z Oslo   Marcus   2022-12-18
Czy to Europa popiera? Al-Haq mówi światu, aby zdemontował Izrael     2022-12-17
Pan Trump jest bardzo urażony   Koraszewski   2022-12-14
Żydowskie życie jest tanie. Spójrzcie tylko, jak traktują je media   Rindsberg   2022-12-13
ONZ: kiepskie żarty, sztuczki i katastrofy   Collins   2022-12-10
Kulturowe zawłaszczenie i Żydzi   Glick   2022-12-09
Teheran znowu wymachuje “opcją Samsona”   Taheri   2022-12-06
Zainspirowany fikcyjnymi wydarzeniami artykuł „Guardiana” o „izraelskiej masakrze”   Levick   2022-12-06
Szczyt groteski: antyizraelskie grupy próbują skłonić organizacje LGBTQ i feministyczne do popierania palestyńskich prześladowców gejów i mizoginistów     2022-12-05
Co stało się z planem podziału ONZ z 1947 roku?   Hirsch   2022-12-04
Palestyńczycy mieli wspaniałe Święto Dziękczynienia, Izrael mniej   Bryen   2022-12-03
Barbarzyńcy u bram Kijowa   Koraszewski   2022-12-03
Iran i Turcja mają wspólny interes w atakowaniu Kurdów   Frantzman   2022-12-01
75 lat temu: arabskie wypowiedzenie wojny Żydom. Nie syjonistom - Żydom     2022-11-30
Jak brytyjscy politycy stają po stronie terrorystów   Collier   2022-11-29
BDS jest wściekły, bo Izrael i Jordania zgadzają się na rekultywację granicznej rzeki   Fitzgerald   2022-11-28
Podwójna gra Kataru z islamistami na boisku   Toameh   2022-11-27
Przebudzony antysemityzm, książka Davida Bernsteina   Levick   2022-11-25
Opowieść o dwóch terrorach   Hirsch   2022-11-24
Ostrzeżenie dla czytelnika książki   Landes   2022-11-23
Syjonistyczne dziki napadają na Palestyńczyków     2022-11-22
Jeśli chodzi o Izrael, propaganda triumfuje nad faktami   Yemini   2022-11-21
Izraelożercy kłamią statystyką     2022-11-18
Palestyńskie odrzucenie prawa Izraela do istnienia   Hirsch   2022-11-16
Palestyński antysemityzm nie ma ukrytej filozofii – to po prostu czysta nienawiść do Żydów     2022-11-15
Kłamstwa i bezkompromisowy antysemityzm ze strony „Komisji Śledczej” ONZ   Bayefsky   2022-11-12
Palestyńczycy: dlaczego ignoruje się ataki na chrześcijan?   Toameh   2022-11-09
Hidżab, fizyka i ”śmierć Ameryce”   Koraszewski   2022-11-06
Pionki Putina w Sojuszu NATO? Jak Zachód ośmiela Erdoğana   Bekdil   2022-11-05
Raport specjalnej sprawozdawczyni ONZ, Franceski Albanese to antysyjonistyczna propaganda w sowieckim stylu     2022-11-03
Twitter ucisza mnie, stając po stronie antysemitów   Collier   2022-11-02
Jak Amerykanie i Europejczycy ośmielają palestyński terroryzm   Tawil   2022-11-01
Izrael zaoferował pokój w 2000 roku, a jego obywatele do dziś giną   Levick   2022-10-31
Ohydne, antysemickie oszczerstwo z 1969 roku rzucane przez aktywistów Fatahu i ludzi lewicy: „Szalom & Napalm”     2022-10-27
ONZ daje mistrzowski pokaz antysemityzmu   Bayefsky   2022-10-26
Terroryści ISIS grasują w Turcji nadal niewoląc porwane kobiety   Bulut   2022-10-25
Przypisy Komisji Śledczej ONZ zdradzają jej kłamstwa     2022-10-24
Co się dzieje, gdy oferujesz Palestyńczykom państwo?   Flatow   2022-10-23
Francesca Albanese, specjalna sprawozdawczyni ONZ, absurdalnie udaje, że jest obiektywna     2022-10-20
Oddajcie jej kurdyjskie imię: Jina Amini   Mahjar-Barducci   2022-10-19
“Stan wyjątkowy” Cypru: Turcja używa masowej nielegalnej imigracji jako broni   Bulut   2022-10-17
Amerykańska lewica i prawica oskarżają się wzajem o antysemityzm, chowając pod dywan swój własny   Tobin   2022-10-16
Kardynał Wielkiej Brytanii mówi Liz Truss, by nie przenosiła ambasady Wielkiej Brytanii do Jerozolimy   Fitzgerald   2022-10-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk