Prawda

Piątek, 22 wrzesnia 2023 - 16:56

« Poprzedni Następny »


Co zabiło rozwiązanie w postaci dwóch państw? Aplauz i pieniądze dla terrorystów


Jonathan S. Tobin 2023-01-14

Arabsko-izraelski terrorysta Karim Jounis, który został zwolniony po 40 latach spędzonych w izraelskim więzieniu za porwanie i zabójstwo żołnierza IDF w 1983 roku, został powitany jak bohater w swoim rodzinnym mieście niedaleko Hajfy. 5 stycznia 2023 r. Zdjęcie: Jamal Awad/Flash90.
Arabsko-izraelski terrorysta Karim Jounis, który został zwolniony po 40 latach spędzonych w izraelskim więzieniu za porwanie i zabójstwo żołnierza IDF w 1983 roku, został powitany jak bohater w swoim rodzinnym mieście niedaleko Hajfy. 5 stycznia 2023 r. Zdjęcie: Jamal Awad/Flash90.

Podobnie jak jego szef, prezydent Joe Biden, robił to przez ostatnie dwa lata, Blinken zapewnił, że administracja jest oddana sprawie bezpieczeństwa Izraela i jego sojuszu z Waszyngtonem. Wypowiedział również zdawkowe słowa o chęci „popierania wzajemnych interesów”, w tym dalszej integracji Izraela na Bliskim Wschodzie i potrzebie zajęcia się zagrożeniem ze strony nuklearnego Iranu – dwóch punktów, w których polityka administracji Bidena w rzeczywistości podważa interesy państwa żydowskiego.

Podczas pierwszej rozmowy telefonicznej z nowym izraelskim ministrem spraw zagranicznych Eli Cohenem, gratulując jemu i reszcie rządu premiera Benjamina Netanjahu, sekretarz stanu USA Antony Blinken przekazał dwa sprzeczne komunikaty.

 

Następnie przeszedł do prawdziwego celu rozmowy: „podkreślenia ciągłego zaangażowania USA w rozwiązanie w postaci dwóch państw i sprzeciwu wobec polityki zagrażającej jego urzeczywistnieniu”.


To coś więcej niż sprzeciw wobec obecności Żydów w sercu ich historycznej ojczyzny w Judei i Samarii, czy wobec praw Żydów w całej Jerozolimie, w tym w jej świętych miejscach, takich jak Wzgórze Świątynne. Jest to sposób myślenia, który dodatkowo wzmacnia siły takie jak Hamas i rzekomo „umiarkowana” Autonomia Palestyńska, których ostatecznym celem jest zniszczenie Izraela, a nie współistnienie z nim.


Jest to ten sam komunikat, jaki Izraelczycy otrzymywali zarówno od lewicowych, jak i głównych amerykańsko-żydowskich grup i przywódców niechętnie witających nowy rząd Netanjahu. Nadal trzymają się złudzenia, że „rozwiązanie w postaci dwóch państw” jest magiczną formułą, którą należy podeprzeć, pomimo dowodów z ostatnich trzech dekad, że Palestyńczycy naprawdę nie są tym zainteresowani.

 

Stoi to w wyraźnej sprzeczności z opinią publiczną w Izraelu, gdzie nawet większość tych, którzy głosowali na koalicję kierowaną przez Jaira Lapida, pokonaną przez prawicowo-religijny blok Netanjahu, nie chce tego rodzaju polityki preferowanej przez Bidena i liberalnych Żydów za granicą.


Lapid mógł uznać rozwiązanie w postaci dwóch państw za teoretyczny ideał, ale ani on, ani jego polityczni sojusznicy nie prowadzili kampanii w tej sprawie, skupiając się zamiast tego na nieudanej próbie przekonania większości wyborców, że Netanjahu jest przestępcą, a jego koalicja bandą nieodpowiedzialnych ekstremistów. Poza skrajnie lewicowymi partiami, takimi jak Meretz, którym nie udało się zdobyć wystarczającej liczby głosów, aby otrzymać miejsca w Knesecie, „proces pokojowy” z Palestyńczykami jest martwą literą w izraelskiej polityce. Mimo to niewielu amerykańsko-żydowskich liberałów, dla których ta kwestia jest artykułem wiary, wydaje się rozumieć, że izraelscy politycy w dużej mierze odrzucili wiarę w mit o dwóch państwach.


Czwartkowe zwolnienie z więzienia Karima 
Jounisa
, najdłużej przebywającego w izraelskim  więźniu terrorysty, jest przykładem incydentu, który ma głęboki wpływ na izraelską opinię publiczną, ale nie robi wrażenia na Amerykanach.

 

65-letni arabski Izraelczyk z wioski niedaleko Hajfy był jednym z trzech terrorystów, którzy w 1983 roku porwali i zabili dwudziestoletniego kaprala Avrahama Bromberga, kiedy był na urlopie i wracał autostopem do domu.


Trzech członków rodziny Jounisów zostało skazanych za morderstwo i skazanych na śmierć, ale ich wyroki zamieniono na dożywocie. Jeden z nich, kuzyn Karima, Sami – który polecił swoim dwóm młodszym krewnym popełnić morderstwo – został zwolniony w 2011 roku w ramach umowy o wymianie za uprowadzonego izraelskiego żołnierza Gilada Szalita będącego w niewoli Hamasu w Gazie.


Wyroki Karima i Mahera Jounisów zostały obniżone w 2012 roku do 40 lat więzienia przez ówczesnego prezydenta Izraela Szimona Peresa na prośbę sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego. Posunięcie to miało być gestem dobrej woli wobec Autonomii Palestyńskiej w ramach wielu nieudanych prób administracji Obamy wynegocjowania porozumienia o dwóch państwach.


Podczas gdy oczekuje się, że Maher zostanie zwolniony za kilka tygodni, Karim wyróżniał się tym, że był terrorystą odsiadującym najdłuższy nieprzerwany wyrok w izraelskim więzieniu. Każdy, kto spodziewał się, że wyjdzie po 40 latach więzienia jako odmieniony człowiek, żałujący swojej bezdusznej zbrodni, lub że jego uwolnienie zostanie zignorowane przez innych Arabów zawstydzonych jego zachowaniem, nic nie wie o społeczeństwie palestyńskim.


Rzeczywiście, po uwolnieniu zachowywał się wyzywająco, wyrażając dumę ze swojego nikczemnego czynu i stwierdzając, że chętnie poświęciłby kolejne 40 lat sprawie palestyńskiej. Pomimo wysiłków władz izraelskich, aby wydarzenie miało prywatny charakter, Karim Jounis został powitany jak bohater w swojej wiosce, gdzie owinięty palestyńską flagą był noszony na ramionach przez tłum swoich wielbicieli.


Należy zauważyć, że jego rodzinne miasto nie leży na spornych terytoriach, ale w granicach Izraela sprzed 1967 roku. Jednak on i ci, którzy wiwatowali na cześć jego powrotu, mówili tak, jakby oni też byli „okupowani”. Co więcej, jak zauważył w tym tygodniu dyrektor Palestinian Media Watch, Itamar Marcus, nie tylko został uhonorowany i nagrodzony finansowo przez przywódców w Ramallah, ale był także przedmiotem niedawnej kampanii zorganizowanej w szkołach AP, w której 40 000 uczniów napisało witające go listy, wychwalające go jako wzór do naśladowania.

 

Nie jest to odosobniony przypadek, jak pokazał szokująco stronniczy artykuł opublikowany w zeszłym tygodniu w „New York Times”. Społeczeństwo palestyńskie ma obsesję na punkcie oddawania czci „męczennikom”, którzy zginęli próbując zabić lub zranić Izraelczyków i Żydów. Nadętym tonem „New York Times” informował, że Siły Obronne Izraela zabijają coraz większą liczbę cywilów, a rok 2022 był „najbardziej śmiercionośnym rokiem” od 2005 roku dla Palestyńczyków. Ale wysiłki mające na celu oczernianie IDF podważa fakt, że większość palestyńskich ofiar takich starć to byli członkowie Hamasu, Islamskiego Dżihadu lub grup terrorystycznych, takich jak Brygada Męczenników Al Aksa, powiązana z partią Fatah, która kieruje AP.

 

Jak wskazał Honest Reporting, 90% zabitych przez IDF brało udział w brutalnych incydentach, z czego 60% brało udział w zbrojnych atakach na izraelskich cywilów i siły bezpieczeństwa, a reszta to uczestnicy zamieszek. Twierdzenie o celowych zabójstwach niewinnych palestyńskich cywilów przez IDF jest czymś gorszym niż złe informowanie przez dziennikarkę uprzedzoną do Izraela, jak zauważyła CAMERA w artykule na temat korespondentki „New York Timesa”, Raji Abdulrahim; to krwawe oszczerstwo.

 

Pomijając kłamstwa na temat działań Izraela, kluczowym faktem wielokrotnie pomijanym w większości relacji z konfliktu jest to, że frakcje walczące o popularność wśród Palestyńczyków rozumieją, że sposobem na zdobycie wpływów politycznych jest aktywny udział w działaniach terrorystycznych i przelewanie żydowskiej krwi. Problem nie polega tylko na tym, że AP wypłaca nagrody za mordowanie, że nagradza Jounisa i jemu podobnych pensjami i emeryturami. Chodzi o to, że te zachęty są tak popularne, że ani przywódca AP Mahmoud Abbas, ani żaden z jego potencjalnych następców nie odważyłby się ich zakończyć.


Waloryzacja terroru jest integralnym elementem kultury Palestyńczyków. Jest to nieodłączna część sposobu, w jaki ich tożsamość narodowa jest nierozerwalnie związana ze stuletnią wojną z syjonizmem.


Rzeczywiście, palestyńskie protesty nie są motywowane skargami na politykę Izraela ani aspiracjami do własnej państwowości. Chodzi raczej o odrzucenie prawomocności państwa żydowskiego, bez względu na to, gdzie mogą być wytyczone jego granice. Dlatego Abbas i jego poprzednik, Jaser Arafat, odrzucili liczne kompromisy i oferty pokojowe, sięgające czasów administracji Billa Clintona, które doprowadziłyby do powstania niepodległego państwa palestyńskiego.


Pozostawia to Izrael w nienormalnej sytuacji, w której nie może zrzec się kontroli bezpieczeństwa nad Judeą i Samarią (Zachodnim Brzegiem), mimo że ludność palestyńska jest rządzona na większości obszaru przez Fatah i przez Hamas w Gazie, która funkcjonuje jak niepodległe państwo palestyńskie od czasu zamachu stanu z 2007 roku, który zapoczątkował rządy grupy radykalnych islamistów.


Wszystko to wyjaśnia, dlaczego izraelscy wyborcy odwrócili się od partii popierających rozwiązanie w postaci dwóch państw i doprowadzili do władzy koalicję, która zadeklarowała swoje zdecydowanie, że nie będzie tolerować dalszego palestyńskiego terroryzmu.


Jak długo Amerykanie nie uznają rzeczywistości w tym konflikcie i natury polityki palestyńskiej, rozdźwięk między dwoma krajami na temat dwóch państw będzie trwał. Zarówno administracja, jak i liberalni amerykańscy Żydzi muszą w końcu zrozumieć, że jeśli ich upragnione rozwiązanie jest martwe, to nie zostało zabite przez tak zwanych izraelskich twardogłowych. Zostało zamordowane przez palestyński aplauz i przez pieniądze dla terrorystów.

 

What killed the two-state solution? Cheers and cash for terrorists

JNS Org., 6 stycznia 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


*Jonathan S. Tobin

Amerykański dziennikarz, redaktor naczelny JNS.org, (Jewish News Syndicate). Komentuje również na łamach National Review, New York Post, The Federalist, w prasie izraelskiej m. in. na łamach Haaretz.

 

 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1314 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

ARABSKA gazeta wychodząca W LONDYNIE PROPAGUJE ANTYSEMITYZM I WSPARCIE DLA TERRORU     2023-09-19
YouTube  i polscy neonaziści     2023-09-19
Celem palestyńskiego procesu pokojowego było zwiększenie terroryzmu   Marcus   2023-09-17
Jak zostać stypendystą podoktoranckim w Columbii? Napisz 341 stron antyizraelskiego bełkotu!     2023-09-13
Irańska strategia brania zachodnich zakładników   A. Savyon*   2023-09-13
22 lata od 9/11 i napięcie wciąż narasta – dżihadyści czekają na kolejną szansę   Stalinsky   2023-09-12
Jak palestyńskie dziecko zostaje terrorystą?   Flatow   2023-09-10
Nazistowskie przemówienie w Ramallah ilustruje szerszą historię   Glick   2023-09-09
Abbas: Hitler walczył z europejskimi Żydami z powodu ich lichwiarstwa     2023-09-08
HRW zamazuje dowody udziału nieletnich w palestyńskim terroryzmie     2023-09-06
Naziści nadali nienawiści do Żydów akademickie oblicze. Ich spadkobiercy mają „Instytut krytycznych badań nad syjonizmem”     2023-09-04
Którymi drogami powraca nazizm?   Koraszewski   2023-09-03
“Washington Post” o “dobrych” terrorystach   Tawil   2023-09-01
Syria, kraj zgubiony w wiadomościach   Taheri   2023-09-01
Walka Indii z dżihadem   Bulut   2023-08-31
Kilka uwag o palestyńskiej fladze   Collier   2023-08-30
Obwinianie wyłącznie Izraela za problemy psychiczne w Strefie Gazy jest po prostu kolejną formą nienawiści do Żydów     2023-08-29
Norweg melduje Radzie Bezpieczeństwa   Koraszewski   2023-08-27
Irański IRGC przechwala się sukcesami wśród Palestyńczyków i Hezbollahu   Frantzman   2023-08-26
Dlaczego nowe palestyńskie rakiety mają znaczenieMogą wyrządzić znacznie więcej szkód niż karabin czy nóż.   Flatow   2023-08-25
„Musimy prowadzić ‘Wielki Dżihad’, żeby zbudować Wielki Iran”     2023-08-25
Prawdziwe słonie w salonie (edycja 2023)     2023-08-17
Palestyńczycy wołają o pomoc   Tawil   2023-08-15
Czy nikt nie pyta, dlaczego w Dżenin jest obóz dla uchodźców?   Bard   2023-08-14
Kara śmierci dla mordercy i tolerancja dla jego propagandy   Stalinsky   2023-08-11
Przykład tego, jak środowisko akademickie tworzy antyizraelską narrację z kłamstw     2023-08-10
Dlaczego MEMRI przestał używać usługi Cloudflare i dlaczego rząd USA powinien zrobić to samo   Stalinsky   2023-08-09
Finansowana przez Unię Europejską edukacja do dżihadu i męczeństwa   Tawil   2023-08-05
Abbas po raz kolejny mówi Palestyńczykom, żeby poszli do diabła     2023-08-04
Pamiętając, co dzieje się, kiedy Żydzi polegają na innych   Amos   2023-08-03
Rosnące zagrożenie północnego Izraela przez Hezbollah   Lax   2023-08-02
Jeden news dziennie   Koraszewski   2023-08-01
Więc uważasz, że Izrael powinien zburzyć swoje mury?   Collier   2023-07-31
Palestyńskie obozy letnie: szkolenie do mordowania Żydów   Tawil   2023-07-30
Irański plan wypędzenia Żydów z „Palestyny”   Tawil   2023-07-19
ONZ i Arabowie wybielają okrucieństwa Baszara Assada, obwiniają za nie – zgadnij kogo?   Tawil   2023-07-15
Oszczerstwo BBC i hańba stronniczych mediów   Collier   2023-07-14
Tylko Palestyńczycy mogą powoływać się na religię w celach nacjonalistycznych     2023-07-12
Jak walczyć z rosnącym zagrożeniem antysemityzmem – Część I: Reakcją Zachodu jest radzenie sobie z antysemityzmem zamiast walki z antysemitami   Carmon   2023-07-10
Gwałtowny wzrost terroru palestyńskiego jest przedsmakiem „rozwiązania” w postaci dwóch państw   Tobin   2023-07-07
Święto, pogrzeb i nieudane przywództwo   Roth   2023-07-06
Horror życia jako chrześcijanin w muzułmańskim Pakistanie: tylko jeden miesiąc   Ibrahim   2023-07-05
Podwójne standardy: tylko Palestyńczycy mają prawo odczuwać gniew     2023-07-01
‘Protokoły mędrców Syjonu’ w świecie arabskim i muzułmańskim – w przeszłości i obecnie   Carmon   2023-06-28
Dlaczego oni nienawidzą Izraela   Flatow   2023-06-26
Co kryje się za eskalacją palestyńskiej ofensywy terrorystycznej   Glick   2023-06-23
Wojna dżihadu przeciwko chrześcijanom w Afryce   Fernandez   2023-06-23
ONZ potwierdza ideologię AP, że stworzenie Izraela było „zbrodnią”   Marcus   2023-06-20
“Guardian” sięga nowego dna pisząc o izraelskiej nikczemności   Levick   2023-06-18
Dżihad Organizacji Narodów Zjednoczonych przeciwko Izraelowi   Tawil   2023-06-17
Wreszcie artykuł po arabsku opisujący antypalestyński rasizm w Libanie     2023-06-16
Skandaliczny raport ONZ atakuje zwolenników Izraela na całym świecie   Bayefsky   2023-06-15
Dlaczego tak wielu antyizraelskich zwolenników BDS popiera wojnę Putina przeciwko Ukrainie?   Kapoano   2023-06-14
Amnesty-UK: „Pierzmy ludziom mózgi, żeby nienawidzili Izraela, ucząc ich przy tym gotowania”     2023-06-13
Kobiety, które podsycają płomienie nienawiści   Chesler   2023-06-12
Cztery mity o arabsko-izraelskim konflikcie obalone przez jeden incydent terrorystyczny   Flatow   2023-06-11
Izraelożercy uwielbiają, kiedy giną palestyńskie dzieci     2023-06-09
Farhud i “sprawa” PalestyńskaNazizm nadal inspiruje Palestyńczyków   Julius   2023-06-07
Dezorientacja śmiercionośnego dziennikarstwa: o zachodnich mediach i konflikcie arabsko-izraelskim   Landes   2023-06-05
Dżihadystyczny konflikt w wojnie rosyjsko-ukraińskiej   Stalinsky   2023-05-31
Niewygodne palestyńskie ofiary   Fitzgerald   2023-05-31
Prawdziwe znaczenie “Od rzeki do morza Palestyna będzie wolna”   Tawil   2023-05-25
Chrześcijanie w Nigerii są mordowani jak zwierzęta   Ibrahim   2023-05-25
Jak Palestyńczycy próbują zniszczyć Liban   Tawil   2023-05-23
Żydzi mieli wszelkie powody, by obawiać się ludobójstwa w 1948 roku     2023-05-22
"Economist" promuje "elokwentnego krytyka" istnienia Izraela   Levick   2023-05-21
Inny dżihad Palestyńczyków przeciwko Izraelowi   Tawil   2023-05-20
Iran prowadzi wojnę z narodem palestyńskim   Eid   2023-05-19
Izrael pod ostrzałem i bojaźliwa odpowiedź Zachodu   Kemp   2023-05-18
Strefa Gazy – zawsze pamiętaj jak doszliśmy do tego   Collier   2023-05-17
Rakiety z Gazy i rakiety z UE   Bryen   2023-05-14
Terroryści tureckiego Hezbollahu: nowi sojusznicy Erdoğana   Bekdil   2023-05-11
Przywódcy organizacji praw człowieka są zgodni: Podżeganie do przemocy jest okropne i nielegalne. Podżeganie do mordowania Żydów jest jednak heroiczne     2023-05-11
1660 Izraelczyków zginęło od czasu obietnicy Palestyńczyków o zakończeniu terroru   Bard   2023-05-10
Berlin staje się sceną protestów wzywających do eksterminacji ludności Izraela      2023-05-09
Zasięg i metodologia najnowszego antyizraelskiego raportu Amnesty International pokazują, że jego stronniczość była zamierzona od samego początku     2023-05-08
Zrozumienie ideologii Autonomii Palestyńskiej: nielegalne stworzenie Izraela i jego nieuchronny upadek - w 40 oświadczeniach AP   Marcus   2023-05-07
Autonomia Palestyńska i Fatah ostro potępiają przewodniczącą Komisji Europejskiej za wideo z gratulacjami dla Izraela w 75. rocznicę jego powstania       2023-05-06
Rzeczywiste łamanie praw człowieka   Tawil   2023-05-02
Gdyby Americans for Peace Now postawili na swoim, Izrael byłby karany za aresztowanie morderców   Flatow   2023-04-30
Nazistowska idea „Judy” jest identyczna z antysyjonistycznym pojęciem „Izrael”     2023-04-29
To, że krzyczą „Śmierć Żydom!”, nie oznacza, że są antysemitami   Pandavar   2023-04-26
Mit „okupacji” jest motorem antysemickiego terroru   Tobin   2023-04-24
„Organizacje praw człowieka” pozwalają światu ponownie nienawidzić Żydów     2023-04-23
Co naprawdę dzieje się w świętych miejscach Jerozolimy?   Tawil   2023-04-22
BBC promuje nowy antysemityzm     2023-04-20
Jak dochodzi do Holokaustu   Chesler   2023-04-19
O czym rozmawiano w Bejrucie?     2023-04-17
Nienawiść w cieniu terrorystycznego ataku   Collier   2023-04-16
“Śmierć Izraelowi” – irański plan ataku na Izrael   Kedar   2023-04-15
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą wznowić rozmów pokojowych z Izraelem   Tawil   2023-04-14
Świat muzułmański musi zjednoczyć się przeciwko Izraelowi     2023-04-12
Was gesagt werden muss (Co musi zostać powiedziane)   Koraszewski   2023-04-11
Antyizraelska polityka Bidena wzmacnia Iran i palestyńskich terrorystów   Tawil   2023-04-10
Wszyscy Kreteńczycy to kłamcy…   Koraszewski   2023-04-09
Dla „Guardiana” jedno państwo żydowskie to o jedno państwo żydowskie za dużo   Levick   2023-04-08
W poszukiwaniu znaków czasu   Koraszewski   2023-04-05
Co powiedziała matka palestyńskiemu terroryście…   Flatow   2023-04-02
“Palestyńczycy”: wielkie kłamstwo, które ujawnił Smotrich   Pandavar   2023-03-31
„Terroryści uwielbiają nowe technologie. Co zrobią ze sztuczną inteligencją (AI)?”   Stalinsky   2023-03-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk