Prawda

Wtorek, 11 maja 2021 - 22:44

« Poprzedni Następny »


Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas


Khaled Abu Toameh 2020-05-24

Gdyby palestyński przywódca powstrzymał porozumienie w sprawach bezpieczeństwa z Izraelem, jak wielokrotnie groził, podpisałby własny wyrok śmierci. Zdjęcie przywódcy Autonomii Palestyńskiej, Mahmouda Abbasa.
Gdyby palestyński przywódca powstrzymał porozumienie w sprawach bezpieczeństwa z Izraelem, jak wielokrotnie groził, podpisałby własny wyrok śmierci. Zdjęcie przywódcy Autonomii Palestyńskiej, Mahmouda Abbasa.

Wspierany przez Iran ruch Hamasu z zadowoleniem powitał najnowszą groźbę prezydenta Autonomii Palestyńskiej, Mahmouda Abbasa, zerwania wszystkich umów i porozumień z Izraelem i z USA, włącznie z kooperacją w sprawach bezpieczeństwa.


"Mamy nadzieję, że tym razem decyzja Abu Mazena (Abbasa) jest poważna” - powiedział Saleh Arouri, wiceprzewodniczący „biura politycznego”  Hamasu. Arouri dodał, że powrót „zbrojnego oporu” na Zachodnim Brzegu jest teraz możliwy, „a nawet bliższy niż niektórzy sądzą”.


Funkcjonariusz  Hamasu powtórzył oficjalnie odrzucenie przez jego ruch jakiegokolwiek porozumienia pokojowego z Izraelem, włącznie z Porozumieniami z Oslo, podpisanymi między OWP a Izraelem w 1993 roku. „Od pierwszego dnia odrzucaliśmy Porozumienia z Oslo - wyjaśnił Arouri . – Sprzeciwialiśmy się także ostro wszelkiej kooperacji w sprawach bezpieczeństwa z okupantem i dlatego z zadowoleniem witamy decyzję Abu Mazena zatrzymania kooperacji w sprawach bezpieczeństwa [z Izraelem]”. 


Inna marionetka Iranu, Palestyński Islamski Dżihad (PIJ), także wydaje się być zadowolony z powtarzających się gróźb Abbasa odrzucenia wszystkich porozumień z Izraelem, włącznie z kooperacją w sprawach bezpieczeństwa.


"Poważnie traktujemy oznajmienie Abu Mazena i czekamy na jego realizację - powiedział sekretarz generalny PIJ, generał Zijad al-Nachalah. – Ze strony Autonomii Palestyńskiej potrzebny jest duży krok ku jedności”.


Dlaczego Hamas i PIJ są tacy zadowolenie z palestyńskiego przywódcy?


Groźba
Abbasa, która przyszła w odpowiedzi na izraelski plan rozciągnięcia prawa izraelskiego na część Zachodniego Brzegu, jest niewątpliwie cennym darem nie tylko dla jego palestyńskich rywali politycznych w Hamasie, ale także dla Iranu, którego przywódcy nadal mówią o potrzebie „wyeliminowania syjonistycznego reżimu”.  


Tego samego dnia, w którym Abbas ogłosił swoją decyzję, najwyższy przywódca Iranu, Ali Chamenei, napisał na Twitterze: "Eliminacja syjonistycznego reżimu nie znaczy eliminacji Żydów. Nie jesteśmy przeciwko Żydom. Znaczy położenie kresu narzuconemu reżimowi, a muzułmańscy, chrześcijańscy i żydowscy Palestyńczycy wybiorą własny rząd i wydalą zbirów takich jak [izraelski premier, Benjamin] Netanjahu. To jest ’eliminacja Izraela’ i to się zdarzy”.   


W innym wpisie na Twitterze z 19 maja Chamenei powiedział, że Zachodni Brzeg, gdzie jest Abbas i Autonomia Palestyńska, „musi być uzbrojony tak samo jak Gaza”.


Irański przywódca mówi w rzeczywistości, że jego kraj dąży do zamiany Zachodniego Brzegu w bazę do terrorystycznych ataków, by osiągnąć cel zlikwidowania Izraela. Co dziwaczne, obiecuje zniszczenie Izraela bez zabijania Żydów.


Chamenei wyraźnie widzi decyzję Abbasa zakończenia wszystkich umów i porozumień z Izraelem jako pozytywny rozwój sytuacji, który ułatwi wspólną misję Iranu i Hamasu wyeksportowania antyizraelskiego terroryzmu na Zachodni Brzeg. Irański przywódca chce, by Zachodni Brzeg stał się taki jak Strefa Gazy, skąd Hamas i jego sojusznicy od wielu lat ostrzeliwują rakietami Izrael.   


Jeśli Abbas spełni swoją groźbę zatrzymania współpracy z Izraelem w sprawach bezpieczeństwa, będzie to oznaczało koniec jego starań, by nie dopuścić palestyńskich marionetek Iranu, Hamasu i Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu, do kontynuowania ich ambicji rozciągnięcia swojego panowania na Zachodni Brzeg. Przez zatrzymanie rozpraw swoich sił bezpieczeństwa z Hamasem, Abbas utoruje drogę terrorystom do zabijania ludzi Fatahu na Zachodnim Brzegu, jak już zaczęli robić w 2007 roku w Strefie Gazy, a możliwe, że również podczas zamachu stanu w 2014 roku.


W ostatnich latach siły bezpieczeństwa Abbasa aresztowały setki członków Hamasu i Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu na Zachodnim Brzegu jako część starań o niedopuszczenie, by te grupy podważyły jego rządy. Izrael, ze swej strony, pomagał Abbasowi przez rutynowe aresztowania członków i funkcjonariuszy Hamasu, którzy stanowili groźbę dla jego rządu.  


Rzadko się zdarza, by przywódca Hamasu chwalił Abbasa. Hamas i Abbas są zaangażowani w walkę o władzę od 2007 roku, kiedy islamistyczny ruch, Hamas, zorganizował krwawy zamach stanu w Strefie Gazy, zrzucał setki członków Autonomii Palestyńskiej z wysokich budynków i obalił reżim Autonomii Palestyńskiej razem z Abbasem, który od tego czasu nie może wrócić do swojego domu w Strefie Gazy. Podobnie jak ich mistrzowie w Teheranie, tym razem jednak przywódcy Hamasu widocznie wierzą, że Abbas mógł wreszcie zdecydować o dołączeniu do kierowanej przez Iran „osi oporu” przez przecięcie palestyńskich więzi z Izraelem i USA.  


Dlatego przywódcy Hamasu zasypują teraz Abbasa pochwałami i namawiają go, by „przełożył słowa na czyny”. Przesłaniem, jakie Hamas wysyła Abbasowi, jest: „Dziękujemy za to, że wreszcie zrozumiałeś, że zbrojny opór jest jedynym sposobem zniszczenia Izraela. Połączmy siły w Dżihadzie, by zlikwidować Izrael”.  


Hamas nie uznaje prawa Izrael do istnienia; jego Karta mówi, że „ziemia Palestyny była islamskim Wakf przez pokolenia i będzie do Dnia Zmartwychwstania, nikt nie może zrzec się jej lub jej części, ani porzucić ją lub jej część. Żaden kraj arabski i żaden król lub prezydent arabski nie mają takiego prawa”.  


Karta
 mówi także wyraźnie, że [pokojowe] "inicjatywy, tak zwane pokojowe rozwiązania i międzynarodowe konferencje dla rozwiązania problemu palestyńskiego są wszystkie sprzeczne z wiarą Islamskiego Ruchu Oporu [Hamasu]. Bowiem zrzeczenie się jakiejkolwiek części Palestyny znaczy wyrzeczenie się części religii; ruch kształci swoich członków, by trzymali się zasad i podnosili sztandar Allaha nad ojczyzną, kiedy walczą w Dżihadzie. Nie ma rozwiązania palestyńskiego problemu, jak tylko przez Dżihad”.


Od kilku już lat Hamas ostro potępiał Abbasa z powodu jego domniemanego poparcia dla rozwiązania w postaci dwóch państw i za kontakty z Izraelem, włącznie z kooperacją w sprawach bezpieczeństwa między siłami bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej a IDF na Zachodnim Brzegu. Kiedy Abbas podobno powiedział, że nie sprzeciwia się utworzeniu zdemilitaryzowanego państwa palestyńskiego, rzecznik Hamasu, Sami Abu Zuhri odpowiedział oznajmieniem, że wypowiedź palestyńskiego przywódcy nie reprezentuje palestyńskiego ludu.  


W 2014 roku Hamas poszedł jeszcze dalej przez wezwanie do usunięcia Abbasa od władzy i postawienia go przed sądem za „zdradę stanu”. Jahja Abadseh, wysoki rangą funkcjonariusz Hamasu w Strefie Gazy, powiedział, że Abbas powinien zostać obalony i postawiony przed sądem za „zdradę ludu palestyńskiego i zagrożenie jego interesom przez narzucenie sankcji na Strefę Gazy i kolaborację z obcymi stronami”.


Trzy lata później inny wysoki rangą funkcjonariusz Hamasu, Marwan Abu Ras, wezwał do "zastosowania [islamskiego] prawa szariatu wobec Abbasa i powieszenie go na oczach jego ludzi”. Abu Ras także oskarżył Abbasa o ”zdradę” i „kolaborację” z Izraelem.


Ponadto, złożenie wyrazów szacunku po czyjejś śmierci stanowi zdradę stanu w oczach Hamasu. Rok temu ta organizacja terrorystyczna oskarżyła Abbasa o zdradę Palestyńczyków, kiedy oferował kondolencje izraelskiemu prezydentowi, Reuvenowi Rivlinowi, z powodu śmierci jego żony w czerwcu 2019 roku. Rzecznik Hamasu, Abdel Latif Kanou, powiedział: "Kondolencje Abbasa dla prezydenta syjonistycznego tworu z powodu śmierci jego żony są zdradą naszego palestyńskiego ludu i nożem [wbitym w plecy] rodzinom [palestyńskich] męczenników oraz lekceważeniem ich szlachetnych uczuć”.


Jeśli Abbas istotnie zawiesi kooperację w sprawach bezpieczeństwa z Izraelem, wyśle komunikat do Iranu i jego palestyńskich marionetek, że nadszedł czas na zamianę Zachodniego Brzegu w centrum dżihadu przeciwko Izraelowi i „niewiernym”.


Równocześnie Abbas podpisze własny wyrok śmierci: Hamas najwyraźniej nie zrezygnował z pragnienia „powieszenia Abbasa na oczach jego ludzi”. Wydaje się, że nadszedł decydujący moment: czy Abbas sprzymierzy się z tymi, którzy go chronią, czy z tymi, którzy dokonają na nim egzekucji jako na zdrajcy?


Abbas’s Precious Gift to Iran: Hamas

Gatestone Institute, 23 maja 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 854 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08
Dlaczego Abbas nie chce wyborów   Tawil   2021-05-07
Nasi wrogowie podłożyli kognitywną bombę   Rosenthal   2021-05-06
Były dyrektor CIA zaleca Żydom więcej empatii   Frantzman   2021-05-03
Czy naprawdę rozpoczęła się era amerykańskiej klęski?     2021-05-01
Human Rights Watch nienawidzi Izraela   Abdul-Hussain   2021-05-01
Czy Ameryka nadal stoi za Izraelem? Zapytajcie jego wrogów   Rosenthal   2021-04-26
Idea tak głupia, że tylko publicysta „Guardiana” może w nią wierzyć   Levick   2021-04-25
Administracja Bidena oszukuje Żydów     2021-04-21
Palestyńskie wybory: czego administracja Bidena nie chce wiedzieć   Toameh   2021-04-20
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka „Guardiana”   Levick   2021-04-19
Uprowadzenie terminologii Holocaustu do utrwalania fałszu i demonizowania Izraela   Hirsch   2021-04-17
Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk