Prawda

Środa, 6 grudnia 2023 - 01:22

« Poprzedni Następny »


Administracja Bidena i urojenie dwóch państw


Bassam Tawil 2022-12-25

<span>Wyniki kilku sondaży opinii publicznej, w tym najnowszego, pokazują, czego chce większość Palestyńczyków: zabicia większej liczby Żydów i unicestwienia Izraela. Rosnąca popularność Hamasu wśród Palestyńczyków jest wyraźnym znakiem, że większość z nich identyfikuje się z celem grupy islamistów, jakim jest zniszczenie Izraela. Na zdjęciu: terrorysta z ugrupowania Jaskinia Lwów na ulicy w Nablusie. (Photo via Lions' Den social media account.)</span>
Wyniki kilku sondaży opinii publicznej, w tym najnowszego, pokazują, czego chce większość Palestyńczyków: zabicia większej liczby Żydów i unicestwienia Izraela. Rosnąca popularność Hamasu wśród Palestyńczyków jest wyraźnym znakiem, że większość z nich identyfikuje się z celem grupy islamistów, jakim jest zniszczenie Izraela. Na zdjęciu: terrorysta z ugrupowania Jaskinia Lwów na ulicy w Nablusie. (Photo via Lions' Den social media account.)

Kilka dni po tym, jak sekretarz stanu USA Antony Blinken potwierdził zaangażowanie administracji Bidena w „rozwiązanie w postaci dwóch państw”, Palestyńczycy raz jeszcze odrzucili ten pomysł i poparli dalszy terroryzm przeciwko Izraelowi.


Palestyńska odpowiedź nadeszła w postaci sondażu opinii publicznej opublikowanego 13 grudnia przez Palestyńskie Centrum Badań nad Polityką oraz w oświadczeniach palestyńskiej islamistycznej grupy Hamas, która panuje w Strefie Gazy.


Sondaż wykazał, że 69% Palestyńczyków uważa, że „rozwiązanie w postaci dwóch państw” nie jest już praktyczne ani wykonalne. Kolejne 72% uważa, że szanse na utworzenie obok Izraela państwa palestyńskiego w ciągu najbliższych pięciu lat są niewielkie lub żadne.


Krótko mówiąc, Palestyńczycy mówią Blinkenowi i administracji Bidena, że mogą marzyć o fantazji w postaci dwóch państw tak długo, jak chcą, ale oni wolą „walkę zbrojną” i terroryzm od negocjacji pokojowych z Izraelem.


Na pytanie o najskuteczniejszy sposób budowy niepodległego państwa 51% Palestyńczyków wybrało „walkę zbrojną”. 55% opowiedziało się za powrotem do konfrontacji zbrojnych i intifady (powstania) przeciwko Izraelowi.


Jeszcze bardziej niepokojące jest to, że 72% Palestyńczyków powiedziało, że opowiada się za utworzeniem grup terrorystycznych, takich jak Jaskinia Lwów, których członkowie w ciągu ostatnich kilku miesięcy przeprowadzali strzelaniny przeciwko izraelskim żołnierzom i cywilom na północnym Zachodnim Brzegu [Judei i Samarii].


Na początku tego miesiąca Blinken  w przemówieniu przed krajową konferencją J Street powiedział, że administracja Bidena będzie nadal dążyć do „zrealizowania trwałego celu dwóch państw”. Dodał:

„Popieramy tę wizję, ponieważ jest pragmatyczna. Nadal wierzymy, jak powiedział prezydent podczas swojej podróży do Ziemi Świętej tego lata, że dwa państwa – oparte na liniach z 1967 r., z wzajemnie uzgodnioną wymianą – pozostają najlepszym sposobem na osiągnięcie naszego celu: Izraelczyków i Palestyńczyków żyjących obok siebie w pokoju i bezpieczeństwie”.

W zeszłym miesiącu Blinken potwierdził fantazję administracji Bidena o dwóch państwach –wzdłuż notorycznie niedającej się obronić linii rozejmu z 1949 r., gdzie wówczas akurat ustały walki – w rozmowie telefonicznej z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmoudem Abbasem.


Wyniki kilku sondaży opinii publicznej, w tym najnowszego, pokazują, że Blinken i jego zespół albo oszukują samych siebie, albo po prostu nie rozumieją lub nie widzą, czego chce większość Palestyńczyków: zabicia większej liczby Żydów i unicestwienia Izraela.


To nie pierwszy sondaż pokazujący, że większość Palestyńczyków sprzeciwia się „rozwiązaniu w postaci dwóch państw”. A to dlatego, że domagają się państwa palestyńskiego nie obok Izraela, ale zamiast Izraela.


Co więcej, nie jest to pierwszy sondaż, który pokazuje, że większość Palestyńczyków nadal popiera Hamas, grupę terrorystyczną, której statut otwarcie wzywa do dżihadu (świętej wojny) i eliminacji Izraela.


Karta
 Hamasu cytuje duchowego założyciela Bractwa Muzułmańskiego, Hassana al-Bannę, mówiącego: „Izrael będzie istniał i będzie kontynuował istnienie, dopóki islam go nie zniszczy, tak jak zniszczył innych przed nim”.


Rosnąca popularność Hamasu wśród Palestyńczyków jest wyraźnym znakiem, że większość z nich identyfikuje się z celem grupy islamistów, jakim jest zniszczenie Izraela.


Podobnie jak Hamas, ci Palestyńczycy chcą zastąpić Izrael państwem islamistycznym, którego granice rozciągają się od rzeki Jordan do Morza Śródziemnego.


Według ostatniego sondażu, gdyby dziś odbyły się nowe wybory prezydenckie w Autonomii Palestyńskiej, ulubiony palestyński rozmówca administracji Bidena, Mahmoud Abbas, otrzymałby 36% głosów, a przywódca Hamasu Ismail Hanijja 54%. Ponadto 75% stwierdziło, że chce rezygnacji 87-letniego Abbasa.


Byłoby dobrze, gdyby Blinken słuchał tego, co przywódcy Hamasu dobitnie mówili w ostatnich dniach na wiecach z okazji 35. rocznicy powstania ich organizacji. Przywódcy Hamasu powtórzyli groźby „wykorzenienia syjonistycznego wroga” z Izraela poprzez terroryzm. Chwalili także grupy terrorystyczne na kontrolowanych przez Autonomię Palestyńską obszarach Zachodniego Brzegu, które przeprowadzają ataki na Izraelczyków.


Z okazji rocznicy Hamas wydał 14 grudnia oświadczenie , które zasadniczo obala twierdzenia niektórych ludzi Zachodu, że stał się grupą „umiarkowaną”, gotową zaakceptować „rozwiązanie w postaci dwóch państw”:

„W 35. rocznicę swojego powstania Islamski Ruch Oporu [Hamas] potwierdza, co następuje: Palestyna, od jej rzeki [Jordan] do jej Morza [Śródziemnego], jest ziemią ludu palestyńskiego. Będziemy nadal trzymać się całkowicie [roszczeń do tej ziemi] oraz naszego uzasadnionego prawa do obrony i wyzwolenia jej wszelkimi środkami, z których najważniejszym jest zbrojny opór”.

Gdyby Palestyńczycy naprawdę chcieli mieć własne państwo obok Izraela, mogliby je mieć wiele lat temu. Jednak Mahmoud Abbas i jego poprzednik, Jaser Arafat, odrzucili wszystkie oferty pokojowe, jakie otrzymywali od izraelskich przywódców w ciągu ostatnich 22 lat, nawet bez kontroferty.

„Palestyńskie odrzucanie wszystkiego brało górę, kiedy na porządku dnia była konkretna propozycja podziału, jak ta zaproponowana przez byłego premiera, Ehuda Baraka w 2000 roku, lub ta, którą zaproponował były premier Ehud Olmert w 2007 roku”, powiedział Efraim Inbar, prezes Jerozolimskiego Instytut Strategii i Bezpieczeństwa. „Każde państwo palestyńskie będzie niezadowolone ze swoich granic i zamierza użyć siły, aby osiągnąć swoje cele”.

Propozycja Baraka skierowana do Jasera Arafata obejmowała utworzenie państwa palestyńskiego na około 92% Zachodniego Brzegu i 100% Strefy Gazy, a także ustanowienie stolicy Palestyny we wschodniej Jerozolimie. Arafat powiedział: nie.


Olmert zaproponował wycofanie się z 93% Zachodniego Brzegu, całej Strefy Gazy i dużej części wschodniej Jerozolimy. Abbas powiedział: nie.


Blinken i jego doradcy mogliby się wiele nauczyć od byłego prezydenta USA Billa Clintona, który był gospodarzem szczytu pokojowego w Camp David w 2000 roku. Arafat odrzucił wówczas hojną ofertę, którą otrzymał od Baraka. Kiedy Arafat odmówił, Clinton uderzył w stół i powiedział: „Prowadzicie swój lud i region do katastrofy”.


Od tego czasu Palestyńczycy robią wszystko, co w ich mocy, aby wypełnić proroctwo Clintona. Nadal uciekają się do terroryzmu, gloryfikują terrorystów i wspierają finansowo ich rodziny oraz wspierają Hamas w jego dżihadzie mającym na celu zniszczenie Izraela.


Każdy, kto popiera ustanowienie państwa palestyńskiego, toruje Palestyńczykom drogę do wykorzystania Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy jako bazy do ataku i zniszczenia Izraela.


Ostatnią rzeczą, jakiej potrzebuje Izrael i jego arabscy sąsiedzi, jest kontrolowane przez Iran państwo terrorystyczne na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy, które zostałoby wykorzystane do przeprowadzania ataków zarówno na Izraelczyków, jak i Arabów. Taki stan byłby receptą na wojnę, a nie pokój na Bliskim Wschodzie.


Dziś jest oczywiste, że pragnienie zabicia Żydów i wyeliminowania Izraela pozostaje dla wielu Palestyńczyków ważniejsze niż zbudowanie państwa, które żyłoby w pokoju i bezpieczeństwie ramię w ramię z Izraelem. Nadszedł czas, aby administracja Bidena obudziła się i zrozumiała fakt, który Clinton rozumiał ponad 20 lat temu – że odrzucenie wszystkich propozycji pokoju przez palestyńskich przywódców ciągnie naród palestyński i cały Bliski Wschód ku krwawej katastrofie.


Sposobem na rozwiązanie problemu przez społeczność międzynarodową – poczynając od Stanów Zjednoczonych – jest naleganie, aby wszelka pomoc była ściśle uzależniona od porzucenia przez Palestyńczyków nawoływań do terroryzmu, które teraz zakażają całe społeczeństwo palestyńskie i znajdują się nawet w krzyżówkach. Jeśli nie będzie na to zgody, płatności muszą zostać faktycznie wstrzymane. Jeśli ktoś idzie do banku i prosi o pożyczkę, musi spełnić określone warunki; dlaczego ma być inaczej z pomocą międzynarodową? W przeciwnym razie wszystkie sumy, które nie „znikają”, są otwarcie wykorzystywane do finansowania terroryzmu, dżihadu i zabijania Żydów.


Biden Administration and the Two-State Delusion

Gatestone Institute, 19 grudnia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

*Bassam Tawil jest muzułmańskim badaczem i publicystą mieszkającym na Bliskim Wschodzie.

 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1382 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie akceptuj terroryzmu jako nowej normalności   Greenfield   2023-12-02
Od rzeki do morza   Herf   2023-11-30
Jedyna droga naprzód   Koraszewski   2023-11-29
Palestyńczycy są współwinni zbrodni Hamasu   Dershowitz   2023-11-28
Skrajne poparcie dla grupy terrorystycznej Hamasu i dla zagłady Izraela   Tawil   2023-11-27
Ludobójstwo i miliony jego obrońców   Koraszewski   2023-11-25
Al-Kaida na subkontynencie indyjskim     2023-11-25
Milczenie jest w rzeczywistości współudziałem   Pessin   2023-11-24
Globalne milczenie, kiedy Pakistan nakazuje przymusową deportację 1,7 miliona afgańskich uchodźców   Ahmad   2023-11-21
Marsz dla Palestyny był marszem skrajnie prawicowym   O'Neill   2023-11-20
List otwarty Żyda do świata zachodniego po ataku Hamasu na Izrael w 2023 r    Żyd   2023-11-20
Zrozumieć koszmar wojny w Gazie   Koraszewski   2023-11-19
Hamas jest postrzegany jako przedstawiciel Palestyńczyków   Marcus   2023-11-17
Dziennikarze pomagający terrorystom przyczyniają się do wprowadzenia nienawiści do Żydów do głównego nurtu   Tobin   2023-11-16
Zaciekłe podżeganie przez Al-Azhar: Pochwały dla palestyńskich bojówkarzy dżihadu; Losem Izraela jest zagłada; USA to największy szatan; Żydzi są potomkami małp i świń     2023-11-16
Human Rights Watch: Destrukcyjny program, symboliczna równowaga   Steinberg   2023-11-15
Plakaty przedstawiające porwane izraelskie dzieci powodują traumę wśród zwolenników Hamasu   Greenfield   2023-11-14
Rozwiązanie w postaci “dwóch państw”, żeby można było mordować Żydów   Tawil   2023-11-13
Rozgrzeszenie HamasuJak „przebudzeni” zachodni radykałowie stali się moralnymi spin doktorami Hamasu.   O'Neill   2023-11-12
Skąd biorą się zaprzeczenia potwornościom 7 października?   Glick   2023-11-11
Palestyna, czyli ostrze włóczni   Koraszewski   2023-11-11
Kolejna nowa wojna? Żołnierze, którzy ścinają głowy Ormianom są bohaterami Azerbejdżanu   Bulut   2023-11-10
Nie “tylko Hamas”   i Erielle Davidson   2023-11-09
Zlikwidowanie zbrodniarzy wojennych ratuje wszystkich   Bryen   2023-11-09
Popierają „Palestynę”, ponieważ nienawidzą Żydów   Tobin   2023-11-07
Mówimy „nie” hipokryzji i nienawiści UNICEF   Steinberg   2023-11-06
Kto powiedział, że Hamas nie reprezentuje Palestyńczyków?   Tawil   2023-11-04
Jak atak Hamasu zaskoczył Izrael   Greenfield   2023-11-03
Wojna z Źydami   Oren   2023-11-02
Negatywny wynik testu Hamasu   Landes   2023-11-02
Marzenie o aksamitnym Palestyńskim Państwie Hamasu i Innych   Koraszewski   2023-11-01
Powraca oszczerstwo o rytuale krwi   Dershowitz   2023-10-31
Jak Iran bezpośrednio wspierał atak Hamasu na Izrael   Toameh   2023-10-30
Który z nich powinien otrzymać pomoc humanitarną?   Pandavar   2023-10-29
Hamas, Israel i hipokryzja arabskich oraz innym muzułmańskich przywódców    Toameh   2023-10-28
To islam, głupczeNie chodzi tu o Izrael, kolonializm, globalizm czy kapitalizm; chodzi o islam.   Greenfield   2023-10-27
Barbarzyństwo Hamasu jest częścią tradycji arabskich pogromów   Julius   2023-10-27
Kim są cywile Gazy?   Bard   2023-10-26
Połowa amerykańskich wyborców poniżej 35. roku życia uważa, że masakry i gwałty na Żydach można uzasadnić     2023-10-25
Gwałt jako broń wojenna, tym razem w Izraelu. Dlaczego feministki milczą?   i Mandy Sanghera   2023-10-24
Cywile z Gazy potrzebują schronienia. Dlaczego świat arabski tego nie zapewni?   Jacoby   2023-10-23
Niemożliwe żądanie BidenaJego wizyta w Izraelu była pokazem dysonansu poznawczego.   Glick   2023-10-22
Nasze miasta i ulice są pełne nienawistników   Collier   2023-10-21
Polityczni i wojskowi przywódcy Iranu zachęcają Hamas do kontynuowania walki aż do osiągnięcia celu Iranu i Hamasu – zniszczenia Izraela     2023-10-20
Dlaczego Żydzi nie pozwolą się po prostu zabić?   O'Neill   2023-10-19
Wirusy tradycji, wirusy kłamstwa, wirusy umysłu   Koraszewski   2023-10-17
Hamas i Iran: rzeź Żydów przez dziesięciolecia   Toameh   2023-10-16
Drugie ludobójstwo Ormian   Bulut   2023-10-16
Iran jest mózgiem i rękami stojącymi za Hamasem     2023-10-14
To był zły tydzień dla tych, którzy twierdzą, że antysyjonizm nie jest antysemityzmem     2023-10-13
Wywiad funkcjonariusza Hamasu dla Russia Today     2023-10-12
Barbarzyński nihilizm „wolnej Palestyny” Nadszedł czas, abyśmy rozliczyli beznadziejność leżącą u podstaw arabskiej i zachodniej ideologii „wyzwolenia”.   Mansour   2023-10-12
Ideologia masowego morderstwa   Herf   2023-10-11
„Umiarkowana” Autonomia Palestyńska stoi zdecydowanie po stronie masowych morderców i gwałcicieli     2023-10-11
Al-Azhar wyraża uznanie dla terroryzmu Hamasu     2023-10-10
Palestyńskie deklaracje w dniu napaści na Izrael     2023-10-09
Kolejna wojna przeciw Żydom   Koraszewski   2023-10-08
Autonomia Palestyńska przyznaje, że nie ma „izraelskiej okupacji”   Flatow   2023-10-07
Gdzie są palestyńskie ustępstwa na rzecz pokoju?   Tawil   2023-10-05
Dlaczego Hamas wysyła Palestyńczyków na śmierć na granicy z Izraelem?   Toameh   2023-10-03
Palestyńczycy: Izraelskie ustępstwa są oznaką słabości   Tawil   2023-10-02
Kult „antysyjonizmu”   Tabarovsky   2023-10-01
Kolejne palestyńskie marzenie   Ibrahim   2023-09-29
Dlaczego lekceważą trudną sytuację Palestyńczyków w Libanie?   Eid   2023-09-27
Terror palestyński jest wojną religijną na rzecz Allaha przeciwko Żydom. ONZ musi uznać Izraelczyków zamordowanych przez Palestyńczyków za ofiary przemocy na tle religijnym   Marcus   2023-09-26
“Żyd zachowuje się źle” – sfilmujmy to   Collier   2023-09-25
Abbas już wcześniej powiedział to wszystko     2023-09-24
Wątpliwy związek między edukacją a antysemityzmem   Jacoby   2023-09-23
ARABSKA gazeta wychodząca W LONDYNIE PROPAGUJE ANTYSEMITYZM I WSPARCIE DLA TERRORU     2023-09-19
YouTube  i polscy neonaziści     2023-09-19
Celem palestyńskiego procesu pokojowego było zwiększenie terroryzmu   Marcus   2023-09-17
Jak zostać stypendystą podoktoranckim w Columbii? Napisz 341 stron antyizraelskiego bełkotu!     2023-09-13
Irańska strategia brania zachodnich zakładników   A. Savyon*   2023-09-13
22 lata od 9/11 i napięcie wciąż narasta – dżihadyści czekają na kolejną szansę   Stalinsky   2023-09-12
Jak palestyńskie dziecko zostaje terrorystą?   Flatow   2023-09-10
Nazistowskie przemówienie w Ramallah ilustruje szerszą historię   Glick   2023-09-09
Abbas: Hitler walczył z europejskimi Żydami z powodu ich lichwiarstwa     2023-09-08
HRW zamazuje dowody udziału nieletnich w palestyńskim terroryzmie     2023-09-06
Naziści nadali nienawiści do Żydów akademickie oblicze. Ich spadkobiercy mają „Instytut krytycznych badań nad syjonizmem”     2023-09-04
Którymi drogami powraca nazizm?   Koraszewski   2023-09-03
“Washington Post” o “dobrych” terrorystach   Tawil   2023-09-01
Syria, kraj zgubiony w wiadomościach   Taheri   2023-09-01
Walka Indii z dżihadem   Bulut   2023-08-31
Kilka uwag o palestyńskiej fladze   Collier   2023-08-30
Obwinianie wyłącznie Izraela za problemy psychiczne w Strefie Gazy jest po prostu kolejną formą nienawiści do Żydów     2023-08-29
Norweg melduje Radzie Bezpieczeństwa   Koraszewski   2023-08-27
Irański IRGC przechwala się sukcesami wśród Palestyńczyków i Hezbollahu   Frantzman   2023-08-26
Dlaczego nowe palestyńskie rakiety mają znaczenieMogą wyrządzić znacznie więcej szkód niż karabin czy nóż.   Flatow   2023-08-25
„Musimy prowadzić ‘Wielki Dżihad’, żeby zbudować Wielki Iran”     2023-08-25
Prawdziwe słonie w salonie (edycja 2023)     2023-08-17
Palestyńczycy wołają o pomoc   Tawil   2023-08-15
Czy nikt nie pyta, dlaczego w Dżenin jest obóz dla uchodźców?   Bard   2023-08-14
Kara śmierci dla mordercy i tolerancja dla jego propagandy   Stalinsky   2023-08-11
Przykład tego, jak środowisko akademickie tworzy antyizraelską narrację z kłamstw     2023-08-10
Dlaczego MEMRI przestał używać usługi Cloudflare i dlaczego rząd USA powinien zrobić to samo   Stalinsky   2023-08-09
Finansowana przez Unię Europejską edukacja do dżihadu i męczeństwa   Tawil   2023-08-05
Abbas po raz kolejny mówi Palestyńczykom, żeby poszli do diabła     2023-08-04
Pamiętając, co dzieje się, kiedy Żydzi polegają na innych   Amos   2023-08-03
Rosnące zagrożenie północnego Izraela przez Hezbollah   Lax   2023-08-02
Jeden news dziennie   Koraszewski   2023-08-01

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk