Prawda

Środa, 20 listopada 2019 - 23:26

« Poprzedni Następny »


Nowy opierzony dinozaur sugeruje,
że większość dinozaurów miała pióra


Jerry Coyne 2014-08-03

Czy jest lepszy dowód, że ptaki wywodzą się od dinozaurowych gadów, niż odkrycie skamieniałości zarówno z łuskami, jak piórami? Ponadto skamieniałość ta pochodzi z właściwego okresu: po tym, jak już wyewoluowały gady, ale zanim widzimy współczesne ptaki z rozwiniętymi w pełni piórami.

Oczywiście wiemy już, że ptaki są jedynymi żyjącymi potomkami dinozaurów – niektórzy biolodzy klasyfikują je jako dinozaury – ale w miarę jak cofamy się coraz dalej wstecz w ewolucję dinozaurów, zaczynamy odkrywać, że być może większość z nich miała pióropodobne twory. Jest to coś, co nazywamy „preadaptacją” – cecha, która mogła być dokooptowana później do innej użytecznej funkcji; w wypadku ptaków jest to lot ślizgowy, a potem lot. (Oczywiście, „preadaptacje” nie powstały dlatego, że będą użyteczne w przyszłości, ponieważ dobór naturalny nie przewiduje przyszłych potrzeb; tworzy cechy, które wzmacniają reprodukcję tu i teraz. Te cechy jednak mogą zostać wykorzystane do innych funkcji później, tak jak szczątkowe skrzydła pingwina zostały zmodyfikowane do pływania.)


Najwcześniejsze pióra, jak zobaczymy na okazie poniżej, są małymi, włóknistymi tworami, które występują obok łusek. W żaden sposób nie mogły się nadawać do latania ani do lotów ślizgowych, ale nie wyewoluowałyby, gdyby nie podnosiły reprodukcji zwierzęcia. Do czego służyły? Autorzy omawianego artykułu sugerują następujące możliwości (moje podkreślenie):


Niniejszy raport opisuje nowego dinozaura ptasiomiedniczego (Ornithischia), Kulindadromeus zabaikalicus, z rozmaitymi wypustkami nabłonkowymi, włącznie z zgrupowanymi włóknami, które interpretujemy jako ptasiopodobne pióra. Sugeruje to, że wszystkie Dinosauria mogły mieć pióra i że pióra powstały do izolacji [cieplnej] i sygnalizowania, a dopiero później zostały dokooptowane do latania.


Co więc odkryli? Badacze znaleźli na Syberii liczącą 150 milionów lat skamieniałość dinozaura ptasiomiedniczego. Bestia miała 1,5 metra długości, nie była więc duża. Ważne jest to, że był to dinosaur ptasiomiedniczy, nie zaś dinozaur teropod, a wszystkie nieźle zachowane dinozaury opierzony, jakie znajdowano poprzednio, były teropodami. Chociaż były już wcześniej sugestie, że niektóre dinozaury ptasiomiednicze miały twory podobne do piór, nie zachowały się one nawet w przybliżeniu tak dobrze, jak w tej nowej skamieniałości.


Odkrycie jest ważne, ponieważ dinozaury ptasiomiednicze są zupełnie inną grupą ewolucyjną niż teropody, które są gadziomiednicze (Saurischia). Te pierwsze były roślinożerne i miały miednicę taką jak ptaki. Mimo ich nazwy współczesne ptaki pochodzą z tej drugiej grupy, teropodów, mięsożernej podgrupy gadziomiedniczych. Tutaj jest drzewo genealogiczne dinozaurów, pokazujące te dwie różne grupy i różnice w budowie ich szkieletu. Proszę zauważyć, że ptaki („Aves”) pochodzą od teropodów:



Jeśli zarówno dinozaury gadziomiednicze, jak ptakomiednicze były opierzone, znaczy to albo, że obie grupy niezależnie wyewoluowały pióra, albo że odziedziczyły pióra (prawdopodobnie podstawowe włókna, które później wyewoluowały w pełnie upierzenie) od swojego wspólnego przodka. Ta ostatnia możliwość jest bardziej prawdopodobna, biorąc pod uwagę przypuszczalny rozwój złożoności upierzenia. Ale nawet gdyby ewolucja piór była niezależna w tych dwóch grupach, nadal sugeruje to, że większość dinozaurów, a nie tylko teropody, których potomkowie zostali ptakami, miały pióra. T. rex (teropod) mógł być pokryty puchem!


Wróćmy jednak i zobaczmy, co mówi artykuł. Nowy artykuł w “Science” Pascala Godefroita i in. (odnośnik i link poniżej, brak możliwości darmowego ściągnięcia) donosi o znalezieniu odcisków piór i łusek na dinozaurze ptasiomiedniczym nazwanym Kulindadromeus zabaikalicus (było tam sześć czaszek i wiele kości). Główny z autorów podaje pochodzenie tej nazwy w notatce typu “nowości i opinie” w „National Geographic”:


Imię tego dinozaura znaczy w zasadzie “Biegający dinosaur znad rzeki Kulinda”. Kraj Zabajkalski jest regionem na Syberii, gdzie go znaleziono (co wyjaśnia jego nazwę gatunkową, zabaikalicus).


“Były tam jeziora i wulkany, mnóstwo wulkanów” – mówi Godefroit. Roślinożerne dinozaury prawdopodobnie umierały i opadały na dno jeziora, gdzie następujący wkrótce potem wybuch wulkanu pokrywał ich zwłoki drobnym popiołem. To zachowało odciski piór wraz ze skamieniałymi kośćmi.


“Nie wiemy, jak wielkie jest to złoże skamieniałości, ale prawdopodobnie znajdziemy więcej, kiedy tam wrócimy” – mówi” Godefroit.


Autorzy artykułu pracują w czterech krajach – Rosji, Islandii, Belgii i Wielkiej Brytanii – pokazując raz jeszcze międzynarodowy charakter nauki. Ponieważ chciałbym, żeby moi czytelnicy umieli śledzić przynajmniej część artykułów naukowych, przytoczę tutaj streszczenie, które nie jest zbyt techniczne:


Sterszczenie
:


Złoża ze środkowej jury i wczesnej kredy z północnowschodnich Chin dostarczyły różnych opierzonych dinozaurów teropodów. Włókniste twory nabłonkowe opisywano także u dinozaurów ptasiomiedniczych, ale nadal jest przedmiotem kontrowersji, czy te włókna można uważać za część ewolucyjnego rozwoju piór. Tutaj opisujemy nowego dinozaura z kladu Neornitischa z okresu jury z Syberii, z małymi łuskami wokół kończyn tylnych, większymi, dachówkowymi łuskami wokół ogona, monowłóknami wokół głowy i tułowia oraz bardziej skomplikowanymi, przypominającymi pióra tworami wokół  kości ramiennej, kości udowej i kości piszczelowej. Odkrycie tych rozgałęziających się struktur nabłonkowych poza teropodami sugeruje, że pióropodobne twory koegzystowały z łuskami i były potencjalnie szeroko rozprzestrzenione w całym kladzie dinozaurów; pióra mogły być obecne u najwcześniejszych dinozaurów.


Tutaj jest ilustracja z artykułu, która pokazuje rekonstrukcję szkieletu; skala, która dotyczy kości, wynosi 1 cm.



Czaszka także ze skalą 1 cm:



Rekonstrukcja autorów pokazująca puchowe, włókniste “pióra”:


Rekonstrukcja Kulindadromeus zabaikalicus. Dinozaur ornitopod z piórami i łuskami z środkowej do późnej jury z południowowschodniej Syberii. [Rysunek Pascale Golinvaux (Royal Belgian Institute of Natural Sciences)]
Rekonstrukcja Kulindadromeus zabaikalicus. Dinozaur ornitopod z piórami i łuskami z środkowej do późnej jury z południowowschodniej Syberii. [Rysunek Pascale Golinvaux (Royal Belgian Institute of Natural Sciences)]

I bardziej kolorowa rekonstrukcja z “National Geographic”. Kolory są oczywiście wytworem wyobraźni:


(Z “National Geographic”): Ta ilustracja pokazuje Kulindadromeus zabaikalicus, nowo znalezionego opierzonego dinosaura, w jego środowisku naturalnym. ILUSTRACJA ANDREY ATUCHIN
(Z “National Geographic”): Ta ilustracja pokazuje Kulindadromeus zabaikalicus, nowo znalezionego opierzonego dinosaura, w jego środowisku naturalnym. ILUSTRACJA ANDREY ATUCHIN

Tutaj jest odcisk łusek z kończyny (kość piszczelowa i stęp):



Duże, łukowate łuski na ogonie (B i C):





Poniżej są “pióra” na kościach kończyny przedniej (kość ramienna i części kości promiennej i kości łokciowej). B. pokazuje powiększenie obramowanego białą linią prostokąta z “A”, z włóknistymi strukturami wyrastającymi ze “struktur złożonych”, a C jest rysunkiem interpretacyjnym. Autorzy piszą:


Występują one w grupach po sześć lub siedem włókien, które schodzą się dośrodkowo i wyrastają z centralnych regionów płytki podstawowej. Pojedyncze włókna mają 10 do 15 mm długości. Te, które są na kości ramiennej są szersze (0,2 do 0,4 mm) i prostsze niż te, które znajdują się przy kości udowej (0,1 do 0,2 mm). Te grupy włókien … przypominają pióra puchowe u niektórych współczesnych ras kur, takich jak Silkie, które nie mają barbules.



Fakt, że pióra wydają się wyrastać z przypominających łuski tworów, sugeruje, jak od dawna zakładali biolodzy, że pióra wyewoluowały z łusek, chociaż autorzy piszą, że “łuski” na nogach i stopach ptaków nie są łuskami, które przetrwały po gadzich przodkach, ale wyewoluowały z powrotem z piór! Ponieważ łuski z pewnością poprzedzają pióra w zapisie kopalnym, pokazuje to, że prawdziwie nowe twory zawierające niewątpliwie nową informację genetyczną, mogą ewoluować (a potem zostać utracone, powracając, jak na nogach ptaków, do formy łusek). Obala to częsty zarzut kreacjonistów, że nowa informacja genetyczna nie może wyewoluować (widzieliśmy dzisiaj taki zarzut jednego z komentatorów).

 

Tutaj jest kilka “monowłókien” wokół klatki piersiowej. Są rozmieszczone szeroko wokół głowy, szyi i tułowia:



Powiększenie powyższego (w prostokącie), pokazujące włókna:



Tutaj jest najważniejszy akapit z artykułu:


. . . twory na skórze u ptasiomiedniczych, już opisane u psitakozaura i tianyulonga, mogą być homologiczne do „protopiór” u nie-ptasich teropodów. W każdym razie wskazuje to, że te twory podobne do protopiór były prawdopodobnie szeroko rozpowszechnione u dinozaurów, możliwe  nawet, że u najwcześniejszych członków tego kladu. Ponadto, zdolność do tworzenia prostych monowłókien i bardziej złożonych struktur jest potencjalnie zagnieżdżona w kladzie archozauromorfów…


Oto końcowe akapity z artykułu w “National Geographic”:

“To rzeczywiście znaczy, że obecnie możemy mieć pewność, iż pióra nie były tylko wynalazkiem ptaków i ich najbliższych krewnych, ale wyewoluowały znacznie wcześniej w historii dinozaurów” – dodaje [Godefroit]. – „Sądzę, że wspólny przodek dinozaurów prawdopodobnie miał pióra i że wszystkie dinozaury miały jakiś rodzaj piór, tak jak wszystkie ssaki mają jakiś rodzaj włosów”.


Godefroit sądzi jednak, że największe dinozaury miały najmniej piór, ponieważ nie potrzebowały ich do ocieplenia: “Tak samo jak słonie w Afryce nie potrzebują futra” –powiedział.


Sugeruje to, że pióra wyewoluowały u najmniejszych dinozaurów jako izolacja cieplna, a największe po prostu je utraciły, tak jak słonie, które wyewoluowały ze znacznie mniejszych zwierząt, straciły sierść (chociaż ich krewni, mamuty, w zimniejszym klimacie, albo jej nie utraciły, albo na nowo wyewoluowały). Podoba mi się koncepcja, że pióra dawały tym stworzeniom izolację cieplną, chociaż funkcja sygnalizowania (która oznacza, że pióra prawdopodobnie były kolorowe i mogły mieć różne kolory u różnych gatunków), nie jest wykluczona.

________________

Godefroit, P., S. M. Sinitsa, D. Dhouailly, Y. L. Bolotsky, A. V. Sizov, M. E. McNamara, M. J. Benton, and P. Spagna. 2014. A Jurassic ornithischian dinosaur from Siberia with both feathers and scales. 2014.  Science 345:451-455.


A new feathered dinosaur suggests that most dinosaurs had feathers

Why Evolution Is True, 27 lipca 2014

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 




Jerry A. Coyne

Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj




Komentarze
1. Zagwozdka Lengyel 2014-08-03


Nauka

Znalezionych 1033 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak walczyć z firehosing   Novella   2019-11-19
Odwołajcie antyszczepionkową konferencję w Tel Awiwie   Blum   2019-11-15
Ewolucja dwunożności   Novella   2019-11-14
Granice „przeskoczenia” progu opłacalności   Lomborg   2019-11-13
Dlaczego nie żyjemy w epoce post-prawdy   Pinker   2019-11-11
Śledząc pochodzenie człowieka   Novella   2019-11-09
Skamieniałe trylobity idące gęsiego. Ale dlaczego to zrobiły?   Coyne   2019-11-06
Saga o złotym ryżu   Novella   2019-11-04
Kolejne badanie rolnictwa organicznego   Novella   2019-11-02
Fabrizio Benedetti pyta: “Czy badania placebo wzmacniają pseudonaukę?”     2019-11-01
Nathaniel Comfort raz jeszcze: nauka nie czyni postępów (czy może robi to?)   Coyne   2019-10-31
Pochwała jednoznaczności   Witkowski   2019-10-29
Stare i nowe  troski o bezpieczeństwo żywnościowe   Ongu   2019-10-28
Powrót Adama i Ewy jako rzeczywistych ludzi, jak proponuje kolejna pseudonaukowa teoria   Coyne   2019-10-25
Pradawne przechowywanie żywności   Novella   2019-10-24
Artykuł w naukowym piśmie ”Nature” dyskredytuje naukę i „scjentyzm”, kwestionuje wartości Oświecenia   Coyne   2019-10-22
Błogosławieni ci, którzy wycofują   Jacoby   2019-10-19
Pro-life czyli czarodziej z Krotoszyna   Koraszewski   2019-10-18
Biologia rozwoju ujawnia ewolucyjną historię   Novella   2019-10-15
Niebezpieczne życie antropologa   Blackwell   2019-10-12
Swędzikami jesień się zaczyna   Łopatniuk   2019-10-11
Jak wieloryb stracił swoje geny   Coyne   2019-10-10
Używanie sztucznej inteligencji do diagnozy   Novella   2019-10-08
Niespodzianka! Koty są tak samo przywiązane do swojego personelu jak psy i niemowlęta   Coyne   2019-10-05
Oburzenie, stronniczość i niestabilność prawdy   Novella   2019-10-04
O zmianie klimatu: ludzkość nie jest „nikczemna”   Lomborg   2019-10-03
Postmodernizm wyjaśniony i krytykowany   Coyne   2019-09-30
Uzdrawianie kryształami   Novella   2019-09-26
Kolejna rewolucja w rolnictwie   Novella   2019-09-24
Opory przeciwko szczelinowaniu są oparte na ideologii, a nie na nauce   Jacoby   2019-09-23
St Paul Island część 5   Lyon   2019-09-21
Co to jest czerwona rtęć?   Novella   2019-09-20
Jaka sztuka siedzi w naszych genach i czy to aby nie kicz?   Koraszewski   2019-09-19
Fałszywe wspomnienia i Fake News   Novella   2019-09-18
Kolejna próba odrzucenia teorii Darwina   Coyne   2019-09-17
Choroba zielonych mięśni   Łopatniuk   2019-09-14
”Sygnalizowanie cnoty” może nas irytować. Cywilizacja byłaby jednak bez niego niemożliwa    Miller   2019-09-13
Foka Weddela wygryza w lodzie otwory do oddychania   Coyne   2019-09-12
DNA i Loch Ness   Novella   2019-09-11
Nowa i ważna czaszka hominina z Etiopii   Coyne   2019-09-10
St Paul Island, Część 4   Lyon   2019-09-06
Biały jak śnieg, żółciutki jak kaczuszka   Łopatniuk   2019-09-04
Pingwiny geje? Nie tak szybko   Coyne   2019-09-03
Czego może nas nauczyć była zwolenniczka antyszczepionkowców, Kelley Watson-Snyder     2019-08-30
Bezzbożowa karma dla psa   Novella   2019-08-29
Odrażające życie płciowe pingwinów białookich   Coyne   2019-08-28
Badanie akupunktury jako terapii na dławicę piersiową   Novella   2019-08-23
Pradawna gigantyczna papuga z Nowej Zelandii: metr wysokości i waga 7 kilogramów!   Coyne   2019-08-22
Alaska — nurniczki i obopólny dobór płciowy   Lyon   2019-08-20
Zła nauka promuje organiczne jabłka   Novella   2019-08-19
Gąsienica zmienia kolor, żeby dopasować się do podłoża nie używając oczu: potrafi widzieć skórą!   Coyne   2019-08-16
Pseudonaukowa histeria to nie jest dobra odpowiedź na klimatyczne wyzwania   Lomborg   2019-08-14
GMO i model deficytu wiedzy   Novella   2019-08-12
Po raz pierwszy użyto edytowania genów CRISPR do leczenia zaburzenia genetycznego – anemii sierpowatej   Coyne   2019-08-08
Maskonury z wyspy St. Paul na Alasce   Lyon   2019-08-07
Zbieg okoliczności czy prawo wielkich liczb?   Novella   2019-08-06
I pijcie łzy moje, czyste rzęsiste   Łopatniuk   2019-08-03
Kształtowanie opinii o nauce i medycynie   Novella   2019-08-02
Nowe badanie dotyczące zwrotu zgubionych portfeli: ludzie na świecie są uczciwsi niż myślisz, ale czytelnik wyliczył, że uczciwość jest większa w mniej religijnych krajach   Coyne   2019-08-01
Praktykowanie medycyny bez uprawnień nie jest wolnością słowa   Novella   2019-07-31
Radujcie się, Ziemia staje się zieleńsza   Ridley   2019-07-30
Spiski wokół ptaków   Novella   2019-07-29
Matt Meselson opisuje swój najsłynniejszy eksperyment (z Frankiem Stahlem)   Coyne   2019-07-26
Niemający rozeznania filozof twierdzi, że gatunki nie istnieją   Coyne   2019-07-23
Więcej złych wiadomości dla dilerów witamin   Novella   2019-07-22
Starożytny ptak z nadzwyczaj długim palcem   Coyne   2019-07-19
YouTube i szarlataneria leczenia raka dietą   Novella   2019-07-18
“Współczesny” Homo sapiens mógł być w Eurazji aż 210 tysięcy lat temu   Coyne   2019-07-17
Hodowanie mini-mózgów z komórek macierzystych   Novella   2019-07-15
Szczepionka HPV działa. Koniec kropka     2019-07-13
Efekt przechodnia   Novella   2019-07-11
Prątkiem w raka, czyli co ma gruźlica do raka pęcherza   Łopatniuk   2019-07-06
Opowieści o nauce zastępują fikcję w Teatrze Narodowym Ugandy   Ongu   2019-07-05
Pleśń w przestrzeni kosmicznej   Novella   2019-07-03
Pterozaury: Czy umiały latać od razu po wykluciu się?   Coyne   2019-07-02
Ludziom rosną rogi? – Złe informowanie o nauce   Novella   2019-07-01
Przemysł ”wellness”   Novella   2019-06-28
Nazywanie zmiany klimatu ”katastrofalną” utrudnia znalezienie realnych odpowiedzi   Lomborg   2019-06-26
Olbrzymie straszyki mają zostać ponownie wprowadzone na wyspę Lord Howe   Coyne   2019-06-25
Amonit (i masa innych stworzeń) znaleziona w birmańskim bursztynie   Coyne   2019-06-21
Ślubowanie o zniesieniu grzechu   Ridley   2019-06-20
Nowe informacje o dzieciach CRISPR   Novella   2019-06-17
Słonie mają fantastyczny węch (lepszy niż psy): są jedynymi zwierzętami, które potrafią rozróżnić inne ilości pokarmu tylko po zapachu   Coyne   2019-06-14
Indyjscy farmerzy wysiali ziarna GMO w proteście obywatelskiego nieposłuszeństwa     2019-06-13
Chcąc zadowolić antyaborcjonistów administracja Trumpa tnie finansowanie badań medycznych przy użyciu tkanki płodowej   Coyne   2019-06-11
Triumf Mao: Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie akceptuje szarlatanerię tradycyjnej chińskiej medycyny     2019-06-04
Ale jak to bezbarwnikowy?   Łopatniuk   2019-06-01
Na zdrowie: izraelscy naukowcy warzą piwo na ”wskrzeszonych” drożdżach sprzed 5000 lat     2019-05-31
Skąd wiemy to, co wiemy?   Novella   2019-05-28
Samice bonobo (ale nie samice szympansów) pomagają swoim synom w zdobywaniu partnerek   Coyne   2019-05-25
Dlaczego ludzie sprzeciwiają się technologiom, które zmniejszają szkody?   Ridley   2019-05-24
Nowa praca o nielotnych chruścielach rażąco przesadzona i wypaczona w popularnych mediach   Coyne   2019-05-22
Trenowanie sztucznej inteligencji, żeby widziała jak człowiek   Novella   2019-05-21
A polać wielką wodą…   Cipiur   2019-05-18
Wykrywanie kłamstw w mózgu   Novella   2019-05-17
Walka o zachowanie bioróżnorodności   Ridley   2019-05-15
Niezwykły przypadek mimikry: skaczący pająk naśladuje gąsienicę   Coyne   2019-05-14
Selektywnie stosowana koncepcja tabula rasa i ideologicznie motywowane nieporozumienia   Cory Clark   2019-05-09
Dlaczego szarlatani nie powinni nadzorować sami siebie     2019-05-08
Kiedy naukowcy nie tolerują odmiennego zdania   Weber   2019-05-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Schadenfreude



Pseudonaukowa histeria...


Panstwo etc



Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,



Radykalne poglądy polityczne


Einstein



Socjologia



Allah stworzyl



Uprzednie doświadczenie



Żydowski exodus



PRL Chrystusem narodów



Odrastające głowy hydry nazizmu



Homeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDF



Prawo powrotu



Mózg i kodowanie predyktywne



Nocna rozmowa



WSzyscy wiedza



Nieustający marsz



Oświecenie Pinker



Alternatywna medycyna zabija



Kobiety ofiarami



Prometeusz



modyfikowana pszenica



Arabowie



Roboty będą uprawiać ziemię



Sumienie, czyli moralność bez smyczy



Skomplikowana ewolucja



Argument neuroróżnorodności



Nowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk