Prawda

Wtorek, 7 grudnia 2021 - 21:37

« Poprzedni Następny »


Nowy opierzony dinozaur sugeruje,
że większość dinozaurów miała pióra


Jerry Coyne 2014-08-03

Czy jest lepszy dowód, że ptaki wywodzą się od dinozaurowych gadów, niż odkrycie skamieniałości zarówno z łuskami, jak piórami? Ponadto skamieniałość ta pochodzi z właściwego okresu: po tym, jak już wyewoluowały gady, ale zanim widzimy współczesne ptaki z rozwiniętymi w pełni piórami.

Oczywiście wiemy już, że ptaki są jedynymi żyjącymi potomkami dinozaurów – niektórzy biolodzy klasyfikują je jako dinozaury – ale w miarę jak cofamy się coraz dalej wstecz w ewolucję dinozaurów, zaczynamy odkrywać, że być może większość z nich miała pióropodobne twory. Jest to coś, co nazywamy „preadaptacją” – cecha, która mogła być dokooptowana później do innej użytecznej funkcji; w wypadku ptaków jest to lot ślizgowy, a potem lot. (Oczywiście, „preadaptacje” nie powstały dlatego, że będą użyteczne w przyszłości, ponieważ dobór naturalny nie przewiduje przyszłych potrzeb; tworzy cechy, które wzmacniają reprodukcję tu i teraz. Te cechy jednak mogą zostać wykorzystane do innych funkcji później, tak jak szczątkowe skrzydła pingwina zostały zmodyfikowane do pływania.)


Najwcześniejsze pióra, jak zobaczymy na okazie poniżej, są małymi, włóknistymi tworami, które występują obok łusek. W żaden sposób nie mogły się nadawać do latania ani do lotów ślizgowych, ale nie wyewoluowałyby, gdyby nie podnosiły reprodukcji zwierzęcia. Do czego służyły? Autorzy omawianego artykułu sugerują następujące możliwości (moje podkreślenie):


Niniejszy raport opisuje nowego dinozaura ptasiomiedniczego (Ornithischia), Kulindadromeus zabaikalicus, z rozmaitymi wypustkami nabłonkowymi, włącznie z zgrupowanymi włóknami, które interpretujemy jako ptasiopodobne pióra. Sugeruje to, że wszystkie Dinosauria mogły mieć pióra i że pióra powstały do izolacji [cieplnej] i sygnalizowania, a dopiero później zostały dokooptowane do latania.


Co więc odkryli? Badacze znaleźli na Syberii liczącą 150 milionów lat skamieniałość dinozaura ptasiomiedniczego. Bestia miała 1,5 metra długości, nie była więc duża. Ważne jest to, że był to dinosaur ptasiomiedniczy, nie zaś dinozaur teropod, a wszystkie nieźle zachowane dinozaury opierzony, jakie znajdowano poprzednio, były teropodami. Chociaż były już wcześniej sugestie, że niektóre dinozaury ptasiomiednicze miały twory podobne do piór, nie zachowały się one nawet w przybliżeniu tak dobrze, jak w tej nowej skamieniałości.


Odkrycie jest ważne, ponieważ dinozaury ptasiomiednicze są zupełnie inną grupą ewolucyjną niż teropody, które są gadziomiednicze (Saurischia). Te pierwsze były roślinożerne i miały miednicę taką jak ptaki. Mimo ich nazwy współczesne ptaki pochodzą z tej drugiej grupy, teropodów, mięsożernej podgrupy gadziomiedniczych. Tutaj jest drzewo genealogiczne dinozaurów, pokazujące te dwie różne grupy i różnice w budowie ich szkieletu. Proszę zauważyć, że ptaki („Aves”) pochodzą od teropodów:Jeśli zarówno dinozaury gadziomiednicze, jak ptakomiednicze były opierzone, znaczy to albo, że obie grupy niezależnie wyewoluowały pióra, albo że odziedziczyły pióra (prawdopodobnie podstawowe włókna, które później wyewoluowały w pełnie upierzenie) od swojego wspólnego przodka. Ta ostatnia możliwość jest bardziej prawdopodobna, biorąc pod uwagę przypuszczalny rozwój złożoności upierzenia. Ale nawet gdyby ewolucja piór była niezależna w tych dwóch grupach, nadal sugeruje to, że większość dinozaurów, a nie tylko teropody, których potomkowie zostali ptakami, miały pióra. T. rex (teropod) mógł być pokryty puchem!


Wróćmy jednak i zobaczmy, co mówi artykuł. Nowy artykuł w “Science” Pascala Godefroita i in. (odnośnik i link poniżej, brak możliwości darmowego ściągnięcia) donosi o znalezieniu odcisków piór i łusek na dinozaurze ptasiomiedniczym nazwanym Kulindadromeus zabaikalicus (było tam sześć czaszek i wiele kości). Główny z autorów podaje pochodzenie tej nazwy w notatce typu “nowości i opinie” w „National Geographic”:


Imię tego dinozaura znaczy w zasadzie “Biegający dinosaur znad rzeki Kulinda”. Kraj Zabajkalski jest regionem na Syberii, gdzie go znaleziono (co wyjaśnia jego nazwę gatunkową, zabaikalicus).


“Były tam jeziora i wulkany, mnóstwo wulkanów” – mówi Godefroit. Roślinożerne dinozaury prawdopodobnie umierały i opadały na dno jeziora, gdzie następujący wkrótce potem wybuch wulkanu pokrywał ich zwłoki drobnym popiołem. To zachowało odciski piór wraz ze skamieniałymi kośćmi.


“Nie wiemy, jak wielkie jest to złoże skamieniałości, ale prawdopodobnie znajdziemy więcej, kiedy tam wrócimy” – mówi” Godefroit.


Autorzy artykułu pracują w czterech krajach – Rosji, Islandii, Belgii i Wielkiej Brytanii – pokazując raz jeszcze międzynarodowy charakter nauki. Ponieważ chciałbym, żeby moi czytelnicy umieli śledzić przynajmniej część artykułów naukowych, przytoczę tutaj streszczenie, które nie jest zbyt techniczne:


Sterszczenie
:


Złoża ze środkowej jury i wczesnej kredy z północnowschodnich Chin dostarczyły różnych opierzonych dinozaurów teropodów. Włókniste twory nabłonkowe opisywano także u dinozaurów ptasiomiedniczych, ale nadal jest przedmiotem kontrowersji, czy te włókna można uważać za część ewolucyjnego rozwoju piór. Tutaj opisujemy nowego dinozaura z kladu Neornitischa z okresu jury z Syberii, z małymi łuskami wokół kończyn tylnych, większymi, dachówkowymi łuskami wokół ogona, monowłóknami wokół głowy i tułowia oraz bardziej skomplikowanymi, przypominającymi pióra tworami wokół  kości ramiennej, kości udowej i kości piszczelowej. Odkrycie tych rozgałęziających się struktur nabłonkowych poza teropodami sugeruje, że pióropodobne twory koegzystowały z łuskami i były potencjalnie szeroko rozprzestrzenione w całym kladzie dinozaurów; pióra mogły być obecne u najwcześniejszych dinozaurów.


Tutaj jest ilustracja z artykułu, która pokazuje rekonstrukcję szkieletu; skala, która dotyczy kości, wynosi 1 cm.Czaszka także ze skalą 1 cm:Rekonstrukcja autorów pokazująca puchowe, włókniste “pióra”:


Rekonstrukcja Kulindadromeus zabaikalicus. Dinozaur ornitopod z piórami i łuskami z środkowej do późnej jury z południowowschodniej Syberii. [Rysunek Pascale Golinvaux (Royal Belgian Institute of Natural Sciences)]
Rekonstrukcja Kulindadromeus zabaikalicus. Dinozaur ornitopod z piórami i łuskami z środkowej do późnej jury z południowowschodniej Syberii. [Rysunek Pascale Golinvaux (Royal Belgian Institute of Natural Sciences)]

I bardziej kolorowa rekonstrukcja z “National Geographic”. Kolory są oczywiście wytworem wyobraźni:


(Z “National Geographic”): Ta ilustracja pokazuje Kulindadromeus zabaikalicus, nowo znalezionego opierzonego dinosaura, w jego środowisku naturalnym. ILUSTRACJA ANDREY ATUCHIN
(Z “National Geographic”): Ta ilustracja pokazuje Kulindadromeus zabaikalicus, nowo znalezionego opierzonego dinosaura, w jego środowisku naturalnym. ILUSTRACJA ANDREY ATUCHIN

Tutaj jest odcisk łusek z kończyny (kość piszczelowa i stęp):Duże, łukowate łuski na ogonie (B i C):

Poniżej są “pióra” na kościach kończyny przedniej (kość ramienna i części kości promiennej i kości łokciowej). B. pokazuje powiększenie obramowanego białą linią prostokąta z “A”, z włóknistymi strukturami wyrastającymi ze “struktur złożonych”, a C jest rysunkiem interpretacyjnym. Autorzy piszą:


Występują one w grupach po sześć lub siedem włókien, które schodzą się dośrodkowo i wyrastają z centralnych regionów płytki podstawowej. Pojedyncze włókna mają 10 do 15 mm długości. Te, które są na kości ramiennej są szersze (0,2 do 0,4 mm) i prostsze niż te, które znajdują się przy kości udowej (0,1 do 0,2 mm). Te grupy włókien … przypominają pióra puchowe u niektórych współczesnych ras kur, takich jak Silkie, które nie mają barbules.Fakt, że pióra wydają się wyrastać z przypominających łuski tworów, sugeruje, jak od dawna zakładali biolodzy, że pióra wyewoluowały z łusek, chociaż autorzy piszą, że “łuski” na nogach i stopach ptaków nie są łuskami, które przetrwały po gadzich przodkach, ale wyewoluowały z powrotem z piór! Ponieważ łuski z pewnością poprzedzają pióra w zapisie kopalnym, pokazuje to, że prawdziwie nowe twory zawierające niewątpliwie nową informację genetyczną, mogą ewoluować (a potem zostać utracone, powracając, jak na nogach ptaków, do formy łusek). Obala to częsty zarzut kreacjonistów, że nowa informacja genetyczna nie może wyewoluować (widzieliśmy dzisiaj taki zarzut jednego z komentatorów).

 

Tutaj jest kilka “monowłókien” wokół klatki piersiowej. Są rozmieszczone szeroko wokół głowy, szyi i tułowia:Powiększenie powyższego (w prostokącie), pokazujące włókna:Tutaj jest najważniejszy akapit z artykułu:


. . . twory na skórze u ptasiomiedniczych, już opisane u psitakozaura i tianyulonga, mogą być homologiczne do „protopiór” u nie-ptasich teropodów. W każdym razie wskazuje to, że te twory podobne do protopiór były prawdopodobnie szeroko rozpowszechnione u dinozaurów, możliwe  nawet, że u najwcześniejszych członków tego kladu. Ponadto, zdolność do tworzenia prostych monowłókien i bardziej złożonych struktur jest potencjalnie zagnieżdżona w kladzie archozauromorfów…


Oto końcowe akapity z artykułu w “National Geographic”:

“To rzeczywiście znaczy, że obecnie możemy mieć pewność, iż pióra nie były tylko wynalazkiem ptaków i ich najbliższych krewnych, ale wyewoluowały znacznie wcześniej w historii dinozaurów” – dodaje [Godefroit]. – „Sądzę, że wspólny przodek dinozaurów prawdopodobnie miał pióra i że wszystkie dinozaury miały jakiś rodzaj piór, tak jak wszystkie ssaki mają jakiś rodzaj włosów”.


Godefroit sądzi jednak, że największe dinozaury miały najmniej piór, ponieważ nie potrzebowały ich do ocieplenia: “Tak samo jak słonie w Afryce nie potrzebują futra” –powiedział.


Sugeruje to, że pióra wyewoluowały u najmniejszych dinozaurów jako izolacja cieplna, a największe po prostu je utraciły, tak jak słonie, które wyewoluowały ze znacznie mniejszych zwierząt, straciły sierść (chociaż ich krewni, mamuty, w zimniejszym klimacie, albo jej nie utraciły, albo na nowo wyewoluowały). Podoba mi się koncepcja, że pióra dawały tym stworzeniom izolację cieplną, chociaż funkcja sygnalizowania (która oznacza, że pióra prawdopodobnie były kolorowe i mogły mieć różne kolory u różnych gatunków), nie jest wykluczona.

________________

Godefroit, P., S. M. Sinitsa, D. Dhouailly, Y. L. Bolotsky, A. V. Sizov, M. E. McNamara, M. J. Benton, and P. Spagna. 2014. A Jurassic ornithischian dinosaur from Siberia with both feathers and scales. 2014.  Science 345:451-455.


A new feathered dinosaur suggests that most dinosaurs had feathers

Why Evolution Is True, 27 lipca 2014

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 
Jerry A. Coyne

Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Zagwozdka Lengyel 2014-08-03


Nauka

Znalezionych 1250 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk