Prawda

Piątek, 12 sierpnia 2022 - 05:20

« Poprzedni Następny »


Aktywacja telomerazy mogłaby prowadzić do leczenia samej starości


Matt Ridley 2015-10-27


Populacja świata, ściśnięta między malejącą stopą narodzin i lepszą opieką zdrowotną, szybko starzeje się. Nauczenie się, jak sobie z tym radzić, jest jednym z wielkich wyzwań obecnego stulecia. Światowa Organizacja Zdrowia właśnie ogłosiła raport o implikacjach starzenia się populacji, który – niechcący – ujawnia również ponury fatalizm jaki mamy w sprawie chorób wieku starczego: zawsze będą nieuniknione.

Wkrótce może to okazać się błędne. W nowej książce, The Telomerase Revolution, opublikowanej w tym tygodniu w Ameryce, Michael Fossel, lekarz i badacz, argumentuje, że wiemy obecnie wystarczająco dużo o fundamentalnych przyczynach starzenia się, by mieć ufność, że kiedyś będziemy w stanie zawrócić ten proces. Oznaczałoby to leczenie chorób takich jak Alzheimer, choroby serca i osteoporozę zamiast znosić je lub tylko łagodzić ich objawy.


Pozwólcie, że wyjaśnię, co rozumiem przez fatalizm. Raport WHO o starzeniu się i zdrowiu, przy całym rozwodzeniu się o potrzebie „głębokich zmian” w opiece zdrowotnej nad ludźmi starymi, w rzeczywistości wzywa nas, byśmy przestali próbować wyleczyć dolegliwości wieku starczego i nauczyli się traktować je jak dopust boży: „Reakcja społeczna na starzenie się populacji będzie wymagała przekształcenia systemów opieki zdrowotnej przez odchodzenie od modeli leczniczych opartych na chorobie do dostarczenia zintegrowanej opieki skoncentrowanej na osobie”.


Niemniej, w jakiś sposób podpisuje się również pod nieco magiczną nadzieją, że chorobom starości można “zapobiec lub opóźnić przez zdrowy tryb życia” i że “aktywność fizyczna i dobre odżywianie mogą przynieść niezmierne korzyści dla zdrowia i dobrostanu”. Są to w znacznej mierze pobożne życzenia. Nie ma żadnych dowodów na to, że można zapobiec chorobie Alzheimera przez jakąkolwiek dietę lub ćwiczenia. Brak ruchu i złe odżywianie mogą pogorszyć zdrowie w każdym wieku, ale leżące u podstaw choroby wieku starczego są powodowane przez samą starość.


Kiedy zapytałem dra Fossela, co sądzi o raporcie WHO, odpowiedział: „W latach 1950. mogliśmy mówić (i robiliśmy to) o ‘aktywności chorych na polio’ w sensie utrzymywania ofiar polio w aktywności zamiast poddania się, ale sam ten zwrot sugeruje, że już poddaliśmy się. Wolałbym, byśmy wyleczyli podstawowy problem. Dlaczego mówić o ‘aktywnej starości’, ‘udanej starości’ i zdrowej starości’, skoro możemy mówić o nie starzeniu się?”


Dr Fossel jest jednym z pionierów badań nad klinicznym użyciem telomerazy, enzymu, który powoduje, że pewne rodzaje komórek stają się właściwie nieśmiertelne. Wśród nich są wolno żyjące pierwotniaki, komórki rakowe i komórki zarodkowe, z których powstają plemniki i jajeczka. Jak o tym pomyślisz, to zapłodnione jajeczko, z którego powstałeś, ma za sobą trzy miliardy lat ciągłego życia, a nie wygląda na ani jeden dzień powyżej zerowego.


Jest tak z powodu telomerazy. Resetuje ona poziom aktywności genów, tak że każde życie rozpoczyna się młodo. Telomeraza robi to przez ponowne przedłużenie powtarzalnych sekwencji DNA zwanych telomerami na końcach chromosomów. Sześcioliterowy szereg TTAGGG powtarza się 15 tysięcy razy na końcu każdego chromosomu w większości twoich komórek, kiedy jesteś niemowlęciem, ale tylko 8 tysięcy razy, kiedy jesteś stary. To skrócenie jest główną przyczyną starzenia się.


Poza twoimi komórkami zarodkowymi i niektórymi komórkami macierzystymi wszystkie inne komórki zamykają swoje geny telomerazy, a wynikiem jest skracanie się telomerów przy każdym podziale komórkowym. Starość nie jest akumulacją zużycia i uszkodzeń; jest skróceniem się telomerów, co prowadzi – nadal nie jesteśmy pewni, w jaki sposób – do spowolnienia tempa, w jakim uszkodzone cząsteczki zostają naprawiane, co z kolei prowadzi do większej liczby uszkodzonych komórek.


Może tu pomóc analogia. W moim telefonie komórkowym pękła szybka; funkcjonuję z nim w oczekiwaniu na kolejną wymianę. Jeśli wymiany są częste, większość telefonów komórkowych jest w dobrym stanie. Jeśli są rzadsze, więcej ludzi ma uszkodzone telefony. W miarę starzenia się, komórki wolniej wymieniają cząsteczki, bo ich telomery są krótsze. Jest więc więcej uszkodzonych komórek.


W książce dra Fossela zaskoczyły mnie jego dowody, że to zjawisko wyjaśnia wszystkie choroby chroniczne starości, nawet takie jak demencja starcza. Do niedawna sądzono, że tych chorób nie można wiązać ze skracaniem się telomerów, ponieważ dotyczą komórek, które nie dzielą się: na przykład, neuronów. Wiemy jednak obecnie, że inne komórki, zwane mikroglejem, które dzielą się, są zasadnicze dla funkcjonowania neuronów. Podobny argument stosuje się do komórek serca i komórek wyściełających tętnice.


W 1999 r. naukowcy pracujący dla firmy biotechnicznej Geron pokazali, że dodanie telomerazy może zresetować zegar starzenia się i odmłodzić komórki. Następnie pokazali, że mogą wziąć komórki skóry osoby starej, potraktować je telomerazą i wyhodować skórę typową dla osoby młodej. Dr Fossel mówi, że potrzeba tylko wypracować metodę pobudzenia telomerazy w naszych komórkach w bezpieczny sposób. Nie jest to problem błahy, ale nie jest też nie do pokonania przy szybko rozwijającej się terapii genowej.


Dr Fossel założył firmę, Telocyte, żeby wypróbować to podejście dla ludzi z chorobą Alzheimera. Może mu się nie udać, ale jeśli komuś uda się, implikacje są głębokie. Przypuśćmy, że ludzie będą mogli zażyć serię pigułek lub dostać serię zastrzyków, żeby wyleczyć demencję starczą, chorobę Parkinsona, choroby serca i osteoporozę. Przypuśćmy, że ludzie po dziewięćdziesiątce mogą żyć naprawdę „zdrowym” życiem, jak gdyby mieli pięćdziesiąt lat, podczas gdy obecnie, jak zaleca raport WHO nastawiamy się tylko na  podtrzymywanie ich zanikającej sprawności.


W takim świecie koszt leczenia chorób chronicznych starości i koszt opieki społecznej nad ludźmi starymi mógłby spaść. Problem coraz mniejszej populacji pracującej, która utrzymuje coraz bardziej rosnącą populację niedołężnych starców, mógłby zniknąć, kiedy 90-latkowie powróciliby do pracy na pełen etat. Z drugiej strony, spadek wzrostu populacji świata – ze stabilnym poziomem przewidywanym na lata 2080 – mógłby odwrócić się, tworząc kolejny boom populacyjny.


Bujanie w obłokach? Może, ale biorąc pod uwagę to, co wiemy obecnie o telomerach i mechanizmach odpowiedzialnych za starzenie się, nie jest to tak szalone jak zakładanie, że świat będzie nadal szedł dotychczasowym torem. Wizja świata WHO w 2050 r., w której rządy przeznaczają znacznie więcej pieniędzy i wysiłku na danie ludziom wygody w domach starców, gdzie żyją z chroniczną demencją starczą, niesprawnością i niewydolnością, może być jeszcze bardziej nieprzekonująca. Przyszłość nie jest prostą ekstrapolacją przeszłości.


Pierwsza publikacja w Times.

Curing old age

Rational Optimist, 15 października 2015

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Matt Ridley


Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. nieśmiertelność jest utopią mieczysławski 2015-10-27


Nauka

Znalezionych 1327 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie karm mózgu śmieciowym jedzeniem   Bhogal   2022-08-10
Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk