Prawda

Wtorek, 19 listopada 2019 - 11:42

« Poprzedni Następny »


Aktywacja telomerazy mogłaby prowadzić do leczenia samej starości


Matt Ridley 2015-10-27


Populacja świata, ściśnięta między malejącą stopą narodzin i lepszą opieką zdrowotną, szybko starzeje się. Nauczenie się, jak sobie z tym radzić, jest jednym z wielkich wyzwań obecnego stulecia. Światowa Organizacja Zdrowia właśnie ogłosiła raport o implikacjach starzenia się populacji, który – niechcący – ujawnia również ponury fatalizm jaki mamy w sprawie chorób wieku starczego: zawsze będą nieuniknione.

Wkrótce może to okazać się błędne. W nowej książce, The Telomerase Revolution, opublikowanej w tym tygodniu w Ameryce, Michael Fossel, lekarz i badacz, argumentuje, że wiemy obecnie wystarczająco dużo o fundamentalnych przyczynach starzenia się, by mieć ufność, że kiedyś będziemy w stanie zawrócić ten proces. Oznaczałoby to leczenie chorób takich jak Alzheimer, choroby serca i osteoporozę zamiast znosić je lub tylko łagodzić ich objawy.


Pozwólcie, że wyjaśnię, co rozumiem przez fatalizm. Raport WHO o starzeniu się i zdrowiu, przy całym rozwodzeniu się o potrzebie „głębokich zmian” w opiece zdrowotnej nad ludźmi starymi, w rzeczywistości wzywa nas, byśmy przestali próbować wyleczyć dolegliwości wieku starczego i nauczyli się traktować je jak dopust boży: „Reakcja społeczna na starzenie się populacji będzie wymagała przekształcenia systemów opieki zdrowotnej przez odchodzenie od modeli leczniczych opartych na chorobie do dostarczenia zintegrowanej opieki skoncentrowanej na osobie”.


Niemniej, w jakiś sposób podpisuje się również pod nieco magiczną nadzieją, że chorobom starości można “zapobiec lub opóźnić przez zdrowy tryb życia” i że “aktywność fizyczna i dobre odżywianie mogą przynieść niezmierne korzyści dla zdrowia i dobrostanu”. Są to w znacznej mierze pobożne życzenia. Nie ma żadnych dowodów na to, że można zapobiec chorobie Alzheimera przez jakąkolwiek dietę lub ćwiczenia. Brak ruchu i złe odżywianie mogą pogorszyć zdrowie w każdym wieku, ale leżące u podstaw choroby wieku starczego są powodowane przez samą starość.


Kiedy zapytałem dra Fossela, co sądzi o raporcie WHO, odpowiedział: „W latach 1950. mogliśmy mówić (i robiliśmy to) o ‘aktywności chorych na polio’ w sensie utrzymywania ofiar polio w aktywności zamiast poddania się, ale sam ten zwrot sugeruje, że już poddaliśmy się. Wolałbym, byśmy wyleczyli podstawowy problem. Dlaczego mówić o ‘aktywnej starości’, ‘udanej starości’ i zdrowej starości’, skoro możemy mówić o nie starzeniu się?”


Dr Fossel jest jednym z pionierów badań nad klinicznym użyciem telomerazy, enzymu, który powoduje, że pewne rodzaje komórek stają się właściwie nieśmiertelne. Wśród nich są wolno żyjące pierwotniaki, komórki rakowe i komórki zarodkowe, z których powstają plemniki i jajeczka. Jak o tym pomyślisz, to zapłodnione jajeczko, z którego powstałeś, ma za sobą trzy miliardy lat ciągłego życia, a nie wygląda na ani jeden dzień powyżej zerowego.


Jest tak z powodu telomerazy. Resetuje ona poziom aktywności genów, tak że każde życie rozpoczyna się młodo. Telomeraza robi to przez ponowne przedłużenie powtarzalnych sekwencji DNA zwanych telomerami na końcach chromosomów. Sześcioliterowy szereg TTAGGG powtarza się 15 tysięcy razy na końcu każdego chromosomu w większości twoich komórek, kiedy jesteś niemowlęciem, ale tylko 8 tysięcy razy, kiedy jesteś stary. To skrócenie jest główną przyczyną starzenia się.


Poza twoimi komórkami zarodkowymi i niektórymi komórkami macierzystymi wszystkie inne komórki zamykają swoje geny telomerazy, a wynikiem jest skracanie się telomerów przy każdym podziale komórkowym. Starość nie jest akumulacją zużycia i uszkodzeń; jest skróceniem się telomerów, co prowadzi – nadal nie jesteśmy pewni, w jaki sposób – do spowolnienia tempa, w jakim uszkodzone cząsteczki zostają naprawiane, co z kolei prowadzi do większej liczby uszkodzonych komórek.


Może tu pomóc analogia. W moim telefonie komórkowym pękła szybka; funkcjonuję z nim w oczekiwaniu na kolejną wymianę. Jeśli wymiany są częste, większość telefonów komórkowych jest w dobrym stanie. Jeśli są rzadsze, więcej ludzi ma uszkodzone telefony. W miarę starzenia się, komórki wolniej wymieniają cząsteczki, bo ich telomery są krótsze. Jest więc więcej uszkodzonych komórek.


W książce dra Fossela zaskoczyły mnie jego dowody, że to zjawisko wyjaśnia wszystkie choroby chroniczne starości, nawet takie jak demencja starcza. Do niedawna sądzono, że tych chorób nie można wiązać ze skracaniem się telomerów, ponieważ dotyczą komórek, które nie dzielą się: na przykład, neuronów. Wiemy jednak obecnie, że inne komórki, zwane mikroglejem, które dzielą się, są zasadnicze dla funkcjonowania neuronów. Podobny argument stosuje się do komórek serca i komórek wyściełających tętnice.


W 1999 r. naukowcy pracujący dla firmy biotechnicznej Geron pokazali, że dodanie telomerazy może zresetować zegar starzenia się i odmłodzić komórki. Następnie pokazali, że mogą wziąć komórki skóry osoby starej, potraktować je telomerazą i wyhodować skórę typową dla osoby młodej. Dr Fossel mówi, że potrzeba tylko wypracować metodę pobudzenia telomerazy w naszych komórkach w bezpieczny sposób. Nie jest to problem błahy, ale nie jest też nie do pokonania przy szybko rozwijającej się terapii genowej.


Dr Fossel założył firmę, Telocyte, żeby wypróbować to podejście dla ludzi z chorobą Alzheimera. Może mu się nie udać, ale jeśli komuś uda się, implikacje są głębokie. Przypuśćmy, że ludzie będą mogli zażyć serię pigułek lub dostać serię zastrzyków, żeby wyleczyć demencję starczą, chorobę Parkinsona, choroby serca i osteoporozę. Przypuśćmy, że ludzie po dziewięćdziesiątce mogą żyć naprawdę „zdrowym” życiem, jak gdyby mieli pięćdziesiąt lat, podczas gdy obecnie, jak zaleca raport WHO nastawiamy się tylko na  podtrzymywanie ich zanikającej sprawności.


W takim świecie koszt leczenia chorób chronicznych starości i koszt opieki społecznej nad ludźmi starymi mógłby spaść. Problem coraz mniejszej populacji pracującej, która utrzymuje coraz bardziej rosnącą populację niedołężnych starców, mógłby zniknąć, kiedy 90-latkowie powróciliby do pracy na pełen etat. Z drugiej strony, spadek wzrostu populacji świata – ze stabilnym poziomem przewidywanym na lata 2080 – mógłby odwrócić się, tworząc kolejny boom populacyjny.


Bujanie w obłokach? Może, ale biorąc pod uwagę to, co wiemy obecnie o telomerach i mechanizmach odpowiedzialnych za starzenie się, nie jest to tak szalone jak zakładanie, że świat będzie nadal szedł dotychczasowym torem. Wizja świata WHO w 2050 r., w której rządy przeznaczają znacznie więcej pieniędzy i wysiłku na danie ludziom wygody w domach starców, gdzie żyją z chroniczną demencją starczą, niesprawnością i niewydolnością, może być jeszcze bardziej nieprzekonująca. Przyszłość nie jest prostą ekstrapolacją przeszłości.


Pierwsza publikacja w Times.

Curing old age

Rational Optimist, 15 października 2015

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Matt Ridley


Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. nieśmiertelność jest utopią mieczysławski 2015-10-27


Nauka

Znalezionych 1033 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak walczyć z firehosing   Novella   2019-11-19
Odwołajcie antyszczepionkową konferencję w Tel Awiwie   Blum   2019-11-15
Ewolucja dwunożności   Novella   2019-11-14
Granice „przeskoczenia” progu opłacalności   Lomborg   2019-11-13
Dlaczego nie żyjemy w epoce post-prawdy   Pinker   2019-11-11
Śledząc pochodzenie człowieka   Novella   2019-11-09
Skamieniałe trylobity idące gęsiego. Ale dlaczego to zrobiły?   Coyne   2019-11-06
Saga o złotym ryżu   Novella   2019-11-04
Kolejne badanie rolnictwa organicznego   Novella   2019-11-02
Fabrizio Benedetti pyta: “Czy badania placebo wzmacniają pseudonaukę?”     2019-11-01
Nathaniel Comfort raz jeszcze: nauka nie czyni postępów (czy może robi to?)   Coyne   2019-10-31
Pochwała jednoznaczności   Witkowski   2019-10-29
Stare i nowe  troski o bezpieczeństwo żywnościowe   Ongu   2019-10-28
Powrót Adama i Ewy jako rzeczywistych ludzi, jak proponuje kolejna pseudonaukowa teoria   Coyne   2019-10-25
Pradawne przechowywanie żywności   Novella   2019-10-24
Artykuł w naukowym piśmie ”Nature” dyskredytuje naukę i „scjentyzm”, kwestionuje wartości Oświecenia   Coyne   2019-10-22
Błogosławieni ci, którzy wycofują   Jacoby   2019-10-19
Pro-life czyli czarodziej z Krotoszyna   Koraszewski   2019-10-18
Biologia rozwoju ujawnia ewolucyjną historię   Novella   2019-10-15
Niebezpieczne życie antropologa   Blackwell   2019-10-12
Swędzikami jesień się zaczyna   Łopatniuk   2019-10-11
Jak wieloryb stracił swoje geny   Coyne   2019-10-10
Używanie sztucznej inteligencji do diagnozy   Novella   2019-10-08
Niespodzianka! Koty są tak samo przywiązane do swojego personelu jak psy i niemowlęta   Coyne   2019-10-05
Oburzenie, stronniczość i niestabilność prawdy   Novella   2019-10-04
O zmianie klimatu: ludzkość nie jest „nikczemna”   Lomborg   2019-10-03
Postmodernizm wyjaśniony i krytykowany   Coyne   2019-09-30
Uzdrawianie kryształami   Novella   2019-09-26
Kolejna rewolucja w rolnictwie   Novella   2019-09-24
Opory przeciwko szczelinowaniu są oparte na ideologii, a nie na nauce   Jacoby   2019-09-23
St Paul Island część 5   Lyon   2019-09-21
Co to jest czerwona rtęć?   Novella   2019-09-20
Jaka sztuka siedzi w naszych genach i czy to aby nie kicz?   Koraszewski   2019-09-19
Fałszywe wspomnienia i Fake News   Novella   2019-09-18
Kolejna próba odrzucenia teorii Darwina   Coyne   2019-09-17
Choroba zielonych mięśni   Łopatniuk   2019-09-14
”Sygnalizowanie cnoty” może nas irytować. Cywilizacja byłaby jednak bez niego niemożliwa    Miller   2019-09-13
Foka Weddela wygryza w lodzie otwory do oddychania   Coyne   2019-09-12
DNA i Loch Ness   Novella   2019-09-11
Nowa i ważna czaszka hominina z Etiopii   Coyne   2019-09-10
St Paul Island, Część 4   Lyon   2019-09-06
Biały jak śnieg, żółciutki jak kaczuszka   Łopatniuk   2019-09-04
Pingwiny geje? Nie tak szybko   Coyne   2019-09-03
Czego może nas nauczyć była zwolenniczka antyszczepionkowców, Kelley Watson-Snyder     2019-08-30
Bezzbożowa karma dla psa   Novella   2019-08-29
Odrażające życie płciowe pingwinów białookich   Coyne   2019-08-28
Badanie akupunktury jako terapii na dławicę piersiową   Novella   2019-08-23
Pradawna gigantyczna papuga z Nowej Zelandii: metr wysokości i waga 7 kilogramów!   Coyne   2019-08-22
Alaska — nurniczki i obopólny dobór płciowy   Lyon   2019-08-20
Zła nauka promuje organiczne jabłka   Novella   2019-08-19
Gąsienica zmienia kolor, żeby dopasować się do podłoża nie używając oczu: potrafi widzieć skórą!   Coyne   2019-08-16
Pseudonaukowa histeria to nie jest dobra odpowiedź na klimatyczne wyzwania   Lomborg   2019-08-14
GMO i model deficytu wiedzy   Novella   2019-08-12
Po raz pierwszy użyto edytowania genów CRISPR do leczenia zaburzenia genetycznego – anemii sierpowatej   Coyne   2019-08-08
Maskonury z wyspy St. Paul na Alasce   Lyon   2019-08-07
Zbieg okoliczności czy prawo wielkich liczb?   Novella   2019-08-06
I pijcie łzy moje, czyste rzęsiste   Łopatniuk   2019-08-03
Kształtowanie opinii o nauce i medycynie   Novella   2019-08-02
Nowe badanie dotyczące zwrotu zgubionych portfeli: ludzie na świecie są uczciwsi niż myślisz, ale czytelnik wyliczył, że uczciwość jest większa w mniej religijnych krajach   Coyne   2019-08-01
Praktykowanie medycyny bez uprawnień nie jest wolnością słowa   Novella   2019-07-31
Radujcie się, Ziemia staje się zieleńsza   Ridley   2019-07-30
Spiski wokół ptaków   Novella   2019-07-29
Matt Meselson opisuje swój najsłynniejszy eksperyment (z Frankiem Stahlem)   Coyne   2019-07-26
Niemający rozeznania filozof twierdzi, że gatunki nie istnieją   Coyne   2019-07-23
Więcej złych wiadomości dla dilerów witamin   Novella   2019-07-22
Starożytny ptak z nadzwyczaj długim palcem   Coyne   2019-07-19
YouTube i szarlataneria leczenia raka dietą   Novella   2019-07-18
“Współczesny” Homo sapiens mógł być w Eurazji aż 210 tysięcy lat temu   Coyne   2019-07-17
Hodowanie mini-mózgów z komórek macierzystych   Novella   2019-07-15
Szczepionka HPV działa. Koniec kropka     2019-07-13
Efekt przechodnia   Novella   2019-07-11
Prątkiem w raka, czyli co ma gruźlica do raka pęcherza   Łopatniuk   2019-07-06
Opowieści o nauce zastępują fikcję w Teatrze Narodowym Ugandy   Ongu   2019-07-05
Pleśń w przestrzeni kosmicznej   Novella   2019-07-03
Pterozaury: Czy umiały latać od razu po wykluciu się?   Coyne   2019-07-02
Ludziom rosną rogi? – Złe informowanie o nauce   Novella   2019-07-01
Przemysł ”wellness”   Novella   2019-06-28
Nazywanie zmiany klimatu ”katastrofalną” utrudnia znalezienie realnych odpowiedzi   Lomborg   2019-06-26
Olbrzymie straszyki mają zostać ponownie wprowadzone na wyspę Lord Howe   Coyne   2019-06-25
Amonit (i masa innych stworzeń) znaleziona w birmańskim bursztynie   Coyne   2019-06-21
Ślubowanie o zniesieniu grzechu   Ridley   2019-06-20
Nowe informacje o dzieciach CRISPR   Novella   2019-06-17
Słonie mają fantastyczny węch (lepszy niż psy): są jedynymi zwierzętami, które potrafią rozróżnić inne ilości pokarmu tylko po zapachu   Coyne   2019-06-14
Indyjscy farmerzy wysiali ziarna GMO w proteście obywatelskiego nieposłuszeństwa     2019-06-13
Chcąc zadowolić antyaborcjonistów administracja Trumpa tnie finansowanie badań medycznych przy użyciu tkanki płodowej   Coyne   2019-06-11
Triumf Mao: Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie akceptuje szarlatanerię tradycyjnej chińskiej medycyny     2019-06-04
Ale jak to bezbarwnikowy?   Łopatniuk   2019-06-01
Na zdrowie: izraelscy naukowcy warzą piwo na ”wskrzeszonych” drożdżach sprzed 5000 lat     2019-05-31
Skąd wiemy to, co wiemy?   Novella   2019-05-28
Samice bonobo (ale nie samice szympansów) pomagają swoim synom w zdobywaniu partnerek   Coyne   2019-05-25
Dlaczego ludzie sprzeciwiają się technologiom, które zmniejszają szkody?   Ridley   2019-05-24
Nowa praca o nielotnych chruścielach rażąco przesadzona i wypaczona w popularnych mediach   Coyne   2019-05-22
Trenowanie sztucznej inteligencji, żeby widziała jak człowiek   Novella   2019-05-21
A polać wielką wodą…   Cipiur   2019-05-18
Wykrywanie kłamstw w mózgu   Novella   2019-05-17
Walka o zachowanie bioróżnorodności   Ridley   2019-05-15
Niezwykły przypadek mimikry: skaczący pająk naśladuje gąsienicę   Coyne   2019-05-14
Selektywnie stosowana koncepcja tabula rasa i ideologicznie motywowane nieporozumienia   Cory Clark   2019-05-09
Dlaczego szarlatani nie powinni nadzorować sami siebie     2019-05-08
Kiedy naukowcy nie tolerują odmiennego zdania   Weber   2019-05-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk