Prawda

Niedziela, 1 sierpnia 2021 - 12:39

« Poprzedni Następny »


W obronie wolności


Chloe Valdary 2014-02-27


Kiedy zajmuję się twierdzeniami, które są sprzeczne z takimi normatywnymi wartościami, jak sprawiedliwość, moralność i prawda, uważam za swój akademicki, zawodowy obowiązek analizować szczegóły danego argumentu i pokazać moim czytelnikom, dlaczego takie twierdzenia łamią normy uczciwej dyskusji, są nikczemne i wymagające potępienia.

Co prawda trudno jest analizować zarzuty z czysto akademickiego punktu widzenia, kiedy obelgi rzucane są na mnie osobiście – nie w duchu debaty akademickiej, ale złośliwości i oszkalowania mojego charakteru. Istotnie, kusi odpowiedź w równie wrogim tonie przeciwko tym, którzy atakują mnie w ten sposób. Spróbuję jednak powstrzymać się przed robieniem tego, bo jest moim obowiązkiem moralnym zachowanie uprzejmości zarówno wobec moich wrogów, jak i przyjaciół, a także dlatego, że nie wierzę, iż właściwe jest zniżanie się do poziomu nieokazujących szacunku ludzi. W takim zatem duchu chłodnej uprzejmości piszę ten artykuł.


22 lutego gentleman o nazwisku Richard Silverstein zdecydowanie nie zgodził się z artykułem, jaki napisałam w “The Times of Israel” o twierdzeniach niejakiej Judith Butler, profesor z University of California, Berkley. Uważam analizę Butler konfliktu arabsko-izraelskiego za budzącą sprzeciw.


Silverstein nie wskazał żadnych możliwych błędnych przesłanek w moim artykule. Nie kwestionował dowodów, jakie przedstawiłam. Nie stwierdził, że popełniłam błędy w analizie. Zamiast tego, żeby pokazać swoją sprawność intelektualną, podał na Facebooku link do mojego artykułu i w komentarzu napisał: „Wreszcie to zrobili: znaleźli Murzynkę, syjonistkę: Wuj Tom tańczy z radości!”Jego intencja jest oczywista: jestem Afrykanką-Amerykanką, a Silverstein wierzy, że wszyscy Afro-Amerykanie są monolitem. Wierzy, że z powodu koloru mojej skóry muszę myśleć, działać i zachowywać się w pewien sposób – tak, jak w jego oczach zachowują się czarni ludzie. Podobnie jak biali właściciele niewolników na przedwojennym amerykańskim Południu, Silverstein wierzy, że jedynie on i jemu podobni mogą być nosicielami opinii, jakie powinni wyznawać Afro-Amerykanie. Samodzielne myślenie, formułowanie opinii niezależnych od jego zgody – no cóż, to jest nie do przyjęcia. Konsekwencją jest werbalne biczowanie w mediach społecznościowych; atak na mój charakter z powodu koloru mojej skóry i z powodu tego, że jestem, jako to ujmuje „Negrem”, który nie odczuwa potrzeby uzależniania swojej analizy od jego aprobaty.


Co więcej, jestem syjonistką. Jestem otwarcie proizraelska i jestem orędowniczką prawa narodu żydowskiego do samostanowienia w ojczyźnie jego przodków. Silverstein nie jest syjonistą, a ponieważ nie zgadzam się z nim –  więc podobnie jak dawny właściciel niewolników, który wierzył, że jego pogląd na świat jest nadrzędny i powinien być narzucony jego murzyńskim niewolnikom – twierdzy on, że jestem „Wujem Tomem” (obraźliwe określenie oznaczające „domowego niewolnika” lub takiego, który jest służalczy i płaszczący się przed białymi panami).


Jestem pewna, że Silverstein nie rozumie nawet ironii. W końcu, zwolennicy supremacji białej rasy posiadają zdumiewającą skłonność do dysonansu poznawczego. Silverstein nie widzi, że twierdzenie, iż istota ludzka musi z powodu koloru swojej skóry zachowywać sie w określony sposób, jest uprzedzeniem i ksenofobią. Silverstein sądzi mnie po kolorze mojej skóry, nie po jakości mojego charakteru, lub raczej, jakości mojego artykułu.


W kolejnych tweetach Silverstein także zjeżdżał mnie ostro z powodu mojej wiary. Jestem chrześcijanką i Silverstein oskarża mnie o wierzenie w jakiś dziwaczny spisek, mający doprowadzić do powrotu Chrystusa przez spowodowanie jakiegoś Armagedonu o epickich proporcjach. Nie wierzy, że moje popieranie praw obywatelskich Żydów w jakikolwiek sposób mogłoby być autentyczne. Musi to raczej być dowód globalnego spisku, żeby rozpocząć nową erę w cywilizacji.


Ponadto utrzymuje on, że muszę być wykorzystywana przez nikczemne “lobby izraelskie”, które oczywiście składa się z każdej proizraelskiej organizacji na powierzchni ziemi, która się z nim nie zgadza. Zróbmy więc listę: jestem czarna i dlatego z natury głupia, niezdolna do wyciągania wniosków przy pomocy własnych możliwości intelektualnych; jestem chrześcijanką i dlatego z natury mam skłonności ludobójcze, paradoksalnie pragnąc doprowadzić do społeczeństwa utopijnego po Dniu Sądu Ostatecznego.


Silverstein jest więc rasistą wobec czarnych i bigotem wobec chrześcijan.


Uczciwie mówiąc, nie jest to zaskakujące. Silverstein ma długą historię zaburzeń moralnych. Jak większość intelektualnie leniwych prostaczków Silverstein jest całkowicie niezdolny do osadzania swoich sądów na czymkolwiek choćby z daleka przypominającym myśl empiryczną. Próbując zrekompensować tę  pożałowania godną niekompetencję, kleci zwięzłe slogany i głupkowate idee, wskazujące na jego braki w podstawowych wartościach normatywnych.


Pisze na przykład na swoim blogu: “Nazywanie Hamasu ‘podobnymi do nazistów’ jest równoznaczne z promowaniem ‘ideologów prawicowych’…” Tak jest, mówienie, że Hamas (który wzywa do wymordowania światowego żydostwa i uczy dzieci “masakrowania” Żydów i “starcia ich z powierzchni naszej ziemi”) – jest analogiczne do działań Hitlera (który już wprowadził w życie pragnienia Hamasu) naciągane? Niewiarygodne. Zmyślone. Powiedz, że tak nie jest – że to oczywiście jest dowód na przeniknięcie wpływów “prawego skrzydła”.


Równocześnie stwierdza on, że Izrael (gdzie Arabowie mają więcej praw niż w jakimkolwiek innym kraju na Bliskim Wschodzie) jest “gorszy niż Niemcy nazistowskie”. Państwo narodowe, które rozciąga te same prawa na wszystkie mniejszości, jakie w nim mieszkają – to państwo jest równoznaczne z ciemiężcami winnymi ludobójstwa. W ten sposób Silverstein zakłada przynętę, ale zmienia jej nazwę. Mówi jedną rzecz, ale ma na myśli inną. Nazywa siebie postępowym człowiekiem, podczas gdy promuje organizację rządową, która morduje własnych ludzi; twierdzi, że jest orędownikiem praw człowieka, podczas gdy demonizuje państwo, które dąży do osiągnięcia pełni praw człowieka.


Silverstein wypacza słowa, pozbawia je wszelkiego znaczenia, mając równocześnie czelność wiary, że jego rozważania pełne są erudycji, kiedy w rzeczywistości są groteskowe i przyczyniają się do masowych mordów. Uważam za godną pożałowania sytuację, w której takie ohydne typy otrzymują licencję na wypluwanie swoich nonsensów w poczytnych gazetach, takich jak „Guardian”.


Niemniej uważam za swój obowiązek obywatelski edukowanie moich pseudodziennikarskich odpowiedników, gdy tylko mam po temu okazję. Być może Silverstein nadal posiada cień przyzwoitości, który nie został całkowicie zepsuty przez jego wszechstronną bigoterię. Oferuję jemu i jemu podobnym małą lekcję historii, którą to wiedzę, mam nadzieję zużyje w przyszłości w dobrej sprawie:


10 listopada 1975 r. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych poparło ksenofobiczną rezolucję, że realizacja żydowskich praw obywatelskich jest formą rasizmu. Silverstein może wie o tym. (Być może delektuje się tym.) Rezolucja 3379 zaznaczyła tragiczny dzień w walce o prawa człowieka, kiedy zgromadzenie narodów zagłosowało, by odmówić narodowi żydowskiemu ich prawa do samostanowienia w ich historycznej ojczyźnie. Czego jednak Silverstein może nie wiedzieć, to że następnego dnia – 11 listopada 1975 r. – 125 tysięcy Afro-Amerykanów i Żydów przemaszerowało ulicami Brooklynu ogłaszając jednoznacznie, że ONI TAKŻE SĄ SYJONISTAMI. Był to dumny dzień w walce o swobodę i wolność.


Uczestnicy marszu nieśli transparenty: “SYJONIZM JEST MIŁOŚCIĄ”. I istotnie nią jest; “ANTYSYJONISTA JEST ANTYSEMITĄ”. I istotnie nim/nią jest. Przywódca walk o prawa obywatelskie Bayard Rustin wygłosił przemówienie i zakończył je śpiewając “Go Down Moses”, na co tłum odpowiedział triumfalnym “LET MY PEOPLE GO!”


To jest kredo, które staram się głosić teraz i zawsze. Naród żydowski jest wolny – i ma prawo być wolny. Żaden dziennikarz, akademik, profesor, polityk, student ani organizacja rządowa nigdy nie może odebrać mu tego prawa. Jest we mnie duch owego dnia. Jest pieśń, którą oni wtedy śpiewali i której nigdy nie przestanę śpiewać. I będę działała, by zapewnić, że ta pieśń będzie rozlegać się po całej ziemi przez stulecia.

 

 

In defense of liberty/

Times of Israel, 24 lutego 2014

Tłumaczenie:  Małgorzata Koraszewska


Chloé Valdary


Studentka na wydziale Stosunków Międzynarodowych University of New Orleans. Pisze o sobie:


„Mam na imię Chloe i jestem chrześcijanką. Odczuwałam uczucie przerażenia w minionym roku, grozę, której większość świata nie zauważa. Rośnie czarna chmura niechęci do jednego z narodów. W pokoju międzynarodowych stosunków od dawna jest słoń, którego nikt nie widzi”.    


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Słoń Ewa 2014-02-27


Syjonizm

Znalezionych 208 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dla antysemitów Żyd jest Żydem i tylko Żydem   Harris   2021-07-22
Co możemy w tej sprawie zrobić?   Rosenthal   2021-07-17
Naiwna wiara w rozwiązania w postaci dwóch państw   Bard   2021-07-14
Krytycy Izraela są pełni odrazy wobec żydowskiej suwerenności i siły militarnej   Bernstein   2021-07-09
“Ha’aretz” jest wrogiem narodu żydowskiego   Rosenthal   2021-07-08
Apartheid – etykietka i oszczerstwo   Collins   2021-07-06
Syjonizm i demokracja   Rosenthal   2021-07-02
Komu potrzebne jest państwo Izrael?   Rosenthal   2021-07-01
Dlaczego Izrael nie powinien odwoływać jerozolimskiego marszu flag   Meir   2021-06-11
Theodor Herzl żyje, ma się dobrze i mieszka w Nowym Jorku (a także Los Angeles, Paryżu i Londynie)   Friedman   2021-06-08
Etiopscy Żydzi i słoń w antyizraelskim salonie   Frantzman   2021-06-07
Najbardziej niezwykły przykład oszczędzania cywilów w historii wojen     2021-05-28
Zawieszenie broni? Śliska sprawa, kiedy masz do czynienia z Hamasem   Oz   2021-05-23
Dlaczego arabscy posłowie do Knesetu nienawidzą państwa   Rosenthal   2021-04-16
Mansour Abbas i libanizacja Izraela   Kedar   2021-04-11
Nowa, lepsza definicja antysemityzmu     2021-04-03
Narodził się Nowy Kongres Syjonistyczny   Flayton   2021-03-27
Kiedy kulturowe zawłaszczenie i historyczny rewizjonizm są aktami wojny   Glick   2021-03-26
W Izraelu wszyscy Żydzi są rodziną. Nienawistnicy chcieliby z tym skończyć     2021-03-24
Bliski Wschód: Duchy suwerennej przeszłości   Linder Kahn   2021-03-18
Czy Palestyńczycy mogą być w błędzie?   Abdul-Hussain   2021-03-15
Wyjaśnienie Jidyszkajt… po arabsku!   Tsalic   2021-03-12
Izrael potrzebuje Ameryki, ale epoka satelickiego państwa minęła   Tobin   2021-03-11
Co dobre, a co złe dla Żydów i reszty świata?   Koraszewski   2021-03-01
Zrozumieć oszczerstwo B’Tselem o “apartheidzie”   Ini   2021-02-05
Guardian: Izrael jest państwem ”żydowskich suprematystów”, które nie ma prawa istnieć   Levick   2021-01-21
Krytyka oskarżenia Izraela o apartheid przez organizację B’Tselem   Kontorovich   2021-01-16
Pandemia zniszczyła turystykę protestu   Frantzman   2021-01-15
Czy nowy pokój na Bliskim Wschodzie jest wystarczająco zaraźliwy, by rozprzestrzenić się do arabskich Izraelczyków?   Amos   2021-01-05
Być może potencjał dla Porozumień Abrahamowych istniał przez cały czas   Amos   2020-12-18
David Ben Gurion o moralnym argumencie na rzecz żydowskiego państwa w Palestynie z arabską mniejszością   Gurion   2020-12-08
Iran i powrót do jaskini ech   Rosenthal   2020-12-04
Saeb Erekat - bohater palestyńskiej walki o pokój   Koraszewski   2020-11-08
Hej, panie “Wybitny Żydzie Brytyjski”: bądź człowiekiem i powiedz „Przepraszam”   Tsalic   2020-11-03
Czy proizraelska polityka Trumpa ostanie się po wyborach?   Tobin   2020-11-01
Pamiętając premiera Rabina w 25. rocznicę jego zamordowania   Collins   2020-10-25
Czy kiedykolwiek zapanuje pokój?   Frantzman   2020-10-23
Największym wrogiem Palestyńczyków jest archeologia   Flatow   2020-10-22
Co Trump zrobił dla pokoju na Bliskim Wschodzie?     2020-10-13
Honor/hańba i arabskie reakcje na porozumienie Izrael-ZEA     2020-08-26
Czy palestyńskie weto żyje, czy jest martwe?   Glick   2020-08-23
Pierwszy krok w kierunku pokoju?   Koraszewski   2020-08-18
Co byłoby, gdyby nie było “okupacji”? Antysyjoniści z lat 1950. dostarczają odpowiedzi     2020-08-11
Do kogo należy ta ziemia?   Rosenthal   2020-08-09
Stabilność dla naszych wrogów   Glick   2020-07-31
Żydzi z przywilejem   Kerstein   2020-07-21
Czy Izrael “kradnie” prywatną ziemię palestyńską na Zachodnim Brzegu?   Fitzgerald   2020-07-15
Proizraelscy demokraci i ich fundamentalne niezrozumienie problemu     2020-07-11
Boris, Tarcza Izraela   Tsalic   2020-07-09
Teraz jest czas na przełamanie izraelsko-palestyńskiego impasu   Rosenthal   2020-06-29
Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?   Collier   2020-06-25
Krótka historia niekończącego się konfliktu   Rosenthal   2020-06-06
Jerozolima 1948-1967- 2020   Steinberg   2020-05-31
Czas próby dla premiera i dla kraju   Collins   2020-05-30
Anektujcie to wreszcie   Rosenthal   2020-05-14
Petycja palestyńskich robotników: pożyczka dla AP na pomoc w związku z koronawirusem wesprze terroryzm i zignoruje robotników   Oz   2020-05-12
Palestyńczycy, Izrael i koronawirus   Kemp   2020-05-11
Jak wyglądałby świat bez państwa Izrael?   Tobin   2020-05-09
Jestem syjonistą i jestem z tego dumny     2020-05-07
Żałoba po terrorystach   Rosenthal   2020-05-03
Izrael: to nie europejska kolonia   Sufi   2020-05-02
Czy jest niesłuszne pozwolenie Izraelowi na podejmowanie samodzielnych decyzji?   Tobin   2020-04-26
Nowy Nowy Historyk: wychodząc poza Ilana Pappe   Oz   2020-04-07
Lekcje koronawirusa dla rozmów koalicyjnych   Glick   2020-04-06
Demokracja Izraela nigdy nie była zagrożona   Tobin   2020-03-29
W Izraelu koronawirus zbliża ludzi   Leibovich   2020-03-25
Brudne intencje za hasłem ”Free Palestine”   Lekhet   2020-03-23
Prawo do głosu, ale nie do zlikwidowania państwa   Tobin   2020-03-19
Jak Europejscy Żydzi przenieśli się na wygnanie bez zmiany miejsca pobytu   Gerstenfeld   2020-03-14
Rakiety z Gazy: coś więcej niż „niedogodność”   Plosker   2020-03-08
Arabowie na Bliskim Wschodzie, którym się poszczęściło   Tawil   2020-03-04
Problemy Izraela są rzeczywiste, ale rzeczywisty jest także postęp, jakiego dokonał   Tobin   2020-03-03
Donald Trump i lód dziewięć   Rosenthal   2020-02-24
Chcę tego, co oni mają, czyli jak Izraelczycy to robią?   Fitzgeralod   2019-12-26
Rezolucja o podziale: papierowy triumf   Rosenthal   2019-12-16
Zachowywanie pokoju z Jordanią   Glick   2019-12-15
Arabskie państwa roszczą sobie prawo do dziedzictwa po wygnanych Żydach   Julius   2019-12-09
Richard Landes: człowiek, który dał nazwę Pallywood   (Varda Epstein)   2019-12-08
Postępowi Demokraci mylą się w sprawie Izraela – raz jeszcze   Rosenthal   2019-12-07
Nieproporcjonalna obrona cywilna Izraela   Shindman   2019-12-04
Izrael: Podzielony ekran   Glick   2019-12-01
Czterdzieści lat, od kiedy uciekła Victoria i 80 tysięcy innych   Julius   2019-11-29
List do Goldy Meir   Tabarovsky   2019-11-26
Dyplomatyczne deklaracje i fakty w terenie   Collins   2019-11-24
Jak wyjaśnić bezprecedensowe wsparcie dla Arabów przez „rasistę” Netanjahu?     2019-11-08
Wdzięczny gospodarz wirusa antysemityzmu   Rosenthal   2019-10-10
Zaprzeczanie żydowskiej historii Jerozolimy mimo archeologicznych dowodów   Franklin   2019-10-02
Obłęd na punkcie Netanjahju & mit o izraelskiej teokracji   Sherman   2019-09-30
Judith Butler pisze recenzję z książki     2019-09-26
Rząd jedności – bez Arabów i bez charedim   Rosenthal   2019-09-23
Obejmuję moją izraelsko-arabską tożsamość   Adi   2019-09-19
Czy arabska izraelskość jest atrakcyjna   Amos   2019-09-10
Rozważania o plemiennej i narodowej lojalności   Rosenthal   2019-09-01
Zawsze byliśmy tutaj: historyczne prawo narodu żydowskiego do Ziemi Izraela   Rosenthal   2019-08-24
“Nie macie prawa istnieć. Czy możemy wjechać?”   Rosenthal   2019-08-20
Jak i dlaczego przegrywamy wojnę kognitywną   Rosenthal   2019-08-13
Zakończyć milczącą zgodę na upokorzenia   Rosenthal   2019-08-08
Nikt nie zawłaszczył Izraela. Po prostu nie jest tym, co jego pionierzy myśleli, że stworzyli.   Horovitz   2019-08-06
Oduczanie się lekcji Diaspory   Rosenthal   2019-08-05
Walka z BDS, Część II   Rosenthal   2019-07-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk