Prawda

Czwartek, 29 lipca 2021 - 01:59

« Poprzedni Następny »


Uderzenie młotem nie ”judaizuje” Jerozolimy, ani nie zabija procesu pokojowego


Jonathan S. Tobin 2019-07-03


Prawdziwym problemem jest palestyńskie zaprzeczanie żydowskiej historii, nie zaś obecność ambasadora Ameryki przy otwarciu archeologicznego zabytku.

 

 (1 lipca 2019 / JNS) Krytycy mają rację, że obecność ambasadora USA w Izraelu, Davida Friedmana na ceremonialnym otwarciu „Drogi Pielgrzymów” w Jerozolimie była bezprecedensowa. Żaden z jego poprzedników nie dałby się przyłapać w żydowskim miejscu po złej stronie „Zielonej Linii”. Do ubiegłego roku Stany Zjednoczone uparcie odmawiały uznania, że jakakolwiek część starożytnej stolicy Żydów należy do państwa żydowskiego.  


Nawet jednak jeśli przyznamy, że uczestnictwo Friedmana i wysłannika USA na Bliski Wschód, Jasona Greenblatta, było odstępstwem od dotychczasowej polityki – i że ambasador uderzający  młotem, by przebić symboliczny mur, otwierając szlak biblijny, dostarczył argumentu krytykom administracji Trumpa – nie znaczy to, że było to niesłuszne lub błędne.  

 

Gdybym miałGdybym miał użyć jako metafory obrazu Amerykanów rozbijających cokolwiek, nie byłoby to – jak utrzymują krytycy prezydenta Donalda Trumpa i Friedmana – symbol zniszczenia już martwego procesu pokojowego. Raczej byłaby to kolejna afirmacja poprawnej postawy administracji, stanowczo podkreślającej absurdalność palestyńskiej gotowości do zaprzeczania żydowskiej historii. 


„Droga Pielgrzymów” jest projektem El Ad Association, która kieruje Parkiem Narodowym Miasto Dawida, we współpracy z Izraelskim Urzędem Starożytności i Urzędem Natury i Parków.  Archeolodzy pracujący na tym stanowisku archeologicznym najpierw odkryli dowody miasta, które było stolicą króla Dawida w biblijnym Izraelu. „Droga” jest tunelem, który został wykopany pod dzisiejszą dzielnicą Jerozolimy i pozwala uczonym i gościom na przejście drogą, którą szli starożytni pielgrzymi żydowscy. Tysiące lat temu Żydzi szli od Sadzawki Siloe w Mieście Dawida i wchodzili na Wzgórze Świątynne powyżej. Ci, którzy idą przez odkopany tunel teraz, wychodzą kilkaset metrów od jego wejścia do punktu w pobliżu Ściany Zachodniej wewnątrz Starego Miasta.


Ponieważ międzynarodowa społeczność normalnie uważa konserwację starożytnych obiektów dziedzictwa za coś dobrego, obserwator mógłby zastanawiać się, dlaczego otwarcie tego tunelu wywołało tyle szumu i wściekłej krytyki.  


Odpowiedzią jest, że społeczność międzynarodowa z niechęcią i konsternacją patrzy na wszystko, co przypomina im o głębokich korzeniach zarówno judaizmu, jak narodu żydowskiego w ziemi Jerozolimy. Miasto Dawida mieści się w tej części Jerozolimy, którą nielegalnie okupowała Jordania od 1949 do 1967 roku. To znaczy, że oni uważają ją za „okupowane terytorium”, na którym, zdaniem Palestyńczyków i ich zagranicznych wielbicieli jakakolwiek obecność żydowska jest nielegalna, nawet jeśli wymaga to delegitymizowania miejsca historycznego, które dostarcza obfitości dowodów na historyczne królestwo Izraela.  


Dlatego każda działalność Izraela na tym terenie, które obejmuje arabską dzielnicę Silwan, jest uważana za nielegalne osadnictwo w dodatku do tego, że jest przeszkodą dla planów podzielenia miasta i uczynienia go stolicą domniemanego państwa palestyńskiego. Głównym jednak zarzutem jest to, że park archeologiczny jest częścią starań o „judaizację Jerozolimy”.  


Pomysł, że Jerozolima – miasto, które było nieodłączne od żydowskiej tożsamości narodowej, historii i wiary przez 3000 lat, może być „judaizowane” – jest absurdalny. Pasuje jednak do twierdzeń tak Autonomii Palestyńskiej, jak jej rywali z Hamasu, że starożytna świątynia, Dawidowe królestwo i cała historia miasta jest bardziej fikcją niż faktem.   


Na poparcie swoich skarg na wykopaliska krytycy projektu wskazują na fakt, że niektórzy Palestyńczycy doznają niewygód przez tę budowę, jaka dzieje się pod ich domami. Współczujemy im, ale to samo można powiedzieć o każdym, kto żyje blisko projektu budowlanego w miastach na całym świecie. Prawdziwe pretensje nie są o pęknięcia w ścianach, ale o to, że historia, jaką odsłonili archeolodzy, podważa starania o przedstawienie Żydów jako obcych kolonialistów we własnej starożytnej stolicy. 


Krytycy Trumpa mówią, że obecność Friedmana i Greenblatta stanowi uznanie przez USA izraelskiej suwerenności nad całą Jerozolimą. Mówią, że to przeszkadza sprawiedliwym negocjacjom pokojowym, w których Palestyńczycy mają nadzieję na otrzymanie części Jerozolimy, a przynajmniej mieliby, gdyby AP była kiedykolwiek skłonna do powrotu do rozmów pokojowych i okazała gotowość do uznania prawomocności państwa żydowskiego niezależnie od tego, gdzie będą przebiegały jego granice. 


Problem z tym argumentem polega na tym, że jak długo Stany Zjednoczone udawały – jak to robiły od 1949 do 2017 roku – że Jerozolima nie jest stolicą Izraela lub, że Izrael nie ma żadnych prawomocnych roszczeń do Miasta Dawida, wyłącznie wzmacniały palestyńskie nieprzejednanie. Stany Zjednoczone zawsze powinny były jasno powiedzieć Palestyńczykom, że nie mogą spodziewać się, że Izrael odda im części Jerozolimy, które są nieodłączną częścią żydowskiego dziedzictwa. Niemniej poprzednicy Trumpa tego nie zrobili i w wyniku podsycali niechęć Palestyńczyków do zrozumienia, że przegrali swoją wieloletnią wojnę ze syjonizmem.


Friedman miał rację, kiedy powiedział nie tylko, że Izrael może z równym prawdopodobieństwem oddać to dziedzictwo, co Stany Zjednoczone oddałyby Statuę Wolności, ale że kluczową sprawą w otwarciu tego miejsca było ujawnienie prawdy. Bez przyznania przez Palestyńczyków prawdy o żydowskiej historii, o której ciągle kłamią, prawdziwy pokój nie jest możliwy.  


Zamiast skarżyć się na pokazywanie takich miejsc Palestyńczycy i ich sojusznicy powinni uznać fakty o żydowskiej Jerozolimie i przestać żywić się fantazją, w której państwo żydowskie dłużej nie istnieje.  Trump, Friedman i Greenblatt przypominają im jedynie, że pora pozbyć się tych złudzeń – czego ich poprzednicy ze Stanów Zjednoczonych nie robili. Ci, którzy twierdzą, że dobrze życzą Palestyńczykom, powinni zrobić to samo.


A sledgehammer blow didn’t ’Judaize’ Jerusalem or kill the peace process

JNS.org, 1 lipca 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJonathan S. Tobin


Amerykański dziennikarz, redaktor naczelny JNS - Jewish News Syndicate, publicysta miesięcznika Commentary. Autor cotygodniowych felietonów w “View from America”, publikuje często w The Jerusalem Post, zapraszany jest do CNNBBC RadioFOX News jako znawca problemów Bliskiego Wschodu.

 

Od redakcji „Listów z nawszego sadu”


O tym jak Jerozolima była dejudaizowana w 1948 roku pisał John Roy Carlson, który był naocznym świadkiem zdobycia Jerozolimy przez Arabów. http://www.listyznaszegosadu.pl/notatki/dejudaizacja-jerozolimy-w-1948-roku   

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 208 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dla antysemitów Żyd jest Żydem i tylko Żydem   Harris   2021-07-22
Co możemy w tej sprawie zrobić?   Rosenthal   2021-07-17
Naiwna wiara w rozwiązania w postaci dwóch państw   Bard   2021-07-14
Krytycy Izraela są pełni odrazy wobec żydowskiej suwerenności i siły militarnej   Bernstein   2021-07-09
“Ha’aretz” jest wrogiem narodu żydowskiego   Rosenthal   2021-07-08
Apartheid – etykietka i oszczerstwo   Collins   2021-07-06
Syjonizm i demokracja   Rosenthal   2021-07-02
Komu potrzebne jest państwo Izrael?   Rosenthal   2021-07-01
Dlaczego Izrael nie powinien odwoływać jerozolimskiego marszu flag   Meir   2021-06-11
Theodor Herzl żyje, ma się dobrze i mieszka w Nowym Jorku (a także Los Angeles, Paryżu i Londynie)   Friedman   2021-06-08
Etiopscy Żydzi i słoń w antyizraelskim salonie   Frantzman   2021-06-07
Najbardziej niezwykły przykład oszczędzania cywilów w historii wojen     2021-05-28
Zawieszenie broni? Śliska sprawa, kiedy masz do czynienia z Hamasem   Oz   2021-05-23
Dlaczego arabscy posłowie do Knesetu nienawidzą państwa   Rosenthal   2021-04-16
Mansour Abbas i libanizacja Izraela   Kedar   2021-04-11
Nowa, lepsza definicja antysemityzmu     2021-04-03
Narodził się Nowy Kongres Syjonistyczny   Flayton   2021-03-27
Kiedy kulturowe zawłaszczenie i historyczny rewizjonizm są aktami wojny   Glick   2021-03-26
W Izraelu wszyscy Żydzi są rodziną. Nienawistnicy chcieliby z tym skończyć     2021-03-24
Bliski Wschód: Duchy suwerennej przeszłości   Linder Kahn   2021-03-18
Czy Palestyńczycy mogą być w błędzie?   Abdul-Hussain   2021-03-15
Wyjaśnienie Jidyszkajt… po arabsku!   Tsalic   2021-03-12
Izrael potrzebuje Ameryki, ale epoka satelickiego państwa minęła   Tobin   2021-03-11
Co dobre, a co złe dla Żydów i reszty świata?   Koraszewski   2021-03-01
Zrozumieć oszczerstwo B’Tselem o “apartheidzie”   Ini   2021-02-05
Guardian: Izrael jest państwem ”żydowskich suprematystów”, które nie ma prawa istnieć   Levick   2021-01-21
Krytyka oskarżenia Izraela o apartheid przez organizację B’Tselem   Kontorovich   2021-01-16
Pandemia zniszczyła turystykę protestu   Frantzman   2021-01-15
Czy nowy pokój na Bliskim Wschodzie jest wystarczająco zaraźliwy, by rozprzestrzenić się do arabskich Izraelczyków?   Amos   2021-01-05
Być może potencjał dla Porozumień Abrahamowych istniał przez cały czas   Amos   2020-12-18
David Ben Gurion o moralnym argumencie na rzecz żydowskiego państwa w Palestynie z arabską mniejszością   Gurion   2020-12-08
Iran i powrót do jaskini ech   Rosenthal   2020-12-04
Saeb Erekat - bohater palestyńskiej walki o pokój   Koraszewski   2020-11-08
Hej, panie “Wybitny Żydzie Brytyjski”: bądź człowiekiem i powiedz „Przepraszam”   Tsalic   2020-11-03
Czy proizraelska polityka Trumpa ostanie się po wyborach?   Tobin   2020-11-01
Pamiętając premiera Rabina w 25. rocznicę jego zamordowania   Collins   2020-10-25
Czy kiedykolwiek zapanuje pokój?   Frantzman   2020-10-23
Największym wrogiem Palestyńczyków jest archeologia   Flatow   2020-10-22
Co Trump zrobił dla pokoju na Bliskim Wschodzie?     2020-10-13
Honor/hańba i arabskie reakcje na porozumienie Izrael-ZEA     2020-08-26
Czy palestyńskie weto żyje, czy jest martwe?   Glick   2020-08-23
Pierwszy krok w kierunku pokoju?   Koraszewski   2020-08-18
Co byłoby, gdyby nie było “okupacji”? Antysyjoniści z lat 1950. dostarczają odpowiedzi     2020-08-11
Do kogo należy ta ziemia?   Rosenthal   2020-08-09
Stabilność dla naszych wrogów   Glick   2020-07-31
Żydzi z przywilejem   Kerstein   2020-07-21
Czy Izrael “kradnie” prywatną ziemię palestyńską na Zachodnim Brzegu?   Fitzgerald   2020-07-15
Proizraelscy demokraci i ich fundamentalne niezrozumienie problemu     2020-07-11
Boris, Tarcza Izraela   Tsalic   2020-07-09
Teraz jest czas na przełamanie izraelsko-palestyńskiego impasu   Rosenthal   2020-06-29
Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?   Collier   2020-06-25
Krótka historia niekończącego się konfliktu   Rosenthal   2020-06-06
Jerozolima 1948-1967- 2020   Steinberg   2020-05-31
Czas próby dla premiera i dla kraju   Collins   2020-05-30
Anektujcie to wreszcie   Rosenthal   2020-05-14
Petycja palestyńskich robotników: pożyczka dla AP na pomoc w związku z koronawirusem wesprze terroryzm i zignoruje robotników   Oz   2020-05-12
Palestyńczycy, Izrael i koronawirus   Kemp   2020-05-11
Jak wyglądałby świat bez państwa Izrael?   Tobin   2020-05-09
Jestem syjonistą i jestem z tego dumny     2020-05-07
Żałoba po terrorystach   Rosenthal   2020-05-03
Izrael: to nie europejska kolonia   Sufi   2020-05-02
Czy jest niesłuszne pozwolenie Izraelowi na podejmowanie samodzielnych decyzji?   Tobin   2020-04-26
Nowy Nowy Historyk: wychodząc poza Ilana Pappe   Oz   2020-04-07
Lekcje koronawirusa dla rozmów koalicyjnych   Glick   2020-04-06
Demokracja Izraela nigdy nie była zagrożona   Tobin   2020-03-29
W Izraelu koronawirus zbliża ludzi   Leibovich   2020-03-25
Brudne intencje za hasłem ”Free Palestine”   Lekhet   2020-03-23
Prawo do głosu, ale nie do zlikwidowania państwa   Tobin   2020-03-19
Jak Europejscy Żydzi przenieśli się na wygnanie bez zmiany miejsca pobytu   Gerstenfeld   2020-03-14
Rakiety z Gazy: coś więcej niż „niedogodność”   Plosker   2020-03-08
Arabowie na Bliskim Wschodzie, którym się poszczęściło   Tawil   2020-03-04
Problemy Izraela są rzeczywiste, ale rzeczywisty jest także postęp, jakiego dokonał   Tobin   2020-03-03
Donald Trump i lód dziewięć   Rosenthal   2020-02-24
Chcę tego, co oni mają, czyli jak Izraelczycy to robią?   Fitzgeralod   2019-12-26
Rezolucja o podziale: papierowy triumf   Rosenthal   2019-12-16
Zachowywanie pokoju z Jordanią   Glick   2019-12-15
Arabskie państwa roszczą sobie prawo do dziedzictwa po wygnanych Żydach   Julius   2019-12-09
Richard Landes: człowiek, który dał nazwę Pallywood   (Varda Epstein)   2019-12-08
Postępowi Demokraci mylą się w sprawie Izraela – raz jeszcze   Rosenthal   2019-12-07
Nieproporcjonalna obrona cywilna Izraela   Shindman   2019-12-04
Izrael: Podzielony ekran   Glick   2019-12-01
Czterdzieści lat, od kiedy uciekła Victoria i 80 tysięcy innych   Julius   2019-11-29
List do Goldy Meir   Tabarovsky   2019-11-26
Dyplomatyczne deklaracje i fakty w terenie   Collins   2019-11-24
Jak wyjaśnić bezprecedensowe wsparcie dla Arabów przez „rasistę” Netanjahu?     2019-11-08
Wdzięczny gospodarz wirusa antysemityzmu   Rosenthal   2019-10-10
Zaprzeczanie żydowskiej historii Jerozolimy mimo archeologicznych dowodów   Franklin   2019-10-02
Obłęd na punkcie Netanjahju & mit o izraelskiej teokracji   Sherman   2019-09-30
Judith Butler pisze recenzję z książki     2019-09-26
Rząd jedności – bez Arabów i bez charedim   Rosenthal   2019-09-23
Obejmuję moją izraelsko-arabską tożsamość   Adi   2019-09-19
Czy arabska izraelskość jest atrakcyjna   Amos   2019-09-10
Rozważania o plemiennej i narodowej lojalności   Rosenthal   2019-09-01
Zawsze byliśmy tutaj: historyczne prawo narodu żydowskiego do Ziemi Izraela   Rosenthal   2019-08-24
“Nie macie prawa istnieć. Czy możemy wjechać?”   Rosenthal   2019-08-20
Jak i dlaczego przegrywamy wojnę kognitywną   Rosenthal   2019-08-13
Zakończyć milczącą zgodę na upokorzenia   Rosenthal   2019-08-08
Nikt nie zawłaszczył Izraela. Po prostu nie jest tym, co jego pionierzy myśleli, że stworzyli.   Horovitz   2019-08-06
Oduczanie się lekcji Diaspory   Rosenthal   2019-08-05
Walka z BDS, Część II   Rosenthal   2019-07-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk