Prawda

Sobota, 21 maja 2022 - 04:16

« Poprzedni Następny »


Problemy Izraela są rzeczywiste, ale rzeczywisty jest także postęp, jakiego dokonał


Jonathan S. Tobin 2020-03-03

Widok na Ayalon, drogę szybkiego ruchu w Tel Awiwie. Listopad 2019. Zdjęcie: Miriam Alster/FLASH90
Widok na Ayalon, drogę szybkiego ruchu w Tel Awiwie. Listopad 2019. Zdjęcie: Miriam Alster/FLASH90

Spędź wystarczająco dużo czasu w Izraelu przyglądając się codziennemu życiu ludzi, a z łatwością zrozumiesz, dlaczego tak wielu obywateli spędza tak dużo czasu na narzekaniu. Żydowskie państwo może być regionalnym supermocarstwem – miejscem, gdzie znakomici myśliciele spowodowali zakwitnięcie pustyni i stworzyli „naród start-upów”, który rywalizuje z Doliną Krzemową patentami i rozwojem high-tech. Izraelskie miasta mogą tętnić życiem, a farmy produkować obfitość. Niemniej, wielu rzeczy w Izraelu nadal nie ma lub po prostu nie działają.

Dostanie się z jednego miejsca do drugiego w Tel Awiwie lub Jerozolimie może być koszmarem, jak również podróż między tymi dwoma miastami, mimo stworzenia dobrego połączenia kolejowego dla rozładowania ruchu samochodowego. Ruch na drogach zawsze ślimaczy się w dużych miastach, a także w nadbrzeżnym korytarzu. Jest zbyt dużo samochodów i nie dość dróg, by pomieścić je i ich właścicieli.  


I, jak pokazuje długi artykuł w niedzielnym ”New York Times” – opublikowany w momencie dobranym, by tuż przed wyborami wylać kubeł zimnej wody na twierdzenia, że ostatnich 11 lat pod przywództwem premiera Benjamina Netanjahu było dobrym okresem dla państwa żydowskiego – problemy nie są ograniczone do czasu dojazdów do pracy. Izrael potrzebuje więcej miejsc w szpitalach, by poradzić sobie z potrzebami rosnącej populacji. Jego system edukacyjny także zawodzi znaczną część populacji, szczególnie ubogich, Żydów charedi i arabską mniejszość, mimo że kraj w rzeczywistości wydaje więcej na edukację niż na swój okrzyczany militarny establishment.


Ubożsi Izraelczycy i ci z klasy średniej nie czują się lepiej z powodu faktu, że jacyś przedsiębiorcy z high-tech wzbogacili się. Podobnie jak w wielu innych zamożnych miejscach, wielu ludzi czuje się pozostawionych w tyle.  


Co więcej, polityczny system Izraela wydaje się być niezdolny do poradzenia sobie z tymi wyzwaniami. Tak jest również w czasach, kiedy nie jest zamknięty w politycznym pacie z perspektywą możliwych czwartych wyborów za kilka miesięcy, by przełamać impas. Okopane interesy blokują konstytucyjną reformę i utrudniają, jeśli nie uniemożliwiają, znalezienie rozwiązań na problemy infrastruktury, przed jakimi stoi ten kraj.  


Dorzućmy spór między świeckimi a religijnymi Żydami, jak również Żydami Mizrachi i Aszkenazi – nie wspominając o sporze między Żydami a Arabami – i można namalować portret kraju w zarówno ekonomicznym, jak duchowym kryzysie. I tak jest nawet jeśli – w odróżnieniu od „New York Timesa” – twoim celem nie jest zmieszanie kraju z błotem i przedstawienie Netanjahu jako szarlatana.  


Zanim jednak spiszesz to miejsce na straty jako zatłoczoną, nieprzyjemną porażkę zamiast harmonijnie rozwijającego się kraju, potrzeba nieco historycznej perspektywy.


Izrael ma zaledwie 71 lat. Sto lat temu syjonizm był marzeniem zbywanym przez większość Żydów jako fantazja, która nie ma szans na urzeczywistnienie. I nawet po powstaniu państwa mądrzy ludzie myśleli, że nie może przetrwać.


Kto wśród krytyków syjonizmu mógł przewidzieć, że ubogi jiszuw z 600 tysiącami żydowskich dusz oprze się potędze całego Bliskiego Wschodu, a potem, z pomocą Diaspory, dostarczy domów setkom tysięcy ocalałych z Holocaustu i jeszcze większej liczbie Żydów, których zmuszono do ucieczki z ich domów w świecie islamskim i arabskim?


Od tego czasu Izrael doświadczał egzystencjalnych wyzwań, jak również przytłaczających problemów ekonomicznych, politycznych i militarnych.  


Przez ostatnich pięćdziesiąt lat mówiono nam, że Izrael nie może rozwijać się ani przeżyć na długą metę bez pokoju z palestyńskimi Arabami, tylko po to, żeby widzieć jak w tym okresie staje się silniejszy i zamożniejszy, mimo że końca konfliktu nie widać.  


W latach 1980. nie było jasne, jak Izrael – nadal ubogi kraj, w którym brakowało dóbr konsumpcyjnych, takich jak sprzętu gospodarstwa domowego, a nawet dżinsów – może przetrwać kryzys ekonomiczny, który zniszczył jego walutę w kryzysie inflacyjnym.


Kilka lat potem było niepewne, jak państwo żydowskie może być stać na przyjęcie ponad miliona nowych imigrantów z byłego Związku Radzieckiego, a potem zintegrowanie ich ze społeczeństwem.  


Socjalistyczne ideały kibucu przeniknęły do ekonomicznego modelu, który był katastrofą. Państwowa kontrola przemysłu i usług stworzyła sytuację, w której wzrost był zduszony przez biurokratyczną kulturę, kiedy to trwało lata zanim można było zainstalować sobie telefon.


Ale mniej niż trzydzieści lat później ten zapóźniony kraj trzeciego świata stał się potęgą pierwszego świata z wieloma jego wrogami rozumiejącymi teraz, że kraj jest po prostu zbyt silny i zbyt bogaty, by można go było zniszczyć. Chociaż korupcja i nieudolność hamowały proces zmiany, wynikiem nadal jest radykalna odmiana, przedmiot zazdrości świata. 


Nierozwiązywalne kiedyś problemy z wodą zostały złagodzone, jeśli nie rozwiązane, przez supernowoczesne techniczne rozwiązania, takie jak odsalanie i odzyskiwanie zużytej wody. A odkrycie pól gazu ziemnego zadało kłam staremu dowcipowi o Mojżeszu, który długo prowadził Dzieci Izraela do jedynego miejsca w regionie, gdzie nie ma zasobów naturalnych.


Dla tych, którzy widzieli ten kraj dziesięciolecia temu, Izrael jest nie do poznania. Żydowski geniusz i ciężka praca już dokonały wielokrotnych cudów w historii Izraela. Jego sukcesy doprowadziły do nowych i poważnych problemów (opisanych przez „New York Timesa”), a trudno sobie wyobrazić, by mogły one być rozwiązane przez obecne pokolenie przywódców.


Niemniej te problemy zostaną z czasem rozwiązane, choć niewątpliwie niedoskonale i z maksimum hałasu, zamieszania i politycznych sporów, co jest charakterystyczne dla Izraela. Państwo żydowskie wie, że codziennie unika zagłady. W czasie krótszym niż przeciętna długość życia Amerykanina lub Izraelczyka ten kraj przekształcał się raz za razem w miejsce, które zarówno zachwyca, jak doprowadza do szału jego mieszkańców i miliony odwiedzających.  


Niezależnie od tego, kto wygra dzisiejsze wybory w Izraelu, dzisiejsze dylematy zostaną zastąpione jutrzejszymi trudnościami. Ci, którzy rozpaczają, że nie da się tam żyć, powinni pamiętać, że obecny zestaw problemów pierwszego świata jest dużo, dużo lepszy niż te, przed jakimi stał dawniej. I teraz wszyscy już wiemy, że zakładanie się, że Izrael nie ma szans na przetrwanie, raz za razem przynosiło przegraną.

 

Israel’s First World problems are real, but so is the progress it has made

JNS.Org, 2 marca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJonathan S. Tobin

Amerykański dziennikarz, redaktor naczelny JNS.org, (Jewish News Syndicate). Komentuje również na łamach National Review, New York Post, The Federalist, w prasie izraelskiej m. in. na łamach Haaretz.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Izrael wystarczająco dobry dla większości Izraelczyków Marek Eyal 2020-03-03


Syjonizm

Znalezionych 241 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Izrael, Holocaust i błąd logiczny post hoc   Jacoby   2022-05-14
Hamas musi zostać zniszczony   Rosenthal   2022-05-09
Dżihad niejedno ma imię   Ruthie   2022-04-11
Antysyjoniści dla Palestyny dyskutują o izraelskich Mizrachijczykach     2022-03-30
Pytania, które zadają Izraelczycy, kiedy jest kolejny zamach terrorystyczny     2022-03-25
Izrael i lekcje z Wiednia i Ukrainy   Fitzgerald   2022-03-21
Wielki przywilej bycia Żydem   Altabef   2022-02-26
Co naprawdę znaczy syjonizm?   Rosenthal   2022-02-21
Na pogardę nie odpowiadamy prośbą o litość   Rosenthal   2022-02-10
Amnesty zniekształca moją arabską tożsamość i niszczy Izrael   Haddad   2022-02-05
Arabski rasizm i “żydowskie państwo”   Toameh   2022-01-21
Powtarzanie słów “nigdy więcej” w obliczu narastającego antysemityzmu   Lyons   2022-01-16
Dlaczego potrzebują podwójnych standardów wobec przemocy na Zachodnim Brzegu?   Tobin   2021-12-29
Izrael – najlepsze miejsce, żeby być Arabem   Eid   2021-12-28
Myśl o żydowskiej Palestynie: nie dla salonowych Żydów     2021-12-24
Światło przewodnie dla rdzennych narodów   Trotter   2021-12-04
Co przemawia przeciw otworzeniu amerykańskiego konsulatu w Jerozolimie   Collins   2021-11-25
Syjonizm humanistyczny, czyli dlaczego warto dostrzegać łajdactwo antysyjonizmu   Koraszewski   2021-11-24
Kiedy Palestyna była koszerna   Rose   2021-11-08
Zrozumieć nienawiść do Izraela   Rosenthal   2021-11-03
To jest plemienny konflikt   Rosenthal   2021-10-30
Paragraf międzynarodowej konwencji, który dowodzi, że Human Rights Watch wypacza międzynarodowe prawo przeciwko Izraelowi     2021-10-18
Dlaczego Żydzi tak pospiesznie bronią swoich wrogów?   Julius   2021-10-16
“Syjoniści” uczą syjonizmu   Tsalic   2021-10-07
O samowystarczalności w zakresie obrony   Rosenthal   2021-10-04
Raport ONZ z 1949 roku pokazuje, że Arabowie nie chcieli Jerozolimy – chcieli tylko odebrać ją Żydom     2021-09-28
Kiedy zostanie zdyskredytowany mit o “szczęśliwym dhimmi”?   Julius   2021-09-27
Dlaczego Oslo nadal panuje   Glick   2021-09-23
Izrael i niekończąca się wojna z Gazą   Fitzgerald   2021-09-08
Walczcie wreszcie, do diabła!   Rosenthal   2021-09-05
Sprawa roszczeń: dlaczego Polska ma rację   Leibovitz   2021-08-20
Antysemityzm i żydowskie państwo   Rosenthal   2021-08-19
Co “wszyscy wiedzą”   Rosenthal   2021-08-16
Dla antysemitów Żyd jest Żydem i tylko Żydem   Harris   2021-07-22
Co możemy w tej sprawie zrobić?   Rosenthal   2021-07-17
Naiwna wiara w rozwiązania w postaci dwóch państw   Bard   2021-07-14
Krytycy Izraela są pełni odrazy wobec żydowskiej suwerenności i siły militarnej   Bernstein   2021-07-09
“Ha’aretz” jest wrogiem narodu żydowskiego   Rosenthal   2021-07-08
Apartheid – etykietka i oszczerstwo   Collins   2021-07-06
Syjonizm i demokracja   Rosenthal   2021-07-02
Komu potrzebne jest państwo Izrael?   Rosenthal   2021-07-01
Dlaczego Izrael nie powinien odwoływać jerozolimskiego marszu flag   Meir   2021-06-11
Theodor Herzl żyje, ma się dobrze i mieszka w Nowym Jorku (a także Los Angeles, Paryżu i Londynie)   Friedman   2021-06-08
Etiopscy Żydzi i słoń w antyizraelskim salonie   Frantzman   2021-06-07
Najbardziej niezwykły przykład oszczędzania cywilów w historii wojen     2021-05-28
Zawieszenie broni? Śliska sprawa, kiedy masz do czynienia z Hamasem   Oz   2021-05-23
Dlaczego arabscy posłowie do Knesetu nienawidzą państwa   Rosenthal   2021-04-16
Mansour Abbas i libanizacja Izraela   Kedar   2021-04-11
Nowa, lepsza definicja antysemityzmu     2021-04-03
Narodził się Nowy Kongres Syjonistyczny   Flayton   2021-03-27
Kiedy kulturowe zawłaszczenie i historyczny rewizjonizm są aktami wojny   Glick   2021-03-26
W Izraelu wszyscy Żydzi są rodziną. Nienawistnicy chcieliby z tym skończyć     2021-03-24
Bliski Wschód: Duchy suwerennej przeszłości   Linder Kahn   2021-03-18
Czy Palestyńczycy mogą być w błędzie?   Abdul-Hussain   2021-03-15
Wyjaśnienie Jidyszkajt… po arabsku!   Tsalic   2021-03-12
Izrael potrzebuje Ameryki, ale epoka satelickiego państwa minęła   Tobin   2021-03-11
Co dobre, a co złe dla Żydów i reszty świata?   Koraszewski   2021-03-01
Zrozumieć oszczerstwo B’Tselem o “apartheidzie”   Ini   2021-02-05
Guardian: Izrael jest państwem ”żydowskich suprematystów”, które nie ma prawa istnieć   Levick   2021-01-21
Krytyka oskarżenia Izraela o apartheid przez organizację B’Tselem   Kontorovich   2021-01-16
Pandemia zniszczyła turystykę protestu   Frantzman   2021-01-15
Czy nowy pokój na Bliskim Wschodzie jest wystarczająco zaraźliwy, by rozprzestrzenić się do arabskich Izraelczyków?   Amos   2021-01-05
Być może potencjał dla Porozumień Abrahamowych istniał przez cały czas   Amos   2020-12-18
David Ben Gurion o moralnym argumencie na rzecz żydowskiego państwa w Palestynie z arabską mniejszością   Gurion   2020-12-08
Iran i powrót do jaskini ech   Rosenthal   2020-12-04
Saeb Erekat - bohater palestyńskiej walki o pokój   Koraszewski   2020-11-08
Hej, panie “Wybitny Żydzie Brytyjski”: bądź człowiekiem i powiedz „Przepraszam”   Tsalic   2020-11-03
Czy proizraelska polityka Trumpa ostanie się po wyborach?   Tobin   2020-11-01
Pamiętając premiera Rabina w 25. rocznicę jego zamordowania   Collins   2020-10-25
Czy kiedykolwiek zapanuje pokój?   Frantzman   2020-10-23
Największym wrogiem Palestyńczyków jest archeologia   Flatow   2020-10-22
Co Trump zrobił dla pokoju na Bliskim Wschodzie?     2020-10-13
Honor/hańba i arabskie reakcje na porozumienie Izrael-ZEA     2020-08-26
Czy palestyńskie weto żyje, czy jest martwe?   Glick   2020-08-23
Pierwszy krok w kierunku pokoju?   Koraszewski   2020-08-18
Co byłoby, gdyby nie było “okupacji”? Antysyjoniści z lat 1950. dostarczają odpowiedzi     2020-08-11
Do kogo należy ta ziemia?   Rosenthal   2020-08-09
Stabilność dla naszych wrogów   Glick   2020-07-31
Żydzi z przywilejem   Kerstein   2020-07-21
Czy Izrael “kradnie” prywatną ziemię palestyńską na Zachodnim Brzegu?   Fitzgerald   2020-07-15
Proizraelscy demokraci i ich fundamentalne niezrozumienie problemu     2020-07-11
Boris, Tarcza Izraela   Tsalic   2020-07-09
Teraz jest czas na przełamanie izraelsko-palestyńskiego impasu   Rosenthal   2020-06-29
Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?   Collier   2020-06-25
Krótka historia niekończącego się konfliktu   Rosenthal   2020-06-06
Jerozolima 1948-1967- 2020   Steinberg   2020-05-31
Czas próby dla premiera i dla kraju   Collins   2020-05-30
Anektujcie to wreszcie   Rosenthal   2020-05-14
Petycja palestyńskich robotników: pożyczka dla AP na pomoc w związku z koronawirusem wesprze terroryzm i zignoruje robotników   Oz   2020-05-12
Palestyńczycy, Izrael i koronawirus   Kemp   2020-05-11
Jak wyglądałby świat bez państwa Izrael?   Tobin   2020-05-09
Jestem syjonistą i jestem z tego dumny     2020-05-07
Żałoba po terrorystach   Rosenthal   2020-05-03
Izrael: to nie europejska kolonia   Sufi   2020-05-02
Czy jest niesłuszne pozwolenie Izraelowi na podejmowanie samodzielnych decyzji?   Tobin   2020-04-26
Nowy Nowy Historyk: wychodząc poza Ilana Pappe   Oz   2020-04-07
Lekcje koronawirusa dla rozmów koalicyjnych   Glick   2020-04-06
Demokracja Izraela nigdy nie była zagrożona   Tobin   2020-03-29
W Izraelu koronawirus zbliża ludzi   Leibovich   2020-03-25
Brudne intencje za hasłem ”Free Palestine”   Lekhet   2020-03-23

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk