Prawda

Wtorek, 24 maja 2022 - 23:58

« Poprzedni Następny »


Arabowie na Bliskim Wschodzie, którym się poszczęściło


Bassam Tawil 2020-03-04


Palestyńczycy żyjący pod panowaniem Autonomii Palestyńskiej (AP) na Zachodnim Brzegu i Hamasu w Strefie Gazy mogą tylko marzyć o jakości życia, jaką mają ich arabscy bracia w Izraelu.


Dzięki obecnym przywódcom w AP i Hamasowi ludność palestyńska żyje w przeraźliwych warunkach. Dziesięciolecie za dziesięcioleciem są skazani na biedę, bezrobocie i represje. Jest tak, ponieważ AP i Hamas wielokrotnie odrzucały plany pokoju, które obiecywały Palestyńczykom dobrobyt.  


Ostatnio AP i Hamas odrzucili plan pokoju dla Bliskiego Wschodu prezydenta USA, Donalda Trumpa, który obejmuje propozycję 50 miliardów dolarów na inwestycje i infrastrukturę, by stworzyć co najmniej milion miejsc pracy dla Palestyńczyków. W planie są projekty warte 27,5 miliarda dolarów dla Zachodniego Brzegu i Gazy i 9,1 miliarda dolarów dla Palestyńczyków w Egipcie, Jordanii i Libanie. Projekty ”obejmują opiekę zdrowotną, edukację, elektryczność, wodę, wysoką technologię, turystykę i rolnictwo”.


Palestyńscy przywódcy jednak powiedzieli  "nie" planowi Trumpa i uznali go za „amerykańsko-syjonistyczny spisek zmierzający do likwidacji sprawy palestyńskiej i praw palestyńskiego ludu”.


Ci przywódcy, którzy odrzucili plan Trumpa jeszcze zanim go zobaczyli, najwyraźniej nie dbają o dobro swojej ludności. Przez odmowę oferty 50 miliardów dolarów palestyńscy przywódcy raz jeszcze dowiedli, że wolą, by ich ludność żyła w nędzy i niedoli niż zaakceptować propozycję finansowania różnych ekonomicznych projektów i dostarczyć pracy wielu bezrobotnym Palestyńczykom. Prawdziwymi ofiarami notorycznego negatywizmu palestyńskich przywódców są Palestyńczycy.  


Tymczasem są inni Arabowie w regionie, którzy mieli więcej szczęścia niż Palestyńczycy na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy: arabscy obywatele Izraela. Ci obywatele mają szczęście, że nie żyją pod rządami skorumpowanych i niekompetentnych przywódców AP i Hamasu. Ci arabscy obywatele są szczęściarzami, ponieważ żyją w Izraelu.


Dwa miliony arabskich obywateli Izraela jest dziś przedmiotem zazdrości ich palestyńskich braci na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy. Niemal nie ma dnia, by Palestyńczycy nie otrzymali kolejnego przypomnienia o dobrym i wygodnym życiu arabskich obywateli Izraela.  


Przykład udanego i kwitnącego życia izraelskich Arabów można zobaczyć w Arraba, mieście w Galilei w północnym Izraelu. Z populacją 26 tysięcy mieszkańców Arraba jest obecnie jedną z czołowych na świecie społeczności pod względem liczby lekarzy.


"W Arraba jest 400 lekarzy” - powiedział dr Tarek al-Sa'di, internista z tego miasta, który pracuje w szpitalu Rambam w Hajfie, założonym w 1938 roku, na 10 lat przed powstaniem państwa Izrael.


Zajmujący się chirurgią plastyczną Jusef Nassar, także mieszkaniec Arraba, powiedział: „Coś dziwnego dzieje się w naszym mieście. W każdym domu znajdziesz trzech lub czterech lekarzy. Mam kilka klinik w całym kraju. Kto przychodzi do moich klinik? Z wielu miast i wsi przychodzą tak samo Arabowie, jak Żydzi”.


Saeed Jassin, wieloletni lekarz rodzinny z Arraba, jest dumnym ojcem trojga lekarzy – dwóch chłopców i dziewczyny. ”Mam także dwóch synów, którzy są farmaceutami” - powiedział.


W dodatku dr Jassin powiedział, że z jego 10 braci i sióstr wszyscy są lekarzami. „Co sześć miesięcy słyszysz fajerwerki rozpoczynające świętowanie kolejnych 15 lub 20 lekarzy, którzy zdali egzaminy medyczne - powiedział. – Nie jest także rzadkie, że jedna rodzina ma lekarzy, prawników i inżynierów. To stało się dla nas normalne”.


Arabskie kobiety w Izraelu także wydają się mieć więcej możliwości niż te, które żyją pod rządami AP i Hamasu. Mieszkańcy Arraba wskazują, że liczba kobiet-lekarek przewyższa liczbę mężczyzn-lekarzy.


Dr Wuroud Jassin, która pracuje w szpitalu Carmel w Hajfie, ukończyła prestiżową uczelnię Technion – izraelski Instytut Technologii w Hajfie.  


"Studiowałam w Technion razem z ludźmi z różnych środowisk i religii, głównie z Arabami i Żydami - powiedziała. – Byłam jedyną dziewczynką w mojej rodzinie i nauczono mnie, że nie ma różnicy między chłopcem a dziewczynką. Nauczono mnie także, że nie ma rzeczy niemożliwych, jeśli pracujesz wystarczająco ciężko”.  


Inną historią sukcesu w Arraba jest historia psychologa, Saleha Kana'neha, założyciela i dyrektora Centrum Diagnoz, Terapii i Rehabilitacji El-Razi, pierwszego ośrodka tego rodzaju z grupą profesjonalnego personelu do diagnozowania niepełnosprawnych dzieci i młodych dorosłych i rozwijania innowacyjnych środków zaradczych, które odpowiadają arabskiej społeczności, w pełnej współpracy z rządem, wydziałami zdrowia i lokalnymi władzami.


Centrum uważane jest za Mekkę diagnoz niepełnosprawności umysłowych i terapii dla arabskich dzieci: ośrodek dostarczył niemal 50 tysięcy terapii dla 1500 dzieci w dziennych miejscach pobytu i nadzoruje 20 tysięcy diagnoz w centrach diagnostycznych w dodatku do tysięcy godzin porad dla pacjentów i personelu.


"Dostarczamy także terapii dla Żydów - powiedział dr Kana'neh . – Jesteśmy dumni, że większość naszego personelu stanowią kobiety. Nie znajdziesz domu w Arraba, w którym nie ma przynajmniej jednego człowieka z wyższym wykształceniem. To przynosi dumę naszej arabskiej społeczności. W Arraba mamy 100 psychologów”. 


Międzynarodowe media i międzynarodowa społeczność ignorują takie historie sukcesu. Jest oczywiste, że ludzie, którzy żyją w Izraelu, żyją dobrze.


Gdyby żyli na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy i codziennie skarżyli się na Izrael, mieliby uwagę całego świata. 


Międzynarodowi dziennikarze gromadzący się na Bliskim Wschodzie i wiele międzynarodowych organizacji woli odwracać wzrok od takich historii, ponieważ pokazują pozytywne aspekty życia w Izraelu.   


Oto więcej niemile widzianych dobrych wiadomości dotyczących arabskich obywateli Izraela: izraelski rząd ogłosił w 2018 roku, że przez minione dwa lata zainwestował  4,5 miliarda szekli (1,3 miliarda dolarów) w arabskie regiony. Rząd ogłosił także, że zainwestuje 20 milionów szekli (5,6 miliona dolarów) w arabski rynek high-tech. Ogólnie, rząd postanowił zainwestować 15 miliardów szekli (4,3 miliarda dolarów) w arabsko-izraelski sektor do końca roku 2020 w celu „zredukowania społecznych i ekonomicznych różnic między sektorami mniejszości a ogólną populacją poprzez zmianę mechanizmu alokacji funduszy”.


Podczas gdy izraelski rząd inwestuje setki milionów dolarów, by polepszyć warunki życia swoich arabskich obywateli, przywódcy Autonomii Palestyńskiej i Hamasu nadal pozbawiają swoją ludność pomocy zagranicznej, lepszej przyszłości i nadziei.    


50 miliardów dolarów, jakie plan Trumpa oferował Palestyńczykom, nie dotrą do nich, bowiem palestyńscy przywódcy mają umysły skupione na czym innym: na dalszym wzbogacaniu własnych kont bankowych kosztem swojej ludności. Nic dziwnego więc, że kiedy Arabowie – włącznie z Palestyńczykami – marzą o lepszym życiu, często marzą o przeniesieniu się do Izraela. Nic dziwnego również, że większość Arabów izraelskich nie chce stać się częścią palestyńskiego państwa i żądają pozostania w Izraelu.


Fortunate Arabs
in the Middle East

Gatestone Institute, 24 lutego 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Bassam Tavil

Muzułmański badacz i publicysta mieszkający na Bliskim Wschodzie.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Plan Trumpa Waleria Szczuka 2020-03-05


Syjonizm

Znalezionych 242 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

List do “Drogiej Europy”   Rosenthal   2022-05-24
Izrael, Holocaust i błąd logiczny post hoc   Jacoby   2022-05-14
Hamas musi zostać zniszczony   Rosenthal   2022-05-09
Dżihad niejedno ma imię   Ruthie   2022-04-11
Antysyjoniści dla Palestyny dyskutują o izraelskich Mizrachijczykach     2022-03-30
Pytania, które zadają Izraelczycy, kiedy jest kolejny zamach terrorystyczny     2022-03-25
Izrael i lekcje z Wiednia i Ukrainy   Fitzgerald   2022-03-21
Wielki przywilej bycia Żydem   Altabef   2022-02-26
Co naprawdę znaczy syjonizm?   Rosenthal   2022-02-21
Na pogardę nie odpowiadamy prośbą o litość   Rosenthal   2022-02-10
Amnesty zniekształca moją arabską tożsamość i niszczy Izrael   Haddad   2022-02-05
Arabski rasizm i “żydowskie państwo”   Toameh   2022-01-21
Powtarzanie słów “nigdy więcej” w obliczu narastającego antysemityzmu   Lyons   2022-01-16
Dlaczego potrzebują podwójnych standardów wobec przemocy na Zachodnim Brzegu?   Tobin   2021-12-29
Izrael – najlepsze miejsce, żeby być Arabem   Eid   2021-12-28
Myśl o żydowskiej Palestynie: nie dla salonowych Żydów     2021-12-24
Światło przewodnie dla rdzennych narodów   Trotter   2021-12-04
Co przemawia przeciw otworzeniu amerykańskiego konsulatu w Jerozolimie   Collins   2021-11-25
Syjonizm humanistyczny, czyli dlaczego warto dostrzegać łajdactwo antysyjonizmu   Koraszewski   2021-11-24
Kiedy Palestyna była koszerna   Rose   2021-11-08
Zrozumieć nienawiść do Izraela   Rosenthal   2021-11-03
To jest plemienny konflikt   Rosenthal   2021-10-30
Paragraf międzynarodowej konwencji, który dowodzi, że Human Rights Watch wypacza międzynarodowe prawo przeciwko Izraelowi     2021-10-18
Dlaczego Żydzi tak pospiesznie bronią swoich wrogów?   Julius   2021-10-16
“Syjoniści” uczą syjonizmu   Tsalic   2021-10-07
O samowystarczalności w zakresie obrony   Rosenthal   2021-10-04
Raport ONZ z 1949 roku pokazuje, że Arabowie nie chcieli Jerozolimy – chcieli tylko odebrać ją Żydom     2021-09-28
Kiedy zostanie zdyskredytowany mit o “szczęśliwym dhimmi”?   Julius   2021-09-27
Dlaczego Oslo nadal panuje   Glick   2021-09-23
Izrael i niekończąca się wojna z Gazą   Fitzgerald   2021-09-08
Walczcie wreszcie, do diabła!   Rosenthal   2021-09-05
Sprawa roszczeń: dlaczego Polska ma rację   Leibovitz   2021-08-20
Antysemityzm i żydowskie państwo   Rosenthal   2021-08-19
Co “wszyscy wiedzą”   Rosenthal   2021-08-16
Dla antysemitów Żyd jest Żydem i tylko Żydem   Harris   2021-07-22
Co możemy w tej sprawie zrobić?   Rosenthal   2021-07-17
Naiwna wiara w rozwiązania w postaci dwóch państw   Bard   2021-07-14
Krytycy Izraela są pełni odrazy wobec żydowskiej suwerenności i siły militarnej   Bernstein   2021-07-09
“Ha’aretz” jest wrogiem narodu żydowskiego   Rosenthal   2021-07-08
Apartheid – etykietka i oszczerstwo   Collins   2021-07-06
Syjonizm i demokracja   Rosenthal   2021-07-02
Komu potrzebne jest państwo Izrael?   Rosenthal   2021-07-01
Dlaczego Izrael nie powinien odwoływać jerozolimskiego marszu flag   Meir   2021-06-11
Theodor Herzl żyje, ma się dobrze i mieszka w Nowym Jorku (a także Los Angeles, Paryżu i Londynie)   Friedman   2021-06-08
Etiopscy Żydzi i słoń w antyizraelskim salonie   Frantzman   2021-06-07
Najbardziej niezwykły przykład oszczędzania cywilów w historii wojen     2021-05-28
Zawieszenie broni? Śliska sprawa, kiedy masz do czynienia z Hamasem   Oz   2021-05-23
Dlaczego arabscy posłowie do Knesetu nienawidzą państwa   Rosenthal   2021-04-16
Mansour Abbas i libanizacja Izraela   Kedar   2021-04-11
Nowa, lepsza definicja antysemityzmu     2021-04-03
Narodził się Nowy Kongres Syjonistyczny   Flayton   2021-03-27
Kiedy kulturowe zawłaszczenie i historyczny rewizjonizm są aktami wojny   Glick   2021-03-26
W Izraelu wszyscy Żydzi są rodziną. Nienawistnicy chcieliby z tym skończyć     2021-03-24
Bliski Wschód: Duchy suwerennej przeszłości   Linder Kahn   2021-03-18
Czy Palestyńczycy mogą być w błędzie?   Abdul-Hussain   2021-03-15
Wyjaśnienie Jidyszkajt… po arabsku!   Tsalic   2021-03-12
Izrael potrzebuje Ameryki, ale epoka satelickiego państwa minęła   Tobin   2021-03-11
Co dobre, a co złe dla Żydów i reszty świata?   Koraszewski   2021-03-01
Zrozumieć oszczerstwo B’Tselem o “apartheidzie”   Ini   2021-02-05
Guardian: Izrael jest państwem ”żydowskich suprematystów”, które nie ma prawa istnieć   Levick   2021-01-21
Krytyka oskarżenia Izraela o apartheid przez organizację B’Tselem   Kontorovich   2021-01-16
Pandemia zniszczyła turystykę protestu   Frantzman   2021-01-15
Czy nowy pokój na Bliskim Wschodzie jest wystarczająco zaraźliwy, by rozprzestrzenić się do arabskich Izraelczyków?   Amos   2021-01-05
Być może potencjał dla Porozumień Abrahamowych istniał przez cały czas   Amos   2020-12-18
David Ben Gurion o moralnym argumencie na rzecz żydowskiego państwa w Palestynie z arabską mniejszością   Gurion   2020-12-08
Iran i powrót do jaskini ech   Rosenthal   2020-12-04
Saeb Erekat - bohater palestyńskiej walki o pokój   Koraszewski   2020-11-08
Hej, panie “Wybitny Żydzie Brytyjski”: bądź człowiekiem i powiedz „Przepraszam”   Tsalic   2020-11-03
Czy proizraelska polityka Trumpa ostanie się po wyborach?   Tobin   2020-11-01
Pamiętając premiera Rabina w 25. rocznicę jego zamordowania   Collins   2020-10-25
Czy kiedykolwiek zapanuje pokój?   Frantzman   2020-10-23
Największym wrogiem Palestyńczyków jest archeologia   Flatow   2020-10-22
Co Trump zrobił dla pokoju na Bliskim Wschodzie?     2020-10-13
Honor/hańba i arabskie reakcje na porozumienie Izrael-ZEA     2020-08-26
Czy palestyńskie weto żyje, czy jest martwe?   Glick   2020-08-23
Pierwszy krok w kierunku pokoju?   Koraszewski   2020-08-18
Co byłoby, gdyby nie było “okupacji”? Antysyjoniści z lat 1950. dostarczają odpowiedzi     2020-08-11
Do kogo należy ta ziemia?   Rosenthal   2020-08-09
Stabilność dla naszych wrogów   Glick   2020-07-31
Żydzi z przywilejem   Kerstein   2020-07-21
Czy Izrael “kradnie” prywatną ziemię palestyńską na Zachodnim Brzegu?   Fitzgerald   2020-07-15
Proizraelscy demokraci i ich fundamentalne niezrozumienie problemu     2020-07-11
Boris, Tarcza Izraela   Tsalic   2020-07-09
Teraz jest czas na przełamanie izraelsko-palestyńskiego impasu   Rosenthal   2020-06-29
Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?   Collier   2020-06-25
Krótka historia niekończącego się konfliktu   Rosenthal   2020-06-06
Jerozolima 1948-1967- 2020   Steinberg   2020-05-31
Czas próby dla premiera i dla kraju   Collins   2020-05-30
Anektujcie to wreszcie   Rosenthal   2020-05-14
Petycja palestyńskich robotników: pożyczka dla AP na pomoc w związku z koronawirusem wesprze terroryzm i zignoruje robotników   Oz   2020-05-12
Palestyńczycy, Izrael i koronawirus   Kemp   2020-05-11
Jak wyglądałby świat bez państwa Izrael?   Tobin   2020-05-09
Jestem syjonistą i jestem z tego dumny     2020-05-07
Żałoba po terrorystach   Rosenthal   2020-05-03
Izrael: to nie europejska kolonia   Sufi   2020-05-02
Czy jest niesłuszne pozwolenie Izraelowi na podejmowanie samodzielnych decyzji?   Tobin   2020-04-26
Nowy Nowy Historyk: wychodząc poza Ilana Pappe   Oz   2020-04-07
Lekcje koronawirusa dla rozmów koalicyjnych   Glick   2020-04-06
Demokracja Izraela nigdy nie była zagrożona   Tobin   2020-03-29
W Izraelu koronawirus zbliża ludzi   Leibovich   2020-03-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk