Prawda

Sobota, 21 maja 2022 - 04:08

« Poprzedni Następny »


Prawo do głosu, ale nie do zlikwidowania państwa


Jonathan S. Tobin 2020-03-19

Członek Wspólnej Listy Arabskiej przemawia w kwaterze głównej swojej partii w arabskim mieście Szfar'am podczas trzeciej rundy izraelskich wyborów 2 marca 2020. Zdjęcie: David Cohen/Flash90.
Członek Wspólnej Listy Arabskiej przemawia w kwaterze głównej swojej partii w arabskim mieście Szfar'am podczas trzeciej rundy izraelskich wyborów 2 marca 2020. Zdjęcie: David Cohen/Flash90.

To brzmi jak dewastujący argument. Skoro izraelscy Żydzi są gotowi przyjmować ratujące życie leczenie z rąk arabskich lekarzy, dlaczego nie dają ich przedstawicielom w Knesecie miejsca w rządzie?

 

Ten właśnie argument przedstawił szef jerozolimskiego biura ”New York Timesa”, David Halbfinger, zarówno na Twitterze, jak w artykule. Powtarzano go w innych miejscach, również w izraelskiej prasie.


Przesłanka jest jednak fałszywa. Idea, że sprzeciw wobec dania antysyjonistycznym partiom arabskim miejsca w rządzie Izraela, jest rasizmem, jest wyłącznie ciosem poniżej pasa skierowanym przeciwko premierowi Benjaminowi Netanjahu i jego zwolennikom. Próba użycia pandemii koronawirusa jako sposobu podważenia prawomocności państwa żydowskiego, pokazuje, że krytycy Izraela uważają katastrofalne szerzenie się śmiertelnej choroby jedynie jako kolejną okazję do ataku na syjonizm.  


Ważne jest oddzielenie dwóch przedstawionych tutaj argumentów. Jeden dotyczy rocznego impasu między Netanjahu i jego politycznymi przeciwnikami jako dwiema stronami, które walczą o to, kto poprowadzi kolejny rząd kraju, a tym, czy głosy członków Knesetu, którzy popierają wrogów Izraela, powinny być decydującym czynnikiem. To drugie jest bardziej fundamentalnym pytaniem o to, czy Izrael może być krajem poświęconym ochronie narodowych praw żydowskiego narodu, gwarantując równocześnie równe prawa swoim nie-żydowskim obywatelom.


OczywiścieOOczywiście Żydzi z wdzięcznością akceptują opiekę arabskich lekarzy i pielęgniarek, którzy pracują w izraelskich szpitalach. Arabowie – zarówno ci, którzy są obywatelami Izraela, jak mieszkańcy terytoriów – także akceptują opiekę, jaką otrzymują od znacznie większej liczby żydowskich lekarzy i pielęgniarek w tych samych instytucjach medycznych. Należy także przypomnieć, że również pacjenci z rodzin członków wrogich palestyńskich grup terroru z Gazy i Zachodniego Brzegu są przyjmowani do izraelskich szpitali, gdzie są traktowani z takim samym oddaniem, jakie poświęca się każdemu Żydowi. 


Kiedy więc dr Ahmad Tibi, lekarz, który jest także członkiem Knesetu z ramienia Wspólnej Listy Arabskiej (która zdobyła 15 miejsc w Knesecie w wyborach w tym miesiącu), twierdzi, że Żydzi, którzy akceptują jego usługi jako lekarza, ale nie chcą, by decydował o tym, kto będzie premierem, są rasistami i hipokrytami, działa nieuczciwie.


Ojcowie założyciele Izraela uzgodnili, że państwo żydowskie, do którego stworzenia dążyli, da równe prawa arabskim mieszkańcom kraju. To było stanowisko dwóch ideologicznych przeciwników, kierujących frakcjami, z których powstały obecne partie polityczne. David Ben-Gurion, pierwszy minister kraju i przywódca lewicowego ruchu syjonistycznego partii Pracy, wierzył, że Izrael powinien być zarówno państwem żydowskim, jak demokratycznym. To samo uważał Ze’ev Żabotyński, twórca ruchu, z którego wyrósł dzisiejszy Likud.


Żabotyński mówił także, że rząd państwa żydowskiego powinien zrobić miejsce dla tych, którzy reprezentują Arabów. Uważał nawet, że jeśli premier będzie Żydem, to wicepremier powinien być Arabem.  


Ta wizja równości opierała się jednak na założeniu, że arabscy obywatele zaakceptują to, iż podstawowym celem kraju będzie stworzenie domu narodowego dla żydowskiego narodu. Zakładając, że prawa nie-żydowskiej mniejszości muszą być chronione, ci przywódcy nie akceptowali idei, że arabska mniejszość będzie mogła użyć demokracji do prób zlikwidowania państwa żydowskiego.


Niemniej, zasadniczo to właśnie umożliwiają ci, którzy piętnują jako rasistowski sprzeciw wyrażany przez Netanjahu i jego zwolenników wobec Wspólnej Listy Arabskiej jako biernego lub czynnego partnera w tworzeniu nowego rządu Izraela.


Wspólna Lista nie będzie w stanie uchwałami zlikwidować żydowskiego państwa, nawet gdyby była aktywną częścią rządu stworzonego przez przywódcę partii Niebieskich i Białych, Benny’ego Gantza. Niemniej, poleganie na ich 15 głosach, dałoby im prawo potencjalnego weta wobec każdego posunięcia Izraela w obronie przed palestyńskimi ruchami terroru, które członkowie Wspólnej Listy oklaskują.


Cztery partie, które składają się na Wspólną Listę, mają różne ideologie. Jedna jest otwarcie komunistyczna. Jedna chce zamienić Izrael w państwo islamskie zgodnie z tym, co głosi Hamas. Kolejna chce, żeby stał się świeckim państwem zdominowanym przez palestyńskich Arabów. Czwarta nie chce niepodległej Palestyny, choć chce być częścią panarabskiego państwa, obejmującego cały region. Wszystkie sprzeciwiają się istnieniu Izraela jako państwa żydowskiego w jakichkolwiek granicach.


Arabscy obywatele Izraela mają wszelkie prawo wybrać, kogo chcą, by ich reprezentował. I ci członkowie Knesetu powinni mieć te same prawa, jak posłowie wybrani przez partie syjonistyczne. Mówienie jednak, że trzymanie ich poza rządem umniejsza lub pozbawia praw obywatelskich arabskich obywateli, jest oświadczeniem, że zniszczenie państwa żydowskiego jest uprawnioną aspiracją arabską. W rzeczywistości, niechęć izraelskich Arabów do rezygnacji z trwającej od stu lat wojny przeciwko syjonizmowi, jest największą przeszkodą do zapewnienia równego społeczeństwa dla wszystkich obywateli Izraela.   


Trudno powiedzieć, czy koniec długiej przepychanki między Netanjahu a jego przeciwnikami pojawia się na horyzoncie. Niechęć wobec premiera jest tak silna, że spowodowała, iż niektórzy ludzie mający w wielu sprawach poglądy takie same jak on, są skłonni do nadania legitymacji Wspólnej Liście, byle się go pozbyć.  


Niemniej, sprzeciwianie się obecności Wspólnej Listy w rządzie nie ma nic wspólnego z odmawianiem Arabom równości – nie mówiąc już o jakiejś degradacji znaczenia pracy arabskiego personelu medycznego w czasie kryzysu. Ci, którzy mówią, że chęć blokowania  Wspólnej Listy przed udziałem w rządzie jest rasizmem, podpisują się, praktycznie rzecz biorąc, pod starym, antysemickim memem, że syjonizm jest rasizmem. Krytycy Netanjahu i Izraela, którzy używają wybuchu epidemii koronawirusa jako pretekstu, by przywrócić do życia to oszczerstwo, nie tylko są w błędzie. Są nikczemni.    


A right to vote but not to dismantle the state

JNS.Org. 17 marca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJonathan S. Tobin

Amerykański dziennikarz, redaktor naczelny JNS.org, (Jewish News Syndicate). Komentuje również na łamach National Review, New York Post, The Federalist, w prasie izraelskiej m. in. na łamach Haaretz.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Na korzyść prawicy Marek Eyal 2020-03-19


Syjonizm

Znalezionych 241 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Izrael, Holocaust i błąd logiczny post hoc   Jacoby   2022-05-14
Hamas musi zostać zniszczony   Rosenthal   2022-05-09
Dżihad niejedno ma imię   Ruthie   2022-04-11
Antysyjoniści dla Palestyny dyskutują o izraelskich Mizrachijczykach     2022-03-30
Pytania, które zadają Izraelczycy, kiedy jest kolejny zamach terrorystyczny     2022-03-25
Izrael i lekcje z Wiednia i Ukrainy   Fitzgerald   2022-03-21
Wielki przywilej bycia Żydem   Altabef   2022-02-26
Co naprawdę znaczy syjonizm?   Rosenthal   2022-02-21
Na pogardę nie odpowiadamy prośbą o litość   Rosenthal   2022-02-10
Amnesty zniekształca moją arabską tożsamość i niszczy Izrael   Haddad   2022-02-05
Arabski rasizm i “żydowskie państwo”   Toameh   2022-01-21
Powtarzanie słów “nigdy więcej” w obliczu narastającego antysemityzmu   Lyons   2022-01-16
Dlaczego potrzebują podwójnych standardów wobec przemocy na Zachodnim Brzegu?   Tobin   2021-12-29
Izrael – najlepsze miejsce, żeby być Arabem   Eid   2021-12-28
Myśl o żydowskiej Palestynie: nie dla salonowych Żydów     2021-12-24
Światło przewodnie dla rdzennych narodów   Trotter   2021-12-04
Co przemawia przeciw otworzeniu amerykańskiego konsulatu w Jerozolimie   Collins   2021-11-25
Syjonizm humanistyczny, czyli dlaczego warto dostrzegać łajdactwo antysyjonizmu   Koraszewski   2021-11-24
Kiedy Palestyna była koszerna   Rose   2021-11-08
Zrozumieć nienawiść do Izraela   Rosenthal   2021-11-03
To jest plemienny konflikt   Rosenthal   2021-10-30
Paragraf międzynarodowej konwencji, który dowodzi, że Human Rights Watch wypacza międzynarodowe prawo przeciwko Izraelowi     2021-10-18
Dlaczego Żydzi tak pospiesznie bronią swoich wrogów?   Julius   2021-10-16
“Syjoniści” uczą syjonizmu   Tsalic   2021-10-07
O samowystarczalności w zakresie obrony   Rosenthal   2021-10-04
Raport ONZ z 1949 roku pokazuje, że Arabowie nie chcieli Jerozolimy – chcieli tylko odebrać ją Żydom     2021-09-28
Kiedy zostanie zdyskredytowany mit o “szczęśliwym dhimmi”?   Julius   2021-09-27
Dlaczego Oslo nadal panuje   Glick   2021-09-23
Izrael i niekończąca się wojna z Gazą   Fitzgerald   2021-09-08
Walczcie wreszcie, do diabła!   Rosenthal   2021-09-05
Sprawa roszczeń: dlaczego Polska ma rację   Leibovitz   2021-08-20
Antysemityzm i żydowskie państwo   Rosenthal   2021-08-19
Co “wszyscy wiedzą”   Rosenthal   2021-08-16
Dla antysemitów Żyd jest Żydem i tylko Żydem   Harris   2021-07-22
Co możemy w tej sprawie zrobić?   Rosenthal   2021-07-17
Naiwna wiara w rozwiązania w postaci dwóch państw   Bard   2021-07-14
Krytycy Izraela są pełni odrazy wobec żydowskiej suwerenności i siły militarnej   Bernstein   2021-07-09
“Ha’aretz” jest wrogiem narodu żydowskiego   Rosenthal   2021-07-08
Apartheid – etykietka i oszczerstwo   Collins   2021-07-06
Syjonizm i demokracja   Rosenthal   2021-07-02
Komu potrzebne jest państwo Izrael?   Rosenthal   2021-07-01
Dlaczego Izrael nie powinien odwoływać jerozolimskiego marszu flag   Meir   2021-06-11
Theodor Herzl żyje, ma się dobrze i mieszka w Nowym Jorku (a także Los Angeles, Paryżu i Londynie)   Friedman   2021-06-08
Etiopscy Żydzi i słoń w antyizraelskim salonie   Frantzman   2021-06-07
Najbardziej niezwykły przykład oszczędzania cywilów w historii wojen     2021-05-28
Zawieszenie broni? Śliska sprawa, kiedy masz do czynienia z Hamasem   Oz   2021-05-23
Dlaczego arabscy posłowie do Knesetu nienawidzą państwa   Rosenthal   2021-04-16
Mansour Abbas i libanizacja Izraela   Kedar   2021-04-11
Nowa, lepsza definicja antysemityzmu     2021-04-03
Narodził się Nowy Kongres Syjonistyczny   Flayton   2021-03-27
Kiedy kulturowe zawłaszczenie i historyczny rewizjonizm są aktami wojny   Glick   2021-03-26
W Izraelu wszyscy Żydzi są rodziną. Nienawistnicy chcieliby z tym skończyć     2021-03-24
Bliski Wschód: Duchy suwerennej przeszłości   Linder Kahn   2021-03-18
Czy Palestyńczycy mogą być w błędzie?   Abdul-Hussain   2021-03-15
Wyjaśnienie Jidyszkajt… po arabsku!   Tsalic   2021-03-12
Izrael potrzebuje Ameryki, ale epoka satelickiego państwa minęła   Tobin   2021-03-11
Co dobre, a co złe dla Żydów i reszty świata?   Koraszewski   2021-03-01
Zrozumieć oszczerstwo B’Tselem o “apartheidzie”   Ini   2021-02-05
Guardian: Izrael jest państwem ”żydowskich suprematystów”, które nie ma prawa istnieć   Levick   2021-01-21
Krytyka oskarżenia Izraela o apartheid przez organizację B’Tselem   Kontorovich   2021-01-16
Pandemia zniszczyła turystykę protestu   Frantzman   2021-01-15
Czy nowy pokój na Bliskim Wschodzie jest wystarczająco zaraźliwy, by rozprzestrzenić się do arabskich Izraelczyków?   Amos   2021-01-05
Być może potencjał dla Porozumień Abrahamowych istniał przez cały czas   Amos   2020-12-18
David Ben Gurion o moralnym argumencie na rzecz żydowskiego państwa w Palestynie z arabską mniejszością   Gurion   2020-12-08
Iran i powrót do jaskini ech   Rosenthal   2020-12-04
Saeb Erekat - bohater palestyńskiej walki o pokój   Koraszewski   2020-11-08
Hej, panie “Wybitny Żydzie Brytyjski”: bądź człowiekiem i powiedz „Przepraszam”   Tsalic   2020-11-03
Czy proizraelska polityka Trumpa ostanie się po wyborach?   Tobin   2020-11-01
Pamiętając premiera Rabina w 25. rocznicę jego zamordowania   Collins   2020-10-25
Czy kiedykolwiek zapanuje pokój?   Frantzman   2020-10-23
Największym wrogiem Palestyńczyków jest archeologia   Flatow   2020-10-22
Co Trump zrobił dla pokoju na Bliskim Wschodzie?     2020-10-13
Honor/hańba i arabskie reakcje na porozumienie Izrael-ZEA     2020-08-26
Czy palestyńskie weto żyje, czy jest martwe?   Glick   2020-08-23
Pierwszy krok w kierunku pokoju?   Koraszewski   2020-08-18
Co byłoby, gdyby nie było “okupacji”? Antysyjoniści z lat 1950. dostarczają odpowiedzi     2020-08-11
Do kogo należy ta ziemia?   Rosenthal   2020-08-09
Stabilność dla naszych wrogów   Glick   2020-07-31
Żydzi z przywilejem   Kerstein   2020-07-21
Czy Izrael “kradnie” prywatną ziemię palestyńską na Zachodnim Brzegu?   Fitzgerald   2020-07-15
Proizraelscy demokraci i ich fundamentalne niezrozumienie problemu     2020-07-11
Boris, Tarcza Izraela   Tsalic   2020-07-09
Teraz jest czas na przełamanie izraelsko-palestyńskiego impasu   Rosenthal   2020-06-29
Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?   Collier   2020-06-25
Krótka historia niekończącego się konfliktu   Rosenthal   2020-06-06
Jerozolima 1948-1967- 2020   Steinberg   2020-05-31
Czas próby dla premiera i dla kraju   Collins   2020-05-30
Anektujcie to wreszcie   Rosenthal   2020-05-14
Petycja palestyńskich robotników: pożyczka dla AP na pomoc w związku z koronawirusem wesprze terroryzm i zignoruje robotników   Oz   2020-05-12
Palestyńczycy, Izrael i koronawirus   Kemp   2020-05-11
Jak wyglądałby świat bez państwa Izrael?   Tobin   2020-05-09
Jestem syjonistą i jestem z tego dumny     2020-05-07
Żałoba po terrorystach   Rosenthal   2020-05-03
Izrael: to nie europejska kolonia   Sufi   2020-05-02
Czy jest niesłuszne pozwolenie Izraelowi na podejmowanie samodzielnych decyzji?   Tobin   2020-04-26
Nowy Nowy Historyk: wychodząc poza Ilana Pappe   Oz   2020-04-07
Lekcje koronawirusa dla rozmów koalicyjnych   Glick   2020-04-06
Demokracja Izraela nigdy nie była zagrożona   Tobin   2020-03-29
W Izraelu koronawirus zbliża ludzi   Leibovich   2020-03-25
Brudne intencje za hasłem ”Free Palestine”   Lekhet   2020-03-23

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk