Prawda

Poniedziałek, 4 grudnia 2023 - 20:33

« Poprzedni Następny »


Na pogardę nie odpowiadamy prośbą o litość


Victor Rosenthal 2022-02-10


Przewodniczący Knesetu Mickey Levy pojechał do Niemiec na Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu i przemawiał w Bundestagu – po hebrajsku. Swoje przemówienie zakończył recytacją kadiszu, podczas której głos mu się załamał i zakrył twarz dłońmi. Powiedział później w wywiadzie dla izraelskiego radia, że było to dla niego wielkie, wzruszające doświadczenie i wielki zaszczyt.


Słuchałem z mieszanymi uczuciami. A raczej, przyznaję, nie były to  mieszane uczucia. Byłem przerażony i zniesmaczony. Wszystko w tej sprawie było nie tak, treść jego przemówienia (zaraz do tego wrócę), jego odmawianie kadiszu, jego wyrażanie emocji w Bundestagu.

 


O co tu chodzi? Może to było oczyszczające dla Levy'ego, ale co osiągnął? Czy chciał  wywołać u Niemców poczucie winy? Jestem pewien, że na tej sali nie było byłych oficerów SS ani nazistowskich funkcjonariuszy. Czy chciał, żeby nam współczuli? To byłoby głupie. O ile w Niemczech nadal panuje antysemityzm, żywi się on pogardą, a wołanie o litość nie jest na to dobrą odpowiedzią. Może ją wzmacniać. Niemcy są dla Izraela problemem. Niemcy nadal strzelają do Żydów, ale już nie kulami takimi, jak te, które rozrywały ciała mojej rodziny w Europie Wschodniej. Dziś bronią są miliony euro, które Niemcy dają na palestyński projekt zaboru Strefy C przez nielegalną zabudowę, a także pieniądze dla licznych antyizraelskich organizacji pozarządowych, zarówno w międzynarodowym przemyśle „praw człowieka”, jak i grup izraelskiej lewicy, które pracują dzień i noc, aby podkopać państwo żydowskie.

 

To o tym Mickey Levy powinien był mówić w Bundestagu, zamiast wychwalać  Niemców za ich „moralne i historyczne zaangażowania w istnienie i bezpieczeństwo państwa Izrael”. Tak, zapłacili odszkodowania. Doskonale rozumiem Menachema Begina, który miał do tego odrazę, jakby pieniądze mogły wynagrodzić bezmiar zbrodni. Ten argument należy jednak do przeszłości; ważne jest dzisiejsze zachowanie Niemiec.

 

Apel Levy'ego o litość i przedstawiona w jego wystąpieniu idea, że demokracja jest antidotum na antysemityzm, odzwierciedlają błąd powtarzany przez tak wielu Żydów w odpowiedzi na narastające i wszechobecne zjawisko nienawiści do Żydów i jej dzisiejsze oblicze w postaci irracjonalnej, skrajnej i obsesyjnej nienawiści do państwa żydowskiego; nienawiści, która w ostatnich czasach ogarnęła połowę świata.

 

Nie da się jej wyeliminować przez edukację, zwłaszcza edukację o okropnościach Holokaustu, ponieważ antysemici uważają, że Żydzi z pewnością zasłużyli na to, co im się przydarzyło i że Hitler udowodnił, że naprawdę można ostatecznie rozwiązać problem żydowski, że tylko błędy taktyczne uniemożliwiły mu pełen sukces. 


Dziś mają nadzieję, że oni zrobią to lepiej.

 

Nie warto próbować odwoływać się do poczucia moralnego dzisiejszych miłośników  Hitlera. Po pierwsze, doskonale odwracają swoje sądy moralne i twierdzą, że to w rzeczywistości Izrael dokonuje „ludobójstwa” na Palestyńczykach, których liczba powiększyła się co najmniej trzykrotnie od czasu izraelskiego zwycięstwa w 1967 r., podczas gdy naziści zmniejszyli populację żydowską Europy o dwie trzecie. Trzeba być bardzo zaślepionym, żeby wygłaszać takie twierdzenia. Dorzucają tu jeszcze kłamstwo na temat rzekomego apartheidu. To kłamstwo wymaga radykalnej zmiany definicji tego pojęcia i jest aktem nieuczciwości, celowo podejmowanym, żeby budzić nienawiść do Żydów i Izraela przez uzasadnioną antypatię do byłego nieludzkiego reżimu południowoafrykańskiego.

 

Nie możesz rozmawiać z tymi ludźmi. Nie można złagodzić ich irracjonalnej nienawiści prezentując fakty i odwołując się do ich poczucia sprawiedliwości. To nie działa i nie jest to naszym zadaniem. „Antysemityzm nie jest problemem żydowskim” i nie musimy próbować ich z niego leczyć. My musimy umieć się bronić.

 

Obrona przed ludźmi podejmującymi próby zabicia nas i przed tymi, którzy gardząc nami, uważają, że można nas zabijać, wymaga tego samego – silnego pod każdym względem własnego państwa; silnego militarnie, gospodarczo i społecznie. Znaczenie tych pierwszych dwóch jest oczywiste. Siłą społeczeństwa jest jego zdolność do uzgadniania swoich celów, umiejętność realizowania ich mimo przeszkód ze strony grup interesu, których cele są sprzeczne z interesami większości, a czasami mają charakter antypaństwowy. Najwyraźniej to właśnie jest dziś największym problemem Izraela.    

 

Siła odstrasza, siła wzbudza szacunek i siła wywołuje nawet strach, co nie zawsze jest złą rzeczą. Zwiększenie naszej siły powinno być naszym najwyższym narodowym celem. To dobrze, że Izrael ma broń nuklearną i byłoby dobrze, gdyby Izrael miał więcej systemów również ofensywnych - rakiet, dronów, samolotów i okrętów. Si vis pacem, para bellum - jeśli chcesz pokoju przygotuj się na wojnę.

 

Chcemy pokoju. Jednak niedawna historia wielokrotnie pokazywała błędną koncepcję, że możemy uzyskać pokój dzięki koncesjom, oddając ziemię naszym śmiertelnym wrogom. Zamiast ugłaskiwać naszych wrogów, powinniśmy forsować osadnictwo żydowskie w tej części Judei i Samarii, którą zamierzamy zachować, a także odbić te części kraju, które zaczynają wymykać się spod żydowskiej kontroli. Ponownie, ma to zarówno skutek fizyczny, oddalający wroga od naszych domów, jak i psychologiczny, polegający na odstraszaniu i zmuszaniu do szacunku.

 

Nie jest to łatwe. Były premier Ehud Olmert dał przykład defetyzmu, kiedy powiedział :

 

Jesteśmy zmęczeni walką, jesteśmy zmęczeni byciem odważnym, jesteśmy zmęczeni wygrywaniem, jesteśmy zmęczeni pokonywaniem naszych wrogów, chcemy, abyśmy mogli żyć w zupełnie innym środowisku relacji z naszymi wrogami. Chcemy, aby byli naszymi przyjaciółmi, partnerami, dobrymi sąsiadami i wierzę, że nie jest to niemożliwe…

Uczucie jest zrozumiałe, ale to sen niemożliwy, sprzeczny z rzeczywistością. Większość Izraelczyków obudziła się z tego snu jakiś czas temu, ale teraz nadszedł czas, aby zrobić kolejny krok, który polega na zrozumieniu, że nie wystarczy nie poddawać się: jeśli nie robimy postępów, to w istocie się wycofujemy. Musimy iść naprzód w Judei, Samarii i dolinie Jordanu; na Negewie i w Galilei; na Wzgórzach Golan i w „mieszanych miastach” Lod, Acco i Jaffie, gdzie Żydzi byli ostatnio zmuszani do życia w strachu przed pogromami, jak w czasach Imperium Rosyjskiego.


Nie musimy prosić, żeby Europejczycy nam współczuli. Nie musimy prosić  Palestyńczyków o przyjaźń. W rzeczywistości nie musimy nawet dbać o to, co myślą, jak długo wszyscy wiedzą, że jesteśmy w razie potrzeby gotowi walczyć, zaciekle walczyć, o to, co słusznie do nas należy.

 

Pity is not an Antidote for Contempt, and Respect is Better than Friendship

Abu Yehuda, 30 stycznia 2022r.

Tłumaczenie: Andrzej Koraszewski

 Vic Rosenthal

Urodzony w Stanach Zjednoczonych, studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Mieszka obecnie w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.  


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 329 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Co uchodzi za normalne?   Collins   2023-11-29
Blinken ma klapki na oczach   Bard   2023-11-22
Będziemy się bronić - List z Tel Awiwu   Taub   2023-11-18
List otwarty do Gerszona Baskina i izraelskiego obozu pokojowego   Landes   2023-11-10
Drogi świecie, nie obchodzi mnie to   Lewis   2023-11-08
Dlaczego w Izraelu czuję się jak w domu   Mozias Slavin   2023-11-06
Prawdziwie „proporcjonalną” reakcją na Hamas jest jego eliminacja   Altabef   2023-10-20
Dlaczego Izrael musi prowadzić wojnę ma pełną skalę     2023-10-17
Wojna do samego końca   Greenfield   2023-10-10
Ameryka zdradziła Izrael   Leibovitz   2023-10-09
Porozumienia z Oslo – jak zawiódł izraelski wywiad   i Yigal Carmon   2023-09-30
Zwykła kobieta na wojnie   Oren   2023-09-20
Modlitwa za rok 5784   Glick   2023-09-16
Syryjska Żydówka odpowiada na zarzuty o dyskryminacji przez Aszkenazyjczyków     2023-08-31
Czy nadawanie priorytetu wolności od terroryzmu jest rasizmem?   Tobin   2023-08-28
O dalekim Izraelu raz jeszcze   Koraszewski   2023-08-24
Walka lub ucieczka.Gdzie jest patriotyzm ludzi, którzy opuszczają Izrael z powodu zawirowań politycznych?   Collins   2023-08-20
"Telegraph" legitimizuje nazistowską analogię   Levick   2023-08-18
Idź i wróć człowiekiem. Książka Andrzeja Koraszewskiego   Tabisz   2023-08-12
Nasza odwieczna walka o Syjon   Chesler   2023-08-07
Prawo i anarchia   Collins   2023-07-29
Napisany 100 lat temu esej Davida Lloyd George’a o antysemityzmie i syjonizmie   Lloyd   2023-07-28
W jakiej sprawie płonie Izrael?   Koraszewski   2023-07-26
Pokój z widokiem na morderców   Koraszewski   2023-07-23
Widmo krąży po Europie   Koraszewski   2023-07-21
Niektórzy ludzie lewicy i Arabowie są oburzeni promowaniem wzajemnego szacunku i równości między izraelskimi Żydami i Arabami     2023-07-18
Zrozumieć prawdziwe pochodzenie karykatury z “New York Timesa”. Jak antysemicka propaganda sowiecka przenika współczesny lewicowy antysyjonizm   Tabarovsky   2023-07-16
Dlaczego władze palestyńskie nienawidzą archeologów   Flatow   2023-07-09
Izrael musi przestać używać nazwy „Zachodni Brzeg” dla „Judei i Samarii”   Fitzgerald   2023-06-30
Prokuratorzy spalonej ziemi.Prokuratorzy Netanjahu, dowódcy policji i media zamierzają walczyć do samego końca.   Glick   2023-06-29
Jedyne miejsce na Bliskim Wschodzie, gdzie mniejszości rozkwitają   Abdul-Hussain   2023-06-27
List do Kena Rotha: Demonizowanie Izraela przez wykorzystywanie Holokaustu   Steinberg   2023-06-10
We wszystkim, co ma związek z wodą, Izrael jest światowym liderem   Fitzgerald   2023-06-04
Nie nazywaj promowania antysyjonizmu wśród młodzieży żydowskiej „dialogiem”   Tobin   2023-06-01
Kiedy Arabowie zaproponowali wymianę ludności: swoich Żydów za palestyńskich uchodźców Arabów     2023-05-29
Jestem głęboko zaniepokojony tym, że Departament Stanu jest głęboko zaniepokojony   Flatow   2023-05-28
Najdziwaczniejszy kraj pod słońcem   Koraszewski   2023-05-27
Problem Departamentu Stanu z Izraelem   Bard   2023-05-26
„Economist” rzuca fałszywe oskarżenie „faszyzmu” na syjonistycznego przywódcę   Levick   2023-05-24
List izraelskiego ambasadora jest błędny   Pandavar   2023-05-16
Rakiety i ataki hipokryzji   Collins   2023-05-13
Między motylami i rakietami   Collins   2023-05-12
Izraelskie marzenie   Collins   2023-05-04
Izrael jest antyrasistowski, antykolonialny, antyfaszystowski (i był od samego początku)Powstanie Izraela nie było cudem, ale epizodem ogromnej odwagi moralnej i militarnej   Herf   2023-05-03
Czego nie rozumieją autorzy artykułów, którzy twierdzą o “realnym istnieniu jednego państwa”   Frantzman   2023-05-01
Więcej niż cud: Izrael ma 75 lat    Jacoby   2023-04-27
Ilu ludzi można by było uratować, gdyby Izrael odrodził się w 1938 zamiast w 1948 roku? (plakaty)     2023-04-25
Dlaczego Izrael jest oceniany inaczej.Międzynarodowe wyzwania Jerozolimy   Horowitz   2023-04-21
Izraelski laureat Nagrody Nobla wyraża poparcie reformy sądownictwa   Fitzgerald   2023-04-18
Opowieść o dwóch osiedlach   Greenfield   2023-04-03
Jak rozsądna jest reforma sądownictwa w Izraelu?   Tsalic   2023-03-27
Izraelskie protesty – nie mogę dłużej milczeć   Chesler   2023-03-23
Izrael jest podzielony, ale palestyńscy terroryści biorą na cel wszystkich Żydów   Flatow   2023-03-21
92,5% Palestyńczyków zabitych w tym roku było członkami grup terrorystycznych lub brali czynny udział w atakach     2023-03-14
Jak piąty marca stał się pamiętnym dniem dla Żydów w Iraku   w Izraelu   2023-03-12
Błędne przekonania o Żydach Mizrahijczykach i izraelskiej polityceOdpowiedź na artykuł Sama Shubego   Julius   2023-03-11
Odrażający atak na arabską wioskę     2023-03-02
Żydzi mają rdzenne prawa do Wzgórza Świątynnego   Trotter   2023-02-09
Dlaczego Netanjahu ma rację, chcąc zreformować wszechpotężny Sąd Najwyższy   Kontorovich   2023-02-06
Demokracja w Izraelu jest zagrożona – ale nie z tego powodu, o którym myślisz     2023-01-25
Tymi, którzy atakują status quo w Jerozolimie, są krytycy Izraela   Bard   2023-01-21
Nowa książka obala mit, że „spisek syjonistyczny” zmusił Żydów do opuszczenia Iraku     2023-01-09
Klauzula sumienia w Izraelu i w Polsce   Koraszewski   2022-12-30
Demokracja w Izraelu   Dershowitz   2022-12-29
Izrael to nie Kanada, więc nie będziemy zachowywać się tak jak oni   Altabef   2022-12-23
Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20
Dylemat więźniów   Collins   2022-07-10
Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24
Dlaczego Izrael jest tak nieudolny w wydalaniu Arabów?   Flatow   2022-06-20
Szawuot, wojna sześciodniowa i żałosny status quo na Wzgórzu Świątynnym   Blum   2022-06-17
Lekcja z prawdopodobnego upadku rządu? Przestańcie martwić się o międzynarodową opinię   Tobin   2022-06-14
Kto jest winien zamieszek w Jerozolimie?   Yemini   2022-06-13
Wojna sześciodniowa z 1967 roku: dlaczego nadal ma znaczenie   Harris   2022-06-06
Nieuczciwość Petera Beinarta wobec Ben Guriona i sprawa „transferu ludności”     2022-05-25
List do “Drogiej Europy”   Rosenthal   2022-05-24
Izrael, Holocaust i błąd logiczny post hoc   Jacoby   2022-05-14
Hamas musi zostać zniszczony   Rosenthal   2022-05-09
Dżihad niejedno ma imię   Ruthie   2022-04-11
Antysyjoniści dla Palestyny dyskutują o izraelskich Mizrachijczykach     2022-03-30
Pytania, które zadają Izraelczycy, kiedy jest kolejny zamach terrorystyczny     2022-03-25
Izrael i lekcje z Wiednia i Ukrainy   Fitzgerald   2022-03-21
Wielki przywilej bycia Żydem   Altabef   2022-02-26
Co naprawdę znaczy syjonizm?   Rosenthal   2022-02-21
Na pogardę nie odpowiadamy prośbą o litość   Rosenthal   2022-02-10
Amnesty zniekształca moją arabską tożsamość i niszczy Izrael   Haddad   2022-02-05
Arabski rasizm i “żydowskie państwo”   Toameh   2022-01-21
Powtarzanie słów “nigdy więcej” w obliczu narastającego antysemityzmu   Lyons   2022-01-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk