Prawda

Niedziela, 5 grudnia 2021 - 21:31

« Poprzedni Następny »


Jak i dlaczego przegrywamy wojnę kognitywną


Vic Rosenthal 2019-08-13


Długa wojna przeciwko żydowskiej suwerenności w Ziemi Izraela trwa od czasów sprzed założenia państwa. Tożsamość naszych wrogów zmienia się zależnie od ich zdolności do walki w danym momencie, jak również od innych czynników, ale – z jednym ważnym wyjątkiem, który omówię później – pochodzą oni z arabskich i muzułmańskich narodów w naszym regionie. Naszym najgroźniejszym wrogiem w przeszłości mógł być Egipt; dzisiaj jest Iran, a jutro znowu może być Egipt. Z powodu islamskiej doktryny to nigdy się nie skończy.

Walka o naszą niepodległość obejmuje fizyczne czyli kinetyczne, działania wojenne, które miały postać pogromów, regionalnych wojen na dużą skalę, intifad i różnych przejawów terroryzmu. Równocześnie trwają jednak także walki dyplomatyczne, prawne, tajne, psychologiczne lub kognitywne.

Najlepszym sposobem zobrazowania naszej walki kognitywnej jest obraz oblężonego narodu. Naszym celem jest złagodzenie nacisku, żebyśmy mogli kontynuować normalne życie. Nie jesteśmy zainteresowani w zdobywaniu „terytorium wroga”, ale chcemy zniszczyć zapas broni kognitywnej naszego wroga i zdławić jego wolę walki. Proszę zauważyć, że chociaż celem jest samoobrona, nasze strategie działania mogą zachęcać do agresywnych taktyk ofensywnych. W kognitywnym teatrze wojny do naszych muzułmańskich wrogów dołączyły niektóre post-chrześcijańskie narody Zachodniej Europy, które są często bardziej zaciekle wrogie niż muzułmanie.    


Wszyscy nasi wrogowie mają dwa rodzaje celów: celują w nas bezpośrednio, żeby siać zamieszanie i defetyzm w kraju, i celują w resztę świata, żeby zmniejszyć prawdopodobieństwo, że nasi sojusznicy udzielą nam wsparcia w czasie wojny kinetycznej.    To może znaczyć, że będzie nam trudniej zdobyć dostawy i broń lub że nie będziemy mogli używać jakiejś przestrzeni powietrznej lub baz naziemnych. To może znaczyć przygotowanie atmosfery, żeby inne narody głosowały przeciwko nam w Radzie Bezpieczeństwa ONZ lub żeby opinia publiczna w demokratycznych krajach faworyzowała naszych wrogów. To może znaczyć szkodzenie nam ekonomicznie przez przekonywanie narodów, firm i indywidualnych ludzi do unikania prowadzenia interesów z naszymi firmami.  

Kognitywne ataki skierowane na narody świata mają delegitymizować Izrael, przedstawiać go jako uzurpatora, który nie ma moralnego ani legalnego prawa istnieć; lub demonizować go, twierdzić, że jego zachowanie jest tak nikczemne, tak złe, że utracił prawo do bycia traktowanym jak każdy normalny naród normalnych ludzi i zasługuje na zniszczenie.

Przykładem delegitymizacji jest narracja, która opisuje narodziny państwa jako kolonizację – przez ”białych” europejskich Żydów wspieranych przez wielkie mocarstwa – rdzennego, ”palestyńskiego” narodu ludzi ”kolorowych”, zamiast rzeczywistej historii o powrocie narodu żydowskiego do ziemi swoich przodków i rasistowskiego sprzeciwu wobec tego powrotu ze strony całego świata arabskiego.  

Demonizacja obejmuje tradycyjne opowieści o potwornościach popełnianych przez wojsko, szczególnie oskarżenie, że IDF umyślnie obiera za cel dzieci – co jest odwrotnością rzeczywistej sytuacji – twierdzenia o “apartheidzie”, a także, dla mniej wyrafinowanej publiczności, powtarzanie tradycyjnych, antyżydowskich oszczerstw o rytuale krwi.  

Kognitywna wojna wspiera i funkcjonuje w parze ze zwykłą, kinetyczną wojną i z terroryzmem (który jest zarówno kinetyczny, jak kognitywny). Nie powinniśmy tracić z oczu faktu, że ostatecznym celem naszych wrogów jest zniszczenie naszego państwa i zabicie lub rozproszenie Żydów. Kiedy irański mułła przewodzi skandowaniu „śmierć Izraelowi”, chodzi mu o śmierć Izraela (Ameryki także). Kiedy europejski rząd wysyła pieniądze izraelskiej NGO B’Tselem, płaci za demonizację Izraela na międzynarodowych forach, zakłócanie działań IDF w obronie bezpieczeństwa i pieniackie działania przeciwko rządowi Izraela i IDF w sądach izraelskich i zagranicznych. I kiedy publicysta izraelskiej gazety, którego rodzice są Żydami, pisze artykuł, w którym oskarża pilotów Izraelskich Sił Powietrznych o morderstwo, on także pociąga za spust kognitywnej broni wycelowanej w nasze serca. Jeśli czeki, stanowiące jego zapłatę, nie są podpisane przez Iran, to powinny być. We wszystkich tych wypadkach końcowy cel jest ten sam.  

Izrael odpowiada na te ataki w czysto defensywny sposób, próbując odparować ich uderzenia. Nie, mówimy (po miesiącach badań), nie zastrzeliliśmy małego Mohammeda al-Durah w 2000 roku; albo został zastrzelony przez terrorystów Hamasu, albo wcale nie był zastrzelony.  Nie, nasze traktowanie naszych arabskich obywateli i Arabów żyjących w Autonomii Palestyńskiej w niczym nie przypomina apartheidu. Nie, nie ścięliśmy tych drzew oliwnych; arabscy farmerzy przycięli je.

Jak pisałem w mojej serii o walce z BDS (tutaj [po polsku: http://www.listyznaszegosadu.pl/brunatna-fala/walka-z-bds-czesc-i ] i tutaj [po polsku: http://www.listyznaszegosadu.pl/syjonizm/walka-z-bds-czesc-ii ]) takie reagowanie ma dwie poważne wady: po pierwsze,  przez powtórzenie oskarżeń przydajemy im na nowo popularności i czynimy nawet absurdalne oskarżenia akceptowalnym tematem dyskusji. Po drugie, mechanizm badania i odpowiadania na przesadne lub zmyślone twierdzenia z łatwością można przytłoczyć samą ich ilością (tak samo jak można przytłoczyć Żelazną Kopułę!)

Lepszą strategią byłoby przejście do ofensywy i przeniesienie wojny na teren wroga. Palestyńska narracja jest licha i łatwo ją obalić. Jest nieustanny strumień artykułów o „osadniczo-kolonialnym” paradygmacie przypisywanym Izraelowi, ale gdzie są artykuły o arabskiej migracji na tereny Izraela w XIX i XX wieku? Gdzie są pro-syjonistyczne konferencje i granty dawane uczonym, którzy przestawiają naszą stronę historii, która ma tę przewagę, że jest prawdziwa?

A nie tylko rzadko kiedy atakujemy arabską narrację historyczną – w rzeczywistości, wielu Izraelczyków jest w pierwszych szeregach tych, którzy ją rozpowszechniają – niewystarczająco pokazujemy moralne zdeprawowanie i karygodne czyny palestyńskich przywódców, byłe i obecne. Wyobraźcie sobie, gdybyśmy mogli osiągnąć szerokie rozpowszechnienie informacji o tym, że to Mahmoud Abbas zebrał fundusze na masakrę na Olimpiadzie w Monachium w 1972 roku.

Istnieje powód, dla którego proizraelski punkt widzenia ma takie trudności w świecie akademickim i w wolnych mediach zachodnich. Jest nim to, że kiedy Izrael był zajęty walką w wojnach i obroną przeciwko terroryzmowi, nasi wrogowie używali swoich petrodolarów do skorumpowania zachodnich uniwersytetów i mediów. Czy wiecie, że w dodatku do milionów dolarów, jakie popierający Hamas Katar wydał na lobbowanie amerykańskich ustawodawców, dał również dosłownie miliardy dolarów uniwersytetom i innym akademickim projektom (takim jak Brookings Institution) w USA? Specjalizują się w takich uniwersytetach jak Georgetown i Northwestern, gdzie są szkoły pracowników służb zagranicznych i dziennikarzy, ale nie szczędzili darów dla Harvarda, Berkeley, University of Michigan i wielu innych. I, oczywiście, Arabia Saudyjska robiła to samo przez lata, a nawet finansowała podręczniki publicznych szkół w USA i w Europie! Katar ma jedne z najbardziej wpływowych mediów na świecie (szczególnie w arabskojęzycznym świecie), Al-Dżazira.  

Izrael nie ma miliardów petrodolarów, jakie ma Katar, ale ze swoimi technicznymi możliwościami, mógłby zrobić znacznie więcej. Niestety, być może z powodu niesłusznego poczucia winy, że wygrał wojny 1948 i 1967 roku, obawy przed rozgniewaniem Autonomii Palestyńskiej lub arabskich Izraelczyków, jak również wszechprzenikających wpływów lewicy na nasze media i świat akademicki, Izrael jest sparaliżowany ciosami otrzymanymi na kognitywnym polu walki i jest niezdolny do podjęcia takiej inicjatywy.

Czego potrzeba, by wygrać walkę kognitywną? Prawdopodobnie całkowitej zmiany naszej narodowej świadomości. Nie tu jestem optymistą.

 

How and Why we are Losing the Cognitive War

1 sierpnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal


Studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Obecnie jest na emeryturze, mieszka w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 226 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Światło przewodnie dla rdzennych narodów   Trotter   2021-12-04
Co przemawia przeciw otworzeniu amerykańskiego konsulatu w Jerozolimie   Collins   2021-11-25
Syjonizm humanistyczny, czyli dlaczego warto dostrzegać łajdactwo antysyjonizmu   Koraszewski   2021-11-24
Kiedy Palestyna była koszerna   Rose   2021-11-08
Zrozumieć nienawiść do Izraela   Rosenthal   2021-11-03
To jest plemienny konflikt   Rosenthal   2021-10-30
Paragraf międzynarodowej konwencji, który dowodzi, że Human Rights Watch wypacza międzynarodowe prawo przeciwko Izraelowi     2021-10-18
Dlaczego Żydzi tak pospiesznie bronią swoich wrogów?   Julius   2021-10-16
“Syjoniści” uczą syjonizmu   Tsalic   2021-10-07
O samowystarczalności w zakresie obrony   Rosenthal   2021-10-04
Raport ONZ z 1949 roku pokazuje, że Arabowie nie chcieli Jerozolimy – chcieli tylko odebrać ją Żydom     2021-09-28
Kiedy zostanie zdyskredytowany mit o “szczęśliwym dhimmi”?   Julius   2021-09-27
Dlaczego Oslo nadal panuje   Glick   2021-09-23
Izrael i niekończąca się wojna z Gazą   Fitzgerald   2021-09-08
Walczcie wreszcie, do diabła!   Rosenthal   2021-09-05
Sprawa roszczeń: dlaczego Polska ma rację   Leibovitz   2021-08-20
Antysemityzm i żydowskie państwo   Rosenthal   2021-08-19
Co “wszyscy wiedzą”   Rosenthal   2021-08-16
Dla antysemitów Żyd jest Żydem i tylko Żydem   Harris   2021-07-22
Co możemy w tej sprawie zrobić?   Rosenthal   2021-07-17
Naiwna wiara w rozwiązania w postaci dwóch państw   Bard   2021-07-14
Krytycy Izraela są pełni odrazy wobec żydowskiej suwerenności i siły militarnej   Bernstein   2021-07-09
“Ha’aretz” jest wrogiem narodu żydowskiego   Rosenthal   2021-07-08
Apartheid – etykietka i oszczerstwo   Collins   2021-07-06
Syjonizm i demokracja   Rosenthal   2021-07-02
Komu potrzebne jest państwo Izrael?   Rosenthal   2021-07-01
Dlaczego Izrael nie powinien odwoływać jerozolimskiego marszu flag   Meir   2021-06-11
Theodor Herzl żyje, ma się dobrze i mieszka w Nowym Jorku (a także Los Angeles, Paryżu i Londynie)   Friedman   2021-06-08
Etiopscy Żydzi i słoń w antyizraelskim salonie   Frantzman   2021-06-07
Najbardziej niezwykły przykład oszczędzania cywilów w historii wojen     2021-05-28
Zawieszenie broni? Śliska sprawa, kiedy masz do czynienia z Hamasem   Oz   2021-05-23
Dlaczego arabscy posłowie do Knesetu nienawidzą państwa   Rosenthal   2021-04-16
Mansour Abbas i libanizacja Izraela   Kedar   2021-04-11
Nowa, lepsza definicja antysemityzmu     2021-04-03
Narodził się Nowy Kongres Syjonistyczny   Flayton   2021-03-27
Kiedy kulturowe zawłaszczenie i historyczny rewizjonizm są aktami wojny   Glick   2021-03-26
W Izraelu wszyscy Żydzi są rodziną. Nienawistnicy chcieliby z tym skończyć     2021-03-24
Bliski Wschód: Duchy suwerennej przeszłości   Linder Kahn   2021-03-18
Czy Palestyńczycy mogą być w błędzie?   Abdul-Hussain   2021-03-15
Wyjaśnienie Jidyszkajt… po arabsku!   Tsalic   2021-03-12
Izrael potrzebuje Ameryki, ale epoka satelickiego państwa minęła   Tobin   2021-03-11
Co dobre, a co złe dla Żydów i reszty świata?   Koraszewski   2021-03-01
Zrozumieć oszczerstwo B’Tselem o “apartheidzie”   Ini   2021-02-05
Guardian: Izrael jest państwem ”żydowskich suprematystów”, które nie ma prawa istnieć   Levick   2021-01-21
Krytyka oskarżenia Izraela o apartheid przez organizację B’Tselem   Kontorovich   2021-01-16
Pandemia zniszczyła turystykę protestu   Frantzman   2021-01-15
Czy nowy pokój na Bliskim Wschodzie jest wystarczająco zaraźliwy, by rozprzestrzenić się do arabskich Izraelczyków?   Amos   2021-01-05
Być może potencjał dla Porozumień Abrahamowych istniał przez cały czas   Amos   2020-12-18
David Ben Gurion o moralnym argumencie na rzecz żydowskiego państwa w Palestynie z arabską mniejszością   Gurion   2020-12-08
Iran i powrót do jaskini ech   Rosenthal   2020-12-04
Saeb Erekat - bohater palestyńskiej walki o pokój   Koraszewski   2020-11-08
Hej, panie “Wybitny Żydzie Brytyjski”: bądź człowiekiem i powiedz „Przepraszam”   Tsalic   2020-11-03
Czy proizraelska polityka Trumpa ostanie się po wyborach?   Tobin   2020-11-01
Pamiętając premiera Rabina w 25. rocznicę jego zamordowania   Collins   2020-10-25
Czy kiedykolwiek zapanuje pokój?   Frantzman   2020-10-23
Największym wrogiem Palestyńczyków jest archeologia   Flatow   2020-10-22
Co Trump zrobił dla pokoju na Bliskim Wschodzie?     2020-10-13
Honor/hańba i arabskie reakcje na porozumienie Izrael-ZEA     2020-08-26
Czy palestyńskie weto żyje, czy jest martwe?   Glick   2020-08-23
Pierwszy krok w kierunku pokoju?   Koraszewski   2020-08-18
Co byłoby, gdyby nie było “okupacji”? Antysyjoniści z lat 1950. dostarczają odpowiedzi     2020-08-11
Do kogo należy ta ziemia?   Rosenthal   2020-08-09
Stabilność dla naszych wrogów   Glick   2020-07-31
Żydzi z przywilejem   Kerstein   2020-07-21
Czy Izrael “kradnie” prywatną ziemię palestyńską na Zachodnim Brzegu?   Fitzgerald   2020-07-15
Proizraelscy demokraci i ich fundamentalne niezrozumienie problemu     2020-07-11
Boris, Tarcza Izraela   Tsalic   2020-07-09
Teraz jest czas na przełamanie izraelsko-palestyńskiego impasu   Rosenthal   2020-06-29
Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?   Collier   2020-06-25
Krótka historia niekończącego się konfliktu   Rosenthal   2020-06-06
Jerozolima 1948-1967- 2020   Steinberg   2020-05-31
Czas próby dla premiera i dla kraju   Collins   2020-05-30
Anektujcie to wreszcie   Rosenthal   2020-05-14
Petycja palestyńskich robotników: pożyczka dla AP na pomoc w związku z koronawirusem wesprze terroryzm i zignoruje robotników   Oz   2020-05-12
Palestyńczycy, Izrael i koronawirus   Kemp   2020-05-11
Jak wyglądałby świat bez państwa Izrael?   Tobin   2020-05-09
Jestem syjonistą i jestem z tego dumny     2020-05-07
Żałoba po terrorystach   Rosenthal   2020-05-03
Izrael: to nie europejska kolonia   Sufi   2020-05-02
Czy jest niesłuszne pozwolenie Izraelowi na podejmowanie samodzielnych decyzji?   Tobin   2020-04-26
Nowy Nowy Historyk: wychodząc poza Ilana Pappe   Oz   2020-04-07
Lekcje koronawirusa dla rozmów koalicyjnych   Glick   2020-04-06
Demokracja Izraela nigdy nie była zagrożona   Tobin   2020-03-29
W Izraelu koronawirus zbliża ludzi   Leibovich   2020-03-25
Brudne intencje za hasłem ”Free Palestine”   Lekhet   2020-03-23
Prawo do głosu, ale nie do zlikwidowania państwa   Tobin   2020-03-19
Jak Europejscy Żydzi przenieśli się na wygnanie bez zmiany miejsca pobytu   Gerstenfeld   2020-03-14
Rakiety z Gazy: coś więcej niż „niedogodność”   Plosker   2020-03-08
Arabowie na Bliskim Wschodzie, którym się poszczęściło   Tawil   2020-03-04
Problemy Izraela są rzeczywiste, ale rzeczywisty jest także postęp, jakiego dokonał   Tobin   2020-03-03
Donald Trump i lód dziewięć   Rosenthal   2020-02-24
Chcę tego, co oni mają, czyli jak Izraelczycy to robią?   Fitzgeralod   2019-12-26
Rezolucja o podziale: papierowy triumf   Rosenthal   2019-12-16
Zachowywanie pokoju z Jordanią   Glick   2019-12-15
Arabskie państwa roszczą sobie prawo do dziedzictwa po wygnanych Żydach   Julius   2019-12-09
Richard Landes: człowiek, który dał nazwę Pallywood   (Varda Epstein)   2019-12-08
Postępowi Demokraci mylą się w sprawie Izraela – raz jeszcze   Rosenthal   2019-12-07
Nieproporcjonalna obrona cywilna Izraela   Shindman   2019-12-04
Izrael: Podzielony ekran   Glick   2019-12-01
Czterdzieści lat, od kiedy uciekła Victoria i 80 tysięcy innych   Julius   2019-11-29

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk