Prawda

Środa, 4 października 2023 - 15:53

« Poprzedni Następny »


Was gesagt werden muss (Co musi zostać powiedziane)


Andrzej Koraszewski 2023-04-11

Kadr z krótkiego wideo o wizycie prezydenta Turcji w Teheranie. (Źródło: Interia)
Kadr z krótkiego wideo o wizycie prezydenta Turcji w Teheranie. (Źródło: Interia)

Szukam informacji w polskich mediach o rozmowach prezydenta Turcji z prezydentem Iranu. Jest tylko wzmianka na 5 wierszy w portalu interia.pl, że być może Erdogan będzie rozmawiał z Putinem i że chce zakończyć „11-letni konflikt w tym arabskim kraju” (nie wiem, w którym arabskim kraju, bo ani Iran ani Turcja nie są arabskim krajem). Interia informuje, że opiera się na doniesieniu AFP. Istotnie wygląda na to, że sprawą zainteresowała tylko France 24, inne zachodnie media zignorowały tę wizytę, tylko z izraelskich mediów można się dowiedzieć, o czym rozmawiał prezydent Turcji z prezydentem Iranu. Jak donosi World Israel News:

Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan powiedział prezydentowi Islamskiej Republiki Iranu, Ebrahimowi Raisi, że ‘Świat islamski musi się zjednoczyć przeciwko izraelskim atakom w Palestynie”.

Günter Grass w swoim głośnym wierszu pod tytułem „Co musi zostać powiedziane” pisał, że „oskarżenie o ‘antysemityzm’ słyszy się często”. Wyjaśniając, co właściwie chciał w tym wierszu powiedzieć, poeta przyznał, że owszem, w Iranie rzucają jakieś groźby, ale to tylko puste słowa, a strach Izraela przed kolejną zagładą zagraża pokojowi na świecie. Nie powiedział tego w ten sposób, powiedział to tak gładko, jak wielu przed nim i jak wielu po nim. Poeta w młodości był dzieckiem-żołnierzem, nie pisał, w co wierzył, mówił tylko, że uciekał od nadzoru rodziców, że na ochotnika wstąpił do armii, a do SS został wcielony wbrew swojej woli, zaś pisząc na starość swój wiersz walczył o pokój, bo to Izrael broniąc się zagraża wszystkim i trzeba temu położyć kres.


I przyznaję: przerywam milczenie,

dlatego, że dość już mam
obłudy zachodu; poza tym można mieć nadzieję,
że wielu wyzwoli się z milczenia…


Już przed nim tak wielu „wyzwoliło się z milczenia”. Minęło 11 lat od publikacji wiersza, który poruszył świat wrażliwych na poezję ludzi. Liczba irańskich rakiet na granicy z Izraelem wzrosła do ponad 160 tysięcy, Iran jest o pół kroku od własnych bomb atomowych, ma arsenał rakiet balistycznych dalekiego zasięgu, ma swoje siły w Libanie, Iraku, w Syrii i w Jemenie, jest również głównym finansistą Hamasu w Gazie.


Poeta umarł, żyją jego wzniosłe myśli. Wiersz Grassa padał na dobrze przygotowany grunt. Świat ochoczo zastąpił zdjęcie żydowskiego chłopca z warszawskiego getta zdjęciem palestyńskiego chłopca, którego Żydzi rzekomo pozbawili życia. Świat pozbywał się poczucia winy za Holokaust, odzyskiwał radość starej nienawiści. 


Opowieść o śmierci Muhammada al Durah była natchnieniem dla Bin Ladena. Żydzi mordują niewinnych muzułmanów, mordują dzieci. Zemsta jest obowiązkiem każdego muzułmanina. W jego filmach wzywających do globalnego dżihadu „zamordowany” Muhammad był centralnym symbolem. Każdy szanujący się muzułmanin miał stanąć w obronie „sprawiedliwości”. W niespełna rok po tym medialnym wydarzeniu byliśmy świadkami zamachu 11 września 2001, (który, jak zapewniali przywódcy zachodniego świata nie miał nic wspólnego z islamem.) Wcześniej (między 31 sierpnia a 8 września 2001) odbyła się konferencja w Durbanie „przeciw rasizmowi”. Ta konferencja była orgią nienawiści do Izraela, włącznie z wyrazami uwielbienia dla Adolfa Hitlera. Odbywała się pod egidą ONZ z aktywnym udziałem Amnesty International.     


Opisując tę zmianę trendu, tę coraz bardziej powszechną potrzebę obwiniania izraelskich Żydów za bezczelność obrony żydowskiego życia, Richard Landes w swojej książce Can “The Whole World” Be Wrong?: Lethal Journalism, Antisemitism, and Global Jihad [Czy „Cały świat” może się mylić? Zabójcze dziennikarstwo, antysemityzm i globalny dżihad] pisze o narastającej potrzebie zachodniego świata:

Dość poczucia winy za Holokaust, a raczej nigdy więcej wstydu z powodu Holokaustu. Teraz Żydzi, (ci Żydzi, którzy są u władzy w Izraelu), nie będą lepsi od nazistów, teraz będą napiętnowani hańbą przez „cały świat”. Są gorsi niż naziści, bo oni powinni wiedzieć lepiej.

Fakt, że tym głosom wtórowali jacyś Michalkiewicze z Polski, jest niemal bez znaczenia. Wtórowali im niektórzy Żydzi z diaspory, a nawet niektórzy Żydzi z Izraela.


Dlaczego? Cóż, ludzka sprawa, kiedy podczas pierwszej wojny światowej zaczęto w Londynie organizować Legion Żydowski, do pułkownika  Pattersona przychodzili bogaci londyńscy Żydzi, próbując go przekonać, że to jest zły pomysł. Obawiali się, że jeśli powstanie żydowskie państwo, Anglicy każą im wyjechać.


W Iranie niedawno obchodzono po raz kolejny Dzień Al Kuds. To arabska nazwa Jerozolimy, a dzień Al Kuds to dzień wezwań do odbicia Jerozolimy z rąk Żydów i oczyszczenia „Palestyny” z tego robactwa. W tym roku irańskie władze wezwały  pozostałych jeszcze w Iranie Żydów, żeby powstrzymali się od obchodzenia paschy i przyłączyli się do obchodów Dnia Al Kuds. Takiej prośbie lepiej nie odmawiać. Organizacja irańskich Żydów wydała nawet oświadczenie:

„Według naszej świętej Biblii każdy Żyd musi przeciwstawić się uciskowi ludzi. Gdy zbliżamy się do Dnia Kuds, społeczność żydowska Iranu weźmie udział w demonstracjach przeciwko reżimowi syjonistycznemu i zadeklaruje swój wstręt do polityki syjonistów wobec ludzi. Irańska społeczność żydowska jest oddzielona od syjonistów. Jesteśmy z Irańczykami i muzułmanami”.

Amerykańscy Żydzi też wydają różne oświadczenia. Presja jest trochę inna, ale otwarte popieranie Izraela naraża na ostracyzm ze strony kolegów, nauczycieli i przełożonych.


W Turcji w połowie maja odbędą się wybory prezydenckie i parlamentarne więc prezydent ma powody do niepokoju. Czy może przegrać? To mało prawdopodobne. Kontroluje media (Turcja ma dziś prawdopodobnie najwięcej na świecie dziennikarzy za kratkami), sądy, komisję wyborczą, więc wynik wyborów jest niemal pewny. Jednocześnie porzuciło go wielu dawnych zwolenników, jest ogromna inflacja, wyparowały zagraniczne inwestycje, więc trzeba wyborców zmobilizować, a nic tak nie mobilizuje jak odwołanie do tradycji.


W Izraelu każdego dnia giną ludzie w zamachach, próżno szukać w prasie (polskiej czy zagranicznej) nazwisk i zdjęć żydowskich ofiar. Nie mają żadnego znaczenia, nie ma o czym mówić.    


Co musi zostać powiedziane, to informacja o każdej śmierci niewinnych (uzbrojonych) Palestyńczyków, o agresji Izraelczyków, którzy nie powinni mieć takich praw. Przecież dawniej było nie do pomyślenia, żeby Żyd się bronił.


Poeta ponad dziesięć lat temu zastanawiał się, dlaczego do tej pory milczał. Wcześniej nie wypadało. Dziś nikt już nie milczy. Wszyscy żądają co najmniej proporcjonalności.


Czytam doniesienia, że Izraelczycy napadli na muzułmańską świątynię. Czytam i zastanawiam się, dlaczego to, co powinno być powiedziane, nie może być powiedziane. Odpowiedź znajduję w książce Richarda Landesa, której nie daje się czytać jednym tchem. Ta lektura zatyka, co kilka stron trzeba odpocząć.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1323 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego Hamas wysyła Palestyńczyków na śmierć na granicy z Izraelem?   Toameh   2023-10-03
Palestyńczycy: Izraelskie ustępstwa są oznaką słabości   Tawil   2023-10-02
Kult „antysyjonizmu”   Tabarovsky   2023-10-01
Kolejne palestyńskie marzenie   Ibrahim   2023-09-29
Dlaczego lekceważą trudną sytuację Palestyńczyków w Libanie?   Eid   2023-09-27
Terror palestyński jest wojną religijną na rzecz Allaha przeciwko Żydom. ONZ musi uznać Izraelczyków zamordowanych przez Palestyńczyków za ofiary przemocy na tle religijnym   Marcus   2023-09-26
“Żyd zachowuje się źle” – sfilmujmy to   Collier   2023-09-25
Abbas już wcześniej powiedział to wszystko     2023-09-24
Wątpliwy związek między edukacją a antysemityzmem   Jacoby   2023-09-23
ARABSKA gazeta wychodząca W LONDYNIE PROPAGUJE ANTYSEMITYZM I WSPARCIE DLA TERRORU     2023-09-19
YouTube  i polscy neonaziści     2023-09-19
Celem palestyńskiego procesu pokojowego było zwiększenie terroryzmu   Marcus   2023-09-17
Jak zostać stypendystą podoktoranckim w Columbii? Napisz 341 stron antyizraelskiego bełkotu!     2023-09-13
Irańska strategia brania zachodnich zakładników   A. Savyon*   2023-09-13
22 lata od 9/11 i napięcie wciąż narasta – dżihadyści czekają na kolejną szansę   Stalinsky   2023-09-12
Jak palestyńskie dziecko zostaje terrorystą?   Flatow   2023-09-10
Nazistowskie przemówienie w Ramallah ilustruje szerszą historię   Glick   2023-09-09
Abbas: Hitler walczył z europejskimi Żydami z powodu ich lichwiarstwa     2023-09-08
HRW zamazuje dowody udziału nieletnich w palestyńskim terroryzmie     2023-09-06
Naziści nadali nienawiści do Żydów akademickie oblicze. Ich spadkobiercy mają „Instytut krytycznych badań nad syjonizmem”     2023-09-04
Którymi drogami powraca nazizm?   Koraszewski   2023-09-03
“Washington Post” o “dobrych” terrorystach   Tawil   2023-09-01
Syria, kraj zgubiony w wiadomościach   Taheri   2023-09-01
Walka Indii z dżihadem   Bulut   2023-08-31
Kilka uwag o palestyńskiej fladze   Collier   2023-08-30
Obwinianie wyłącznie Izraela za problemy psychiczne w Strefie Gazy jest po prostu kolejną formą nienawiści do Żydów     2023-08-29
Norweg melduje Radzie Bezpieczeństwa   Koraszewski   2023-08-27
Irański IRGC przechwala się sukcesami wśród Palestyńczyków i Hezbollahu   Frantzman   2023-08-26
Dlaczego nowe palestyńskie rakiety mają znaczenieMogą wyrządzić znacznie więcej szkód niż karabin czy nóż.   Flatow   2023-08-25
„Musimy prowadzić ‘Wielki Dżihad’, żeby zbudować Wielki Iran”     2023-08-25
Prawdziwe słonie w salonie (edycja 2023)     2023-08-17
Palestyńczycy wołają o pomoc   Tawil   2023-08-15
Czy nikt nie pyta, dlaczego w Dżenin jest obóz dla uchodźców?   Bard   2023-08-14
Kara śmierci dla mordercy i tolerancja dla jego propagandy   Stalinsky   2023-08-11
Przykład tego, jak środowisko akademickie tworzy antyizraelską narrację z kłamstw     2023-08-10
Dlaczego MEMRI przestał używać usługi Cloudflare i dlaczego rząd USA powinien zrobić to samo   Stalinsky   2023-08-09
Finansowana przez Unię Europejską edukacja do dżihadu i męczeństwa   Tawil   2023-08-05
Abbas po raz kolejny mówi Palestyńczykom, żeby poszli do diabła     2023-08-04
Pamiętając, co dzieje się, kiedy Żydzi polegają na innych   Amos   2023-08-03
Rosnące zagrożenie północnego Izraela przez Hezbollah   Lax   2023-08-02
Jeden news dziennie   Koraszewski   2023-08-01
Więc uważasz, że Izrael powinien zburzyć swoje mury?   Collier   2023-07-31
Palestyńskie obozy letnie: szkolenie do mordowania Żydów   Tawil   2023-07-30
Irański plan wypędzenia Żydów z „Palestyny”   Tawil   2023-07-19
ONZ i Arabowie wybielają okrucieństwa Baszara Assada, obwiniają za nie – zgadnij kogo?   Tawil   2023-07-15
Oszczerstwo BBC i hańba stronniczych mediów   Collier   2023-07-14
Tylko Palestyńczycy mogą powoływać się na religię w celach nacjonalistycznych     2023-07-12
Jak walczyć z rosnącym zagrożeniem antysemityzmem – Część I: Reakcją Zachodu jest radzenie sobie z antysemityzmem zamiast walki z antysemitami   Carmon   2023-07-10
Gwałtowny wzrost terroru palestyńskiego jest przedsmakiem „rozwiązania” w postaci dwóch państw   Tobin   2023-07-07
Święto, pogrzeb i nieudane przywództwo   Roth   2023-07-06
Horror życia jako chrześcijanin w muzułmańskim Pakistanie: tylko jeden miesiąc   Ibrahim   2023-07-05
Podwójne standardy: tylko Palestyńczycy mają prawo odczuwać gniew     2023-07-01
‘Protokoły mędrców Syjonu’ w świecie arabskim i muzułmańskim – w przeszłości i obecnie   Carmon   2023-06-28
Dlaczego oni nienawidzą Izraela   Flatow   2023-06-26
Co kryje się za eskalacją palestyńskiej ofensywy terrorystycznej   Glick   2023-06-23
Wojna dżihadu przeciwko chrześcijanom w Afryce   Fernandez   2023-06-23
ONZ potwierdza ideologię AP, że stworzenie Izraela było „zbrodnią”   Marcus   2023-06-20
“Guardian” sięga nowego dna pisząc o izraelskiej nikczemności   Levick   2023-06-18
Dżihad Organizacji Narodów Zjednoczonych przeciwko Izraelowi   Tawil   2023-06-17
Wreszcie artykuł po arabsku opisujący antypalestyński rasizm w Libanie     2023-06-16
Skandaliczny raport ONZ atakuje zwolenników Izraela na całym świecie   Bayefsky   2023-06-15
Dlaczego tak wielu antyizraelskich zwolenników BDS popiera wojnę Putina przeciwko Ukrainie?   Kapoano   2023-06-14
Amnesty-UK: „Pierzmy ludziom mózgi, żeby nienawidzili Izraela, ucząc ich przy tym gotowania”     2023-06-13
Kobiety, które podsycają płomienie nienawiści   Chesler   2023-06-12
Cztery mity o arabsko-izraelskim konflikcie obalone przez jeden incydent terrorystyczny   Flatow   2023-06-11
Izraelożercy uwielbiają, kiedy giną palestyńskie dzieci     2023-06-09
Farhud i “sprawa” PalestyńskaNazizm nadal inspiruje Palestyńczyków   Julius   2023-06-07
Dezorientacja śmiercionośnego dziennikarstwa: o zachodnich mediach i konflikcie arabsko-izraelskim   Landes   2023-06-05
Dżihadystyczny konflikt w wojnie rosyjsko-ukraińskiej   Stalinsky   2023-05-31
Niewygodne palestyńskie ofiary   Fitzgerald   2023-05-31
Prawdziwe znaczenie “Od rzeki do morza Palestyna będzie wolna”   Tawil   2023-05-25
Chrześcijanie w Nigerii są mordowani jak zwierzęta   Ibrahim   2023-05-25
Jak Palestyńczycy próbują zniszczyć Liban   Tawil   2023-05-23
Żydzi mieli wszelkie powody, by obawiać się ludobójstwa w 1948 roku     2023-05-22
"Economist" promuje "elokwentnego krytyka" istnienia Izraela   Levick   2023-05-21
Inny dżihad Palestyńczyków przeciwko Izraelowi   Tawil   2023-05-20
Iran prowadzi wojnę z narodem palestyńskim   Eid   2023-05-19
Izrael pod ostrzałem i bojaźliwa odpowiedź Zachodu   Kemp   2023-05-18
Strefa Gazy – zawsze pamiętaj jak doszliśmy do tego   Collier   2023-05-17
Rakiety z Gazy i rakiety z UE   Bryen   2023-05-14
Terroryści tureckiego Hezbollahu: nowi sojusznicy Erdoğana   Bekdil   2023-05-11
Przywódcy organizacji praw człowieka są zgodni: Podżeganie do przemocy jest okropne i nielegalne. Podżeganie do mordowania Żydów jest jednak heroiczne     2023-05-11
1660 Izraelczyków zginęło od czasu obietnicy Palestyńczyków o zakończeniu terroru   Bard   2023-05-10
Berlin staje się sceną protestów wzywających do eksterminacji ludności Izraela      2023-05-09
Zasięg i metodologia najnowszego antyizraelskiego raportu Amnesty International pokazują, że jego stronniczość była zamierzona od samego początku     2023-05-08
Zrozumienie ideologii Autonomii Palestyńskiej: nielegalne stworzenie Izraela i jego nieuchronny upadek - w 40 oświadczeniach AP   Marcus   2023-05-07
Autonomia Palestyńska i Fatah ostro potępiają przewodniczącą Komisji Europejskiej za wideo z gratulacjami dla Izraela w 75. rocznicę jego powstania       2023-05-06
Rzeczywiste łamanie praw człowieka   Tawil   2023-05-02
Gdyby Americans for Peace Now postawili na swoim, Izrael byłby karany za aresztowanie morderców   Flatow   2023-04-30
Nazistowska idea „Judy” jest identyczna z antysyjonistycznym pojęciem „Izrael”     2023-04-29
To, że krzyczą „Śmierć Żydom!”, nie oznacza, że są antysemitami   Pandavar   2023-04-26
Mit „okupacji” jest motorem antysemickiego terroru   Tobin   2023-04-24
„Organizacje praw człowieka” pozwalają światu ponownie nienawidzić Żydów     2023-04-23
Co naprawdę dzieje się w świętych miejscach Jerozolimy?   Tawil   2023-04-22
BBC promuje nowy antysemityzm     2023-04-20
Jak dochodzi do Holokaustu   Chesler   2023-04-19
O czym rozmawiano w Bejrucie?     2023-04-17
Nienawiść w cieniu terrorystycznego ataku   Collier   2023-04-16
“Śmierć Izraelowi” – irański plan ataku na Izrael   Kedar   2023-04-15
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą wznowić rozmów pokojowych z Izraelem   Tawil   2023-04-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk