Prawda

Środa, 4 października 2023 - 14:57

« Poprzedni Następny »


Rakiety z Gazy i rakiety z UE


Shoshana Bryen 2023-05-14

Al Dżazira nie jest jedynym medium, które przekłamuje sekwencję zdarzeń. 
Al Dżazira nie jest jedynym medium, które przekłamuje sekwencję zdarzeń. 

Liczba ataków terrorystycznych na izraelskich cywilów ze strony organizacji palestyńskich w 2023 roku znacząco wzrosła. Wśród ostatnich ofiar znalazło się dwóch małych braci (sześcio- i ośmioletnich) zabitych przez samochód, który staranował wiatę na przystanku, dwie siostry i ich matka zostały zastrzelone, gdy jechały na świąteczną kolację, dwóch braci zabitych w drodze na wesele, wśród ofiar jest włoski turysta i sześciu wiernych wychodzących z synagogi w piątek wieczorem. Udaremniono różne inne ataki nożownicze i taranowanie samochodami.


Być może równie niepokojące jest to, że palestyński kult terrorystów i radość ze śmierci Żydów eskalowały do histerycznych poziomów. Filmy i zdjęcia pięknych palestyńskich chłopców niosących broń ogłaszających zamiar mordowania, równie uroczych dziewczynek wzywających Palestyńczyków do zabicia wszystkich Żydów, jak również szalone tańce i śpiewy nad ciałami zabitych terrorystów są wszechobecne. Po tym, jak Izrael wyeliminował dwóch terrorystów w Nablusie, którzy zabili matkę i jej córki, palestyńskie media nadały wywiad z matką terrorysty, która powiedziała: „Żydzi są naszymi wrogami, powinniśmy z nimi walczyć, rozszarpywać ich zębami”. Matka zabitego terrorysty na pogrzebie syna  strzelała na wiwat, zaś inni uczestnicy pogrzebu radośnie śpiewali.

 

Można by więc pomyśleć, że poniższe oświadczenie “rzecznika Unii Europejskiej ds. sytuacji w Gazie” było skierowane do palestyńskich terrorystów: “Wzywamy wszystkie strony do wykazania maksymalnego opanowania, promowania spokoju i pracy ku politycznemu horyzontowi i regionalnej stabilności zgodnie ze zobowiązaniami w deklaracjach z Akaby i Szarm el-Szejku”.


Byłby to jednak błąd. Siły IDF reagowały po ostrzale rakietowym ze Strefy Gazy. Hamas strategicznie rozmieszcza swoich dowódców wojskowych, zapasy pocisków i wyrzutnie rakiet w cywilnych dzielnicach, licząc na dwie rzeczy: po pierwsze, że Izrael zostanie odstraszony, chroniąc w ten sposób agentów Hamasu, którzy żyją za ludzkimi tarczami (zbrodnia wojenna wszędzie na świecie najwyraźniej z wyjątkiem Gazy). Po drugie, odwet Izraela, jakkolwiek starannie zaplanowany, zabije dzieci lub starców, a Izrael zostanie nazwany zbrodniarzem wojennym lub zabójcą dzieci.

 

UE wyświadczyła im przysługę w tej drugiej sprawie. Jej oświadczenie było skierowane do Izraela: „Unia Europejska jest poważnie zaniepokojona eskalacją w Strefie Gazy po dzisiejszych izraelskich nalotach. UE głęboko ubolewa z powodu ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej, w tym dzieci, i wzywa do poszanowania międzynarodowego prawa humanitarnego. Życie cywilów musi być chronione w każdych okolicznościach”.


UE przekręca koncepcje zapobiegania ofiarom cywilnym, proporcjonalności i szkód ubocznych, aby nękać Izrael, który broni swojej ludności. Ofiary wśród ludności cywilnej, choć należy je opłakiwać i żałować, nie są zbrodniami wojennymi, a ochrona zapewniana ludności cywilnej żyjącej pośród armii lub terrorystów nie jest uznawana za najwyższy priorytet.


Poniższe dwa przykłady, niezwiązane z Izraelem, pokazują, o co chodzi.


Luis Moreno-Ocampo, główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego, badał zarzuty popełnienia zbrodni wojennych podczas amerykańskiej inwazji na Irak w 2003 roku. W 2006 r. Trybunał opublikował list otwarty zawierający jego ustalenia. Zawierały one dział dotyczący proporcjonalności: „Zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym i Statutem Rzymskim śmierć ludności cywilnej podczas konfliktu zbrojnego, bez względu na to, jak poważna i godna pożałowania, nie stanowi sama w sobie zbrodni wojennej. Międzynarodowe prawo humanitarne i Statut Rzymski zezwalają stronom wojującym na przeprowadzanie proporcjonalnych ataków na cele wojskowe, nawet jeśli wiadomo, że niektórzy cywile zginą lub zostaną ranni”.


„Zbrodnia ma miejsce, gdy dochodzi do umyślnego ataku skierowanego przeciwko ludności cywilnej (zasada rozróżnienia) lub do ataku na cel wojskowy ze świadomością, że przypadkowe obrażenia cywilne byłyby wyraźnie nadmierne w stosunku do przewidywanej korzyści wojskowej (zasada proporcjonalności) )” – stwierdził.


Dr Françoise Hampton z University of Essex również pisała o pojęciu „konieczności wojskowej”.


„Konieczność wojskowa to koncepcja prawna stosowana w międzynarodowym prawie humanitarnym (MPH) jako część prawnego uzasadnienia ataków na uzasadnione cele wojskowe, które mogą mieć niekorzystne, a nawet straszne konsekwencje dla ludności cywilnej i obiektów cywilnych. Oznacza to, że siły zbrojne w planowaniu działań wojennych mogą brać pod uwagę praktyczne wymagania sytuacji militarnej w danym momencie i imperatywy zwycięstwa”.


„To, co stanowi cel wojskowy, zmieni się w trakcie konfliktu. Ponieważ niektóre cele wojskowe zostaną zniszczone, wróg użyje innych instalacji do tego samego celu, czyniąc je celami wojskowymi, a atak na nie będzie uzasadniony koniecznością wojskową. Podobnie zmienny wpływ ma określenie proporcjonalności. Im większa przewidywana przewaga wojskowa, tym większa ilość szkód ubocznych – często ofiar wśród ludności cywilnej – które będą ‘uzasadnione’ lub ‘konieczne’”.


Rada Stosunków Zagranicznych stwierdziła: „Zgodnie z doktryną państwo ma prawo do jednostronnej obrony i naprawienia krzywdy, jeżeli reakcja jest proporcjonalna do poniesionej szkody. Reakcja musi być również natychmiastowa i konieczna, powstrzymująca się od ataków na ludność cywilną i wymagająca jedynie siły wystarczającej do przywrócenia status quo ante”.

 

Izrael uderzył ponownie w tym tygodniu, z powodzeniem biorąc na cel czołowych przywódców Islamskiego Dżihadu. Byli wyraźnie uzasadnionymi celami i, jak to jest w ich zwyczaju, koczowali z palestyńskimi cywilami, z których kilkoro – w tym dzieci – zginęło w ataku. Można opłakiwać dzieci palestyńskie, akceptując jednocześnie słuszność działań Izraela, który broni swoich dzieci przed atakami terrorystycznymi. UE powinna to zrobić.

 

Link do oryginału: Dół formularza

https://www.jns.org/opinion/rockets-from-gaza-and-rockets-from-the-eu/

JNS Org., 11 maja 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


*Shoshana Bryen jest w zarządzie Jewish Policy Center oraz jest redaktor naczelną  inFOCUS Quarterly. 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1323 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego Hamas wysyła Palestyńczyków na śmierć na granicy z Izraelem?   Toameh   2023-10-03
Palestyńczycy: Izraelskie ustępstwa są oznaką słabości   Tawil   2023-10-02
Kult „antysyjonizmu”   Tabarovsky   2023-10-01
Kolejne palestyńskie marzenie   Ibrahim   2023-09-29
Dlaczego lekceważą trudną sytuację Palestyńczyków w Libanie?   Eid   2023-09-27
Terror palestyński jest wojną religijną na rzecz Allaha przeciwko Żydom. ONZ musi uznać Izraelczyków zamordowanych przez Palestyńczyków za ofiary przemocy na tle religijnym   Marcus   2023-09-26
“Żyd zachowuje się źle” – sfilmujmy to   Collier   2023-09-25
Abbas już wcześniej powiedział to wszystko     2023-09-24
Wątpliwy związek między edukacją a antysemityzmem   Jacoby   2023-09-23
ARABSKA gazeta wychodząca W LONDYNIE PROPAGUJE ANTYSEMITYZM I WSPARCIE DLA TERRORU     2023-09-19
YouTube  i polscy neonaziści     2023-09-19
Celem palestyńskiego procesu pokojowego było zwiększenie terroryzmu   Marcus   2023-09-17
Jak zostać stypendystą podoktoranckim w Columbii? Napisz 341 stron antyizraelskiego bełkotu!     2023-09-13
Irańska strategia brania zachodnich zakładników   A. Savyon*   2023-09-13
22 lata od 9/11 i napięcie wciąż narasta – dżihadyści czekają na kolejną szansę   Stalinsky   2023-09-12
Jak palestyńskie dziecko zostaje terrorystą?   Flatow   2023-09-10
Nazistowskie przemówienie w Ramallah ilustruje szerszą historię   Glick   2023-09-09
Abbas: Hitler walczył z europejskimi Żydami z powodu ich lichwiarstwa     2023-09-08
HRW zamazuje dowody udziału nieletnich w palestyńskim terroryzmie     2023-09-06
Naziści nadali nienawiści do Żydów akademickie oblicze. Ich spadkobiercy mają „Instytut krytycznych badań nad syjonizmem”     2023-09-04
Którymi drogami powraca nazizm?   Koraszewski   2023-09-03
“Washington Post” o “dobrych” terrorystach   Tawil   2023-09-01
Syria, kraj zgubiony w wiadomościach   Taheri   2023-09-01
Walka Indii z dżihadem   Bulut   2023-08-31
Kilka uwag o palestyńskiej fladze   Collier   2023-08-30
Obwinianie wyłącznie Izraela za problemy psychiczne w Strefie Gazy jest po prostu kolejną formą nienawiści do Żydów     2023-08-29
Norweg melduje Radzie Bezpieczeństwa   Koraszewski   2023-08-27
Irański IRGC przechwala się sukcesami wśród Palestyńczyków i Hezbollahu   Frantzman   2023-08-26
Dlaczego nowe palestyńskie rakiety mają znaczenieMogą wyrządzić znacznie więcej szkód niż karabin czy nóż.   Flatow   2023-08-25
„Musimy prowadzić ‘Wielki Dżihad’, żeby zbudować Wielki Iran”     2023-08-25
Prawdziwe słonie w salonie (edycja 2023)     2023-08-17
Palestyńczycy wołają o pomoc   Tawil   2023-08-15
Czy nikt nie pyta, dlaczego w Dżenin jest obóz dla uchodźców?   Bard   2023-08-14
Kara śmierci dla mordercy i tolerancja dla jego propagandy   Stalinsky   2023-08-11
Przykład tego, jak środowisko akademickie tworzy antyizraelską narrację z kłamstw     2023-08-10
Dlaczego MEMRI przestał używać usługi Cloudflare i dlaczego rząd USA powinien zrobić to samo   Stalinsky   2023-08-09
Finansowana przez Unię Europejską edukacja do dżihadu i męczeństwa   Tawil   2023-08-05
Abbas po raz kolejny mówi Palestyńczykom, żeby poszli do diabła     2023-08-04
Pamiętając, co dzieje się, kiedy Żydzi polegają na innych   Amos   2023-08-03
Rosnące zagrożenie północnego Izraela przez Hezbollah   Lax   2023-08-02
Jeden news dziennie   Koraszewski   2023-08-01
Więc uważasz, że Izrael powinien zburzyć swoje mury?   Collier   2023-07-31
Palestyńskie obozy letnie: szkolenie do mordowania Żydów   Tawil   2023-07-30
Irański plan wypędzenia Żydów z „Palestyny”   Tawil   2023-07-19
ONZ i Arabowie wybielają okrucieństwa Baszara Assada, obwiniają za nie – zgadnij kogo?   Tawil   2023-07-15
Oszczerstwo BBC i hańba stronniczych mediów   Collier   2023-07-14
Tylko Palestyńczycy mogą powoływać się na religię w celach nacjonalistycznych     2023-07-12
Jak walczyć z rosnącym zagrożeniem antysemityzmem – Część I: Reakcją Zachodu jest radzenie sobie z antysemityzmem zamiast walki z antysemitami   Carmon   2023-07-10
Gwałtowny wzrost terroru palestyńskiego jest przedsmakiem „rozwiązania” w postaci dwóch państw   Tobin   2023-07-07
Święto, pogrzeb i nieudane przywództwo   Roth   2023-07-06
Horror życia jako chrześcijanin w muzułmańskim Pakistanie: tylko jeden miesiąc   Ibrahim   2023-07-05
Podwójne standardy: tylko Palestyńczycy mają prawo odczuwać gniew     2023-07-01
‘Protokoły mędrców Syjonu’ w świecie arabskim i muzułmańskim – w przeszłości i obecnie   Carmon   2023-06-28
Dlaczego oni nienawidzą Izraela   Flatow   2023-06-26
Co kryje się za eskalacją palestyńskiej ofensywy terrorystycznej   Glick   2023-06-23
Wojna dżihadu przeciwko chrześcijanom w Afryce   Fernandez   2023-06-23
ONZ potwierdza ideologię AP, że stworzenie Izraela było „zbrodnią”   Marcus   2023-06-20
“Guardian” sięga nowego dna pisząc o izraelskiej nikczemności   Levick   2023-06-18
Dżihad Organizacji Narodów Zjednoczonych przeciwko Izraelowi   Tawil   2023-06-17
Wreszcie artykuł po arabsku opisujący antypalestyński rasizm w Libanie     2023-06-16
Skandaliczny raport ONZ atakuje zwolenników Izraela na całym świecie   Bayefsky   2023-06-15
Dlaczego tak wielu antyizraelskich zwolenników BDS popiera wojnę Putina przeciwko Ukrainie?   Kapoano   2023-06-14
Amnesty-UK: „Pierzmy ludziom mózgi, żeby nienawidzili Izraela, ucząc ich przy tym gotowania”     2023-06-13
Kobiety, które podsycają płomienie nienawiści   Chesler   2023-06-12
Cztery mity o arabsko-izraelskim konflikcie obalone przez jeden incydent terrorystyczny   Flatow   2023-06-11
Izraelożercy uwielbiają, kiedy giną palestyńskie dzieci     2023-06-09
Farhud i “sprawa” PalestyńskaNazizm nadal inspiruje Palestyńczyków   Julius   2023-06-07
Dezorientacja śmiercionośnego dziennikarstwa: o zachodnich mediach i konflikcie arabsko-izraelskim   Landes   2023-06-05
Dżihadystyczny konflikt w wojnie rosyjsko-ukraińskiej   Stalinsky   2023-05-31
Niewygodne palestyńskie ofiary   Fitzgerald   2023-05-31
Prawdziwe znaczenie “Od rzeki do morza Palestyna będzie wolna”   Tawil   2023-05-25
Chrześcijanie w Nigerii są mordowani jak zwierzęta   Ibrahim   2023-05-25
Jak Palestyńczycy próbują zniszczyć Liban   Tawil   2023-05-23
Żydzi mieli wszelkie powody, by obawiać się ludobójstwa w 1948 roku     2023-05-22
"Economist" promuje "elokwentnego krytyka" istnienia Izraela   Levick   2023-05-21
Inny dżihad Palestyńczyków przeciwko Izraelowi   Tawil   2023-05-20
Iran prowadzi wojnę z narodem palestyńskim   Eid   2023-05-19
Izrael pod ostrzałem i bojaźliwa odpowiedź Zachodu   Kemp   2023-05-18
Strefa Gazy – zawsze pamiętaj jak doszliśmy do tego   Collier   2023-05-17
Rakiety z Gazy i rakiety z UE   Bryen   2023-05-14
Terroryści tureckiego Hezbollahu: nowi sojusznicy Erdoğana   Bekdil   2023-05-11
Przywódcy organizacji praw człowieka są zgodni: Podżeganie do przemocy jest okropne i nielegalne. Podżeganie do mordowania Żydów jest jednak heroiczne     2023-05-11
1660 Izraelczyków zginęło od czasu obietnicy Palestyńczyków o zakończeniu terroru   Bard   2023-05-10
Berlin staje się sceną protestów wzywających do eksterminacji ludności Izraela      2023-05-09
Zasięg i metodologia najnowszego antyizraelskiego raportu Amnesty International pokazują, że jego stronniczość była zamierzona od samego początku     2023-05-08
Zrozumienie ideologii Autonomii Palestyńskiej: nielegalne stworzenie Izraela i jego nieuchronny upadek - w 40 oświadczeniach AP   Marcus   2023-05-07
Autonomia Palestyńska i Fatah ostro potępiają przewodniczącą Komisji Europejskiej za wideo z gratulacjami dla Izraela w 75. rocznicę jego powstania       2023-05-06
Rzeczywiste łamanie praw człowieka   Tawil   2023-05-02
Gdyby Americans for Peace Now postawili na swoim, Izrael byłby karany za aresztowanie morderców   Flatow   2023-04-30
Nazistowska idea „Judy” jest identyczna z antysyjonistycznym pojęciem „Izrael”     2023-04-29
To, że krzyczą „Śmierć Żydom!”, nie oznacza, że są antysemitami   Pandavar   2023-04-26
Mit „okupacji” jest motorem antysemickiego terroru   Tobin   2023-04-24
„Organizacje praw człowieka” pozwalają światu ponownie nienawidzić Żydów     2023-04-23
Co naprawdę dzieje się w świętych miejscach Jerozolimy?   Tawil   2023-04-22
BBC promuje nowy antysemityzm     2023-04-20
Jak dochodzi do Holokaustu   Chesler   2023-04-19
O czym rozmawiano w Bejrucie?     2023-04-17
Nienawiść w cieniu terrorystycznego ataku   Collier   2023-04-16
“Śmierć Izraelowi” – irański plan ataku na Izrael   Kedar   2023-04-15
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą wznowić rozmów pokojowych z Izraelem   Tawil   2023-04-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk