Prawda

Środa, 6 grudnia 2023 - 01:42

« Poprzedni Następny »


Propagandowy front Władimira Putina


Andrzej Koraszewski 2022-03-07

Okładka nowej książki <span>Marcela H. Van Herpena.</span>
Okładka nowej książki Marcela H. Van Herpena.

Bójka kilku urodzonych w Rosji Izraelczyków z kilkoma urodzonymi w Ukrainie Izraelczykami może się wydawać wyłącznie komicznym epizodem, ale w pewien sposób ilustruje siłę plemienności wtórnej oraz siłę propagandy, która zawsze do plemienności lubi się odwoływać i zawsze może liczyć na odzew pierwotnych instynktów.

Majaczenia Władimira Putina o denazyfikacji kraju, którego bezgranicznie szanowanym prezydentem jest sługa narodu pochodzenia żydowskiego, mogą zakrawać na paranoję, jak długo nie zaczniemy się uważnie przyglądać, gdzie słowa padają na żyzny grunt.

 

Opowieści o tym, że dzisiejsza armia ukraińska to banderowcy, że dzisiejsze związki Ukrainy z Zachodem to pokłosie współpracy z nazizmem, że obrona przed rosyjskimi czołgami to walka o zniewolenie ukraińskiego narodu, który rosyjska armia chce tylko wyzwolić, nie dla wszystkich brzmią tak absurdalnie jak dla nas.

 

Śledzenie, kto te opowieści powtarza, zapewniając, że to prawda i tylko prawda, nie jest stratą czasu.

 

Możemy znaleźć chętnych na takie opowieści również w Polsce, tu jednak te głosy są dziś przytłumione ze względu na powszechny podziw dla ukraińskiego oporu wobec Rosjan. Historyczny antagonizm polsko-ukraiński zszedł na drugi plan wobec historycznego antagonizmu polsko-rosyjskiego. Propaganda Putina nie jest jednak skierowana na polskie społeczeństwo. Jej pierwszym odbiorcą mają być sami Rosjanie i rosyjska ulica pokazuje, że spora część rosyjskiego społeczeństwa jest wdzięcznym odbiorcą tej strawy. Putin apeluje jednak również do świata, głównie do Trzeciego Świata i do światowej lewicy walczącej z kapitalizmem, imperializmem i kolonializmem.

 

Rosja nie jest już ojczyzną światowego proletariatu, chce być sumieniem świata, krajem przewodzącym w walce ze złem i, a jakże, w walce o prawa człowieka. Kto to może poważnie potraktować?

 

Asa Winstanley, czołowy „publicysta” Elektronic Intifada w pierwszym dniu rosyjskiego najazdu na Ukrainę tweetował:”

Jak co dzień przypominam wam, że USA, Wielka Brytania, Kanada i Izrael zbroją i szkolą najbardziej chyba na świecie niebezpieczną neonazistowską milicję – jednostki Ukraińskiej Gwardii Narodowej zwane Batalionem Azowa

Asa Winstanley przedstawia się jako brytyjski dziennikarz śledczy, ma znakomite kontakty z mediami głównego nurtu, i chociaż zawieszono go w Partii Pracy w 2019 roku, nadal należy do wpływowych ludzi w szeregach zwolenników Corbyna.

 

Pierwszego marca Winstanley pisał:

Od lat CIA przygotowywała się na ten moment… przez przygotowywanie Ukraińców do powstania przeciwko [rzekomej] rosyjskiej okupacji”.

Chiny wstrzymały się od potępienia Rosji w ONZ, w publicznych wypowiedziach niby potępiają, ale w propaństwowych mediach gdzie nie zajrzysz znajdujesz putinowską propagandę publikowaną bez znaków zapytania. Na stronie internetowej Wen Wei Po czytamy:

Prezydent Rosji powiedział kilka dni temu w wystąpieniu telewizyjnym, że operacja militarna przeciw Ukrainie ma na celu ochronę ludzi, którzy od ośmiu lat narażeni są na ludobójstwo ze strony reżimu w Kijowie. Z tego powodu Rosja dąży do demilitaryzacji i denazyfikacji Ukrainy.

Putin przemawia nie tylko do milionów Rosjan, przemawia również do milionów mieszkańców zachodniego świata głęboko przekonanych, że prawdziwym nieszczęściem jest Ameryka, korporacje, kapitalizm i demokracja.


Z Polski to może wydawać się mało istotne, ale wielu wdzięcznych odbiorców putinowskiej propagandy znajdziemy w Ameryce Łacińskiej, w Azji i Afryce. Tam większość ludzi nie potrafi pokazać, gdzie właściwie leży na mapie Ukraina, ale „czują, że Putin jest z nimi”, czyli przeciwko Zachodowi.


Podczas gdy wielotysięczna demonstracja poparcia dla Putina w Belgradzie ma swoje podłoże w historycznych związkach religijnych i militarnych, dla Islamabadu ważniejszy jest antyamerykanizm (i dostawy rosyjskiej pszenicy oraz gazu). Antyamerykanizm przemawia głównie do dżihadystów. Oni odbierają słowa Putina jako deklarację wspólnej walki z niemoralnym Zachodem. Nie dziwi również, że najsilniejsze poparcie putinowskiej propagandy płynie ze strony takich ludzi jak prezydent Syrii. 


Putin walczy oczywiście o moralność i apeluje również do serc zachodniej prawicy. Izraelska publicystka Ruthie Blum przypomniała słowa Putina (z października 2021r.)  skierowane do konserwatywnej i liberalnej części zachodniej publiczności:

Niektórzy ludzie na Zachodzie uważają, że agresywne eliminowanie całych stron z własnej historii, odwrócenie dyskryminacji większości w interesie mniejszości oraz żądanie rezygnacji z tradycyjnych pojęć matki, ojca, rodziny, a nawet płci… są ich milowymi kamieniami na drodze do odnowy społecznej. […] Zwolennicy tak zwanego postępu społecznego wierzą, że wprowadzają ludzkość do jakiejś nowej i lepszej świadomości, [ale] ich recepty wcale nie są nowe.

Jak pisze izraelska publicystka, można dostać zawrotu głowy, kiedy były oficer KGB mówi, że:

…po rewolucji 1917 r. bolszewicy, opierając się na dogmatach Marksa i Engelsa, powiedzieli również, że zmienią dotychczasowe sposoby i zwyczaje, nie tylko polityczne i gospodarcze, ale samo pojęcie moralności człowieka i fundamenty zdrowego społeczeństwa. Niszczenie odwiecznych wartości, religii i relacji międzyludzkich, aż do całkowitego odrzucenia rodziny (to też mieliśmy), zachęcanie do donoszenia na bliskich – wszystko to zostało ogłoszone postępem i… było szeroko wspierane w ówczesnym świecie i to było modne; tak samo jak dzisiaj. Nawiasem mówiąc, bolszewicy byli absolutnie nietolerancyjni wobec opinii innych niż ich własne.

W tym szaleństwie jest metoda. Ten propagandowy front był starannie przemyślany i przekonanie, że odbił się od ściany i jest takim samym niewypałem jak jego nadzieja na kilkudniową wojnę zakończoną szybkim zwycięstwem, może być przedwczesną radością. Wojna nadal trwa, toczy się również dalej na polu propagandowym.


Na łamach „Gazety Wyborczej” Witold Gadomski zasadnie irytuje się na Żakowskiego, że w rozmowie z Grzegorzem Kołodką nie przypomniał mu tak niedawnego powtarzania propagandy Putina. Gadomski przywołuje artykuł Kołodki pod tytułem „Zimnowojenny amok” z 15 lutego 2022r., w którym były minister finansów mniej lub bardziej powtarzał słowa Ławrowa. Kołodko pisał:

Konserwatywne siły Zachodu, zwłaszcza w Waszyngtonie i Londynie, nie potrafią żyć bez wroga. Gdy go nie ma, muszą sobie go stworzyć. I to jest jedna z przyczyn obecnego zaogniającego się konfliktu wokół instrumentalnie przecież traktowanej Ukrainy (…)


Co gorsza, niegasnącej sinofobii towarzyszy żarliwa rusofobia. W podsycaniu tych dwu fobii prym wiodą Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, które usiłują wciągnąć w ten wir Unię Europejską i niektóre inne państwa, zwłaszcza Japonię, Koreę Południową i Australię.

15 lutego Kołodko nie wierzył w możliwość napaści Rosji na Ukrainę. Miał prawo. Przedstawił również dowód, że propaganda putinowska działa i to jest znacznie bardziej istotne.

 

Wśród dziesiątków komentarzy pod tym artykułem moją szczególną uwagę zwrócił komentarz „Felka”. Felek pisał:

Witold Gadomski, ten nasz nieugięty Rycerz Świętej Krucjaty w imię "Profit, Profit Uber Alles !"... podobnie jak jego pryncypał w „Gazecie Wyborczej”, nie potrafi sobie w ogóle wyobrazić, że analizując bieżące wydarzenia ktoś mógłby posługiwać się obiektywną, racjonalną analizą F A K T O W (!)...W swym myśleniu i pisaniu pan Gadomski korzysta z nieocenionej pomocy wytycznych zza Wielkiej Wody ( Daily Talking Points from Wall Street and Pentagon...), oraz z Ewangelii wg Ayn Rand i Miltona Friedmana... Wytresowany w szkole Gontarza i Michnika Witold Gadomski przyjął za swoją zasadę, że w każdym sporze i konflikcie TYLKO JEDNA strona ma prawo do przedstawiania swoich racji...

Minister Ławrow zalecił dwa dni temu amerykańskiej dziennikarce Cathy Newman śledzenie oficjalnej strony jego ministerstwa. Grzegorz Kołodko reprezentuje oświeconą część publiczności korzystającej z tej porady, Felek reprezentuje postępowe masy. Skuteczność oddziaływania putinowskiej propagandy na społeczeństwo polskie to sprawa ciekawa, ale zdecydowanie nie najistotniejsza. Najciekawsze jest pytanie o siłę jej oddziaływanie na społeczeństwo rosyjskie i na decydentów świata zachodniego. Pomysł komisarza Unii Europejskiej do spraw stosunków zagranicznych Josepa Borella, żeby mediacje z Putinem powierzyć Pekinowi nie wróży dobrze.


W 2014r. pochodzący z Holandii amerykański ekspert Marcel H. Van Herpen mówił:

 Potrzeba całej koalicji krajów, które w końcu przestaną przymykać oczy na to, co Putin wyprawia na Ukrainie. Problemem są tu jednak Niemcy i Francja, które, jak wiadomo, mają liczne związki gospodarcze z Rosją. Odsunęły zdecydowaną w swojej postawie Polskę od rokowań z Rosją, zmonopolizowały rozwiązywanie sprawy Ukrainy i starają się jakoś dogadać z Putinem.

Teraz ukazała się jego nowa książka, której jeszcze nie znam, a w której opisuje putinowską maszynę propagandową pokazując, jak starannie i na długą metę zaplanowane są propagandowe działania Rosji.


Bójka między rosyjskimi i ukraińskim Izraelczykami skończyła się drobnymi obrażeniami głów i kończyn. Wiele wskazuje jednak na to, że walki na propagandowym froncie będą się nasilać.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1382 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie akceptuj terroryzmu jako nowej normalności   Greenfield   2023-12-02
Od rzeki do morza   Herf   2023-11-30
Jedyna droga naprzód   Koraszewski   2023-11-29
Palestyńczycy są współwinni zbrodni Hamasu   Dershowitz   2023-11-28
Skrajne poparcie dla grupy terrorystycznej Hamasu i dla zagłady Izraela   Tawil   2023-11-27
Ludobójstwo i miliony jego obrońców   Koraszewski   2023-11-25
Al-Kaida na subkontynencie indyjskim     2023-11-25
Milczenie jest w rzeczywistości współudziałem   Pessin   2023-11-24
Globalne milczenie, kiedy Pakistan nakazuje przymusową deportację 1,7 miliona afgańskich uchodźców   Ahmad   2023-11-21
Marsz dla Palestyny był marszem skrajnie prawicowym   O'Neill   2023-11-20
List otwarty Żyda do świata zachodniego po ataku Hamasu na Izrael w 2023 r    Żyd   2023-11-20
Zrozumieć koszmar wojny w Gazie   Koraszewski   2023-11-19
Hamas jest postrzegany jako przedstawiciel Palestyńczyków   Marcus   2023-11-17
Dziennikarze pomagający terrorystom przyczyniają się do wprowadzenia nienawiści do Żydów do głównego nurtu   Tobin   2023-11-16
Zaciekłe podżeganie przez Al-Azhar: Pochwały dla palestyńskich bojówkarzy dżihadu; Losem Izraela jest zagłada; USA to największy szatan; Żydzi są potomkami małp i świń     2023-11-16
Human Rights Watch: Destrukcyjny program, symboliczna równowaga   Steinberg   2023-11-15
Plakaty przedstawiające porwane izraelskie dzieci powodują traumę wśród zwolenników Hamasu   Greenfield   2023-11-14
Rozwiązanie w postaci “dwóch państw”, żeby można było mordować Żydów   Tawil   2023-11-13
Rozgrzeszenie HamasuJak „przebudzeni” zachodni radykałowie stali się moralnymi spin doktorami Hamasu.   O'Neill   2023-11-12
Skąd biorą się zaprzeczenia potwornościom 7 października?   Glick   2023-11-11
Palestyna, czyli ostrze włóczni   Koraszewski   2023-11-11
Kolejna nowa wojna? Żołnierze, którzy ścinają głowy Ormianom są bohaterami Azerbejdżanu   Bulut   2023-11-10
Nie “tylko Hamas”   i Erielle Davidson   2023-11-09
Zlikwidowanie zbrodniarzy wojennych ratuje wszystkich   Bryen   2023-11-09
Popierają „Palestynę”, ponieważ nienawidzą Żydów   Tobin   2023-11-07
Mówimy „nie” hipokryzji i nienawiści UNICEF   Steinberg   2023-11-06
Kto powiedział, że Hamas nie reprezentuje Palestyńczyków?   Tawil   2023-11-04
Jak atak Hamasu zaskoczył Izrael   Greenfield   2023-11-03
Wojna z Źydami   Oren   2023-11-02
Negatywny wynik testu Hamasu   Landes   2023-11-02
Marzenie o aksamitnym Palestyńskim Państwie Hamasu i Innych   Koraszewski   2023-11-01
Powraca oszczerstwo o rytuale krwi   Dershowitz   2023-10-31
Jak Iran bezpośrednio wspierał atak Hamasu na Izrael   Toameh   2023-10-30
Który z nich powinien otrzymać pomoc humanitarną?   Pandavar   2023-10-29
Hamas, Israel i hipokryzja arabskich oraz innym muzułmańskich przywódców    Toameh   2023-10-28
To islam, głupczeNie chodzi tu o Izrael, kolonializm, globalizm czy kapitalizm; chodzi o islam.   Greenfield   2023-10-27
Barbarzyństwo Hamasu jest częścią tradycji arabskich pogromów   Julius   2023-10-27
Kim są cywile Gazy?   Bard   2023-10-26
Połowa amerykańskich wyborców poniżej 35. roku życia uważa, że masakry i gwałty na Żydach można uzasadnić     2023-10-25
Gwałt jako broń wojenna, tym razem w Izraelu. Dlaczego feministki milczą?   i Mandy Sanghera   2023-10-24
Cywile z Gazy potrzebują schronienia. Dlaczego świat arabski tego nie zapewni?   Jacoby   2023-10-23
Niemożliwe żądanie BidenaJego wizyta w Izraelu była pokazem dysonansu poznawczego.   Glick   2023-10-22
Nasze miasta i ulice są pełne nienawistników   Collier   2023-10-21
Polityczni i wojskowi przywódcy Iranu zachęcają Hamas do kontynuowania walki aż do osiągnięcia celu Iranu i Hamasu – zniszczenia Izraela     2023-10-20
Dlaczego Żydzi nie pozwolą się po prostu zabić?   O'Neill   2023-10-19
Wirusy tradycji, wirusy kłamstwa, wirusy umysłu   Koraszewski   2023-10-17
Hamas i Iran: rzeź Żydów przez dziesięciolecia   Toameh   2023-10-16
Drugie ludobójstwo Ormian   Bulut   2023-10-16
Iran jest mózgiem i rękami stojącymi za Hamasem     2023-10-14
To był zły tydzień dla tych, którzy twierdzą, że antysyjonizm nie jest antysemityzmem     2023-10-13
Wywiad funkcjonariusza Hamasu dla Russia Today     2023-10-12
Barbarzyński nihilizm „wolnej Palestyny” Nadszedł czas, abyśmy rozliczyli beznadziejność leżącą u podstaw arabskiej i zachodniej ideologii „wyzwolenia”.   Mansour   2023-10-12
Ideologia masowego morderstwa   Herf   2023-10-11
„Umiarkowana” Autonomia Palestyńska stoi zdecydowanie po stronie masowych morderców i gwałcicieli     2023-10-11
Al-Azhar wyraża uznanie dla terroryzmu Hamasu     2023-10-10
Palestyńskie deklaracje w dniu napaści na Izrael     2023-10-09
Kolejna wojna przeciw Żydom   Koraszewski   2023-10-08
Autonomia Palestyńska przyznaje, że nie ma „izraelskiej okupacji”   Flatow   2023-10-07
Gdzie są palestyńskie ustępstwa na rzecz pokoju?   Tawil   2023-10-05
Dlaczego Hamas wysyła Palestyńczyków na śmierć na granicy z Izraelem?   Toameh   2023-10-03
Palestyńczycy: Izraelskie ustępstwa są oznaką słabości   Tawil   2023-10-02
Kult „antysyjonizmu”   Tabarovsky   2023-10-01
Kolejne palestyńskie marzenie   Ibrahim   2023-09-29
Dlaczego lekceważą trudną sytuację Palestyńczyków w Libanie?   Eid   2023-09-27
Terror palestyński jest wojną religijną na rzecz Allaha przeciwko Żydom. ONZ musi uznać Izraelczyków zamordowanych przez Palestyńczyków za ofiary przemocy na tle religijnym   Marcus   2023-09-26
“Żyd zachowuje się źle” – sfilmujmy to   Collier   2023-09-25
Abbas już wcześniej powiedział to wszystko     2023-09-24
Wątpliwy związek między edukacją a antysemityzmem   Jacoby   2023-09-23
ARABSKA gazeta wychodząca W LONDYNIE PROPAGUJE ANTYSEMITYZM I WSPARCIE DLA TERRORU     2023-09-19
YouTube  i polscy neonaziści     2023-09-19
Celem palestyńskiego procesu pokojowego było zwiększenie terroryzmu   Marcus   2023-09-17
Jak zostać stypendystą podoktoranckim w Columbii? Napisz 341 stron antyizraelskiego bełkotu!     2023-09-13
Irańska strategia brania zachodnich zakładników   A. Savyon*   2023-09-13
22 lata od 9/11 i napięcie wciąż narasta – dżihadyści czekają na kolejną szansę   Stalinsky   2023-09-12
Jak palestyńskie dziecko zostaje terrorystą?   Flatow   2023-09-10
Nazistowskie przemówienie w Ramallah ilustruje szerszą historię   Glick   2023-09-09
Abbas: Hitler walczył z europejskimi Żydami z powodu ich lichwiarstwa     2023-09-08
HRW zamazuje dowody udziału nieletnich w palestyńskim terroryzmie     2023-09-06
Naziści nadali nienawiści do Żydów akademickie oblicze. Ich spadkobiercy mają „Instytut krytycznych badań nad syjonizmem”     2023-09-04
Którymi drogami powraca nazizm?   Koraszewski   2023-09-03
“Washington Post” o “dobrych” terrorystach   Tawil   2023-09-01
Syria, kraj zgubiony w wiadomościach   Taheri   2023-09-01
Walka Indii z dżihadem   Bulut   2023-08-31
Kilka uwag o palestyńskiej fladze   Collier   2023-08-30
Obwinianie wyłącznie Izraela za problemy psychiczne w Strefie Gazy jest po prostu kolejną formą nienawiści do Żydów     2023-08-29
Norweg melduje Radzie Bezpieczeństwa   Koraszewski   2023-08-27
Irański IRGC przechwala się sukcesami wśród Palestyńczyków i Hezbollahu   Frantzman   2023-08-26
Dlaczego nowe palestyńskie rakiety mają znaczenieMogą wyrządzić znacznie więcej szkód niż karabin czy nóż.   Flatow   2023-08-25
„Musimy prowadzić ‘Wielki Dżihad’, żeby zbudować Wielki Iran”     2023-08-25
Prawdziwe słonie w salonie (edycja 2023)     2023-08-17
Palestyńczycy wołają o pomoc   Tawil   2023-08-15
Czy nikt nie pyta, dlaczego w Dżenin jest obóz dla uchodźców?   Bard   2023-08-14
Kara śmierci dla mordercy i tolerancja dla jego propagandy   Stalinsky   2023-08-11
Przykład tego, jak środowisko akademickie tworzy antyizraelską narrację z kłamstw     2023-08-10
Dlaczego MEMRI przestał używać usługi Cloudflare i dlaczego rząd USA powinien zrobić to samo   Stalinsky   2023-08-09
Finansowana przez Unię Europejską edukacja do dżihadu i męczeństwa   Tawil   2023-08-05
Abbas po raz kolejny mówi Palestyńczykom, żeby poszli do diabła     2023-08-04
Pamiętając, co dzieje się, kiedy Żydzi polegają na innych   Amos   2023-08-03
Rosnące zagrożenie północnego Izraela przez Hezbollah   Lax   2023-08-02
Jeden news dziennie   Koraszewski   2023-08-01

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk