Prawda

Środa, 28 wrzesnia 2022 - 20:37

« Poprzedni Następny »


Propagandowy front Władimira Putina


Andrzej Koraszewski 2022-03-07

Okładka nowej książki <span>Marcela H. Van Herpena.</span>
Okładka nowej książki Marcela H. Van Herpena.

Bójka kilku urodzonych w Rosji Izraelczyków z kilkoma urodzonymi w Ukrainie Izraelczykami może się wydawać wyłącznie komicznym epizodem, ale w pewien sposób ilustruje siłę plemienności wtórnej oraz siłę propagandy, która zawsze do plemienności lubi się odwoływać i zawsze może liczyć na odzew pierwotnych instynktów.

Majaczenia Władimira Putina o denazyfikacji kraju, którego bezgranicznie szanowanym prezydentem jest sługa narodu pochodzenia żydowskiego, mogą zakrawać na paranoję, jak długo nie zaczniemy się uważnie przyglądać, gdzie słowa padają na żyzny grunt.

 

Opowieści o tym, że dzisiejsza armia ukraińska to banderowcy, że dzisiejsze związki Ukrainy z Zachodem to pokłosie współpracy z nazizmem, że obrona przed rosyjskimi czołgami to walka o zniewolenie ukraińskiego narodu, który rosyjska armia chce tylko wyzwolić, nie dla wszystkich brzmią tak absurdalnie jak dla nas.

 

Śledzenie, kto te opowieści powtarza, zapewniając, że to prawda i tylko prawda, nie jest stratą czasu.

 

Możemy znaleźć chętnych na takie opowieści również w Polsce, tu jednak te głosy są dziś przytłumione ze względu na powszechny podziw dla ukraińskiego oporu wobec Rosjan. Historyczny antagonizm polsko-ukraiński zszedł na drugi plan wobec historycznego antagonizmu polsko-rosyjskiego. Propaganda Putina nie jest jednak skierowana na polskie społeczeństwo. Jej pierwszym odbiorcą mają być sami Rosjanie i rosyjska ulica pokazuje, że spora część rosyjskiego społeczeństwa jest wdzięcznym odbiorcą tej strawy. Putin apeluje jednak również do świata, głównie do Trzeciego Świata i do światowej lewicy walczącej z kapitalizmem, imperializmem i kolonializmem.

 

Rosja nie jest już ojczyzną światowego proletariatu, chce być sumieniem świata, krajem przewodzącym w walce ze złem i, a jakże, w walce o prawa człowieka. Kto to może poważnie potraktować?

 

Asa Winstanley, czołowy „publicysta” Elektronic Intifada w pierwszym dniu rosyjskiego najazdu na Ukrainę tweetował:”

Jak co dzień przypominam wam, że USA, Wielka Brytania, Kanada i Izrael zbroją i szkolą najbardziej chyba na świecie niebezpieczną neonazistowską milicję – jednostki Ukraińskiej Gwardii Narodowej zwane Batalionem Azowa

Asa Winstanley przedstawia się jako brytyjski dziennikarz śledczy, ma znakomite kontakty z mediami głównego nurtu, i chociaż zawieszono go w Partii Pracy w 2019 roku, nadal należy do wpływowych ludzi w szeregach zwolenników Corbyna.

 

Pierwszego marca Winstanley pisał:

Od lat CIA przygotowywała się na ten moment… przez przygotowywanie Ukraińców do powstania przeciwko [rzekomej] rosyjskiej okupacji”.

Chiny wstrzymały się od potępienia Rosji w ONZ, w publicznych wypowiedziach niby potępiają, ale w propaństwowych mediach gdzie nie zajrzysz znajdujesz putinowską propagandę publikowaną bez znaków zapytania. Na stronie internetowej Wen Wei Po czytamy:

Prezydent Rosji powiedział kilka dni temu w wystąpieniu telewizyjnym, że operacja militarna przeciw Ukrainie ma na celu ochronę ludzi, którzy od ośmiu lat narażeni są na ludobójstwo ze strony reżimu w Kijowie. Z tego powodu Rosja dąży do demilitaryzacji i denazyfikacji Ukrainy.

Putin przemawia nie tylko do milionów Rosjan, przemawia również do milionów mieszkańców zachodniego świata głęboko przekonanych, że prawdziwym nieszczęściem jest Ameryka, korporacje, kapitalizm i demokracja.


Z Polski to może wydawać się mało istotne, ale wielu wdzięcznych odbiorców putinowskiej propagandy znajdziemy w Ameryce Łacińskiej, w Azji i Afryce. Tam większość ludzi nie potrafi pokazać, gdzie właściwie leży na mapie Ukraina, ale „czują, że Putin jest z nimi”, czyli przeciwko Zachodowi.


Podczas gdy wielotysięczna demonstracja poparcia dla Putina w Belgradzie ma swoje podłoże w historycznych związkach religijnych i militarnych, dla Islamabadu ważniejszy jest antyamerykanizm (i dostawy rosyjskiej pszenicy oraz gazu). Antyamerykanizm przemawia głównie do dżihadystów. Oni odbierają słowa Putina jako deklarację wspólnej walki z niemoralnym Zachodem. Nie dziwi również, że najsilniejsze poparcie putinowskiej propagandy płynie ze strony takich ludzi jak prezydent Syrii. 


Putin walczy oczywiście o moralność i apeluje również do serc zachodniej prawicy. Izraelska publicystka Ruthie Blum przypomniała słowa Putina (z października 2021r.)  skierowane do konserwatywnej i liberalnej części zachodniej publiczności:

Niektórzy ludzie na Zachodzie uważają, że agresywne eliminowanie całych stron z własnej historii, odwrócenie dyskryminacji większości w interesie mniejszości oraz żądanie rezygnacji z tradycyjnych pojęć matki, ojca, rodziny, a nawet płci… są ich milowymi kamieniami na drodze do odnowy społecznej. […] Zwolennicy tak zwanego postępu społecznego wierzą, że wprowadzają ludzkość do jakiejś nowej i lepszej świadomości, [ale] ich recepty wcale nie są nowe.

Jak pisze izraelska publicystka, można dostać zawrotu głowy, kiedy były oficer KGB mówi, że:

…po rewolucji 1917 r. bolszewicy, opierając się na dogmatach Marksa i Engelsa, powiedzieli również, że zmienią dotychczasowe sposoby i zwyczaje, nie tylko polityczne i gospodarcze, ale samo pojęcie moralności człowieka i fundamenty zdrowego społeczeństwa. Niszczenie odwiecznych wartości, religii i relacji międzyludzkich, aż do całkowitego odrzucenia rodziny (to też mieliśmy), zachęcanie do donoszenia na bliskich – wszystko to zostało ogłoszone postępem i… było szeroko wspierane w ówczesnym świecie i to było modne; tak samo jak dzisiaj. Nawiasem mówiąc, bolszewicy byli absolutnie nietolerancyjni wobec opinii innych niż ich własne.

W tym szaleństwie jest metoda. Ten propagandowy front był starannie przemyślany i przekonanie, że odbił się od ściany i jest takim samym niewypałem jak jego nadzieja na kilkudniową wojnę zakończoną szybkim zwycięstwem, może być przedwczesną radością. Wojna nadal trwa, toczy się również dalej na polu propagandowym.


Na łamach „Gazety Wyborczej” Witold Gadomski zasadnie irytuje się na Żakowskiego, że w rozmowie z Grzegorzem Kołodką nie przypomniał mu tak niedawnego powtarzania propagandy Putina. Gadomski przywołuje artykuł Kołodki pod tytułem „Zimnowojenny amok” z 15 lutego 2022r., w którym były minister finansów mniej lub bardziej powtarzał słowa Ławrowa. Kołodko pisał:

Konserwatywne siły Zachodu, zwłaszcza w Waszyngtonie i Londynie, nie potrafią żyć bez wroga. Gdy go nie ma, muszą sobie go stworzyć. I to jest jedna z przyczyn obecnego zaogniającego się konfliktu wokół instrumentalnie przecież traktowanej Ukrainy (…)


Co gorsza, niegasnącej sinofobii towarzyszy żarliwa rusofobia. W podsycaniu tych dwu fobii prym wiodą Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, które usiłują wciągnąć w ten wir Unię Europejską i niektóre inne państwa, zwłaszcza Japonię, Koreę Południową i Australię.

15 lutego Kołodko nie wierzył w możliwość napaści Rosji na Ukrainę. Miał prawo. Przedstawił również dowód, że propaganda putinowska działa i to jest znacznie bardziej istotne.

 

Wśród dziesiątków komentarzy pod tym artykułem moją szczególną uwagę zwrócił komentarz „Felka”. Felek pisał:

Witold Gadomski, ten nasz nieugięty Rycerz Świętej Krucjaty w imię "Profit, Profit Uber Alles !"... podobnie jak jego pryncypał w „Gazecie Wyborczej”, nie potrafi sobie w ogóle wyobrazić, że analizując bieżące wydarzenia ktoś mógłby posługiwać się obiektywną, racjonalną analizą F A K T O W (!)...W swym myśleniu i pisaniu pan Gadomski korzysta z nieocenionej pomocy wytycznych zza Wielkiej Wody ( Daily Talking Points from Wall Street and Pentagon...), oraz z Ewangelii wg Ayn Rand i Miltona Friedmana... Wytresowany w szkole Gontarza i Michnika Witold Gadomski przyjął za swoją zasadę, że w każdym sporze i konflikcie TYLKO JEDNA strona ma prawo do przedstawiania swoich racji...

Minister Ławrow zalecił dwa dni temu amerykańskiej dziennikarce Cathy Newman śledzenie oficjalnej strony jego ministerstwa. Grzegorz Kołodko reprezentuje oświeconą część publiczności korzystającej z tej porady, Felek reprezentuje postępowe masy. Skuteczność oddziaływania putinowskiej propagandy na społeczeństwo polskie to sprawa ciekawa, ale zdecydowanie nie najistotniejsza. Najciekawsze jest pytanie o siłę jej oddziaływanie na społeczeństwo rosyjskie i na decydentów świata zachodniego. Pomysł komisarza Unii Europejskiej do spraw stosunków zagranicznych Josepa Borella, żeby mediacje z Putinem powierzyć Pekinowi nie wróży dobrze.


W 2014r. pochodzący z Holandii amerykański ekspert Marcel H. Van Herpen mówił:

 Potrzeba całej koalicji krajów, które w końcu przestaną przymykać oczy na to, co Putin wyprawia na Ukrainie. Problemem są tu jednak Niemcy i Francja, które, jak wiadomo, mają liczne związki gospodarcze z Rosją. Odsunęły zdecydowaną w swojej postawie Polskę od rokowań z Rosją, zmonopolizowały rozwiązywanie sprawy Ukrainy i starają się jakoś dogadać z Putinem.

Teraz ukazała się jego nowa książka, której jeszcze nie znam, a w której opisuje putinowską maszynę propagandową pokazując, jak starannie i na długą metę zaplanowane są propagandowe działania Rosji.


Bójka między rosyjskimi i ukraińskim Izraelczykami skończyła się drobnymi obrażeniami głów i kończyn. Wiele wskazuje jednak na to, że walki na propagandowym froncie będą się nasilać.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1111 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńczycy przymilają się do Arabów, którzy zabijają Palestyńczyków   Toameh   2022-09-28
Niemcy, obudźcie się! Czy wiecie, że finansujecie zaprzeczanie Holokaustowi?   Marcus   2022-09-27
Prześladowania chrześcijan: “Te ataki mają rasistowskie, religijne motywacje”   Ibrahim   2022-09-23
Zachodnia reakcja na przywódców Iranu zaprzeczających Holocaustowi   Frantzman   2022-09-21
Palestynizm: ideologia i tożsamość   Rosenthal   2022-09-20
Dla niego pokój oznacza zabijanie Żydów   Tawil   2022-09-19
Jak “Le Monde”, “gazeta, którą wszyscy czytają”, omawia Izrael i Palestyńczyków   Fitzgerald   2022-09-16
Powiedziałem prawdę o “Palestynie” – i oto, co się zdarzyło   Collier   2022-09-11
Kiedy nie masz historii, to ją sobie wymyśl   Hirsch   2022-09-10
Żydowscy antysyjonisci próbują legitymizować antysemityzm   Tobin   2022-09-09
Palestyńczycy są  gotowi na wojnę naziemną     2022-09-07
“Tam w nich uderzymy”: Masakra w Monachium i jej następstwa   Kemp   2022-09-05
Nietolerowanie prawdy w ONZ   Bard   2022-09-04
Teheran debatuje o bombie   Taheri   2022-09-03
Zmiana klimatu: najnowsze usprawiedliwienie mordowania chrześcijan   Ibrahim   2022-08-31
Masakra w Monachium 50 lat później   Jacoby   2022-08-31
Zapomnij o wolności słowa: fatwa przeciwko Rushdiemu zwycięża   Meotti   2022-08-27
Iran przygotowuje się do wyeliminowania Izraela – zaraz po podpisaniu umowy z Iranem   Toameh   2022-08-26
Administracja Bidena i Iran atakujący Rushdiego   Toameh   2022-08-24
Walki w Gazie nie zmieniają niczego w walce o wizerunek Izraela   Tobin   2022-08-21
Dlaczego świat nie będzie przejmował się kłamstwem Abbasa o holokauście   Tobin   2022-08-19
Ziemia uderzyła nas w nos   Koraszewski   2022-08-15
Dlaczego Hillary Clinton nazwała to „palestyńskim znęcaniem się nad dziećmi”   Flatow   2022-08-14
Jak media “równoważąc” próbują ukryć prawdę     2022-08-12
Antysemicki „śledczy” Rady Praw Człowieka ONZ mówi głośno to, co przemilczane   Tobin   2022-08-11
Gaza: Ci co zawsze, potępiają Izrael   Kemp   2022-08-08
Komisja Śledcza twierdzi, że podstawą prawną istnienia Izraela jest Rezolucja 181 Zgromadzenia Ogólnego ONZ. To nie jest prawdą. (Ale kłamią, bo są przeciwko Izraelowi)     2022-08-06
Pierwsza połowa 2022 r.: arabscy terroryści dokonali ponad 3700 ataków na Izraelczyków   Savir   2022-08-05
Mohammed El-Kurd, reporter narodu  “Palestyny”   Fitzgerald   2022-08-01
Film “Pamiętaj Bagdad” (2017)   Julius   2022-07-30
Anne Frank zdradzona raz jeszcze   Collier   2022-07-28
Palestyńskie kłamstwa (zbudowane na żydowskiej krwi)   Collier   2022-07-26
Czy Palestyńczycy zamierzają pozwać Ligę Narodów lub ONZ do sądu?   Hirsch   2022-07-25
Świadoma ślepota Europy w sprawie palestyńskiej   Blum   2022-07-22
Narastająca obsesja antysemitów   Collier   2022-07-21
Model ajatollahów dla świata   Taheri   2022-07-19
Przesłanie Autonomii Palestyńskiej do dzieci: „Palestyna należy do Palestyńczyków od rzeki do morza”   Zilberdik   2022-07-15
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw”, w celu zniszczenia Izraela   Toameh   2022-07-13
Nazistowskie korzenie islamistycznej nienawiści   Herf   2022-07-12
Dlaczego Izrael nie powinien rozmawiać z AP   Rosenthal   2022-07-11
Turcja: Dżihad przeciwko Cyprowi   Bulut   2022-07-09
PA świętuje „polityczne zwycięstwo” nad UE   Marcus   2022-07-08
Komisja śledcza ONZ o “Okupowanych terytoriach palestyńskich” działa jak inkwizycja   Bayefsky   2022-07-04
Irański plan udaremnienia izraelsko-arabskiej normalizacji stosunków oraz dalszego rozszerzania rewolucji   Toameh   2022-07-03
Co kryje się za kłamstwem o izraelskim ‘apartheidzie’   Collier   2022-07-02
Analiza najnowszej propagandowej publikacji ONZ   Litman   2022-06-26
Izrael musi wydalić tego dyplomatę UE   Marcus   2022-06-21
Kwestia żydowska w wielkim świecie   Koraszewski   2022-06-11
Iran nie czeka na broń jądrową, by zdestabilizować Bliski Wschód   Toameh   2022-06-10
Turcja, terroryści i NATO   Bulut   2022-06-07
David Rovics o Dżanin 2002   Landes   2022-06-02
CNN znajduje swoich “tańczących Izraelczyków”   Collier   2022-05-31
Jeden majowy dzień — w Jerozolimie i Nowym Jorku   Chesler   2022-05-26
Krew Shireen abu Akleh jest na rękach Palestyńczyków   Rosenthal   2022-05-21
Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10
Iran mówi otwarcie – i powinniśmy uważnie słuchać     2022-05-08
Wspaniała wiadomość na Jom HaSzoah! Nie ma antysemitów!     2022-05-07
Czy umiemy wyobrazić sobie świat bez Izraela?   Tobin   2022-05-06
Allah sprowadził Żydów do Palestyny, żebyśmy mogli ich wykończyć     2022-05-04
Ramadan kończy się z hukiem   Blum   2022-05-02
Oni wszyscy mają krew na rękach   Collier   2022-04-21
W XXI wieku antysyjonizm znaczy antysemityzm   Tobin   2022-04-20
Jak USA utrwalają palestyńską przemoc   Blum   2022-04-19
Palestyńczycy popierają mordowanie przypadkowych Żydów     2022-04-18
Szaleństwa głębokiej wiary   Fitzgerald   2022-04-13
Intifada z okazji ramadanu?   Blum   2022-04-09
Nie nagradzajcie Palestyńczyków za nową falę terroru   Tobin   2022-04-05
Większość “Palestyńczyków” głosowałaby dziś na Hamas   Greenfield   2022-04-02
Dlaczego Stany Zjednoczone nadal płacą za antysemicką farsę w ONZ?   Tobin   2022-04-01
AP zachęcała do zamachu terrorystycznego w Beer Szewie… i nagrodzi go   Marcus   2022-03-29
Śpiew i taniec o “apartheidzie”: Infantylna @Amnesty jest obecnie taka sama jak inne antyizraelskie grupy     2022-03-22
Reportaż rosyjskiej telewizji o syryjskich żołnierzach zgłaszających się na ochotnika do walki wraz z Rosją przeciwko Ukrainie     2022-03-17
Obywatele właściwie poinformowani   Koraszewski   2022-03-16
Kłamstwo o dłuższej i silniejszej umowie z Iranem   Bard   2022-03-11
Biden rozbija złudzenia Izraela   Glick   2022-03-10
Electronic Intifada w pełni popiera Putina   Collier   2022-03-07
Propagandowy front Władimira Putina   Koraszewski   2022-03-07
Rosja: Iran jest naszym sojusznikiem, uczestniczymy w rozwijaniu jego projektu nuklearnego     2022-03-03
Chiny: To USA są winne ukraińskiego konfliktu     2022-03-02
„Apartheid” jest nową „okupacją” – terminem używanym w czysto propagandowych celach     2022-02-28
Czy Putin będzie strzelał do zakładników?   Rosenthal   2022-02-28
Lepszy kontrakt za pochwałę terroryzmu   Fitzgerald   2022-02-23
Nękanie w Judei i Samarii musi się zakończyć – ale kto nęka kogo?   Oz   2022-02-20
Nie ugłaskuj krokodyla “przebudzenia”     2022-02-18
Toksyczna szczodrość. Jak Europejczycy używają izraelskich NGO do destabilizowania Izraela   Altabef   2022-02-15
Losowy przykład nieuczciwości raportu Amnesty International     2022-02-14
Strategia Autonomii Palestyńskiej używania dzieci-żołnierzy przeciwko Izraelowi   Marcus   2022-02-13
Co naprawdę oznacza wspieranie „palestyńskiego pojednania”?   i Itamar Marcus   2022-02-12
Saudyjski dziennikarz o zerwaniu związków z Palestyńczykami   Fitzgerald   2022-02-11
Groza ujawnienia proizraelskiego stanowiska   Goska   2022-02-09
Neonazistowska fascynacja salafickim dżihadem   Wójcik   2022-02-08
Antysemici wszystkich krajów łączcie się   Koraszewski   2022-02-07
Palestyńscy najemnicy Iranu: Dżihad przeciw Izraelowi i Ameryce   Toameh   2022-02-06
Kościół, który promuje antysemityzm   Tobin   2022-02-04
Grupy terrorystyczne kochają Amnesty International, jako że kieruje się planami zniszczenia Izraela naszkicowanymi w Durban     2022-02-03
Amnesty wymyśla kolejną definicję apartheidu – tylko dla Izraela     2022-02-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk