Prawda

Niedziela, 9 maja 2021 - 04:20

« Poprzedni Następny »


Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci


Khaled Abu Toameh 2020-07-22

Prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmoud Abbas i jego rządząca frakcja, Fatah, przymilają się teraz do swoich rywali w Hamasie – krok, który może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego i utorować drogę do olbrzymiej przemocy antyizraelskiej. Na zdjęciu: wysoki rangą funkcjonariusz Fatahu, Dżibril Radżoub, w Ramallah, uczestniczy w wideo-konferencji z wiceprzewodniczącym Hamasu, Salehem Arourim, 2 lipca 2020. (Zrzut z ekranu: Palestinian TV)
Prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmoud Abbas i jego rządząca frakcja, Fatah, przymilają się teraz do swoich rywali w Hamasie – krok, który może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego i utorować drogę do olbrzymiej przemocy antyizraelskiej. Na zdjęciu: wysoki rangą funkcjonariusz Fatahu, Dżibril Radżoub, w Ramallah, uczestniczy w wideo-konferencji z wiceprzewodniczącym Hamasu, Salehem Arourim, 2 lipca 2020. (Zrzut z ekranu: Palestinian TV)

Po wycofaniu się z wszystkich porozumień i umów z Izraelem i Stanami Zjednoczonymi, włącznie z kooperacją w sprawach bezpieczeństwa, prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmoud Abbas i jego rządząca frakcja, Fatah, przymilają się teraz do swoich rywali w Hamasie – krok, który może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego i utorować drogę do olbrzymiej przemocy antyizraelskiej.

Przez zalecanie się do Hamasu Abbas i Fatah zachęcają ten islamistyczny ruch do starań o rozszerzenie panowania ze Strefy Gazy na Zachodni Brzeg. Zadeklarowanym celem Hamasu jest zastąpienie Izraela islamskim państwem w stylu Iranu.


Abbas może także używać wznowionych związków z Hamasem jako sposobu naciskania na społeczność międzynarodową, by dostarczyła mu więcej pomocy finansowej. Komunikat, jaki wysyła zachodnim darczyńcom, brzmi: "Jeśli nie wesprzecie nas w pełni i nie wywrzecie nacisku na Izrael, rzucę się w ramiona Hamasu".


Zbliżenie między Fatahem a Hamasem zaczęło sią na początku miesiąca, kiedy obie strony zorganizowały wspólny wywiad prasowy przez wideo-konferencję, podczas którego ogłosiły zamiar wspólnej pracy na rzecz “obalenia” zarówno planu Izraela o zastosowaniu suwerenności do części Zachodniego Brzegu, jak i wizji propozycji rozwiązania izraelsko-palestyńskiego konfliktu, Pokój do Dobrobytu, prezydenta USA, Donalda Trumpa.


Pojawienie się Dżibrila Radżouba, sekretarza generalnego Komitetu Centralnego Fatahu, obok wysokiego rangą funkcjonariusza Hamasu, Saleha Arouriego, pierwszego dowódcy militarnego skrzydła Hamasu, Brygad Izz ad-Din al-Kassam, miało na celu wysłanie komunikatu do Palestyńczyków i do reszty świata, że jeśli chodzi o Izrael i USA, Palestyńczycy są gotowi odłożyć na bok swoje różnice i stanąć zjednoczeni przeciwko "spiskom mającym na celu likwidację sprawy palestyńskiej i narodowych praw”.  


Chociaż nosi tytuł "wiceprzewodniczącego Biura Politycznego Hamasu”, Arouri, który obecnie stacjonuje w Libanie, jest wszystkim, tylko nie politykiem.


W 2018 roku Departament Stanu USA wyznaczył nagrodę do 5 milionów dolarów za informację, która doprowadzi do identyfikacji lub zlokalizowania Arouriego i dwóch wysokich rangą militarnych agentów Hezbollahu. W dodatku do swojej działalności politycznej Arouri odegrał główną rolę w tworzeniu więzów między Hamasem a Iranem i Hezbollahem. Zajmuje się także budową i zarządzaniem terrorystycznej infrastruktury Hamasu na Zachodnim Brzegu, gdzie Radżoub żyje i pracuje.


W 2014 roku Arouri ogłosił odpowiedzialność Hamasu za porwanie i zamordowanie trzech izraelskich nastolatków na Zachodnim Brzegu, włącznie z Naftalim Fraenkelem, który miał podwójne, izraelsko-amerykańskie obywatelstwo. Arouri publicznie chwalił te morderstwa Hamasu jako “bohaterską operację”.


Do niedawna Abbas i Fatah uważali działalność Hamasu za zagrożenie dla ich panowania nad częściami Zachodniego Brzegu.


Kilka miesięcy temu jednak Hamas oskarżył zdominowane przez Fatach siły bezpieczeństwa Abbasa o aresztowanie 195 swoich członków na Zachodnim Brzegu. Hamas powiedział, że aresztowani to “byli więźniowie (uwolnieni przez Izrael), byli polityczni internowani (trzymani przez siły bezpieczeństwa AP) i studenci uniwersyteccy z Nablusu i Hebronu".


Według Hamasu siły bezpieczeństwa AP “przeprowadzają aresztowania członków Hamasu, by zdobyć informacje o działalności ruchu” na Zachodnim Brzegu.


Ponieważ Arouri jest odpowiedzialny za terrorystyczną infrastrukturę Hamasu na Zachodnim Brzegu, można bezpiecznie założyć, że Abbas i Radżoub doskonale wiedzą, jaka jest jego działalność, szczególnie wobec rozprawy sił bezpieczeństwa AP z dziesiątkami członków Hamasu. Można także założyć, że podczas przesłuchań, wielu aresztowanych członków Hamasu dostarczyło informacje o odpowiedzialności Arouriego za finansowanie i zbrojenie terrorystycznych komórek na Zachodnim Brzegu.


W przeszłości Fatah oskarżał Hamas o planowanie wojskowego przejęcia władzy na Zachodnim Brzegu.


Według oświadczenia Fatahu już w 2007 roku, Fatah ujawnił, że kilku członków Hamasu zatrzymanych przez siły bezpieczeństwa AP przyznało się do planowania zamachu stanu w Strefie Gazy. Funkcjonariusze sił bezpieczeństwa AP powiedzieli, że zeznania zatrzymanych wyjaśniły ponad wszelką wątpliwość, że Hamas zamierzał rozszerzyć swoje panowanie na Zachodni Brzeg, dodając, że duże ilości broni i materiałów wybuchowych, znalezione u zatrzymanych, potwierdzają te zeznania.  


Abbas nie rozkazałby swoim siłom bezpieczeństwa kontynuowania akcji przeciwko Hamasowi, gdyby był przekonany, że ten islamistyczny ruch porzucił plany zamachu na jego reżim na Zachodnim Brzegu.


Przez autoryzowanie wspólnej konferencji prasowej jednego ze swoich wysokich rangą funkcjonariuszy (Radżjouba) z Arourim, Abbas bezpośrednio komunikuje Hamasowi, że ma swobodę kontynuowania militarnej działalności na Zachodnim Brzegu, włącznie z taką, która zagraża jego reżimowi.


Nie ulega wątpliwości, że członkowie Hamasu zinterpretują pokazanie się ich wojskowego dowódcy, Arouriego, z wysokim rangą funkcjonariuszem Fatahu i bliskim współpracownikiem Abbasa jako zielone światło ze strony kierownictwa AP na prowadzenie ataków terrorystycznych na Izrael.


Na krótko przed wystąpieniem z Radżoubem, Arouri powiedział, że Hamas wierzy, iż „jedynym sposobem radzenia sobie z Izraelem jest wszechstronny opór”.


W wywiadzie udzielonym związanej z Hezbollahem stacji telewizyjnej, Al-Mayadeen, Arouri powiedział, że nie wyklucza możliwości, że “walka zbrojna” powróci na Zachodni Brzeg i że to może zdarzyć się "szybciej niż niektórzy sobie to wyobrażają". Chwalił także Abbasa za zatrzymanie współpracy z Izraelem w sprawach bezpieczeństwa, której celem było przede wszystkim zapobieżenie zorganizowania przez Hamas zamachu przeciwko reżimowi AP.  


Byłoby naiwnością sądzić, że Abbas i przywódcy z Fatahu na Zachodnim Brzegu nie rozważyli groźby Arouriego rozpoczęcia „wszechstronnego oporu” przeciwko Izraelowi. Arouri umyślnie użył zwrotu “wszechstronny opór”, by odeprzeć wezwanie kierownictwa AP do “powszechnego, pokojowego oporu” wobec Izraela.  


Czyli Arouri mówi, że Palestyńczycy powinni uciec się do wszystkich rodzajów “oporu” wobec Izraela. Obejmowałyby one ataki terrorystyczne, jak porwanie i zamordowanie trzech izraelskich nastolatków w 2014 roku. Ponadto, te rodzaje “oporu” nie ograniczałyby się do demonstracji i wieców lub rzucania kamieniami i bombami zapalającymi w izraelskich żołnierzy i izraelskich osadników.  


Zamiast zdystansowania się od Hamasu, Abbas wybrał sojusz z grupą terrorystyczną, której Karta otwarcie wzywa do Dżihadu (świętej wojny) i do zlikwidowania Izraela. Zamiast  współpracować z Izraelem, by nie dopuścić do rozszerzenia panowania Hamasu na Zachodni Brzeg, Abbas wybrał zerwanie wszystkich związków z Izraelem, włącznie z współpracą w dziedzinie bezpieczeństwa, która dawała mu bezpieczeństwo i gwarantowała jego dalsze panowanie nad AP.


Abbas, który odmawia rozmawiania z Izraelczykami i Amerykanami, pokazał, że chętnie rozmawia z Hamasem. 6 lipca Abbas raz jeszcze pokazał swoje zdecydowanie w sprawie dalszego zalecania się do Hamasu: wyprawił Radżouba i delegację Fatahu, by „pogratulowali” Amdżadowi Kabaha, agentowi Hamasu zwolnionemu z izraelskiego więzienia, gdzie siedział za jego rolę w antyizraelskiej działalności terrorystycznej podczas drugiej intifady.


9 lipca inny wysoki rangą funkcjonariusz Fatahu, Osama Kawassmeh, oznajmił, że kontakty i współpraca z Hamasem trwają “niemal codziennie, by rozszerzyć powszechny opór” wobec Izraela.


Kawassmeh powiedział, że tęskni za dniami, kiedy jego Fatah współpracował z Hamasem podczas pierwszej intifady w 1987 roku. „My i Hamas wyciągnęliśmy wnioski z naszych poprzednich doświadczeń” - powiedział, nawiązując do walki o władzę, jaka wybuchła między tymi stronami w 2006 roku, a osiągnęła szczytowy punkt rok później, kiedy Hamas zorganizował zamach stanu przeciwko Fatahowi, przemocą przejmując panowanie nad Strefą Gazy i wyrzucając Abbasa.


Hamas najwyraźniej chce użyć Zachodniego Brzegu jako odskoczni do prowadzenia ataków terrorystycznych na Izrael. Hamas – którego przywódcy wielokrotnie potępiali Abbasa jako “zdrajcę” z powodu jego rzekomo umiarkowanego stanowiska wobec Izraela oraz rozpraw z członkami Hamasu na Zachodnim Brzegu – niewątpliwie użyją „wszechstronnego oporu” nie tylko do zabijania Żydów, ale także do osłabienia Abbasa i jego kontrolowanego przez Fatah reżimu.  


W 2017 roku wysoki rangą funkcjonariusz Hamasu, Marwan Abu Ras, wezwał do egzekucji Abbasa przez powieszenie po oskarżeniu go o pozbawienie Palestyńczyków w Strefie Gazy międzynarodowej pomocy finansowej.  Abu Ras powiedział: "Abbas jest największym zdrajcą w palestyńskiej historii”.


Ostatnie starania Abbasa o ugłaskanie Hamasu mogą także mieć na celu uratowanie samego siebie przed możliwą karą śmierci. W każdym razie Hamas  nie zmieni stanowiska w sprawie Abbasa. Nie wydaje się także, by zmierzał w kierunku uznania prawa Izraela do istnienia. W tej sytuacji wydaje się, że Abbas wręcza Hamasowi pętlę, która z czasem zaciśnie się na jego szyi.


Palestinians: Abbas Sings His Own Death Warrant

Gatestone Institute, 14 lipca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 854 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08
Dlaczego Abbas nie chce wyborów   Tawil   2021-05-07
Nasi wrogowie podłożyli kognitywną bombę   Rosenthal   2021-05-06
Były dyrektor CIA zaleca Żydom więcej empatii   Frantzman   2021-05-03
Czy naprawdę rozpoczęła się era amerykańskiej klęski?     2021-05-01
Human Rights Watch nienawidzi Izraela   Abdul-Hussain   2021-05-01
Czy Ameryka nadal stoi za Izraelem? Zapytajcie jego wrogów   Rosenthal   2021-04-26
Idea tak głupia, że tylko publicysta „Guardiana” może w nią wierzyć   Levick   2021-04-25
Administracja Bidena oszukuje Żydów     2021-04-21
Palestyńskie wybory: czego administracja Bidena nie chce wiedzieć   Toameh   2021-04-20
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka „Guardiana”   Levick   2021-04-19
Uprowadzenie terminologii Holocaustu do utrwalania fałszu i demonizowania Izraela   Hirsch   2021-04-17
Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk