Prawda

Sobota, 21 maja 2022 - 04:55

« Poprzedni Następny »


Najnowszy antyizraelski raport HRW


Elder of Ziyon 2021-08-28

Tysiące podpaleń przez Hamas i Islamski Dzihad izraelskich pól i lasów nie stanowi naruszenia praw człowieka w oczach  świata, a szczególnie w oczach Human Rights Watch.
Tysiące podpaleń przez Hamas i Islamski Dzihad izraelskich pól i lasów nie stanowi naruszenia praw człowieka w oczach  świata, a szczególnie w oczach Human Rights Watch.

HRW z pewnością jest konsekwentna: wierzy, że Hamas jest profesjonalną organizacją, która głęboko dba o prawa człowieka – starannie rozdziela swoje skrzydło polityczne od skrzydła terrorystycznego z zaporą między nim tak, by miejsce spotkań politycznych w żadnym razie nie było używane do jakichkolwiek celów militarnych.   

 

Izrael nie zasługuje na tak wielkie zaufanie HRW. Zakłada się, że IDF nie jest profesjonalną armią obronną, ale kieruje się odruchami. Zakłada się, że nie zna podstawowych praw wojny, nie ma pojęcia, co bombarduje, lekkomyślnie ignoruje fakty – niepodważalne dowody, że Izrael podjął olbrzymie środki ostrożności, by uniknąć choćby jednej ofiary śmiertelnej przy zbombardowaniu czterech wieżowców, nie narusza przekonania HRW, że te ataki były losowymi aktami zemsty.


Dzisiaj (23 sierpnia) organizacja Human Rights Watch opublikowała kolejny antyizraelski raport, w którym jest dużo oskarżeń i bardzo mało faktów.  

 

Między 11 a 15 maja izraelskie siły zaatakowały wieżowce Hanadi, al-Dżawhara, al-Szorouk i al-Dżalaa w gęsto zaludnionej dzielnicy al-Rimal. W każdym z tych wypadków izraelska armia ostrzegła lokatorów o nadchodzącym ataku, pozwalając na ich ewakuację. Trzy budynki zostały natychmiast zrównane z ziemią, podczas gdy czwarty, al-Dżawhara, doznał rozległych uszkodzeń i musi zostać zburzony. Izraelskie władze utrzymują, że palestyńskie zbrojne grupy używały tych wieżowców do celów militarnych, ale nie dostarczyły żadnych dowodów, by poprzeć te twierdzenia. 

 

“Te wyglądające na bezprawne izraelskie uderzenia na cztery wieżowce w mieście Gaza spowodowały poważne, trwałe szkody niezliczonym Palestyńczykom, którzy mieszkali, pracowali, kupowali lub korzystali z mieszczących się tam przedsiębiorstw – powiedział Richard Weir, badacz kryzysów i konfliktów w Human Rights Watch. – Izraelska armia powinna publicznie pokazać dowody, na których, jak mówi, opierała się, by przeprowadzić te ataki”.  

Proszę zauważyć kolejność w tym cytacie: uderzenia “wyglądają na bezprawne”, ale przyznają, że nie mają na to żadnych dowodów.

 

Są tylko dwie możliwości: albo IDF ma informacje wywiadowcze, że te budynki były uprawnionymi celami militarnymi, albo po prostu zdecydowali wykonać niezmiernie skomplikowany plan, obejmujący ostrzeżenie setek ludzi, zapewnienie, że nikt nie pozostał w budynkach i zrzucenie precyzyjnych bomb, które nie pozwoliły, by budynki zwaliły się na cywilne budynki w pobliżu – bez żadnego militarnego powodu. 

 

Human Rights Watch wybiera wiarę w ten drugi scenariusz, ponieważ w ich DNA siedzi założenie, że izraelscy Żydzi są potworami, którzy niszczą budynki dla zabawy.  

 

Cały raport jest jednym wielkim “nie mam pojęcia”, po którym następują opisy, jak okropne były te ataki dla przedsiębiorstw i ludzi w tych budynkach. Wywiady z ludźmi, którzy boją się powiedzieć cokolwiek przeciwko dyktaturze, bo może to skończyć się dla nich więzieniem, są uznana za „badania”. Cały raport pełen jest nieistotnych faktów, których celem jest pokazanie, jak bystrzy są “badacze” HRW, ale za nimi nie ma niczego. Czytamy więc następujące zdania:

Rozmiary uderzenia po kontakcie bomby i następujący potem wybuch, jak sfilmowany na wideo albo udostępnianych przez izraelską armię, albo krążących online i analizowanych przez Human Rights Watch, wydają się zgodne z użyciem broni z dużą, wysoce wybuchową głowicą. 

Oooch, ich wojskowi eksperci ustalili, że IDF używała “wysoce wybuchowych głowic!” Nie miałem o tym pojęcia!  

 

Nawet przy ich z góry przyjętych wnioskach czasami wślizgują się sprzeczne z nimi dowody – dowody, które natychmiast pomijają: 

Media informowały, że budynek [Hanadi] zawierał biura politycznego kierownictwa Hamasu. Dziennikarz, który zna ten wieżowiec, ale chciał pozostać anonimowy, powiedział: “W wieżowcu odbywają się polityczne spotkania członków parlamentu i rzeczników Hamasu”. Choć jeden właściciel przedsiębiorstwa w wieżowcu powiedział, że były biura Hamasu w wieżowcu, nie znał ich celu.   

 

Hamas, de facto władza w Gazie, jest grupą, która obejmuje zarówno partię polityczną, jak zbrojne skrzydło. Samo członkostwo lub stowarzyszenie z Hamasem nie jest wystarczającą podstawą do oceny kogoś jako uprawnionego celu militarnego. Prawa wojny pozwalają na atakowanie dowódców wojskowych w trakcie zbrojnego konfliktu pod warunkiem, że takie ataki spełniają prawa, które chronią cywilów.   Polityczni przywódcy, którzy nie biorą udziału w militarnych operacjach, jak również cywile, nie są uprawnionym celem ataku.

HRW z pewnością jest konsekwentna: wierzy, że Hamas jest profesjonalną organizacją, która głęboko dba o prawa człowieka – starannie rozdziela swoje skrzydło polityczne od skrzydła terrorystycznego z zaporą między nim tak, by miejsce spotkań politycznych w żadnym razie nie było używane do jakichkolwiek celów militarnych.   

 

Izrael nie zasługuje na tak wielkie zaufanie HRW. Zakłada się, że IDF nie jest profesjonalną armią obronną, ale kieruje się odruchami. Zakłada się, że nie zna podstawowych praw wojny, nie ma pojęcia, co bombarduje, lekkomyślnie ignoruje fakty – niepodważalne dowody, że Izrael podjął olbrzymie środki ostrożności, by uniknąć choćby jednej ofiary śmiertelnej przy zbombardowaniu czterech wieżowców, nie narusza przekonania HRW, że te ataki były losowymi aktami zemsty.

 

Niedawno streszczaliśmy obszerne badanie dotyczące tego, jak IDF zbiera dane wywiadowcze i przechodzi przez wiele warstw prawnych i militarnych sprawdzeń przed uderzeniem z powietrza. Albo Human Rights Watch nie wie o tym, albo woli to ignorować, ponieważ zaprzecza to ich podstawowemu założeniu, że Izrael jest winny, o czym są przekonani przed napisaniem raportu.

 

Nieznajomość HRW izraelskich metod, praw wojny i podstaw fizyki sięga absurdów. Na przykład, HRW pisze:

Personel lub wyposażenie używane w działaniach militarnych są przedmiotem ataku, ale czy to usprawiedliwia zburzenie całego dużego budynku, gdzie mogą być obecni ludzie, zależy od tego, czy atak nie powoduje nieproporcjonalnych szkód cywilom lub cywilnej własności. Proporcjonalność ataku jest tym bardziej wątpliwa, że siły Izraela pokazały poprzednio zdolność uderzenia w konkretne piętro lub części budynku. Te ataki jednak całkowicie zniszczyły trzy z tych budynków, ewidentnie przez atakowanie ich strukturalnej podstawy. W sprawie wieżowca al-Dżalaa izraelska armia powiedziała, że ponieważ zbrojne grupy zajmowały wiele pięter, trzeba było zniszczyć cały wieżowiec.

Zniszczenie piętra jest możliwe w budynku cztero-lub pięciopiętrowym, ale w wieżowcu istnieje ryzyko zniszczenia dużego, strukturalnego elementu, co może spowodować przewrócenie się wszystkich pięter znajdujących się powyżej, które spadną na inne budynki, powodując więcej szkód. Wieżowce nie są budowane z kamienia.

 

Prohamasowskie sympatie HRW są niemal komiczne:

Rozmieszczenie palestyńskich zbrojnych grup w wieżowcach, gdyby było prawdą, byłoby wbrew wymogom podejmowania wszystkich możliwych środków ostrożności, by zminimalizować szkody dla cywilów pod ich panowaniem i unikania umieszczania militarnych celów w gęsto zaludnionych obszarach. Izrael wielokrotnie oskarżał palestyńskie grupy zbrojne o rozlokowywanie się wśród cywilów i bez dostarczenia dowodów, używania ich jako “ludzkie tarcze” – zbrodnię wojenną umyślnego umieszczania sił wojskowych i cywilów, by odstraszyć od ataków na te siły.  

Bez dostarczania dowodów?

 

Istnieje olbrzymi zestaw dowodów, że Hamas umieszcza wyrzutnie rakiet, tunele, magazyny broni i wojowników wśród cywilów – co przyznaje sam Hamas!  Także dziennikarze wspominali o wojskowej kwaterze głównej Hamasu pod szpitalem Szifa – ale Human Rights Watch nigdy o tym nie wspomniała. HRW nigdy nie oskarżyła Hamasu o używanie ludzkich tarcz mimo wyraźnych dowodów. Według definicji ludzkiej tarczy użytej tutaj przez HRW  ("zbrodnia wojenna umyślnego umieszczania sił wojskowych i cywilów, by odstraszyć od ataków na te siły") także Hamas przyznaje, że jest winny tej zbrodni – ale Human Rights Watch nigdy tego nie mówi.

 

HRW posunęła się tak daleko, by oczyścić Hamas z zarzutu używania ludzkich tarcz, że zmieniła definicję samej ludzkiej tarczy, zaprzeczając definicji używanej przez ICRC, by uniewinnić Hamas. Niemniej w innych konfliktach HRW poprawnie definiuje to określenie. 

 

Tylko dla Hamasu - i Hezbollahu w 2006 roku – ta rzekoma grupa praw człowieka robi, co może, by uniknąć chronienia cywilów przed zbrodniami wojennymi zasłaniania się ludzkimi tarczami. Bardzo to o nich wiele mówi. 

 

Wracając do głównego punktu raportu, że Izrael jest w jakiś sposób winny atakowania cywilnych obiektów bez żadnego militarnego przeznaczenia, prawny ekspert, Michael N. Schmitt, pisał o tych właśnie atakach i o tym, jak były całkowicie legalne zgodnie z prawem o konfliktach zbrojnych:

Istnieje pewna rozbieżność zdań, czy budynek, który zawiera zarówno mieszkania i biura używane dla celów cywilnych, jak inne, które zostały zajęte dla użytku militarnego, powinien być w całości uważany za obiekt militarny, czy też jako składający się z odrębnych i różnych jednostek. Lepszym poglądem, ale takim, który nie wydaje się osiągać uniwersalnego konsensusu, jest, że jeśli atakujący może chirurgicznie uderzyć w część budynku używaną do celów militarnych, szkody wyrządzone pozostałym częściom muszą zostać wliczone do analizy proporcjonalności.

 

W tym wypadku jednak nic nie wskazuje na to, że IDF miała informację, którą dokładnie część Al Dżalaa Tower używali jej przeciwnicy, ani że IDF miała broń pozwalającą na chirurgiczne zneutralizowanie tych części i każdego związanego z konfliktem wyposażenia wewnątrz. Dlatego, jeśli izraelskie informacje o używaniu budynku przez Hamas są ścisłe, cały budynek stanowi jeden cel militarny, którego uszkodzenia nie trzeba wliczać w kalkulacje proporcjonalności IDF.

 

Co do wymogu przedsięwzięcia ostrożności przy ataku, ponieważ sam budynek zawierał urządzenia i służył do operacji Hamasu, alternatywne cele nie wchodziły w grę. Ponadto, nic nie wskazuje na to, że inna taktyka lub użycie innej broni pozwoliłoby na uniknięcie szkód dla cywilów. W rzeczywistości to, że sam budynek kwalifikował się jako jeden militarny cel i że żaden cywil nie został zraniony w ataku, szkody uboczne (jak to pojęcie jest rozumiane w prawie o konflikcie zbrojnym) były minimalne. Materiał filmowy z ataku, który dotyczył zburzenia wielopiętrowego budynku w terenie miejskim bez znaczących uszkodzeń dla innych budowli w pobliżu, potwierdza, że to uderzenie było imponującym przykładem starannego unikania szkód ubocznych przez IDF.

Prawdziwy ekspert, podpisujący się własnym nazwiskiem, mówi, że IDF wykonała zdumiewającą robotę unikając szkód ubocznych. Anonimowi “eksperci” HRW, którzy już zademonstrowali olbrzymią ignorancję zarówno w kwestii praw dotyczących konfliktów zbrojnych, jak spraw militarnych, twierdzą, że Izrael mógł w jakiś sposób uniknąć wszystkich szkód ubocznych, nie wyjaśniając, jak mieliby to zrobić.  

 

Komu wierzycie? 

 

Także ten raport niechcący pokazuje dbałość i staranność, jaką wykazał Izrael przy niszczeniu tych militarnych celów. Tutaj są zdjęcia wieżowca Hanadi przed i po uderzeniu:


Można zobaczyć, że izraelskie uderzenie spłaszczyło wieżowiec, ale rozbite kawałki spadały na puste miejsce obok – unikając budynków i ulic po obu stronach. Gdyby Izraela był tak nieczuły na szkody uboczne, jak oskarża go HRW, to dlaczego burzyli ten wieżowiec z tak niewiarygodną precyzją?

 

Kiedy usuniesz z tego raportu wszystkie zmyślenia, kończysz z następującym wnioskiem: Izrael zaatakował cztery budynki, wielokrotnie ostrzegł ich lokatorów, zniszczył je z najmniejszymi szkodami ubocznymi dokonanymi kiedykolwiek w historii wojen i odmówił podzielenia się swoimi danymi wywiadu z organizacją, która jest zdecydowana oskarżać Izrael o zbrodnie wojenne, niezależnie od tego, jakie są fakty.


HRW brings literally no evidence in its latest anti-Israel report

Elder of Ziyon, 23 sierpnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Od redakcji „Listów z naszego sadu”

Od długiego czasu Hamas prowadzi akcję podpalania izraelskich pól i lasów. Wysyła dziesiątki tysięcy zapalających balonów nad Izrael. Dla organizacji zajmującej się obserwowaniem przestrzegania praw człowieka to jest wyłącznie szlachetna działalność całkowicie zgodna z ich ideą prawa każdego człowieka do wyrządza krzywd Żydom. (A jeśli się przy tej okazji spali się jakiś Arab albo jego dom, to są to uzasadnione szkody uboczne.)


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1057 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10
Iran mówi otwarcie – i powinniśmy uważnie słuchać     2022-05-08
Wspaniała wiadomość na Jom HaSzoah! Nie ma antysemitów!     2022-05-07
Czy umiemy wyobrazić sobie świat bez Izraela?   Tobin   2022-05-06
Allah sprowadził Żydów do Palestyny, żebyśmy mogli ich wykończyć     2022-05-04
Ramadan kończy się z hukiem   Blum   2022-05-02
Oni wszyscy mają krew na rękach   Collier   2022-04-21
W XXI wieku antysyjonizm znaczy antysemityzm   Tobin   2022-04-20
Jak USA utrwalają palestyńską przemoc   Blum   2022-04-19
Palestyńczycy popierają mordowanie przypadkowych Żydów     2022-04-18
Szaleństwa głębokiej wiary   Fitzgerald   2022-04-13
Intifada z okazji ramadanu?   Blum   2022-04-09
Nie nagradzajcie Palestyńczyków za nową falę terroru   Tobin   2022-04-05
Większość “Palestyńczyków” głosowałaby dziś na Hamas   Greenfield   2022-04-02
Dlaczego Stany Zjednoczone nadal płacą za antysemicką farsę w ONZ?   Tobin   2022-04-01
AP zachęcała do zamachu terrorystycznego w Beer Szewie… i nagrodzi go   Marcus   2022-03-29
Śpiew i taniec o “apartheidzie”: Infantylna @Amnesty jest obecnie taka sama jak inne antyizraelskie grupy     2022-03-22
Reportaż rosyjskiej telewizji o syryjskich żołnierzach zgłaszających się na ochotnika do walki wraz z Rosją przeciwko Ukrainie     2022-03-17
Obywatele właściwie poinformowani   Koraszewski   2022-03-16
Kłamstwo o dłuższej i silniejszej umowie z Iranem   Bard   2022-03-11
Biden rozbija złudzenia Izraela   Glick   2022-03-10
Electronic Intifada w pełni popiera Putina   Collier   2022-03-07
Propagandowy front Władimira Putina   Koraszewski   2022-03-07
Rosja: Iran jest naszym sojusznikiem, uczestniczymy w rozwijaniu jego projektu nuklearnego     2022-03-03
Chiny: To USA są winne ukraińskiego konfliktu     2022-03-02
„Apartheid” jest nową „okupacją” – terminem używanym w czysto propagandowych celach     2022-02-28
Czy Putin będzie strzelał do zakładników?   Rosenthal   2022-02-28
Lepszy kontrakt za pochwałę terroryzmu   Fitzgerald   2022-02-23
Nękanie w Judei i Samarii musi się zakończyć – ale kto nęka kogo?   Oz   2022-02-20
Nie ugłaskuj krokodyla “przebudzenia”     2022-02-18
Toksyczna szczodrość. Jak Europejczycy używają izraelskich NGO do destabilizowania Izraela   Altabef   2022-02-15
Losowy przykład nieuczciwości raportu Amnesty International     2022-02-14
Strategia Autonomii Palestyńskiej używania dzieci-żołnierzy przeciwko Izraelowi   Marcus   2022-02-13
Co naprawdę oznacza wspieranie „palestyńskiego pojednania”?   i Itamar Marcus   2022-02-12
Saudyjski dziennikarz o zerwaniu związków z Palestyńczykami   Fitzgerald   2022-02-11
Groza ujawnienia proizraelskiego stanowiska   Goska   2022-02-09
Neonazistowska fascynacja salafickim dżihadem   Wójcik   2022-02-08
Antysemici wszystkich krajów łączcie się   Koraszewski   2022-02-07
Palestyńscy najemnicy Iranu: Dżihad przeciw Izraelowi i Ameryce   Toameh   2022-02-06
Kościół, który promuje antysemityzm   Tobin   2022-02-04
Grupy terrorystyczne kochają Amnesty International, jako że kieruje się planami zniszczenia Izraela naszkicowanymi w Durban     2022-02-03
Amnesty wymyśla kolejną definicję apartheidu – tylko dla Izraela     2022-02-02
Wojna przeciwko Żydom prowadzona przez grupy “obrony praw człowieka”: @Amnesty, @HRW i @BTselem     2022-02-01
Powrót „Protokołów mędrców Syjonu”   Rosenthal   2022-01-31
„Guardian” wynalazł nowe antyizraelskie oszczerstwo: „Sportswashing”   Levick   2022-01-30
Pamiętajcie Dajr Jasin!   Troy   2022-01-29
Wikipedia morduje historię     2022-01-25
Associated Press zamienia palestyński wypadek drogowy w podżeganie przeciwko Izraelowi   Fitzgerald   2022-01-23
Wędrówka idei na Bliskim Wschodzie   Mansour   2022-01-22
Neonaziści dążą do wykucia braterskiej więzi z dżihadystami   Stalinsky   2022-01-19
Kiedy atakowani są Żydzi, przedstawiciele władz boją się powiedzieć “antysemityzm”   Frantzman   2022-01-17
Sowieckie kłamstwo o izraelskim apartheidzie   Kemp   2022-01-14
„Nieistotne religijne idee”? Nie, każdy terroryzm jest oparty na głębokiej wierze, niezależnie od tego, czy jest religijny, polityczny, społeczny czy inny – część I   M. Reiter   2022-01-13
Litania nieszczęść Hassana Nasrallaha   Fitzgerald   2022-01-13
Palestyńczycy: Jesteśmy dumni z naszych terrorystów   Tawil   2022-01-11
Życie w epoce kamienia   Rosenthal   2022-01-09
The Yellow Spot: szczegółowa relacja z tamtych czasów o nazistowskim prześladowaniu Żydów w latach 1933-1935 brzmi bardzo podobnie do dzisiejszego antysemityzmu     2022-01-08
Co stałoby się z Arabami podczas nuklearnego uderzenia na Izrael i dlaczego nikogo to nie obchodzi?     2022-01-07
Z Facebooka egipskiego dysydenta   Mansour   2022-01-04
Co naprawdę zdarzyło się z milionem Żydów w krajach arabskich?   Collier   2022-01-03
Palestyńska szkoła terroryzmu   Tawil   2022-01-02
ONZ wypowiada wojnę Izraelowi   Rosenthal   2021-12-31
Unicestwienie Izraela najwyższym ideałem Iranu     2021-12-27
Według sondażu 93% palestyńskich Arabów w Jerozolimie woli rządy izraelskie od palestyńskich   Fitzgerald   2021-12-25
Human Rights Watch znowu zakłada, że Żydzi są rasistami i na tej podstawie pisze raport o Lod     2021-12-23
Kiedy antysyjonistyczna grupa dowodzi, że jej propaganda jest kłamstwem   Oz   2021-12-22
Obosieczny antysemityzm przyzwolenia   Nirenstein   2021-12-20
Iran: eksportowanie ropy czy rewolucji?   Taheri   2021-12-18
Znajdowanie prawdziwych ofiar terroru   Collins   2021-12-17
Na kampusach wśród personelu komisji “Różnorodności, równości i włączenia” są najbardziej nietolerancyjni ludzie     2021-12-16
Dziesiąta rocznica “pinkwashing” i czego nas ona uczy o antysemickich teoriach spiskowych     2021-12-10
Raport nazywa traktowanie chrześcijańskich dziewcząt i kobiet w muzułmańskich krajach “katastrofą praw człowieka”   Spencer   2021-12-03
Antysyjonizm i antysemityzm nie robią niczego, by pomóc Palestyńczykom   Regev   2021-11-29
Sunnicki Hamas i szyicki Iran: braterska więź w terrorze pod hasłem “śmierć Izraelowi”   Fitzgerald   2021-11-27
Terrorysta, który rozbija wszystkie stereotypy o terrorystach   Flatow   2021-11-23
Unia Europejska nadal nie wpisuje całego Hezbollahu na listę organizacji terrorystycznych   Fitzgerald   2021-11-22
Czy termin “nakba” jest antysemicki?     2021-11-21
“Od Rzeki do Morza”: Hamas wyjaśnia, czego chcą brytyjscy studenci   Kemp   2021-11-16
Jak Palestyńczycy ukradli cierpienia, no cóż, właściwie wszystkim   Collier   2021-11-14
Terroryści „palestyńskiego” dżihadu dostają więcej niż zarabiają lekarze i nauczyciele   Greenfield   2021-11-11
EU @eu_eeas ciągle mówi o nieistniejących “granicach sprzed 1967”, skoro explicite nigdy nie miały one być granicami?     2021-11-10
Odciąć finansowanie NGO powiązanych z terroryzmem   Eid   2021-11-07
Palestyńscy więźniowie, o których nikt nie mówi   Toameh   2021-11-06
Niemka skazana za zbrodnie ISIS   Frantzman   2021-11-02
Terroryzm jako palestyńska kultura   Marcus   2021-11-02
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą zawrzeć pokoju z Izraelem   Toameh   2021-10-29
Czy Trzecia Konwencja Genewska stosuje się do palestyńskich terrorystów aresztowanych przez Izrael?    Hirsch   2021-10-28
Łajdackie porwanie “praw człowieka” leży u samego sedna kontrowersji wokół NGO   Tobin   2021-10-27
Protest, bo terrorystce odmówiono platformy   Fitzgerald   2021-10-26
Hamas jest beneficjentem dyplomacji bazującej na urojeniach   Glick   2021-10-24
Między bojkotami a rękawicą rzuconą przez Gazę   Collins   2021-10-22
Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12
Prawdziwi palestyńscy “bohaterzy”: terroryści   Tawil   2021-10-10
“Obietnica Życia Przyszłego” – Palestyna po  “zniknięciu” Izraela     2021-10-09

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk