Prawda

Czwartek, 21 października 2021 - 03:27

« Poprzedni Następny »


Jeśli USA chcą być humanitarne, nie “odbudują” Gazy


Jonathan S. Tobin 2021-05-31

Zniszczony dom w Rafah w Strefie Gazy po dwóch tygodniach rakietowych ataków Hamasu na cywilną populację Izraela, które wywołały izraelskie naloty na Strefę Gazy, 24 maja 2021 r. Zdjęcie: Abed Rahim Khatib/Flash90.
Zniszczony dom w Rafah w Strefie Gazy po dwóch tygodniach rakietowych ataków Hamasu na cywilną populację Izraela, które wywołały izraelskie naloty na Strefę Gazy, 24 maja 2021 r. Zdjęcie: Abed Rahim Khatib/Flash90.

Odbudowa dla pokazania współczucia dla palestyńskich ofiar nagrodzi terroryzm Hamasu i da mu zielone światło do kolejnych wojen wywoływanych w celu zniszczenia Izraela

 

W sytuacji zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem po11 dniach walk, które pozostawiły 13 izraelskich ofiar śmiertelnych i 248 palestyńskich, jak też około 77 tysięcy Gazańczyków bez dachu nad głową, administracja Bidena chce pomóc. Sekretarz stanu, Antony Blinken w tym tygodniu zmierza na Bliski Wschód, ale jego celem, jak mówi, nie jest ożywienie niemającego szans procesu pokojowego między Izraelem a Palestyńczykami. Raczej tym celem jest zapewnienie, że zawieszenie broni będzie trwało. Według prezydenta Joego Bidena, Blinken zrobi to, zapewniając równocześnie o “naszym niewzruszonym zobowiązaniu wobec bezpieczeństwa Izraela” przy równoczesnym kontynuowaniu „starań naszej administracji o odbudowanie związków i poparcia dla palestyńskiego narodu i przywódców po latach zaniedbań”.


Wiele jest do rozpakowania w tym zdaniu. Słowa Bidena sygnalizowały uderzenie w bliskość administracji byłego prezydenta, Donalda Trumpa z Izraelem i jego próbę pociągnięcia Autonomii Palestyńskiej do odpowiedzialności za jej poparcie dla terroryzmu. Odzwierciedla także zmianę polityki na bardziej “bezstronne” podejście do konfliktu, przy równoczesnych próbach twierdzenia, że poparcie dla Izraela jest niewzruszone.


Każda wypowiedź, która stara się uspokoić zarówno jego bazę partyjną, która jest antyizraelska, jak Amerykanów, którzy popierają żydowskie państwo, nie ma żadnego znaczenia. Szczególnie dlatego, że do ostatniego tygodnia priorytetem polityki zagranicznej administracji były trwające starania o zbliżenie z Iranem, co umożliwiłoby Teheranowi wzbogacenie zasobów do wspierania Hamasu i Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu w Gazie.


Kiedy Biden równocześnie mówi dwie sprzeczne rzeczy na temat Bliskiego Wschodu, jedna rzecz jest jasna: zdecydowanym zamiarem administracji jest przewodzenie międzynarodowemu wysiłkowi humanitarnemu, by “odbudować” Gazę.

 

Zrobienie tego będzie dla Bidena sposobem zademonstrowania, że jest poważny, kiedy mówi o popieraniu Palestyńczyków, by uzyskać zaufanie ze strony rosnącej grupy Demokratów, którzy fałszywie myślą, że antyterrorystyczne uderzenia Izraela są moralnym odpowiednikiem  Dereka Chauvina klęczącego na karku George’a Floyda.


Biden najwyraźniej chce polityki, która ani nie będzie wyglądała na otwarte karanie Izraela, ani na nagradzanie Hamasu. Uważa, że “odbudowanie” Gazy jest drogą do tego przy równoczesnym popychaniu do przodu utworzenia niezależnego państwa palestyńskiego na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie. Blinken i inni luminarze establishmentu polityki zagranicznej w jego administracji nadal wierzą, że rozwiązanie w postaci dwóch państw jest jedyną drogą do zapobieżenia przyszłym wybuchom walk.


Fundamentalnym błędem jest tutaj nie tylko koncepcja, że Ameryka może zachować sojusz z Izraelem, a równocześnie być dobrym przyjacielem palestyńskich ruchów nacjonalistycznych, oddanych zniszczeniu żydowskiego państwa. Bezpośrednim problemem jest raczej to, że Biden i Blinken myślą, że mogą pomóc ludności Gazy bez pomagania lub nagradzania Hamasu.  


Nie mogą. Co więcej, nie tylko jest to niemożliwe, ale wszystko zrobione w tym celu będzie nie tylko błędem taktycznym, który da Hamasowi krótkoterminowe korzyści. Wyśle także przesłanie do wszystkich Palestyńczyków, że długoterminowy cel Hamasu – unicestwienie Izraela – nie tylko nadal jest na stole, ale jest realistyczną opcją, na rzecz której powinni działać.


Jak dowiedziała się społeczność międzynarodowa po poświęceniu wielu miliardów dolarów na rekonstrukcję Gazy po wojnie 2014 roku, jest praktycznie niemożliwe zapewnienie, że pieniądze pomogą zwykłym Palestyńczykom, a nie ich tyranom z Hamasu. Nigdy w historii nie było przykładu takiego wlewania gotówki w totalitarny reżim -  a tym właśnie jest rządzone przez islamistów niepodległe państwo palestyńskie (we wszystkim poza nazwą), jakie istnieje dzisiaj w Gazie – którą można było uchować przed szponami władców.


Część domów zniszczonych z powodu polityki Hamasu używania cywilów jako ludzkich tarcz istotnie odbudowano po 2014 roku. Większość jednak materiałów budowlanych wwiezionych do nadbrzeżnej enklawy, poszła na odbudowanie militarnej infrastruktury grupy terrorystycznej włącznie z setkami kilometrów tuneli do składowania ich broni i dostarczania schronów ich wojskowemu personelowi, ale nie cywilom.


Nie ma powodu sądzić, że przy następnej rundzie odbudowy cokolwiek będzie wyglądało inaczej. Ani też nie ma podstaw do dawania wiary, że pracownicy ONZ, którym powierzy się zadanie gwarantowania, że pomoc pójdzie na potrzeby cywilów, a nie Hamasu, wykonają uczciwie to zadanie.


Choć członkowie administracji mówią, że spróbują zmusić Hamas do wyboru między – jak mówi weteran procesu pokojowego: “ich rakietami a dobrostanem Gazy” – nawet sugerowanie, że mogliby wybrać to drugie oznacza całkowite oderwanie od rzeczywistości.   Ta postawa zawsze daje ten sam wynik: zagraniczni funkcjonariusze pozwalają, by pieniądze i materiały wlewały się do Gazy, gdzie Hamas używa ich, by zbudować jeszcze lepszą machinę militarną.


Problem polega na tym, że Biden, Blinken, establishment polityki zagranicznej, liberalne media, które powtarzają ich argumenty, a także ci lewicowcy, którzy naciskają na administrację,  by była ostrzejsza wobec Izraela, nadal nie rozumieją, czego chce Hamas.


Blinken powtórzył w ostatni weekend nabożną nadzieję, że “musi być” perspektywa pokojowego rozwiązania między Izraelem a Hamasem. Niektórzy twierdzą, że Hamas jest właściwie znacznie bardziej pragmatyczny niż jego islamistyczna ideologia i chce modus vivendi z państwem żydowskim, przytaczając jego gotowość zaakceptowania palestyńskiego państwa na Zachodnim Brzegu i w Gazie. Choć jednak Hamas jest zawsze praktyczny, jeśli chodzi o jego przeżycie i codzienne taktyki, jego cel jest niezmieniony.  

Jak powiedział w wywiadzie w zeszłym tygodniu wiceprzewodniczący “biura politycznego Hamasu, Musa Abu Marzouk (przetłumaczonym przez MEMRI), ten najnowszy konflikt jest tylko kolejną z wielu „wojen”, jakie nadejdą dla osiągnięcia ostatecznego celu: likwidacji Izraela. Mówiąc, że jego grupa nie składa się z “marzycieli”, powiedział, że Izrael pójdzie w ślady Muru Berlińskiego i rządu RPA z epoki apartheidu.  

 

“Nie jesteśmy marzycielami. Do niedawna szydzili z rakiet Hamasu i nazywali je zabawkami dla dzieci. Nie sądzę, by ktokolwiek powtarzał to dzisiaj. Do niedawna cały świat popierał biały rząd w Południowej Afryce, ale sytuacja zmieniła się. Gdzie podział się Związek Radziecki? Gdzie podział się Mur Berliński? Nadejdzie dzień, kiedy ludzie zapytają: ‘Gdzie podział się Izrael?’”


On mówi to poważnie. Równie poważni są zwolennicy Hamasu i ci na Zachodnim Brzegu, którzy wolą Hamas od Abbasa. I każdy krok ku normalizowaniu Hamasu zamiast izolować go i pokonać jest sygnałem dla Palestyńczyków, którym sprzedaje się takie fantazje od 100 lat – że ich długa wojna, by pokonać syjonizm, jeszcze nie jest przegrana.


Odbudowanie Gazy może pomóc niektórym Palestyńczykom, ale umożliwi także Hamasowi zapewnienie, że nie ma żadnych długotrwałych konsekwencji jego działań. Przez powtarzanie błędów popełnianych przez wszystkie administracje przed Trumpem i wzmacnianie oczekiwań, że Zachód nie ukarze Palestyńczyków za terroryzm i odrzucanie pokoju, Biden nie działa na rzecz rozwiązania w postaci dwóch państw.  


Wręcz przeciwnie, czyni pokój jeszcze bardziej niemożliwym przez pokazywanie Palestyńczykom, że nie muszą godzić się z rzeczywistością i nie muszą zaakceptować legalności i trwałości Izraela. Tak zwana humanitarna polityka, która jest zakorzeniona w udawaniu, że można pomóc ludziom bez wymagania, by obalili swoich islamistycznych władców, to pieniądze wydane na wzmocnienie Hamasu, a nie na pokój ani na dobro Palestyńczyków.  


Trudno oprzeć się argumentom, które apelują do naszego współczucia dla ludzi złapanych w ogień krzyżowy stworzony przez terroryzm Hamasu, także kiedy nie są wysuwane w kontekście apeli do delegitymizacji prawa do istnienia lub prawa do samoobrony Izraela. Niemniej, najlepszą rzeczą, jaką może zrobić Biden, by autentycznie pomóc sprawie pokoju, to nie wydanie ani centa na odbudowę terrorystycznego państwa w Gazie.   


If the US wants to be humane, it won’t ‘rebuild’ Gaza

JNS.  Org., 24 maja 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJonathan S. Tobin

Amerykański dziennikarz, redaktor naczelny JNS.org, (Jewish News Syndicate). Komentuje również na łamach National Review, New York Post, The Federalist, w prasie izraelskiej m. in. na łamach Haaretz.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 962 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12
Prawdziwi palestyńscy “bohaterzy”: terroryści   Tawil   2021-10-10
“Obietnica Życia Przyszłego” – Palestyna po  “zniknięciu” Izraela     2021-10-09
Iran z bronią jądrową jest bardziej niebezpieczny niż Korea Północna   Rafizadeh   2021-10-07
Premier Autonomii Palestyńskiej“Izrael musi zginąć demograficznie”     2021-10-06
Przemówienie Abbasa w ONZ wyjaśnia, dlaczego nie jest on partnerem do pokoju   Hirsch   2021-10-05
Czy terroryści będą szkoleni za pieniądze zachodnich podatników?   Greenfield   2021-09-26
“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie   Steinberg   2021-09-21
Artykuł w „Independent” z akrobatyką, żeby uniknąć słowa Hamas   Levick   2021-09-20
Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08
Świat akademicki dla Hamasu   Pessin   2021-06-06
Wciskacze fake newsów o Palestyńczykach ignorują ludobójstwo chrześcijan. Ideologicznie napędzana hipokryzja   Ibrahim   2021-06-05
Kostiumowy dramat i kompromitacja   Rosenthal   2021-06-05
Bliski Wschód Hady’ego Amra   Glick   2021-06-04
Tureccy Żydzi - uboczne ofiary tureckiej nienawiści do Izraela   Bekdil   2021-06-04
Terapeutka o trwającym statusie ofiary palestyńskich Arabów   Oz   2021-06-01
Prawda o tym “arabskim chłopcu podpalonym przez Izraelczyków”   Fitzgerald   2021-06-01
Hasło: “Izrael ma prawo się bronić” pokazuje bezmiar moralnego zagubienia   Pandavar   2021-05-31
Jeśli USA chcą być humanitarne, nie “odbudują” Gazy   Tobin   2021-05-31
Szejk Dżarrah i niesymetryczne roszczenia   Julius   2021-05-30
Przywódca Hamasu w Gazie: To była tylko próba, nic poza małym ćwiczeniem przed tym, co się zdarzy     2021-05-29
Zachodni obrońcy Gazy mają oczy, ale nie widzą   Steinberg   2021-05-28
Fałszywi bojownicy o pokój i prawdziwi terroryści tworzą niemal doskonały front nienawiści do Żydów     2021-05-27
Palestyńskie głosy, których Blinken nie usłyszy   Toameh   2021-05-26
Nieodnotowane: IDF ceni życie, celem Hamasu jest maksymalizacja ofiar   Koningsveld   2021-05-25
Nowe furie najstarszej nienawiści   Savodnik   2021-05-24
Trąby i silniki czołgów: punkt zwrotny w Gazie?   Kemp   2021-05-22
Mam dość   Ezra   2021-05-21
Po drugiej stronie lustra   Koraszewski   2021-05-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk