Prawda

Czwartek, 22 lutego 2024 - 06:37

« Poprzedni Następny »


Jak media “równoważąc” próbują ukryć prawdę


Judean Rose 2022-08-12

Niebo nad Izraelem. Ponad 20 procent palestyńskich rakiet spada na ludność Gazy.
Niebo nad Izraelem. Ponad 20 procent palestyńskich rakiet spada na ludność Gazy.

Materiał filmowy, w którym rakieta Islamskiego Dżihadu zawróciła i spadła na Dżabaliję, był jak z filmu Cecila B. DeMille'a. Tyle że to było prawdziwe. Rakieta rozpoczyna swoją podróż; jej celem są izraelscy cywile. Potem nagle z świstem rakieta zmienia kierunek, tak jakby ręka samego Boga prowadziła ją z dala od narodu żydowskiego (a może naśladując bumerang). W tle słyszymy z głośników upiorne wezwanie muezina do modlitwy. Wydaje się, że jest to rodzaj osądu, moment biblijny, ale dla mediów powinna być ważna informacja o faktach.


Publicysta Daled Amos twierdzi, że Izrael wykonał świetną robotę, przekazując mediom prawdę o historii w Dżabaliji. W rezultacie, jak pisze: „Izrael był w stanie nie tylko przedstawić swoją sprawę, że nie był odpowiedzialny, ale także skłonić media do publikowania wyważonych doniesień, które przedstawiały twierdzenie Izraela, że eksplozja była wynikiem niewłaściwie odpalonej rakiety Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu”.


Daled Amos ma rację. Raz dla odmiany Izrael wyprzedził machinę propagandową. Tym razem państwo żydowskie szybko dostarczyło weryfikowalne fakty i materiał filmowy, aby pokazać prawdę o tym, co się wydarzyło: rakieta Islamskiego Dżihadu, wystrzelona w kierunku Izraela z zamiarem zamordowania jak największej liczby żydowskich cywilów, poleciała w niewłaściwym kierunku i zamordowała siedmioro mieszkańców Gazy, w tym czworo dzieci. Innymi słowy, terroryści Islamskiego Dżihadu próbowali zabijać Żydów, ale zamiast tego mordowali własnych mieszkańców.Daled Amos ma również rację stwierdzając, że w wyniku szybkiej reakcji Izraela media przedstawiły bardziej wyważoną relację. Ale być może równowaga nie była tutaj potrzebna. Kiedy istnieją możliwe do zweryfikowania fakty i nagrania, nie chodzi o to, co on powiedział, czy co ona powiedziała, ale o udokumentowanie tego, co się faktycznie stało.

Wiemy, co wydarzyło się w D-Day, w Pearl Harbor, w Gettysburgu. Niektóre rzeczy po prostu nie podlegają dyskusji. Takim wydarzeniem jest atak rakietowy na Dżabalija, coś, co powinno zostać zapisane jako historia wojskowości. Jednak CNN, na przykład, podaje, że palestyńskie Ministerstwo Zdrowia mówi jedno, a Izrael mówi coś innego (podkreślenie dodane):

W jednym z wypadków, w sobotę, czworo dzieci było wśród siedmiu osób zabitych w eksplozji w Dżabaliji. Palestyńskie Ministerstwo Zdrowia początkowo twierdziło, że wybuch został spowodowany izraelskim nalotem. Izrael odrzucił to twierdzenie i powiedział, że było to wynikiem zabłąkanej rakiety palestyńskiej i opublikował wideo pokazujące, że rakieta Islamskiego Dżihadu gwałtownie zmienia kurs w powietrzu i uderza w budynek.

Zamiast tego wyważonego doniesienia, dlaczego nie przedstawić rzeczowej informacji o tym, co wydarzyło się 6 sierpnia ? „Dzisiaj w Gazie rakieta Islamskiego Dżihadu zabiła siedem osób w Dżabaliji, w tym czworo dzieci”.


To byłaby niepolukrowana prawda. Ale naga prawda najwyraźniej nie jest wartością dla CNNCNN woli zabezpieczyć się, przedstawiając wydarzenie jako przypadek konkurencyjnych narracji pod pretekstem „zrównoważenia”. Zmuszona przez fakty do uniewinnienia Izraela, CNN zamiast tego postanawia pozostawić sprawy niejasne, pozwalające czytelnikowi na myślenie: „Kto wie, co naprawdę się wydarzyło? Ale prawdopodobnie znowu ten &*$@*%^ Izrael”.

 

Innymi słowy, zrównoważenie nie jest zrównoważeniem, ale wyrachowanym kłamstwem, tak że nawet jeśli znasz fakty, zaczynasz je kwestionować. Celem tego kłamstwa jest oczywiście zminimalizowanie wszystkiego, co sprawia, że Islamski Dżihad wygląda źle: „Tak, oni są terrorystami, ale są NASZYMI terrorystami”.

Dlaczego? Bo Gaza jest ulubieńcem „przebudzonych”, podczas gdy Izrael jest obiektem ich nienawiści. Więc minimalizuj, minimalizuj i minimalizuj szkody i znajdź sposób na „zrównoważenie”.To oczywiście nie tylko CNN. Daled Amos zacytował wiele podobnych raportów, w tym ten z „New York Timesa” (podkreślenie dodane):

W sobotę zginęło również troje dzieci, choć nie było od razu jasne, czy zostały trafione przez izraelski pocisk, czy też przez niesprawną palestyńską rakietę. Izraelskie wojsko powiedziało, że zostali zabici przez zły start rakiety Islamskiego Dżihadu.

Zamiast opisać historię w takiej postaci, w jakiej jest, „New York Times” mówi swoim czytelnikom, że nie jest jasne, kto zabił siedem osób, Izrael czy arabscy terroryści z Islamskiego Dżihadu. Ale to JEST zupełnie jasne. Dziś wszystko jest weryfikowalne. Ludzie mają telefony. Uwielbiają nagrywać ataki rakietowe i udostępniać klipy w serwisach społecznościowych. 

Izraelskie wojsko nie „powiedziało”, że było to wadliwe wystrzelenie rakiety Islamskiego Dżihadu. Udowodnili to. Ale nie tak „New York Times” zdecydował się opisać tę historię. Po co uniewinniać Izrael, skoro można pozostawić historię rozmytą, dojrzałą do interpretacji i jako pożywkę dla antyizraelskiej machiny propagandowej?


AP
, cytowana przez Daleda Amosa, zaczyna się tą samą „zrównoważoną” narracją (podkreślenie dodane) : 


Izraelskie wojsko poinformowało, że zbłąkana rakieta wystrzelona przez bojowników palestyńskich zabiła cywilów w nocy, w tym dzieci, w mieście Dżabalija w północnej Gazie. Wojsko stwierdziło, że zbadało incydent i stwierdziło „bez wątpienia”, że był on spowodowany błędem ze strony Islamskiego Dżihadu. Nie było oficjalnego komentarza Palestyńczyków na temat incydentu.

Dla AP okazało się to jednak za mało dwuznaczne. Więc zrobili zwrot (podobnie jak ta rakieta Islamskiego Dżihadu) w kolejnym raporcie, który nie zawierał  żadnych zarzutów ani doniesień o wadliwym odpaleniu. Zamiast tego nowy raport wspomina o „ofensywie izraelskiej”, pozostawiając wrażenie, że Izrael jest w jakiś sposób odpowiedzialny za śmierć mieszkańców w Dżabalija (podkreślenie dodane):

Dwóch innych bojowników i pięciu cywilów również zginęło w ataku, zwiększając liczbę ofiar śmiertelnych Palestyńczyków do 31 od początku izraelskiej ofensywy w piątek. Wśród zabitych było sześcioro dzieci i cztery kobiety. Palestyńskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od piątku rannych zostało ponad 250 osób.

Łatwo jest zracjonalizować te „wyważone” relacje o Izraelu. Można by pomyśleć, że równowaga jest o wiele lepsza niż bezwstydne kłamstwa Al Dżaziry:


[Emily Schrader<br />Al-Dżazira zwyczajnie kłamie. „Masakra” była rezultatem wadliwej palestyńskiej rakiety terrorystów, którzy zabili WŁASNYCH obywateli, w tym dzieci.AJArabic<br />Zdjęcie z masakry popełnionej przez siły okupacyjne po bombardowaniu obozu Dżabalija na północ od …, którego skutkiem była śmierć 6 Palestyńczyków, włącznie z 4 dziećmi, i dziesiątkami rannych.]

[Emily Schrader
Al-Dżazira zwyczajnie kłamie. „Masakra” była rezultatem wadliwej palestyńskiej rakiety terrorystów, którzy zabili WŁASNYCH obywateli, w tym dzieci.

AJArabic
Zdjęcie z masakry popełnionej przez siły okupacyjne po bombardowaniu obozu Dżabalija na północ od …, którego skutkiem była śmierć 6 Palestyńczyków, włącznie z 4 dziećmi, i dziesiątkami rannych.]Ale kłamstwa Al Dżaziry nie są gorsze, tylko inne. Kłamstwa mogą być rażące lub zamaskowane jako „zrównoważenie”. W końcu kłamstwa są kłamstwami.


Dlaczego media miałyby kłamać? W przypadku Dżabaliji, informowanie o faktach pokazuje terrorystów w złym świetle. Jak jednak dobrze wiedzą media, odrobina „zrównoważenia” może sprawić, że wydaje się inaczej. 

 

Jabaliya: How the Media Uses “Balance” to Obfuscate the Truth

Elder of Ziyon, 10 sierpnia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


*Judean Rose
(Varda Meyers Epstein) - znana izraelska blogerka. 


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1428 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak oskarżać Izrael o najgorsze łamanie praw człowiekaPRAKTYCZNY PORADNIK Wypróbowany przez organizacje „praw człowieka”!     2024-02-21
Kosmiczna zdrada żydowskich kobiet przez lewicęBrak solidarności wobec kobiet, które zostały bestialsko potraktowane przez Hamas, jest odrażający.   O'Neill   2024-02-16
Mistrzowska operacja odbicia zakładników   Koraszewski   2024-02-13
Palestyńscy terroryści, szpitale i perspektywy państwa palestyńskiego   Tawil   2024-02-12
Twierdza Hamasu w Rafah w Gazie jest kluczem do jego przetrwania   Frantzman   2024-02-10
WYPOWIEDZI IMAMÓW Z KALIFORNII W POPARCIU ATAKU HAMASU 7 PAŹDZIERNIKA     2024-02-06
Poszukiwani: przywódcy palestyńscy, którzy potępią terroryzm   Tawil   2024-02-05
Czy doszłoby do Holokaustu, gdyby Twitter istniał w latach czterdziestych XX wieku?  Oczywiście, że tak, a dowód na to mamy dzisiaj.     2024-02-05
Najpierw przyszli po mój lud, potem przyszli po ŻydówByły niewolnik z Sudanu Południowego o pogromie dokonanym przez Palestyńczyków 7 października   Deng   2024-01-30
„Droga” administracji Bidena do terrorystycznego palestyńskiego państwa   Tawil   2024-01-30
Coraz większa zawiść o HolokaustNowe pokolenie zamroczone ideologią bycia ofiarą desperacko pragnie swojego udziału w Holokauście.   O'Neill   2024-01-29
Kafka przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości   Wisse   2024-01-27
Lewicowy antysemityzm zawsze opiera się na teoriach spiskowych, a ta wojna to potwierdza     2024-01-24
Rzeczywistość Gazy     2024-01-22
Liban gości terrorystów, uderza w Izrael posiadając ogromny arsenał, a następnie skarży się, kiedy Izrael się broni   Tawil   2024-01-19
Nie odwracaj wzroku od głównej przyczyny epidemii antysemityzmu   Tobin   2024-01-18
Biden obiecał, że pomoc dla Gazy nie trafi do Hamasu. Skłamał.   Greenfield   2024-01-18
Te oskarżenia o „ludobójstwo” przynoszą hańbę ludzkości.    O'Neill   2024-01-16
Sieć terroru Hamasu w Europie   Greenfield   2024-01-16
Po 7 października rozpoczęła się era oficjalnego antysemityzmu   Tobin   2024-01-14
Walczymy z Ameryką, syjonizmem i wszystkimi, którzy atakują wielkość i honor Islamskiej Rewolucji Iranu     2024-01-13
Ludzie, kto za to płaci?   Koraszewski   2024-01-10
Zachód wciąż nie może pojąć, że Hamas kontroluje WSZYSTKO w Gazie – łącznie z całą pomocą humanitarną     2024-01-09
Nieświęty sojusz między “przebudzeniem” i barbarzyństwem   O'Neill   2024-01-07
„Zaufaj nauce”: media szerzą antysemickie oszczerstwo o Izraelu „kradnącym narządy” zmarłym Palestyńczykom – co jest medycznie niemożliwe     2024-01-03
Dekolonizacja umysłów zniewolonych   Koraszewski   2024-01-03
Krótka historia ataków Hamasu na pomoc humanitarną przeznaczoną dla mieszkańców Gazy     2024-01-01
Jak UNWRA wychowuje terrorystów   Tawil   2023-12-31
Globalne imperium Palestyny   Smith   2023-12-30
Nie oddawajcie Gazy Autonomii Palestyńskiej   i Itamar Marcus   2023-12-29
Mądrość Hamasu. Oni dobrze rozumieją wojnę, w której walczą.    Friedman   2023-12-29
Lekarze bez Granic (Médecins Sans Frontières), wspólnik Hamasu?   Destexhe   2023-12-27
Złe dziennikarstwo, zła wiara i rosnący antysemityzm   Koraszewski   2023-12-26
Itamar Marcus pokazuje Radzie Praw Człowieka ONZ, że antysemityzm AP doprowadził do 7 października   Marcus   2023-12-24
IDF daje Hamasowi więcej informacji wywiadowczych!   Pandavar   2023-12-22
Artykuł @NYTimes o cmentarzach w Gazie to nic innego jak antysemicka teoria spiskowa     2023-12-21
Iran wzywa do równowagi grozy i strachu     2023-12-20
Zniewolenie i rzeź Czarnych Afrykanów muszą się skończyć. Ten sam dżihad, który 7 października uderzył w Żydów, od dziesięcioleci atakuje Czarnych Afrykanów   i Ben Poser   2023-12-16
Hamas tworzy nową grupę terrorystyczną, żeby zniszczyć Liban   Toameh   2023-12-16
Nienawistnicy wygrali. Młodzi Amerykanie stają się coraz bardziej antysemiccy. Amerykańska żydowska diaspora może być skazana na zanikanie     2023-12-15
Przywódcy Hamasu: Naszym celem jest ustanowienie globalnego islamskiego kalifatu, a nie tylko wyzwolenie Palestyny     2023-12-14
Czy lewicowi dziennikarze kochają Hamas?   Koraszewski   2023-12-13
Dlaczego tak trudno zrozumieć, że kłamstwo jest integralną częścią strategii Hamasu?     2023-12-12
ONZ i Hamas: Partnerzy w zbrodni   Williams   2023-12-12
Dlaczego uniwersytety Ligi Bluszczowej są tak zblazowane w kwestii ludobójstwa   O'Neill   2023-12-08
Rosną dowody na przestępstwa seksualne Hamasu – ale rośnie też obojętność świata     2023-12-06
Nie akceptuj terroryzmu jako nowej normalności   Greenfield   2023-12-02
Od rzeki do morza   Herf   2023-11-30
Jedyna droga naprzód   Koraszewski   2023-11-29
Palestyńczycy są współwinni zbrodni Hamasu   Dershowitz   2023-11-28
Skrajne poparcie dla grupy terrorystycznej Hamasu i dla zagłady Izraela   Tawil   2023-11-27
Ludobójstwo i miliony jego obrońców   Koraszewski   2023-11-25
Al-Kaida na subkontynencie indyjskim     2023-11-25
Milczenie jest w rzeczywistości współudziałem   Pessin   2023-11-24
Globalne milczenie, kiedy Pakistan nakazuje przymusową deportację 1,7 miliona afgańskich uchodźców   Ahmad   2023-11-21
Marsz dla Palestyny był marszem skrajnie prawicowym   O'Neill   2023-11-20
List otwarty Żyda do świata zachodniego po ataku Hamasu na Izrael w 2023 r    Żyd   2023-11-20
Zrozumieć koszmar wojny w Gazie   Koraszewski   2023-11-19
Hamas jest postrzegany jako przedstawiciel Palestyńczyków   Marcus   2023-11-17
Dziennikarze pomagający terrorystom przyczyniają się do wprowadzenia nienawiści do Żydów do głównego nurtu   Tobin   2023-11-16
Zaciekłe podżeganie przez Al-Azhar: Pochwały dla palestyńskich bojówkarzy dżihadu; Losem Izraela jest zagłada; USA to największy szatan; Żydzi są potomkami małp i świń     2023-11-16
Human Rights Watch: Destrukcyjny program, symboliczna równowaga   Steinberg   2023-11-15
Plakaty przedstawiające porwane izraelskie dzieci powodują traumę wśród zwolenników Hamasu   Greenfield   2023-11-14
Rozwiązanie w postaci “dwóch państw”, żeby można było mordować Żydów   Tawil   2023-11-13
Rozgrzeszenie HamasuJak „przebudzeni” zachodni radykałowie stali się moralnymi spin doktorami Hamasu.   O'Neill   2023-11-12
Skąd biorą się zaprzeczenia potwornościom 7 października?   Glick   2023-11-11
Palestyna, czyli ostrze włóczni   Koraszewski   2023-11-11
Kolejna nowa wojna? Żołnierze, którzy ścinają głowy Ormianom są bohaterami Azerbejdżanu   Bulut   2023-11-10
Nie “tylko Hamas”   i Erielle Davidson   2023-11-09
Zlikwidowanie zbrodniarzy wojennych ratuje wszystkich   Bryen   2023-11-09
Popierają „Palestynę”, ponieważ nienawidzą Żydów   Tobin   2023-11-07
Mówimy „nie” hipokryzji i nienawiści UNICEF   Steinberg   2023-11-06
Kto powiedział, że Hamas nie reprezentuje Palestyńczyków?   Tawil   2023-11-04
Jak atak Hamasu zaskoczył Izrael   Greenfield   2023-11-03
Wojna z Źydami   Oren   2023-11-02
Negatywny wynik testu Hamasu   Landes   2023-11-02
Marzenie o aksamitnym Palestyńskim Państwie Hamasu i Innych   Koraszewski   2023-11-01
Powraca oszczerstwo o rytuale krwi   Dershowitz   2023-10-31
Jak Iran bezpośrednio wspierał atak Hamasu na Izrael   Toameh   2023-10-30
Który z nich powinien otrzymać pomoc humanitarną?   Pandavar   2023-10-29
Hamas, Israel i hipokryzja arabskich oraz innym muzułmańskich przywódców    Toameh   2023-10-28
To islam, głupczeNie chodzi tu o Izrael, kolonializm, globalizm czy kapitalizm; chodzi o islam.   Greenfield   2023-10-27
Barbarzyństwo Hamasu jest częścią tradycji arabskich pogromów   Julius   2023-10-27
Kim są cywile Gazy?   Bard   2023-10-26
Połowa amerykańskich wyborców poniżej 35. roku życia uważa, że masakry i gwałty na Żydach można uzasadnić     2023-10-25
Gwałt jako broń wojenna, tym razem w Izraelu. Dlaczego feministki milczą?   i Mandy Sanghera   2023-10-24
Cywile z Gazy potrzebują schronienia. Dlaczego świat arabski tego nie zapewni?   Jacoby   2023-10-23
Niemożliwe żądanie BidenaJego wizyta w Izraelu była pokazem dysonansu poznawczego.   Glick   2023-10-22
Nasze miasta i ulice są pełne nienawistników   Collier   2023-10-21
Polityczni i wojskowi przywódcy Iranu zachęcają Hamas do kontynuowania walki aż do osiągnięcia celu Iranu i Hamasu – zniszczenia Izraela     2023-10-20
Dlaczego Żydzi nie pozwolą się po prostu zabić?   O'Neill   2023-10-19
Wirusy tradycji, wirusy kłamstwa, wirusy umysłu   Koraszewski   2023-10-17
Hamas i Iran: rzeź Żydów przez dziesięciolecia   Toameh   2023-10-16
Drugie ludobójstwo Ormian   Bulut   2023-10-16
Iran jest mózgiem i rękami stojącymi za Hamasem     2023-10-14
To był zły tydzień dla tych, którzy twierdzą, że antysyjonizm nie jest antysemityzmem     2023-10-13
Wywiad funkcjonariusza Hamasu dla Russia Today     2023-10-12
Barbarzyński nihilizm „wolnej Palestyny” Nadszedł czas, abyśmy rozliczyli beznadziejność leżącą u podstaw arabskiej i zachodniej ideologii „wyzwolenia”.   Mansour   2023-10-12
Ideologia masowego morderstwa   Herf   2023-10-11
„Umiarkowana” Autonomia Palestyńska stoi zdecydowanie po stronie masowych morderców i gwałcicieli     2023-10-11

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk