Prawda

Czwartek, 29 wrzesnia 2022 - 23:58

« Poprzedni Następny »


Jak media “równoważąc” próbują ukryć prawdę


Judean Rose 2022-08-12

Niebo nad Izraelem. Ponad 20 procent palestyńskich rakiet spada na ludność Gazy.
Niebo nad Izraelem. Ponad 20 procent palestyńskich rakiet spada na ludność Gazy.

Materiał filmowy, w którym rakieta Islamskiego Dżihadu zawróciła i spadła na Dżabaliję, był jak z filmu Cecila B. DeMille'a. Tyle że to było prawdziwe. Rakieta rozpoczyna swoją podróż; jej celem są izraelscy cywile. Potem nagle z świstem rakieta zmienia kierunek, tak jakby ręka samego Boga prowadziła ją z dala od narodu żydowskiego (a może naśladując bumerang). W tle słyszymy z głośników upiorne wezwanie muezina do modlitwy. Wydaje się, że jest to rodzaj osądu, moment biblijny, ale dla mediów powinna być ważna informacja o faktach.


Publicysta Daled Amos twierdzi, że Izrael wykonał świetną robotę, przekazując mediom prawdę o historii w Dżabaliji. W rezultacie, jak pisze: „Izrael był w stanie nie tylko przedstawić swoją sprawę, że nie był odpowiedzialny, ale także skłonić media do publikowania wyważonych doniesień, które przedstawiały twierdzenie Izraela, że eksplozja była wynikiem niewłaściwie odpalonej rakiety Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu”.


Daled Amos ma rację. Raz dla odmiany Izrael wyprzedził machinę propagandową. Tym razem państwo żydowskie szybko dostarczyło weryfikowalne fakty i materiał filmowy, aby pokazać prawdę o tym, co się wydarzyło: rakieta Islamskiego Dżihadu, wystrzelona w kierunku Izraela z zamiarem zamordowania jak największej liczby żydowskich cywilów, poleciała w niewłaściwym kierunku i zamordowała siedmioro mieszkańców Gazy, w tym czworo dzieci. Innymi słowy, terroryści Islamskiego Dżihadu próbowali zabijać Żydów, ale zamiast tego mordowali własnych mieszkańców.Daled Amos ma również rację stwierdzając, że w wyniku szybkiej reakcji Izraela media przedstawiły bardziej wyważoną relację. Ale być może równowaga nie była tutaj potrzebna. Kiedy istnieją możliwe do zweryfikowania fakty i nagrania, nie chodzi o to, co on powiedział, czy co ona powiedziała, ale o udokumentowanie tego, co się faktycznie stało.

Wiemy, co wydarzyło się w D-Day, w Pearl Harbor, w Gettysburgu. Niektóre rzeczy po prostu nie podlegają dyskusji. Takim wydarzeniem jest atak rakietowy na Dżabalija, coś, co powinno zostać zapisane jako historia wojskowości. Jednak CNN, na przykład, podaje, że palestyńskie Ministerstwo Zdrowia mówi jedno, a Izrael mówi coś innego (podkreślenie dodane):

W jednym z wypadków, w sobotę, czworo dzieci było wśród siedmiu osób zabitych w eksplozji w Dżabaliji. Palestyńskie Ministerstwo Zdrowia początkowo twierdziło, że wybuch został spowodowany izraelskim nalotem. Izrael odrzucił to twierdzenie i powiedział, że było to wynikiem zabłąkanej rakiety palestyńskiej i opublikował wideo pokazujące, że rakieta Islamskiego Dżihadu gwałtownie zmienia kurs w powietrzu i uderza w budynek.

Zamiast tego wyważonego doniesienia, dlaczego nie przedstawić rzeczowej informacji o tym, co wydarzyło się 6 sierpnia ? „Dzisiaj w Gazie rakieta Islamskiego Dżihadu zabiła siedem osób w Dżabaliji, w tym czworo dzieci”.


To byłaby niepolukrowana prawda. Ale naga prawda najwyraźniej nie jest wartością dla CNNCNN woli zabezpieczyć się, przedstawiając wydarzenie jako przypadek konkurencyjnych narracji pod pretekstem „zrównoważenia”. Zmuszona przez fakty do uniewinnienia Izraela, CNN zamiast tego postanawia pozostawić sprawy niejasne, pozwalające czytelnikowi na myślenie: „Kto wie, co naprawdę się wydarzyło? Ale prawdopodobnie znowu ten &*$@*%^ Izrael”.

 

Innymi słowy, zrównoważenie nie jest zrównoważeniem, ale wyrachowanym kłamstwem, tak że nawet jeśli znasz fakty, zaczynasz je kwestionować. Celem tego kłamstwa jest oczywiście zminimalizowanie wszystkiego, co sprawia, że Islamski Dżihad wygląda źle: „Tak, oni są terrorystami, ale są NASZYMI terrorystami”.

Dlaczego? Bo Gaza jest ulubieńcem „przebudzonych”, podczas gdy Izrael jest obiektem ich nienawiści. Więc minimalizuj, minimalizuj i minimalizuj szkody i znajdź sposób na „zrównoważenie”.To oczywiście nie tylko CNN. Daled Amos zacytował wiele podobnych raportów, w tym ten z „New York Timesa” (podkreślenie dodane):

W sobotę zginęło również troje dzieci, choć nie było od razu jasne, czy zostały trafione przez izraelski pocisk, czy też przez niesprawną palestyńską rakietę. Izraelskie wojsko powiedziało, że zostali zabici przez zły start rakiety Islamskiego Dżihadu.

Zamiast opisać historię w takiej postaci, w jakiej jest, „New York Times” mówi swoim czytelnikom, że nie jest jasne, kto zabił siedem osób, Izrael czy arabscy terroryści z Islamskiego Dżihadu. Ale to JEST zupełnie jasne. Dziś wszystko jest weryfikowalne. Ludzie mają telefony. Uwielbiają nagrywać ataki rakietowe i udostępniać klipy w serwisach społecznościowych. 

Izraelskie wojsko nie „powiedziało”, że było to wadliwe wystrzelenie rakiety Islamskiego Dżihadu. Udowodnili to. Ale nie tak „New York Times” zdecydował się opisać tę historię. Po co uniewinniać Izrael, skoro można pozostawić historię rozmytą, dojrzałą do interpretacji i jako pożywkę dla antyizraelskiej machiny propagandowej?


AP
, cytowana przez Daleda Amosa, zaczyna się tą samą „zrównoważoną” narracją (podkreślenie dodane) : 


Izraelskie wojsko poinformowało, że zbłąkana rakieta wystrzelona przez bojowników palestyńskich zabiła cywilów w nocy, w tym dzieci, w mieście Dżabalija w północnej Gazie. Wojsko stwierdziło, że zbadało incydent i stwierdziło „bez wątpienia”, że był on spowodowany błędem ze strony Islamskiego Dżihadu. Nie było oficjalnego komentarza Palestyńczyków na temat incydentu.

Dla AP okazało się to jednak za mało dwuznaczne. Więc zrobili zwrot (podobnie jak ta rakieta Islamskiego Dżihadu) w kolejnym raporcie, który nie zawierał  żadnych zarzutów ani doniesień o wadliwym odpaleniu. Zamiast tego nowy raport wspomina o „ofensywie izraelskiej”, pozostawiając wrażenie, że Izrael jest w jakiś sposób odpowiedzialny za śmierć mieszkańców w Dżabalija (podkreślenie dodane):

Dwóch innych bojowników i pięciu cywilów również zginęło w ataku, zwiększając liczbę ofiar śmiertelnych Palestyńczyków do 31 od początku izraelskiej ofensywy w piątek. Wśród zabitych było sześcioro dzieci i cztery kobiety. Palestyńskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od piątku rannych zostało ponad 250 osób.

Łatwo jest zracjonalizować te „wyważone” relacje o Izraelu. Można by pomyśleć, że równowaga jest o wiele lepsza niż bezwstydne kłamstwa Al Dżaziry:


[Emily Schrader<br />Al-Dżazira zwyczajnie kłamie. „Masakra” była rezultatem wadliwej palestyńskiej rakiety terrorystów, którzy zabili WŁASNYCH obywateli, w tym dzieci.AJArabic<br />Zdjęcie z masakry popełnionej przez siły okupacyjne po bombardowaniu obozu Dżabalija na północ od …, którego skutkiem była śmierć 6 Palestyńczyków, włącznie z 4 dziećmi, i dziesiątkami rannych.]

[Emily Schrader
Al-Dżazira zwyczajnie kłamie. „Masakra” była rezultatem wadliwej palestyńskiej rakiety terrorystów, którzy zabili WŁASNYCH obywateli, w tym dzieci.

AJArabic
Zdjęcie z masakry popełnionej przez siły okupacyjne po bombardowaniu obozu Dżabalija na północ od …, którego skutkiem była śmierć 6 Palestyńczyków, włącznie z 4 dziećmi, i dziesiątkami rannych.]Ale kłamstwa Al Dżaziry nie są gorsze, tylko inne. Kłamstwa mogą być rażące lub zamaskowane jako „zrównoważenie”. W końcu kłamstwa są kłamstwami.


Dlaczego media miałyby kłamać? W przypadku Dżabaliji, informowanie o faktach pokazuje terrorystów w złym świetle. Jak jednak dobrze wiedzą media, odrobina „zrównoważenia” może sprawić, że wydaje się inaczej. 

 

Jabaliya: How the Media Uses “Balance” to Obfuscate the Truth

Elder of Ziyon, 10 sierpnia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


*Judean Rose
(Varda Meyers Epstein) - znana izraelska blogerka. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1111 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńczycy przymilają się do Arabów, którzy zabijają Palestyńczyków   Toameh   2022-09-28
Niemcy, obudźcie się! Czy wiecie, że finansujecie zaprzeczanie Holokaustowi?   Marcus   2022-09-27
Prześladowania chrześcijan: “Te ataki mają rasistowskie, religijne motywacje”   Ibrahim   2022-09-23
Zachodnia reakcja na przywódców Iranu zaprzeczających Holocaustowi   Frantzman   2022-09-21
Palestynizm: ideologia i tożsamość   Rosenthal   2022-09-20
Dla niego pokój oznacza zabijanie Żydów   Tawil   2022-09-19
Jak “Le Monde”, “gazeta, którą wszyscy czytają”, omawia Izrael i Palestyńczyków   Fitzgerald   2022-09-16
Powiedziałem prawdę o “Palestynie” – i oto, co się zdarzyło   Collier   2022-09-11
Kiedy nie masz historii, to ją sobie wymyśl   Hirsch   2022-09-10
Żydowscy antysyjonisci próbują legitymizować antysemityzm   Tobin   2022-09-09
Palestyńczycy są  gotowi na wojnę naziemną     2022-09-07
“Tam w nich uderzymy”: Masakra w Monachium i jej następstwa   Kemp   2022-09-05
Nietolerowanie prawdy w ONZ   Bard   2022-09-04
Teheran debatuje o bombie   Taheri   2022-09-03
Zmiana klimatu: najnowsze usprawiedliwienie mordowania chrześcijan   Ibrahim   2022-08-31
Masakra w Monachium 50 lat później   Jacoby   2022-08-31
Zapomnij o wolności słowa: fatwa przeciwko Rushdiemu zwycięża   Meotti   2022-08-27
Iran przygotowuje się do wyeliminowania Izraela – zaraz po podpisaniu umowy z Iranem   Toameh   2022-08-26
Administracja Bidena i Iran atakujący Rushdiego   Toameh   2022-08-24
Walki w Gazie nie zmieniają niczego w walce o wizerunek Izraela   Tobin   2022-08-21
Dlaczego świat nie będzie przejmował się kłamstwem Abbasa o holokauście   Tobin   2022-08-19
Ziemia uderzyła nas w nos   Koraszewski   2022-08-15
Dlaczego Hillary Clinton nazwała to „palestyńskim znęcaniem się nad dziećmi”   Flatow   2022-08-14
Jak media “równoważąc” próbują ukryć prawdę     2022-08-12
Antysemicki „śledczy” Rady Praw Człowieka ONZ mówi głośno to, co przemilczane   Tobin   2022-08-11
Gaza: Ci co zawsze, potępiają Izrael   Kemp   2022-08-08
Komisja Śledcza twierdzi, że podstawą prawną istnienia Izraela jest Rezolucja 181 Zgromadzenia Ogólnego ONZ. To nie jest prawdą. (Ale kłamią, bo są przeciwko Izraelowi)     2022-08-06
Pierwsza połowa 2022 r.: arabscy terroryści dokonali ponad 3700 ataków na Izraelczyków   Savir   2022-08-05
Mohammed El-Kurd, reporter narodu  “Palestyny”   Fitzgerald   2022-08-01
Film “Pamiętaj Bagdad” (2017)   Julius   2022-07-30
Anne Frank zdradzona raz jeszcze   Collier   2022-07-28
Palestyńskie kłamstwa (zbudowane na żydowskiej krwi)   Collier   2022-07-26
Czy Palestyńczycy zamierzają pozwać Ligę Narodów lub ONZ do sądu?   Hirsch   2022-07-25
Świadoma ślepota Europy w sprawie palestyńskiej   Blum   2022-07-22
Narastająca obsesja antysemitów   Collier   2022-07-21
Model ajatollahów dla świata   Taheri   2022-07-19
Przesłanie Autonomii Palestyńskiej do dzieci: „Palestyna należy do Palestyńczyków od rzeki do morza”   Zilberdik   2022-07-15
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw”, w celu zniszczenia Izraela   Toameh   2022-07-13
Nazistowskie korzenie islamistycznej nienawiści   Herf   2022-07-12
Dlaczego Izrael nie powinien rozmawiać z AP   Rosenthal   2022-07-11
Turcja: Dżihad przeciwko Cyprowi   Bulut   2022-07-09
PA świętuje „polityczne zwycięstwo” nad UE   Marcus   2022-07-08
Komisja śledcza ONZ o “Okupowanych terytoriach palestyńskich” działa jak inkwizycja   Bayefsky   2022-07-04
Irański plan udaremnienia izraelsko-arabskiej normalizacji stosunków oraz dalszego rozszerzania rewolucji   Toameh   2022-07-03
Co kryje się za kłamstwem o izraelskim ‘apartheidzie’   Collier   2022-07-02
Analiza najnowszej propagandowej publikacji ONZ   Litman   2022-06-26
Izrael musi wydalić tego dyplomatę UE   Marcus   2022-06-21
Kwestia żydowska w wielkim świecie   Koraszewski   2022-06-11
Iran nie czeka na broń jądrową, by zdestabilizować Bliski Wschód   Toameh   2022-06-10
Turcja, terroryści i NATO   Bulut   2022-06-07
David Rovics o Dżanin 2002   Landes   2022-06-02
CNN znajduje swoich “tańczących Izraelczyków”   Collier   2022-05-31
Jeden majowy dzień — w Jerozolimie i Nowym Jorku   Chesler   2022-05-26
Krew Shireen abu Akleh jest na rękach Palestyńczyków   Rosenthal   2022-05-21
Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10
Iran mówi otwarcie – i powinniśmy uważnie słuchać     2022-05-08
Wspaniała wiadomość na Jom HaSzoah! Nie ma antysemitów!     2022-05-07
Czy umiemy wyobrazić sobie świat bez Izraela?   Tobin   2022-05-06
Allah sprowadził Żydów do Palestyny, żebyśmy mogli ich wykończyć     2022-05-04
Ramadan kończy się z hukiem   Blum   2022-05-02
Oni wszyscy mają krew na rękach   Collier   2022-04-21
W XXI wieku antysyjonizm znaczy antysemityzm   Tobin   2022-04-20
Jak USA utrwalają palestyńską przemoc   Blum   2022-04-19
Palestyńczycy popierają mordowanie przypadkowych Żydów     2022-04-18
Szaleństwa głębokiej wiary   Fitzgerald   2022-04-13
Intifada z okazji ramadanu?   Blum   2022-04-09
Nie nagradzajcie Palestyńczyków za nową falę terroru   Tobin   2022-04-05
Większość “Palestyńczyków” głosowałaby dziś na Hamas   Greenfield   2022-04-02
Dlaczego Stany Zjednoczone nadal płacą za antysemicką farsę w ONZ?   Tobin   2022-04-01
AP zachęcała do zamachu terrorystycznego w Beer Szewie… i nagrodzi go   Marcus   2022-03-29
Śpiew i taniec o “apartheidzie”: Infantylna @Amnesty jest obecnie taka sama jak inne antyizraelskie grupy     2022-03-22
Reportaż rosyjskiej telewizji o syryjskich żołnierzach zgłaszających się na ochotnika do walki wraz z Rosją przeciwko Ukrainie     2022-03-17
Obywatele właściwie poinformowani   Koraszewski   2022-03-16
Kłamstwo o dłuższej i silniejszej umowie z Iranem   Bard   2022-03-11
Biden rozbija złudzenia Izraela   Glick   2022-03-10
Electronic Intifada w pełni popiera Putina   Collier   2022-03-07
Propagandowy front Władimira Putina   Koraszewski   2022-03-07
Rosja: Iran jest naszym sojusznikiem, uczestniczymy w rozwijaniu jego projektu nuklearnego     2022-03-03
Chiny: To USA są winne ukraińskiego konfliktu     2022-03-02
„Apartheid” jest nową „okupacją” – terminem używanym w czysto propagandowych celach     2022-02-28
Czy Putin będzie strzelał do zakładników?   Rosenthal   2022-02-28
Lepszy kontrakt za pochwałę terroryzmu   Fitzgerald   2022-02-23
Nękanie w Judei i Samarii musi się zakończyć – ale kto nęka kogo?   Oz   2022-02-20
Nie ugłaskuj krokodyla “przebudzenia”     2022-02-18
Toksyczna szczodrość. Jak Europejczycy używają izraelskich NGO do destabilizowania Izraela   Altabef   2022-02-15
Losowy przykład nieuczciwości raportu Amnesty International     2022-02-14
Strategia Autonomii Palestyńskiej używania dzieci-żołnierzy przeciwko Izraelowi   Marcus   2022-02-13
Co naprawdę oznacza wspieranie „palestyńskiego pojednania”?   i Itamar Marcus   2022-02-12
Saudyjski dziennikarz o zerwaniu związków z Palestyńczykami   Fitzgerald   2022-02-11
Groza ujawnienia proizraelskiego stanowiska   Goska   2022-02-09
Neonazistowska fascynacja salafickim dżihadem   Wójcik   2022-02-08
Antysemici wszystkich krajów łączcie się   Koraszewski   2022-02-07
Palestyńscy najemnicy Iranu: Dżihad przeciw Izraelowi i Ameryce   Toameh   2022-02-06
Kościół, który promuje antysemityzm   Tobin   2022-02-04
Grupy terrorystyczne kochają Amnesty International, jako że kieruje się planami zniszczenia Izraela naszkicowanymi w Durban     2022-02-03
Amnesty wymyśla kolejną definicję apartheidu – tylko dla Izraela     2022-02-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk