Prawda

Środa, 6 grudnia 2023 - 01:30

« Poprzedni Następny »


Irański plan udaremnienia izraelsko-arabskiej normalizacji stosunków oraz dalszego rozszerzania rewolucji


Khaled Abu Toameh 2022-07-03

W ramach starań Iranu o udaremnienie normalizacji stosunków między krajami arabskimi a Izraelem, przywódca Hamasu Ismail Hanija udał się w zeszłym tygodniu do Bejrutu na rozmowy z sekretarzem generalnym Hezbollahu Hassanem Nasrallahem. Na zdjęciu: Nasrallah (R) spotyka się z Haniją w Bejrucie w Libanie 29 czerwca 2021 r. (Hezbollah Media Relations Unit)
W ramach starań Iranu o udaremnienie normalizacji stosunków między krajami arabskimi a Izraelem, przywódca Hamasu Ismail Hanija udał się w zeszłym tygodniu do Bejrutu na rozmowy z sekretarzem generalnym Hezbollahu Hassanem Nasrallahem. Na zdjęciu: Nasrallah (R) spotyka się z Haniją w Bejrucie w Libanie 29 czerwca 2021 r. (Hezbollah Media Relations Unit)

Iran i jego terrorystyczni pełnomocnicy zintensyfikowali wysiłki, aby sabotować nadchodzącą wizytę prezydenta USA Joe Bidena na Bliskim Wschodzie, która ma się odbyć w połowie lipca.


Doniesienia
, że Biden będzie próbował rozwijać stosunki izraelsko-saudyjskie i pośredniczyć w sojuszu wojskowym między Izraelem a wieloma krajami arabskimi, aby stawić czoła zagrożeniom i terrorowi ze strony Iranu i jego pełnomocników, spowodowały wysiłki sabotowania tej wizyty.


Według doniesień Biden planuje zorganizować konferencję regionalną w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej. Koalicja obejmie USA, Izrael i niektóre kraje arabskie, w tym państwa Zatoki, Egipt, Jordanię i Irak. „Nowy sojusz ma na celu powstrzymanie Iranu i w pierwszym etapie będzie oparty na systemie obrony powietrznej przed irańskimi rakietami i dronami szturmowymi oraz środki bezpieczeństwa cybernetycznego” – powiedział prof. Eytan Gilboa, ekspert ds. relacji amerykańsko-izraelskich.


Mułłowie w Teheranie i ich pełnomocnicy, tacy jak palestyńska grupa Hamas i libańska milicja Hezbollah, wydają się szczególnie zaniepokojeni ideą ustanowienia izraelsko-arabskiego sojuszu wojskowego zbudowanego na wzór NATO.


Wydają się również obawiać, że niektóre kraje arabskie, w tym Arabia Saudyjska, mogą dążyć do normalizacji swoich stosunków z Izraelem.


W ramach wysiłków na rzecz udaremnienia normalizacji stosunków między krajami arabskimi a Izraelem przywódca Hamasu Ismail Hanija udał się w zeszłym tygodniu do Bejrutu na rozmowy z sekretarzem generalnym Hezbollahu Hassanem Nasrallahem.


Wizyta Haniji w Bejrucie oburzyła wielu Libańczyków i Arabów, którzy wyrazili obawy, że sojusz Hamas-Hezbollah jeszcze bardziej zdestabilizuje Liban i przybliży go do konfrontacji wojskowej z Izraelem.


Według Hamasu, Hanija i Nasrallah „przeanalizowali wydarzenia polityczne w regionie i ich reperkusje dla sprawy palestyńskiej, a także niebezpieczeństwa normalizacji [stosunków między Izraelem a krajami arabskimi]”.


Hanija i Nasrallah podkreślali potrzebę „opracowania programu i osi oporu jako strategicznej opcji przywrócenia [palestyńskich] praw narodowych” – dodał .


Kiedy Hamas i Hezbollah mówią o „opracowaniu programu i osi oporu”, mają na myśli ataki terrorystyczne na Izrael. Te dwie grupy terrorystyczne mają dziesiątki tysięcy rakiet i pocisków, które w każdej chwili są gotowe do wystrzelenia w kierunku Izraela ze Strefy Gazy i Libanu.


Ali Barakeh, wysoki rangą urzędnik Hamasu, powiedział, że wizyta Haniji w Libanie ma na celu „konsultacje i koordynację” z Hezbollahem na temat sytuacji w regionie „w świetle rozmów o utworzeniu arabsko-amerykańskiego sojuszu w celu zmierzenia się z osią oporu”. Barakeh dodał:

„To naturalne, że palestyński ruch oporu konsultuje się z libańskim ruchem oporu w celu przeciwstawienia się amerykańsko-syjonistycznej polityce, która jest wroga naszemu narodowi i sprawie palestyńskiej”.

Odnosząc się do idei zbrojenia się przeciwko Iranowi w regionie, Hanija ostrzegł, że „to, co dzieje się w regionie, jest bardzo niebezpieczne i wykroczyło poza normalizację [stosunków] między krajami arabskimi a Izraelem”.


W przemówieniu przed Arabsko-Islamską Konferencją Narodową w Bejrucie 25 czerwca przywódca Hamasu powiedział :

„Normalizacja [stosunków z Izraelem] jest przestępstwem, ponieważ szkodzi Palestynie i Arabom; jest to próba zintegrowania syjonistycznego tworu z sojuszami w regionie. Ten plan jest wymierzony w ruch oporu w Palestynie i Libanie. Naród palestyński potrzebuje strategicznej głębi i jedności narodu arabskiego i islamskiego”.

Jest jasne, że Hanija i Nasrallah dążą do wykorzystania Libanu jako odskoczni nie tylko do ataku na Izrael, ale także jako bazy do zastraszania Arabii Saudyjskiej i innych Arabów, by unikali sojuszu z Izraelem przeciwko Iranowi.


Niektórzy Libańczycy wyrazili oburzenie, że ich prezydent Michel Aoun przyjął przywódcę Hamasu w pałacu prezydenckim w Bejrucie. Charles G. Hage, obywatel Libanu, napisał :

„W czasie, gdy szukamy sposobów, aby Libańczycy nie głodowali, czy ktoś może nam powiedzieć, w jaki sposób Liban odnosi korzyści z publicznego spotkania prezydenta Michela Aouna z szefem biura politycznego Hamasu, Ismailem Haniją? Hamas jest oskarżany o terroryzmu i zakazany w różnych krajach, które Liban prosi o pomoc. Czy Liban musi stać się nową Gazą?"

Wizyta Haniji w Libanie, według libańskiego dziennikarza Sawsana Mhanny, zbiegła się w czasie z wizytą saudyjskiego następcy tronu Mohammeda bin Salmana w Egipcie i Jordanii:

„W czasie, gdy Egipt i Jordania przyjmowały saudyjskiego następcę tronu Mohammeda bin Salmana, a także w czasie, gdy Egipt i Arabia Saudyjska podpisały 14 porozumień o wartości 7,7 miliarda dolarów, Bejrut przyjął przywódcę Hamasu Ismaila Haniję. Co byłoby, gdyby samolot księcia Mohammeda bin Salmana wylądował w Bejrucie? Co byłoby, gdyby Bejrut był wolny?"

Iran i jego pełnomocnicy współpracowali, aby zapobiec ustanowieniu antyirańskiego sojuszu wojskowego na Bliskim Wschodzie, napisał emiracki dziennikarz Mohamed Taki:

„Po przyspieszonych krokach arabskich w celu ustanowienia sojuszu na Bliskim Wschodzie, terrorysta Ismail Hanija udał się na spotkanie z terrorystą Hassanem Nasrallahem… Marionetki Iranu zawsze sprzeciwiają się jakiemukolwiek arabskiemu projektowi narodowemu i bezpieczeństwa”.

Najwyższy czas, aby Stany Zjednoczone zwróciły uwagę na to, że nie ma różnicy między różnymi terrorystycznymi marionetkami Iranu, zauważyła irańsko-amerykańska dziennikarka śledcza Lisa Daftari. „Kiedy administracja Bidena dowie się, że Hezbollah, Hamas, Al-Kaida, ISIS i reżim irański są takie same?” - zapytała Daftari.


„Iran okupuje Liban poprzez swoje potężne ramię, Hezbollah, który przejął kontrolę nad Libanem siłą irańskiej broni” – zauważyła libańska komentatorka polityczna Huda al-Husseini.

„Tę okupację uzasadniano absurdalnym twierdzeniem, że ta broń ma na celu narzucenie równowagi terroru z wrogiem izraelskim i zapobieżenie jego atakom, podczas gdy w rzeczywistości używano jej w sprawach czysto wewnętrznych do terroryzowania i zabijania”.

Al-Husseini podkreśliła, że Iran zacieśnił kontrolę nad Libanem po wojnie USA w Iraku w 2003 roku, pozbywając się premiera Libanu Rafika Haririego, który został następnie zabity.

„Hezbollah, który jest frakcją irańskich Strażników Rewolucji, przejął kontrolę nad instytucjami państwowymi… Iran spenetrował Syrię po wybuchu rewolucji przeciwko reżimowi w 2011 roku i Baszar Assad uciekł się do irańskich Strażników Rewolucji, by bronić tego, co pozostało z jego reżimu. Teheran wydał rozkaz Hezbollahowi, aby się zaangażował, popełnił najbardziej przerażające masakry, terroryzował przeciwników i przywrócił kontrolę armii [syryjskiej]. To sprawiło, że reżim syryjski znalazł się w uścisku Teheranu. Iran kontynuował swoje plany ekspansji poprzez swoją broń dla Hamasu w Gazie i Huti w Jemenie”.

W posunięciu odzwierciedlającym rosnące zaniepokojenie wtrącaniem się Iranu w wewnętrzne sprawy Libanu, kilku libańskich polityków oraz przywódców politycznych i religijnych wezwało społeczność międzynarodową do konfrontacji z Hezbollahem.


Żądają, by Hezbollah przekazał swoją broń armii libańskiej i przypomnieli społeczności międzynarodowej, że terrorystyczna milicja stała za zabójstwem Rafika Haririego. Poprosili również o rozmieszczenie armii libańskiej wzdłuż granicy z Izraelem, aby zapobiec kolejnej wojnie.


Wcześniej ta sama grupa Libańczyków ostrzegała, że Nasrallah nie powinien być odpowiedzialny za podejmowanie decyzji w sprawie wojny i pokoju w imieniu swoich panów w Iranie. Grupa wezwała również do zakończenia irańskiej „okupacji” Libanu.


Arabowie są ewidentnie świadomi niebezpieczeństw, jakie Iran i jego terrorystyczni pełnomocnicy stwarzają dla Libanu i innych krajów, zwłaszcza państw Zatoki. Wydają się również zaniepokojeni wzmożonymi wysiłkami Iranu, by wtrącać się w wewnętrzne sprawy krajów arabskich w ramach planu mułłów, który ma na celu rozszerzenie ich wpływów na cały Bliski Wschód.


Spotkanie przywódców Hamasu i Hezbollahu w Libanie powinno uruchomić dzwony alarmowe w Waszyngtonie: spotkanie pokazuje, że Iran wykorzystuje postrzeganą słabość administracji Bidena, nie stawiającej czoła grabieżczym planom mułłów w regionie.


Bez wątpienia spotkanie to odbyło się na polecenie Teheranu przed wizytą Bidena w Arabii Saudyjskiej i Izraelu. Dopiero okaże się, czy polityka ustępstw administracji Bidena wobec mułłów umożliwi Irańczykom i ich pełnomocnikom zdwojenie wysiłków w celu szerzenia ekspansji, terroryzmu i rozlewu krwi na całym Bliskim Wschodzie.


Iran’s Plan to Foil Israeli-Arab Normalization and to Keep Expanding the Revolution

Gatestone Institute, 28 czerwca 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 
Khaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj
Komentarze
1. Wątpię Marek Eyal 2022-07-03


Brunatna fala

Znalezionych 1382 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie akceptuj terroryzmu jako nowej normalności   Greenfield   2023-12-02
Od rzeki do morza   Herf   2023-11-30
Jedyna droga naprzód   Koraszewski   2023-11-29
Palestyńczycy są współwinni zbrodni Hamasu   Dershowitz   2023-11-28
Skrajne poparcie dla grupy terrorystycznej Hamasu i dla zagłady Izraela   Tawil   2023-11-27
Ludobójstwo i miliony jego obrońców   Koraszewski   2023-11-25
Al-Kaida na subkontynencie indyjskim     2023-11-25
Milczenie jest w rzeczywistości współudziałem   Pessin   2023-11-24
Globalne milczenie, kiedy Pakistan nakazuje przymusową deportację 1,7 miliona afgańskich uchodźców   Ahmad   2023-11-21
Marsz dla Palestyny był marszem skrajnie prawicowym   O'Neill   2023-11-20
List otwarty Żyda do świata zachodniego po ataku Hamasu na Izrael w 2023 r    Żyd   2023-11-20
Zrozumieć koszmar wojny w Gazie   Koraszewski   2023-11-19
Hamas jest postrzegany jako przedstawiciel Palestyńczyków   Marcus   2023-11-17
Dziennikarze pomagający terrorystom przyczyniają się do wprowadzenia nienawiści do Żydów do głównego nurtu   Tobin   2023-11-16
Zaciekłe podżeganie przez Al-Azhar: Pochwały dla palestyńskich bojówkarzy dżihadu; Losem Izraela jest zagłada; USA to największy szatan; Żydzi są potomkami małp i świń     2023-11-16
Human Rights Watch: Destrukcyjny program, symboliczna równowaga   Steinberg   2023-11-15
Plakaty przedstawiające porwane izraelskie dzieci powodują traumę wśród zwolenników Hamasu   Greenfield   2023-11-14
Rozwiązanie w postaci “dwóch państw”, żeby można było mordować Żydów   Tawil   2023-11-13
Rozgrzeszenie HamasuJak „przebudzeni” zachodni radykałowie stali się moralnymi spin doktorami Hamasu.   O'Neill   2023-11-12
Skąd biorą się zaprzeczenia potwornościom 7 października?   Glick   2023-11-11
Palestyna, czyli ostrze włóczni   Koraszewski   2023-11-11
Kolejna nowa wojna? Żołnierze, którzy ścinają głowy Ormianom są bohaterami Azerbejdżanu   Bulut   2023-11-10
Nie “tylko Hamas”   i Erielle Davidson   2023-11-09
Zlikwidowanie zbrodniarzy wojennych ratuje wszystkich   Bryen   2023-11-09
Popierają „Palestynę”, ponieważ nienawidzą Żydów   Tobin   2023-11-07
Mówimy „nie” hipokryzji i nienawiści UNICEF   Steinberg   2023-11-06
Kto powiedział, że Hamas nie reprezentuje Palestyńczyków?   Tawil   2023-11-04
Jak atak Hamasu zaskoczył Izrael   Greenfield   2023-11-03
Wojna z Źydami   Oren   2023-11-02
Negatywny wynik testu Hamasu   Landes   2023-11-02
Marzenie o aksamitnym Palestyńskim Państwie Hamasu i Innych   Koraszewski   2023-11-01
Powraca oszczerstwo o rytuale krwi   Dershowitz   2023-10-31
Jak Iran bezpośrednio wspierał atak Hamasu na Izrael   Toameh   2023-10-30
Który z nich powinien otrzymać pomoc humanitarną?   Pandavar   2023-10-29
Hamas, Israel i hipokryzja arabskich oraz innym muzułmańskich przywódców    Toameh   2023-10-28
To islam, głupczeNie chodzi tu o Izrael, kolonializm, globalizm czy kapitalizm; chodzi o islam.   Greenfield   2023-10-27
Barbarzyństwo Hamasu jest częścią tradycji arabskich pogromów   Julius   2023-10-27
Kim są cywile Gazy?   Bard   2023-10-26
Połowa amerykańskich wyborców poniżej 35. roku życia uważa, że masakry i gwałty na Żydach można uzasadnić     2023-10-25
Gwałt jako broń wojenna, tym razem w Izraelu. Dlaczego feministki milczą?   i Mandy Sanghera   2023-10-24
Cywile z Gazy potrzebują schronienia. Dlaczego świat arabski tego nie zapewni?   Jacoby   2023-10-23
Niemożliwe żądanie BidenaJego wizyta w Izraelu była pokazem dysonansu poznawczego.   Glick   2023-10-22
Nasze miasta i ulice są pełne nienawistników   Collier   2023-10-21
Polityczni i wojskowi przywódcy Iranu zachęcają Hamas do kontynuowania walki aż do osiągnięcia celu Iranu i Hamasu – zniszczenia Izraela     2023-10-20
Dlaczego Żydzi nie pozwolą się po prostu zabić?   O'Neill   2023-10-19
Wirusy tradycji, wirusy kłamstwa, wirusy umysłu   Koraszewski   2023-10-17
Hamas i Iran: rzeź Żydów przez dziesięciolecia   Toameh   2023-10-16
Drugie ludobójstwo Ormian   Bulut   2023-10-16
Iran jest mózgiem i rękami stojącymi za Hamasem     2023-10-14
To był zły tydzień dla tych, którzy twierdzą, że antysyjonizm nie jest antysemityzmem     2023-10-13
Wywiad funkcjonariusza Hamasu dla Russia Today     2023-10-12
Barbarzyński nihilizm „wolnej Palestyny” Nadszedł czas, abyśmy rozliczyli beznadziejność leżącą u podstaw arabskiej i zachodniej ideologii „wyzwolenia”.   Mansour   2023-10-12
Ideologia masowego morderstwa   Herf   2023-10-11
„Umiarkowana” Autonomia Palestyńska stoi zdecydowanie po stronie masowych morderców i gwałcicieli     2023-10-11
Al-Azhar wyraża uznanie dla terroryzmu Hamasu     2023-10-10
Palestyńskie deklaracje w dniu napaści na Izrael     2023-10-09
Kolejna wojna przeciw Żydom   Koraszewski   2023-10-08
Autonomia Palestyńska przyznaje, że nie ma „izraelskiej okupacji”   Flatow   2023-10-07
Gdzie są palestyńskie ustępstwa na rzecz pokoju?   Tawil   2023-10-05
Dlaczego Hamas wysyła Palestyńczyków na śmierć na granicy z Izraelem?   Toameh   2023-10-03
Palestyńczycy: Izraelskie ustępstwa są oznaką słabości   Tawil   2023-10-02
Kult „antysyjonizmu”   Tabarovsky   2023-10-01
Kolejne palestyńskie marzenie   Ibrahim   2023-09-29
Dlaczego lekceważą trudną sytuację Palestyńczyków w Libanie?   Eid   2023-09-27
Terror palestyński jest wojną religijną na rzecz Allaha przeciwko Żydom. ONZ musi uznać Izraelczyków zamordowanych przez Palestyńczyków za ofiary przemocy na tle religijnym   Marcus   2023-09-26
“Żyd zachowuje się źle” – sfilmujmy to   Collier   2023-09-25
Abbas już wcześniej powiedział to wszystko     2023-09-24
Wątpliwy związek między edukacją a antysemityzmem   Jacoby   2023-09-23
ARABSKA gazeta wychodząca W LONDYNIE PROPAGUJE ANTYSEMITYZM I WSPARCIE DLA TERRORU     2023-09-19
YouTube  i polscy neonaziści     2023-09-19
Celem palestyńskiego procesu pokojowego było zwiększenie terroryzmu   Marcus   2023-09-17
Jak zostać stypendystą podoktoranckim w Columbii? Napisz 341 stron antyizraelskiego bełkotu!     2023-09-13
Irańska strategia brania zachodnich zakładników   A. Savyon*   2023-09-13
22 lata od 9/11 i napięcie wciąż narasta – dżihadyści czekają na kolejną szansę   Stalinsky   2023-09-12
Jak palestyńskie dziecko zostaje terrorystą?   Flatow   2023-09-10
Nazistowskie przemówienie w Ramallah ilustruje szerszą historię   Glick   2023-09-09
Abbas: Hitler walczył z europejskimi Żydami z powodu ich lichwiarstwa     2023-09-08
HRW zamazuje dowody udziału nieletnich w palestyńskim terroryzmie     2023-09-06
Naziści nadali nienawiści do Żydów akademickie oblicze. Ich spadkobiercy mają „Instytut krytycznych badań nad syjonizmem”     2023-09-04
Którymi drogami powraca nazizm?   Koraszewski   2023-09-03
“Washington Post” o “dobrych” terrorystach   Tawil   2023-09-01
Syria, kraj zgubiony w wiadomościach   Taheri   2023-09-01
Walka Indii z dżihadem   Bulut   2023-08-31
Kilka uwag o palestyńskiej fladze   Collier   2023-08-30
Obwinianie wyłącznie Izraela za problemy psychiczne w Strefie Gazy jest po prostu kolejną formą nienawiści do Żydów     2023-08-29
Norweg melduje Radzie Bezpieczeństwa   Koraszewski   2023-08-27
Irański IRGC przechwala się sukcesami wśród Palestyńczyków i Hezbollahu   Frantzman   2023-08-26
Dlaczego nowe palestyńskie rakiety mają znaczenieMogą wyrządzić znacznie więcej szkód niż karabin czy nóż.   Flatow   2023-08-25
„Musimy prowadzić ‘Wielki Dżihad’, żeby zbudować Wielki Iran”     2023-08-25
Prawdziwe słonie w salonie (edycja 2023)     2023-08-17
Palestyńczycy wołają o pomoc   Tawil   2023-08-15
Czy nikt nie pyta, dlaczego w Dżenin jest obóz dla uchodźców?   Bard   2023-08-14
Kara śmierci dla mordercy i tolerancja dla jego propagandy   Stalinsky   2023-08-11
Przykład tego, jak środowisko akademickie tworzy antyizraelską narrację z kłamstw     2023-08-10
Dlaczego MEMRI przestał używać usługi Cloudflare i dlaczego rząd USA powinien zrobić to samo   Stalinsky   2023-08-09
Finansowana przez Unię Europejską edukacja do dżihadu i męczeństwa   Tawil   2023-08-05
Abbas po raz kolejny mówi Palestyńczykom, żeby poszli do diabła     2023-08-04
Pamiętając, co dzieje się, kiedy Żydzi polegają na innych   Amos   2023-08-03
Rosnące zagrożenie północnego Izraela przez Hezbollah   Lax   2023-08-02
Jeden news dziennie   Koraszewski   2023-08-01

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk