Prawda

Wtorek, 29 listopada 2022 - 01:16

« Poprzedni Następny »


Irański plan udaremnienia izraelsko-arabskiej normalizacji stosunków oraz dalszego rozszerzania rewolucji


Khaled Abu Toameh 2022-07-03

W ramach starań Iranu o udaremnienie normalizacji stosunków między krajami arabskimi a Izraelem, przywódca Hamasu Ismail Hanija udał się w zeszłym tygodniu do Bejrutu na rozmowy z sekretarzem generalnym Hezbollahu Hassanem Nasrallahem. Na zdjęciu: Nasrallah (R) spotyka się z Haniją w Bejrucie w Libanie 29 czerwca 2021 r. (Hezbollah Media Relations Unit)
W ramach starań Iranu o udaremnienie normalizacji stosunków między krajami arabskimi a Izraelem, przywódca Hamasu Ismail Hanija udał się w zeszłym tygodniu do Bejrutu na rozmowy z sekretarzem generalnym Hezbollahu Hassanem Nasrallahem. Na zdjęciu: Nasrallah (R) spotyka się z Haniją w Bejrucie w Libanie 29 czerwca 2021 r. (Hezbollah Media Relations Unit)

Iran i jego terrorystyczni pełnomocnicy zintensyfikowali wysiłki, aby sabotować nadchodzącą wizytę prezydenta USA Joe Bidena na Bliskim Wschodzie, która ma się odbyć w połowie lipca.


Doniesienia
, że Biden będzie próbował rozwijać stosunki izraelsko-saudyjskie i pośredniczyć w sojuszu wojskowym między Izraelem a wieloma krajami arabskimi, aby stawić czoła zagrożeniom i terrorowi ze strony Iranu i jego pełnomocników, spowodowały wysiłki sabotowania tej wizyty.


Według doniesień Biden planuje zorganizować konferencję regionalną w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej. Koalicja obejmie USA, Izrael i niektóre kraje arabskie, w tym państwa Zatoki, Egipt, Jordanię i Irak. „Nowy sojusz ma na celu powstrzymanie Iranu i w pierwszym etapie będzie oparty na systemie obrony powietrznej przed irańskimi rakietami i dronami szturmowymi oraz środki bezpieczeństwa cybernetycznego” – powiedział prof. Eytan Gilboa, ekspert ds. relacji amerykańsko-izraelskich.


Mułłowie w Teheranie i ich pełnomocnicy, tacy jak palestyńska grupa Hamas i libańska milicja Hezbollah, wydają się szczególnie zaniepokojeni ideą ustanowienia izraelsko-arabskiego sojuszu wojskowego zbudowanego na wzór NATO.


Wydają się również obawiać, że niektóre kraje arabskie, w tym Arabia Saudyjska, mogą dążyć do normalizacji swoich stosunków z Izraelem.


W ramach wysiłków na rzecz udaremnienia normalizacji stosunków między krajami arabskimi a Izraelem przywódca Hamasu Ismail Hanija udał się w zeszłym tygodniu do Bejrutu na rozmowy z sekretarzem generalnym Hezbollahu Hassanem Nasrallahem.


Wizyta Haniji w Bejrucie oburzyła wielu Libańczyków i Arabów, którzy wyrazili obawy, że sojusz Hamas-Hezbollah jeszcze bardziej zdestabilizuje Liban i przybliży go do konfrontacji wojskowej z Izraelem.


Według Hamasu, Hanija i Nasrallah „przeanalizowali wydarzenia polityczne w regionie i ich reperkusje dla sprawy palestyńskiej, a także niebezpieczeństwa normalizacji [stosunków między Izraelem a krajami arabskimi]”.


Hanija i Nasrallah podkreślali potrzebę „opracowania programu i osi oporu jako strategicznej opcji przywrócenia [palestyńskich] praw narodowych” – dodał .


Kiedy Hamas i Hezbollah mówią o „opracowaniu programu i osi oporu”, mają na myśli ataki terrorystyczne na Izrael. Te dwie grupy terrorystyczne mają dziesiątki tysięcy rakiet i pocisków, które w każdej chwili są gotowe do wystrzelenia w kierunku Izraela ze Strefy Gazy i Libanu.


Ali Barakeh, wysoki rangą urzędnik Hamasu, powiedział, że wizyta Haniji w Libanie ma na celu „konsultacje i koordynację” z Hezbollahem na temat sytuacji w regionie „w świetle rozmów o utworzeniu arabsko-amerykańskiego sojuszu w celu zmierzenia się z osią oporu”. Barakeh dodał:

„To naturalne, że palestyński ruch oporu konsultuje się z libańskim ruchem oporu w celu przeciwstawienia się amerykańsko-syjonistycznej polityce, która jest wroga naszemu narodowi i sprawie palestyńskiej”.

Odnosząc się do idei zbrojenia się przeciwko Iranowi w regionie, Hanija ostrzegł, że „to, co dzieje się w regionie, jest bardzo niebezpieczne i wykroczyło poza normalizację [stosunków] między krajami arabskimi a Izraelem”.


W przemówieniu przed Arabsko-Islamską Konferencją Narodową w Bejrucie 25 czerwca przywódca Hamasu powiedział :

„Normalizacja [stosunków z Izraelem] jest przestępstwem, ponieważ szkodzi Palestynie i Arabom; jest to próba zintegrowania syjonistycznego tworu z sojuszami w regionie. Ten plan jest wymierzony w ruch oporu w Palestynie i Libanie. Naród palestyński potrzebuje strategicznej głębi i jedności narodu arabskiego i islamskiego”.

Jest jasne, że Hanija i Nasrallah dążą do wykorzystania Libanu jako odskoczni nie tylko do ataku na Izrael, ale także jako bazy do zastraszania Arabii Saudyjskiej i innych Arabów, by unikali sojuszu z Izraelem przeciwko Iranowi.


Niektórzy Libańczycy wyrazili oburzenie, że ich prezydent Michel Aoun przyjął przywódcę Hamasu w pałacu prezydenckim w Bejrucie. Charles G. Hage, obywatel Libanu, napisał :

„W czasie, gdy szukamy sposobów, aby Libańczycy nie głodowali, czy ktoś może nam powiedzieć, w jaki sposób Liban odnosi korzyści z publicznego spotkania prezydenta Michela Aouna z szefem biura politycznego Hamasu, Ismailem Haniją? Hamas jest oskarżany o terroryzmu i zakazany w różnych krajach, które Liban prosi o pomoc. Czy Liban musi stać się nową Gazą?"

Wizyta Haniji w Libanie, według libańskiego dziennikarza Sawsana Mhanny, zbiegła się w czasie z wizytą saudyjskiego następcy tronu Mohammeda bin Salmana w Egipcie i Jordanii:

„W czasie, gdy Egipt i Jordania przyjmowały saudyjskiego następcę tronu Mohammeda bin Salmana, a także w czasie, gdy Egipt i Arabia Saudyjska podpisały 14 porozumień o wartości 7,7 miliarda dolarów, Bejrut przyjął przywódcę Hamasu Ismaila Haniję. Co byłoby, gdyby samolot księcia Mohammeda bin Salmana wylądował w Bejrucie? Co byłoby, gdyby Bejrut był wolny?"

Iran i jego pełnomocnicy współpracowali, aby zapobiec ustanowieniu antyirańskiego sojuszu wojskowego na Bliskim Wschodzie, napisał emiracki dziennikarz Mohamed Taki:

„Po przyspieszonych krokach arabskich w celu ustanowienia sojuszu na Bliskim Wschodzie, terrorysta Ismail Hanija udał się na spotkanie z terrorystą Hassanem Nasrallahem… Marionetki Iranu zawsze sprzeciwiają się jakiemukolwiek arabskiemu projektowi narodowemu i bezpieczeństwa”.

Najwyższy czas, aby Stany Zjednoczone zwróciły uwagę na to, że nie ma różnicy między różnymi terrorystycznymi marionetkami Iranu, zauważyła irańsko-amerykańska dziennikarka śledcza Lisa Daftari. „Kiedy administracja Bidena dowie się, że Hezbollah, Hamas, Al-Kaida, ISIS i reżim irański są takie same?” - zapytała Daftari.


„Iran okupuje Liban poprzez swoje potężne ramię, Hezbollah, który przejął kontrolę nad Libanem siłą irańskiej broni” – zauważyła libańska komentatorka polityczna Huda al-Husseini.

„Tę okupację uzasadniano absurdalnym twierdzeniem, że ta broń ma na celu narzucenie równowagi terroru z wrogiem izraelskim i zapobieżenie jego atakom, podczas gdy w rzeczywistości używano jej w sprawach czysto wewnętrznych do terroryzowania i zabijania”.

Al-Husseini podkreśliła, że Iran zacieśnił kontrolę nad Libanem po wojnie USA w Iraku w 2003 roku, pozbywając się premiera Libanu Rafika Haririego, który został następnie zabity.

„Hezbollah, który jest frakcją irańskich Strażników Rewolucji, przejął kontrolę nad instytucjami państwowymi… Iran spenetrował Syrię po wybuchu rewolucji przeciwko reżimowi w 2011 roku i Baszar Assad uciekł się do irańskich Strażników Rewolucji, by bronić tego, co pozostało z jego reżimu. Teheran wydał rozkaz Hezbollahowi, aby się zaangażował, popełnił najbardziej przerażające masakry, terroryzował przeciwników i przywrócił kontrolę armii [syryjskiej]. To sprawiło, że reżim syryjski znalazł się w uścisku Teheranu. Iran kontynuował swoje plany ekspansji poprzez swoją broń dla Hamasu w Gazie i Huti w Jemenie”.

W posunięciu odzwierciedlającym rosnące zaniepokojenie wtrącaniem się Iranu w wewnętrzne sprawy Libanu, kilku libańskich polityków oraz przywódców politycznych i religijnych wezwało społeczność międzynarodową do konfrontacji z Hezbollahem.


Żądają, by Hezbollah przekazał swoją broń armii libańskiej i przypomnieli społeczności międzynarodowej, że terrorystyczna milicja stała za zabójstwem Rafika Haririego. Poprosili również o rozmieszczenie armii libańskiej wzdłuż granicy z Izraelem, aby zapobiec kolejnej wojnie.


Wcześniej ta sama grupa Libańczyków ostrzegała, że Nasrallah nie powinien być odpowiedzialny za podejmowanie decyzji w sprawie wojny i pokoju w imieniu swoich panów w Iranie. Grupa wezwała również do zakończenia irańskiej „okupacji” Libanu.


Arabowie są ewidentnie świadomi niebezpieczeństw, jakie Iran i jego terrorystyczni pełnomocnicy stwarzają dla Libanu i innych krajów, zwłaszcza państw Zatoki. Wydają się również zaniepokojeni wzmożonymi wysiłkami Iranu, by wtrącać się w wewnętrzne sprawy krajów arabskich w ramach planu mułłów, który ma na celu rozszerzenie ich wpływów na cały Bliski Wschód.


Spotkanie przywódców Hamasu i Hezbollahu w Libanie powinno uruchomić dzwony alarmowe w Waszyngtonie: spotkanie pokazuje, że Iran wykorzystuje postrzeganą słabość administracji Bidena, nie stawiającej czoła grabieżczym planom mułłów w regionie.


Bez wątpienia spotkanie to odbyło się na polecenie Teheranu przed wizytą Bidena w Arabii Saudyjskiej i Izraelu. Dopiero okaże się, czy polityka ustępstw administracji Bidena wobec mułłów umożliwi Irańczykom i ich pełnomocnikom zdwojenie wysiłków w celu szerzenia ekspansji, terroryzmu i rozlewu krwi na całym Bliskim Wschodzie.


Iran’s Plan to Foil Israeli-Arab Normalization and to Keep Expanding the Revolution

Gatestone Institute, 28 czerwca 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 
Khaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Wątpię Marek Eyal 2022-07-03


Brunatna fala

Znalezionych 1143 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

BDS jest wściekły, bo Izrael i Jordania zgadzają się na rekultywację granicznej rzeki   Fitzgerald   2022-11-28
Podwójna gra Kataru z islamistami na boisku   Toameh   2022-11-27
Przebudzony antysemityzm, książka Davida Bernsteina   Levick   2022-11-25
Opowieść o dwóch terrorach   Hirsch   2022-11-24
Ostrzeżenie dla czytelnika książki   Landes   2022-11-23
Syjonistyczne dziki napadają na Palestyńczyków     2022-11-22
Jeśli chodzi o Izrael, propaganda triumfuje nad faktami   Yemini   2022-11-21
Izraelożercy kłamią statystyką     2022-11-18
Palestyńskie odrzucenie prawa Izraela do istnienia   Hirsch   2022-11-16
Palestyński antysemityzm nie ma ukrytej filozofii – to po prostu czysta nienawiść do Żydów     2022-11-15
Kłamstwa i bezkompromisowy antysemityzm ze strony „Komisji Śledczej” ONZ   Bayefsky   2022-11-12
Palestyńczycy: dlaczego ignoruje się ataki na chrześcijan?   Toameh   2022-11-09
Hidżab, fizyka i ”śmierć Ameryce”   Koraszewski   2022-11-06
Pionki Putina w Sojuszu NATO? Jak Zachód ośmiela Erdoğana   Bekdil   2022-11-05
Raport specjalnej sprawozdawczyni ONZ, Franceski Albanese to antysyjonistyczna propaganda w sowieckim stylu     2022-11-03
Twitter ucisza mnie, stając po stronie antysemitów   Collier   2022-11-02
Jak Amerykanie i Europejczycy ośmielają palestyński terroryzm   Tawil   2022-11-01
Izrael zaoferował pokój w 2000 roku, a jego obywatele do dziś giną   Levick   2022-10-31
Ohydne, antysemickie oszczerstwo z 1969 roku rzucane przez aktywistów Fatahu i ludzi lewicy: „Szalom & Napalm”     2022-10-27
ONZ daje mistrzowski pokaz antysemityzmu   Bayefsky   2022-10-26
Terroryści ISIS grasują w Turcji nadal niewoląc porwane kobiety   Bulut   2022-10-25
Przypisy Komisji Śledczej ONZ zdradzają jej kłamstwa     2022-10-24
Co się dzieje, gdy oferujesz Palestyńczykom państwo?   Flatow   2022-10-23
Francesca Albanese, specjalna sprawozdawczyni ONZ, absurdalnie udaje, że jest obiektywna     2022-10-20
Oddajcie jej kurdyjskie imię: Jina Amini   Mahjar-Barducci   2022-10-19
“Stan wyjątkowy” Cypru: Turcja używa masowej nielegalnej imigracji jako broni   Bulut   2022-10-17
Amerykańska lewica i prawica oskarżają się wzajem o antysemityzm, chowając pod dywan swój własny   Tobin   2022-10-16
Kardynał Wielkiej Brytanii mówi Liz Truss, by nie przenosiła ambasady Wielkiej Brytanii do Jerozolimy   Fitzgerald   2022-10-15
Czy palestyński dziennikarz @HosanSalemG jest antypalestyńskim rasistą, kiedy mówi, że wszyscy palestyńscy dziennikarze popierają terror?     2022-10-13
Abbas domaga się od ONZ cofnięcia wskazówek zegara   Hirsch   2022-10-10
Co złego to Żydzi, czyli świat w coraz szybszym tempie wraca w stare koleiny   Koraszewski   2022-10-06
“Partner pokoju” Izraela morduje Izraelczyków   Toameh   2022-10-04
Palestyńczycy przymilają się do Arabów, którzy zabijają Palestyńczyków   Toameh   2022-09-28
Niemcy, obudźcie się! Czy wiecie, że finansujecie zaprzeczanie Holokaustowi?   Marcus   2022-09-27
Prześladowania chrześcijan: “Te ataki mają rasistowskie, religijne motywacje”   Ibrahim   2022-09-23
Zachodnia reakcja na przywódców Iranu zaprzeczających Holocaustowi   Frantzman   2022-09-21
Palestynizm: ideologia i tożsamość   Rosenthal   2022-09-20
Dla niego pokój oznacza zabijanie Żydów   Tawil   2022-09-19
Jak “Le Monde”, “gazeta, którą wszyscy czytają”, omawia Izrael i Palestyńczyków   Fitzgerald   2022-09-16
Powiedziałem prawdę o “Palestynie” – i oto, co się zdarzyło   Collier   2022-09-11
Kiedy nie masz historii, to ją sobie wymyśl   Hirsch   2022-09-10
Żydowscy antysyjonisci próbują legitymizować antysemityzm   Tobin   2022-09-09
Palestyńczycy są  gotowi na wojnę naziemną     2022-09-07
“Tam w nich uderzymy”: Masakra w Monachium i jej następstwa   Kemp   2022-09-05
Nietolerowanie prawdy w ONZ   Bard   2022-09-04
Teheran debatuje o bombie   Taheri   2022-09-03
Zmiana klimatu: najnowsze usprawiedliwienie mordowania chrześcijan   Ibrahim   2022-08-31
Masakra w Monachium 50 lat później   Jacoby   2022-08-31
Zapomnij o wolności słowa: fatwa przeciwko Rushdiemu zwycięża   Meotti   2022-08-27
Iran przygotowuje się do wyeliminowania Izraela – zaraz po podpisaniu umowy z Iranem   Toameh   2022-08-26
Administracja Bidena i Iran atakujący Rushdiego   Toameh   2022-08-24
Walki w Gazie nie zmieniają niczego w walce o wizerunek Izraela   Tobin   2022-08-21
Dlaczego świat nie będzie przejmował się kłamstwem Abbasa o holokauście   Tobin   2022-08-19
Ziemia uderzyła nas w nos   Koraszewski   2022-08-15
Dlaczego Hillary Clinton nazwała to „palestyńskim znęcaniem się nad dziećmi”   Flatow   2022-08-14
Jak media “równoważąc” próbują ukryć prawdę     2022-08-12
Antysemicki „śledczy” Rady Praw Człowieka ONZ mówi głośno to, co przemilczane   Tobin   2022-08-11
Gaza: Ci co zawsze, potępiają Izrael   Kemp   2022-08-08
Komisja Śledcza twierdzi, że podstawą prawną istnienia Izraela jest Rezolucja 181 Zgromadzenia Ogólnego ONZ. To nie jest prawdą. (Ale kłamią, bo są przeciwko Izraelowi)     2022-08-06
Pierwsza połowa 2022 r.: arabscy terroryści dokonali ponad 3700 ataków na Izraelczyków   Savir   2022-08-05
Mohammed El-Kurd, reporter narodu  “Palestyny”   Fitzgerald   2022-08-01
Film “Pamiętaj Bagdad” (2017)   Julius   2022-07-30
Anne Frank zdradzona raz jeszcze   Collier   2022-07-28
Palestyńskie kłamstwa (zbudowane na żydowskiej krwi)   Collier   2022-07-26
Czy Palestyńczycy zamierzają pozwać Ligę Narodów lub ONZ do sądu?   Hirsch   2022-07-25
Świadoma ślepota Europy w sprawie palestyńskiej   Blum   2022-07-22
Narastająca obsesja antysemitów   Collier   2022-07-21
Model ajatollahów dla świata   Taheri   2022-07-19
Przesłanie Autonomii Palestyńskiej do dzieci: „Palestyna należy do Palestyńczyków od rzeki do morza”   Zilberdik   2022-07-15
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw”, w celu zniszczenia Izraela   Toameh   2022-07-13
Nazistowskie korzenie islamistycznej nienawiści   Herf   2022-07-12
Dlaczego Izrael nie powinien rozmawiać z AP   Rosenthal   2022-07-11
Turcja: Dżihad przeciwko Cyprowi   Bulut   2022-07-09
PA świętuje „polityczne zwycięstwo” nad UE   Marcus   2022-07-08
Komisja śledcza ONZ o “Okupowanych terytoriach palestyńskich” działa jak inkwizycja   Bayefsky   2022-07-04
Irański plan udaremnienia izraelsko-arabskiej normalizacji stosunków oraz dalszego rozszerzania rewolucji   Toameh   2022-07-03
Co kryje się za kłamstwem o izraelskim ‘apartheidzie’   Collier   2022-07-02
Analiza najnowszej propagandowej publikacji ONZ   Litman   2022-06-26
Izrael musi wydalić tego dyplomatę UE   Marcus   2022-06-21
Kwestia żydowska w wielkim świecie   Koraszewski   2022-06-11
Iran nie czeka na broń jądrową, by zdestabilizować Bliski Wschód   Toameh   2022-06-10
Turcja, terroryści i NATO   Bulut   2022-06-07
David Rovics o Dżanin 2002   Landes   2022-06-02
CNN znajduje swoich “tańczących Izraelczyków”   Collier   2022-05-31
Jeden majowy dzień — w Jerozolimie i Nowym Jorku   Chesler   2022-05-26
Krew Shireen abu Akleh jest na rękach Palestyńczyków   Rosenthal   2022-05-21
Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10
Iran mówi otwarcie – i powinniśmy uważnie słuchać     2022-05-08
Wspaniała wiadomość na Jom HaSzoah! Nie ma antysemitów!     2022-05-07
Czy umiemy wyobrazić sobie świat bez Izraela?   Tobin   2022-05-06
Allah sprowadził Żydów do Palestyny, żebyśmy mogli ich wykończyć     2022-05-04
Ramadan kończy się z hukiem   Blum   2022-05-02
Oni wszyscy mają krew na rękach   Collier   2022-04-21
W XXI wieku antysyjonizm znaczy antysemityzm   Tobin   2022-04-20
Jak USA utrwalają palestyńską przemoc   Blum   2022-04-19
Palestyńczycy popierają mordowanie przypadkowych Żydów     2022-04-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk