Prawda

Poniedziałek, 14 czerwca 2021 - 05:49

« Poprzedni Następny »


Idea tak głupia, że tylko publicysta „Guardiana” może w nią wierzyć


Adam Levick 2021-04-25

Teheran. Żołnierze Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej oddają hołd swoim przywódcom nazistowskim salutem.
Teheran. Żołnierze Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej oddają hołd swoim przywódcom nazistowskim salutem.

Parafrazując George’a Orwella, niektóre twierdzenia są tak oczywiście głupie, że tylko publicysta „Guardiana” może w nie wierzyć.


Artykuł w “Guardianie” autorstwa ich stałego publicysty, Simona Tisdalla, (Shadow warrior: Benjamin Netanyahu takes a dangerous gamble with Iran, 18 kwietnia) zaczyna się od następującego akapitu:


W regionie słynnym z podżegaczy wojennych i tyranów, kto jest dzisiaj najniebezpieczniejszym człowiekiem na Bliskim Wschodzie? Nie Baszar al-Assad, izolowany gauleiter Damaszku. Nie skompromitowany Mohammed bin Salman, książęcy saudyjski kat. Nawet nie główny mizoginista Turcji, Recep Tayyip Erdoğan, lokalny despota. Wystąp, Benjaminie Netanjahu, niewątpliwie najbardziej przekonujący kandydat do tytułu “niebezpieczny człowiek”. Premier Izraela przeszedł ostatnio samego siebie, grożąc wojną z Iranem, wydając rozkazy ataków, zabijając wybitnego naukowca, sabotując międzynarodowe naprawianie stosunków i sprzeciwiając się USA, niezbywalnemu sojusznikowi swojego kraju.

Najpierw, pokrótce przyjrzyjmy się otwierającemu “dossier” Tisdalla o człowieku, który „najbardziej zagraża pokojowi” na Bliskim Wschodzie.


Tisdall twierdzi, że Izrael, za rządów Netanjahu, zabił “wybitnego naukowca”. Jednak człowiek, o którego chodzi, Mohsen Fakhrizadeh, nie był tylko „naukowcem”. Był czołowym naukowcem od broni jądrowej i członkiem Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej Iranu, uznanego przez USA za organizację terrorystyczną, która szkoliła grupy terrorystyczne, takie jak Hezbollah i Islamski Dżihad, dostarczała schronienia  Al-Kaidzie i mordowała Amerykanów.


Źródłem, za którym Tisdall twierdzi, że Netanjahu groził Iranowi wojną, jest artykuł w “Guardianie” autorstwa ich bliskowschodniego korespondenta, Martina Chulova, który niczego takiego nie powiedział. W artykule (Israel appears to confirm it carried out cyberattack on Iran nuclear facility, 11 kwietnia) znajduje się jedynie następujący cytat wypowiedzi izraelskiego przywódcy:

Izraelski premier Benjamin Netanjahu powiedział później w niedzielę, że “walka przeciwko Iranowi i jego marionetkom oraz irańskim staraniom zbrojeniowym jest olbrzymią misją”.


“Sytuacja, jaka istnieje dzisiaj, niekoniecznie będzie sytuacją, jaka zaistnieje jutro” – dodał bez dalszych wyjaśnień.

Nie wygląda to na równoznaczne z grożeniem wojną.


Ponadto, oskarżanie Izraela o grożenie Iranowi wojną jest całkowitym odwróceniem rzeczywistości, ponieważ polityczni i wojskowi przywódcy w teokratycznej republice Iranu wielokrotnie grozili, że unicestwią państwo żydowskie. Istnieją niezliczone przykłady takich jawnych gróźb, które datują się wstecz do założycielskiej ideologii Republiki Islamskiej. W zeszłym roku, najwyższy przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei, nazwał Izrael “rakowatym guzem”, który trzeba zniszczyć, co jest odmianą retoryki o „wyeliminowaniu Izraela”, której wielokrotnie używał w mediach społecznościowych. Niemniej, dla Tisdalla, Chamenei, który głosi negację Holocaustu, a równocześnie podżega do kolejnej zagłady, najwyraźniej należy do umiarkowanego obozu w irańskiej polityce, co można zobaczyć w tym zdaniu z artykułu:  

Ajatollah Ali Chamenei, najwyższy przywódca Iranu, przeważył nad twardogłowymi i poinstruował negocjatorów, by nie odchodzili od rozmów w Wiedniu.

W odróżnieniu od niszczycielskiej retoryki Teheranu i jego terrorystycznej działalności w całym regionie militarne działania Izraela, jak również słowa jego politycznych przywódców skupiają się wyłącznie na powstrzymaniu Iranu przed zwiększaniem jego wojskowej obecności wokół granic Izraela i, oczywiście, przeszkodzeniu w zbudowaniu broni jądrowej – a ten cel Izraela podziela znaczna część społeczności międzynarodowej.


Według raportów Departamentu Stanu USA, również za czasu prezydentury Baracka Obamy, Iran był czołowym sponsorem terroryzmu na świecie, włącznie z ich “wsparciem dla Hezbollahu, palestyńskich grup terrorystycznych w Gazie i rozmaitych grup w Syrii, Iraku i na całym Bliskim Wschodzie” oraz autorem rozmaitych innych aktów terrorystycznych, które “tworzą niestabilność na Bliskim Wschodzie”. 


Tutaj jest fragment ostatniego raportu Departamentu Stanu:

[Irański] reżim brał bezpośredni udział w organizowaniu terroryzmu poprzez IRGC i ministerstwo wywiadu i bezpieczeństwa, włącznie ze spiskami w ostatnich latach w Ameryce Północnej i Południowej, Europie, na Bliskim Wschodzie, w Azji i Afryce. Teheran także nadal pozwalał sieciom Al-Kaidy na działanie w Iranie, wysyłając pieniądze i wojowników do stref konfliktów w Afganistanie i Syrii i nadal pozwala członkom Al-Kaidy na przebywanie w kraju. Wreszcie, reżim irański nadal podżega do przemocy, zarówno bezpośrednio, jak przez swoje marionetki, w Bahrajnie, Iraku, Libanie, Syrii i Jemenie.

W Wielkiej Brytanii raport Parliament Foreign Affairs Committee kończył się wnioskiem, że działania IRGC Iranu “spełniają kryteria proskrypcji według Terrorism Act 2000, z powodu jego wyraźnego i trwającego wsparcia dla terrorystów i grup nie państwowych, które działają na rzecz podważenia stabilności w regionie”. W raporcie rekomendowano “zakazanie tej organizacji jako całości”.


Jak to zwięźle ujął zdecydowanie lewicowy, popierający umowę nuklearną z Iranem think tank, Center for American Progress: “Odciski palców Teheranu można zobaczyć w dosłownie wszystkich konfliktach regionu“:

Dostarcza pocisków i rakiet Hezbollahowi w Libanie i Hamasowi na palestyńskich terytoriach, które następnie zostają wystrzelone na Izrael. Iran zaopatruje reżim Assada w pieniądze, irańskich żołnierzy i cudzoziemskich szyickich członków milicji oraz wspiera sekciarskie milicje w Iraku, które podważają władzę rządu w Bagdadzie.  Teheran jest też oskarżony o dostarczanie broni rebeliantom Huti, którzy przechwycili panowanie nad znaczną częścią Jemenu.  

Co więc mówi Tisdall o sponsorowanym przez Iran terroryzmie w regionie i groźbach unicestwienia jedynego państwa żydowskiego? Nic, absolutnie nic. Dosłownie nie ma w jego artykule ani słowa poświęconego tym sprawom.


To, co napisaliśmy o Tisdallu w 2010 roku – o jego artykule w “Guardianie”, w którym bronił władcę Sudanu, Omara Al-Basziraoskarżanego o ludobójstwo za masowe zabijanie i gwałty cywilów w Darfurze, absurdalnie twierdząc, że jest on ofiarą zachodniego antyczarnego i antymuzułmańskiego rasizmu – jest równie prawdziwe dzisiaj, w jego propagandzie, że „Izrael jest nieszczęściem Bliskiego Wschodu”:


“Guardian”, napisaliśmy, “który chce być wiodącym na świecie liberalnym głosem, raz za razem pokazuje, że jest instynktownie wrogi wobec demokracji pod oblężeniem, w regionie zdominowanym przez despotów, niemniej ma słabość do [zdecydowanie nieliberalnych] tyranów”.  I zakończyliśmy: “Jest coś głęboko niedobrego, kiedy ideologiczni towarzysze gazety nie potrafią zebrać się na odwagę, by nazwać taką moralną ślepotę po imieniu – jest to tragiczne i niebezpieczne wypaczenie wszystkiego, co kiedykolwiek nazywało się liberalne”.


An idea so stupid that only a Guardian columnist can believe it

CAMERA UK, 18 kwietnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Adam Levick
Brytyjski dziennikarz, założyciel i naczelny Camera UK


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 886 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08
Świat akademicki dla Hamasu   Pessin   2021-06-06
Wciskacze fake newsów o Palestyńczykach ignorują ludobójstwo chrześcijan. Ideologicznie napędzana hipokryzja   Ibrahim   2021-06-05
Kostiumowy dramat i kompromitacja   Rosenthal   2021-06-05
Bliski Wschód Hady’ego Amra   Glick   2021-06-04
Tureccy Żydzi - uboczne ofiary tureckiej nienawiści do Izraela   Bekdil   2021-06-04
Terapeutka o trwającym statusie ofiary palestyńskich Arabów   Oz   2021-06-01
Prawda o tym “arabskim chłopcu podpalonym przez Izraelczyków”   Fitzgerald   2021-06-01
Hasło: “Izrael ma prawo się bronić” pokazuje bezmiar moralnego zagubienia   Pandavar   2021-05-31
Jeśli USA chcą być humanitarne, nie “odbudują” Gazy   Tobin   2021-05-31
Szejk Dżarrah i niesymetryczne roszczenia   Julius   2021-05-30
Przywódca Hamasu w Gazie: To była tylko próba, nic poza małym ćwiczeniem przed tym, co się zdarzy     2021-05-29
Zachodni obrońcy Gazy mają oczy, ale nie widzą   Steinberg   2021-05-28
Fałszywi bojownicy o pokój i prawdziwi terroryści tworzą niemal doskonały front nienawiści do Żydów     2021-05-27
Palestyńskie głosy, których Blinken nie usłyszy   Toameh   2021-05-26
Nieodnotowane: IDF ceni życie, celem Hamasu jest maksymalizacja ofiar   Koningsveld   2021-05-25
Nowe furie najstarszej nienawiści   Savodnik   2021-05-24
Trąby i silniki czołgów: punkt zwrotny w Gazie?   Kemp   2021-05-22
Mam dość   Ezra   2021-05-21
Po drugiej stronie lustra   Koraszewski   2021-05-19
Zastępcza wojna Iranu przeciwko Izraelowi   Toameh   2021-05-18
Iran ujawnia swoją strategię doradzając Hamasowi w wojnie przeciwko Izraelowi   Frantzman   2021-05-17
Dejudaizacja Jerozolimy w 1948 roku   Carlson   2021-05-17
Kiedy rakiety Hamasu uderzają w izraelskie domy, zapomnij o niuansach   Tobin   2021-05-16
Naszym prawdziwym celem jest zniszczenie Izraela   Tawil   2021-05-15
Dzisiejsze oszczerstwo o rytuale krwi   Rosenthal   2021-05-14
Stara sztuczka Mahmouda Abbasa: antysemickie podżeganie   Blum   2021-05-13
Irańska pułapka   i Sarah N. Stern   2021-05-12
Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08
Dlaczego Abbas nie chce wyborów   Tawil   2021-05-07
Nasi wrogowie podłożyli kognitywną bombę   Rosenthal   2021-05-06
Były dyrektor CIA zaleca Żydom więcej empatii   Frantzman   2021-05-03
Czy naprawdę rozpoczęła się era amerykańskiej klęski?     2021-05-01
Human Rights Watch nienawidzi Izraela   Abdul-Hussain   2021-05-01
Czy Ameryka nadal stoi za Izraelem? Zapytajcie jego wrogów   Rosenthal   2021-04-26
Idea tak głupia, że tylko publicysta „Guardiana” może w nią wierzyć   Levick   2021-04-25
Administracja Bidena oszukuje Żydów     2021-04-21
Palestyńskie wybory: czego administracja Bidena nie chce wiedzieć   Toameh   2021-04-20
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka „Guardiana”   Levick   2021-04-19
Uprowadzenie terminologii Holocaustu do utrwalania fałszu i demonizowania Izraela   Hirsch   2021-04-17
Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk