Prawda

Sobota, 24 lutego 2024 - 23:34

« Poprzedni Następny »


Human Rights Watch: Destrukcyjny program, symboliczna równowaga


Gerald M. Steinberg 2023-11-15

Plakat organizacji Human Rights Watch. 
Plakat organizacji Human Rights Watch. 

Niepojęta brutalność pogromu Hamasu z 7 października zapoczątkowała wojnę na pełną skalę, zarówno na polu bitwy, jak i w równoległej sferze miękkiej siły i propagandy. Podążając za wzorcem wypracowanym przez ostatnie 20 lat, pretendenci do wiedzy specjalistycznej i autorytetu moralnego skupiali się i nadal skupiają przede wszystkim na delegitymizacji izraelskiej reakcji wojskowej i zapobieganiu klęsce Hamasu. Używając języka praw człowieka i prawa międzynarodowego, przedstawiciele organizacji pozarządowych wielokrotnie pojawiają się na głównych platformach medialnych, czemu towarzyszą tysiące postów w mediach społecznościowych i potok autorytatywnie brzmiących wypowiedzi. I podobnie jak w przeszłości zdecydowana większość potępia Izrael za „zbrodnie wojenne”, „nieproporcjonalną siłę”, „czystki etniczne”, „celowe zabijanie ludności cywilnej” i podobne oskarżenia, przyłącza się do żądań natychmiastowego zawieszenia broni i czasami dodaje kilka symboliczne uwagi na temat izraelskich ofiar.

Głównym liderem tej kampanii jest organizacja Human Rights Watch (HRW) z siedzibą w Nowym Jorku. Z rocznym dochodem przekraczającym 100 milionów dolarów zespół ds. public relations HRW pracuje na pełny etat, zdobywając miejsce dla swoich „ekspertów” w licznych telewizyjnych programach informacyjnych oraz promując swoje kampanie propagandowe wśród dziennikarzy, polityków i dyplomatów. Kiedy tłumy atakują Żydów na kampusach uniwersyteckich i na ulicach Londynu, Nowego Jorku, Toronto i Sydney, ich hasła i plakaty są echem haseł HRW.


Zespół Sari Bashi (dyrektorki programowej HRW) i Omara Shakira (dyrektora ds. Izraela/Palestyny) przewodzi temu atakowi. Shakira i Bashi przyjął do pracy w HRW Ken Roth, dyrektor wykonawczy HRW w latach 1993–2022 i kontynuują jego dziedzictwo polegające na wykorzystywaniu praw człowieka i prawa międzynarodowego do promowania systematycznej demonizacji Izraela. (W 2009 roku założyciel HRW, Robert Bernstein, potępił Rotha i tę organizację za „przekształcenie HRW w platformę demonizacji Izraela”).


Po masakrze pierwsze publiczne oświadczenie HRW (Israel/Palestine: Devastating Civilian  Toll as Parties Flout Legal Obligations), opublikowane 9 października, nadało ton. Po krótkim przyznaniu (z zastrzegającym się słowem „podobno”), że „podobno celowym atakowaniem ludności cywilnej, masowymi atakami i braniem ludności cywilnej jako zakładników” przez Hamas, HRW wyciąga wniosek, że „władze izraelskie systematycznie represjonują Palestyńczyków od dziesięcioleci” i nieludzkie czyny popełnione przeciwko Palestyńczykom w ramach polityki utrzymania dominacji żydowskich Izraelczyków nad Palestyńczykami są równoznaczne ze zbrodniami przeciwko ludzkości – apartheidu i prześladowań (podkreślenia dodane). Według wersji moralności HRW niepojęta brutalność masakr Hamasu była w jakiś sposób uzasadniona lub przynajmniej wymagała kontekstualizacji.


W zmanipulowanej przez HRW wersji „prawa międzynarodowego” Hamas i Izrael są w najlepszym razie nie do odróżnienia – jak wynika z tytułu oświadczenia medialnego z 9 października i kluczowego cytatu Omara Shakira: „Świadome zabijanie cywilów, branie zakładników i kary zbiorowe są ohydnymi zbrodniami, które nie mają żadnego uzasadnienia… Bezprawne ataki i systematyczne represje, które nękają region od dziesięcioleci…”. Język zawarty w tym i innych oświadczeniach powtarza tysiące podobnych potępień z ostatnich 20 lat, co odzwierciedla konsekwentny cel HRW, jakim jest doprowadzenie Międzynarodowego Trybunału Karnego do ścigania Izraelczyków za zbrodnie wojenne. Ściganie MTK jest warunkiem sine qua non w procesie unikatowej delegitymizacji Izraela jako państwa wyjętego spod prawa.


Podobnie jak w przypadku innych reakcji na brutalny terroryzm, jak w przypadku koalicji pod przywództwem amerykańskim po atakach z 11 września czy w wojnie z ISIS, teoretycznie można dyskutować o proporcjonalności, konieczności militarnej, trudnościach w odróżnieniu kombatantów od niewinnych i podobnych złożonych kwestiach, ale HRW nie angażuje się w debatę. Zamiast tego po prostu powtarza ogólne twierdzenia o izraelskich „zbrodniach wojennych” i podobne oskarżenia, w ogóle nie rozważając alternatyw dla przyjętej strategii, jeśli takie istnieją. W rezultacie istotą wkładu HRW nie jest promowania debaty publicznej i uzasadnionej krytyki, ale raczej zjadliwa forma „miękkiej” wojny.


Nieustannie dążąc ku temu celowi, Bashi, podobnie jak Shakir, jest doświadczoną propagandystką w przebraniu „eksperta ds. praw człowieka”. W tweecie tego morderczego popołudnia 7 października Bashi napisała: „Nie ma honoru w bezprawnych atakach na ludność cywilną. Nieważne, jak sprawiedliwy jest wasz opór wobec apartheidu i ucisku”. Kilka godzin później dodała: „Przez dziesięciolecia Stany Zjednoczone ignorowały apartheid stosowany przez władze izraelskie wobec Palestyńczyków, wysyłając broń, dając umowy wizowe izraelskim turystom i pośrednicząc w normalizacji stosunków z arabskimi dyktatorami. Gdyby tylko ta wojna przekonała Stany Zjednoczone do zajęcia się prześladowaniami, które podsycają przemoc” (pogrubienie dodane).


Zalew postów, wywiadów i uroczystych oświadczeń HRW po masakrze powtarza standardowe menu tej organizacji, obejmujące izraelski apartheid i zbrodnie wojenne, opakowane w autorytatywnie brzmiącą manipulację prawem międzynarodowym. Cytując fikcyjne dane „Ministerstwa Zdrowia”  w Gazie o liczbie ofiar, Shakir i Bashi wiedzą, że automatycznie pojawiają się one na platformach medialnych oraz wśród polityków i naukowców. Kilka dni po brutalnej masakrze dokonanej przez Hamas powtarzane za HRW hasła odegrały kluczową rolę w skierowaniu uwagi mediów na działania izraelskiej armii mające na celu zlikwidowanie w Gazie infrastruktury terrorystycznej Hamasu. Podobnie jak w przypadku wielu poprzednich miniwojen w Gazie od 2009 r., „kryzys humanitarny” spowodowany izraelskimi operacjami wojskowymi doprowadzi do międzynarodowych żądań zawieszenia broni, które pozwoliłoby zachować przywództwo Hamasu i infrastrukturę terrorystyczną.


W miarę nasilania się kampanii propagandowej HRW wznowiła i wzmocniła sprawdzone tematy, takie jak użycie terminu „kara zbiorowa” w celu demonizowania izraelskich operacji antyterrorystycznych w Gazie. 22 października był to temat przewodni wywiadu Bashi dla ABC News, jak również 23 października w wielu innych mediach, oraz w oświadczeniu HRW dla mediów zatytułowanym „Izrael nadal blokuje pomoc dla ludności cywilnej w Gazie: zbiorowe karanie Palestyńczyków jest zbrodnią wojenną”.


W dziesiątkach wywiadów i postów Bashi i Shakir powtarzają oskarżenia, że Izrael wstrzymuje dostawę paliwa cywilom w Gazie, wymazując wyraźne dowody na to, że Hamas ukradł i zgromadził ponad pół miliona litrów paliwa, a także zapasy żywności i wody. 13 października Sari Bashi opublikowała w „New York Review” artykuł zatytułowany „Nowwhere to Go in Gaza”, w którym stwierdziła, że „ogłoszenie o ewakuacji grozi masowymi przymusowymi wysiedleniami… co jest równoznaczne z formą kary zbiorowej i samo w sobie jest zbrodnią wojenną…”. Ten i inne artykuły wymazują rzeczywistość, że Hamas wykorzystał populację Gazy, szacowaną na 1,5 do 2 milionów, jako ludzką tarczę chroniącą przed zniszczeniem swój arsenał składający się z 30 tysięcy rakiet oraz olbrzymi system podziemnych tuneli. Dla Bashi i HRW ten arsenał – w całości zbudowany za pieniądze ze skradzionej pomocy humanitarnej – został wymazany, podobnie jak systematyczne zbrodnie wojenne, na których opiera się strategia Hamasu.


Symboliczne jedynie i oszukańcze pozory sztucznej równowagi, by nabrać niedoinformowanych i pragnących okazać swoją cnotę darczyńców i dziennikarzy, to kolejna część strategii „miękkiej” wojny prowadzonej przez HRW. 18 października HRW nadała szeroki rozgłos filmowi wideo i towarzyszącemu mu oświadczeniu („Izrael/Palestyna: zweryfikowane filmy przedstawiające ataki kierowane przez Hamas”), w którym twierdziła, że „Human Rights Watch zweryfikowała cztery filmy z ataków z 7 października 2023 r. dokonanych przez uzbrojonych bojowników pod przewodnictwem Hamasu, przedstawiające trzy przypadki umyślnych zabójstw”. Przy istnieniu setek, jeśli nie tysięcy znacznie bardziej kompleksowych źródeł, inwestycja HRW w rzekomą „weryfikację” trzech (!) incydentów to najmniejszy możliwy listek figowy. I zgodnie z prawdą zarówno w nagraniu wideo, jak i w oświadczeniu powtórzono mantrę, że „od dziesięcioleci” Izrael „systematycznie represjonuje Palestyńczyków”. (Przez 20 lat symboliczne pojawienie się równowagi było standardowym i skutecznym elementem strategii HRW. W listopadzie 2002 r., po miesiącach nacisków ze strony darczyńców, opublikowano jednorazowy raport na temat palestyńskich samobójczych zamachów bombowych. Później, po tej publikacji, bardzo rzadko o niej wspominano.HRW przewodziła międzynarodowym kampaniom potępiającym Izrael zarówno wykorzystując forum ONZ, jak i wszelkie inne platformy. Potępiała Izrael za „zbrodnie wojenne” w operacji antyterrorystycznej IDF w Dżenin i wzywała do postawienia Izraelczyków przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym. Podobne symboliczne raporty opublikowali wcześniej na temat wojny w Libanie w 2006 r. oraz w 2017 r., kiedy zespół Bashi i Shakira opublikował jednorazowe oświadczenie w sprawie dwóch obywateli Izraela chorych psychicznie, którzy przedostali się do Gazy i są od lat przetrzymywani przez Hamas).


Być może w pewnym momencie dziennikarze, urzędnicy rządowi, darczyńcy HRW i inne osoby rozpoznają fałszywe oskarżenia i oczywistą manipulację poprzez symboliczne zaledwie, oszukańcze zachowywanie „równowagi”  i przestaną zapewniać pomoc, platformy i fundusze w celu promowania tego destrukcyjnego programu. Być może dysonans pomiędzy starannie utrzymanym wizerunkiem HRW promującym moralność a rażącą niemoralnością programu tej organizacji w sprawie Izraela stanie się zbyt oczywisty, by go ignorować. Ale dopóki to się nie stanie, HRW będzie nadal przewodzić miękkiej wojnie, która wspiera brutalności Hamasu.


Link do oryginału: https://fathomjournal.org/human-rights-watch-destructive-agenda-token-balance/

Fathom Journal, Listopad 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Gerald Steinberg
 

Urodzony w Wielkiej Brytanii, studiował fizykę i równolegle  historię Bliskiego Wschodu, ma doktoraty z fizyki i z teorii zarządzania, jest profesorem nauk politycznych na Bar Ilan University. Założyciel NGO Monitor, instytutu śledzącego działalność międzynarodowych NGO na Bliskim Wschodzie.

 


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1428 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak oskarżać Izrael o najgorsze łamanie praw człowiekaPRAKTYCZNY PORADNIK Wypróbowany przez organizacje „praw człowieka”!     2024-02-21
Kosmiczna zdrada żydowskich kobiet przez lewicęBrak solidarności wobec kobiet, które zostały bestialsko potraktowane przez Hamas, jest odrażający.   O'Neill   2024-02-16
Mistrzowska operacja odbicia zakładników   Koraszewski   2024-02-13
Palestyńscy terroryści, szpitale i perspektywy państwa palestyńskiego   Tawil   2024-02-12
Twierdza Hamasu w Rafah w Gazie jest kluczem do jego przetrwania   Frantzman   2024-02-10
WYPOWIEDZI IMAMÓW Z KALIFORNII W POPARCIU ATAKU HAMASU 7 PAŹDZIERNIKA     2024-02-06
Poszukiwani: przywódcy palestyńscy, którzy potępią terroryzm   Tawil   2024-02-05
Czy doszłoby do Holokaustu, gdyby Twitter istniał w latach czterdziestych XX wieku?  Oczywiście, że tak, a dowód na to mamy dzisiaj.     2024-02-05
Najpierw przyszli po mój lud, potem przyszli po ŻydówByły niewolnik z Sudanu Południowego o pogromie dokonanym przez Palestyńczyków 7 października   Deng   2024-01-30
„Droga” administracji Bidena do terrorystycznego palestyńskiego państwa   Tawil   2024-01-30
Coraz większa zawiść o HolokaustNowe pokolenie zamroczone ideologią bycia ofiarą desperacko pragnie swojego udziału w Holokauście.   O'Neill   2024-01-29
Kafka przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości   Wisse   2024-01-27
Lewicowy antysemityzm zawsze opiera się na teoriach spiskowych, a ta wojna to potwierdza     2024-01-24
Rzeczywistość Gazy     2024-01-22
Liban gości terrorystów, uderza w Izrael posiadając ogromny arsenał, a następnie skarży się, kiedy Izrael się broni   Tawil   2024-01-19
Nie odwracaj wzroku od głównej przyczyny epidemii antysemityzmu   Tobin   2024-01-18
Biden obiecał, że pomoc dla Gazy nie trafi do Hamasu. Skłamał.   Greenfield   2024-01-18
Te oskarżenia o „ludobójstwo” przynoszą hańbę ludzkości.    O'Neill   2024-01-16
Sieć terroru Hamasu w Europie   Greenfield   2024-01-16
Po 7 października rozpoczęła się era oficjalnego antysemityzmu   Tobin   2024-01-14
Walczymy z Ameryką, syjonizmem i wszystkimi, którzy atakują wielkość i honor Islamskiej Rewolucji Iranu     2024-01-13
Ludzie, kto za to płaci?   Koraszewski   2024-01-10
Zachód wciąż nie może pojąć, że Hamas kontroluje WSZYSTKO w Gazie – łącznie z całą pomocą humanitarną     2024-01-09
Nieświęty sojusz między “przebudzeniem” i barbarzyństwem   O'Neill   2024-01-07
„Zaufaj nauce”: media szerzą antysemickie oszczerstwo o Izraelu „kradnącym narządy” zmarłym Palestyńczykom – co jest medycznie niemożliwe     2024-01-03
Dekolonizacja umysłów zniewolonych   Koraszewski   2024-01-03
Krótka historia ataków Hamasu na pomoc humanitarną przeznaczoną dla mieszkańców Gazy     2024-01-01
Jak UNWRA wychowuje terrorystów   Tawil   2023-12-31
Globalne imperium Palestyny   Smith   2023-12-30
Nie oddawajcie Gazy Autonomii Palestyńskiej   i Itamar Marcus   2023-12-29
Mądrość Hamasu. Oni dobrze rozumieją wojnę, w której walczą.    Friedman   2023-12-29
Lekarze bez Granic (Médecins Sans Frontières), wspólnik Hamasu?   Destexhe   2023-12-27
Złe dziennikarstwo, zła wiara i rosnący antysemityzm   Koraszewski   2023-12-26
Itamar Marcus pokazuje Radzie Praw Człowieka ONZ, że antysemityzm AP doprowadził do 7 października   Marcus   2023-12-24
IDF daje Hamasowi więcej informacji wywiadowczych!   Pandavar   2023-12-22
Artykuł @NYTimes o cmentarzach w Gazie to nic innego jak antysemicka teoria spiskowa     2023-12-21
Iran wzywa do równowagi grozy i strachu     2023-12-20
Zniewolenie i rzeź Czarnych Afrykanów muszą się skończyć. Ten sam dżihad, który 7 października uderzył w Żydów, od dziesięcioleci atakuje Czarnych Afrykanów   i Ben Poser   2023-12-16
Hamas tworzy nową grupę terrorystyczną, żeby zniszczyć Liban   Toameh   2023-12-16
Nienawistnicy wygrali. Młodzi Amerykanie stają się coraz bardziej antysemiccy. Amerykańska żydowska diaspora może być skazana na zanikanie     2023-12-15
Przywódcy Hamasu: Naszym celem jest ustanowienie globalnego islamskiego kalifatu, a nie tylko wyzwolenie Palestyny     2023-12-14
Czy lewicowi dziennikarze kochają Hamas?   Koraszewski   2023-12-13
Dlaczego tak trudno zrozumieć, że kłamstwo jest integralną częścią strategii Hamasu?     2023-12-12
ONZ i Hamas: Partnerzy w zbrodni   Williams   2023-12-12
Dlaczego uniwersytety Ligi Bluszczowej są tak zblazowane w kwestii ludobójstwa   O'Neill   2023-12-08
Rosną dowody na przestępstwa seksualne Hamasu – ale rośnie też obojętność świata     2023-12-06
Nie akceptuj terroryzmu jako nowej normalności   Greenfield   2023-12-02
Od rzeki do morza   Herf   2023-11-30
Jedyna droga naprzód   Koraszewski   2023-11-29
Palestyńczycy są współwinni zbrodni Hamasu   Dershowitz   2023-11-28
Skrajne poparcie dla grupy terrorystycznej Hamasu i dla zagłady Izraela   Tawil   2023-11-27
Ludobójstwo i miliony jego obrońców   Koraszewski   2023-11-25
Al-Kaida na subkontynencie indyjskim     2023-11-25
Milczenie jest w rzeczywistości współudziałem   Pessin   2023-11-24
Globalne milczenie, kiedy Pakistan nakazuje przymusową deportację 1,7 miliona afgańskich uchodźców   Ahmad   2023-11-21
Marsz dla Palestyny był marszem skrajnie prawicowym   O'Neill   2023-11-20
List otwarty Żyda do świata zachodniego po ataku Hamasu na Izrael w 2023 r    Żyd   2023-11-20
Zrozumieć koszmar wojny w Gazie   Koraszewski   2023-11-19
Hamas jest postrzegany jako przedstawiciel Palestyńczyków   Marcus   2023-11-17
Dziennikarze pomagający terrorystom przyczyniają się do wprowadzenia nienawiści do Żydów do głównego nurtu   Tobin   2023-11-16
Zaciekłe podżeganie przez Al-Azhar: Pochwały dla palestyńskich bojówkarzy dżihadu; Losem Izraela jest zagłada; USA to największy szatan; Żydzi są potomkami małp i świń     2023-11-16
Human Rights Watch: Destrukcyjny program, symboliczna równowaga   Steinberg   2023-11-15
Plakaty przedstawiające porwane izraelskie dzieci powodują traumę wśród zwolenników Hamasu   Greenfield   2023-11-14
Rozwiązanie w postaci “dwóch państw”, żeby można było mordować Żydów   Tawil   2023-11-13
Rozgrzeszenie HamasuJak „przebudzeni” zachodni radykałowie stali się moralnymi spin doktorami Hamasu.   O'Neill   2023-11-12
Skąd biorą się zaprzeczenia potwornościom 7 października?   Glick   2023-11-11
Palestyna, czyli ostrze włóczni   Koraszewski   2023-11-11
Kolejna nowa wojna? Żołnierze, którzy ścinają głowy Ormianom są bohaterami Azerbejdżanu   Bulut   2023-11-10
Nie “tylko Hamas”   i Erielle Davidson   2023-11-09
Zlikwidowanie zbrodniarzy wojennych ratuje wszystkich   Bryen   2023-11-09
Popierają „Palestynę”, ponieważ nienawidzą Żydów   Tobin   2023-11-07
Mówimy „nie” hipokryzji i nienawiści UNICEF   Steinberg   2023-11-06
Kto powiedział, że Hamas nie reprezentuje Palestyńczyków?   Tawil   2023-11-04
Jak atak Hamasu zaskoczył Izrael   Greenfield   2023-11-03
Wojna z Źydami   Oren   2023-11-02
Negatywny wynik testu Hamasu   Landes   2023-11-02
Marzenie o aksamitnym Palestyńskim Państwie Hamasu i Innych   Koraszewski   2023-11-01
Powraca oszczerstwo o rytuale krwi   Dershowitz   2023-10-31
Jak Iran bezpośrednio wspierał atak Hamasu na Izrael   Toameh   2023-10-30
Który z nich powinien otrzymać pomoc humanitarną?   Pandavar   2023-10-29
Hamas, Israel i hipokryzja arabskich oraz innym muzułmańskich przywódców    Toameh   2023-10-28
To islam, głupczeNie chodzi tu o Izrael, kolonializm, globalizm czy kapitalizm; chodzi o islam.   Greenfield   2023-10-27
Barbarzyństwo Hamasu jest częścią tradycji arabskich pogromów   Julius   2023-10-27
Kim są cywile Gazy?   Bard   2023-10-26
Połowa amerykańskich wyborców poniżej 35. roku życia uważa, że masakry i gwałty na Żydach można uzasadnić     2023-10-25
Gwałt jako broń wojenna, tym razem w Izraelu. Dlaczego feministki milczą?   i Mandy Sanghera   2023-10-24
Cywile z Gazy potrzebują schronienia. Dlaczego świat arabski tego nie zapewni?   Jacoby   2023-10-23
Niemożliwe żądanie BidenaJego wizyta w Izraelu była pokazem dysonansu poznawczego.   Glick   2023-10-22
Nasze miasta i ulice są pełne nienawistników   Collier   2023-10-21
Polityczni i wojskowi przywódcy Iranu zachęcają Hamas do kontynuowania walki aż do osiągnięcia celu Iranu i Hamasu – zniszczenia Izraela     2023-10-20
Dlaczego Żydzi nie pozwolą się po prostu zabić?   O'Neill   2023-10-19
Wirusy tradycji, wirusy kłamstwa, wirusy umysłu   Koraszewski   2023-10-17
Hamas i Iran: rzeź Żydów przez dziesięciolecia   Toameh   2023-10-16
Drugie ludobójstwo Ormian   Bulut   2023-10-16
Iran jest mózgiem i rękami stojącymi za Hamasem     2023-10-14
To był zły tydzień dla tych, którzy twierdzą, że antysyjonizm nie jest antysemityzmem     2023-10-13
Wywiad funkcjonariusza Hamasu dla Russia Today     2023-10-12
Barbarzyński nihilizm „wolnej Palestyny” Nadszedł czas, abyśmy rozliczyli beznadziejność leżącą u podstaw arabskiej i zachodniej ideologii „wyzwolenia”.   Mansour   2023-10-12
Ideologia masowego morderstwa   Herf   2023-10-11
„Umiarkowana” Autonomia Palestyńska stoi zdecydowanie po stronie masowych morderców i gwałcicieli     2023-10-11

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk