Prawda

Sobota, 4 lutego 2023 - 18:58

« Poprzedni Następny »


Dlaczego Izrael nie powinien rozmawiać z AP


Victor Rosenthal 2022-07-11

Miłość bez granic (Źródło: Wikipedia) 
Miłość bez granic (Źródło: Wikipedia) 

Autonomia Palestyńska (AP) dała do zrozumienia, że jej 86-letni przywódca, Mahmoud Abbas, jest gotów porozmawiać z izraelskim premierem Jairem Lapidem o „horyzoncie dyplomatycznym” dla Palestyńczyków. Bez wątpienia jest to spowodowane planowaną wizytą prezydenta USA Joe Bidena w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej w przyszłym tygodniu.

 

To byłby okropny pomysł.


Zacznijmy od tego, że Abbas jest w złym stanie zdrowia, a sępy już zbierają się, by obedrzeć jego tłuste cielsko do kości (AP jest maszynką do robienia pieniędzy dla tych, którzy mają „powiązania”. Jaser Arafat, umierając, miał majątek wartości netto ponad 4 miliardów dolarów, a mówi się, że Abbas ma co najmniej 100 milionów dolarów.) Nie ma powodu sądzić, że dyktator, który nastąpi po nim, będzie miał jakikolwiek powód, by dotrzymać obietnic złożonych przez Abbasa. Nie żeby AP kiedykolwiek dotrzymała którejkolwiek ze swoich obietnic, poczynając od tych złożonych przez Arafata w 1993 roku, zwłaszcza tej o „walce z terroryzmem”: zamiast przeciwstawić się terroryzmowi, Arafat zaplanował, zarządził i płacił za terroryzm. O ile wiemy, Abbas wyłącznie zachęca do terroryzmu i wypłaca pensje sprawcom zamachów.

 

Ale głównym problemem w rozmowach z AP jest to, że nie ma zbieżności interesów między Izraelem a AP. Jeśli narysujemy diagramy Venna minimalnych żądań zgłoszonych przez AP i maksymalnych ustępstw, na jakie Izrael może sobie pozwolić (i odwrotnie), skrzyżowania będą puste. Nie ma „kreatywnego” sposobu rozwiązania tego problemu.

 

Rozważmy na przykład najbardziej podstawowe żądanie Izraela: AP musi przestać wypłacać pensje terrorystom. Większość Izraelczyków uznałaby to za rozsądny warunek wstępny negocjacji. Ale Abbas konsekwentnie odmawia, mówiąc, że zapłaci więźniom „każdy grosz”, nawet jeśli oznacza to obniżenie pensji pracownikom AP.

 

Każde prawdziwe porozumienie pokojowe musiałoby również obejmować wycofanie się Palestyńczyków z żądania „prawa powrotu” do Izraela dla pięciu milionów Arabów ze statusem uchodźcy. To również byłoby dla nich nie do pomyślenia i dlatego zawsze odmawiali zgody na uznanie prawa Izraela do istnienia jako państwa żydowskiego.

 

Są inne sprawy, takie jak Jerozolima, które nie mają kompromisowych rozwiązań.

 

Dlaczego tak jest? Spójrzmy głębiej.

 

Być może Żydzi i Arabowie z Eretz Izrael w 1948 mogli dojść do kompromisu, gdyby pozostawiono ich samych sobie. Nie dopuściły jednak do tego manipulacje Wielkiej Brytanii, która chciała zachować kontrolę nad regionem i która zachęcała Arabów – zarówno w Palestynie, jak i okolicznych krajach arabskich – do uwierzenia, że mogą mieć to wszystko dla siebie. Arabowie w regionie przejęli również zaciekły antysemityzm z nazistowskiej propagandy podczas wojny, a także od niemieckich nazistów, którzy uciekli na Bliski Wschód, aby uniknąć kar za zbrodnie wojenne.

 

W okresie powojennym, a zwłaszcza począwszy od lat sześćdziesiątych, Arabowie z Eretz Izrael stali się Palestyńczykami. Za radą KGB przyjęli tożsamość rdzennej ludności skolonizowanego trzeciego świata, walczącej o swoją wolność przeciwko europejskim imperialistom (Żydom!). Arabowie, którzy najpierw widzieli siebie przede wszystkim jako członków swoich klanów żyjących w „południowej Syrii”, a później, w czasach Nasera, jako członków większego narodu panarabskiego, zaczęli uważać się za związanych z ziemią „Palestyny”, która akurat pokrywała się z Eretz Yisrael. Opracowali „palestyńską” narrację: byli rdzennymi właścicielami ziemi, którą następnie ukradli im Żydzi.

 

Rozwinęli unikalną kulturę (kult?) opartą na ich wywłaszczeniu i nienawiści do Żydów, którzy, jak wierzyli, ukradli zarówno ich pierworodztwo, jak i honor. Ich bohaterami stali się ci, którzy jak najmocniej uderzyli na Żydów. Ich muzyka, sztuka i literatura dotyczą walki z Izraelem. Za wszystko złe, co im się przydarzyło, obwiniają wielką zbrodnię popełnioną wobec nich, Nakbę, podczas gdy ich własne zachowanie, bez względu na to, jak brutalne lub niemoralne, jest przez tę zbrodnię usprawiedliwioneTo doskonale pasuje do zachodniego postkolonializmu, który utrzymuje, że skolonizowany naród ma prawo opierać się swoim kolonizatorom wszelkimi sposobami.

 

Organizacja Wyzwolenia Palestyny (OWP) była amalgamatem organizacji terrorystycznych, pierwotnie narzędziem KGB, które było odpowiedzialne za niezliczone akty terroryzmu bezpośrednio przeciwko Izraelowi lub na arenie międzynarodowej. W 1982 r. jej przywódcy – wypchnięci z Izraela, Jordanii i Libanu – zostali skazani na wygnanie w Tunisie. Ale w 1993 roku Izrael, popychany przez izraelską lewicę i amerykańskiego prezydenta, który był naiwny w sprawie Arafata i OWP, popełnił największy błąd strategiczny w swojej historii i pozwolił Arafatowi na utworzenie Autonomii Palestyńskiej, przejmując kontrolę nad większością arabskiej populacji Judei, Samarii i Gazy (AP straciła Gazę na rzecz Hamasu w 2007 roku, dwa lata po wycofaniu się Izraela). Szybko stworzył system edukacyjny i medialny, aby indoktrynować swoich poddanych antysemicką narracją palestyńską. Udało się to znakomicie, a dziś arabska młodzież z Autonomii Palestyńskiej stała się zdolna do mordowania przypadkowych Żydów, ponieważ są Żydami. A kiedy to się dzieje, media PA traktują ich jak bohaterów.

 

Jeśli rozumiesz to, rozumiesz, że proszenie Autonomii Palestyńskiej o zaprzestanie płacenia terrorystom, o zaakceptowanie Izraela jako państwa narodu żydowskiego – a nie jako skradzionej własności palestyńskich Arabów – jest proszeniem ich o zrezygnowanie z ich palestyńskiej tożsamości. Tym, co czyni ich Palestyńczykami, a nie tylko Arabami, którzy przypadkiem są w Erec Izrael, jest ich sprzeciw wobec Żydów, którzy ich wywłaszczyli, i ich słuszna walka o odwrócenie Nakby.

 

Ich walka nie skończy się, dopóki nie uda im się umieścić całej Eretz Izrael pod arabską suwerennością. Często mówi się, że Arabowie nielogicznie odrzucili kilka propozycji państwowości. Ale wszystkie te oferty zakładały dalsze istnienie państwa żydowskiego w części kraju; żadna z nich nie obejmowała „prawa powrotu” dla potomków arabskich uchodźców z 1948 roku, co gwarantowałoby koniec państwa żydowskiego i odwrócenie Nakby. Nie ma nic nielogicznego w tym, że decydują się na kontynuowanie walki, zamiast rezygnacji z tożsamości.

 

Państwo Izrael jest i zawsze będzie w stanie permanentnej wojny z OWP, Hamasem lub jakąkolwiek inną grupą, która postrzega siebie jako nosiciela palestyńskiego sztandaru. Idea „rozwiązania w postaci dwóch państw” – że dodatkowy podział Eretz Izrael i utworzenie suwerennego państwa palestyńskiego może zakończyć konflikt – jest absurdalna, ponieważ opiera się na całkowitym niezrozumieniu aspiracji palestyńskich.

 

Joe Biden i jego drużyna wierzą w ideę dwóch państw, czy to z naiwności, czy z antysyjonizmu. Polityka amerykańska od 1967 r. – z wyjątkiem administracji Trumpa – działała w celu osłabienia izraelskiej suwerenności na wszystkich obszarach poza Izraelem sprzed 1967 roku, w tym we wschodniej Jerozolimie. Chociaż idea „ziemi dla pokoju” mogła przynosić owoce, gdy rozmówcami były narody arabskie (chociaż sprawa stabilności pokoju między Izraelem a Egiptem jest nadal otwarta), nie może udać się, gdy rzekomymi „partnerami pokojowymi” są Palestyńczycy, z powodów omówionych powyżej. Należy również zauważyć, że podobnie jak Wzgórza Golan, wyżyny Judei i Samarii oraz Dolina Jordanu muszą pozostać pod kontrolą Izraela, aby Izrael mógł się bronić przed atakami.

 

Wizyta Bidena z pewnością będzie obejmować naciski na Izrael, aby poszedł na ustępstwa dotyczące suwerenności na terytoriach i w Jerozolimie. Izrael powinien oprzeć się presji, a także pomysłowi negocjacji z AP, chyba że – a to się nie stanie – AP zgodzi się przestać płacić terrorystom i indoktrynować swoją ludność ideą, że mordowanie Żydów jest najwyższą formą palestyńskiego patriotyzmu. Izrael powinien raczej ponownie podkreślić najbardziej podstawową zasadę syjonizmu – osadnictwo żydowskie w całej Ziemi Izraelskiej – i postępować zgodnie z nią.

 

Why Israel Should Not Talk to the PA

9 lipca 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Vic Rosenthal

Urodzony w Stanach Zjednoczonych, studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Mieszka obecnie w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.  

 

 

 

 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1190 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Najbardziej postępowi, liberalni, zachodni Palestyńczycy popierają mordowanie Żydów     2023-02-04
Praca doktorska Mahmouda Abbasa   Tabarovsky   2023-02-03
Po masakrze w jerozolimskiej synagodze Palestyńczycy muszą stawić czoła przemocy w naszej kulturze   Eid   2023-02-01
Nie, panie prezydencie Biden, atak na synagogę nie był skierowany przeciwko „cywilizowanemu światu”   Suissa   2023-01-31
Kilka myśli o ataku terrorystycznym w Jerozolimie   Frantzman   2023-01-30
Turcja: otwarte drzwi dla Putina do szkodzenia zachodnim interesom   Bekdil   2023-01-30
O palestyńskich podręcznikach i nazistowskich swastykach   Pandavar   2023-01-28
Jak Facebook dławi byłych muzułmanów w Norwegii   Bower   2023-01-26
Palestyńczycy rekrutują nieletnich, a potem potępiają Izrael za strzelanie do “niewinnych dzieci”   Tawil   2023-01-26
Nienawiść do Żydów na amerykańskich uniwersytetach   Kemp   2023-01-23
Afrykański region Sahelu: wkracza rosyjska Grupa Wagnera, by pogorszyć sytuację   Franklin   2023-01-21
Konferencja w Damaszku w sprawie upadku Izraela     2023-01-16
Dlaczego Palestyńczycy chcą mordować modlących się Żydów?   Tawil   2023-01-15
Kurdowie – naród bez praw   Koraszewski   2023-01-14
Co zabiło rozwiązanie w postaci dwóch państw? Aplauz i pieniądze dla terrorystów   Tobin   2023-01-14
Tureckie “zbrodnie przeciwko ludzkości i nielegalna okupacja Cypru   Bulut   2023-01-13
ONZ wzmacnia terrorystyów   Tawil   2023-01-12
Jeśli antysyjonizm nie jest antysemityzmem, dlaczego Arabowie werbowali nazistów w 1948 roku?     2023-01-10
Młodzi palestyńscy arabscy terroryści nie są niewinnymi dziećmi   Flatow   2023-01-08
Nie, umowa nuklearna Iranu nie jest jeszcze martwa a Rosja pomaga Iranowi, by stał się mocarstwem nuklearnym   Rafizadeh   2023-01-07
Odgórne ataki na wizytę na Wzgórzu   Collins   2023-01-07
Jak twittersfera szerzy antysemitizm   Collier   2023-01-05
Gazańczyk oszukuje antysyjonistów – antysemityzm ogłupia ludzi   Collier   2023-01-02
Jezus palestyński terrorysta i jego 72 ciemnookie dziewice   Hirsch   2023-01-01
Głupota ujawnia się w działaniu, część II: „zrównywanie”   Bard   2022-12-28
Śmierć masowego mordercy, Nassera Abu Hmeida     2022-12-27
Zbliża się trudne Boże Narodzenie w Karabachu   Fernandez   2022-12-27
Palestyńscy rodzice zaniepokojeni rekrutacją ich nieletnich dzieci na „męczenników”   Fitzgerald   2022-12-26
Administracja Bidena i urojenie dwóch państw   Tawil   2022-12-25
Palestyńczyk uderza się w palec, USA żądają śledztwa   Flatow   2022-12-24
Podczas gdy świat milczy, AP nadal bluzga antysemityzmem   Hirsch   2022-12-21
Oszczerstwo apartheidu, by zniszczyć Izrael   Toameh   2022-12-19
Nauka terroru dla maluchów – ponowna ocena porozumień z Oslo   Marcus   2022-12-18
Czy to Europa popiera? Al-Haq mówi światu, aby zdemontował Izrael     2022-12-17
Pan Trump jest bardzo urażony   Koraszewski   2022-12-14
Żydowskie życie jest tanie. Spójrzcie tylko, jak traktują je media   Rindsberg   2022-12-13
ONZ: kiepskie żarty, sztuczki i katastrofy   Collins   2022-12-10
Kulturowe zawłaszczenie i Żydzi   Glick   2022-12-09
Teheran znowu wymachuje “opcją Samsona”   Taheri   2022-12-06
Zainspirowany fikcyjnymi wydarzeniami artykuł „Guardiana” o „izraelskiej masakrze”   Levick   2022-12-06
Szczyt groteski: antyizraelskie grupy próbują skłonić organizacje LGBTQ i feministyczne do popierania palestyńskich prześladowców gejów i mizoginistów     2022-12-05
Co stało się z planem podziału ONZ z 1947 roku?   Hirsch   2022-12-04
Palestyńczycy mieli wspaniałe Święto Dziękczynienia, Izrael mniej   Bryen   2022-12-03
Barbarzyńcy u bram Kijowa   Koraszewski   2022-12-03
Iran i Turcja mają wspólny interes w atakowaniu Kurdów   Frantzman   2022-12-01
75 lat temu: arabskie wypowiedzenie wojny Żydom. Nie syjonistom - Żydom     2022-11-30
Jak brytyjscy politycy stają po stronie terrorystów   Collier   2022-11-29
BDS jest wściekły, bo Izrael i Jordania zgadzają się na rekultywację granicznej rzeki   Fitzgerald   2022-11-28
Podwójna gra Kataru z islamistami na boisku   Toameh   2022-11-27
Przebudzony antysemityzm, książka Davida Bernsteina   Levick   2022-11-25
Opowieść o dwóch terrorach   Hirsch   2022-11-24
Ostrzeżenie dla czytelnika książki   Landes   2022-11-23
Syjonistyczne dziki napadają na Palestyńczyków     2022-11-22
Jeśli chodzi o Izrael, propaganda triumfuje nad faktami   Yemini   2022-11-21
Izraelożercy kłamią statystyką     2022-11-18
Palestyńskie odrzucenie prawa Izraela do istnienia   Hirsch   2022-11-16
Palestyński antysemityzm nie ma ukrytej filozofii – to po prostu czysta nienawiść do Żydów     2022-11-15
Kłamstwa i bezkompromisowy antysemityzm ze strony „Komisji Śledczej” ONZ   Bayefsky   2022-11-12
Palestyńczycy: dlaczego ignoruje się ataki na chrześcijan?   Toameh   2022-11-09
Hidżab, fizyka i ”śmierć Ameryce”   Koraszewski   2022-11-06
Pionki Putina w Sojuszu NATO? Jak Zachód ośmiela Erdoğana   Bekdil   2022-11-05
Raport specjalnej sprawozdawczyni ONZ, Franceski Albanese to antysyjonistyczna propaganda w sowieckim stylu     2022-11-03
Twitter ucisza mnie, stając po stronie antysemitów   Collier   2022-11-02
Jak Amerykanie i Europejczycy ośmielają palestyński terroryzm   Tawil   2022-11-01
Izrael zaoferował pokój w 2000 roku, a jego obywatele do dziś giną   Levick   2022-10-31
Ohydne, antysemickie oszczerstwo z 1969 roku rzucane przez aktywistów Fatahu i ludzi lewicy: „Szalom & Napalm”     2022-10-27
ONZ daje mistrzowski pokaz antysemityzmu   Bayefsky   2022-10-26
Terroryści ISIS grasują w Turcji nadal niewoląc porwane kobiety   Bulut   2022-10-25
Przypisy Komisji Śledczej ONZ zdradzają jej kłamstwa     2022-10-24
Co się dzieje, gdy oferujesz Palestyńczykom państwo?   Flatow   2022-10-23
Francesca Albanese, specjalna sprawozdawczyni ONZ, absurdalnie udaje, że jest obiektywna     2022-10-20
Oddajcie jej kurdyjskie imię: Jina Amini   Mahjar-Barducci   2022-10-19
“Stan wyjątkowy” Cypru: Turcja używa masowej nielegalnej imigracji jako broni   Bulut   2022-10-17
Amerykańska lewica i prawica oskarżają się wzajem o antysemityzm, chowając pod dywan swój własny   Tobin   2022-10-16
Kardynał Wielkiej Brytanii mówi Liz Truss, by nie przenosiła ambasady Wielkiej Brytanii do Jerozolimy   Fitzgerald   2022-10-15
Czy palestyński dziennikarz @HosanSalemG jest antypalestyńskim rasistą, kiedy mówi, że wszyscy palestyńscy dziennikarze popierają terror?     2022-10-13
Abbas domaga się od ONZ cofnięcia wskazówek zegara   Hirsch   2022-10-10
Co złego to Żydzi, czyli świat w coraz szybszym tempie wraca w stare koleiny   Koraszewski   2022-10-06
“Partner pokoju” Izraela morduje Izraelczyków   Toameh   2022-10-04
Palestyńczycy przymilają się do Arabów, którzy zabijają Palestyńczyków   Toameh   2022-09-28
Niemcy, obudźcie się! Czy wiecie, że finansujecie zaprzeczanie Holokaustowi?   Marcus   2022-09-27
Prześladowania chrześcijan: “Te ataki mają rasistowskie, religijne motywacje”   Ibrahim   2022-09-23
Zachodnia reakcja na przywódców Iranu zaprzeczających Holocaustowi   Frantzman   2022-09-21
Palestynizm: ideologia i tożsamość   Rosenthal   2022-09-20
Dla niego pokój oznacza zabijanie Żydów   Tawil   2022-09-19
Jak “Le Monde”, “gazeta, którą wszyscy czytają”, omawia Izrael i Palestyńczyków   Fitzgerald   2022-09-16
Powiedziałem prawdę o “Palestynie” – i oto, co się zdarzyło   Collier   2022-09-11
Kiedy nie masz historii, to ją sobie wymyśl   Hirsch   2022-09-10
Żydowscy antysyjonisci próbują legitymizować antysemityzm   Tobin   2022-09-09
Palestyńczycy są  gotowi na wojnę naziemną     2022-09-07
“Tam w nich uderzymy”: Masakra w Monachium i jej następstwa   Kemp   2022-09-05
Nietolerowanie prawdy w ONZ   Bard   2022-09-04
Teheran debatuje o bombie   Taheri   2022-09-03
Zmiana klimatu: najnowsze usprawiedliwienie mordowania chrześcijan   Ibrahim   2022-08-31
Masakra w Monachium 50 lat później   Jacoby   2022-08-31
Zapomnij o wolności słowa: fatwa przeciwko Rushdiemu zwycięża   Meotti   2022-08-27
Iran przygotowuje się do wyeliminowania Izraela – zaraz po podpisaniu umowy z Iranem   Toameh   2022-08-26
Administracja Bidena i Iran atakujący Rushdiego   Toameh   2022-08-24
Walki w Gazie nie zmieniają niczego w walce o wizerunek Izraela   Tobin   2022-08-21
Dlaczego świat nie będzie przejmował się kłamstwem Abbasa o holokauście   Tobin   2022-08-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk