Prawda

Środa, 12 maja 2021 - 20:20

« Poprzedni Następny »


Cudaczny Twitter przywódcy irańskiego


Michael Totten 2015-05-08


Chcecie się wybrać do świata cudaków? Rzućcie okiem na Twitter feed “Najwyższego Przywódcy” Iranu, ajatollaha Chameneiego.

"Jest absurdalne, że chociaż prezydent USA jest czarny, nadal zdarzają się takie zbrodnie przeciwko czarnym w US. #BlackLivesMatter #FreddieGray"

Nie, Al Sharpton nie włamał się do jego Twittera. Ani nie jest parodia. Jest to prawdziwy megafon on line irańskiego dyktatora.


Tego bladego starca nie obchodzą czarni ludzie, szczególnie ci, którzy żyją w Stanach Zjednoczonych. Kiedy on i jego podwładni skandują “Śmierć Ameryce”, nie chodzi im o śmierć białej Ameryki. Mówią o całym kraju, od naszego czarnego prezydenta na szczycie po imigranta bez dokumentów na samym dnie i wszystkich pomiędzy.


Tutaj jest kilka jego tweetów na 1 Maja:

To nie tylko komplement, że #Prorok całuje ręce #robotników, to jest lekcja dla nas. #DzieńRobotników


Rządowi nie wolno kupować z zewnątrz #Iranu dóbr konsumpcyjnych, które można wyprodukować w kraju. To jest przykład honorowania robotników irańskich.  


Ten jednak jest moim faworytem:

Policja USA zabija ludzi pod każdym pretekstem; tym władza nie zapewnia bezpieczeństwa, ale prowadzi do braku bezpieczeństwa. #Baltimore


Kiedy wspierani przez Iran terroryści w Libanie zamordowali byłego premiera Rafika Haririego gigantyczną bombą w centrum Bejrutu, czy prowadziło to do bezpieczeństwa, czy do braku bezpieczeństwa? Czy wspierane przez Iran szwadrony śmierci w Iraku doprowadziły do bezpieczeństwa, czy do niebezpieczeństwa? A co ze sponsorowanym przez Iran przejęciem władzy w Jemenie przez Huti? Jak tam idzie?


A co z milicją Chameneiego, Basidż, która rozbijała głowy podczas Zielonej Rewolucji i torturowała działaczy w więzieniu?


No dobrze, może jestem niesprawiedliwy. Grzebanie się w „a co z…” jest dla studentów, nie dla poważnych analityków. Może irańscy dowódcy Korpusu Strażników Rewolucji mogliby przyjechać tutaj i uczyć amerykańskich policjantów wrażliwości kulturalnej. Basidż po cywilnemu mogliby uczyć naszych tajnych agentów policji, żeby incydenty takie jak ten nie zdarzyły się znowu. Irańscy sędziowie, którzy skazują gejów na śmierć przez powieszenie na dźwigach, mogliby wykładać gościnnie na amerykańskich wydziałach prawa. Może MSNBC mogłaby zaprosić strażników z więzienia Evin, by prowadzili ich program w kolejnym sezonie.


Ale może jednak nie. Dziennikarz “Washington Post”, Jason Resaian – nawiasem mówiąc, obywatel amerykański – gnije właśnie teraz w więzieniu Evin. Aresztowano go w zeszłym roku pod niedorzecznym zarzutem “szpiegostwa” i “prowadzenia propagandy przeciwko establishmentowi”.   


Dawno temu straciłem rachubę, ile razy różni paranoicy z Bliskiego Wschodu myśleli, że jestem szpiegiem, kiedy ja tam pracowałem – wielu z nich uważa, że każdy dziennikarz na świecie jest szpiegiem – ale nie pamiętam, kiedy ostatni raz potraktowałem to poważnie.


Jednak ten drugi zarzut, “prowadzenie propagandy przeciwko establishmentowi” jest czymś, czego obawia się każdy dziennikarz pracujący na Bliskim Wschodzie. Niemal każdy kraj na Bliskim Wschodzie jest państwem policyjnym takiego lub innego rodzaju, które może zaaresztować każdego z jakiegokolwiek powodu lub bez powodu – i robi to.


W 2005 r. rzecznik Hezbollahu – libańskiej organizacji terrorystycznej założonej, finansowanej i kontrolowanej przez reżim irański, który teraz tweetuje “czarne życie liczy się” – zadzwonił do mnie i powiedział: “wiemy, kim jesteś, czytamy wszystko, co piszesz i wiemy, gdzie mieszkasz”. Oskarżył mnie o „prowadzenie propagandy przeciwko partii”, bo na moim blogu zażartowałem z Hezbollahu. Nawet wyjaśniłem, że to żart, żeby nie było nieporozumień.


Z punktu widzenia Hezbollahu i Iranu, wszystko, co nie zgadza się dokładnie z linią partyjną, jest szerzeniem propagandy przeciwko establishmentowi. Częścią ich misji jest zapewnienie, że każdy o tym wie i zna straszliwe konsekwencje wobec tych, którzy są wystarczająco głupi lub odważni, by pokazać im figę.


A my mamy wierzyć, że tego człowieka, który kieruje tym wszystkim, obchodzi choćby ociupinę przemoc policji w Stanach Zjednoczonych lub prawa robotników na 1 Maja?


Wolne żarty.


Chamenei ma 120 tysięcy obserwatorów na Twitterze, ale sam obserwuje tylko pięciu ludzi. Zastanawiając się, kim są ci szczęściarze, kliknąłem, żeby się dowiedzieć i odkryłem, że troje z nich to inne konta Chameneiego, jeden jest duchem jego poprzednika, ajatollaha Chomeiniego, a ostatni to jakiś przypadkowy wątek islamski.  


Twitter jest dla tego faceta konwersacją w jedną stronę. Obserwować innych ludzi? To dla maluczkich, którzy mogą się czegoś nauczyć od kogoś innego, a przynajmniej dla tych z nas, którzy biernie interesują się tym, co ktoś inny ma do powiedzenia.


Władca Iranu robi to, co dawniej robił Związek Radziecki i co Hugo Chavez robił nie tak dawno. Używają zachodniego języka praw człowieka jako broni przeciwko Zachodowi, przeciwstawiając się równocześnie wszystkiemu, o co walczą działacze praw człowieka. Częściowo jest to po prostu cynizm, a częściowo wytykają domniemaną hipokryzję Zachodu.


Można twierdzić, że robię tylko to samo, co robi Chamenei, kiedy mówię, że ten facet jest nagi, ale jest tu różnica i to zasadnicza. Mnie rzeczywiście obchodzą prawa człowieka, nie tylko Amerykanów, ale Irańczyków i wszystkich innych. Wielu Irańczyków także obchodzą prawa człowieka, ale można bezpiecznie założyć się, że żaden z nich nie jest w rządzie irańskim.


Najgłupsi wśród nas mogą dać się przekonać, że tyrańscy dyktatorzy po drugiej stronie planety dbają o takie rzeczy bardziej niż my. Taka jest przynajmniej teoria. Hej, może przywódca Iranu jest jednym z nas! Może wszystko, co mówi nasz rząd, jest kłamstwem!


Każda wieś ma swojego idiotę. Takimi sztuczkami Moskwie udało się nabrać wielu z nas w erze Związku Radzieckiego, przynajmniej na pewien czas. Także Hugo Chavez z Wenezueli próbował kilku z nich. Przez lata ambasada Republiki Boliwariańskiej zalewała moją pocztę komunikatami prasowymi, które brzmiały, jakby pisała je Elizabeth Warren.


Blok komunistyczny był strasznym więzieniem obejmującym więcej niż jeden kontynent, ale jego utopijne ideały wydawały się wzniosłe sporemu odsetkowi ludzi Zachodu, którzy nie zniżali się do patrzenia na szczegóły. Utopijne ideały rewolucyjnego reżimu Iranu nie znajdą jednak chętnych odbiorców wśród tych spośród nas, którzy nie są muzułmanami-szyitami.


Tyranowi Iranu nie uda się ta sztuczka, ale zabawne jest obserwowanie, jak próbuje.

 

Iranian leader's bizarre Twitter feed

1 maja 2015

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMichael J. Totten

Amerykański dziennikarz i publicysta, wieloletni korespondent zagraniczny, znawca problemów Bliskiego Wschodu.  

Strona www autora


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 855 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Irańska pułapka   i Sarah N. Stern   2021-05-12
Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08
Dlaczego Abbas nie chce wyborów   Tawil   2021-05-07
Nasi wrogowie podłożyli kognitywną bombę   Rosenthal   2021-05-06
Były dyrektor CIA zaleca Żydom więcej empatii   Frantzman   2021-05-03
Czy naprawdę rozpoczęła się era amerykańskiej klęski?     2021-05-01
Human Rights Watch nienawidzi Izraela   Abdul-Hussain   2021-05-01
Czy Ameryka nadal stoi za Izraelem? Zapytajcie jego wrogów   Rosenthal   2021-04-26
Idea tak głupia, że tylko publicysta „Guardiana” może w nią wierzyć   Levick   2021-04-25
Administracja Bidena oszukuje Żydów     2021-04-21
Palestyńskie wybory: czego administracja Bidena nie chce wiedzieć   Toameh   2021-04-20
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka „Guardiana”   Levick   2021-04-19
Uprowadzenie terminologii Holocaustu do utrwalania fałszu i demonizowania Izraela   Hirsch   2021-04-17
Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk