Prawda

Środa, 22 wrzesnia 2021 - 21:59

« Poprzedni Następny »


Były dyrektor CIA zaleca Żydom więcej empatii


Seth J. Frantzman 2021-05-03

Former CIA director John O’ Brennan.(photo credit: Wikimedia Commons)

Former CIA director John O’ Brennan.

(photo credit: Wikimedia Commons)Były dyrektor Central Intelligence Agency (CIA) John O’ Brennan opluł Żydów w ubiegły wtorek, żądając od nich wyższych standardów. “Zawsze miałem kłopoty ze zrozumieniem jak naród tak głęboko zraniony przez historię, który doświadczył przesądów, religijnych prześladowań i niewyobrażalnej przemocy skierowanej przeciw niemu, może nie być arcymistrzem empatii wobec tych, których prawa i swobody są nadal niepełne.”         

 

Brennan wyłożył te mądrości w artykule na łamach The New York Times pod tytułem Palestyńskie dążenie do państwowości. Pisząc to dał do zrozumienia, że Żydzi mają jakiś szczególny obowiązek odczuwania empatii wobec innych, podczas gdy nie-Żydzi nie muszą być aż tak empatyczni. Brennan nie sugerował na przykład, że wobec ofiar niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych powinniśmy mieć wyższe wymagania i że powinniśmy od nich wymagać większej empatii. Nie oczekiwał również od innych społeczeństw szczególnych standardów opartych na etnicznym pochodzeniu i religii ich obywateli.


Napaść Brennana na Izrael nie była oparta na uniwersalnych wartościach, ani na międzynarodowym prawie, Izrael nie po raz pierwszy został wybrany do tego rodzaju napaści z powodu historii swojej religii i pochodzenia jego ludności. Inni też to robili, żądając by Żydzi, których przez stulecia prześladowano w Europie, przestrzegali wyższych standardów niż ich europejscy prześladowcy. Krótko mówiąc, ponieważ Żydzi doświadczyli ludobójstwa, to oni mają dziś być wzorem doskonałości, podczas kiedy ci, którzy byli ludobójcami, nie są w świetle reflektorów i nikt nie żąda, by nagle zachowywali się po ludzku.  

 

Twierdzenie, że Żydzi mają być lepsi niż inni, ponieważ byli mordowani przez Europejczyków, były wygłaszane wielokrotnie. David Ward, brytyjski poseł z ramienia partii Liberalnych Demokratów, w 2013 roku napisał: “po dwukrotnym odwiedzeniu Auschwitz, raz z moją rodziną i raz z lokalnymi szkołami, jestem zasmucony, że Żydzi, którzy cierpieli niewiarygodne prześladowania podczas Holocaustu, mogli w ciągu kilku lat od wyzwolenia z obozów śmierci czynić okropne rzeczy Palestyńczykom w nowopowstałym Izraelu i robić to codziennie na Zachodnim Brzegu i w Gazie.” 

 

Biali Europejczycy, tacy jak Ward jakoś nie odczuwają potrzeby wygłaszania takich komentarzy pod adresem innych grup czy państw. Nigdy nie mówią na przykład, że ponieważ Rosjanie tak wiele wycierpieli podczas drugiej wojny światowej, to Związek Radziecki nie powinien ciemiężyć Europy Wschodniej natychmiast po zakończeniu tej wojny.      

   

Amerykański polityk, Howard Dean, również opluł Żydów w 2019 roku za to, że nie są doskonali. „Izraelski rząd zatracił swoją duszę i swoje cele – pisał -  Szlachetność żydowskiego narodu wynikająca z jego straszliwego cierpienia została roztrwoniona przez mizernych, pełnych bigoterii politycznych łajdaków. Efektem będzie w końcu utrata żydowskiej ojczyzny, co byłoby niewyobrażalną tragedią.”    

 

Ta koncentracja uwagi wyłącznie na Żydach, a dziś na Izraelu, ma długą historię i jest jedną ze stałych cech zarówno zachodniej narracji, jak i tradycyjnego europejskiego, chrześcijańskiego antysemityzmu. Przedstawia się Żyda jako szczególnego rodzaju „Innego”, mającego inne niż reszta ludzkości cechy charakteru. Przedstawia się ich jako nadzwyczaj mściwych, jak to zrobił Szekspir w Kupcu weneckim. Ma to być kontrast dla idei chrześcijańskiego przebaczenia pokazywanego jako przeciwieństwo żydowskiego stereotypu. Dziś przybiera to nową postać, zakłada się, że Żydzi po tym, jak byli ofiarami Holocaustu, nie powinni przedkładać swoich interesów nad empatyczną troskę o innych cierpiących. Inna sprawa, kiedy to mówią sami Żydzi, ale tego rodzaju oczekiwanie ze strony nie-Żydów, by żydowski naród okazał jakieś nadzwyczajne cechy, okazuje się częścią starego zachodniego antysemityzmu. Nie ma tu niczego nowego. Brytyjski historyk  Arnold Toynbee nazywał syjonizm “szatańskim” i porównywał Żydów w Izraelu do nazistów.

 

Ten trend jest stały, ponieważ w żadnym przypadku nie można pozwolić na to, by Żydzi byli podobni do innych grup etnicznych, czy to Arabów czy Czechow. Są inni, bo byli ofiarami Holocaustu i dlatego przedstawiamy ich  jako nazistów i żądamy, żeby zachowywali się jak święci. Nie jest trudne zauważenie związku między tym ciągłym domaganiem się nadzwyczajnego poświęcenia od Żydów, a historią dwóch tysięcy lat europejskiej nienawiści do Żydów.

 

Raz za razem, ludzie w rodzaju Brennana, Warda czy Deana prezentują narrację krytyki wszystkich Żydów lub Izraela, kiedy tylko jakiś Żyd w Izraelu zrobi cokolwiek, co ci ludzie uważają za naganne. Ci sami ludzie, nie formułują swoich zarzutów w ten sam sposób, kiedy biali policjanci zabijają w ich kraju Afro-Amerykanów. Ich doktryna postrzegania Żydów nie ma żadnej paraleli w oczekiwaniach pod adresem własnej społeczności, czy to chrześcijan czy białych, by podnieść się na wyżyny jakichś specjalnych standardów. To wygodne, bo to oznacza, że żadna religia poza żydowską i żaden naród poza Żydami nie musi czuć się odpowiedzialny.

 

W rzeczywistości mówią: Europa wpychała was do komór gazowych, a teraz powiemy wam jak się macie zachowywać. Ci, którzy w przeszłości  prześladowali, którzy kultywowali niewolnictwo, kolonializm, ludobójstwa i krucjaty nie muszą przestrzegać nadzwyczajnych standardów. Ci ludzie nigdy nie wygłaszają takich tyrad pod adresem setek innych narodów i dziesiątków innych religii.        

 

Jest tak z powodu patologicznej obsesji na punkcie Żydów, przedstawianych jako raz świętych, raz nazistow, niesłychanie mściwych i mających specjalną rolę do odegrania w świecie. To wszystko ma historyczny związek z antysemityzmem. W innym przypadku widzielibyśmy podobną ilość tweetów Brennanów, Wardów i innych, w których domagano by się podobnych niezwykłych standardów od innych narodów. Mówiliby, że ponieważ muzułmanie cierpieli z powodu islamofobii, Iran nie powinien gwałcić praw człowieka.         

 

To plasuje Żydów w niewygodnej pozycji – najpierw są mordowani za to, że są, a potem, tym, którym udało się przeżyć, mówi się, że mają szczególny obowiązek okazywania empatii wobec swoich byłych prześladowców, bo inaczej byli prześladowcy nie będą ich lubić za brak empatii.        

 

Ogólna zasada jest prosta – Żydzi nigdy nie są pokazywani jako równi, lub podobni do innych. Przed Holocaustem zgłaszano najróżniejsze oczekiwania pod adresem Żydów. Żądano asymilacji, albo nienawidzono za odmienność. Potem, po Zagładzie, oczekiwania się zmieniły – żądano doskonałości z powodu doznanych cierpień. Te wszystkie oczekiwania przynoszą pewne korzyści, można pokazywać Żydów jako problem, zwalać winę na żydowskie państwo i samemu nadal zachowywać się po łajdacku.             

 

Panowie Brennan, Dean i Ward oraz reszta świata zrobiliby lepiej podnosząc na wyższy poziom standardy swoje i swoich społeczeństw, zamiast traktować każdy przypadek łamania praw człowieka w Wielkiej Brytanii lub w Ameryce jako coś wyjątkowego i równocześnie żądać, żeby Żydzi pozwalali się zabijać ze względu na pamięć o Holocauście.       

 

 

Former CIA head targets Jewish suffering in Israel’s actions

Jerusalem Post, 29 kwietnia 2021

Tłumaczenie: Andrzej KoraszewskiSeth J. Frantzman
Publicysta “Jerusalem Post”. Zajmował się badaniami nad historią ziemi świętej, historią Beduinów i arabskich chrześcijan, historią Jerozolimy, prowadził również wykłady w zakresie kultury amerykańskiej. Urodzony w Stanach Zjednoczonych w rodzinie farmerskiej, studiował w USA i we Włoszech, zajmował się handlem nieruchomościami, doktoryzował się na  Hebrew University w Jerozolimie. 

Wyślij artykuł do znajomego:     WydrukujBrunatna fala

Znalezionych 953 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie   Steinberg   2021-09-21
Artykuł w „Independent” z akrobatyką, żeby uniknąć słowa Hamas   Levick   2021-09-20
Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08
Świat akademicki dla Hamasu   Pessin   2021-06-06
Wciskacze fake newsów o Palestyńczykach ignorują ludobójstwo chrześcijan. Ideologicznie napędzana hipokryzja   Ibrahim   2021-06-05
Kostiumowy dramat i kompromitacja   Rosenthal   2021-06-05
Bliski Wschód Hady’ego Amra   Glick   2021-06-04
Tureccy Żydzi - uboczne ofiary tureckiej nienawiści do Izraela   Bekdil   2021-06-04
Terapeutka o trwającym statusie ofiary palestyńskich Arabów   Oz   2021-06-01
Prawda o tym “arabskim chłopcu podpalonym przez Izraelczyków”   Fitzgerald   2021-06-01
Hasło: “Izrael ma prawo się bronić” pokazuje bezmiar moralnego zagubienia   Pandavar   2021-05-31
Jeśli USA chcą być humanitarne, nie “odbudują” Gazy   Tobin   2021-05-31
Szejk Dżarrah i niesymetryczne roszczenia   Julius   2021-05-30
Przywódca Hamasu w Gazie: To była tylko próba, nic poza małym ćwiczeniem przed tym, co się zdarzy     2021-05-29
Zachodni obrońcy Gazy mają oczy, ale nie widzą   Steinberg   2021-05-28
Fałszywi bojownicy o pokój i prawdziwi terroryści tworzą niemal doskonały front nienawiści do Żydów     2021-05-27
Palestyńskie głosy, których Blinken nie usłyszy   Toameh   2021-05-26
Nieodnotowane: IDF ceni życie, celem Hamasu jest maksymalizacja ofiar   Koningsveld   2021-05-25
Nowe furie najstarszej nienawiści   Savodnik   2021-05-24
Trąby i silniki czołgów: punkt zwrotny w Gazie?   Kemp   2021-05-22
Mam dość   Ezra   2021-05-21
Po drugiej stronie lustra   Koraszewski   2021-05-19
Zastępcza wojna Iranu przeciwko Izraelowi   Toameh   2021-05-18
Iran ujawnia swoją strategię doradzając Hamasowi w wojnie przeciwko Izraelowi   Frantzman   2021-05-17
Dejudaizacja Jerozolimy w 1948 roku   Carlson   2021-05-17
Kiedy rakiety Hamasu uderzają w izraelskie domy, zapomnij o niuansach   Tobin   2021-05-16
Naszym prawdziwym celem jest zniszczenie Izraela   Tawil   2021-05-15
Dzisiejsze oszczerstwo o rytuale krwi   Rosenthal   2021-05-14
Stara sztuczka Mahmouda Abbasa: antysemickie podżeganie   Blum   2021-05-13
Irańska pułapka   i Sarah N. Stern   2021-05-12
Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk