Prawda

Poniedziałek, 14 czerwca 2021 - 04:07

« Poprzedni Następny »


Były dyrektor CIA zaleca Żydom więcej empatii


Seth J. Frantzman 2021-05-03

Former CIA director John O’ Brennan.(photo credit: Wikimedia Commons)

Former CIA director John O’ Brennan.

(photo credit: Wikimedia Commons)Były dyrektor Central Intelligence Agency (CIA) John O’ Brennan opluł Żydów w ubiegły wtorek, żądając od nich wyższych standardów. “Zawsze miałem kłopoty ze zrozumieniem jak naród tak głęboko zraniony przez historię, który doświadczył przesądów, religijnych prześladowań i niewyobrażalnej przemocy skierowanej przeciw niemu, może nie być arcymistrzem empatii wobec tych, których prawa i swobody są nadal niepełne.”         

 

Brennan wyłożył te mądrości w artykule na łamach The New York Times pod tytułem Palestyńskie dążenie do państwowości. Pisząc to dał do zrozumienia, że Żydzi mają jakiś szczególny obowiązek odczuwania empatii wobec innych, podczas gdy nie-Żydzi nie muszą być aż tak empatyczni. Brennan nie sugerował na przykład, że wobec ofiar niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych powinniśmy mieć wyższe wymagania i że powinniśmy od nich wymagać większej empatii. Nie oczekiwał również od innych społeczeństw szczególnych standardów opartych na etnicznym pochodzeniu i religii ich obywateli.


Napaść Brennana na Izrael nie była oparta na uniwersalnych wartościach, ani na międzynarodowym prawie, Izrael nie po raz pierwszy został wybrany do tego rodzaju napaści z powodu historii swojej religii i pochodzenia jego ludności. Inni też to robili, żądając by Żydzi, których przez stulecia prześladowano w Europie, przestrzegali wyższych standardów niż ich europejscy prześladowcy. Krótko mówiąc, ponieważ Żydzi doświadczyli ludobójstwa, to oni mają dziś być wzorem doskonałości, podczas kiedy ci, którzy byli ludobójcami, nie są w świetle reflektorów i nikt nie żąda, by nagle zachowywali się po ludzku.  

 

Twierdzenie, że Żydzi mają być lepsi niż inni, ponieważ byli mordowani przez Europejczyków, były wygłaszane wielokrotnie. David Ward, brytyjski poseł z ramienia partii Liberalnych Demokratów, w 2013 roku napisał: “po dwukrotnym odwiedzeniu Auschwitz, raz z moją rodziną i raz z lokalnymi szkołami, jestem zasmucony, że Żydzi, którzy cierpieli niewiarygodne prześladowania podczas Holocaustu, mogli w ciągu kilku lat od wyzwolenia z obozów śmierci czynić okropne rzeczy Palestyńczykom w nowopowstałym Izraelu i robić to codziennie na Zachodnim Brzegu i w Gazie.” 

 

Biali Europejczycy, tacy jak Ward jakoś nie odczuwają potrzeby wygłaszania takich komentarzy pod adresem innych grup czy państw. Nigdy nie mówią na przykład, że ponieważ Rosjanie tak wiele wycierpieli podczas drugiej wojny światowej, to Związek Radziecki nie powinien ciemiężyć Europy Wschodniej natychmiast po zakończeniu tej wojny.      

   

Amerykański polityk, Howard Dean, również opluł Żydów w 2019 roku za to, że nie są doskonali. „Izraelski rząd zatracił swoją duszę i swoje cele – pisał -  Szlachetność żydowskiego narodu wynikająca z jego straszliwego cierpienia została roztrwoniona przez mizernych, pełnych bigoterii politycznych łajdaków. Efektem będzie w końcu utrata żydowskiej ojczyzny, co byłoby niewyobrażalną tragedią.”    

 

Ta koncentracja uwagi wyłącznie na Żydach, a dziś na Izraelu, ma długą historię i jest jedną ze stałych cech zarówno zachodniej narracji, jak i tradycyjnego europejskiego, chrześcijańskiego antysemityzmu. Przedstawia się Żyda jako szczególnego rodzaju „Innego”, mającego inne niż reszta ludzkości cechy charakteru. Przedstawia się ich jako nadzwyczaj mściwych, jak to zrobił Szekspir w Kupcu weneckim. Ma to być kontrast dla idei chrześcijańskiego przebaczenia pokazywanego jako przeciwieństwo żydowskiego stereotypu. Dziś przybiera to nową postać, zakłada się, że Żydzi po tym, jak byli ofiarami Holocaustu, nie powinni przedkładać swoich interesów nad empatyczną troskę o innych cierpiących. Inna sprawa, kiedy to mówią sami Żydzi, ale tego rodzaju oczekiwanie ze strony nie-Żydów, by żydowski naród okazał jakieś nadzwyczajne cechy, okazuje się częścią starego zachodniego antysemityzmu. Nie ma tu niczego nowego. Brytyjski historyk  Arnold Toynbee nazywał syjonizm “szatańskim” i porównywał Żydów w Izraelu do nazistów.

 

Ten trend jest stały, ponieważ w żadnym przypadku nie można pozwolić na to, by Żydzi byli podobni do innych grup etnicznych, czy to Arabów czy Czechow. Są inni, bo byli ofiarami Holocaustu i dlatego przedstawiamy ich  jako nazistów i żądamy, żeby zachowywali się jak święci. Nie jest trudne zauważenie związku między tym ciągłym domaganiem się nadzwyczajnego poświęcenia od Żydów, a historią dwóch tysięcy lat europejskiej nienawiści do Żydów.

 

Raz za razem, ludzie w rodzaju Brennana, Warda czy Deana prezentują narrację krytyki wszystkich Żydów lub Izraela, kiedy tylko jakiś Żyd w Izraelu zrobi cokolwiek, co ci ludzie uważają za naganne. Ci sami ludzie, nie formułują swoich zarzutów w ten sam sposób, kiedy biali policjanci zabijają w ich kraju Afro-Amerykanów. Ich doktryna postrzegania Żydów nie ma żadnej paraleli w oczekiwaniach pod adresem własnej społeczności, czy to chrześcijan czy białych, by podnieść się na wyżyny jakichś specjalnych standardów. To wygodne, bo to oznacza, że żadna religia poza żydowską i żaden naród poza Żydami nie musi czuć się odpowiedzialny.

 

W rzeczywistości mówią: Europa wpychała was do komór gazowych, a teraz powiemy wam jak się macie zachowywać. Ci, którzy w przeszłości  prześladowali, którzy kultywowali niewolnictwo, kolonializm, ludobójstwa i krucjaty nie muszą przestrzegać nadzwyczajnych standardów. Ci ludzie nigdy nie wygłaszają takich tyrad pod adresem setek innych narodów i dziesiątków innych religii.        

 

Jest tak z powodu patologicznej obsesji na punkcie Żydów, przedstawianych jako raz świętych, raz nazistow, niesłychanie mściwych i mających specjalną rolę do odegrania w świecie. To wszystko ma historyczny związek z antysemityzmem. W innym przypadku widzielibyśmy podobną ilość tweetów Brennanów, Wardów i innych, w których domagano by się podobnych niezwykłych standardów od innych narodów. Mówiliby, że ponieważ muzułmanie cierpieli z powodu islamofobii, Iran nie powinien gwałcić praw człowieka.         

 

To plasuje Żydów w niewygodnej pozycji – najpierw są mordowani za to, że są, a potem, tym, którym udało się przeżyć, mówi się, że mają szczególny obowiązek okazywania empatii wobec swoich byłych prześladowców, bo inaczej byli prześladowcy nie będą ich lubić za brak empatii.        

 

Ogólna zasada jest prosta – Żydzi nigdy nie są pokazywani jako równi, lub podobni do innych. Przed Holocaustem zgłaszano najróżniejsze oczekiwania pod adresem Żydów. Żądano asymilacji, albo nienawidzono za odmienność. Potem, po Zagładzie, oczekiwania się zmieniły – żądano doskonałości z powodu doznanych cierpień. Te wszystkie oczekiwania przynoszą pewne korzyści, można pokazywać Żydów jako problem, zwalać winę na żydowskie państwo i samemu nadal zachowywać się po łajdacku.             

 

Panowie Brennan, Dean i Ward oraz reszta świata zrobiliby lepiej podnosząc na wyższy poziom standardy swoje i swoich społeczeństw, zamiast traktować każdy przypadek łamania praw człowieka w Wielkiej Brytanii lub w Ameryce jako coś wyjątkowego i równocześnie żądać, żeby Żydzi pozwalali się zabijać ze względu na pamięć o Holocauście.       

 

 

Former CIA head targets Jewish suffering in Israel’s actions

Jerusalem Post, 29 kwietnia 2021

Tłumaczenie: Andrzej KoraszewskiSeth J. Frantzman
Publicysta “Jerusalem Post”. Zajmował się badaniami nad historią ziemi świętej, historią Beduinów i arabskich chrześcijan, historią Jerozolimy, prowadził również wykłady w zakresie kultury amerykańskiej. Urodzony w Stanach Zjednoczonych w rodzinie farmerskiej, studiował w USA i we Włoszech, zajmował się handlem nieruchomościami, doktoryzował się na  Hebrew University w Jerozolimie. 

Wyślij artykuł do znajomego:     WydrukujBrunatna fala

Znalezionych 886 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08
Świat akademicki dla Hamasu   Pessin   2021-06-06
Wciskacze fake newsów o Palestyńczykach ignorują ludobójstwo chrześcijan. Ideologicznie napędzana hipokryzja   Ibrahim   2021-06-05
Kostiumowy dramat i kompromitacja   Rosenthal   2021-06-05
Bliski Wschód Hady’ego Amra   Glick   2021-06-04
Tureccy Żydzi - uboczne ofiary tureckiej nienawiści do Izraela   Bekdil   2021-06-04
Terapeutka o trwającym statusie ofiary palestyńskich Arabów   Oz   2021-06-01
Prawda o tym “arabskim chłopcu podpalonym przez Izraelczyków”   Fitzgerald   2021-06-01
Hasło: “Izrael ma prawo się bronić” pokazuje bezmiar moralnego zagubienia   Pandavar   2021-05-31
Jeśli USA chcą być humanitarne, nie “odbudują” Gazy   Tobin   2021-05-31
Szejk Dżarrah i niesymetryczne roszczenia   Julius   2021-05-30
Przywódca Hamasu w Gazie: To była tylko próba, nic poza małym ćwiczeniem przed tym, co się zdarzy     2021-05-29
Zachodni obrońcy Gazy mają oczy, ale nie widzą   Steinberg   2021-05-28
Fałszywi bojownicy o pokój i prawdziwi terroryści tworzą niemal doskonały front nienawiści do Żydów     2021-05-27
Palestyńskie głosy, których Blinken nie usłyszy   Toameh   2021-05-26
Nieodnotowane: IDF ceni życie, celem Hamasu jest maksymalizacja ofiar   Koningsveld   2021-05-25
Nowe furie najstarszej nienawiści   Savodnik   2021-05-24
Trąby i silniki czołgów: punkt zwrotny w Gazie?   Kemp   2021-05-22
Mam dość   Ezra   2021-05-21
Po drugiej stronie lustra   Koraszewski   2021-05-19
Zastępcza wojna Iranu przeciwko Izraelowi   Toameh   2021-05-18
Iran ujawnia swoją strategię doradzając Hamasowi w wojnie przeciwko Izraelowi   Frantzman   2021-05-17
Dejudaizacja Jerozolimy w 1948 roku   Carlson   2021-05-17
Kiedy rakiety Hamasu uderzają w izraelskie domy, zapomnij o niuansach   Tobin   2021-05-16
Naszym prawdziwym celem jest zniszczenie Izraela   Tawil   2021-05-15
Dzisiejsze oszczerstwo o rytuale krwi   Rosenthal   2021-05-14
Stara sztuczka Mahmouda Abbasa: antysemickie podżeganie   Blum   2021-05-13
Irańska pułapka   i Sarah N. Stern   2021-05-12
Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08
Dlaczego Abbas nie chce wyborów   Tawil   2021-05-07
Nasi wrogowie podłożyli kognitywną bombę   Rosenthal   2021-05-06
Były dyrektor CIA zaleca Żydom więcej empatii   Frantzman   2021-05-03
Czy naprawdę rozpoczęła się era amerykańskiej klęski?     2021-05-01
Human Rights Watch nienawidzi Izraela   Abdul-Hussain   2021-05-01
Czy Ameryka nadal stoi za Izraelem? Zapytajcie jego wrogów   Rosenthal   2021-04-26
Idea tak głupia, że tylko publicysta „Guardiana” może w nią wierzyć   Levick   2021-04-25
Administracja Bidena oszukuje Żydów     2021-04-21
Palestyńskie wybory: czego administracja Bidena nie chce wiedzieć   Toameh   2021-04-20
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka „Guardiana”   Levick   2021-04-19
Uprowadzenie terminologii Holocaustu do utrwalania fałszu i demonizowania Izraela   Hirsch   2021-04-17
Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk