Prawda

Środa, 4 października 2023 - 14:24

« Poprzedni Następny »


1660 Izraelczyków zginęło od czasu obietnicy Palestyńczyków o zakończeniu terroru


Mitchell Bard 2023-05-10

Były prezydent USA Obama oraz obecny prezydent USA Biden oraz wieczny „prezydent” Palestyny Abbas. (Źródło zdjęcia: Wikipedia)
Były prezydent USA Obama oraz obecny prezydent USA Biden oraz wieczny „prezydent” Palestyny Abbas. (Źródło zdjęcia: Wikipedia)

We wrześniu minie 30 lat, odkąd Icchak Rabin na trawniku Białego Domu bez entuzjazmu uścisnął dłoń promieniejącego Jasera Arafata po podpisaniu Deklaracji Zasad  (DoP), która zapoczątkowała to, o czym wielu myślało jako o pięcioletniej drodze do pokoju. Było wielu sceptyków, którzy teraz powtarzają: „A nie mówiłem…” Będzie mnóstwo czasu na wspomnienia i dyskusje z okazji rocznicy porozumień z Oslo, ale uderzyła mnie statystyka, która naprawdę mówi wszystko, co trzeba wiedzieć o tym, dlaczego cynicy mieli rację.

Matka i jej dwie córki zostały ofiarami palestyńskich terrorystów (licząc od czasu podpisania tego porozumienia) numer 1658, 1659 i 1660.


Przypomnijmy, że proces pokojowy z Oslo i wszystkie późniejsze porozumienia opierały się na liście Arafata do Rabina z 9 września 1993 r., w którym złożył on cztery zobowiązania: 

  • OWP uznaje prawo państwa Izrael do istnienia w pokoju i bezpieczeństwie.
  • OWP akceptuje rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 242 i 338.
  • OWP zobowiązuje się do procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie i pokojowego rozwiązania konfliktu między obiema stronami oraz oświadcza, że wszystkie nierozstrzygnięte kwestie związane ze stałym statusem zostaną rozwiązane w drodze negocjacji.
  • OWP uważa, że podpisanie Deklaracji Zasad jest wydarzeniem historycznym, inaugurującym nową epokę pokojowego współistnienia, wolnego od przemocy i wszelkich innych aktów zagrażających pokojowi i stabilności. W związku z tym  OWP wyrzeka się stosowania terroryzmu i innych aktów przemocy oraz przyjmie odpowiedzialność za wszystkie elementy OWP i personel w celu zapewnienia ich przestrzegania, zapobiegania naruszeniom i łamaniu dyscypliny (kursywa dodana).

Można spierać się, czy Palestyńczycy wypełnili pierwsze trzy zobowiązania, ale co do czwartego nie ma dyskusji. Była to najważniejsza obietnica, którą niemal natychmiast złamano (Dokument podpisano 13 września, a Yigal Vaknin został zasztyletowany 24 września). W późniejszych negocjacjach Palestyńczycy składali taką samą obietnicę, jak gdyby chodziło o nowe ustępstwo, które wymagałoby odwzajemnienia przez Izrael. Za każdym razem nie była ona wart papieru, na którym została spisana.


Zawsze wierzyłem, że Rabin był zdecydowany ewakuować terytoria, a Oslo było zasadniczo sposobem na zrobienie tego jednostronnie, pomimo pozorów wzajemnego porozumienia. Dlatego mimo trwającego terroru kontynuował negocjacje.


Szimon Peres zamierzał kontynuować politykę Rabina, ale przegrał w paroksyzmie przemocy, co doprowadziło do wyboru Benjamina Netanjahu. Chociaż prowadził kampanię przeciwko Oslo, to Netanjahu zgodził się na Memorandum Wye River, które wzywało do wycofania się z dodatkowych 13% Zachodniego Brzegu. Trzy dni później 29-letni Danny Vargas z Kiryat Arba został zastrzelony w Hebronie. Trzy dni później zginął sierżant, 19-letni Alexey Neykov, gdy terrorysta wjechał wyładowanym materiałem wybuchowym samochodem w izraelskiego jeepa wojskowego eskortującego autobus z 40 uczniami szkoły podstawowej z osady Kfar Darom w Strefie Gazy. Utrzymujący się terror pozwolił Netanjahu oprzeć się presji USA i przeprowadzić przegrupowanie.


Następnie Ehud Barak złożył Arafatowi propozycję państwowości. Arafat odrzucił ją i wywołał  drugą intifadę. W ciągu pięciu lat tej wojny palestyńskiej zginęło kolejnych 1100 Izraelczyków. W środku powstania George W. Bush próbował wskrzesić proces pokojowy, ale faza I jego mapy drogowej wymagała od Palestyńczyków natychmiastowego zakończenia przemocy, terroryzmu i podżegania. Zamiast tego zabili ponad 300 Izraelczyków.

 

Od tego czasu liczba ofiar śmiertelnych spadła, ale nie z powodu braku determinacji Palestyńczyków. Kiedy zacząłem pisać ten artykuł, nagłówki tygodni obejmowały:


Dwóch żołnierzy IDF dźgniętych nożem przez Palestyńczyków w środkowym Izraelu


Palestyńscy bandyci otwierają ogień w izraelskim kibucu


Terroryści z Autonomii Palestyńskiej otwierają ogień do samolotu transportowego IDF


Szef Szin Bet powiedział niedawno, że od początku roku służby bezpieczeństwa zapobiegły ponad 200 „znaczącym” atakom terrorystycznym, w tym „około 150 atakom strzeleckim, 20 zamachom bombowym, taranowaniu samochodami, zamachom samobójczym, porwaniom i innym."


Mimo tej rzeczywistości, niektórzy ludzie wciąż twierdzą, że Izrael ma partnera do negocjacji i są zaskoczeni, że tak niewielu ludzi w Izraelu w to wierzy. Są zdumieni, że kwestia palestyńska prawie nie została poruszona w ostatnich pięciu wyborach i że Izrael wybrał prawicowy rząd, który sprzeciwia się kompromisowi z Palestyńczykami.


Administracja Bidena reaguje na nieustanną przemoc nagradzając Palestyńczyków pomocą i zachętą, co jest przerażające.


Liczba ofiar śmiertelnych w Izraelu w stosunku do liczby ludności równa się śmierci około 57 tysięcy Amerykanów – to prawie tyle, ile zginęło w ciągu ośmiu lat walk w Wietnamie.


Wyobraź sobie reakcję USA na zamordowanie tak wielu Amerykanów. Nie musisz zgadywać, bo my wiemy. Po 11 września rozpoczęliśmy wojnę z terroryzmem, stoczyliśmy dwie wojny w Iraku i nadal poszukujemy i zabijamy członków ISIS i Al-Kaidy.


Mimo to Izraelczycy są stawiani pod pręgierzem za podejmowanie działań w celu ochrony życia swoich obywateli. Tak, czasami dochodzi do szkód ubocznych i giną niewinni Palestyńczycy. To tragiczny produkt uboczny wojny z terrorystami, którzy używają cywilów jako tarcz. Jest to również cena, jaką Palestyńczycy płacą za niewypełnienie zobowiązania złożonego przez Arafata, pozwalając terrorystom ukrywać się wśród nich i gloryfikując zabójców.


Niezbyt wielu Amerykanów myślało o ponad 100 tysiącach irackich cywilów zabitych podczas amerykańskich operacji bojowych. Nie było rezolucji ONZ po śmierci 48 osób, kiedy złe informacje wywiadowcze doprowadziły do zbombardowania przez USA przyjęcia weselnego. Mógłbym przytoczyć wiele innych przykładów podwójnych standardów stosowanych do oceny izraelskich operacji antyterrorystycznych.


Mam dość słuchania od urzędników amerykańskich, że Izrael powinien działać z powściągliwością, deeskalować, zaprzestać budowania osiedli, utrzymywać status quo i tego, jak do znudzenia zrównują terroryzm i antyterroryzm. Chcę usłyszeć, jak prezydent i sekretarz stanu USA Antony Blinken mówią, że 1660 Izraelczyków zostało zamordowanych, odkąd Palestyńczycy zobowiązali się zakończyć terror. Jest to niedopuszczalne, a Stany Zjednoczone nie przekażą ani grosza Palestyńczykom, Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Palestyńskich (UNRWA) ani żadnej organizacji, której fundusze mogą zostać użyte do pokrycia kosztów mordowania Izraelczyków, i jak długo mordercy i ich rodziny otrzymują płatności jako nagrody i zachęty do zabijania Żydów. Nie będzie otwarcia konsulatu, nie będzie dla nich wsparcia w ONZ, a ich przedstawiciele będą traktowani tak samo, jak inni sponsorzy terroru.


Wszystko inne, co mówią o „kwestii palestyńskiej”, to bezsensowna gadanina.


Jeśli wierzysz w pokój, czy to w postaci dwóch państw, czy innego rozwiązania, historia pokazała, że niczego nie można osiągnąć bez trwałego położenia kresu palestyńskiemu terrorowi.

 

Link do orygiunału: https://www.jns.org/opinion/1660-israeli-dead-since-palestinians-promise-to-end-terror/

JNS Org., 27 kwietnia 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


*Mitchell Geoffrey Bard

Amerykański analityk polityki zagranicznej, redaktor i autor, który specjalizuje się w polityce USA – Bliski Wschód. Jest dyrektorem wykonawczym organizacji non-profit American-Israeli Cooperative Enterprise i dyrektorem Jewish Virtual Library.

 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1323 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego Hamas wysyła Palestyńczyków na śmierć na granicy z Izraelem?   Toameh   2023-10-03
Palestyńczycy: Izraelskie ustępstwa są oznaką słabości   Tawil   2023-10-02
Kult „antysyjonizmu”   Tabarovsky   2023-10-01
Kolejne palestyńskie marzenie   Ibrahim   2023-09-29
Dlaczego lekceważą trudną sytuację Palestyńczyków w Libanie?   Eid   2023-09-27
Terror palestyński jest wojną religijną na rzecz Allaha przeciwko Żydom. ONZ musi uznać Izraelczyków zamordowanych przez Palestyńczyków za ofiary przemocy na tle religijnym   Marcus   2023-09-26
“Żyd zachowuje się źle” – sfilmujmy to   Collier   2023-09-25
Abbas już wcześniej powiedział to wszystko     2023-09-24
Wątpliwy związek między edukacją a antysemityzmem   Jacoby   2023-09-23
ARABSKA gazeta wychodząca W LONDYNIE PROPAGUJE ANTYSEMITYZM I WSPARCIE DLA TERRORU     2023-09-19
YouTube  i polscy neonaziści     2023-09-19
Celem palestyńskiego procesu pokojowego było zwiększenie terroryzmu   Marcus   2023-09-17
Jak zostać stypendystą podoktoranckim w Columbii? Napisz 341 stron antyizraelskiego bełkotu!     2023-09-13
Irańska strategia brania zachodnich zakładników   A. Savyon*   2023-09-13
22 lata od 9/11 i napięcie wciąż narasta – dżihadyści czekają na kolejną szansę   Stalinsky   2023-09-12
Jak palestyńskie dziecko zostaje terrorystą?   Flatow   2023-09-10
Nazistowskie przemówienie w Ramallah ilustruje szerszą historię   Glick   2023-09-09
Abbas: Hitler walczył z europejskimi Żydami z powodu ich lichwiarstwa     2023-09-08
HRW zamazuje dowody udziału nieletnich w palestyńskim terroryzmie     2023-09-06
Naziści nadali nienawiści do Żydów akademickie oblicze. Ich spadkobiercy mają „Instytut krytycznych badań nad syjonizmem”     2023-09-04
Którymi drogami powraca nazizm?   Koraszewski   2023-09-03
“Washington Post” o “dobrych” terrorystach   Tawil   2023-09-01
Syria, kraj zgubiony w wiadomościach   Taheri   2023-09-01
Walka Indii z dżihadem   Bulut   2023-08-31
Kilka uwag o palestyńskiej fladze   Collier   2023-08-30
Obwinianie wyłącznie Izraela za problemy psychiczne w Strefie Gazy jest po prostu kolejną formą nienawiści do Żydów     2023-08-29
Norweg melduje Radzie Bezpieczeństwa   Koraszewski   2023-08-27
Irański IRGC przechwala się sukcesami wśród Palestyńczyków i Hezbollahu   Frantzman   2023-08-26
Dlaczego nowe palestyńskie rakiety mają znaczenieMogą wyrządzić znacznie więcej szkód niż karabin czy nóż.   Flatow   2023-08-25
„Musimy prowadzić ‘Wielki Dżihad’, żeby zbudować Wielki Iran”     2023-08-25
Prawdziwe słonie w salonie (edycja 2023)     2023-08-17
Palestyńczycy wołają o pomoc   Tawil   2023-08-15
Czy nikt nie pyta, dlaczego w Dżenin jest obóz dla uchodźców?   Bard   2023-08-14
Kara śmierci dla mordercy i tolerancja dla jego propagandy   Stalinsky   2023-08-11
Przykład tego, jak środowisko akademickie tworzy antyizraelską narrację z kłamstw     2023-08-10
Dlaczego MEMRI przestał używać usługi Cloudflare i dlaczego rząd USA powinien zrobić to samo   Stalinsky   2023-08-09
Finansowana przez Unię Europejską edukacja do dżihadu i męczeństwa   Tawil   2023-08-05
Abbas po raz kolejny mówi Palestyńczykom, żeby poszli do diabła     2023-08-04
Pamiętając, co dzieje się, kiedy Żydzi polegają na innych   Amos   2023-08-03
Rosnące zagrożenie północnego Izraela przez Hezbollah   Lax   2023-08-02
Jeden news dziennie   Koraszewski   2023-08-01
Więc uważasz, że Izrael powinien zburzyć swoje mury?   Collier   2023-07-31
Palestyńskie obozy letnie: szkolenie do mordowania Żydów   Tawil   2023-07-30
Irański plan wypędzenia Żydów z „Palestyny”   Tawil   2023-07-19
ONZ i Arabowie wybielają okrucieństwa Baszara Assada, obwiniają za nie – zgadnij kogo?   Tawil   2023-07-15
Oszczerstwo BBC i hańba stronniczych mediów   Collier   2023-07-14
Tylko Palestyńczycy mogą powoływać się na religię w celach nacjonalistycznych     2023-07-12
Jak walczyć z rosnącym zagrożeniem antysemityzmem – Część I: Reakcją Zachodu jest radzenie sobie z antysemityzmem zamiast walki z antysemitami   Carmon   2023-07-10
Gwałtowny wzrost terroru palestyńskiego jest przedsmakiem „rozwiązania” w postaci dwóch państw   Tobin   2023-07-07
Święto, pogrzeb i nieudane przywództwo   Roth   2023-07-06
Horror życia jako chrześcijanin w muzułmańskim Pakistanie: tylko jeden miesiąc   Ibrahim   2023-07-05
Podwójne standardy: tylko Palestyńczycy mają prawo odczuwać gniew     2023-07-01
‘Protokoły mędrców Syjonu’ w świecie arabskim i muzułmańskim – w przeszłości i obecnie   Carmon   2023-06-28
Dlaczego oni nienawidzą Izraela   Flatow   2023-06-26
Co kryje się za eskalacją palestyńskiej ofensywy terrorystycznej   Glick   2023-06-23
Wojna dżihadu przeciwko chrześcijanom w Afryce   Fernandez   2023-06-23
ONZ potwierdza ideologię AP, że stworzenie Izraela było „zbrodnią”   Marcus   2023-06-20
“Guardian” sięga nowego dna pisząc o izraelskiej nikczemności   Levick   2023-06-18
Dżihad Organizacji Narodów Zjednoczonych przeciwko Izraelowi   Tawil   2023-06-17
Wreszcie artykuł po arabsku opisujący antypalestyński rasizm w Libanie     2023-06-16
Skandaliczny raport ONZ atakuje zwolenników Izraela na całym świecie   Bayefsky   2023-06-15
Dlaczego tak wielu antyizraelskich zwolenników BDS popiera wojnę Putina przeciwko Ukrainie?   Kapoano   2023-06-14
Amnesty-UK: „Pierzmy ludziom mózgi, żeby nienawidzili Izraela, ucząc ich przy tym gotowania”     2023-06-13
Kobiety, które podsycają płomienie nienawiści   Chesler   2023-06-12
Cztery mity o arabsko-izraelskim konflikcie obalone przez jeden incydent terrorystyczny   Flatow   2023-06-11
Izraelożercy uwielbiają, kiedy giną palestyńskie dzieci     2023-06-09
Farhud i “sprawa” PalestyńskaNazizm nadal inspiruje Palestyńczyków   Julius   2023-06-07
Dezorientacja śmiercionośnego dziennikarstwa: o zachodnich mediach i konflikcie arabsko-izraelskim   Landes   2023-06-05
Dżihadystyczny konflikt w wojnie rosyjsko-ukraińskiej   Stalinsky   2023-05-31
Niewygodne palestyńskie ofiary   Fitzgerald   2023-05-31
Prawdziwe znaczenie “Od rzeki do morza Palestyna będzie wolna”   Tawil   2023-05-25
Chrześcijanie w Nigerii są mordowani jak zwierzęta   Ibrahim   2023-05-25
Jak Palestyńczycy próbują zniszczyć Liban   Tawil   2023-05-23
Żydzi mieli wszelkie powody, by obawiać się ludobójstwa w 1948 roku     2023-05-22
"Economist" promuje "elokwentnego krytyka" istnienia Izraela   Levick   2023-05-21
Inny dżihad Palestyńczyków przeciwko Izraelowi   Tawil   2023-05-20
Iran prowadzi wojnę z narodem palestyńskim   Eid   2023-05-19
Izrael pod ostrzałem i bojaźliwa odpowiedź Zachodu   Kemp   2023-05-18
Strefa Gazy – zawsze pamiętaj jak doszliśmy do tego   Collier   2023-05-17
Rakiety z Gazy i rakiety z UE   Bryen   2023-05-14
Terroryści tureckiego Hezbollahu: nowi sojusznicy Erdoğana   Bekdil   2023-05-11
Przywódcy organizacji praw człowieka są zgodni: Podżeganie do przemocy jest okropne i nielegalne. Podżeganie do mordowania Żydów jest jednak heroiczne     2023-05-11
1660 Izraelczyków zginęło od czasu obietnicy Palestyńczyków o zakończeniu terroru   Bard   2023-05-10
Berlin staje się sceną protestów wzywających do eksterminacji ludności Izraela      2023-05-09
Zasięg i metodologia najnowszego antyizraelskiego raportu Amnesty International pokazują, że jego stronniczość była zamierzona od samego początku     2023-05-08
Zrozumienie ideologii Autonomii Palestyńskiej: nielegalne stworzenie Izraela i jego nieuchronny upadek - w 40 oświadczeniach AP   Marcus   2023-05-07
Autonomia Palestyńska i Fatah ostro potępiają przewodniczącą Komisji Europejskiej za wideo z gratulacjami dla Izraela w 75. rocznicę jego powstania       2023-05-06
Rzeczywiste łamanie praw człowieka   Tawil   2023-05-02
Gdyby Americans for Peace Now postawili na swoim, Izrael byłby karany za aresztowanie morderców   Flatow   2023-04-30
Nazistowska idea „Judy” jest identyczna z antysyjonistycznym pojęciem „Izrael”     2023-04-29
To, że krzyczą „Śmierć Żydom!”, nie oznacza, że są antysemitami   Pandavar   2023-04-26
Mit „okupacji” jest motorem antysemickiego terroru   Tobin   2023-04-24
„Organizacje praw człowieka” pozwalają światu ponownie nienawidzić Żydów     2023-04-23
Co naprawdę dzieje się w świętych miejscach Jerozolimy?   Tawil   2023-04-22
BBC promuje nowy antysemityzm     2023-04-20
Jak dochodzi do Holokaustu   Chesler   2023-04-19
O czym rozmawiano w Bejrucie?     2023-04-17
Nienawiść w cieniu terrorystycznego ataku   Collier   2023-04-16
“Śmierć Izraelowi” – irański plan ataku na Izrael   Kedar   2023-04-15
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą wznowić rozmów pokojowych z Izraelem   Tawil   2023-04-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk