Prawda

Poniedziałek, 4 grudnia 2023 - 20:49

« Poprzedni Następny »


Zrozumieć nienawiść do Izraela


Victor Rosenthal 2021-11-03


Państwo Izrael istnieje zaledwie 73 lata. Projekt syjonistyczny istniał nieco dłużej, począwszy od XIX wieku. Od 1860 roku około 116 tysięcy Żydów i Arabów straciło życie w wojnach, terrorystycznych zamachach i pogromach związanych z arabsko-żydowskim konfliktem w Eretz Jisrael. W rejestrach niedawnego przelewu ludzkiej krwi, wskazówka nawet nie drgnie; w wojnach w Kongo w latach 1996-2001 i ludobójstwach, które bezpośrednio poprzedziły je i nastąpiły po nich, zginęło 5,4 milionów ludzi. Syryjska wojna domowa, która nadal trwa, pochłonęła 500 do 600 tysięcy ofiar. A jednak więcej skoncentrowanej działalności dyplomatycznej i medialnej otacza nasz konflikt niż jakikolwiek inny od czasów zimnej wojny. Dlaczego jesteśmy tak interesujący?

Izrael jest systematycznie oskarżany o ludobójstwo. Według ONZ, naszymi domniemanymi ofiarami są Arabowie z Judei/Samarii, Gazy i wschodniej Jerozolimy, których było około 1,1 miliona w 1970 roku, a obecnie jest 5,2 miliona. Ludobójstwo? Nawet jeśli ta ostatnia liczba jest nieco przesadzona, oskarżenie jest zwyczajnie szalone.  

 

Izrael jest systematycznie oskarżany o apartheid, chociaż arabscy i żydowscy obywatele Izraela mają równe prawa, tak de jure, jak de facto. Nie ma segregowanych instytucji, żadnych oddzielnych plaż, toalet ani restauracji (chociaż Żydom nie wolno pić wody z kranów na Wzgórzu Świątynnym). Arabowie na terytoriach spornych zgodnie z międzynarodowo uzgodnionymi porozumieniami, są obywatelami Autonomii Palestyńskiej, a jeśli AP organizuje wybory, mogą w nich głosować. Historyczne zjawisko apartheidu nie przypomina niczego, co jest w Izraelu lub na terytoriach, mimo prób antyizraelskich grup takiego torturowania definicji, by w końcu sama się przyznała.

 

Przez te kilkadziesiąt lat swojego istnienia nowoczesne państwo Izrael było atakowane przez żołnierzy Egiptu, Syrii, Jordanii, Iraku i Arabii Saudyjskiej; inni agresorzy to Hezbollah, Hamas, OWP i liczne inne grupy terrorystyczne, takie jak Palestyński Islamski Dżihad i Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny (LFWP). Izrael był bombardowany pociskami balistycznymi, rakietami, kulami moździerzowymi, balonami zapalającymi i przenoszącymi ładunki wybuchowe oraz dronami z Libanu, Syrii, Gazy i Iraku. Niezliczone razy infiltrowali kraj terroryści, także używając pontonów i lotni.  Obecnie jest obiektem gróźb unicestwienia nieustannie powtarzanych przez władców Iranu, którzy dostarczają ogromnych ilości pieniędzy i broni swoim marionetkom w Libanie, Syrii i Gazie, i którzy dążą do wejścia w posiadanie broni jądrowej oraz środków jej przenoszenia. Irańscy przywódcy mówią o Izraelu, że jest „rakiem”, który musi zostać wyeliminowany. Nie sądzę, by był jakikolwiek inny kraj w niedawnej historii, którego samo istnienie byłoby kwestionowane w podobny sposób.


Hamas, który przejął panowanie nad Gazą w zamachu przeciwko Autonomii Palestyńskiej w roku 2007, dwa lata  po tym, jak ostatni izraelski żołnierz i cywil opuścili Strefę Gazy, rozpoczyna okresowo wojny przeciwko Izraelowi, równocześnie prowadząc nieustanną kampanię terroru wobec mieszkańców południowego Izraela. Gaza otrzymuje miliony w środkach pomocowych od ONZ i UE wraz z dużymi ilościami gotówki od Kataru, rzekomo dla celów humanitarnych. Hamas używa tej pomocy do przygotowania się do kolejnej wojny i do bajecznego wzbogacania kleptokratycznych przywódców, podczas gdy reszta populacji cierpi biedę. Ale Izrael jest obwiniany za “okupowanie” Gazy i zubożenie jej ludności.


Chociaż przemoc fizyczna przychodzi od regionalnych wrogów, kraje europejskie prowadzą wojnę dyplomatyczną i kognitywną przeciwko Izraelowi od pierwszych dni jego istnienia. Wielka Brytania szkoliła i dostarczała doradców jordańskiej armii, która najechała na jednodniowe państwo po odejściu Brytyjczyków w 1948 roku. Europejskie pieniądze wspierają międzynarodowe, izraelskie i palestyńskie NGO, które działają na rzecz podważenia państwa Izrael, szerzą propagandę przeciwko niemu i angażują się w „prawną wojnę” (“lawfare”) z próbami aresztowania żołnierzy IDF i urzędników państwowych za „zbrodnie wojenne” oraz podejmują próby postawienia Izraela przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym. Istnieją jednak dowody bezstronnych obserwatorów, że IDF dokonuje więcej, by zapobiec stratom wśród ludności cywilnej niż robią to jakiekolwiek zachodnie armie.

 

W USA istnieją niezliczone organizacje poświęcone niszczeniu żydowskiego państwa od licznych oddziałów Students for Justice in Palestine na kampusach, poprzez profesjonalne instytucje propagandowe, takie jak Foundation for Middle East Peace, do żydowskich organizacji, takich jak IfNotNow i “A Jewish Voice for Peace” (JVP). Wielkie fundacje, takie jak Rockefeller Brothers Fund finansują liczne grupy i inicjatywy na całym świecie, które działają przeciwko żydowskiemu państwu. New Israel Fund dostarcza milionów dolarów setkom izraelskich grup “sprawiedliwości społecznej”. Jedne są nieszkodliwe, ale inne są wywrotowe, a nawet mają powiązania z terroryzmem.

 

Progresywna lewica w Ameryce jest monolitycznie antyizraelska i propalestyńska mimo faktu, że OWP i Hamas ewidentnie są rasistowskie, mizoginistyczne, homofobiczne i antysemickie. Organizacje takie jak Movement for Black Lives i inne grupy “rasowej sprawiedliwości” konsekwentnie opowiadają się “za Palestyną” i coraz jawniej wyrażają antysemickie poglądy. Absurdalne i nielogiczne twierdzenie, że Izrael szkoli amerykańską policję do maltretowania czarnych (promowane przez JVP) jest szeroko akceptowane i zachęcało do antyżydowskiej przemocy w miastach USA. Kilkoro członków Kongresu atakowało Izrael – a te ataki często mają odcień antysemityzmu – co jest ich specjalnością.

 

Na arenie międzynarodowej ONZ jest przesiąknięta uprzedzeniami wobec Izraela. Od dziesiątków antyizraelskich rezolucji uchwalanych regularnie przez Zgromadzenie Ogólne, poprzez Radę Praw Człowieka i rozmaite agencje, takie jak WHO i UNESCO, do sponsorowanej przez ONZ Światowej Konferencji przeciwko Rasizmowi w 2001 roku w Durban w Południowej Afryce i corocznym “Międzynarodowym Dniem Solidarności z Narodem Palestyńskim”, ONZ wydaje się robić niewiele więcej poza atakowaniem Izraela.  

 

Wielkie NGO “praw człowieka”, Human Rights Watch i Amnesty International, fałszywie oskarżają Izrael o apartheid, zbrodnie wojenne i liczne akty ucisku; bronią terrorystów, angażują się w prawne wojny przeciwko Izraelowi i zatrudniają wielu antyizraelskich aktywistów i osoby związane z terrorystycznymi grupami.

 

Jest także uniwersalna pogarda dla Izraela, widoczna w całym akademickim świecie, wszędzie, także w znacznym stopniu w samym Izraelu. Proizraelscy studenci i pracownicy uniwersyteccy są marginalizowani i karani, kiedy wyrażają swoje opinie. Są “uczeni” i całe wydziały, które specjalizują się w produkowaniu prac i artykułów atakujących Izrael niezależnie od ich rzeczywistej dziedziny specjalności (jeśli jakąś w ogóle mają).  

 

Bojkoty Izraela znajdujemy na każdej arenie: sportowcy odmawiają udziału w zawodach z Izraelczykami, nauczyciele akademiccy są blokowani i odwołuje się ich zaproszenia na konferencje, aktorzy, piosenkarze i pisarze, którzy są z Izraela lub proizraelscy są „anulowani”, jest bojkot izraelskich produktów. Ben i Jerry wolą, by Izraelczycy nie jedli ich lodów (i to nie tylko na terytoriach). Izrael znika z map i z amerykańskich paszportów ludzi urodzonych w Jerozolimie. Nawet wezwania izraelskich radioamatorów pozostają bez odpowiedzi. Może sądzą, że jeśli będą działali tak, jak gdybyśmy nie istnieli, naprawdę znikniemy.  

 

Izrael, podobnie jak wszystkie inne państwa, nie jest doskonały. Jednak oskarżenia o ludobójstwo, apartheid, ucisk i zbrodnie wojenne są nie tylko fałszywe, są absurdalne. W wielu wypadkach odzwierciedlają to, co wrogowie Izraela sami zrobili, robią lub chcieliby zrobić z Żydami i ich państwem. Stanowią Wielkie Kłamstwo, w którym nieustanne powtarzanie skandalicznych, fałszywych oskarżeń odurza umysły.


Obsesyjna, skrajna i irracjonalna nienawiść
 do Izraela jest bez precedensu. W rzeczywistości istnieje tylko jedno historyczne zjawisko, które może się z tym równać: haniebne traktowanie Żydów przez tysiąclecia pisanej historii. Prześladowania, wygnania, pogromy, oszczerstwa o rytuale krwi, bojkoty, dyskryminacja i ostatecznie ludobójstwo, które spadały na żydowski naród, były nie mniej obsesyjne, skrajne i irracjonalne niż dzisiejsza nienawiść do Izraela.

 

Nie jest to zaskakujące, bo ta nienawiść jest tylko mutacją najstarszej nienawiści świata. Państwo Izrael powstało, ponieważ syjonistyczni myśliciele zrozumieli, że dla słabego, podzielonego narodu żydowskiego w coraz bardziej nieprzyjaznym świecie nie ma innego sposobu przeżycia niż własne państwo. W swego rodzaju ewolucyjnej reakcji sama nienawiść do Żydów, by przetrwać, musiała stać się nienawiścią do Izraela.

Jest jednak ważna różnica: słaby, podzielony naród żydowski nie miał możliwości walki z tą przemocą, Izrael ma.


Understanding Israel-Hatred

24 października 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

 Victor Rosenthal

Urodzony w Stanach Zjednoczonych, studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Mieszka obecnie w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.  


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 329 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Co uchodzi za normalne?   Collins   2023-11-29
Blinken ma klapki na oczach   Bard   2023-11-22
Będziemy się bronić - List z Tel Awiwu   Taub   2023-11-18
List otwarty do Gerszona Baskina i izraelskiego obozu pokojowego   Landes   2023-11-10
Drogi świecie, nie obchodzi mnie to   Lewis   2023-11-08
Dlaczego w Izraelu czuję się jak w domu   Mozias Slavin   2023-11-06
Prawdziwie „proporcjonalną” reakcją na Hamas jest jego eliminacja   Altabef   2023-10-20
Dlaczego Izrael musi prowadzić wojnę ma pełną skalę     2023-10-17
Wojna do samego końca   Greenfield   2023-10-10
Ameryka zdradziła Izrael   Leibovitz   2023-10-09
Porozumienia z Oslo – jak zawiódł izraelski wywiad   i Yigal Carmon   2023-09-30
Zwykła kobieta na wojnie   Oren   2023-09-20
Modlitwa za rok 5784   Glick   2023-09-16
Syryjska Żydówka odpowiada na zarzuty o dyskryminacji przez Aszkenazyjczyków     2023-08-31
Czy nadawanie priorytetu wolności od terroryzmu jest rasizmem?   Tobin   2023-08-28
O dalekim Izraelu raz jeszcze   Koraszewski   2023-08-24
Walka lub ucieczka.Gdzie jest patriotyzm ludzi, którzy opuszczają Izrael z powodu zawirowań politycznych?   Collins   2023-08-20
"Telegraph" legitimizuje nazistowską analogię   Levick   2023-08-18
Idź i wróć człowiekiem. Książka Andrzeja Koraszewskiego   Tabisz   2023-08-12
Nasza odwieczna walka o Syjon   Chesler   2023-08-07
Prawo i anarchia   Collins   2023-07-29
Napisany 100 lat temu esej Davida Lloyd George’a o antysemityzmie i syjonizmie   Lloyd   2023-07-28
W jakiej sprawie płonie Izrael?   Koraszewski   2023-07-26
Pokój z widokiem na morderców   Koraszewski   2023-07-23
Widmo krąży po Europie   Koraszewski   2023-07-21
Niektórzy ludzie lewicy i Arabowie są oburzeni promowaniem wzajemnego szacunku i równości między izraelskimi Żydami i Arabami     2023-07-18
Zrozumieć prawdziwe pochodzenie karykatury z “New York Timesa”. Jak antysemicka propaganda sowiecka przenika współczesny lewicowy antysyjonizm   Tabarovsky   2023-07-16
Dlaczego władze palestyńskie nienawidzą archeologów   Flatow   2023-07-09
Izrael musi przestać używać nazwy „Zachodni Brzeg” dla „Judei i Samarii”   Fitzgerald   2023-06-30
Prokuratorzy spalonej ziemi.Prokuratorzy Netanjahu, dowódcy policji i media zamierzają walczyć do samego końca.   Glick   2023-06-29
Jedyne miejsce na Bliskim Wschodzie, gdzie mniejszości rozkwitają   Abdul-Hussain   2023-06-27
List do Kena Rotha: Demonizowanie Izraela przez wykorzystywanie Holokaustu   Steinberg   2023-06-10
We wszystkim, co ma związek z wodą, Izrael jest światowym liderem   Fitzgerald   2023-06-04
Nie nazywaj promowania antysyjonizmu wśród młodzieży żydowskiej „dialogiem”   Tobin   2023-06-01
Kiedy Arabowie zaproponowali wymianę ludności: swoich Żydów za palestyńskich uchodźców Arabów     2023-05-29
Jestem głęboko zaniepokojony tym, że Departament Stanu jest głęboko zaniepokojony   Flatow   2023-05-28
Najdziwaczniejszy kraj pod słońcem   Koraszewski   2023-05-27
Problem Departamentu Stanu z Izraelem   Bard   2023-05-26
„Economist” rzuca fałszywe oskarżenie „faszyzmu” na syjonistycznego przywódcę   Levick   2023-05-24
List izraelskiego ambasadora jest błędny   Pandavar   2023-05-16
Rakiety i ataki hipokryzji   Collins   2023-05-13
Między motylami i rakietami   Collins   2023-05-12
Izraelskie marzenie   Collins   2023-05-04
Izrael jest antyrasistowski, antykolonialny, antyfaszystowski (i był od samego początku)Powstanie Izraela nie było cudem, ale epizodem ogromnej odwagi moralnej i militarnej   Herf   2023-05-03
Czego nie rozumieją autorzy artykułów, którzy twierdzą o “realnym istnieniu jednego państwa”   Frantzman   2023-05-01
Więcej niż cud: Izrael ma 75 lat    Jacoby   2023-04-27
Ilu ludzi można by było uratować, gdyby Izrael odrodził się w 1938 zamiast w 1948 roku? (plakaty)     2023-04-25
Dlaczego Izrael jest oceniany inaczej.Międzynarodowe wyzwania Jerozolimy   Horowitz   2023-04-21
Izraelski laureat Nagrody Nobla wyraża poparcie reformy sądownictwa   Fitzgerald   2023-04-18
Opowieść o dwóch osiedlach   Greenfield   2023-04-03
Jak rozsądna jest reforma sądownictwa w Izraelu?   Tsalic   2023-03-27
Izraelskie protesty – nie mogę dłużej milczeć   Chesler   2023-03-23
Izrael jest podzielony, ale palestyńscy terroryści biorą na cel wszystkich Żydów   Flatow   2023-03-21
92,5% Palestyńczyków zabitych w tym roku było członkami grup terrorystycznych lub brali czynny udział w atakach     2023-03-14
Jak piąty marca stał się pamiętnym dniem dla Żydów w Iraku   w Izraelu   2023-03-12
Błędne przekonania o Żydach Mizrahijczykach i izraelskiej polityceOdpowiedź na artykuł Sama Shubego   Julius   2023-03-11
Odrażający atak na arabską wioskę     2023-03-02
Żydzi mają rdzenne prawa do Wzgórza Świątynnego   Trotter   2023-02-09
Dlaczego Netanjahu ma rację, chcąc zreformować wszechpotężny Sąd Najwyższy   Kontorovich   2023-02-06
Demokracja w Izraelu jest zagrożona – ale nie z tego powodu, o którym myślisz     2023-01-25
Tymi, którzy atakują status quo w Jerozolimie, są krytycy Izraela   Bard   2023-01-21
Nowa książka obala mit, że „spisek syjonistyczny” zmusił Żydów do opuszczenia Iraku     2023-01-09
Klauzula sumienia w Izraelu i w Polsce   Koraszewski   2022-12-30
Demokracja w Izraelu   Dershowitz   2022-12-29
Izrael to nie Kanada, więc nie będziemy zachowywać się tak jak oni   Altabef   2022-12-23
Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20
Dylemat więźniów   Collins   2022-07-10
Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24
Dlaczego Izrael jest tak nieudolny w wydalaniu Arabów?   Flatow   2022-06-20
Szawuot, wojna sześciodniowa i żałosny status quo na Wzgórzu Świątynnym   Blum   2022-06-17
Lekcja z prawdopodobnego upadku rządu? Przestańcie martwić się o międzynarodową opinię   Tobin   2022-06-14
Kto jest winien zamieszek w Jerozolimie?   Yemini   2022-06-13
Wojna sześciodniowa z 1967 roku: dlaczego nadal ma znaczenie   Harris   2022-06-06
Nieuczciwość Petera Beinarta wobec Ben Guriona i sprawa „transferu ludności”     2022-05-25
List do “Drogiej Europy”   Rosenthal   2022-05-24
Izrael, Holocaust i błąd logiczny post hoc   Jacoby   2022-05-14
Hamas musi zostać zniszczony   Rosenthal   2022-05-09
Dżihad niejedno ma imię   Ruthie   2022-04-11
Antysyjoniści dla Palestyny dyskutują o izraelskich Mizrachijczykach     2022-03-30
Pytania, które zadają Izraelczycy, kiedy jest kolejny zamach terrorystyczny     2022-03-25
Izrael i lekcje z Wiednia i Ukrainy   Fitzgerald   2022-03-21
Wielki przywilej bycia Żydem   Altabef   2022-02-26
Co naprawdę znaczy syjonizm?   Rosenthal   2022-02-21
Na pogardę nie odpowiadamy prośbą o litość   Rosenthal   2022-02-10
Amnesty zniekształca moją arabską tożsamość i niszczy Izrael   Haddad   2022-02-05
Arabski rasizm i “żydowskie państwo”   Toameh   2022-01-21
Powtarzanie słów “nigdy więcej” w obliczu narastającego antysemityzmu   Lyons   2022-01-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk