Prawda

Sobota, 23 października 2021 - 15:40

« Poprzedni Następny »


Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?


David Collier 2020-06-25


Jest tak wiele ignorancji na temat Izraela i Izraelczyków. Nienawidzący Izraela opowiadają tak wiele kłamstw, a przecież czasami prawda jest tak prosta i gapi się każdemu w oczy.  


Kim są Izraelczycy? Lubię indywidualne podejście, pomyślałem więc, że zabiorę was na wycieczkę, byście kilkoro z nich spotkali.


Abraham KirjatiAbraham Kirjati miał 8 lat, kiedy w 1929 roku Arabowie zmasakrowali Żydów w Hebronie. Jego wujek wyszedł z domu i był jednym z zamordowanych. Jest potomkiem Żydów, którzy uciekli przed hiszpańską inkwizycją i osiedli najpierw w Safed a potem w Hebronie.


Eden AleneEden Alene jest kandydatką Izraela do konkursu piosenki Eurowizji. Urodziła się w Jerozolimie, ale jej rodzice przybyli z Etiopii, uciekając przed prześladowaniami. Jest około 130 tysięcy Izraelczyków etiopskiego pochodzenia.


Elinor JosephElinor Joseph jest chrześcijańską izraelską Arabką. Służy w jednostce bojowej w izraelskiej armii. Elinor urodziła się we wsi Dżisz w północnym Izraelu. Jest jedną z około 177 tysięcy chrześcijan żyjących w Izraelu – jedynym kraju w regionie, który ich chroni.


Jaakow HorowitzJaakow Horowitz urodził się w Aleksandrii w Egipcie w latach 1930. Jego rodzina miała tam dobrze prosperujące przedsiębiorstwo. W 1956 roku zostali aresztowani i powiedziano im, by przepisali cały swój majątek na państwo i dano im kilka dni na opuszczenie kraju. Wydalono ich i przybyli do Izraela jako uchodźcy.


RuthRuth przeżyła Holocaust. Wyskoczyła z pociągu, który jechał do obozu i dołączyła do partyzantów, by walczyć z nazistami. Tutaj jest ze swoją wnuczką, Opal – oficerem armii izraelskiej. Jedną z tych, którzy bronią Żydów, by zapewnić, że nic podobnego nie zdarzy się nigdy więcej.


Pe’er TasiPe’er Tasi jest znanym izraelskim piosenkarzem. Jego muzyka jest we „wschodnim” stylu Mizrachi. Rodzina Tasiego pochodzi z Jemenu, skąd, podobnie jak wielu innych, uciekli przed prześladowaniami. Jest około 400 tysięcy Izraelczyków pochodzenia jemeńskiego.


Eli AmirEli Amir Urodził się w Iraku. Jego rodzina uciekła przed prześladowaniami – i był jednym z miliona Żydów w krajach arabskich, wobec których dokonano czystki etnicznej. W Izraelu został znanym, zdobywającym nagrody pisarzem. Jest około 450 tysięcy Izraelczyków irackiego pochodzenia.


Jasmeen Abu FraihaJasmeen Abu Fraiha jest z beduińskiego miasta na pustyni Negew. Większość południowych Beduinów uważa siebie za odrębnych od społeczności północnych Arabów. Jasmeen jest lekarką i założyła NGO, którego celem jest zapobieganie chorobom genetycznym, głównie w społeczności beduińskiej. Jest około 200 tysięcy Beduinów w Negewie w Izraelu.


Menasze AmirMenasze Amir urodził się w Teheranie w Iranie w 1940 roku w prastarej żydowskiej dzielnicy. Opuścił Iran w 1959 roku i przybył do Izraela. Amir nadaje po persku w izraelskim radio. Amir jest jednym z ponad 130 tysięcy Izraelczyków irańskiego pochodzenia.


Ninet TajebOjciec Ninet Tajeb pochodzi z Tunezji. Jej matka jest Marokanką/Algierką. Jej rodzice dotarli do Izraela osobno, oboje uciekając przed prześladowaniami. Ninet jest znaną muzyczką, pieśniarką, kompozytorką, DJ, modelką i aktorką. Jest około 10 tysięcy Izraelczyków tunezyjskiego pochodzenia.


Gadeer Kamal-MreehGadeer Kamal-Mreeh jest izraelską Druzyjką. Jest polityczką i dziennikarką. Jej partia, Niebiesko-Biali, jest w rządzie. Była pierwszą druzyjską polityczką w Izraelu, która została posłanką do Knesetu.


Natan SzaranskiNatan Szaranski urodził się w Związku Radzieckim. Jako Żyd, któremu odmówiono prawa emigracji ze Związku Radzieckiego spędził 9 lat w radzieckim więzieniu. Był pierwszym więźniem politycznym uwolnionym przez Gorbaczowa. Kiedy Związek Radziecki wreszcie otworzył bramy, uciekł milion Żydów. Szaranski został znanym izraelskim politykiem.  


Sarah AbrahamSarah Abraham jest izraelską kick bokserką. w 2014 roku wygrała Światowe mistrzostwa kobiet w boksie tajskim. Urodziła się w Indiach i przybyła do Izraela po zamachach w Bombaju w 2008 roku. Jest około 85 tysięcy Żydów indyjskiego pochodzenia w Izraelu.  


Beram KajalBeram Kajal jest izraelskim muzułmaninem. Kajal jest znanym piłkarzem i gra dla Brighton & Hove Albion. Gra na międzynarodowym poziomie od 2008 roku, z do chwili obecnej 44 spotkaniami granymi w Izraelu. Jest ponad 1,5 miliona Arabów w Izraelu.


Natan AbergilNatan urodził się w Izraelu, ale jego rodzina jest z Maroka. Uciekli przed prześladowaniami wraz z niemal wszystkimi Żydami z Maroka. W Izraelu milion Żydów ma marokańskie dziedzictwo. Natan osiadł w Ejlacie, gdzie ma przedsiębiorstwo. Miał troje dzieci. Jego najstarszego syna, Assafa, zabili palestyńscy terroryści w pobliżu Gazy w 2003 roku.


Malka ZakenMalka Zaken mieszka w Tel Awiwie. Ma 92. Urodziła się w Grecji i w wieku 12 lat była deportowana przez nazistów do Auschwitz. Pochodzi z dużej rodziny. Niemal wszyscy zginęli w Holocauście. Numer Malki Zaken w Auschwitz: 79 679. Stworzyła nowa rodzinę w Izraelu i ma troje dzieci.


Daniel GalDaniel Gal urodził się w Algierii. Kiedy miał 5 lub 6 lat wyrzucono go ze szkoły ponieważ był Żydem. Jego ojciec stracił pracę, państwo konfiskowało żydowskie przedsiębiorstwa. Rodzina uciekła do Izraela przed ciężkimi prześladowaniami.


Benjamin CedakaBenjamin Cedaka urodził się w Nablusie w 1944 roku. Jest Samarytaninem i Starszym w tym wyznaniu mniejszościowym. Benjamin wykłada na całym świecie o izraelskich Samarytanach. Podobnie jak inne religie, takie jak Bahajowie i Karaici, którzy mają swoje kwatery główne w Izraelu, są tu wolni od wszelkich prześladowań.  


Salim JoubranSalim Joubran jest chrześcijaninem maronitą (Aramejczykiem). Urodził się w 1947 roku w Hajfie. Salim Joubran został mianowany sędzią Sądu Najwyższego w Izraelu w 2004 roku. Był również zastępcą przewodniczącego Sądu Najwyższego. Niedawno przeszedł na emeryturę.


Gil HowawGil Howaw urodził się w Izraelu w 1962 roku. Jego pra-pradziadek, Eliezer Ben-Jehuda, przybył do osmańskiej Jerozolimy w 1881 roku z Imperium Rosyjskiego, na dziesięciolecia zanim Brytyjczycy zdobyli te tereny. Ben-Jehuda był ojcem nowoczesnego hebrajskiego, a brat pradziadka Gila, Itamar Ben-Zion Ben-Awi, był pierwszym rodzimym użytkownikiem języka hebrajskiego w nowożytnych czasach.


Eli MaromEli Maron urodził się w moszawie w Izraelu. Jego matka była Chinką. Jego ojciec był uchodźcą, uciekającym przed nazistami. Eli Maron dowodził izraelską marynarką w latach 2007-2011.


Sabrin SaadiSabrina Saadi jest religijną muzułmanką z Basmat Tab’un, głównie beduińskiego miasta na północy Izraela. Sabrina jest majorem w izraelskiej policji i pracuje jako starszy śledczy w młodzieżowej dywizji Kafr Kanna. Skupia się na przestępstwach przemocy i przestępstwach internetowych.


Icchak JosefIcchak Josef urodził się w Izraelu w 1952 roku. Jest naczelnym rabinem sefardyjskim. Icchak jest synem rabina Owadii Josefa, byłego rabina naczelnego Izraela. Owadia urodził się w Iraku. Jest ponad milion charedim (ultra-ortodoksów) w Izraelu.


Miriam HalibiMiriam Halibi (nazwisko zmienione dla chronienia tożsamości) urodziła się w Aleppo w Syrii. Wraz z dwiema córkami Miriam przeszmuglowano ją z Aleppo w 2015 roku, kiedy zbliżało się ISIS. Rodzina Halibi dołączyła do 150 tysięcy Izraelczyków, których rodziny uciekły wcześniej z Syrii przed prześladowaniami w XX wieku.  


Jonathan ElchouryJonathan Elchoury urodził się w Libanie. Jest gejem, chrześcijańskim Libańczykiem, uchodźcą. Jonathan i jego rodzina zostali zmuszeni do ucieczki z Libanu – uciekali przed zemstą Hezbollahu. Obecnie, w Izraelu, Jonathan objeżdża kampusy na Zachodzie, obalając kłamstwa, które opowiadają izraelożercy.

 

Można to ciągnąć dalej. Są izraelscy Żydzi z Libii, Turcji i Libanu. Uciekali przed prześladowaniami wszędzie, nawet z takich miejsc jak maleńki Bahrajn. Żydowscy uchodźcy pochodzą z całego świata. Ponad 100 tysięcy przybyło z Ameryki Łacińskiej. Milion z powodu czystki etnicznej Żydów w krajach arabskich.


Ponadto, ponieważ Żydzi zawsze żyli na tych terenach, istnieją starożytne społeczności, które od zawsze żyły na tej ziemi.


Antyizraelska propaganda chce, byście myśleli, że dzisiaj Izraelczycy są wszyscy religijnymi Żydami z Ameryki, ale to jest wierutne kłamstwo. Tylko nieco ponad 100 tysięcy pochodzi z USA. W rzeczywistości, jest więcej Izraelczyków, którzy przenieśli się do USA niż odwrotnie.


Ale wystarczy ta lista. Kim są Izraelczycy? Teraz znacie prawdę.


Israelis

21 czerwca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

David Collier

Brytyjski badacz i bloger zajmujący się (głównie) badaniem antysemityzmu w brytyjskich organizacjach i w brytyjskich mediach.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 220 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Paragraf międzynarodowej konwencji, który dowodzi, że Human Rights Watch wypacza międzynarodowe prawo przeciwko Izraelowi     2021-10-18
Dlaczego Żydzi tak pospiesznie bronią swoich wrogów?   Julius   2021-10-16
“Syjoniści” uczą syjonizmu   Tsalic   2021-10-07
O samowystarczalności w zakresie obrony   Rosenthal   2021-10-04
Raport ONZ z 1949 roku pokazuje, że Arabowie nie chcieli Jerozolimy – chcieli tylko odebrać ją Żydom     2021-09-28
Kiedy zostanie zdyskredytowany mit o “szczęśliwym dhimmi”?   Julius   2021-09-27
Dlaczego Oslo nadal panuje   Glick   2021-09-23
Izrael i niekończąca się wojna z Gazą   Fitzgerald   2021-09-08
Walczcie wreszcie, do diabła!   Rosenthal   2021-09-05
Sprawa roszczeń: dlaczego Polska ma rację   Leibovitz   2021-08-20
Antysemityzm i żydowskie państwo   Rosenthal   2021-08-19
Co “wszyscy wiedzą”   Rosenthal   2021-08-16
Dla antysemitów Żyd jest Żydem i tylko Żydem   Harris   2021-07-22
Co możemy w tej sprawie zrobić?   Rosenthal   2021-07-17
Naiwna wiara w rozwiązania w postaci dwóch państw   Bard   2021-07-14
Krytycy Izraela są pełni odrazy wobec żydowskiej suwerenności i siły militarnej   Bernstein   2021-07-09
“Ha’aretz” jest wrogiem narodu żydowskiego   Rosenthal   2021-07-08
Apartheid – etykietka i oszczerstwo   Collins   2021-07-06
Syjonizm i demokracja   Rosenthal   2021-07-02
Komu potrzebne jest państwo Izrael?   Rosenthal   2021-07-01
Dlaczego Izrael nie powinien odwoływać jerozolimskiego marszu flag   Meir   2021-06-11
Theodor Herzl żyje, ma się dobrze i mieszka w Nowym Jorku (a także Los Angeles, Paryżu i Londynie)   Friedman   2021-06-08
Etiopscy Żydzi i słoń w antyizraelskim salonie   Frantzman   2021-06-07
Najbardziej niezwykły przykład oszczędzania cywilów w historii wojen     2021-05-28
Zawieszenie broni? Śliska sprawa, kiedy masz do czynienia z Hamasem   Oz   2021-05-23
Dlaczego arabscy posłowie do Knesetu nienawidzą państwa   Rosenthal   2021-04-16
Mansour Abbas i libanizacja Izraela   Kedar   2021-04-11
Nowa, lepsza definicja antysemityzmu     2021-04-03
Narodził się Nowy Kongres Syjonistyczny   Flayton   2021-03-27
Kiedy kulturowe zawłaszczenie i historyczny rewizjonizm są aktami wojny   Glick   2021-03-26
W Izraelu wszyscy Żydzi są rodziną. Nienawistnicy chcieliby z tym skończyć     2021-03-24
Bliski Wschód: Duchy suwerennej przeszłości   Linder Kahn   2021-03-18
Czy Palestyńczycy mogą być w błędzie?   Abdul-Hussain   2021-03-15
Wyjaśnienie Jidyszkajt… po arabsku!   Tsalic   2021-03-12
Izrael potrzebuje Ameryki, ale epoka satelickiego państwa minęła   Tobin   2021-03-11
Co dobre, a co złe dla Żydów i reszty świata?   Koraszewski   2021-03-01
Zrozumieć oszczerstwo B’Tselem o “apartheidzie”   Ini   2021-02-05
Guardian: Izrael jest państwem ”żydowskich suprematystów”, które nie ma prawa istnieć   Levick   2021-01-21
Krytyka oskarżenia Izraela o apartheid przez organizację B’Tselem   Kontorovich   2021-01-16
Pandemia zniszczyła turystykę protestu   Frantzman   2021-01-15
Czy nowy pokój na Bliskim Wschodzie jest wystarczająco zaraźliwy, by rozprzestrzenić się do arabskich Izraelczyków?   Amos   2021-01-05
Być może potencjał dla Porozumień Abrahamowych istniał przez cały czas   Amos   2020-12-18
David Ben Gurion o moralnym argumencie na rzecz żydowskiego państwa w Palestynie z arabską mniejszością   Gurion   2020-12-08
Iran i powrót do jaskini ech   Rosenthal   2020-12-04
Saeb Erekat - bohater palestyńskiej walki o pokój   Koraszewski   2020-11-08
Hej, panie “Wybitny Żydzie Brytyjski”: bądź człowiekiem i powiedz „Przepraszam”   Tsalic   2020-11-03
Czy proizraelska polityka Trumpa ostanie się po wyborach?   Tobin   2020-11-01
Pamiętając premiera Rabina w 25. rocznicę jego zamordowania   Collins   2020-10-25
Czy kiedykolwiek zapanuje pokój?   Frantzman   2020-10-23
Największym wrogiem Palestyńczyków jest archeologia   Flatow   2020-10-22
Co Trump zrobił dla pokoju na Bliskim Wschodzie?     2020-10-13
Honor/hańba i arabskie reakcje na porozumienie Izrael-ZEA     2020-08-26
Czy palestyńskie weto żyje, czy jest martwe?   Glick   2020-08-23
Pierwszy krok w kierunku pokoju?   Koraszewski   2020-08-18
Co byłoby, gdyby nie było “okupacji”? Antysyjoniści z lat 1950. dostarczają odpowiedzi     2020-08-11
Do kogo należy ta ziemia?   Rosenthal   2020-08-09
Stabilność dla naszych wrogów   Glick   2020-07-31
Żydzi z przywilejem   Kerstein   2020-07-21
Czy Izrael “kradnie” prywatną ziemię palestyńską na Zachodnim Brzegu?   Fitzgerald   2020-07-15
Proizraelscy demokraci i ich fundamentalne niezrozumienie problemu     2020-07-11
Boris, Tarcza Izraela   Tsalic   2020-07-09
Teraz jest czas na przełamanie izraelsko-palestyńskiego impasu   Rosenthal   2020-06-29
Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?   Collier   2020-06-25
Krótka historia niekończącego się konfliktu   Rosenthal   2020-06-06
Jerozolima 1948-1967- 2020   Steinberg   2020-05-31
Czas próby dla premiera i dla kraju   Collins   2020-05-30
Anektujcie to wreszcie   Rosenthal   2020-05-14
Petycja palestyńskich robotników: pożyczka dla AP na pomoc w związku z koronawirusem wesprze terroryzm i zignoruje robotników   Oz   2020-05-12
Palestyńczycy, Izrael i koronawirus   Kemp   2020-05-11
Jak wyglądałby świat bez państwa Izrael?   Tobin   2020-05-09
Jestem syjonistą i jestem z tego dumny     2020-05-07
Żałoba po terrorystach   Rosenthal   2020-05-03
Izrael: to nie europejska kolonia   Sufi   2020-05-02
Czy jest niesłuszne pozwolenie Izraelowi na podejmowanie samodzielnych decyzji?   Tobin   2020-04-26
Nowy Nowy Historyk: wychodząc poza Ilana Pappe   Oz   2020-04-07
Lekcje koronawirusa dla rozmów koalicyjnych   Glick   2020-04-06
Demokracja Izraela nigdy nie była zagrożona   Tobin   2020-03-29
W Izraelu koronawirus zbliża ludzi   Leibovich   2020-03-25
Brudne intencje za hasłem ”Free Palestine”   Lekhet   2020-03-23
Prawo do głosu, ale nie do zlikwidowania państwa   Tobin   2020-03-19
Jak Europejscy Żydzi przenieśli się na wygnanie bez zmiany miejsca pobytu   Gerstenfeld   2020-03-14
Rakiety z Gazy: coś więcej niż „niedogodność”   Plosker   2020-03-08
Arabowie na Bliskim Wschodzie, którym się poszczęściło   Tawil   2020-03-04
Problemy Izraela są rzeczywiste, ale rzeczywisty jest także postęp, jakiego dokonał   Tobin   2020-03-03
Donald Trump i lód dziewięć   Rosenthal   2020-02-24
Chcę tego, co oni mają, czyli jak Izraelczycy to robią?   Fitzgeralod   2019-12-26
Rezolucja o podziale: papierowy triumf   Rosenthal   2019-12-16
Zachowywanie pokoju z Jordanią   Glick   2019-12-15
Arabskie państwa roszczą sobie prawo do dziedzictwa po wygnanych Żydach   Julius   2019-12-09
Richard Landes: człowiek, który dał nazwę Pallywood   (Varda Epstein)   2019-12-08
Postępowi Demokraci mylą się w sprawie Izraela – raz jeszcze   Rosenthal   2019-12-07
Nieproporcjonalna obrona cywilna Izraela   Shindman   2019-12-04
Izrael: Podzielony ekran   Glick   2019-12-01
Czterdzieści lat, od kiedy uciekła Victoria i 80 tysięcy innych   Julius   2019-11-29
List do Goldy Meir   Tabarovsky   2019-11-26
Dyplomatyczne deklaracje i fakty w terenie   Collins   2019-11-24
Jak wyjaśnić bezprecedensowe wsparcie dla Arabów przez „rasistę” Netanjahu?     2019-11-08
Wdzięczny gospodarz wirusa antysemityzmu   Rosenthal   2019-10-10
Zaprzeczanie żydowskiej historii Jerozolimy mimo archeologicznych dowodów   Franklin   2019-10-02
Obłęd na punkcie Netanjahju & mit o izraelskiej teokracji   Sherman   2019-09-30

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk