Prawda

Czwartek, 8 grudnia 2022 - 21:48

« Poprzedni Następny »


Walczcie wreszcie, do diabła!


Vic Rosenthal 2021-09-05

Pogrzeb sierżanta Barela Hadarii Shmueliego.
Pogrzeb sierżanta Barela Hadarii Shmueliego.

Straty są częścią wojny. Nie ma od tego ucieczki. Tragedia jest niezmierzona. Człowiek ma tylko jedną szansę na życie, na miłość, na posiadanie dzieci, na naukę, na zdobycie zawodu, na robienie wszystkich tych rzeczy, których pragnie, i odebranie tego wszystkiego, kiedy zaledwie zaczęło się, jest katastrofą.   

 

Za każdym razem, kiedy utracone jest życie, szczególnie młode życie, rodzina i przyjaciele pogrążają się w bolesnej żałobie. W Izraelu, który jest w stanie wojny bez przerwy od momentu powstania w 1948 roku, jest zjawisko powszechnej żałoby, jakiego nie widziałem  nigdzie indziej. Pogrzeby żołnierzy, policjantów i ofiar terroru ściągają czasami tysiące ludzi, z których wielu nie znało zmarłego. Media poświęcają wiele czasu i miejsca każdemu zabitemu. Dzień pamięci w Izraelu jest pełen ceremonii w całym kraju, by pamiętać i honorować tych, którzy padli.  

 


Żydowscy Izraelczycy (z pewnymi wyjątkami) rozumieją, że mają obowiązek płacenia ceny za istnienie państwa i że częścią tej ceny jest również to, że niektóre z naszych dzieci stracą życie. Nic bardziej  nie pokazuje jak ważne jest państwo dla żydowskiego narodu.

 

Można więc sobie wyobrazić gniew, kiedy młode życie kończy się, ponieważ ktoś we władzach był niekompetentny lub leniwy. Wojna jest wojną i żołnierze giną, ale rzeczą, którą robi dobra organizacja wojskowa, jest analizowanie swoich porażek i niepowodzeń, wyciąganie z nich nauki i dokonywanie zmian, żeby wyniki w przyszłości były lepsze. Kiedy zdarza się dająca się zapobiec śmierć, jest tak, ponieważ ktoś nie wykonał swojego zadania.

 

Istnieją winy mikro i winy makro. Na przykład, jeśli żołnierz ginie, ponieważ jego broń nie była prawidłowo konserwowana, to jest to wina mikro. Jeśli wielu ludzi ginie, ponieważ wróg, którego można było pokonać, mógł nadal zbroić się, raz za razem, a wynikiem jest niepotrzebna wojna, to jest to wina makro. Jedno i drugie jest wynikiem tego, że ktoś nie wykonał swojego zadania.

 

Tragiczna śmierć żołnierza straży granicznej, sierżanta Barela Hadarii Shmueliego była niepotrzebna i wynikła z połączenia win mikro i makro. Shmueliego, snajpera, skierowano do szczeliny muru, który stanowi część granicy między Izraelem a Gazą. Szczelina była umieszczona niewłaściwie (zbyt nisko) i niedostatecznie obserwowana przez kamery od strony Gazy. Wiadomo było, że to miejsce jest niebezpieczne. Broń snajpera jest starannie przystosowana do jego indywidualnych potrzeb, ale z jakiegoś powodu nie używał swojej osobistej broni. Ta, którą miał, zacięła się kilka razy w krytycznych momentach. Wzdłuż granicy jest strefa buforowa, na której nie powinno być arabskich „demonstrantów” (tj. wojowników Hamasu i ludzkich tarcz), ale w jakiś sposób pozwolono na wejście tam znacznej liczbie ludzi i podejście do samego muru, gdzie nie widzieli ich obrońcy. Próbowali pochwycić z zewnątrz broń Shmueliego i podczas walki jeden z nich wsunął pistolet do szczeliny i wystrzelił; kula trafiła w głowę Shmueliego (informacja z artykułu po hebrajsku w „Israel Hayom”, 1 września).


To są niektóre winy mikro, którymi IDF obiecuje zająć się. Jest także trwająca od dawna wina makro.

 

Popatrzmy na ogólną sytuację. „Demonstracje”, zorganizowane przez Hamas i inne terrorystyczne grupy w Gazie, nie są demonstracjami; są próbami ataków ludzkich fal na granicę Izraela. Bronią jej żołnierze IDF i straż graniczna; próbują używać środków kontrolowania tłumów, które nie są śmiercionośne, jak również “mniej niż śmiertelnego” ognia z karabinów Ruger kalibru .22 oraz bardziej śmiercionośnej broni, jeśli jest to niezbędne do zapobieżenia przełamaniu granicy. Takie przedarcie się przez granicę może skończyć się katastrofalnym atakiem terrorystycznym na liczne małe społeczności w tej okolicy.

 

Hamas i stowarzyszone z nim frakcje, wspierane i finansowane przez wrogów Izraela w Iranie, Turcji i Katarze, nieustannie pracują nad sposobami atakowania nas. Kopią tunele, wysyłają zapalające balony, organizują “demonstracje”, by przebić się przez naszą granicę, produkują i odpalają rakiety, próbują morzem dostarczyć terrorystów na plaże na północ od Gazy, strzelają pociskami przeciwczołgowymi w pojazdy na naszych drogach, uczą swoje przedszkolaki, by nienawidziły nas (żeby to trwało wiecznie) i podejmują wiele innych działań. Są kreatywni i aktywni.

 

Z drugiej strony, IDF – która ma pełną siłę, by zrównać całą Gazę z ziemią – nawet nie ściga tych kilkudziesięciu najwyższych przywódców Hamasu i innych frakcji i nie zabija ich. Kiedy rakiety Hamasu są odpalane na oślep na izraelskie miasta w nadziei spowodowania masowych ofiar śmiertelnych, wolimy przechwytywać rakiety i strzelamy w odwecie tylko, kiedy jest to absolutnie konieczne i to z wielką ostrożnością, by zabić tak niewielu ludzi, jak to możliwe. Kiedy zapalające balony palą setki hektarów naszej ziemi uprawnej i rezerwatów przyrody, nasze siły powietrzne bombardują puste instalacje wroga. A kiedy młody żołnierz ginie w obronie naszej granicy, IDF woli ulepszać procedury i wzmacniać granicę – zajmujemy się tylko winami mikro.

 

Jest niemal tak, jakbyśmy bali się walczyć, bo wtedy moglibyśmy ich rozwścieczyć. Zadowalamy się tylko odepchnięciem ich. Żeby broń Boże, żeby kogoś nie zranić.

 

Jest jednak znacznie, znacznie gorzej. Wczoraj, w dniu pogrzebu sierżanta Barela Shmueliego. Izrael pozwolił na wjazd do Gazy “dziesiątków ciężarówek” z materiałami budowlanymi po raz pierwszy od ostatniej miniwojny. Dzisiaj rząd ogłosił dodatkowe poluzowanie restrykcji. Gdybym nie był zbyt zawstydzony tą myślą, mógłbym powiedzieć, że płacimy im „haracz”. Ładną granicę macie tutaj, nie chcielibyśmy, by zniszczyła ją pełna przemocy „demonstracja”.   

 

Słyszałem argument, że gdybyśmy odpowiedzieli bardziej agresywnie, to nasi żołnierze i przywódcy stanęliby przed oskarżeniami w Międzynarodowym Trybunale Karnym. Może – ale co jest ważniejsze? Być może nauczyliśmy świat, że ataki na Żydów są normalnym porządkiem rzeczy, a żydowska samoobrona jest prawdziwą zbrodnią. Jakoś Rosjanie i Irańczycy nie wydają się martwić o Międzynarodowy Trybunał Karny. Dlaczego my mamy to robić?

 

Sierżant Shmueli oddał życie, walcząc o państwo Izrael. Dlaczego państwo Izrael nie chce walczyć o siebie?

 

Fight, damn-it

2 września 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal

Urodzony w Stanach Zjednoczonych, studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Mieszka obecnie w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 264 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20
Dylemat więźniów   Collins   2022-07-10
Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24
Dlaczego Izrael jest tak nieudolny w wydalaniu Arabów?   Flatow   2022-06-20
Szawuot, wojna sześciodniowa i żałosny status quo na Wzgórzu Świątynnym   Blum   2022-06-17
Lekcja z prawdopodobnego upadku rządu? Przestańcie martwić się o międzynarodową opinię   Tobin   2022-06-14
Kto jest winien zamieszek w Jerozolimie?   Yemini   2022-06-13
Wojna sześciodniowa z 1967 roku: dlaczego nadal ma znaczenie   Harris   2022-06-06
Nieuczciwość Petera Beinarta wobec Ben Guriona i sprawa „transferu ludności”     2022-05-25
List do “Drogiej Europy”   Rosenthal   2022-05-24
Izrael, Holocaust i błąd logiczny post hoc   Jacoby   2022-05-14
Hamas musi zostać zniszczony   Rosenthal   2022-05-09
Dżihad niejedno ma imię   Ruthie   2022-04-11
Antysyjoniści dla Palestyny dyskutują o izraelskich Mizrachijczykach     2022-03-30
Pytania, które zadają Izraelczycy, kiedy jest kolejny zamach terrorystyczny     2022-03-25
Izrael i lekcje z Wiednia i Ukrainy   Fitzgerald   2022-03-21
Wielki przywilej bycia Żydem   Altabef   2022-02-26
Co naprawdę znaczy syjonizm?   Rosenthal   2022-02-21
Na pogardę nie odpowiadamy prośbą o litość   Rosenthal   2022-02-10
Amnesty zniekształca moją arabską tożsamość i niszczy Izrael   Haddad   2022-02-05
Arabski rasizm i “żydowskie państwo”   Toameh   2022-01-21
Powtarzanie słów “nigdy więcej” w obliczu narastającego antysemityzmu   Lyons   2022-01-16
Dlaczego potrzebują podwójnych standardów wobec przemocy na Zachodnim Brzegu?   Tobin   2021-12-29
Izrael – najlepsze miejsce, żeby być Arabem   Eid   2021-12-28
Myśl o żydowskiej Palestynie: nie dla salonowych Żydów     2021-12-24
Światło przewodnie dla rdzennych narodów   Trotter   2021-12-04
Co przemawia przeciw otworzeniu amerykańskiego konsulatu w Jerozolimie   Collins   2021-11-25
Syjonizm humanistyczny, czyli dlaczego warto dostrzegać łajdactwo antysyjonizmu   Koraszewski   2021-11-24
Kiedy Palestyna była koszerna   Rose   2021-11-08
Zrozumieć nienawiść do Izraela   Rosenthal   2021-11-03
To jest plemienny konflikt   Rosenthal   2021-10-30
Paragraf międzynarodowej konwencji, który dowodzi, że Human Rights Watch wypacza międzynarodowe prawo przeciwko Izraelowi     2021-10-18
Dlaczego Żydzi tak pospiesznie bronią swoich wrogów?   Julius   2021-10-16
“Syjoniści” uczą syjonizmu   Tsalic   2021-10-07
O samowystarczalności w zakresie obrony   Rosenthal   2021-10-04
Raport ONZ z 1949 roku pokazuje, że Arabowie nie chcieli Jerozolimy – chcieli tylko odebrać ją Żydom     2021-09-28
Kiedy zostanie zdyskredytowany mit o “szczęśliwym dhimmi”?   Julius   2021-09-27
Dlaczego Oslo nadal panuje   Glick   2021-09-23
Izrael i niekończąca się wojna z Gazą   Fitzgerald   2021-09-08
Walczcie wreszcie, do diabła!   Rosenthal   2021-09-05
Sprawa roszczeń: dlaczego Polska ma rację   Leibovitz   2021-08-20
Antysemityzm i żydowskie państwo   Rosenthal   2021-08-19
Co “wszyscy wiedzą”   Rosenthal   2021-08-16
Dla antysemitów Żyd jest Żydem i tylko Żydem   Harris   2021-07-22
Co możemy w tej sprawie zrobić?   Rosenthal   2021-07-17
Naiwna wiara w rozwiązania w postaci dwóch państw   Bard   2021-07-14
Krytycy Izraela są pełni odrazy wobec żydowskiej suwerenności i siły militarnej   Bernstein   2021-07-09
“Ha’aretz” jest wrogiem narodu żydowskiego   Rosenthal   2021-07-08
Apartheid – etykietka i oszczerstwo   Collins   2021-07-06
Syjonizm i demokracja   Rosenthal   2021-07-02
Komu potrzebne jest państwo Izrael?   Rosenthal   2021-07-01
Dlaczego Izrael nie powinien odwoływać jerozolimskiego marszu flag   Meir   2021-06-11
Theodor Herzl żyje, ma się dobrze i mieszka w Nowym Jorku (a także Los Angeles, Paryżu i Londynie)   Friedman   2021-06-08
Etiopscy Żydzi i słoń w antyizraelskim salonie   Frantzman   2021-06-07
Najbardziej niezwykły przykład oszczędzania cywilów w historii wojen     2021-05-28
Zawieszenie broni? Śliska sprawa, kiedy masz do czynienia z Hamasem   Oz   2021-05-23
Dlaczego arabscy posłowie do Knesetu nienawidzą państwa   Rosenthal   2021-04-16
Mansour Abbas i libanizacja Izraela   Kedar   2021-04-11
Nowa, lepsza definicja antysemityzmu     2021-04-03
Narodził się Nowy Kongres Syjonistyczny   Flayton   2021-03-27
Kiedy kulturowe zawłaszczenie i historyczny rewizjonizm są aktami wojny   Glick   2021-03-26
W Izraelu wszyscy Żydzi są rodziną. Nienawistnicy chcieliby z tym skończyć     2021-03-24
Bliski Wschód: Duchy suwerennej przeszłości   Linder Kahn   2021-03-18
Czy Palestyńczycy mogą być w błędzie?   Abdul-Hussain   2021-03-15
Wyjaśnienie Jidyszkajt… po arabsku!   Tsalic   2021-03-12
Izrael potrzebuje Ameryki, ale epoka satelickiego państwa minęła   Tobin   2021-03-11
Co dobre, a co złe dla Żydów i reszty świata?   Koraszewski   2021-03-01
Zrozumieć oszczerstwo B’Tselem o “apartheidzie”   Ini   2021-02-05
Guardian: Izrael jest państwem ”żydowskich suprematystów”, które nie ma prawa istnieć   Levick   2021-01-21
Krytyka oskarżenia Izraela o apartheid przez organizację B’Tselem   Kontorovich   2021-01-16
Pandemia zniszczyła turystykę protestu   Frantzman   2021-01-15
Czy nowy pokój na Bliskim Wschodzie jest wystarczająco zaraźliwy, by rozprzestrzenić się do arabskich Izraelczyków?   Amos   2021-01-05
Być może potencjał dla Porozumień Abrahamowych istniał przez cały czas   Amos   2020-12-18
David Ben Gurion o moralnym argumencie na rzecz żydowskiego państwa w Palestynie z arabską mniejszością   Gurion   2020-12-08
Iran i powrót do jaskini ech   Rosenthal   2020-12-04
Saeb Erekat - bohater palestyńskiej walki o pokój   Koraszewski   2020-11-08
Hej, panie “Wybitny Żydzie Brytyjski”: bądź człowiekiem i powiedz „Przepraszam”   Tsalic   2020-11-03
Czy proizraelska polityka Trumpa ostanie się po wyborach?   Tobin   2020-11-01
Pamiętając premiera Rabina w 25. rocznicę jego zamordowania   Collins   2020-10-25
Czy kiedykolwiek zapanuje pokój?   Frantzman   2020-10-23
Największym wrogiem Palestyńczyków jest archeologia   Flatow   2020-10-22
Co Trump zrobił dla pokoju na Bliskim Wschodzie?     2020-10-13
Honor/hańba i arabskie reakcje na porozumienie Izrael-ZEA     2020-08-26
Czy palestyńskie weto żyje, czy jest martwe?   Glick   2020-08-23
Pierwszy krok w kierunku pokoju?   Koraszewski   2020-08-18
Co byłoby, gdyby nie było “okupacji”? Antysyjoniści z lat 1950. dostarczają odpowiedzi     2020-08-11
Do kogo należy ta ziemia?   Rosenthal   2020-08-09

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk