Prawda

Czwartek, 21 października 2021 - 05:21

« Poprzedni Następny »


Postępowi Demokraci mylą się w sprawie Izraela – raz jeszcze


Vic Rosenthal 2019-12-07


Czasami mówię, zazwyczaj po tym, jak na targu żądają ode mnie absurdalnej ceny za avocado, że Izraelczycy myślą, iż wszyscy Amerykanie są głupi i bogaci. Zaczynam podejrzewać, że mają rację w sprawie głupoty, przynajmniej kiedy mówią o postępowych, Demokratycznych członkach Kongresu.


W odpowiedzi na decyzję sekretarza stanu, Pompeo, by wreszcie oficjalnie zmienić stanowisko USA, że „izraelskie osiedla na Zachodnim Brzegu” – to jest, żydowskie społeczności w Judei i Samarii – nie są niezgodne z prawem międzynarodowym, 100 demokratycznych członków Kongresu wysłało mu list z wezwaniem, by zmienił tę decyzję.  


Używam słowa „głupota”, ponieważ mimo ich oczywistej ignorancji w sprawie historii stanowiska USA, na temat prawa międzynarodowego i w kwestii znaczenia i prawdopodobnych konsekwencji tej zmiany – jednak napisali i wysłali list. Czysta głupota jest najbardziej miłosiernym wyjaśnieniem, ponieważ inne wyjaśnienia – jak pragnienie pomocy wrogom państwa Izrael, którzy chcą je zlikwidować i ponownie wygnać lub wymordować jego żydowskich mieszkańców – są znacznie paskudniejsze.

 

Co więc jest błędne w tym liście? Wszystko.

 

Mówią, że „ekspansja osiedli na okupowanym Zachodnim Brzegu czyni ciągłe państwo palestyńskie  niezdolnym do życia, narażając przyszłość Izraela jako bezpiecznej, demokratycznej ojczyzny narodu żydowskiego”. Ale ciągłe państwo palestyńskie w Judei i Samarii uczyniłoby to, co pozostałoby z Izraela, miejscem nie do obrony. Tak więc to, co mówią, jest dokładną odwrotnością prawdy.

 

Mówią, że ta decyzja ”dała milczące przyzwolenie osiedlom, ich ekspansji i związanemu z tym wyburzaniu palestyńskich domów”. Przeczytajcie jednak wypowiedź Pompeo: niczego takiego nie sugeruje. Po prostu stwierdza, że USA nie będzie dłużej uważać żydowskiej społeczności za nieprawną tylko dlatego, że jest ulokowana w Judei lub Samarii – lub, jak to napisałem w zeszłym tygodniu, społeczność w Judei i Samarii nie będzie uważana za nieprawną tylko dlatego, że zamieszkują ją Żydzi. W tym zdaniu demokratyczni członkowie Kongresu piszą także, że Izrael burzy „palestyńskie domy”, żeby zrobić miejsce dla ekspansji osiedli. To jest po prostu podłe kłamstwo.   

 

Mówią: “podobnie jak aneksja [Doliny Jordanu] i aprobata dla tego kroku Stanów Zjednoczonych zniszczyłaby możliwość rozwiązania w postaci dwóch państw i prowadziła do bardziej okopanego i możliwie bardziej krwawego konfliktu, ta decyzja podważa bezpieczeństwo zarówno Izraela, jak Stanów Zjednoczonych”. Ale, jak od 1967 roku mówił każdy izraelski premier, włącznie z Icchakiem Rabinem, panowanie nad Doliną Jordanu jest absolutnie niezbędne dla bezpieczeństwa Izraela. Chciałbym także przypomnieć im, że rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ 242/338, na których opiera się tak przez nich ukochane „rozwiązanie w postaci dwóch państw”, mówi o „bezpiecznych i uznanych granicach”, co wymaga, by Dolina Jordanu stała się częścią Izraela. Anektowanie Doliny Jordanu, proponowane przez premiera Netanjahu, podniosłoby, nie zaś podważyło, bezpieczeństwo Izraela i USA.

 

Mówią, że decyzja „jawnie ignoruje Artykuł 49 IV Konwencji Genewskiej, który zatwierdza, że okupujące państwo nie będzie ‘deportować lub przesiedlać części własnej ludności na terytorium przez nie okupowane’”. To jest najbardziej bezczelne kłamstwo ze wszystkich. Tę klauzulę przyjęto w reakcji na nazistowskie deportacje Żydów i innych do okupowanej przez Niemcy części Polski jako niewolniczą siłę roboczą i w celu ich zamordowania. Zastosowanie tego do dobrowolnych przemieszczań się Żydów na teren, który – choć sporny – jest częścią obszaru wyznaczonego przez Mandat dla Palestyny do ”zasiedlenia” przez Żydów, jest zarówno gorzką ironią, jak i jest obelżywe.

 

Autorzy listu sprzeciwiają się także kilku innym proizraelskim działaniom administracji Trumpa, takim jak „decyzja administracji o przeniesieniu ambasady USA do Jerozolimy bez wynegocjowanego porozumienia”. Chciałbym przypomnieć szanownym sygnatariuszom, że Jerusalem Embassy Act of 1995, uchwalony przez Kongres USA za administracji Clintona, wzywał do przeniesienia ambasady do roku 1999, jeśli nie będzie prezydenckiego odroczenia. Akt nie wymagał „wynegocjowanego porozumienia” (przypuszczalnie między Izraelem a Autonomia Palestyńską) przed wprowadzeniem go w życie; w rzeczywistości nakładał kary za nie zrobienie tego w odpowiednim czasie. Zamiast narzekać, powinni być wdzięczni administracji za to, że wreszcie spełniła wolę Kongresu.

 

Krytykują także „zatrzymanie [przez administrację] środków pomocowych, jakie Kongres przeznaczył dla Zachodniego Brzegu i Gazy”. To odnosi się do zredukowania pomocy dla AP zgodnie z Taylor Force Act, także uchwalonym przez Kongres, który obcina pomoc dla AP dopóki AP  nie zgodzi się  zaprzestać płacenia terrorystom i ich rodzinom za mordowanie Żydów. Czy uważają, że amerykańscy podatnicy powinni finansować terroryzm? Chodzi także o redukcję wpłat dla agencji pomocy palestyńskim uchodźcom, UNRWA, która jest ordynarnym przekrętem do przekazywania pieniędzy skorumpowanym i popierającym terroryzm funkcjonariuszom, działającym równocześnie na rzecz podniesienia liczby ludzi o sztucznym statusie uchodźców i niedopuszczającym do rozwiązania problemu bezpaństwowych Arabów palestyńskich.  

 

List podpisało (niektórzy na samym szczycie listy) kilku żydowskich członków Kongresu. Choć niekoniecznie należy oczekiwać, by Amerykanie z każdej warstwy społecznej, nawet członkowie Kongresu, byli dobrze poinformowani o kwestiach dotyczących malutkiego kraju na dalekim brzegu Morza Śródziemnego, biorąc pod uwagę fakt, że ten kraj jest jedynym na świecie żydowskim państwem, oczekiwałbym tego od żydowskich członków Kongresu.

 

I choć rozumiem ich polityczną potrzebę rzucania gromów na tę administrację przy każdej okazji, jest haniebne, że pozwalają się używać do tej nieuczciwej, oszczerczej i niebezpiecznej kampanii, by podważać prawomocność państwa żydowskiego i jego zdolność do przetrwania w bardzo wrogim świecie.


A jeśli chodzi o pozostałych, to jeśli czegoś nie rozumiecie, może lepiej po prostu milczcie.


Progressive Democrats Get it Wrong About Israel, Again

24 listopada 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal

Urodzony w Stanach Zjednoczonych. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Obecnie mieszka w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.   


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 220 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Paragraf międzynarodowej konwencji, który dowodzi, że Human Rights Watch wypacza międzynarodowe prawo przeciwko Izraelowi     2021-10-18
Dlaczego Żydzi tak pospiesznie bronią swoich wrogów?   Julius   2021-10-16
“Syjoniści” uczą syjonizmu   Tsalic   2021-10-07
O samowystarczalności w zakresie obrony   Rosenthal   2021-10-04
Raport ONZ z 1949 roku pokazuje, że Arabowie nie chcieli Jerozolimy – chcieli tylko odebrać ją Żydom     2021-09-28
Kiedy zostanie zdyskredytowany mit o “szczęśliwym dhimmi”?   Julius   2021-09-27
Dlaczego Oslo nadal panuje   Glick   2021-09-23
Izrael i niekończąca się wojna z Gazą   Fitzgerald   2021-09-08
Walczcie wreszcie, do diabła!   Rosenthal   2021-09-05
Sprawa roszczeń: dlaczego Polska ma rację   Leibovitz   2021-08-20
Antysemityzm i żydowskie państwo   Rosenthal   2021-08-19
Co “wszyscy wiedzą”   Rosenthal   2021-08-16
Dla antysemitów Żyd jest Żydem i tylko Żydem   Harris   2021-07-22
Co możemy w tej sprawie zrobić?   Rosenthal   2021-07-17
Naiwna wiara w rozwiązania w postaci dwóch państw   Bard   2021-07-14
Krytycy Izraela są pełni odrazy wobec żydowskiej suwerenności i siły militarnej   Bernstein   2021-07-09
“Ha’aretz” jest wrogiem narodu żydowskiego   Rosenthal   2021-07-08
Apartheid – etykietka i oszczerstwo   Collins   2021-07-06
Syjonizm i demokracja   Rosenthal   2021-07-02
Komu potrzebne jest państwo Izrael?   Rosenthal   2021-07-01
Dlaczego Izrael nie powinien odwoływać jerozolimskiego marszu flag   Meir   2021-06-11
Theodor Herzl żyje, ma się dobrze i mieszka w Nowym Jorku (a także Los Angeles, Paryżu i Londynie)   Friedman   2021-06-08
Etiopscy Żydzi i słoń w antyizraelskim salonie   Frantzman   2021-06-07
Najbardziej niezwykły przykład oszczędzania cywilów w historii wojen     2021-05-28
Zawieszenie broni? Śliska sprawa, kiedy masz do czynienia z Hamasem   Oz   2021-05-23
Dlaczego arabscy posłowie do Knesetu nienawidzą państwa   Rosenthal   2021-04-16
Mansour Abbas i libanizacja Izraela   Kedar   2021-04-11
Nowa, lepsza definicja antysemityzmu     2021-04-03
Narodził się Nowy Kongres Syjonistyczny   Flayton   2021-03-27
Kiedy kulturowe zawłaszczenie i historyczny rewizjonizm są aktami wojny   Glick   2021-03-26
W Izraelu wszyscy Żydzi są rodziną. Nienawistnicy chcieliby z tym skończyć     2021-03-24
Bliski Wschód: Duchy suwerennej przeszłości   Linder Kahn   2021-03-18
Czy Palestyńczycy mogą być w błędzie?   Abdul-Hussain   2021-03-15
Wyjaśnienie Jidyszkajt… po arabsku!   Tsalic   2021-03-12
Izrael potrzebuje Ameryki, ale epoka satelickiego państwa minęła   Tobin   2021-03-11
Co dobre, a co złe dla Żydów i reszty świata?   Koraszewski   2021-03-01
Zrozumieć oszczerstwo B’Tselem o “apartheidzie”   Ini   2021-02-05
Guardian: Izrael jest państwem ”żydowskich suprematystów”, które nie ma prawa istnieć   Levick   2021-01-21
Krytyka oskarżenia Izraela o apartheid przez organizację B’Tselem   Kontorovich   2021-01-16
Pandemia zniszczyła turystykę protestu   Frantzman   2021-01-15
Czy nowy pokój na Bliskim Wschodzie jest wystarczająco zaraźliwy, by rozprzestrzenić się do arabskich Izraelczyków?   Amos   2021-01-05
Być może potencjał dla Porozumień Abrahamowych istniał przez cały czas   Amos   2020-12-18
David Ben Gurion o moralnym argumencie na rzecz żydowskiego państwa w Palestynie z arabską mniejszością   Gurion   2020-12-08
Iran i powrót do jaskini ech   Rosenthal   2020-12-04
Saeb Erekat - bohater palestyńskiej walki o pokój   Koraszewski   2020-11-08
Hej, panie “Wybitny Żydzie Brytyjski”: bądź człowiekiem i powiedz „Przepraszam”   Tsalic   2020-11-03
Czy proizraelska polityka Trumpa ostanie się po wyborach?   Tobin   2020-11-01
Pamiętając premiera Rabina w 25. rocznicę jego zamordowania   Collins   2020-10-25
Czy kiedykolwiek zapanuje pokój?   Frantzman   2020-10-23
Największym wrogiem Palestyńczyków jest archeologia   Flatow   2020-10-22
Co Trump zrobił dla pokoju na Bliskim Wschodzie?     2020-10-13
Honor/hańba i arabskie reakcje na porozumienie Izrael-ZEA     2020-08-26
Czy palestyńskie weto żyje, czy jest martwe?   Glick   2020-08-23
Pierwszy krok w kierunku pokoju?   Koraszewski   2020-08-18
Co byłoby, gdyby nie było “okupacji”? Antysyjoniści z lat 1950. dostarczają odpowiedzi     2020-08-11
Do kogo należy ta ziemia?   Rosenthal   2020-08-09
Stabilność dla naszych wrogów   Glick   2020-07-31
Żydzi z przywilejem   Kerstein   2020-07-21
Czy Izrael “kradnie” prywatną ziemię palestyńską na Zachodnim Brzegu?   Fitzgerald   2020-07-15
Proizraelscy demokraci i ich fundamentalne niezrozumienie problemu     2020-07-11
Boris, Tarcza Izraela   Tsalic   2020-07-09
Teraz jest czas na przełamanie izraelsko-palestyńskiego impasu   Rosenthal   2020-06-29
Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?   Collier   2020-06-25
Krótka historia niekończącego się konfliktu   Rosenthal   2020-06-06
Jerozolima 1948-1967- 2020   Steinberg   2020-05-31
Czas próby dla premiera i dla kraju   Collins   2020-05-30
Anektujcie to wreszcie   Rosenthal   2020-05-14
Petycja palestyńskich robotników: pożyczka dla AP na pomoc w związku z koronawirusem wesprze terroryzm i zignoruje robotników   Oz   2020-05-12
Palestyńczycy, Izrael i koronawirus   Kemp   2020-05-11
Jak wyglądałby świat bez państwa Izrael?   Tobin   2020-05-09
Jestem syjonistą i jestem z tego dumny     2020-05-07
Żałoba po terrorystach   Rosenthal   2020-05-03
Izrael: to nie europejska kolonia   Sufi   2020-05-02
Czy jest niesłuszne pozwolenie Izraelowi na podejmowanie samodzielnych decyzji?   Tobin   2020-04-26
Nowy Nowy Historyk: wychodząc poza Ilana Pappe   Oz   2020-04-07
Lekcje koronawirusa dla rozmów koalicyjnych   Glick   2020-04-06
Demokracja Izraela nigdy nie była zagrożona   Tobin   2020-03-29
W Izraelu koronawirus zbliża ludzi   Leibovich   2020-03-25
Brudne intencje za hasłem ”Free Palestine”   Lekhet   2020-03-23
Prawo do głosu, ale nie do zlikwidowania państwa   Tobin   2020-03-19
Jak Europejscy Żydzi przenieśli się na wygnanie bez zmiany miejsca pobytu   Gerstenfeld   2020-03-14
Rakiety z Gazy: coś więcej niż „niedogodność”   Plosker   2020-03-08
Arabowie na Bliskim Wschodzie, którym się poszczęściło   Tawil   2020-03-04
Problemy Izraela są rzeczywiste, ale rzeczywisty jest także postęp, jakiego dokonał   Tobin   2020-03-03
Donald Trump i lód dziewięć   Rosenthal   2020-02-24
Chcę tego, co oni mają, czyli jak Izraelczycy to robią?   Fitzgeralod   2019-12-26
Rezolucja o podziale: papierowy triumf   Rosenthal   2019-12-16
Zachowywanie pokoju z Jordanią   Glick   2019-12-15
Arabskie państwa roszczą sobie prawo do dziedzictwa po wygnanych Żydach   Julius   2019-12-09
Richard Landes: człowiek, który dał nazwę Pallywood   (Varda Epstein)   2019-12-08
Postępowi Demokraci mylą się w sprawie Izraela – raz jeszcze   Rosenthal   2019-12-07
Nieproporcjonalna obrona cywilna Izraela   Shindman   2019-12-04
Izrael: Podzielony ekran   Glick   2019-12-01
Czterdzieści lat, od kiedy uciekła Victoria i 80 tysięcy innych   Julius   2019-11-29
List do Goldy Meir   Tabarovsky   2019-11-26
Dyplomatyczne deklaracje i fakty w terenie   Collins   2019-11-24
Jak wyjaśnić bezprecedensowe wsparcie dla Arabów przez „rasistę” Netanjahu?     2019-11-08
Wdzięczny gospodarz wirusa antysemityzmu   Rosenthal   2019-10-10
Zaprzeczanie żydowskiej historii Jerozolimy mimo archeologicznych dowodów   Franklin   2019-10-02
Obłęd na punkcie Netanjahju & mit o izraelskiej teokracji   Sherman   2019-09-30

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk