Prawda

Sobota, 23 października 2021 - 15:23

« Poprzedni Następny »


Krytyka oskarżenia Izraela o apartheid przez organizację B’Tselem


Eugene Kontorovich 2021-01-16

Israeli Apartheid Week Montreal | March 8-17, 2015iawmontreal.org

Israeli Apartheid Week Montreal | March 8-17, 2015

iawmontreal.orgOskarżenie Izraela o apartheid przez B’Tselem w ich niedawno opublikowanym raporcie jest nie tylko całkowicie fałszywe, ale jest antysemickie. Apartheid nie jest tylko określeniem polityki, której ktoś nie lubi – jest to międzynarodowe przestępstwo definiowane jako “nieludzkie czyny popełniane w kontekście zinstytucjonalizowanego reżimu systematycznego ucisku i dominacji jednej grupy rasowej nad inną grupą lub grupami rasowymi, i popełnione w intencji utrzymania tego reżimu”. Te “czyny” obejmują rzeczy takie, jak “powszechne” morderstwa i zniewolenie. Prawny standard uznania jakiegoś rządu za “reżim apartheidu” jest ustanowiony tak rygorystycznie – w rzeczywistości tak wysoko, że żaden kraj od zakończenia apartheidu Afryki Południowej nigdy nie został uznany za podpadający pod to określenie. Mimo masowego, systemowego ucisku rasowych i etnicznych mniejszości w wielu krajach, poczynając od Chin do Sri Lanki i Sudanu, etykieta apartheidu nigdy nie była zastosowana wobec tych krajów lub jakiegokolwiek innego kraju ani przez USA, ani przez nikogo innego.   

  • Przywoływanie haniebnych zbrodni Apartheidu do krytykowania polityki Izraela jest klasyczną antysemicką retoryką: oskarża Żydów, unikatowo wśród narodów świata, o jedną z najbardziej haniebnych zbrodni, sądząc równocześnie państwo żydowskie według miary nie stosowanej wobec żadnego innego kraju. Wyraźną agendą jest całkowita delegitymizacja Izraela: lekarstwem na apartheid nie jest bowiem reforma, jest nim usunięcie samego reżimu i całkowite przekształcenie rządów.  

 

  • · Samą istotą apartheidu była fizyczna separacja - apartness – rozdzielenie grup ludzi w oparciu o ustaloną w prawie rasową hierarchię. Rasowe lub etniczne rozróżnienia nie istnieją w prawie izraelskim. Według południowoafrykańskiego prawa (Reservation of Separate Amenities Act z 1953 roku), tereny miejskie mogły być zarezerwowane dla danej rasy, tworząc, między innymi, odrębne plaże, autobusy, szpitale, szkoły i uniwersytety. W Izraelu nie ma żadnej tego typu separacji.  W Judei i Samarii Izraelczycy i Palestyńczycy kupują w tych samych sklepach, pracują razem itd. W Afryce Południowej plaże, baseny, niektóre przejścia dla pieszych, miejsca parkingowe w kinach typu drive-in, parki i publiczne toalety były segregowane. Restauracje i hotele musiały zakazywać wstępu Czarnym. W Izraelu i na wszystkich terytoriach pod izraelską jurysdykcją Palestyńczycy korzystają z tych samych sklepów co Żydzi. Jest prawdą, że Żydzi są de facto wykluczeni z terytoriów pod rządami Palestyńczyków, ale raczej nie o ten apartheid chodziło B’Tselem.

 

  • · Według południowoafrykańskiego prawa (Bantu Homelands Citizenship Act z 1970 roku), rząd odebrał obywatelstwo Czarnym Południowoafrykanom, co pozbawiło ich tych kilku pozostających politycznych i obywatelskich praw, jakie jeszcze mieli w Afryce Południowej. Równolegle z utworzeniem tych bantustanów czarna populacja Afryki Południowej została poddana masowemu programowi przymusowego przesiedlenia. Izrael nie przesiedlił swoich arabskich obywateli na terytoria OWP ani nie odebrał im obywatelstwa.

 

  • · Czarne “Bantustany” zostały stworzone przez rząd Apartheidu z szeregiem praw. Ponieważ ogólnie były uważane za marionetki Pretorii, ich rzekomej niepodległości nie uznały inne kraje. Palestyński rząd został stworzony przez samych Palestyńczyków i jest uznawany na arenie międzynarodowej za legalną reprezentację palestyńskiego narodu przez niemal wszystkie państwa na świecie. Autonomia Palestyńska rządzi 90% palestyńskiej populacji, jak to ustalono w Umowach z Oslo.   

 

  • · Czarni w Afryce Południowej byli pozbawieni praw politycznych. Arabowie w Izraelu mają pełne prawo głosowania do Knesetu, podczas gdy Palestyńczycy na terytoriach mają prawo głosowania w wyborach do Palestyńskiej Rady Legislacyjnej. Izraelscy obywatele nie mają prawa głosowania na palestyński rząd, ponieważ jest to inny i niezależny rząd – mimo że ustalane tam prawa w wielkim stopniu dotyczą Izraelczyków, jak na przykład program wynagradzania terrorystów, czyli „płaca za mord”. Z tego samego powodu Palestyńczycy nie głosują w wyborach do Knesetu – nie dlatego, że jest to apartheid, ale dlatego, że od Umów z Oslo w 1993 roku mają własny rząd.

 

  • · Pewne posunięcia przypominają reguły Apartheidu – szczególnie zakaz Autonomii Palestyńskiej, obłożony ciężkimi karami, sprzedania jakiejkolwiek nieruchomości Żydom. Jak na ironię, w raporcie B’Tselem najbliższa polityce apartheid rzecz w tym regionie w ogóle nie jest wspomniana.   

 

  • · Większość twierdzeń B’Tselem opiera się na fakcie, że Palestyńczycy mają własny rząd od czasu Umów z Oslo – w zasadzie mówią, że międzynarodowo zaakceptowane Umowy z Oslo są apartheidem, co jest absurdalne.

 

  • · W odróżnieniu od nie-białych mieszkańców Afryki Południowej Palestyńczycy wielokrotnie otrzymywali od Izraela oferty pełnej międzynarodowo uznanej państwowości – i odrzucili je wszystkie. Przez całą historię Apartheidu, Biali nigdy nie oferowali międzynarodowo uznanej państwowości Czarnym. A kiedy to wreszcie zrobili, Nelson Mandela natychmiast to zaakceptował. Już sam fakt, że Palestyńczycy mogą odrzucać oferty pełnej państwowości, pokazuje, że warunków w jakich żyją, nie można porównywać z Apartheidem.

 

  • · B’Tselem powiada, że tym, co popchnęło Izrael za linię, za którą zaczyna się apartheid jest Prawo o Państwie Narodu Żydowskiego i polityczna dyskusja o zastosowaniu izraelskiego prawa do Zachodniego Brzegu („aneksja”). Jest to chyba najbardziej groteskowe twierdzenie. Choć można krytykować Prawo o Państwie NaroduŻydowskiego, nie ma ono nic wspólnego z tym, co robiło jakiekolwiek prawo Apartheidu, a zamiast tego blisko przypomina konstytucyjne postanowienia wielu europejskich demokracji.  W rzeczywistości jest niemal całkowicie deklaracyjne. Jeśli zaś mowa o „aneksji”, to nie ma to nic wspólnego z apartheidem, a ponadto nie może być podstawą do jakichkolwiek twierdzeń o apartheidzie, bo nie zdarzyło się i jest mało prawdopodobne, że się zdarzy. Apartheid nie był zły dlatego, że dyskutowano o rzeczach, które się nie zdarzyły – Apartheid był czymś, co się zdarzyło.

 

Refuting B’tselem’s Israel-Apartheid Accusation

Kohelet.org., 13 stycznia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaEugene Kontorovich


Profesor prawa, specjalista w dziedzinie prawa konstytucyjnego, prawa międzynarodowego i prawa gospodarczego. Wykładowca Northwestern University School of Law w Chicago. Obecnie przeniósł się na stałe do Izraela.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 220 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Paragraf międzynarodowej konwencji, który dowodzi, że Human Rights Watch wypacza międzynarodowe prawo przeciwko Izraelowi     2021-10-18
Dlaczego Żydzi tak pospiesznie bronią swoich wrogów?   Julius   2021-10-16
“Syjoniści” uczą syjonizmu   Tsalic   2021-10-07
O samowystarczalności w zakresie obrony   Rosenthal   2021-10-04
Raport ONZ z 1949 roku pokazuje, że Arabowie nie chcieli Jerozolimy – chcieli tylko odebrać ją Żydom     2021-09-28
Kiedy zostanie zdyskredytowany mit o “szczęśliwym dhimmi”?   Julius   2021-09-27
Dlaczego Oslo nadal panuje   Glick   2021-09-23
Izrael i niekończąca się wojna z Gazą   Fitzgerald   2021-09-08
Walczcie wreszcie, do diabła!   Rosenthal   2021-09-05
Sprawa roszczeń: dlaczego Polska ma rację   Leibovitz   2021-08-20
Antysemityzm i żydowskie państwo   Rosenthal   2021-08-19
Co “wszyscy wiedzą”   Rosenthal   2021-08-16
Dla antysemitów Żyd jest Żydem i tylko Żydem   Harris   2021-07-22
Co możemy w tej sprawie zrobić?   Rosenthal   2021-07-17
Naiwna wiara w rozwiązania w postaci dwóch państw   Bard   2021-07-14
Krytycy Izraela są pełni odrazy wobec żydowskiej suwerenności i siły militarnej   Bernstein   2021-07-09
“Ha’aretz” jest wrogiem narodu żydowskiego   Rosenthal   2021-07-08
Apartheid – etykietka i oszczerstwo   Collins   2021-07-06
Syjonizm i demokracja   Rosenthal   2021-07-02
Komu potrzebne jest państwo Izrael?   Rosenthal   2021-07-01
Dlaczego Izrael nie powinien odwoływać jerozolimskiego marszu flag   Meir   2021-06-11
Theodor Herzl żyje, ma się dobrze i mieszka w Nowym Jorku (a także Los Angeles, Paryżu i Londynie)   Friedman   2021-06-08
Etiopscy Żydzi i słoń w antyizraelskim salonie   Frantzman   2021-06-07
Najbardziej niezwykły przykład oszczędzania cywilów w historii wojen     2021-05-28
Zawieszenie broni? Śliska sprawa, kiedy masz do czynienia z Hamasem   Oz   2021-05-23
Dlaczego arabscy posłowie do Knesetu nienawidzą państwa   Rosenthal   2021-04-16
Mansour Abbas i libanizacja Izraela   Kedar   2021-04-11
Nowa, lepsza definicja antysemityzmu     2021-04-03
Narodził się Nowy Kongres Syjonistyczny   Flayton   2021-03-27
Kiedy kulturowe zawłaszczenie i historyczny rewizjonizm są aktami wojny   Glick   2021-03-26
W Izraelu wszyscy Żydzi są rodziną. Nienawistnicy chcieliby z tym skończyć     2021-03-24
Bliski Wschód: Duchy suwerennej przeszłości   Linder Kahn   2021-03-18
Czy Palestyńczycy mogą być w błędzie?   Abdul-Hussain   2021-03-15
Wyjaśnienie Jidyszkajt… po arabsku!   Tsalic   2021-03-12
Izrael potrzebuje Ameryki, ale epoka satelickiego państwa minęła   Tobin   2021-03-11
Co dobre, a co złe dla Żydów i reszty świata?   Koraszewski   2021-03-01
Zrozumieć oszczerstwo B’Tselem o “apartheidzie”   Ini   2021-02-05
Guardian: Izrael jest państwem ”żydowskich suprematystów”, które nie ma prawa istnieć   Levick   2021-01-21
Krytyka oskarżenia Izraela o apartheid przez organizację B’Tselem   Kontorovich   2021-01-16
Pandemia zniszczyła turystykę protestu   Frantzman   2021-01-15
Czy nowy pokój na Bliskim Wschodzie jest wystarczająco zaraźliwy, by rozprzestrzenić się do arabskich Izraelczyków?   Amos   2021-01-05
Być może potencjał dla Porozumień Abrahamowych istniał przez cały czas   Amos   2020-12-18
David Ben Gurion o moralnym argumencie na rzecz żydowskiego państwa w Palestynie z arabską mniejszością   Gurion   2020-12-08
Iran i powrót do jaskini ech   Rosenthal   2020-12-04
Saeb Erekat - bohater palestyńskiej walki o pokój   Koraszewski   2020-11-08
Hej, panie “Wybitny Żydzie Brytyjski”: bądź człowiekiem i powiedz „Przepraszam”   Tsalic   2020-11-03
Czy proizraelska polityka Trumpa ostanie się po wyborach?   Tobin   2020-11-01
Pamiętając premiera Rabina w 25. rocznicę jego zamordowania   Collins   2020-10-25
Czy kiedykolwiek zapanuje pokój?   Frantzman   2020-10-23
Największym wrogiem Palestyńczyków jest archeologia   Flatow   2020-10-22
Co Trump zrobił dla pokoju na Bliskim Wschodzie?     2020-10-13
Honor/hańba i arabskie reakcje na porozumienie Izrael-ZEA     2020-08-26
Czy palestyńskie weto żyje, czy jest martwe?   Glick   2020-08-23
Pierwszy krok w kierunku pokoju?   Koraszewski   2020-08-18
Co byłoby, gdyby nie było “okupacji”? Antysyjoniści z lat 1950. dostarczają odpowiedzi     2020-08-11
Do kogo należy ta ziemia?   Rosenthal   2020-08-09
Stabilność dla naszych wrogów   Glick   2020-07-31
Żydzi z przywilejem   Kerstein   2020-07-21
Czy Izrael “kradnie” prywatną ziemię palestyńską na Zachodnim Brzegu?   Fitzgerald   2020-07-15
Proizraelscy demokraci i ich fundamentalne niezrozumienie problemu     2020-07-11
Boris, Tarcza Izraela   Tsalic   2020-07-09
Teraz jest czas na przełamanie izraelsko-palestyńskiego impasu   Rosenthal   2020-06-29
Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?   Collier   2020-06-25
Krótka historia niekończącego się konfliktu   Rosenthal   2020-06-06
Jerozolima 1948-1967- 2020   Steinberg   2020-05-31
Czas próby dla premiera i dla kraju   Collins   2020-05-30
Anektujcie to wreszcie   Rosenthal   2020-05-14
Petycja palestyńskich robotników: pożyczka dla AP na pomoc w związku z koronawirusem wesprze terroryzm i zignoruje robotników   Oz   2020-05-12
Palestyńczycy, Izrael i koronawirus   Kemp   2020-05-11
Jak wyglądałby świat bez państwa Izrael?   Tobin   2020-05-09
Jestem syjonistą i jestem z tego dumny     2020-05-07
Żałoba po terrorystach   Rosenthal   2020-05-03
Izrael: to nie europejska kolonia   Sufi   2020-05-02
Czy jest niesłuszne pozwolenie Izraelowi na podejmowanie samodzielnych decyzji?   Tobin   2020-04-26
Nowy Nowy Historyk: wychodząc poza Ilana Pappe   Oz   2020-04-07
Lekcje koronawirusa dla rozmów koalicyjnych   Glick   2020-04-06
Demokracja Izraela nigdy nie była zagrożona   Tobin   2020-03-29
W Izraelu koronawirus zbliża ludzi   Leibovich   2020-03-25
Brudne intencje za hasłem ”Free Palestine”   Lekhet   2020-03-23
Prawo do głosu, ale nie do zlikwidowania państwa   Tobin   2020-03-19
Jak Europejscy Żydzi przenieśli się na wygnanie bez zmiany miejsca pobytu   Gerstenfeld   2020-03-14
Rakiety z Gazy: coś więcej niż „niedogodność”   Plosker   2020-03-08
Arabowie na Bliskim Wschodzie, którym się poszczęściło   Tawil   2020-03-04
Problemy Izraela są rzeczywiste, ale rzeczywisty jest także postęp, jakiego dokonał   Tobin   2020-03-03
Donald Trump i lód dziewięć   Rosenthal   2020-02-24
Chcę tego, co oni mają, czyli jak Izraelczycy to robią?   Fitzgeralod   2019-12-26
Rezolucja o podziale: papierowy triumf   Rosenthal   2019-12-16
Zachowywanie pokoju z Jordanią   Glick   2019-12-15
Arabskie państwa roszczą sobie prawo do dziedzictwa po wygnanych Żydach   Julius   2019-12-09
Richard Landes: człowiek, który dał nazwę Pallywood   (Varda Epstein)   2019-12-08
Postępowi Demokraci mylą się w sprawie Izraela – raz jeszcze   Rosenthal   2019-12-07
Nieproporcjonalna obrona cywilna Izraela   Shindman   2019-12-04
Izrael: Podzielony ekran   Glick   2019-12-01
Czterdzieści lat, od kiedy uciekła Victoria i 80 tysięcy innych   Julius   2019-11-29
List do Goldy Meir   Tabarovsky   2019-11-26
Dyplomatyczne deklaracje i fakty w terenie   Collins   2019-11-24
Jak wyjaśnić bezprecedensowe wsparcie dla Arabów przez „rasistę” Netanjahu?     2019-11-08
Wdzięczny gospodarz wirusa antysemityzmu   Rosenthal   2019-10-10
Zaprzeczanie żydowskiej historii Jerozolimy mimo archeologicznych dowodów   Franklin   2019-10-02
Obłęd na punkcie Netanjahju & mit o izraelskiej teokracji   Sherman   2019-09-30

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk