Prawda

Czwartek, 8 grudnia 2022 - 19:39

« Poprzedni Następny »


Krytyka oskarżenia Izraela o apartheid przez organizację B’Tselem


Eugene Kontorovich 2021-01-16

Israeli Apartheid Week Montreal | March 8-17, 2015iawmontreal.org

Israeli Apartheid Week Montreal | March 8-17, 2015

iawmontreal.orgOskarżenie Izraela o apartheid przez B’Tselem w ich niedawno opublikowanym raporcie jest nie tylko całkowicie fałszywe, ale jest antysemickie. Apartheid nie jest tylko określeniem polityki, której ktoś nie lubi – jest to międzynarodowe przestępstwo definiowane jako “nieludzkie czyny popełniane w kontekście zinstytucjonalizowanego reżimu systematycznego ucisku i dominacji jednej grupy rasowej nad inną grupą lub grupami rasowymi, i popełnione w intencji utrzymania tego reżimu”. Te “czyny” obejmują rzeczy takie, jak “powszechne” morderstwa i zniewolenie. Prawny standard uznania jakiegoś rządu za “reżim apartheidu” jest ustanowiony tak rygorystycznie – w rzeczywistości tak wysoko, że żaden kraj od zakończenia apartheidu Afryki Południowej nigdy nie został uznany za podpadający pod to określenie. Mimo masowego, systemowego ucisku rasowych i etnicznych mniejszości w wielu krajach, poczynając od Chin do Sri Lanki i Sudanu, etykieta apartheidu nigdy nie była zastosowana wobec tych krajów lub jakiegokolwiek innego kraju ani przez USA, ani przez nikogo innego.   

  • Przywoływanie haniebnych zbrodni Apartheidu do krytykowania polityki Izraela jest klasyczną antysemicką retoryką: oskarża Żydów, unikatowo wśród narodów świata, o jedną z najbardziej haniebnych zbrodni, sądząc równocześnie państwo żydowskie według miary nie stosowanej wobec żadnego innego kraju. Wyraźną agendą jest całkowita delegitymizacja Izraela: lekarstwem na apartheid nie jest bowiem reforma, jest nim usunięcie samego reżimu i całkowite przekształcenie rządów.  

 

  • · Samą istotą apartheidu była fizyczna separacja - apartness – rozdzielenie grup ludzi w oparciu o ustaloną w prawie rasową hierarchię. Rasowe lub etniczne rozróżnienia nie istnieją w prawie izraelskim. Według południowoafrykańskiego prawa (Reservation of Separate Amenities Act z 1953 roku), tereny miejskie mogły być zarezerwowane dla danej rasy, tworząc, między innymi, odrębne plaże, autobusy, szpitale, szkoły i uniwersytety. W Izraelu nie ma żadnej tego typu separacji.  W Judei i Samarii Izraelczycy i Palestyńczycy kupują w tych samych sklepach, pracują razem itd. W Afryce Południowej plaże, baseny, niektóre przejścia dla pieszych, miejsca parkingowe w kinach typu drive-in, parki i publiczne toalety były segregowane. Restauracje i hotele musiały zakazywać wstępu Czarnym. W Izraelu i na wszystkich terytoriach pod izraelską jurysdykcją Palestyńczycy korzystają z tych samych sklepów co Żydzi. Jest prawdą, że Żydzi są de facto wykluczeni z terytoriów pod rządami Palestyńczyków, ale raczej nie o ten apartheid chodziło B’Tselem.

 

  • · Według południowoafrykańskiego prawa (Bantu Homelands Citizenship Act z 1970 roku), rząd odebrał obywatelstwo Czarnym Południowoafrykanom, co pozbawiło ich tych kilku pozostających politycznych i obywatelskich praw, jakie jeszcze mieli w Afryce Południowej. Równolegle z utworzeniem tych bantustanów czarna populacja Afryki Południowej została poddana masowemu programowi przymusowego przesiedlenia. Izrael nie przesiedlił swoich arabskich obywateli na terytoria OWP ani nie odebrał im obywatelstwa.

 

  • · Czarne “Bantustany” zostały stworzone przez rząd Apartheidu z szeregiem praw. Ponieważ ogólnie były uważane za marionetki Pretorii, ich rzekomej niepodległości nie uznały inne kraje. Palestyński rząd został stworzony przez samych Palestyńczyków i jest uznawany na arenie międzynarodowej za legalną reprezentację palestyńskiego narodu przez niemal wszystkie państwa na świecie. Autonomia Palestyńska rządzi 90% palestyńskiej populacji, jak to ustalono w Umowach z Oslo.   

 

  • · Czarni w Afryce Południowej byli pozbawieni praw politycznych. Arabowie w Izraelu mają pełne prawo głosowania do Knesetu, podczas gdy Palestyńczycy na terytoriach mają prawo głosowania w wyborach do Palestyńskiej Rady Legislacyjnej. Izraelscy obywatele nie mają prawa głosowania na palestyński rząd, ponieważ jest to inny i niezależny rząd – mimo że ustalane tam prawa w wielkim stopniu dotyczą Izraelczyków, jak na przykład program wynagradzania terrorystów, czyli „płaca za mord”. Z tego samego powodu Palestyńczycy nie głosują w wyborach do Knesetu – nie dlatego, że jest to apartheid, ale dlatego, że od Umów z Oslo w 1993 roku mają własny rząd.

 

  • · Pewne posunięcia przypominają reguły Apartheidu – szczególnie zakaz Autonomii Palestyńskiej, obłożony ciężkimi karami, sprzedania jakiejkolwiek nieruchomości Żydom. Jak na ironię, w raporcie B’Tselem najbliższa polityce apartheid rzecz w tym regionie w ogóle nie jest wspomniana.   

 

  • · Większość twierdzeń B’Tselem opiera się na fakcie, że Palestyńczycy mają własny rząd od czasu Umów z Oslo – w zasadzie mówią, że międzynarodowo zaakceptowane Umowy z Oslo są apartheidem, co jest absurdalne.

 

  • · W odróżnieniu od nie-białych mieszkańców Afryki Południowej Palestyńczycy wielokrotnie otrzymywali od Izraela oferty pełnej międzynarodowo uznanej państwowości – i odrzucili je wszystkie. Przez całą historię Apartheidu, Biali nigdy nie oferowali międzynarodowo uznanej państwowości Czarnym. A kiedy to wreszcie zrobili, Nelson Mandela natychmiast to zaakceptował. Już sam fakt, że Palestyńczycy mogą odrzucać oferty pełnej państwowości, pokazuje, że warunków w jakich żyją, nie można porównywać z Apartheidem.

 

  • · B’Tselem powiada, że tym, co popchnęło Izrael za linię, za którą zaczyna się apartheid jest Prawo o Państwie Narodu Żydowskiego i polityczna dyskusja o zastosowaniu izraelskiego prawa do Zachodniego Brzegu („aneksja”). Jest to chyba najbardziej groteskowe twierdzenie. Choć można krytykować Prawo o Państwie NaroduŻydowskiego, nie ma ono nic wspólnego z tym, co robiło jakiekolwiek prawo Apartheidu, a zamiast tego blisko przypomina konstytucyjne postanowienia wielu europejskich demokracji.  W rzeczywistości jest niemal całkowicie deklaracyjne. Jeśli zaś mowa o „aneksji”, to nie ma to nic wspólnego z apartheidem, a ponadto nie może być podstawą do jakichkolwiek twierdzeń o apartheidzie, bo nie zdarzyło się i jest mało prawdopodobne, że się zdarzy. Apartheid nie był zły dlatego, że dyskutowano o rzeczach, które się nie zdarzyły – Apartheid był czymś, co się zdarzyło.

 

Refuting B’tselem’s Israel-Apartheid Accusation

Kohelet.org., 13 stycznia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaEugene Kontorovich


Profesor prawa, specjalista w dziedzinie prawa konstytucyjnego, prawa międzynarodowego i prawa gospodarczego. Wykładowca Northwestern University School of Law w Chicago. Obecnie przeniósł się na stałe do Izraela.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 264 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20
Dylemat więźniów   Collins   2022-07-10
Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24
Dlaczego Izrael jest tak nieudolny w wydalaniu Arabów?   Flatow   2022-06-20
Szawuot, wojna sześciodniowa i żałosny status quo na Wzgórzu Świątynnym   Blum   2022-06-17
Lekcja z prawdopodobnego upadku rządu? Przestańcie martwić się o międzynarodową opinię   Tobin   2022-06-14
Kto jest winien zamieszek w Jerozolimie?   Yemini   2022-06-13
Wojna sześciodniowa z 1967 roku: dlaczego nadal ma znaczenie   Harris   2022-06-06
Nieuczciwość Petera Beinarta wobec Ben Guriona i sprawa „transferu ludności”     2022-05-25
List do “Drogiej Europy”   Rosenthal   2022-05-24
Izrael, Holocaust i błąd logiczny post hoc   Jacoby   2022-05-14
Hamas musi zostać zniszczony   Rosenthal   2022-05-09
Dżihad niejedno ma imię   Ruthie   2022-04-11
Antysyjoniści dla Palestyny dyskutują o izraelskich Mizrachijczykach     2022-03-30
Pytania, które zadają Izraelczycy, kiedy jest kolejny zamach terrorystyczny     2022-03-25
Izrael i lekcje z Wiednia i Ukrainy   Fitzgerald   2022-03-21
Wielki przywilej bycia Żydem   Altabef   2022-02-26
Co naprawdę znaczy syjonizm?   Rosenthal   2022-02-21
Na pogardę nie odpowiadamy prośbą o litość   Rosenthal   2022-02-10
Amnesty zniekształca moją arabską tożsamość i niszczy Izrael   Haddad   2022-02-05
Arabski rasizm i “żydowskie państwo”   Toameh   2022-01-21
Powtarzanie słów “nigdy więcej” w obliczu narastającego antysemityzmu   Lyons   2022-01-16
Dlaczego potrzebują podwójnych standardów wobec przemocy na Zachodnim Brzegu?   Tobin   2021-12-29
Izrael – najlepsze miejsce, żeby być Arabem   Eid   2021-12-28
Myśl o żydowskiej Palestynie: nie dla salonowych Żydów     2021-12-24
Światło przewodnie dla rdzennych narodów   Trotter   2021-12-04
Co przemawia przeciw otworzeniu amerykańskiego konsulatu w Jerozolimie   Collins   2021-11-25
Syjonizm humanistyczny, czyli dlaczego warto dostrzegać łajdactwo antysyjonizmu   Koraszewski   2021-11-24
Kiedy Palestyna była koszerna   Rose   2021-11-08
Zrozumieć nienawiść do Izraela   Rosenthal   2021-11-03
To jest plemienny konflikt   Rosenthal   2021-10-30
Paragraf międzynarodowej konwencji, który dowodzi, że Human Rights Watch wypacza międzynarodowe prawo przeciwko Izraelowi     2021-10-18
Dlaczego Żydzi tak pospiesznie bronią swoich wrogów?   Julius   2021-10-16
“Syjoniści” uczą syjonizmu   Tsalic   2021-10-07
O samowystarczalności w zakresie obrony   Rosenthal   2021-10-04
Raport ONZ z 1949 roku pokazuje, że Arabowie nie chcieli Jerozolimy – chcieli tylko odebrać ją Żydom     2021-09-28
Kiedy zostanie zdyskredytowany mit o “szczęśliwym dhimmi”?   Julius   2021-09-27
Dlaczego Oslo nadal panuje   Glick   2021-09-23
Izrael i niekończąca się wojna z Gazą   Fitzgerald   2021-09-08
Walczcie wreszcie, do diabła!   Rosenthal   2021-09-05
Sprawa roszczeń: dlaczego Polska ma rację   Leibovitz   2021-08-20
Antysemityzm i żydowskie państwo   Rosenthal   2021-08-19
Co “wszyscy wiedzą”   Rosenthal   2021-08-16
Dla antysemitów Żyd jest Żydem i tylko Żydem   Harris   2021-07-22
Co możemy w tej sprawie zrobić?   Rosenthal   2021-07-17
Naiwna wiara w rozwiązania w postaci dwóch państw   Bard   2021-07-14
Krytycy Izraela są pełni odrazy wobec żydowskiej suwerenności i siły militarnej   Bernstein   2021-07-09
“Ha’aretz” jest wrogiem narodu żydowskiego   Rosenthal   2021-07-08
Apartheid – etykietka i oszczerstwo   Collins   2021-07-06
Syjonizm i demokracja   Rosenthal   2021-07-02
Komu potrzebne jest państwo Izrael?   Rosenthal   2021-07-01
Dlaczego Izrael nie powinien odwoływać jerozolimskiego marszu flag   Meir   2021-06-11
Theodor Herzl żyje, ma się dobrze i mieszka w Nowym Jorku (a także Los Angeles, Paryżu i Londynie)   Friedman   2021-06-08
Etiopscy Żydzi i słoń w antyizraelskim salonie   Frantzman   2021-06-07
Najbardziej niezwykły przykład oszczędzania cywilów w historii wojen     2021-05-28
Zawieszenie broni? Śliska sprawa, kiedy masz do czynienia z Hamasem   Oz   2021-05-23
Dlaczego arabscy posłowie do Knesetu nienawidzą państwa   Rosenthal   2021-04-16
Mansour Abbas i libanizacja Izraela   Kedar   2021-04-11
Nowa, lepsza definicja antysemityzmu     2021-04-03
Narodził się Nowy Kongres Syjonistyczny   Flayton   2021-03-27
Kiedy kulturowe zawłaszczenie i historyczny rewizjonizm są aktami wojny   Glick   2021-03-26
W Izraelu wszyscy Żydzi są rodziną. Nienawistnicy chcieliby z tym skończyć     2021-03-24
Bliski Wschód: Duchy suwerennej przeszłości   Linder Kahn   2021-03-18
Czy Palestyńczycy mogą być w błędzie?   Abdul-Hussain   2021-03-15
Wyjaśnienie Jidyszkajt… po arabsku!   Tsalic   2021-03-12
Izrael potrzebuje Ameryki, ale epoka satelickiego państwa minęła   Tobin   2021-03-11
Co dobre, a co złe dla Żydów i reszty świata?   Koraszewski   2021-03-01
Zrozumieć oszczerstwo B’Tselem o “apartheidzie”   Ini   2021-02-05
Guardian: Izrael jest państwem ”żydowskich suprematystów”, które nie ma prawa istnieć   Levick   2021-01-21
Krytyka oskarżenia Izraela o apartheid przez organizację B’Tselem   Kontorovich   2021-01-16
Pandemia zniszczyła turystykę protestu   Frantzman   2021-01-15
Czy nowy pokój na Bliskim Wschodzie jest wystarczająco zaraźliwy, by rozprzestrzenić się do arabskich Izraelczyków?   Amos   2021-01-05
Być może potencjał dla Porozumień Abrahamowych istniał przez cały czas   Amos   2020-12-18
David Ben Gurion o moralnym argumencie na rzecz żydowskiego państwa w Palestynie z arabską mniejszością   Gurion   2020-12-08
Iran i powrót do jaskini ech   Rosenthal   2020-12-04
Saeb Erekat - bohater palestyńskiej walki o pokój   Koraszewski   2020-11-08
Hej, panie “Wybitny Żydzie Brytyjski”: bądź człowiekiem i powiedz „Przepraszam”   Tsalic   2020-11-03
Czy proizraelska polityka Trumpa ostanie się po wyborach?   Tobin   2020-11-01
Pamiętając premiera Rabina w 25. rocznicę jego zamordowania   Collins   2020-10-25
Czy kiedykolwiek zapanuje pokój?   Frantzman   2020-10-23
Największym wrogiem Palestyńczyków jest archeologia   Flatow   2020-10-22
Co Trump zrobił dla pokoju na Bliskim Wschodzie?     2020-10-13
Honor/hańba i arabskie reakcje na porozumienie Izrael-ZEA     2020-08-26
Czy palestyńskie weto żyje, czy jest martwe?   Glick   2020-08-23
Pierwszy krok w kierunku pokoju?   Koraszewski   2020-08-18
Co byłoby, gdyby nie było “okupacji”? Antysyjoniści z lat 1950. dostarczają odpowiedzi     2020-08-11
Do kogo należy ta ziemia?   Rosenthal   2020-08-09

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk