Prawda

Piątek, 1 marca 2024 - 05:29

« Poprzedni Następny »


Izrael, Holocaust i błąd logiczny post hoc


Jeff Jacoby 2022-05-14

<span>Photo by Yossi Aloni/Flash90</span>
Photo by Yossi Aloni/Flash90

Artykuł Associated Press z 28 kwietnia o obchodzonym w Izraelu Jom HaSzoah zaczynał się od opisu jednej z przejmujących, dorocznych tradycji w państwie żydowskim:

 

TEL AWIW, Izrael — Syreny zawyły w całym Izraelu w czwartek rano i kraj znieruchomiał w dorocznym rytuale oddawania czci 6 milionom Żydów zamordowanych podczas Holocaustu.  

Ludzie zatrzymali się w miejscu, w którym się znajdowali, kierowcy zatrzymali samochody i wysiedli z nich, i wszyscy stali z pochylonymi głowami, jako znak pamięci ofiar nazistowskiego ludobójstwa.  


Jest to niezwykle poruszający moment, jak może poświadczyć każdy, kto to widział. Relację AP autorzy uzupełnili zdaniem: “Izrael został założony w 1948 roku jako schronienie dla Żydów po Holocauście”.  

To jest fałszywe. I warto poświęcić chwilę na wyjaśnienie, dlaczego.


Kiedy słychać syreny w Dzień Pamięci o Holocauście, miliony Izraelczyków przerywają wszystko, co robią, i stoją w milczeniu i smutku.  


Oczywiście, nowoczesne państwo Izrael proklamowano w 1948 roku, czyli w trzy lata po pokonaniu nazistowskich Niemiec. Założenie kraju nie było jednak jakąś rekompensatą za ludobójstwo, w którym unicestwiono jedną trzecią Żydów na świecie. Twierdzenie, że powodem założenia Izraela był Holocaust, oznacza popełnianie błędu logicznego znanego jako “post hoc ergo propter hoc” — twierdzenie, że ponieważ B zdarzyło się po A, B musi być wynikiem A.

Wyrzuty sumienia międzynarodowej społeczności z powodu Holocaustu nie były w większym stopniu katalizatorem niepodległości Izraela w 1948 roku niż niepodległości Jordanii w 1946 roku lub Indii i Pakistanu w 1947. Przede wszystkim, nie było żadnych takich wyrzutów sumienia. Zabrało lata zanim Niemcy i ich sojusznicy i kolaboranci z II wojny światowej wyrazili istotną skruchę za horrory Holocaustu. Ujawnienie tego, co działo się z Żydami Europy, pomogło wzmocnić globalną opinię publiczną w poparciu dla żydowskiego państwa, ale ruch na rzecz stworzenia takiego państwa – syjonizm – działał od XIX wieku.

Theodore Herzl, austrowęgierski dziennikarz i działacz, zwołał pierwszy Kongres Syjonistyczny w 1897 roku. Wówczas projekt syjonistyczny już był zaawansowany. Dziesiątki tysięcy żydowskich imigrantów z Rosji, Europy Wschodniej i Jemenu zaczęło przybywać do rządzonej przez Imperium Osmańskie Palestyny około 15 lat wcześniej. Na długo przed powstaniem Trzeciej Rzeszy ustanowiono polityczne i ekonomiczne instytucje, które z czasem stały się Izraelem. Jak napisał Max Fisher w eseju dla Vox, “Wszystkie czynniki, które prowadziły do utworzenia Izraela, już były na miejscu na długo przed Holocaustem”.

Jak już, to Holocaust hamował plany odrodzenia żydowskiej suwerenności. Właśnie kiedy miliony Żydów rozpaczliwie potrzebowały bezpiecznego schronienia, Wielka Brytania – która zdobyła Palestynę od Osmanów w I wojnie światowej – zatrzasnęła drzwi. Niezliczeni Żydzi, którzy mogli przeżyć, gdyby wyemigrowali do Palestyny, poszli zamiast tego do obozów zagłady w Europie Hitlera.

Nie Holocaust był powodem, że ONZ głosowała w 1947 roku za podziałem Palestyny na dwa państwa, jedno arabskie i jedno żydowskie. Było tak dlatego, że Wielka Brytania, niezdolna do dalszego rządzenia na tej ziemi, postanowiła oddać kontrolę nad nią (bardzo podobnie do tego, jak zrezygnowała z Indii, Jordanii i tak wielu części swojego byłego imperium). Życzliwość wobec Żydów miała niewiele wspólnego z poparciem ONZ dla stworzenia żydowskiego państwa. Tym, co motywowało kraje, które popierały rezolucję, była realpolitik, nie zaś humanitaryzm lub skrucha.

“Niektórzy amerykańscy politycy, włącznie z samym [prezydentem] Trumanem… oczekiwali, że żydowskie państwo będzie demokratyczne i prozachodnie, pomagając tym samym powstrzymać szerzenie się sowieckich wpływów w regionie” - pisze Dov Waxman,  profesor politologii i badań bliskowschodnich w UCLA.

W kontekście wyłaniającej się zimnej wojny z Sowietami strategiczne interesy USA kształtowały amerykańską politykę zagraniczną bardziej niż humanitarna troska o Żydów, którzy ocaleli z Holocaustu. Przekonanie, że Żydom należy się rekompensata za ich cierpienia podczas Holocaustu i że moralnie zasługują na posiadanie własnego państwa, było w najlepszym wypadku drugorzędnym czynnikiem.  

Inne państwa, szczególnie Wielka Brytania i Związek Radziecki, były w jeszcze większym stopniu motywowane przez realpolitik niż przez życzliwość [wobec Żydów w obliczu] Holocaustu w postawie wobec stworzenia żydowskiego państwa w Palestynie. Brytyjczycy sprzeciwiali się żydowskiej państwowości głównie z powodu pragnienia zachowania dobrych stosunków z państwami arabskimi (których ropy naftowej potrzebowali). Sowieci, z drugiej strony, popierali żydowską państwowość, ponieważ chcieli, by Brytyjczycy odeszli z Palestyny i mieli nadzieję, że żydowskie państwo, kierowane przez socjalistyczną partię Mapai, będzie miało dobre stosunki z ZSRR.

Wspólnym mitem wśród antysemitów i antysyjonistów jest to, że Żydzi wykorzystali Holocaust w celu założenia żydowskiego państwa kosztem Palestyńczyków, którzy nie byli odpowiedzialni za zbrodnie nazistów. Niektórzy, jak kongresmenka Rashida Tlaib, wysuwali nawet groteskowo niedorzeczne twierdzenie, że Arabowie z Palestyny dostarczyli „bezpiecznego schronienia Żydom”, którzy przeżyli obozy śmierci.

Byłoby znacznie bliższe prawdy powiedzenie, że palestyńscy przywódcy podczas II wojny światowej mieli nadzieję i działali na rzecz sukcesu “ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”, które spodziewali się importować na Bliski Wschód po zagładzie Żydów w Europie. Tak więc, gdy tylko Hitler doszedł do władzy w Niemczech, Hadż Haj Amin al-Husseini — Wielki Mufti Jerozolimy i polityczny przywódca palestyńskich Arabów od lat 1920. i potem – skontaktował się z niemieckim konsulem w Jerozolimie, by powiedzieć, że on i jego zwolennicy “witają z radością nowe władze Niemiec i mają nadzieję na rozciągnięcie faszystowskiego, antydemokratycznego systemu na inne kraje”. Mufti następnie zawarł sojusz w Hitlerem, spędził lata wojny w Berlinie i pomógł zwerbować tysiące pronazistowskich muzułmanów bośniackich do nowej dywizji Waffen-SS.

“Naszym fundamentalnym warunkiem współpracy z Niemcami – pisał Husseini w swoich pamiętnikach – było otrzymanie wolnej ręki do wyplenienia Żydów do ostatniego z Palestyny i świata arabskiego. Poprosiłem Hitlera o wyraźne zobowiązanie, że pozwoli nam rozwiązać problem żydowski… według naukowych metod zainicjowanych w Niemczech do uporania się z ich Żydami. Odpowiedzią, jaką dostałem, było ‘Żydzi są wasi’”.

W żadnym sensie Izrael nie został stworzony przez międzynarodową społeczność i dany Żydom, by był schronieniem po Holocauście. Powstał dzięki ciężkiej pracy, poświęceniu i dzielności ruchu syjonistycznego, który dążył do zrealizowania wizji wznowionej suwerenności od lat 1800.

“Dlaczego Stany Zjednoczone należą do Amerykanów? – zapytał kiedyś w Weekly Standard profesor Yale, David Gelernter – Ponieważ zbudowaliśmy je. Stworzyliśmy ideę i realizowaliśmy ją kawałek po kawałku”.

Dlaczego Izrael należy do Izraelczyków? To prawda, Żydzi żyli tam nieprzerwanie [również] od czasu, kiedy Rzymianie zniszczyli Drugą Świątynię w roku 70 n.e. To prawda, Żydzi zostali wygnani z ich domów w Europie i z arabskiego Bliskiego Wschodu, i nie mili innego miejsca, by do niego pójść, i żądali prawa do życia. W ostatecznym rachunku jednak ziemia Izraela należy do Izraelczyków z tej samej przyczyny, dla której Ameryka należy do Amerykanów: ponieważ Izraelczycy wymyślili i stworzyli Izrael – a to, co tworzysz, jest twoje. Jeśli chcesz ojczyznę, musisz ją stworzyć. Osuszasz moczary, budujesz farmy, budujesz domy, szkoły, drogi, szpitale, place zabaw, kina, biura… Tak Ameryka zdobyła swoją ojczyznę i dlatego też Izrael należy do Izraelczyków.

I, mógłby dodać, ponieważ Izraelczycy, tak jak Amerykanie zapłacili krwią na polach bitew za swoją niepodległość. W dniu, w którym Izrael ogłosił niepodległość w 1948 roku, został najechany przez połączone armie Ligi Arabskiej, która przysięgała, dokonać “wojny eksterminacji i olbrzymiej masakry”. Innymi słowy, trzy lata po nazistowskim ludobójstwie nowonarodzonemu państwu żydowskiemu groziło kolejne ludobójstwo.

W tym miesiącu Izrael obchodzi 74. rocznicę niepodległości. To wydarzenie było kamieniem milowym w historii, zwycięstwem życia i nadziei nad siłami nienawiści i śmierci. Było niewiarygodnym zbiegiem historycznych zdarzeń, że największy triumf narodu żydowskiego na przestrzeni 19 stuleci nastąpił tak blisko po ich największej katastrofie . Jednak triumf nie był odpowiedzią na katastrofę. Izrael powstał po Holocauście, a nie z powodu Holocaustu.

 


Arguable, 2 maja 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Jeff Jacoby - amerykański dziennikarz, wieloletni publicysta "Boston Globe".


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 350 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak działa kampania „przemocy osadników”.Jednym z wielu niepokojących aspektów kampanii mającej na celu kryminalizację izraelskiej ludności cywilnej jest to, że najwyraźniej jest to pierwszy cel. Następny? IDF.   Glick   2024-02-29
Porwani przez Hamas i ślepota moralna   Collins   2024-02-28
Przykro mi, ale nie ma rozwiązania w postaci dwóch państwUdawanie, że można zawrzeć porozumienie z przywódcami palestyńskimi, otwiera jedynie drzwi do kolejnego 7 października. Izraelczycy nie dadzą się oszukać.   Taub   2024-02-24
Spór o reformę sądownictwa ośmielił wrogów Izraela   Toameh   2024-02-19
Kiedy terroryści rządzą   Bryen   2024-02-18
Izraelczycy nie zgodzą się na nic innego niż pełne zwycięstwo w GazieWykorzystywanie losu porwanych, aby skłonić Izrael do poddania się Hamasowi, jest chorą, manipulacyjną strategią, która jest skazana na polityczną porażkę   Taub   2024-02-12
Dekret prezydencki Bidena powinien nakładać sankcje na Palestyńczyków   Bard   2024-02-09
Arabscy obywatele Izraela wiedzą, że wygrali   Tawil   2024-02-08
Nowy wojskowy mesjasz izraelskiej lewicyWspólny amerykańsko-izraelski plan obalenia Netanjahu z generałem Gadim Eisenkotem w roli głównej zyskuje na popularności w miarę postępu wojny w Gazie   Taub   2024-02-02
Pusty Dzień Pamięci o HolokauścieCi, którzy popierają zawieszenie broni, aby umożliwić ludobójczemu ruchowi antysemickiemu, takiemu jak Hamas, dokonywanie kolejnych rzezi Żydów, nie powinni udawać, że opłakują Sześć Milionów.   Tobin   2024-01-28
Nadwrażliwy Sąd Najwyższy Izraela popełnia dwa błędyNajwyższa władza prawna w kraju pogłębia swoje niepokojące tendencje antydemokratyczne, pokazując, że jest głucha na nastroje narodowe   Taub   2024-01-25
Bezpieczeństwo i solidarność   Collins   2024-01-20
Zwycięstwo jest ważniejsze niż wsparcie USAPremier Izraela Benjamin Netanjahu i jego ministrowie muszą pamiętać, że Izrael nie jest amerykańskim państwem wasalnym.   Glick   2024-01-19
Język propagandy sowieckiej. Postępowy antysyjonizm i trujące dziedzictwo nienawiści zimnowojennej.   Tabarovsky   2024-01-17
Niepokojące rozmowy i gorzkie prawdy   Collins   2024-01-11
Zrozumienie Bliskiego Wschodu wymaga znajomości różnicy między Szalom i Salam   Amos   2024-01-08
Izrael ma prawa   Bryen   2024-01-05
Czy Biden chce, żeby Izrael przegrał wojnę?   Williams   2023-12-27
Ta wojna przyspiesza integrację charedim z izraelskim głównym nurtem     2023-12-22
Ponura przyszłość Izraela: wojna na wyczerpanie na wszystkich frontach   Morris   2023-12-19
Nie stosujcie wobec Żydów dziwacznej, teoretycznie chrześcijańskiej etyki     2023-12-17
Co uchodzi za normalne?   Collins   2023-11-29
Blinken ma klapki na oczach   Bard   2023-11-22
Będziemy się bronić - List z Tel Awiwu   Taub   2023-11-18
List otwarty do Gerszona Baskina i izraelskiego obozu pokojowego   Landes   2023-11-10
Drogi świecie, nie obchodzi mnie to   Lewis   2023-11-08
Dlaczego w Izraelu czuję się jak w domu   Mozias Slavin   2023-11-06
Prawdziwie „proporcjonalną” reakcją na Hamas jest jego eliminacja   Altabef   2023-10-20
Dlaczego Izrael musi prowadzić wojnę ma pełną skalę     2023-10-17
Wojna do samego końca   Greenfield   2023-10-10
Ameryka zdradziła Izrael   Leibovitz   2023-10-09
Porozumienia z Oslo – jak zawiódł izraelski wywiad   i Yigal Carmon   2023-09-30
Zwykła kobieta na wojnie   Oren   2023-09-20
Modlitwa za rok 5784   Glick   2023-09-16
Syryjska Żydówka odpowiada na zarzuty o dyskryminacji przez Aszkenazyjczyków     2023-08-31
Czy nadawanie priorytetu wolności od terroryzmu jest rasizmem?   Tobin   2023-08-28
O dalekim Izraelu raz jeszcze   Koraszewski   2023-08-24
Walka lub ucieczka.Gdzie jest patriotyzm ludzi, którzy opuszczają Izrael z powodu zawirowań politycznych?   Collins   2023-08-20
"Telegraph" legitimizuje nazistowską analogię   Levick   2023-08-18
Idź i wróć człowiekiem. Książka Andrzeja Koraszewskiego   Tabisz   2023-08-12
Nasza odwieczna walka o Syjon   Chesler   2023-08-07
Prawo i anarchia   Collins   2023-07-29
Napisany 100 lat temu esej Davida Lloyd George’a o antysemityzmie i syjonizmie   Lloyd   2023-07-28
W jakiej sprawie płonie Izrael?   Koraszewski   2023-07-26
Pokój z widokiem na morderców   Koraszewski   2023-07-23
Widmo krąży po Europie   Koraszewski   2023-07-21
Niektórzy ludzie lewicy i Arabowie są oburzeni promowaniem wzajemnego szacunku i równości między izraelskimi Żydami i Arabami     2023-07-18
Zrozumieć prawdziwe pochodzenie karykatury z “New York Timesa”. Jak antysemicka propaganda sowiecka przenika współczesny lewicowy antysyjonizm   Tabarovsky   2023-07-16
Dlaczego władze palestyńskie nienawidzą archeologów   Flatow   2023-07-09
Izrael musi przestać używać nazwy „Zachodni Brzeg” dla „Judei i Samarii”   Fitzgerald   2023-06-30
Prokuratorzy spalonej ziemi.Prokuratorzy Netanjahu, dowódcy policji i media zamierzają walczyć do samego końca.   Glick   2023-06-29
Jedyne miejsce na Bliskim Wschodzie, gdzie mniejszości rozkwitają   Abdul-Hussain   2023-06-27
List do Kena Rotha: Demonizowanie Izraela przez wykorzystywanie Holokaustu   Steinberg   2023-06-10
We wszystkim, co ma związek z wodą, Izrael jest światowym liderem   Fitzgerald   2023-06-04
Nie nazywaj promowania antysyjonizmu wśród młodzieży żydowskiej „dialogiem”   Tobin   2023-06-01
Kiedy Arabowie zaproponowali wymianę ludności: swoich Żydów za palestyńskich uchodźców Arabów     2023-05-29
Jestem głęboko zaniepokojony tym, że Departament Stanu jest głęboko zaniepokojony   Flatow   2023-05-28
Najdziwaczniejszy kraj pod słońcem   Koraszewski   2023-05-27
Problem Departamentu Stanu z Izraelem   Bard   2023-05-26
„Economist” rzuca fałszywe oskarżenie „faszyzmu” na syjonistycznego przywódcę   Levick   2023-05-24
List izraelskiego ambasadora jest błędny   Pandavar   2023-05-16
Rakiety i ataki hipokryzji   Collins   2023-05-13
Między motylami i rakietami   Collins   2023-05-12
Izraelskie marzenie   Collins   2023-05-04
Izrael jest antyrasistowski, antykolonialny, antyfaszystowski (i był od samego początku)Powstanie Izraela nie było cudem, ale epizodem ogromnej odwagi moralnej i militarnej   Herf   2023-05-03
Czego nie rozumieją autorzy artykułów, którzy twierdzą o “realnym istnieniu jednego państwa”   Frantzman   2023-05-01
Więcej niż cud: Izrael ma 75 lat    Jacoby   2023-04-27
Ilu ludzi można by było uratować, gdyby Izrael odrodził się w 1938 zamiast w 1948 roku? (plakaty)     2023-04-25
Dlaczego Izrael jest oceniany inaczej.Międzynarodowe wyzwania Jerozolimy   Horowitz   2023-04-21
Izraelski laureat Nagrody Nobla wyraża poparcie reformy sądownictwa   Fitzgerald   2023-04-18
Opowieść o dwóch osiedlach   Greenfield   2023-04-03
Jak rozsądna jest reforma sądownictwa w Izraelu?   Tsalic   2023-03-27
Izraelskie protesty – nie mogę dłużej milczeć   Chesler   2023-03-23
Izrael jest podzielony, ale palestyńscy terroryści biorą na cel wszystkich Żydów   Flatow   2023-03-21
92,5% Palestyńczyków zabitych w tym roku było członkami grup terrorystycznych lub brali czynny udział w atakach     2023-03-14
Jak piąty marca stał się pamiętnym dniem dla Żydów w Iraku   w Izraelu   2023-03-12
Błędne przekonania o Żydach Mizrahijczykach i izraelskiej polityceOdpowiedź na artykuł Sama Shubego   Julius   2023-03-11
Odrażający atak na arabską wioskę     2023-03-02
Żydzi mają rdzenne prawa do Wzgórza Świątynnego   Trotter   2023-02-09
Dlaczego Netanjahu ma rację, chcąc zreformować wszechpotężny Sąd Najwyższy   Kontorovich   2023-02-06
Demokracja w Izraelu jest zagrożona – ale nie z tego powodu, o którym myślisz     2023-01-25
Tymi, którzy atakują status quo w Jerozolimie, są krytycy Izraela   Bard   2023-01-21
Nowa książka obala mit, że „spisek syjonistyczny” zmusił Żydów do opuszczenia Iraku     2023-01-09
Klauzula sumienia w Izraelu i w Polsce   Koraszewski   2022-12-30
Demokracja w Izraelu   Dershowitz   2022-12-29
Izrael to nie Kanada, więc nie będziemy zachowywać się tak jak oni   Altabef   2022-12-23
Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk