Prawda

Środa, 7 czerwca 2023 - 10:30

« Poprzedni Następny »


Apartheid – etykietka i oszczerstwo


Liat Collins 2021-07-06

Posłowie do Kneset, Mossi Raz i Aida Touma-Suleiman, w Knesecie na imprezie, którą zorganizowali pod hasłem: “Po 54 latach: Między okupacją a apartheidem”(zdjęcie: MARC ISRAEL SELLEM/THE JERUSALEM POST)

Posłowie do Kneset, Mossi Raz i Aida Touma-Suleiman, w Knesecie na imprezie, którą zorganizowali pod hasłem: “Po 54 latach: Między okupacją a apartheidem”

(zdjęcie: MARC ISRAEL SELLEM/THE JERUSALEM POST)Miałam wykładowcę na Uniwersytecie Hebrajskim, który lubił mówić klasie przyszłych dziennikarzy, że jedną z dodatkowych korzyści tej pracy jest to, że dziennikarze mogą czytać gazety w pracy, zamiast czytać je w drodze do pracy. Z pewnymi wiadomościami nie jest to taka przyjemność. W tym tygodniu myślałam przez moment, że wybrałam zły zawód. Droga od publicysty lub dziennikarza do członka Knesetu jest dość częsta, ale nigdy mnie nie kusiła. Jednak we wtorek przypomniano mi o jednej z dodatkowych korzyści bycia posłem w Knesecie: połączenie wolności słowa z parlamentarnym immunitetem pozwala na bezkarne mówienie niemal wszystkiego.

Jako człowiek, który pracuje i bawi się słowami doceniam moc języka. To, co zdarzyło się podczas osobliwej dyskusji w Knesecie w tym tygodniu przypominało bardziej manipulację i granie na ludzkich uczuciach.

 

Podczas spotkania zatytułowanego “Po 54 latach: Między okupacją a apartheidem” posłowie do Knesetu siedzieli w Izbie na koszt podatników i próbowali przedstawić sprawę ich cierpienia jako czegoś w rodzaju południowoafrykańskiego ucisku. 

 

Właściwie kto wykorzystuje kogo? Trzeba specjalnego rodzaju czelności, by siedzieć jako członek Knesetu, w parlamencie, i udawać, że jest się ofiarą apartheidu. Wymaga to także specjalnej zdolności ignorowania historii i rzeczywistości na rzecz „narracji”. 

 

W systemie apartheidu (to jest dla tych, którzy potrzebują przypomnienia) biała mniejszość całkowicie podporządkowała sobie i odseparowała czarną większość, która nie miała prawa do głosowania i nie miała zupełnie nic do powiedzenia w instytucjach sprawujących władzę. 

 

Uczestnicy tego zgromadzenia przyszli zarówno z ław opozycji, jak i z koalicji, co odzwierciedla dziwaczność wzajemnej atrakcyjności, jaką można znaleźć w Knesecie. Z takimi posłami, kto potrzebuje wrogów? Wśród organizatorów tego wydarzenia był poseł z ramienia Meretz, Mossi Raz, były sekretarz generalny Peace Now, oraz posłanka Wspólnej Listy, Aida Touma-Suleiman. Chlubię się tym, że potrafię grać słowami. Nie było niczego, czym mogli szczycić się ci posłowie. Nie mogą nawet powtórzyć w druku całości ich rzucanych wokół słów.

 

Jesteście grupą terrorystów” – krzyczał poseł partii Religinych Syjonistów, Itamar Ben-Gvir do Touma-Sliman i Ofera Cassifa (oboje z Wspólnej Listy). Ben-Gvir, oczywiście, nie był zaproszony, ale i tak przyszedł na to międzypartyjne spotkanie.

 

“Jesteś kawałkiem faszystowskiego g***” – odkrzyknął Cassif.

 

Nawiasem mówiąc, Ben-Gvir nie był jedynym człowiekiem zainteresowanym uczestniczeniem w tym spotkaniu, którego nie było na liście gości. Izraelski Arab, Yoseph Haddad, dyrektor NGO Vouch for Each Other [Ręczcie wzajem za siebie], także został na lodzie. Haddad, który zachęca izraelskich Arabów do służby w IDF i do włączenia się do izraelskiego społeczeństwa, uciekł się do tweetowania: „Jestem izraelskim Arabem, który ma  z inną opinię niż oni i nie chcą mnie wewnątrz. To oni stosują rzeczywisty apartheid. Skoro Aida Touma-Sliman mówi, że Izrael jest apartheidem, to jak pozwalają jej na to spotkanie w siedzibie izraelskiej demokracji?”

 

Poseł Ahmad Tibi, którego życiorys obejmuje pracę ginekologa w szpitalu  Hadassah w Jerozolimie, stanowisko doradcy Jasera Arafata, stanowisko zastępcy przewodniczącego Knesetu (nieźle, jak na człowieka urodzonego w państwie „apartheidu”), powiedział debiutującemu posłowi z ramienia partii Jamina, Amichaiowi Chikliemu, że powinien być „pokorny” wobec starszych od siebie. Najwyraźniej Tibi nie zna lepiej znaczenia słowa pokorny niż tego, co oznacza apartheid, chociaż apartheid jest słowem, którym rzuca na prawo i lewo.

 

Wśród przemawiających był Omar Shakir, “Dyrektor Human Rights Watch na Izrael i Palestynę”, który brał udział via Zoom, bo odmówiono mu prawa wjazdu do kraju za jego antyizraelską i popierająca BDS działalność. On także nie przebierał w słowach i dorzucił do listy grzechów Izraela zawsze mile widziane “zbrodnie przeciwko ludzkości”.

 

Przed spotkaniem posłowie z partii Jesz Atid, Nowa Nadzieja, Jamina, Israel Bejtenu i Niebieskobiali napisali do przewodniczącego Knesetu, Mickey’a Levy’ego, dając wyraz swojej “odrazie” i mówiąc, że “ podczas gdy wolność słowa jest duszą tej Izby, nie możemy milczeć w sytuacji cynicznego wykorzystywania Knesetu jako platformy do podważania samego istnienia Izraela jako żydowskiego i demokratycznego państwa i do oczerniania tego państwa przed światem zewnętrznym”.

 

To spotkanie było częścią trendu – próby napiętnowania Izraela jako nielegalnego państwa-pariasa.

 

Używanie słów “apartheid” i “okupacja” jest jednym ze sposobów dążenia do tego celu. Innym jest potępianie Izraela za reakcje, kiedy dostaje się pod zmasowany ogień rakiet z Gazy, jak to było w zeszłym miesiącu.

 

Delegitymizacja i bojkot przynoszą oczekiwany efekt. Palestyńczycy otrzymują zachętę do używania przemocy i taktyk mobilizujących media w nadziei na zwiększenie nacisków na Izrael. 

 

Nie wszyscy jednak dają się na to nabrać. W zeszłym tygodniu Mathias Döpfner, dyrektor wykonawczy Axel Springer SE, największego w Europie cyfrowego wydawnictwa, powiedział 16 tysiącom zatrudnionych w jego firmie, że każdy, “kto ma problem z izraelską flagą podniesioną tutaj przez jeden tydzień po antysemickich demonstracjach, powinien poszukać sobie innej pracy”.

 

Także w zeszłym tygodniu Lahav Harkov z “Jerusalem Post” napisała, że Unia Europejska wreszcie opublikowała raport o podręcznikach szkolnych Autonomii Palestyńskiej, który zawiera dziesiątki przykładów zachęcania do przemocy i demonizacji Izraela i Żydów. Pod przykrywką “oporu” (kolejne ulubione słowo tego towarzystwa), pierze się dzieciom mózgi opowieściami o  chwale męczeństwa. Po opublikowaniu raportu Europejski Komisarz ds. sąsiedztwa i rozszerzenia, Oliver Varhelyi, powiedział, że UE powinna zrewidować swoje finansowanie edukacji w Autonomii Palestyńskiej.  

 

Harkov poinformowała także, że Wielka Brytania dołączy do USA, Kanady i Australii w zbojkotowaniu imprezy ONZ we wrześniu w 20. rocznicę Światowej Konferencji o Rasizmie Durban, która zamieniła się w antyizraelski festiwal, ociekający antysemityzmem.

 

Przywódca Hamasu w Gazie, Jahja Sinwar, miał własną wersję dwójmowy w tym tygodniu po spotkaniu z dygnitarzami z ONZ. Sinwar oskarżył Izrael o “szantaż”, ponieważ władze Izraela odmówiły spełnienia żądań tej terrorystycznej organizacji. „Poinformowaliśmy ONZ, że nie zaakceptujemy tego – powiedział Sinwar. – Wydaje się, że okupant nie zrozumiał naszego przesłania. Zastosujemy powszechny opór”.

 

Rodzaj oporu, który jest powszechny w Gazie niezbyt dobrze jest przyjmowany w Izraelu, gdzie obywatele przez 11 dni w zeszłym miesiącu starali się uniknąć ponad czterech tysięcy rakiet, a podpalające i wybuchowe urządzenia podczepione do balonów powodują olbrzymie zniszczenia tym ekoterrorem na południu Izraela.   

 

Ludzie mają “wolność” mówienia, co myślą, także na terytoriach Autonomii Palestyńskiej, ale biorąc pod uwagę ostatnią falę aresztowań przez siły bezpieczeństwa szefa AP, Mahmouda Abbasa, potrzeba tam znacznie więcej odwagi niż okazują krytycy polityki Izraela.

 

Obecnie gorącym tematem na terenie AP jest umowa z Izraelem o szczepionkach. Zaledwie kilka miesięcy temu wzywano Izrael, by dał szczepionki Pfizera Palestyńczykom żyjącym pod panowaniem AP, zamiast izraelskim obywatelom, których podatki sfinansowały zakup tych szczepionek. W tym tygodniu AP postanowiła raczej strzelić sobie w stopę niż kolektywnie ukłuć się w ramię. 

 

W ciągu kilku godzin od zgody na umowę, według której Palestyńczycy mieli otrzymać ponad milion szczepionek od Izraela zanim stracą one datę ważności, władcy AP wycofali się i odmówili zaakceptowania ratującej życie pomocy.

 

Zgodnie z tą umową, Palestyńczycy otrzymaliby szczepionki do natychmiastowego użycia, a Izrael poczekałby do września lub października na dawki Pfizera, które mają przyjść do AP.

 

Poza wszystkim innym wydaje się, że po całym praniu mózgów apartheidem i okupacją Palestyńczycy nie potrafili zmusić się do zaakceptowania pomocy od „wroga”.

 

Oczywiście, izraelscy Arabowie, podobnie jak wszyscy inni obywatele, są uprawnieni do szczepień w ramach krajowego systemu opieki zdrowotnej.

 

To jest wolny kraj, mimo tego, w co aktywiści BDS chcieliby, byście uwierzyli: Izraelczycy wszelkiego rodzaju otwarcie mówią, co myślą. Biorąc pod uwagę, jakich mamy sąsiadów, nie powinno to być traktowane jako oczywistość. Ani nadużywane.

 

Kneset powinien być miejscem głoszenia nawet gorzkich prawd, ale Izba nie jest właściwym lokalem na kłamstwa o apartheidzie. Krytyka jest legalna, delegitymizacja nie jest.

 

The apartheid label and libel

Jerusalem Post, 24 czerwca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

 Liat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 297 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

We wszystkim, co ma związek z wodą, Izrael jest światowym liderem   Fitzgerald   2023-06-04
Nie nazywaj promowania antysyjonizmu wśród młodzieży żydowskiej „dialogiem”   Tobin   2023-06-01
Kiedy Arabowie zaproponowali wymianę ludności: swoich Żydów za palestyńskich uchodźców Arabów     2023-05-29
Jestem głęboko zaniepokojony tym, że Departament Stanu jest głęboko zaniepokojony   Flatow   2023-05-28
Najdziwaczniejszy kraj pod słońcem   Koraszewski   2023-05-27
Problem Departamentu Stanu z Izraelem   Bard   2023-05-26
„Economist” rzuca fałszywe oskarżenie „faszyzmu” na syjonistycznego przywódcę   Levick   2023-05-24
List izraelskiego ambasadora jest błędny   Pandavar   2023-05-16
Rakiety i ataki hipokryzji   Collins   2023-05-13
Między motylami i rakietami   Collins   2023-05-12
Izraelskie marzenie   Collins   2023-05-04
Izrael jest antyrasistowski, antykolonialny, antyfaszystowski (i był od samego początku)Powstanie Izraela nie było cudem, ale epizodem ogromnej odwagi moralnej i militarnej   Herf   2023-05-03
Czego nie rozumieją autorzy artykułów, którzy twierdzą o “realnym istnieniu jednego państwa”   Frantzman   2023-05-01
Więcej niż cud: Izrael ma 75 lat    Jacoby   2023-04-27
Ilu ludzi można by było uratować, gdyby Izrael odrodził się w 1938 zamiast w 1948 roku? (plakaty)     2023-04-25
Dlaczego Izrael jest oceniany inaczej.Międzynarodowe wyzwania Jerozolimy   Horowitz   2023-04-21
Izraelski laureat Nagrody Nobla wyraża poparcie reformy sądownictwa   Fitzgerald   2023-04-18
Opowieść o dwóch osiedlach   Greenfield   2023-04-03
Jak rozsądna jest reforma sądownictwa w Izraelu?   Tsalic   2023-03-27
Izraelskie protesty – nie mogę dłużej milczeć   Chesler   2023-03-23
Izrael jest podzielony, ale palestyńscy terroryści biorą na cel wszystkich Żydów   Flatow   2023-03-21
92,5% Palestyńczyków zabitych w tym roku było członkami grup terrorystycznych lub brali czynny udział w atakach     2023-03-14
Jak piąty marca stał się pamiętnym dniem dla Żydów w Iraku   w Izraelu   2023-03-12
Błędne przekonania o Żydach Mizrahijczykach i izraelskiej polityceOdpowiedź na artykuł Sama Shubego   Julius   2023-03-11
Odrażający atak na arabską wioskę     2023-03-02
Żydzi mają rdzenne prawa do Wzgórza Świątynnego   Trotter   2023-02-09
Dlaczego Netanjahu ma rację, chcąc zreformować wszechpotężny Sąd Najwyższy   Kontorovich   2023-02-06
Demokracja w Izraelu jest zagrożona – ale nie z tego powodu, o którym myślisz     2023-01-25
Tymi, którzy atakują status quo w Jerozolimie, są krytycy Izraela   Bard   2023-01-21
Nowa książka obala mit, że „spisek syjonistyczny” zmusił Żydów do opuszczenia Iraku     2023-01-09
Klauzula sumienia w Izraelu i w Polsce   Koraszewski   2022-12-30
Demokracja w Izraelu   Dershowitz   2022-12-29
Izrael to nie Kanada, więc nie będziemy zachowywać się tak jak oni   Altabef   2022-12-23
Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20
Dylemat więźniów   Collins   2022-07-10
Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24
Dlaczego Izrael jest tak nieudolny w wydalaniu Arabów?   Flatow   2022-06-20
Szawuot, wojna sześciodniowa i żałosny status quo na Wzgórzu Świątynnym   Blum   2022-06-17
Lekcja z prawdopodobnego upadku rządu? Przestańcie martwić się o międzynarodową opinię   Tobin   2022-06-14
Kto jest winien zamieszek w Jerozolimie?   Yemini   2022-06-13
Wojna sześciodniowa z 1967 roku: dlaczego nadal ma znaczenie   Harris   2022-06-06
Nieuczciwość Petera Beinarta wobec Ben Guriona i sprawa „transferu ludności”     2022-05-25
List do “Drogiej Europy”   Rosenthal   2022-05-24
Izrael, Holocaust i błąd logiczny post hoc   Jacoby   2022-05-14
Hamas musi zostać zniszczony   Rosenthal   2022-05-09
Dżihad niejedno ma imię   Ruthie   2022-04-11
Antysyjoniści dla Palestyny dyskutują o izraelskich Mizrachijczykach     2022-03-30
Pytania, które zadają Izraelczycy, kiedy jest kolejny zamach terrorystyczny     2022-03-25
Izrael i lekcje z Wiednia i Ukrainy   Fitzgerald   2022-03-21
Wielki przywilej bycia Żydem   Altabef   2022-02-26
Co naprawdę znaczy syjonizm?   Rosenthal   2022-02-21
Na pogardę nie odpowiadamy prośbą o litość   Rosenthal   2022-02-10
Amnesty zniekształca moją arabską tożsamość i niszczy Izrael   Haddad   2022-02-05
Arabski rasizm i “żydowskie państwo”   Toameh   2022-01-21
Powtarzanie słów “nigdy więcej” w obliczu narastającego antysemityzmu   Lyons   2022-01-16
Dlaczego potrzebują podwójnych standardów wobec przemocy na Zachodnim Brzegu?   Tobin   2021-12-29
Izrael – najlepsze miejsce, żeby być Arabem   Eid   2021-12-28
Myśl o żydowskiej Palestynie: nie dla salonowych Żydów     2021-12-24
Światło przewodnie dla rdzennych narodów   Trotter   2021-12-04
Co przemawia przeciw otworzeniu amerykańskiego konsulatu w Jerozolimie   Collins   2021-11-25
Syjonizm humanistyczny, czyli dlaczego warto dostrzegać łajdactwo antysyjonizmu   Koraszewski   2021-11-24
Kiedy Palestyna była koszerna   Rose   2021-11-08
Zrozumieć nienawiść do Izraela   Rosenthal   2021-11-03
To jest plemienny konflikt   Rosenthal   2021-10-30
Paragraf międzynarodowej konwencji, który dowodzi, że Human Rights Watch wypacza międzynarodowe prawo przeciwko Izraelowi     2021-10-18
Dlaczego Żydzi tak pospiesznie bronią swoich wrogów?   Julius   2021-10-16
“Syjoniści” uczą syjonizmu   Tsalic   2021-10-07
O samowystarczalności w zakresie obrony   Rosenthal   2021-10-04
Raport ONZ z 1949 roku pokazuje, że Arabowie nie chcieli Jerozolimy – chcieli tylko odebrać ją Żydom     2021-09-28
Kiedy zostanie zdyskredytowany mit o “szczęśliwym dhimmi”?   Julius   2021-09-27
Dlaczego Oslo nadal panuje   Glick   2021-09-23
Izrael i niekończąca się wojna z Gazą   Fitzgerald   2021-09-08
Walczcie wreszcie, do diabła!   Rosenthal   2021-09-05
Sprawa roszczeń: dlaczego Polska ma rację   Leibovitz   2021-08-20
Antysemityzm i żydowskie państwo   Rosenthal   2021-08-19
Co “wszyscy wiedzą”   Rosenthal   2021-08-16
Dla antysemitów Żyd jest Żydem i tylko Żydem   Harris   2021-07-22
Co możemy w tej sprawie zrobić?   Rosenthal   2021-07-17
Naiwna wiara w rozwiązania w postaci dwóch państw   Bard   2021-07-14
Krytycy Izraela są pełni odrazy wobec żydowskiej suwerenności i siły militarnej   Bernstein   2021-07-09
“Ha’aretz” jest wrogiem narodu żydowskiego   Rosenthal   2021-07-08
Apartheid – etykietka i oszczerstwo   Collins   2021-07-06
Syjonizm i demokracja   Rosenthal   2021-07-02
Komu potrzebne jest państwo Izrael?   Rosenthal   2021-07-01
Dlaczego Izrael nie powinien odwoływać jerozolimskiego marszu flag   Meir   2021-06-11
Theodor Herzl żyje, ma się dobrze i mieszka w Nowym Jorku (a także Los Angeles, Paryżu i Londynie)   Friedman   2021-06-08
Etiopscy Żydzi i słoń w antyizraelskim salonie   Frantzman   2021-06-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk