Prawda

Piątek, 17 wrzesnia 2021 - 20:49

« Poprzedni Następny »


Apartheid – etykietka i oszczerstwo


Liat Collins 2021-07-06

Posłowie do Kneset, Mossi Raz i Aida Touma-Suleiman, w Knesecie na imprezie, którą zorganizowali pod hasłem: “Po 54 latach: Między okupacją a apartheidem”(zdjęcie: MARC ISRAEL SELLEM/THE JERUSALEM POST)

Posłowie do Kneset, Mossi Raz i Aida Touma-Suleiman, w Knesecie na imprezie, którą zorganizowali pod hasłem: “Po 54 latach: Między okupacją a apartheidem”

(zdjęcie: MARC ISRAEL SELLEM/THE JERUSALEM POST)Miałam wykładowcę na Uniwersytecie Hebrajskim, który lubił mówić klasie przyszłych dziennikarzy, że jedną z dodatkowych korzyści tej pracy jest to, że dziennikarze mogą czytać gazety w pracy, zamiast czytać je w drodze do pracy. Z pewnymi wiadomościami nie jest to taka przyjemność. W tym tygodniu myślałam przez moment, że wybrałam zły zawód. Droga od publicysty lub dziennikarza do członka Knesetu jest dość częsta, ale nigdy mnie nie kusiła. Jednak we wtorek przypomniano mi o jednej z dodatkowych korzyści bycia posłem w Knesecie: połączenie wolności słowa z parlamentarnym immunitetem pozwala na bezkarne mówienie niemal wszystkiego.

Jako człowiek, który pracuje i bawi się słowami doceniam moc języka. To, co zdarzyło się podczas osobliwej dyskusji w Knesecie w tym tygodniu przypominało bardziej manipulację i granie na ludzkich uczuciach.

 

Podczas spotkania zatytułowanego “Po 54 latach: Między okupacją a apartheidem” posłowie do Knesetu siedzieli w Izbie na koszt podatników i próbowali przedstawić sprawę ich cierpienia jako czegoś w rodzaju południowoafrykańskiego ucisku. 

 

Właściwie kto wykorzystuje kogo? Trzeba specjalnego rodzaju czelności, by siedzieć jako członek Knesetu, w parlamencie, i udawać, że jest się ofiarą apartheidu. Wymaga to także specjalnej zdolności ignorowania historii i rzeczywistości na rzecz „narracji”. 

 

W systemie apartheidu (to jest dla tych, którzy potrzebują przypomnienia) biała mniejszość całkowicie podporządkowała sobie i odseparowała czarną większość, która nie miała prawa do głosowania i nie miała zupełnie nic do powiedzenia w instytucjach sprawujących władzę. 

 

Uczestnicy tego zgromadzenia przyszli zarówno z ław opozycji, jak i z koalicji, co odzwierciedla dziwaczność wzajemnej atrakcyjności, jaką można znaleźć w Knesecie. Z takimi posłami, kto potrzebuje wrogów? Wśród organizatorów tego wydarzenia był poseł z ramienia Meretz, Mossi Raz, były sekretarz generalny Peace Now, oraz posłanka Wspólnej Listy, Aida Touma-Suleiman. Chlubię się tym, że potrafię grać słowami. Nie było niczego, czym mogli szczycić się ci posłowie. Nie mogą nawet powtórzyć w druku całości ich rzucanych wokół słów.

 

Jesteście grupą terrorystów” – krzyczał poseł partii Religinych Syjonistów, Itamar Ben-Gvir do Touma-Sliman i Ofera Cassifa (oboje z Wspólnej Listy). Ben-Gvir, oczywiście, nie był zaproszony, ale i tak przyszedł na to międzypartyjne spotkanie.

 

“Jesteś kawałkiem faszystowskiego g***” – odkrzyknął Cassif.

 

Nawiasem mówiąc, Ben-Gvir nie był jedynym człowiekiem zainteresowanym uczestniczeniem w tym spotkaniu, którego nie było na liście gości. Izraelski Arab, Yoseph Haddad, dyrektor NGO Vouch for Each Other [Ręczcie wzajem za siebie], także został na lodzie. Haddad, który zachęca izraelskich Arabów do służby w IDF i do włączenia się do izraelskiego społeczeństwa, uciekł się do tweetowania: „Jestem izraelskim Arabem, który ma  z inną opinię niż oni i nie chcą mnie wewnątrz. To oni stosują rzeczywisty apartheid. Skoro Aida Touma-Sliman mówi, że Izrael jest apartheidem, to jak pozwalają jej na to spotkanie w siedzibie izraelskiej demokracji?”

 

Poseł Ahmad Tibi, którego życiorys obejmuje pracę ginekologa w szpitalu  Hadassah w Jerozolimie, stanowisko doradcy Jasera Arafata, stanowisko zastępcy przewodniczącego Knesetu (nieźle, jak na człowieka urodzonego w państwie „apartheidu”), powiedział debiutującemu posłowi z ramienia partii Jamina, Amichaiowi Chikliemu, że powinien być „pokorny” wobec starszych od siebie. Najwyraźniej Tibi nie zna lepiej znaczenia słowa pokorny niż tego, co oznacza apartheid, chociaż apartheid jest słowem, którym rzuca na prawo i lewo.

 

Wśród przemawiających był Omar Shakir, “Dyrektor Human Rights Watch na Izrael i Palestynę”, który brał udział via Zoom, bo odmówiono mu prawa wjazdu do kraju za jego antyizraelską i popierająca BDS działalność. On także nie przebierał w słowach i dorzucił do listy grzechów Izraela zawsze mile widziane “zbrodnie przeciwko ludzkości”.

 

Przed spotkaniem posłowie z partii Jesz Atid, Nowa Nadzieja, Jamina, Israel Bejtenu i Niebieskobiali napisali do przewodniczącego Knesetu, Mickey’a Levy’ego, dając wyraz swojej “odrazie” i mówiąc, że “ podczas gdy wolność słowa jest duszą tej Izby, nie możemy milczeć w sytuacji cynicznego wykorzystywania Knesetu jako platformy do podważania samego istnienia Izraela jako żydowskiego i demokratycznego państwa i do oczerniania tego państwa przed światem zewnętrznym”.

 

To spotkanie było częścią trendu – próby napiętnowania Izraela jako nielegalnego państwa-pariasa.

 

Używanie słów “apartheid” i “okupacja” jest jednym ze sposobów dążenia do tego celu. Innym jest potępianie Izraela za reakcje, kiedy dostaje się pod zmasowany ogień rakiet z Gazy, jak to było w zeszłym miesiącu.

 

Delegitymizacja i bojkot przynoszą oczekiwany efekt. Palestyńczycy otrzymują zachętę do używania przemocy i taktyk mobilizujących media w nadziei na zwiększenie nacisków na Izrael. 

 

Nie wszyscy jednak dają się na to nabrać. W zeszłym tygodniu Mathias Döpfner, dyrektor wykonawczy Axel Springer SE, największego w Europie cyfrowego wydawnictwa, powiedział 16 tysiącom zatrudnionych w jego firmie, że każdy, “kto ma problem z izraelską flagą podniesioną tutaj przez jeden tydzień po antysemickich demonstracjach, powinien poszukać sobie innej pracy”.

 

Także w zeszłym tygodniu Lahav Harkov z “Jerusalem Post” napisała, że Unia Europejska wreszcie opublikowała raport o podręcznikach szkolnych Autonomii Palestyńskiej, który zawiera dziesiątki przykładów zachęcania do przemocy i demonizacji Izraela i Żydów. Pod przykrywką “oporu” (kolejne ulubione słowo tego towarzystwa), pierze się dzieciom mózgi opowieściami o  chwale męczeństwa. Po opublikowaniu raportu Europejski Komisarz ds. sąsiedztwa i rozszerzenia, Oliver Varhelyi, powiedział, że UE powinna zrewidować swoje finansowanie edukacji w Autonomii Palestyńskiej.  

 

Harkov poinformowała także, że Wielka Brytania dołączy do USA, Kanady i Australii w zbojkotowaniu imprezy ONZ we wrześniu w 20. rocznicę Światowej Konferencji o Rasizmie Durban, która zamieniła się w antyizraelski festiwal, ociekający antysemityzmem.

 

Przywódca Hamasu w Gazie, Jahja Sinwar, miał własną wersję dwójmowy w tym tygodniu po spotkaniu z dygnitarzami z ONZ. Sinwar oskarżył Izrael o “szantaż”, ponieważ władze Izraela odmówiły spełnienia żądań tej terrorystycznej organizacji. „Poinformowaliśmy ONZ, że nie zaakceptujemy tego – powiedział Sinwar. – Wydaje się, że okupant nie zrozumiał naszego przesłania. Zastosujemy powszechny opór”.

 

Rodzaj oporu, który jest powszechny w Gazie niezbyt dobrze jest przyjmowany w Izraelu, gdzie obywatele przez 11 dni w zeszłym miesiącu starali się uniknąć ponad czterech tysięcy rakiet, a podpalające i wybuchowe urządzenia podczepione do balonów powodują olbrzymie zniszczenia tym ekoterrorem na południu Izraela.   

 

Ludzie mają “wolność” mówienia, co myślą, także na terytoriach Autonomii Palestyńskiej, ale biorąc pod uwagę ostatnią falę aresztowań przez siły bezpieczeństwa szefa AP, Mahmouda Abbasa, potrzeba tam znacznie więcej odwagi niż okazują krytycy polityki Izraela.

 

Obecnie gorącym tematem na terenie AP jest umowa z Izraelem o szczepionkach. Zaledwie kilka miesięcy temu wzywano Izrael, by dał szczepionki Pfizera Palestyńczykom żyjącym pod panowaniem AP, zamiast izraelskim obywatelom, których podatki sfinansowały zakup tych szczepionek. W tym tygodniu AP postanowiła raczej strzelić sobie w stopę niż kolektywnie ukłuć się w ramię. 

 

W ciągu kilku godzin od zgody na umowę, według której Palestyńczycy mieli otrzymać ponad milion szczepionek od Izraela zanim stracą one datę ważności, władcy AP wycofali się i odmówili zaakceptowania ratującej życie pomocy.

 

Zgodnie z tą umową, Palestyńczycy otrzymaliby szczepionki do natychmiastowego użycia, a Izrael poczekałby do września lub października na dawki Pfizera, które mają przyjść do AP.

 

Poza wszystkim innym wydaje się, że po całym praniu mózgów apartheidem i okupacją Palestyńczycy nie potrafili zmusić się do zaakceptowania pomocy od „wroga”.

 

Oczywiście, izraelscy Arabowie, podobnie jak wszyscy inni obywatele, są uprawnieni do szczepień w ramach krajowego systemu opieki zdrowotnej.

 

To jest wolny kraj, mimo tego, w co aktywiści BDS chcieliby, byście uwierzyli: Izraelczycy wszelkiego rodzaju otwarcie mówią, co myślą. Biorąc pod uwagę, jakich mamy sąsiadów, nie powinno to być traktowane jako oczywistość. Ani nadużywane.

 

Kneset powinien być miejscem głoszenia nawet gorzkich prawd, ale Izba nie jest właściwym lokalem na kłamstwa o apartheidzie. Krytyka jest legalna, delegitymizacja nie jest.

 

The apartheid label and libel

Jerusalem Post, 24 czerwca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

 Liat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 213 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Izrael i niekończąca się wojna z Gazą   Fitzgerald   2021-09-08
Walczcie wreszcie, do diabła!   Rosenthal   2021-09-05
Sprawa roszczeń: dlaczego Polska ma rację   Leibovitz   2021-08-20
Antysemityzm i żydowskie państwo   Rosenthal   2021-08-19
Co “wszyscy wiedzą”   Rosenthal   2021-08-16
Dla antysemitów Żyd jest Żydem i tylko Żydem   Harris   2021-07-22
Co możemy w tej sprawie zrobić?   Rosenthal   2021-07-17
Naiwna wiara w rozwiązania w postaci dwóch państw   Bard   2021-07-14
Krytycy Izraela są pełni odrazy wobec żydowskiej suwerenności i siły militarnej   Bernstein   2021-07-09
“Ha’aretz” jest wrogiem narodu żydowskiego   Rosenthal   2021-07-08
Apartheid – etykietka i oszczerstwo   Collins   2021-07-06
Syjonizm i demokracja   Rosenthal   2021-07-02
Komu potrzebne jest państwo Izrael?   Rosenthal   2021-07-01
Dlaczego Izrael nie powinien odwoływać jerozolimskiego marszu flag   Meir   2021-06-11
Theodor Herzl żyje, ma się dobrze i mieszka w Nowym Jorku (a także Los Angeles, Paryżu i Londynie)   Friedman   2021-06-08
Etiopscy Żydzi i słoń w antyizraelskim salonie   Frantzman   2021-06-07
Najbardziej niezwykły przykład oszczędzania cywilów w historii wojen     2021-05-28
Zawieszenie broni? Śliska sprawa, kiedy masz do czynienia z Hamasem   Oz   2021-05-23
Dlaczego arabscy posłowie do Knesetu nienawidzą państwa   Rosenthal   2021-04-16
Mansour Abbas i libanizacja Izraela   Kedar   2021-04-11
Nowa, lepsza definicja antysemityzmu     2021-04-03
Narodził się Nowy Kongres Syjonistyczny   Flayton   2021-03-27
Kiedy kulturowe zawłaszczenie i historyczny rewizjonizm są aktami wojny   Glick   2021-03-26
W Izraelu wszyscy Żydzi są rodziną. Nienawistnicy chcieliby z tym skończyć     2021-03-24
Bliski Wschód: Duchy suwerennej przeszłości   Linder Kahn   2021-03-18
Czy Palestyńczycy mogą być w błędzie?   Abdul-Hussain   2021-03-15
Wyjaśnienie Jidyszkajt… po arabsku!   Tsalic   2021-03-12
Izrael potrzebuje Ameryki, ale epoka satelickiego państwa minęła   Tobin   2021-03-11
Co dobre, a co złe dla Żydów i reszty świata?   Koraszewski   2021-03-01
Zrozumieć oszczerstwo B’Tselem o “apartheidzie”   Ini   2021-02-05
Guardian: Izrael jest państwem ”żydowskich suprematystów”, które nie ma prawa istnieć   Levick   2021-01-21
Krytyka oskarżenia Izraela o apartheid przez organizację B’Tselem   Kontorovich   2021-01-16
Pandemia zniszczyła turystykę protestu   Frantzman   2021-01-15
Czy nowy pokój na Bliskim Wschodzie jest wystarczająco zaraźliwy, by rozprzestrzenić się do arabskich Izraelczyków?   Amos   2021-01-05
Być może potencjał dla Porozumień Abrahamowych istniał przez cały czas   Amos   2020-12-18
David Ben Gurion o moralnym argumencie na rzecz żydowskiego państwa w Palestynie z arabską mniejszością   Gurion   2020-12-08
Iran i powrót do jaskini ech   Rosenthal   2020-12-04
Saeb Erekat - bohater palestyńskiej walki o pokój   Koraszewski   2020-11-08
Hej, panie “Wybitny Żydzie Brytyjski”: bądź człowiekiem i powiedz „Przepraszam”   Tsalic   2020-11-03
Czy proizraelska polityka Trumpa ostanie się po wyborach?   Tobin   2020-11-01
Pamiętając premiera Rabina w 25. rocznicę jego zamordowania   Collins   2020-10-25
Czy kiedykolwiek zapanuje pokój?   Frantzman   2020-10-23
Największym wrogiem Palestyńczyków jest archeologia   Flatow   2020-10-22
Co Trump zrobił dla pokoju na Bliskim Wschodzie?     2020-10-13
Honor/hańba i arabskie reakcje na porozumienie Izrael-ZEA     2020-08-26
Czy palestyńskie weto żyje, czy jest martwe?   Glick   2020-08-23
Pierwszy krok w kierunku pokoju?   Koraszewski   2020-08-18
Co byłoby, gdyby nie było “okupacji”? Antysyjoniści z lat 1950. dostarczają odpowiedzi     2020-08-11
Do kogo należy ta ziemia?   Rosenthal   2020-08-09
Stabilność dla naszych wrogów   Glick   2020-07-31
Żydzi z przywilejem   Kerstein   2020-07-21
Czy Izrael “kradnie” prywatną ziemię palestyńską na Zachodnim Brzegu?   Fitzgerald   2020-07-15
Proizraelscy demokraci i ich fundamentalne niezrozumienie problemu     2020-07-11
Boris, Tarcza Izraela   Tsalic   2020-07-09
Teraz jest czas na przełamanie izraelsko-palestyńskiego impasu   Rosenthal   2020-06-29
Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?   Collier   2020-06-25
Krótka historia niekończącego się konfliktu   Rosenthal   2020-06-06
Jerozolima 1948-1967- 2020   Steinberg   2020-05-31
Czas próby dla premiera i dla kraju   Collins   2020-05-30
Anektujcie to wreszcie   Rosenthal   2020-05-14
Petycja palestyńskich robotników: pożyczka dla AP na pomoc w związku z koronawirusem wesprze terroryzm i zignoruje robotników   Oz   2020-05-12
Palestyńczycy, Izrael i koronawirus   Kemp   2020-05-11
Jak wyglądałby świat bez państwa Izrael?   Tobin   2020-05-09
Jestem syjonistą i jestem z tego dumny     2020-05-07
Żałoba po terrorystach   Rosenthal   2020-05-03
Izrael: to nie europejska kolonia   Sufi   2020-05-02
Czy jest niesłuszne pozwolenie Izraelowi na podejmowanie samodzielnych decyzji?   Tobin   2020-04-26
Nowy Nowy Historyk: wychodząc poza Ilana Pappe   Oz   2020-04-07
Lekcje koronawirusa dla rozmów koalicyjnych   Glick   2020-04-06
Demokracja Izraela nigdy nie była zagrożona   Tobin   2020-03-29
W Izraelu koronawirus zbliża ludzi   Leibovich   2020-03-25
Brudne intencje za hasłem ”Free Palestine”   Lekhet   2020-03-23
Prawo do głosu, ale nie do zlikwidowania państwa   Tobin   2020-03-19
Jak Europejscy Żydzi przenieśli się na wygnanie bez zmiany miejsca pobytu   Gerstenfeld   2020-03-14
Rakiety z Gazy: coś więcej niż „niedogodność”   Plosker   2020-03-08
Arabowie na Bliskim Wschodzie, którym się poszczęściło   Tawil   2020-03-04
Problemy Izraela są rzeczywiste, ale rzeczywisty jest także postęp, jakiego dokonał   Tobin   2020-03-03
Donald Trump i lód dziewięć   Rosenthal   2020-02-24
Chcę tego, co oni mają, czyli jak Izraelczycy to robią?   Fitzgeralod   2019-12-26
Rezolucja o podziale: papierowy triumf   Rosenthal   2019-12-16
Zachowywanie pokoju z Jordanią   Glick   2019-12-15
Arabskie państwa roszczą sobie prawo do dziedzictwa po wygnanych Żydach   Julius   2019-12-09
Richard Landes: człowiek, który dał nazwę Pallywood   (Varda Epstein)   2019-12-08
Postępowi Demokraci mylą się w sprawie Izraela – raz jeszcze   Rosenthal   2019-12-07
Nieproporcjonalna obrona cywilna Izraela   Shindman   2019-12-04
Izrael: Podzielony ekran   Glick   2019-12-01
Czterdzieści lat, od kiedy uciekła Victoria i 80 tysięcy innych   Julius   2019-11-29
List do Goldy Meir   Tabarovsky   2019-11-26
Dyplomatyczne deklaracje i fakty w terenie   Collins   2019-11-24
Jak wyjaśnić bezprecedensowe wsparcie dla Arabów przez „rasistę” Netanjahu?     2019-11-08
Wdzięczny gospodarz wirusa antysemityzmu   Rosenthal   2019-10-10
Zaprzeczanie żydowskiej historii Jerozolimy mimo archeologicznych dowodów   Franklin   2019-10-02
Obłęd na punkcie Netanjahju & mit o izraelskiej teokracji   Sherman   2019-09-30
Judith Butler pisze recenzję z książki     2019-09-26
Rząd jedności – bez Arabów i bez charedim   Rosenthal   2019-09-23
Obejmuję moją izraelsko-arabską tożsamość   Adi   2019-09-19
Czy arabska izraelskość jest atrakcyjna   Amos   2019-09-10
Rozważania o plemiennej i narodowej lojalności   Rosenthal   2019-09-01
Zawsze byliśmy tutaj: historyczne prawo narodu żydowskiego do Ziemi Izraela   Rosenthal   2019-08-24
“Nie macie prawa istnieć. Czy możemy wjechać?”   Rosenthal   2019-08-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk