Prawda

Piątek, 22 wrzesnia 2023 - 14:59

« Poprzedni Następny »


Żydzi mieli wszelkie powody, by obawiać się ludobójstwa w 1948 roku


Elder of Ziyon 2023-05-22


Jest ciekawy wątek Yaira Wallacha ze School of Oriental and African Studies (SOAS) w Londynie, w którym minimalizuje wszelkie groźby ze strony Arabów wobec Żydów w 1948 roku i mówi, że Żydzi wyolbrzymiają te groźby, aby osiągnąć swój cel żydowskiej supremacji:


Tak wielu ludzi jest przywiązanych do mitu „chcieli nas wrzucić do morza” opartego na niezwykle wątłych dowodach – na kilku wątpliwych cytatach. Gdyby rzeczywiście była to „wojna ludobójcza” przeciwko Żydom, można by się spodziewać, że łatwo będzie znaleźć taką retorykę. Ale nie jest. 


W przeciwieństwie do tego istnieje pokaźny zbiór publicznych dyskusji w języku arabskim na temat integracji Żydów (w tym niedawnych migrantów) na arabskim Bliskim Wschodzie. Nic dziwnego, że idee te były nie do przełknięcia dla głównego nurtu syjonizmu. Ale to bardzo różni się od „wrzucania do morza”.


Ale nie wystarczy powiedzieć: mieliśmy radykalnie różne wizje polityczne, więc była wojna. Nie, musi być "chcieli nas zepchnąć do morza". Dlaczego?


Bo to założycielski mit kolonialny. Izrael to „willa w dżungli”. Arabowie są z natury ludobójczy i brutalni, co zawsze stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa. Więc równe prawa nie wchodzą w grę, a 55-letnia okupacja wojskowa jest uzasadniona - bo chcą nas zepchnąć do morza.

Prawdą jest, że w 1948 roku syjonistyczni analitycy uważali, że wojna pójdzie po ich myśli. Prawdopodobnie prawdą jest, że niektórzy trzeźwo myślący przywódcy arabscy nie planowali ludobójstwa na Żydach i „jedynie” chcieli, aby pozostali pogardzanymi obywatelami drugiej kategorii, tak jak zawsze byli pod rządami muzułmanów. Ale to wymaga ogromnego skoku logicznego do twierdzenia, że nie było powodu do strachu przed kolejnym ludobójstwem, a jeszcze większego skoku do twierdzenia, że żydowski rasizm utrzymuje ten mit przy życiu w celu podporządkowania sobie Palestyńczyków. 


Przede wszystkim były groźby – realne groźby – ze strony arabskich przywódców zapowiadających masakrę Żydów, które zostały nagrane i opublikowane  w głównych mediach (i wcale nie są trudne do znalezienia). I zawierały przynajmniej jedno wyraźne wezwanie do wrzucenia Żydów do morza. 


Oto jedna groźba ludobójstwa z listopada 1947 r.:Kolejna była ze strony Abdula Azzama Paszy, sekretarza generalnego Ligi Arabskiej. Tuż przed głosowaniem ONZ w sprawie podziału 29 listopada 1947 r. publicznie groził nie tylko Żydom w Palestynie, ale wszystkim Żydom na Bliskim Wschodzie.

Abdul Azzam Pasza. sekretarz generalny Ligi Arabskiej ostrzegł dzisiaj, że decyzja ONZ o podziale Palestyny może oznaczać dla Arabów tylko jedno – „wojnę z Żydami”. 


W oświadczeniu złożonym w czasie, gdy Zgromadzenie Ogólne ONZ przygotowywało się do głosowania nad tą palącą kwestią, oświadczył: „Taka decyzja oznaczałaby koniec pierwszej fazy arabskiej walki o to, by Palestyna stała się niepodległym państwem arabskim. Druga faza walki rozpocznie się teraz… Arabowie będą mieli długą serię zwycięstw, nawet jeśli zajmie nam to do roku 1950 lub 1960.


„Sprawiedliwość, czas i liczby są po naszej stronie – wszystko oprócz broni – i ją też zdobędziemy”. ...


Arabski rzecznik powiedział, że jeśli Hagana, armia żydowskiej agencji dla Palestyny, będzie próbowała wyegzekwować decyzję o podziale po wyjściu Brytyjczyków i palestyńscy Arabowie zwrócą się o pomoc do innych państw arabskich, „nie będziemy się wahać”.


Oświadczył: „Każdy Arab od Maroka po Afganistan powstanie w odpowiedzi na wezwanie swoich arabskich braci”. 


Zapowiedział „zamieszki” i „prześladowania” Żydów w sąsiednich krajach arabskich „w atmosferze nienawiści i wrogości, która zapanuje w razie kłopotów ”
 . Dodał: „Palestyńscy Arabowie nie zatrzymają się, żeby odkryć, kto jest syjonista, a kto nie jest. Będą walczyć z jednym wrogiem – Żydami”. 


… „Jeśli na początku poniesiemy jakieś porażki, Arabowie zgromadzą się w ogromnej liczbie, ponieważ będzie to kwestia dumy rasowej ”.

Azzam Pasza mówi tutaj, że dla Arabów powodem do dumy jest nie akceptowanie Żydów jako równych lub zwycięzców. Z dumą nazywa Arabów rasistami wobec Żydów. Więc nawet gdyby nie wrzucili dosłownie wszystkich Żydów do morza, wszystkie arabskie propozycje, co zrobić z Żydami, zapewniały, że Żydzi będą na zawsze zniewoleni. 


A teraz spójrzmy, co wydarzyło się bezpośrednio po groźbach Azzama Paszy. Gdy tylko głosowanie w sprawie podziału ONZ dobiegło końca – w ciągu kilku godzin – Arabowie w Palestynie zaczęli atakować każdego Żyda, jakiego mogli znaleźć.


Nie członków Hagany. Żydów.


I przez miesiące, aż Hagana przeszła do ofensywy, codziennie mordowano Żydów tylko dlatego, że byli Żydami.


W „Palestine Post” z 31 grudnia 1947 czytamy:


SZPITALNY AUTOBUS OSTRZELANY<br />Ataki na ruch uliczny w Jerozolimie<br />Redakcja „Palestine Post”Autobus nr 9, wypełniony pracownikami szpitala Hadassa, w drodze na Górę Scopus, został zaatakowany o 6:30 wczoraj rano. Czternastu pasażerów i kierowca odnieśli rany.]

SZPITALNY AUTOBUS OSTRZELANY
Ataki na ruch uliczny w Jerozolimie
Redakcja „Palestine Post”

Autobus nr 9, wypełniony pracownikami szpitala Hadassa, w drodze na Górę Scopus, został zaatakowany o 6:30 wczoraj rano. Czternastu pasażerów i kierowca odnieśli rany.]- 39 Żydów zamordowano w rafinerii ropy naftowej w Hajfie, kiedy 2000 arabskich pracowników wpadło w szał po tym, jak podobno bomba Irgunu zabiła sześciu Arabów.


- Kondukt pogrzebowy na Górę Oliwną (z okazji pogrzebu Żydów zamordowanych wcześniej przez Arabów) został ostrzelany z broni palnej, zabijając jednego z żałobników i brytyjskiego policjanta.


- Dwóch Żydów zginęło w oddzielnych wydarzeniach w pobliżu Safed.


- Jeden Żyd zginął, a kilku zostało rannych podczas strzelaniny z Jaffy do Tel Awiwu.


A to tylko relacje o śmiertelnych atakach. Było wiele innych, które albo zostały odparte, albo „tylko” spowodowały obrażenia.


Tak gazety wyglądały każdego dnia. Żydowscy lekarze zabijani w szpitalach. Żydzi zabici pod czas próby udzielenia pomocy Arabom w tarapatach. Arabscy sąsiedzi, którzy przyjaźnili się z Żydami, odwrócili się i zaczęli w swoich wioskach wznosić okrzyki poparcia dla wojsk irackich. To był sezon otwarty na Żydów.


A żydowscy cywile w świecie arabskim również byli wówczas celem – w Teheranie i Jemenie, w Bahrajnie i Syrii, w Maroku i Egipcie.


To nie są mity. Groźby Azzama Paszy się spełniały. 


Istniała też co najmniej jedna groźba wrzucenia Żydów do morza. W  sierpniu 1948 roku założyciel Bractwa Muzułmańskiego, Hassan Banna, powiedział New York Times: „Jeśli państwo żydowskie stanie się faktem, a narody arabskie zdadzą sobie z tego sprawę, wypędzą żyjących pośród nich Żydów do morza. " Odnosi się to do Żydów z krajów arabskich, a „New York Times” dodał, że „szejk przyznał, że to była figura retoryczna”, ale w dalszej części artykułu wyraźnie powiedział, że gdyby nie polityka, świat arabski „zniszczyłby Żydów” w Palestynie.


Wallach, którego kanał na Twitterze zawiera wiele  oświadczeń  dyskredytujących tych, którzy się z nim spierają, ponieważ nie są oni prawdziwymi historykami, jak on sam, najwyraźniej uważał te wyraźnie ludobójcze wypowiedzi przywódców arabskich przeciwko wszystkim Żydom na Bliskim Wschodzie za zbyt trudne do znalezienia. To nie są „wątpliwe” cytaty – to wyraźne wezwania do wytępienia Żydów.


Dlaczego Żydzi mieliby nie potraktować tych gróźb poważnie, zaledwie trzy lata po Holokauście?  Co ważniejsze, jak ktokolwiek może uważać te publiczne oświadczenia arabskich przywódców, poparte arabskimi działaniami w terenie, za nie będące wezwaniami do ludobójstwa?  Jedyną rzeczą chroniącą Żydów w Palestynie była Hagana – bez nich byliby bezbronni. Bronili się nie tylko przed wojskami, ale przed sąsiadami. Masakra konwoju w szpitalu Hadassa nie była przecież zaproszeniem Żydów do rozmów z Arabami. Dowody Wallacha, że niektórzy Arabowie dyskutowali nie o tym, jak wytępić Żydów, a jedynie jak ich podporządkować, mogą równie dobrze być prawdziwe, ale były też dowody przeciwne – przywódca Wyższego Komitetu Arabskiego był kolaborantem nazistów, zorganizowane ataki na Żydów w poprzedniej dekadzie podczas powstania arabskiego, pogromy Żydów w całym kraju w 1929 r. – to wszystko były świeże wspomnienia. Może  przywódcy arabscy naprawdę byli przeciwko ludobójstwu, a może po prostu uważali, że to nie jest praktyczne rozwiązanie, ale przywódcy arabscy na całym Bliskim Wschodzie podżegali swoich ludzi do mordowania Żydów, czy to w mediach, czy w przemówieniach do tłumów.


Nikt nie mówi, że każdy Arab chciał zabić każdego Żyda. Ale biorąc pod uwagę wydarzenia, które nastąpiły po głosowaniu o podziale i niedawną historię arabskich ataków na Żydów, byłoby naprawdę głupotą, gdyby Żydzi polegali na dobrej woli Arabów, aby zapewnić im bezpieczeństwo. 


To prawda, że rzeczy nie są czarno-białe. Można spojrzeć na względną siłę armii i dojść do wniosku, że syjoniści prawdopodobnie nie zostaliby zniszczeni. Ale w tym czasie, kiedy wirowały polityczne wiatry – Stany Zjednoczone zmieniły swoje stanowisko w sprawie podziału, zanim Truman uznał Izrael, spotkania ONZ w sprawie Palestyny przynosiły codziennie inne wiadomości, Brytyjczycy raz udawali, że bronią Żydów, a raz zostawiali ich na pastwą napastników – nie był to czas, kiedy Żydzi mogli czuć się pewnie. Tysiące Żydów zginęło podczas wojny, a wszyscy mieli przyjaciół i członków rodziny, którzy zginęli. Żydzi bali się nie mniej niż Arabowie, którzy uciekli – ale Żydzi nie mieli dokąd uciekać. Bez względu na to, jak bardzo arabscy przywódcy upierali się, że nie są antysemitami, to nie jest tak, że Żydzi w Palestynie mogli spodziewać się bezpiecznego przejścia lub azylu w sąsiednich państwach.


Historyk Wallach beztrosko również wyciąga swoje niehistoryczne, czysto polityczne wnioski. Co te rzekome „mity” z 1948 roku mają wspólnego z „okupacją”, która rozpoczęła się w 1967 roku? Jeśli „mity założycielskie” ożywiają dzisiejsze działania Izraela, to czy nie powinni oni traktować izraelskich Arabów dokładnie tak samo jak Palestyńczyków? 


Wallach wie, że fakt, iż izraelscy Arabowie, którzy mają równe prawa, niszczy jego twierdzenia, więc zmienia kontekst na Palestyńczyków, którzy nie są obywatelami, i przeskakuje od 1948 do 1967 roku.


Podobnie, jeśli - jak twierdzi Wallach - fundamentalnym przekonaniem Izraela jest, że wszyscy Arabowie to stosujący przemoc ludobójcy, to dlaczego Izrael zawarł pokój z krajami arabskimi? 


To takie niewygodne, kiedy ta rzeczywistość staje na drodze soczystej, antysyjonistycznej teorii.


Współcześni historycy korzystają z perspektywy czasu i zbyt często wykazują skłonność do wybierania historycznych dowodów potwierdzających ich stanowisko i ignorowania niewygodnych faktów, które mówią inaczej. Ale jak widzimy tutaj, bycie historykiem nie oznacza bycia wolnym od uprzedzeń – wręcz przeciwnie, często daje historykowi pychę, by lekceważyć lub ignorować niewygodne fakty, które nie pasują do ich teorii. 

 

(h/t Nurit Baytch za cytat Hassana Banny)

 

Link do oryginału: https://elderofziyon.blogspot.com/2023/05/the-jews-had-every-reason-to-fear.html

Elder of Ziyon, 5 maja 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

*Elder of Ziyon - blog amerykańskiego badacza nad antysemityzmem w mediach i organizacjach. 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1314 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

ARABSKA gazeta wychodząca W LONDYNIE PROPAGUJE ANTYSEMITYZM I WSPARCIE DLA TERRORU     2023-09-19
YouTube  i polscy neonaziści     2023-09-19
Celem palestyńskiego procesu pokojowego było zwiększenie terroryzmu   Marcus   2023-09-17
Jak zostać stypendystą podoktoranckim w Columbii? Napisz 341 stron antyizraelskiego bełkotu!     2023-09-13
Irańska strategia brania zachodnich zakładników   A. Savyon*   2023-09-13
22 lata od 9/11 i napięcie wciąż narasta – dżihadyści czekają na kolejną szansę   Stalinsky   2023-09-12
Jak palestyńskie dziecko zostaje terrorystą?   Flatow   2023-09-10
Nazistowskie przemówienie w Ramallah ilustruje szerszą historię   Glick   2023-09-09
Abbas: Hitler walczył z europejskimi Żydami z powodu ich lichwiarstwa     2023-09-08
HRW zamazuje dowody udziału nieletnich w palestyńskim terroryzmie     2023-09-06
Naziści nadali nienawiści do Żydów akademickie oblicze. Ich spadkobiercy mają „Instytut krytycznych badań nad syjonizmem”     2023-09-04
Którymi drogami powraca nazizm?   Koraszewski   2023-09-03
“Washington Post” o “dobrych” terrorystach   Tawil   2023-09-01
Syria, kraj zgubiony w wiadomościach   Taheri   2023-09-01
Walka Indii z dżihadem   Bulut   2023-08-31
Kilka uwag o palestyńskiej fladze   Collier   2023-08-30
Obwinianie wyłącznie Izraela za problemy psychiczne w Strefie Gazy jest po prostu kolejną formą nienawiści do Żydów     2023-08-29
Norweg melduje Radzie Bezpieczeństwa   Koraszewski   2023-08-27
Irański IRGC przechwala się sukcesami wśród Palestyńczyków i Hezbollahu   Frantzman   2023-08-26
Dlaczego nowe palestyńskie rakiety mają znaczenieMogą wyrządzić znacznie więcej szkód niż karabin czy nóż.   Flatow   2023-08-25
„Musimy prowadzić ‘Wielki Dżihad’, żeby zbudować Wielki Iran”     2023-08-25
Prawdziwe słonie w salonie (edycja 2023)     2023-08-17
Palestyńczycy wołają o pomoc   Tawil   2023-08-15
Czy nikt nie pyta, dlaczego w Dżenin jest obóz dla uchodźców?   Bard   2023-08-14
Kara śmierci dla mordercy i tolerancja dla jego propagandy   Stalinsky   2023-08-11
Przykład tego, jak środowisko akademickie tworzy antyizraelską narrację z kłamstw     2023-08-10
Dlaczego MEMRI przestał używać usługi Cloudflare i dlaczego rząd USA powinien zrobić to samo   Stalinsky   2023-08-09
Finansowana przez Unię Europejską edukacja do dżihadu i męczeństwa   Tawil   2023-08-05
Abbas po raz kolejny mówi Palestyńczykom, żeby poszli do diabła     2023-08-04
Pamiętając, co dzieje się, kiedy Żydzi polegają na innych   Amos   2023-08-03
Rosnące zagrożenie północnego Izraela przez Hezbollah   Lax   2023-08-02
Jeden news dziennie   Koraszewski   2023-08-01
Więc uważasz, że Izrael powinien zburzyć swoje mury?   Collier   2023-07-31
Palestyńskie obozy letnie: szkolenie do mordowania Żydów   Tawil   2023-07-30
Irański plan wypędzenia Żydów z „Palestyny”   Tawil   2023-07-19
ONZ i Arabowie wybielają okrucieństwa Baszara Assada, obwiniają za nie – zgadnij kogo?   Tawil   2023-07-15
Oszczerstwo BBC i hańba stronniczych mediów   Collier   2023-07-14
Tylko Palestyńczycy mogą powoływać się na religię w celach nacjonalistycznych     2023-07-12
Jak walczyć z rosnącym zagrożeniem antysemityzmem – Część I: Reakcją Zachodu jest radzenie sobie z antysemityzmem zamiast walki z antysemitami   Carmon   2023-07-10
Gwałtowny wzrost terroru palestyńskiego jest przedsmakiem „rozwiązania” w postaci dwóch państw   Tobin   2023-07-07
Święto, pogrzeb i nieudane przywództwo   Roth   2023-07-06
Horror życia jako chrześcijanin w muzułmańskim Pakistanie: tylko jeden miesiąc   Ibrahim   2023-07-05
Podwójne standardy: tylko Palestyńczycy mają prawo odczuwać gniew     2023-07-01
‘Protokoły mędrców Syjonu’ w świecie arabskim i muzułmańskim – w przeszłości i obecnie   Carmon   2023-06-28
Dlaczego oni nienawidzą Izraela   Flatow   2023-06-26
Co kryje się za eskalacją palestyńskiej ofensywy terrorystycznej   Glick   2023-06-23
Wojna dżihadu przeciwko chrześcijanom w Afryce   Fernandez   2023-06-23
ONZ potwierdza ideologię AP, że stworzenie Izraela było „zbrodnią”   Marcus   2023-06-20
“Guardian” sięga nowego dna pisząc o izraelskiej nikczemności   Levick   2023-06-18
Dżihad Organizacji Narodów Zjednoczonych przeciwko Izraelowi   Tawil   2023-06-17
Wreszcie artykuł po arabsku opisujący antypalestyński rasizm w Libanie     2023-06-16
Skandaliczny raport ONZ atakuje zwolenników Izraela na całym świecie   Bayefsky   2023-06-15
Dlaczego tak wielu antyizraelskich zwolenników BDS popiera wojnę Putina przeciwko Ukrainie?   Kapoano   2023-06-14
Amnesty-UK: „Pierzmy ludziom mózgi, żeby nienawidzili Izraela, ucząc ich przy tym gotowania”     2023-06-13
Kobiety, które podsycają płomienie nienawiści   Chesler   2023-06-12
Cztery mity o arabsko-izraelskim konflikcie obalone przez jeden incydent terrorystyczny   Flatow   2023-06-11
Izraelożercy uwielbiają, kiedy giną palestyńskie dzieci     2023-06-09
Farhud i “sprawa” PalestyńskaNazizm nadal inspiruje Palestyńczyków   Julius   2023-06-07
Dezorientacja śmiercionośnego dziennikarstwa: o zachodnich mediach i konflikcie arabsko-izraelskim   Landes   2023-06-05
Dżihadystyczny konflikt w wojnie rosyjsko-ukraińskiej   Stalinsky   2023-05-31
Niewygodne palestyńskie ofiary   Fitzgerald   2023-05-31
Prawdziwe znaczenie “Od rzeki do morza Palestyna będzie wolna”   Tawil   2023-05-25
Chrześcijanie w Nigerii są mordowani jak zwierzęta   Ibrahim   2023-05-25
Jak Palestyńczycy próbują zniszczyć Liban   Tawil   2023-05-23
Żydzi mieli wszelkie powody, by obawiać się ludobójstwa w 1948 roku     2023-05-22
"Economist" promuje "elokwentnego krytyka" istnienia Izraela   Levick   2023-05-21
Inny dżihad Palestyńczyków przeciwko Izraelowi   Tawil   2023-05-20
Iran prowadzi wojnę z narodem palestyńskim   Eid   2023-05-19
Izrael pod ostrzałem i bojaźliwa odpowiedź Zachodu   Kemp   2023-05-18
Strefa Gazy – zawsze pamiętaj jak doszliśmy do tego   Collier   2023-05-17
Rakiety z Gazy i rakiety z UE   Bryen   2023-05-14
Terroryści tureckiego Hezbollahu: nowi sojusznicy Erdoğana   Bekdil   2023-05-11
Przywódcy organizacji praw człowieka są zgodni: Podżeganie do przemocy jest okropne i nielegalne. Podżeganie do mordowania Żydów jest jednak heroiczne     2023-05-11
1660 Izraelczyków zginęło od czasu obietnicy Palestyńczyków o zakończeniu terroru   Bard   2023-05-10
Berlin staje się sceną protestów wzywających do eksterminacji ludności Izraela      2023-05-09
Zasięg i metodologia najnowszego antyizraelskiego raportu Amnesty International pokazują, że jego stronniczość była zamierzona od samego początku     2023-05-08
Zrozumienie ideologii Autonomii Palestyńskiej: nielegalne stworzenie Izraela i jego nieuchronny upadek - w 40 oświadczeniach AP   Marcus   2023-05-07
Autonomia Palestyńska i Fatah ostro potępiają przewodniczącą Komisji Europejskiej za wideo z gratulacjami dla Izraela w 75. rocznicę jego powstania       2023-05-06
Rzeczywiste łamanie praw człowieka   Tawil   2023-05-02
Gdyby Americans for Peace Now postawili na swoim, Izrael byłby karany za aresztowanie morderców   Flatow   2023-04-30
Nazistowska idea „Judy” jest identyczna z antysyjonistycznym pojęciem „Izrael”     2023-04-29
To, że krzyczą „Śmierć Żydom!”, nie oznacza, że są antysemitami   Pandavar   2023-04-26
Mit „okupacji” jest motorem antysemickiego terroru   Tobin   2023-04-24
„Organizacje praw człowieka” pozwalają światu ponownie nienawidzić Żydów     2023-04-23
Co naprawdę dzieje się w świętych miejscach Jerozolimy?   Tawil   2023-04-22
BBC promuje nowy antysemityzm     2023-04-20
Jak dochodzi do Holokaustu   Chesler   2023-04-19
O czym rozmawiano w Bejrucie?     2023-04-17
Nienawiść w cieniu terrorystycznego ataku   Collier   2023-04-16
“Śmierć Izraelowi” – irański plan ataku na Izrael   Kedar   2023-04-15
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą wznowić rozmów pokojowych z Izraelem   Tawil   2023-04-14
Świat muzułmański musi zjednoczyć się przeciwko Izraelowi     2023-04-12
Was gesagt werden muss (Co musi zostać powiedziane)   Koraszewski   2023-04-11
Antyizraelska polityka Bidena wzmacnia Iran i palestyńskich terrorystów   Tawil   2023-04-10
Wszyscy Kreteńczycy to kłamcy…   Koraszewski   2023-04-09
Dla „Guardiana” jedno państwo żydowskie to o jedno państwo żydowskie za dużo   Levick   2023-04-08
W poszukiwaniu znaków czasu   Koraszewski   2023-04-05
Co powiedziała matka palestyńskiemu terroryście…   Flatow   2023-04-02
“Palestyńczycy”: wielkie kłamstwo, które ujawnił Smotrich   Pandavar   2023-03-31
„Terroryści uwielbiają nowe technologie. Co zrobią ze sztuczną inteligencją (AI)?”   Stalinsky   2023-03-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk