Prawda

Niedziela, 23 stycznia 2022 - 18:57

« Poprzedni Następny »


Terrorysta, który rozbija wszystkie stereotypy o terrorystach


Stephen M. Flatow 2021-11-23

Narzeczona zabitego Eliyahu Kay'a Gal Shimoni (po prawej)

Narzeczona zabitego Eliyahu Kay'a Gal Shimoni (po prawej)Na początku mogło wydawać się, że niedzielny zamach na Starym Mieście Jerozolimy był kolejnym typowym czynem palestyńsko-arabskiego terroru – napastnik z pistoletem maszynowym otworzył ogień w pobliżu Ściany Zachodniej, zamordował jednego przechodzącego Żyda i zranił czterech innych. Słyszeliśmy już tysiące razy tego rodzaju straszliwe wiadomości. Przeżyłem jedną z nich.   


Kiedy jednak przyjrzymy się bliżej, okazuje się, że można się wiele dowiedzieć z tego “typowego” wydarzenia, ponieważ wszystko w nim jest sprzeczne z tym, co “eksperci” zwykle mówią nam o arabskich terrorystach i nikczemnych czynach, które popełniają.


Samozwańczy eksperci mówią, że “profilem” arabskiego terrorysty jest bezrobotny, nieżonaty, młody mężczyzna. Ale ten morderca, który zaatakował w niedzielę, Fadi Abu Szchajdem, nie pasował do żadnej z tych kategorii.


Socjologowie i ludzie z think tanków, którzy twierdzą, że wiedzą wszystko, mówią nam, że terroryści uderzają, ponieważ  „nie mają nic do stracenia”. Podobno mają “osobiste problemy” lub “są w trudnej sytuacji finansowej”. Nie muszą martwić się o pozostawienie wdów lub sierot. No cóż, ten terrorysta miał wszystko do stracenia – ale to go nie zatrzymało.  


Szchajdem miał 42 lata, a nie 22. Nie był niestabilnym, wprowadzonym w błąd młodzikiem. Miał rodzinę. Miał żonę. Miał pięcioro dzieci. Po prostu nie dbał o to, że jego żona zostanie wdową, a dzieci sierotami. Mordowanie Żydów było dla niego ważniejsze niż życie jego bliskich.


W dodatku do pistoletu maszynowego Szchajdem miał również nóż. Przypuszczalnie chciał móc zabić więcej Żydów po tym, jak skończy mu się amunicja.


Szchajdem i jego rodzina mieszkali w północnowschodniej dzielnicy Jerozolimy, Szuafat. Dzielnica Szuafat, zaklasyfikowana jako “obóz uchodźców, przylega do dwóch żydowskich dzielnic, Pisgat Ze’ev i French Hill. Jej mieszkańcy jeżdżą tym samym tramwajem, co mieszkańcy żydowskich dzielnic. Innymi słowy, rodzina Szchajdemów miała wiele okazji do pokojowych kontaktów z Żydami.  


Międzynarodowe media często mówią nam, że terroryści jedynie “reagują” na jakąś “ekspansję” żydowskich osadników. Nie mogą wyciągać tutaj tej wymówki. Rodzina Szchajdemów żyła w Jerozolimie. W żaden sposób nie doznali krzywdy ze strony żydowskich „osadników”. Nikt nie zabierał im ziemi ani nie zagrażał ich możliwościom zarobkowania.  


Szchajdemowie mają izraelskie dowody osobiste i mają status stałych mieszkańców Jerozolimy. Mają te same prawa, co żydowscy mieszkańcy Jerozolimy, włącznie z opieką medyczną i prawem głosowania w wyborach lokalnych. (Jedyna rzecz, jakiej nie mogą robić, to głosowanie w wyborach krajowych, ponieważ nie są izraelskimi obywatelami.) Nikt ich nie uciska.  


Szchajdem nie był jakimś niewykształconym, ulicznym zbirem. W wiadomościach określano go jako „islamskiego uczonego”. Był dobrze znanym kaznodzieją w meczetach Jerozolimy, włącznie z meczetem Al-Aksa na Wzgórzu Świątynnym. Był nauczycielem w liceum Raszidija w Jerozolimie, które należy do miejskiego systemu szkolnego, ale naucza według programu Autonomii Palestyńskiej. “Pracował nad doktoratem”, jak mówi Szibli Sweiti, wuj terrorysty.


Szkoły w dzielnicy Szuafat, gdzie mieszkali Szchajdemowie, prowadzi Agencja Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Palestyńskim Uchodźcom, UNRWA. Jest to ustępstwo władz izraelskich uczynione w nadziei kształtowania pokojowej atmosfery. Nie wyszło to zbyt dobrze. Szkoły UNRWA są słynne z używania swoich programów szkolnych do szkalowania Żydów i gloryfikowania terroryzmu. Niewątpliwie Fadi Abu Szchajdem był zadowolony, że jego dzieci tam właśnie otrzymują edukację.  


Według informacji w izraelskich mediach, przyjaciele i koledzy Szchajdema chwalili go jako “Mourabit” czyli “obrońcę wiary” z powodu jego częstego uczestnictwa w tłumach starających się nie dopuścić Żydów do odwiedzania Wzgórza Świątynnego i dążących do wygnania Żydów z dzielnic Szimon HaCadik / Szejk Dżarrah.


Jest podobna logika w tych protestach i w ataku tego terrorysty. Jednego dnia Szchajdem krzyczy o potrzebie trzymania Żydów z daleka od Wzgórza Świątynnego i dzielnicy Szimon HaCadik; następnego dnia chwyta za pistolet maszynowy i próbuje to wymusić w praktyce – krwią. Żydowską krwią.


Zastanawiam się, co J Street, B’Tselem, Americans for Peace Now i ci wszyscy inni, którzy żądają wysiedlenia Żydów z Szimon HaCadik/Szejk Dżarrah, będą mieli do powiedzenia o  wprowadzaniu w życie ich haseł przez Szchajdema.  


Jak dotąd nie powiedzieli niczego. Najwyraźniej mają nadzieję, że cały epizod szybko zniknie z czołówek mediów zanim ktokolwiek zacznie stawiać im niewygodne pytania.


Zanim jednak ten najnowszy, straszliwy zamach pójdzie w zapomnienie i nazwisko martwej ofiary - Eliyahu Kay,  26-letni imigrant z Południowej Afryki – zniknie z wiadomości, wyciągnijmy przynajmniej tę jedną, ważną lekcję:


Główną przyczyną terroryzmu jest ideologia, a nie bieda. Niektórym Amerykanom może być trudno to pojąć, ponieważ tak bardzo różni się to od naszego doświadczenia. Większość Amerykanów nie działa z pobudek ideologicznych. Amerykańska kultura nie akceptuje politycznej przemocy. Amerykański rząd nie promuje używania przemocy. I religie wyznawane przez większość Amerykanów nie wzywają do przemocy.


Jak jednak wszyscy wiedzą, Bliski Wschód nie jest Ameryką.


A terrorist shatters all the stereotypes about terrorists

Israel National News, 22 listopada 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaStephen Flatow


Amerykański prawnik, który zainicjował szereg procesów przeciwko Islamskiej Republice Iranu w związku ze sponsorowaniem terroryzmu przez to państwo. Jego córka zginęła w zamachu terrorystycznym w 1995 roku. Wielokrotnie pomagał rządowi USA zidentyfikować organizacje, które pośredniczyły w nielegalnym przekazywaniu pieniędzy do Iranu.   


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1006 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Associated Press zamienia palestyński wypadek drogowy w podżeganie przeciwko Izraelowi   Fitzgerald   2022-01-23
Wędrówka idei na Bliskim Wschodzie   Mansour   2022-01-22
Neonaziści dążą do wykucia braterskiej więzi z dżihadystami   Stalinsky   2022-01-19
Kiedy atakowani są Żydzi, przedstawiciele władz boją się powiedzieć “antysemityzm”   Frantzman   2022-01-17
Sowieckie kłamstwo o izraelskim apartheidzie   Kemp   2022-01-14
„Nieistotne religijne idee”? Nie, każdy terroryzm jest oparty na głębokiej wierze, niezależnie od tego, czy jest religijny, polityczny, społeczny czy inny – część I   M. Reiter   2022-01-13
Litania nieszczęść Hassana Nasrallaha   Fitzgerald   2022-01-13
Palestyńczycy: Jesteśmy dumni z naszych terrorystów   Tawil   2022-01-11
Życie w epoce kamienia   Rosenthal   2022-01-09
The Yellow Spot: szczegółowa relacja z tamtych czasów o nazistowskim prześladowaniu Żydów w latach 1933-1935 brzmi bardzo podobnie do dzisiejszego antysemityzmu     2022-01-08
Co stałoby się z Arabami podczas nuklearnego uderzenia na Izrael i dlaczego nikogo to nie obchodzi?     2022-01-07
Z Facebooka egipskiego dysydenta   Mansour   2022-01-04
Co naprawdę zdarzyło się z milionem Żydów w krajach arabskich?   Collier   2022-01-03
Palestyńska szkoła terroryzmu   Tawil   2022-01-02
ONZ wypowiada wojnę Izraelowi   Rosenthal   2021-12-31
Unicestwienie Izraela najwyższym ideałem Iranu     2021-12-27
Według sondażu 93% palestyńskich Arabów w Jerozolimie woli rządy izraelskie od palestyńskich   Fitzgerald   2021-12-25
Human Rights Watch znowu zakłada, że Żydzi są rasistami i na tej podstawie pisze raport o Lod     2021-12-23
Kiedy antysyjonistyczna grupa dowodzi, że jej propaganda jest kłamstwem   Oz   2021-12-22
Obosieczny antysemityzm przyzwolenia   Nirenstein   2021-12-20
Iran: eksportowanie ropy czy rewolucji?   Taheri   2021-12-18
Znajdowanie prawdziwych ofiar terroru   Collins   2021-12-17
Na kampusach wśród personelu komisji “Różnorodności, równości i włączenia” są najbardziej nietolerancyjni ludzie     2021-12-16
Dziesiąta rocznica “pinkwashing” i czego nas ona uczy o antysemickich teoriach spiskowych     2021-12-10
Raport nazywa traktowanie chrześcijańskich dziewcząt i kobiet w muzułmańskich krajach “katastrofą praw człowieka”   Spencer   2021-12-03
Antysyjonizm i antysemityzm nie robią niczego, by pomóc Palestyńczykom   Regev   2021-11-29
Sunnicki Hamas i szyicki Iran: braterska więź w terrorze pod hasłem “śmierć Izraelowi”   Fitzgerald   2021-11-27
Terrorysta, który rozbija wszystkie stereotypy o terrorystach   Flatow   2021-11-23
Unia Europejska nadal nie wpisuje całego Hezbollahu na listę organizacji terrorystycznych   Fitzgerald   2021-11-22
Czy termin “nakba” jest antysemicki?     2021-11-21
“Od Rzeki do Morza”: Hamas wyjaśnia, czego chcą brytyjscy studenci   Kemp   2021-11-16
Jak Palestyńczycy ukradli cierpienia, no cóż, właściwie wszystkim   Collier   2021-11-14
Terroryści „palestyńskiego” dżihadu dostają więcej niż zarabiają lekarze i nauczyciele   Greenfield   2021-11-11
EU @eu_eeas ciągle mówi o nieistniejących “granicach sprzed 1967”, skoro explicite nigdy nie miały one być granicami?     2021-11-10
Odciąć finansowanie NGO powiązanych z terroryzmem   Eid   2021-11-07
Palestyńscy więźniowie, o których nikt nie mówi   Toameh   2021-11-06
Niemka skazana za zbrodnie ISIS   Frantzman   2021-11-02
Terroryzm jako palestyńska kultura   Marcus   2021-11-02
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą zawrzeć pokoju z Izraelem   Toameh   2021-10-29
Czy Trzecia Konwencja Genewska stosuje się do palestyńskich terrorystów aresztowanych przez Izrael?    Hirsch   2021-10-28
Łajdackie porwanie “praw człowieka” leży u samego sedna kontrowersji wokół NGO   Tobin   2021-10-27
Protest, bo terrorystce odmówiono platformy   Fitzgerald   2021-10-26
Hamas jest beneficjentem dyplomacji bazującej na urojeniach   Glick   2021-10-24
Między bojkotami a rękawicą rzuconą przez Gazę   Collins   2021-10-22
Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12
Prawdziwi palestyńscy “bohaterzy”: terroryści   Tawil   2021-10-10
“Obietnica Życia Przyszłego” – Palestyna po  “zniknięciu” Izraela     2021-10-09
Iran z bronią jądrową jest bardziej niebezpieczny niż Korea Północna   Rafizadeh   2021-10-07
Premier Autonomii Palestyńskiej“Izrael musi zginąć demograficznie”     2021-10-06
Przemówienie Abbasa w ONZ wyjaśnia, dlaczego nie jest on partnerem do pokoju   Hirsch   2021-10-05
Czy terroryści będą szkoleni za pieniądze zachodnich podatników?   Greenfield   2021-09-26
“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie   Steinberg   2021-09-21
Artykuł w „Independent” z akrobatyką, żeby uniknąć słowa Hamas   Levick   2021-09-20
Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk