Prawda

Czwartek, 9 lutego 2023 - 11:15

« Poprzedni Następny »


Palestyńczycy: dlaczego ignoruje się ataki na chrześcijan?


Khaled Abu Toameh 2022-11-09

<span>Seria brutalnych incydentów w Betlejem i pobliskich miastach Beit Dżala i Beit Sahour sprawiła, że chrześcijanie martwią się o swoje bezpieczeństwo i przyszłość pod władzą Autonomii Palestyńskiej. W zeszłym tygodniu dziesiątki muzułmańskich mężczyzn zaatakowało Kościół Prawosławny w Beit Sahour, rzucając kamieniami i raniąc kilku chrześcijan. N/z: Beit Sahour. (Źródło: Iseidgeo/Wikimedia Commons)</span>
Seria brutalnych incydentów w Betlejem i pobliskich miastach Beit Dżala i Beit Sahour sprawiła, że chrześcijanie martwią się o swoje bezpieczeństwo i przyszłość pod władzą Autonomii Palestyńskiej. W zeszłym tygodniu dziesiątki muzułmańskich mężczyzn zaatakowało Kościół Prawosławny w Beit Sahour, rzucając kamieniami i raniąc kilku chrześcijan. N/z: Beit Sahour. (Źródło: Iseidgeo/Wikimedia Commons)

Seria brutalnych incydentów w Betlejem, miejscu narodzin Jezusa, i w pobliskich miastach Beit Dżala i Beit Sahour, sprawiła, że chrześcijanie martwią się o swoje bezpieczeństwo i przyszłość pod władzą Autonomii Palestyńskiej (AP).


Wielu chrześcijan żyjących w tych społecznościach skarży się, że Autonomia Palestyńska nie robi wystarczająco dużo, by ukarać tych, którzy atakują kościoły i chrześcijańskie firmy. Sprawcami są muzułmanie, którzy stanowią większość ludności na terenie Betlejem.


Kilka miesięcy temu palestyński pastor ewangelicki Johnny Shahwan został aresztowany przez siły bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej pod zarzutem „promowania normalizacji” z Izraelem.


Aresztowanie nastąpiło po tym, jak Szahwan, założyciel i przewodniczący zarządu Beit Al-Lika (Domu Spotkań) w Beit Dżala, pojawił się na zdjęciu obok rabina Jehudy Glicka, byłego członka izraelskiego parlamentu, Knesetu.


Beit Al-Lika jest chrześcijańskim ośrodkiem społeczno-edukacyjnym. Ośrodek, oskarżony o przyjmowanie rabina wraz z grupą niemieckich turystów, został zamknięty przez Autonomię Palestyńską na tydzień.


Po tym, jak w mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie pastora i rabina, niezidentyfikowani bandyci ostrzelali jego ośrodek. Nikt nie został ranny i nie zgłoszono żadnych uszkodzeń. Według niektórych raportów, pastor był przetrzymywany w palestyńskim areszcie przez ponad miesiąc, aby chronić go przed Palestyńczykami, którzy zagrażali jego życiu.


W innym incydencie na początku tego roku duża grupa zamaskowanych muzułmanów kijami i żelaznymi prętami zaatakowała chrześcijańskich braci Daouda i Dahera Nassara, gdy pracowali na swojej ziemi. Bszara Nassar, syn Dahera Nassara, skomentował:

„Jestem szczególnie zdruzgotany tym, że ten [atak] przeprowadziła grupa palestyńskich zamaskowanych mężczyzn z pobliskiej wioski Nahalin. To z pewnością nie odzwierciedla ani nie reprezentuje tego, kim jest naród palestyński, i nie jesteśmy pewni ich motywów ani kto za nimi stoi. Ale naprawdę trudno jest patrzeć, jak nasi bracia palestyńscy atakują rodzinę. Rodzina domaga się sprawiedliwości i pociągnięcia do odpowiedzialności tych, którzy dopuścili się tych czynów”.

Na początku października napastnicy ostrzelali hotel w Betlejem za wywieszenie symboli żydowskich w jednej z sal konferencyjnych. Napastnicy oskarżyli hotel należący do chrześcijan o „promowanie normalizacji stosunków z Izraelem” z powodu tekturowych wycinanek z gwiazdą Dawida i Menorą, które umieszczono w pokoju.


Palestyńskie Ministerstwo Turystyki nakazało zamknięcie hotelu i poinformowało, że wszczęło dochodzenie w sprawie twierdzeń, że hotel przygotowuje się do zorganizowania żydowskiej uroczystości.


Przerażony kierownik hotelu Elias al-Ardża zaprzeczył tym twierdzeniom. Powiedział palestyńskiej stacji radiowej Mawwal, że grupa turystów z Filipin przygotowuje się do zorganizowania w sali konferencyjnej chrześcijańskiej konferencji religijnej. „Nie pozwalamy tu przychodzić Żydom – powiedział al-Ardża. - Nigdy nie organizujemy imprez z okazji żydowskich świąt”.


Rządząca frakcja Fatah, kierowana przez prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmouda Abbasa, wydała oświadczenie, w którym potępiła próbę zorganizowania w hotelu „przyjęcia syjonistycznego”, nazywając ją „ciosem noża w Betlejem i zdradą tradycji i wartości Ziemi Świętej".


Najnowszy atak na chrześcijan miał miejsce pod koniec października, kiedy dziesiątki muzułmańskich mężczyzn zaatakowało Kościół Prawosławny w Beit Sahour. Podczas ataku napastnicy obrzucili kościół kamieniami, raniąc wielu chrześcijan.


Mieszkańcy tego chrześcijańskiego miasta wezwali Autonomię Palestyńską do aresztowania wszystkich tych, którzy zaatakowali kościół. Powiedzieli, że atak na kościół był atakiem na całe miasto. Po incydencie dzwony kościelne biły na trwogę, a w mediach społecznościowych krążyły nagrania  pokazujące napastników rzucających kamieniami w budynek.


Grecko-prawosławny arcybiskup Atallah Hanna potępił ten atak jako „szokujący” i „przerażający”. Dodał:

„Atak na Kościół jest przestępstwem par excellence. Kościół nie jest miejscem rozliczeń i wyrażania nienawiści przez tych, którzy stracili człowieczeństwo i patriotyczny zmysł”.

Szadi Challoul, wybitny obrońca praw chrześcijan, powiedział w reakcji na atak:

„Muzułmańsko-arabskie plemię Atamry zaatakowało wczoraj wieczorem kościół chrześcijański w Bet Sahour niedaleko Betlejem. Czy widzieliście kiedyś chrześcijanina atakującego meczet w chrześcijańskich miastach na Bliskim Wschodzie? Oczywiście nie. To pokazuje różnicę w kulturze, wierze, szacunku i uznaniu, które posiadamy"

Zgromadzenie ordynariuszy katolickich Ziemi Świętej również potępiło atak na kościół. „Grupa mężczyzn zaatakowała kościół w Beit Sahour po bójce wśród młodych mężczyzn” – powiedzieli.

„Potępiamy ten atak i domagamy się, aby Autonomia Palestyńska jak najszybciej postawiła napastników przed wymiarem sprawiedliwości. Z drugiej strony, chwalimy wszystkich tych, z różnych wyznań i rodzin, którzy przybyli na miejsce i zrobili wszystko, aby chronić kościół. Mamy nadzieję, że podobne incydenty nie będą miały miejsca w przyszłości i wzywamy wszystkich do trzymania miejsc kultu z dala od wszelkich sporów”.

Podobnie jak w poprzednich przypadkach, Autonomia Palestyńska nie podjęła rzeczywistych kroków w celu ukarania tych, którzy atakują chrześcijan lub chrześcijańskie święte miejsca na obszarze Betlejem. W kwietniu 2002 r. bandyci zaatakowali Bazylikę Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Trzem zakonnikom przetrzymywanym przez bandytów udało się uciec z kościoła boczną bramą. Powiedzieli oficerom armii izraelskiej, że bandyci ukradli złoto i inne mienie, w tym krucyfiksy i modlitewniki.


Takie incydenty są głównym powodem, dla którego wielu chrześcijan nie czuje się już bezpiecznie na obszarach kontrolowanych przez Autonomię Palestyńską na Zachodnim Brzegu [tj. Judei i Samarii. MK]. Liczba chrześcijan znacznie spadła w ciągu ostatnich kilku dekad: z 18% populacji w 1948 roku do zaledwie 2% populacji Zachodniego Brzegu i Gazy. W Betlejem spadła z 80% do 12%. Wielu przeniosło się do USA, Kanady i Europy.


Ataki muzułmanów na chrześcijan są często ignorowane przez społeczność międzynarodową i media, które wydają się zabierać głos tylko wtedy, gdy mogą znaleźć sposób, by obwiniać Izrael.


Inną niepokojącą sytuacją jest to, że przywódcy społeczności chrześcijańskiej na Zachodnim Brzegu niechętnie pociągają Autonomię Palestyńską i ich muzułmańskich sąsiadów do odpowiedzialności za ataki. Boją się zemsty i wolą podporządkować się oficjalnej linii obarczania Izraela wyłączną odpowiedzialnością za niedolę mniejszości chrześcijańskiej.


Niestety, można bezpiecznie założyć, że trudna sytuacja palestyńskich chrześcijan tylko się nasili w świetle milczenia społeczności międzynarodowej i zrozumiałego strachu ich własnych przywódców przed odwetem.


Palestinians: Why Are Attacks on Christioans Being Ignored

Gatestone Institute, 31 października 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska Khaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1192 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Administracja Bidena trzyma się umyślnej ślepoty   Amos   2023-02-08
Antyizraelska narracja, która definiuje ostatnie starcia izraelsko-palestyńskie   Frantzman   2023-02-05
Najbardziej postępowi, liberalni, zachodni Palestyńczycy popierają mordowanie Żydów     2023-02-04
Praca doktorska Mahmouda Abbasa   Tabarovsky   2023-02-03
Po masakrze w jerozolimskiej synagodze Palestyńczycy muszą stawić czoła przemocy w naszej kulturze   Eid   2023-02-01
Nie, panie prezydencie Biden, atak na synagogę nie był skierowany przeciwko „cywilizowanemu światu”   Suissa   2023-01-31
Kilka myśli o ataku terrorystycznym w Jerozolimie   Frantzman   2023-01-30
Turcja: otwarte drzwi dla Putina do szkodzenia zachodnim interesom   Bekdil   2023-01-30
O palestyńskich podręcznikach i nazistowskich swastykach   Pandavar   2023-01-28
Jak Facebook dławi byłych muzułmanów w Norwegii   Bower   2023-01-26
Palestyńczycy rekrutują nieletnich, a potem potępiają Izrael za strzelanie do “niewinnych dzieci”   Tawil   2023-01-26
Nienawiść do Żydów na amerykańskich uniwersytetach   Kemp   2023-01-23
Afrykański region Sahelu: wkracza rosyjska Grupa Wagnera, by pogorszyć sytuację   Franklin   2023-01-21
Konferencja w Damaszku w sprawie upadku Izraela     2023-01-16
Dlaczego Palestyńczycy chcą mordować modlących się Żydów?   Tawil   2023-01-15
Kurdowie – naród bez praw   Koraszewski   2023-01-14
Co zabiło rozwiązanie w postaci dwóch państw? Aplauz i pieniądze dla terrorystów   Tobin   2023-01-14
Tureckie “zbrodnie przeciwko ludzkości i nielegalna okupacja Cypru   Bulut   2023-01-13
ONZ wzmacnia terrorystyów   Tawil   2023-01-12
Jeśli antysyjonizm nie jest antysemityzmem, dlaczego Arabowie werbowali nazistów w 1948 roku?     2023-01-10
Młodzi palestyńscy arabscy terroryści nie są niewinnymi dziećmi   Flatow   2023-01-08
Nie, umowa nuklearna Iranu nie jest jeszcze martwa a Rosja pomaga Iranowi, by stał się mocarstwem nuklearnym   Rafizadeh   2023-01-07
Odgórne ataki na wizytę na Wzgórzu   Collins   2023-01-07
Jak twittersfera szerzy antysemitizm   Collier   2023-01-05
Gazańczyk oszukuje antysyjonistów – antysemityzm ogłupia ludzi   Collier   2023-01-02
Jezus palestyński terrorysta i jego 72 ciemnookie dziewice   Hirsch   2023-01-01
Głupota ujawnia się w działaniu, część II: „zrównywanie”   Bard   2022-12-28
Śmierć masowego mordercy, Nassera Abu Hmeida     2022-12-27
Zbliża się trudne Boże Narodzenie w Karabachu   Fernandez   2022-12-27
Palestyńscy rodzice zaniepokojeni rekrutacją ich nieletnich dzieci na „męczenników”   Fitzgerald   2022-12-26
Administracja Bidena i urojenie dwóch państw   Tawil   2022-12-25
Palestyńczyk uderza się w palec, USA żądają śledztwa   Flatow   2022-12-24
Podczas gdy świat milczy, AP nadal bluzga antysemityzmem   Hirsch   2022-12-21
Oszczerstwo apartheidu, by zniszczyć Izrael   Toameh   2022-12-19
Nauka terroru dla maluchów – ponowna ocena porozumień z Oslo   Marcus   2022-12-18
Czy to Europa popiera? Al-Haq mówi światu, aby zdemontował Izrael     2022-12-17
Pan Trump jest bardzo urażony   Koraszewski   2022-12-14
Żydowskie życie jest tanie. Spójrzcie tylko, jak traktują je media   Rindsberg   2022-12-13
ONZ: kiepskie żarty, sztuczki i katastrofy   Collins   2022-12-10
Kulturowe zawłaszczenie i Żydzi   Glick   2022-12-09
Teheran znowu wymachuje “opcją Samsona”   Taheri   2022-12-06
Zainspirowany fikcyjnymi wydarzeniami artykuł „Guardiana” o „izraelskiej masakrze”   Levick   2022-12-06
Szczyt groteski: antyizraelskie grupy próbują skłonić organizacje LGBTQ i feministyczne do popierania palestyńskich prześladowców gejów i mizoginistów     2022-12-05
Co stało się z planem podziału ONZ z 1947 roku?   Hirsch   2022-12-04
Palestyńczycy mieli wspaniałe Święto Dziękczynienia, Izrael mniej   Bryen   2022-12-03
Barbarzyńcy u bram Kijowa   Koraszewski   2022-12-03
Iran i Turcja mają wspólny interes w atakowaniu Kurdów   Frantzman   2022-12-01
75 lat temu: arabskie wypowiedzenie wojny Żydom. Nie syjonistom - Żydom     2022-11-30
Jak brytyjscy politycy stają po stronie terrorystów   Collier   2022-11-29
BDS jest wściekły, bo Izrael i Jordania zgadzają się na rekultywację granicznej rzeki   Fitzgerald   2022-11-28
Podwójna gra Kataru z islamistami na boisku   Toameh   2022-11-27
Przebudzony antysemityzm, książka Davida Bernsteina   Levick   2022-11-25
Opowieść o dwóch terrorach   Hirsch   2022-11-24
Ostrzeżenie dla czytelnika książki   Landes   2022-11-23
Syjonistyczne dziki napadają na Palestyńczyków     2022-11-22
Jeśli chodzi o Izrael, propaganda triumfuje nad faktami   Yemini   2022-11-21
Izraelożercy kłamią statystyką     2022-11-18
Palestyńskie odrzucenie prawa Izraela do istnienia   Hirsch   2022-11-16
Palestyński antysemityzm nie ma ukrytej filozofii – to po prostu czysta nienawiść do Żydów     2022-11-15
Kłamstwa i bezkompromisowy antysemityzm ze strony „Komisji Śledczej” ONZ   Bayefsky   2022-11-12
Palestyńczycy: dlaczego ignoruje się ataki na chrześcijan?   Toameh   2022-11-09
Hidżab, fizyka i ”śmierć Ameryce”   Koraszewski   2022-11-06
Pionki Putina w Sojuszu NATO? Jak Zachód ośmiela Erdoğana   Bekdil   2022-11-05
Raport specjalnej sprawozdawczyni ONZ, Franceski Albanese to antysyjonistyczna propaganda w sowieckim stylu     2022-11-03
Twitter ucisza mnie, stając po stronie antysemitów   Collier   2022-11-02
Jak Amerykanie i Europejczycy ośmielają palestyński terroryzm   Tawil   2022-11-01
Izrael zaoferował pokój w 2000 roku, a jego obywatele do dziś giną   Levick   2022-10-31
Ohydne, antysemickie oszczerstwo z 1969 roku rzucane przez aktywistów Fatahu i ludzi lewicy: „Szalom & Napalm”     2022-10-27
ONZ daje mistrzowski pokaz antysemityzmu   Bayefsky   2022-10-26
Terroryści ISIS grasują w Turcji nadal niewoląc porwane kobiety   Bulut   2022-10-25
Przypisy Komisji Śledczej ONZ zdradzają jej kłamstwa     2022-10-24
Co się dzieje, gdy oferujesz Palestyńczykom państwo?   Flatow   2022-10-23
Francesca Albanese, specjalna sprawozdawczyni ONZ, absurdalnie udaje, że jest obiektywna     2022-10-20
Oddajcie jej kurdyjskie imię: Jina Amini   Mahjar-Barducci   2022-10-19
“Stan wyjątkowy” Cypru: Turcja używa masowej nielegalnej imigracji jako broni   Bulut   2022-10-17
Amerykańska lewica i prawica oskarżają się wzajem o antysemityzm, chowając pod dywan swój własny   Tobin   2022-10-16
Kardynał Wielkiej Brytanii mówi Liz Truss, by nie przenosiła ambasady Wielkiej Brytanii do Jerozolimy   Fitzgerald   2022-10-15
Czy palestyński dziennikarz @HosanSalemG jest antypalestyńskim rasistą, kiedy mówi, że wszyscy palestyńscy dziennikarze popierają terror?     2022-10-13
Abbas domaga się od ONZ cofnięcia wskazówek zegara   Hirsch   2022-10-10
Co złego to Żydzi, czyli świat w coraz szybszym tempie wraca w stare koleiny   Koraszewski   2022-10-06
“Partner pokoju” Izraela morduje Izraelczyków   Toameh   2022-10-04
Palestyńczycy przymilają się do Arabów, którzy zabijają Palestyńczyków   Toameh   2022-09-28
Niemcy, obudźcie się! Czy wiecie, że finansujecie zaprzeczanie Holokaustowi?   Marcus   2022-09-27
Prześladowania chrześcijan: “Te ataki mają rasistowskie, religijne motywacje”   Ibrahim   2022-09-23
Zachodnia reakcja na przywódców Iranu zaprzeczających Holocaustowi   Frantzman   2022-09-21
Palestynizm: ideologia i tożsamość   Rosenthal   2022-09-20
Dla niego pokój oznacza zabijanie Żydów   Tawil   2022-09-19
Jak “Le Monde”, “gazeta, którą wszyscy czytają”, omawia Izrael i Palestyńczyków   Fitzgerald   2022-09-16
Powiedziałem prawdę o “Palestynie” – i oto, co się zdarzyło   Collier   2022-09-11
Kiedy nie masz historii, to ją sobie wymyśl   Hirsch   2022-09-10
Żydowscy antysyjonisci próbują legitymizować antysemityzm   Tobin   2022-09-09
Palestyńczycy są  gotowi na wojnę naziemną     2022-09-07
“Tam w nich uderzymy”: Masakra w Monachium i jej następstwa   Kemp   2022-09-05
Nietolerowanie prawdy w ONZ   Bard   2022-09-04
Teheran debatuje o bombie   Taheri   2022-09-03
Zmiana klimatu: najnowsze usprawiedliwienie mordowania chrześcijan   Ibrahim   2022-08-31
Masakra w Monachium 50 lat później   Jacoby   2022-08-31
Zapomnij o wolności słowa: fatwa przeciwko Rushdiemu zwycięża   Meotti   2022-08-27
Iran przygotowuje się do wyeliminowania Izraela – zaraz po podpisaniu umowy z Iranem   Toameh   2022-08-26
Administracja Bidena i Iran atakujący Rushdiego   Toameh   2022-08-24

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk