Prawda

Piątek, 31 marca 2023 - 07:38

« Poprzedni Następny »


Kilka myśli o ataku terrorystycznym w Jerozolimie


Seth J. Frantzman 2023-01-30

Palestyńskie wideo pokazujące uszczęśliwioną matkę mordercy Żydów, która rozdaje słodycze.
Palestyńskie wideo pokazujące uszczęśliwioną matkę mordercy Żydów, która rozdaje słodycze.

Po ataku terrorystycznym w Jerozolimie, w którym zamordowano siedem osób, słyszymy te same  potępienia co zawsze, typowe komentarze na temat tego, że jest to jakiś „cykl przemocy”. Mieszkam w Jerozolimie od 18 lat i za każdym razem, gdy dochodzi do ataku na zwykłych cywilów, zawsze można zobaczyć, jak oderwana od rzeczywistości jest większość wypowiedzi.

 

Spójrzcie na kilka przykładów z mediów społecznościowych. To nie tylko przypadkowi ludzie, ale ważni komentatorzy, osoby powiązane z międzynarodowymi organizacjami i aktywiści. Jeden mówił o „bólu, jaki odczuwamy, gdy nasze życie jest zdruzgotane, roztrzaskane przez nagłą, bezsensowną stratę”. Jak dotąd, dobrze. Ale następnie ten sam człowiek pisze, że atak na cywilów jest powiązany z „55-letnią” okupacją. Według tej logiki w jakiś sposób izraelska kontrola wojskowa nad Zachodnim Brzegiem sprawia, że wolno atakować cywilów. A logika tych komentatorów jest ciekawa. Z jednej strony złagodzenie lub bagatelizowanie masowego morderstwa, ale potem obwinianie za zamach polityki Izraela (czyli według nich kara zbiorowa wobec Izraelczyków jest w porządku). Następnie twierdzą, że to tylko „czyn przestępczy jednostki”, a potem potępiają Izrael za rajdy na komórki terrorystyczne, twierdząc, że Izrael dokonuje zbrodni wojennych i wymierza „zbiorowe kary”. W tej logicznej pułapce zwrotnej pętli błędu potwierdzenia Izrael nigdy nie ma racji i kiedy Izraelczycy są mordowani, jest to usprawiedliwione. Izrael nie może się wydostać z tej pułapki, ponieważ nawet gdy opuścił Gazę, „wojownicy” nadal mają „prawo do oporu”, a grupy paplające o prawie międzynarodowym i prawach człowieka twierdzą, że Izrael nadal „okupuje” Gazę.


Dalej widzimy ludzi z pełnymi banałów oświadczeniami, które wyglądają, jakby zostały napisane przez jeden z tych programów sztucznej inteligencji, z sztampą o „myślach i modlitwach” i oczywiście z tym „cyklem przemocy”. Jeśli to zawsze musi być „cykl”, to brzmi jak z góry napisany scenariusz, od którego nie można odstąpić. Historia napisana wcześniej, scenariusz, którego nie wolno zmienić? Izrael powstrzymuje terrorystów, którzy szykują atak, i to jest „cykl”, a potem ktoś zabija izraelskich cywilów i to jest „cykl. ” Podobnie jak niekończąca się okupacja Gazy, tak naprawdę nie ma znaczenia, co robi Izrael, zawsze mamy „cykl”.

 

Jeden z komentatorów dyskutujący o „strasznym” ataku na Izraelczyków twierdzi, że należy go powiązać z „30 Palestyńczykami, którzy zostali zabici przez Izrael w tym miesiącu. To jest cykl przemocy zrodzony z izraelskiego apartheidu”. Więc pomyślmy o tym: większość z tych Palestyńczyków, którzy zginęli, to uzbrojeni mężczyźni, którzy mieli nielegalną broń i byli zaangażowani w przemoc. Niemniej jednak w tym kręgu logicznym, jeśli Izrael zabija uzbrojonego człowieka, i jeśli następnie inna osoba dźga izraelskich cywilów, to zabijanie cywilów jest zawsze „ponieważ” izraelskie wojsko w innym miejscu zabiło uzbrojonego bandytę. Nie ma ucieczki od „cyklu” ze względu na przywilej uzbrojonych bandytów. Niezależnie od tego, czy nazywacie ich „terrorystami”, czy nie, zawsze mają „prawo do oporu” i „reakcji” i zawsze jest to cykl. Izraelczycy broniący się przed atakiem terrorystycznym tworzą „cykl” dla „reakcji” w postaci kolejnego ataku na Izraelczyków. To jest pętla.

 

A mamy jeszcze komentarze, które potępiają ofiary za to, że żyją w „nielegalnym osiedlu niedaleko Jerozolimy”. To nie jest „niedaleko Jerozolimy”, to jest przedmieście Jerozolimy, gdzie jeździ jerozolimski tramwaj. Należy do Izraela. No dobrze, niektórzy uważają to za „osiedle”, ale dopóki wymówka, że to działo się w „osiedlu” sprawia, że wolno atakować cywilów, to ataki nigdy się nie skończą, ponieważ Izrael nie opuści Jerozolimy. Stwarza się więc wymówkę „prawa” do ataku. Więc po raz kolejny cykl nie może się skończyć.

 

Reakcje na atak czasem usprawiedliwiają atak lub go bagatelizują. I nawet gdy atak jest potępiony, słyszymy banały o „myślach i modlitwach”. Co jest takiego w reakcjach  grupowego myślenia generowanych przez orwellowską sztuczną inteligencję, które zawsze mówią „myśli” i „modlitwy. ” Co to za „myśli”?

 

Jest jeszcze jeden problem. Izraelczycy oglądający swoje główne kanały medialne, które są ogólnie centrystyczne, widzą obrazy palestyńskich miast świętujących mordercze ataki. To powinno skłaniać wszystkich do głębokiego zastanowienia. Ludzie rozdają cukierki i strzelają fajerwerkami, aby uczcić zabijanie cywilów. To pokazuje oderwanie od rzeczywistości, kiedy ludzie mówią o „pokoju” lub „dwóch państwach” lub o „jednym państwie”. Niektóre z głównych grup praw człowieka domagają się, aby Izrael utworzył jedno państwo pomiędzy „rzeką a morzem”. Jak ich zdaniem ma funkcjonować jedno państwo, gdy jego jedni obywatele rozdają cukierki, gdy inni cywilni obywatele są zabijani. Jak można mieć takie państwo? Jednak w niektórych miejscach na Zachodzie będą dyskusje o „konfederacji” i „jednym państwie”. To jest całkowicie oderwane od rzeczywistości. Z drugiej strony, to samo dotyczy idei „dwóch państw”. Nawet gdy Izrael opuścił Gazę, mówi się, że „okupuje” Gazę. Nie ma więc znaczenia, czy są „dwa państwa”, bo definicją zawsze będzie „okupacja” i „apartheid. ” Izrael nie kontroluje teraz większości Zachodniego Brzegu, ponieważ jest on kierowany przez Autonomię Palestyńską, a ta umożliwia masowy handel bronią, nielegalną bronią, i wychowuje ekstremistów, którzy chcą mordować Izraelczyków, co prowadzi do rajdów i konfliktu. Jak właściwie mają funkcjonować „dwa państwa”? Nic się nie zmieni, jeśli Izrael wyjdzie z Judei i Samarii. Izraelczycy widzą rzeczywistość i wiedzą, że te idee to mit. Można mieć dwa państwa tylko wtedy, kiedy obie grupy chcą pokoju i normalnych państw.

 

I jeszcze jedna sprawa. Często ludzie za granicą chcą zainteresować się „konfliktem” i mówią coś, co wydaje im się wspierające, np. „och, mam nadzieję, że nic ci się nie stało”, ale zazwyczaj reagują na bardzo krótkie wyjaśnienia w mediach. Mogą otrzymywać błędne informacje podstawowe, np. błędną informację, że Dżenin jest w Gazie. To może wydawać się drobiazgiem bez złych intencji, ale część nieporozumień wynika ze sposobu wyjaśnienia „konfliktu”. Kiedy ludzie czytają, że Izrael „zabił 9 Palestyńczyków w Dżeninie”, wydaje się, że zginęli bez powodu; a nie, że „bitwa z terrorystami doprowadziła do dziewięciu zabitych”. I ta ich chęć do znalezienia równości - ponieważ „Izrael zabił 9 osób w Jeninie, Palestyńczycy zabili siedmiu w Jerozolimie” - jest częścią błędnego procesu myślowego. Jeśli ktoś myśli, że tak po prostu jest, to może spojrzeć na inne konflikty i zastanawiać się, czy tam rozgrywa się ten sam proces. W zeszłym roku doszło do zamachu bombowego w Stambule. Turcja obwiniała „terrorystów” w Syrii i przeprowadziła setki nalotów lotniczych. Nie było żadnego „cyklu” przemocy, o którym słyszeliśmy i nikt nie powiedział, że winna jest nielegalna okupacja Turcji. Więc nie zawsze narracje działają w ten sposób. Tylko w przypadku Izraela istnieje „cykl” przemocy. Tylko wtedy, gdy giną izraelscy cywile, istnieje taka wymówka.

 

Rozdźwięk między reakcjami a rzeczywistością, propozycjami i rzeczywistością, jest powodem, dla którego nic się nie zmienia.

 

Facebook Setha Frantzmana, 28 stycznia 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

*Seth J. Frantzman jest publicystą "Jerusalem Post".


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj
Komentarze
1. @dialog z kotem Hal 2023-01-31


Brunatna fala

Znalezionych 1215 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

„Terroryści uwielbiają nowe technologie. Co zrobią ze sztuczną inteligencją (AI)?”   Stalinsky   2023-03-28
Pomylony plan administracji Bidena walki z palestyńskim terroryzmem   Tawil   2023-03-25
Gdy tylko @Amnesty rozpoczęła kampanię „apartheidu”, przestali wspominać o libańskiej/jordańskiej dyskryminacji Palestyńczyków     2023-03-24
Doradca Abbasa: Polityka Autonomii Palestyńskiej opiera się na planie kolejnych etapów   Marcus   2023-03-20
Palestyńscy uchodźcy: od 1948 roku do dzisiaj   Lax   2023-03-15
Autonomia Palestyńska walczy o prawa dla terrorystów!   Tawil   2023-03-15
Oto kolejny dowód, że @Amnesty jest antysemicka     2023-03-09
Słowa poprzedzają czyny   Carmon   2023-03-08
Algorytmy Google z 2010 roku, które promowały dżihad, są ponownie analizowane w Sądzie Najwyższym w sprawach dotyczących federalnego prawa   Stalinsky   2023-03-07
Nie ma szczepionki na wirusa nienawiści do Żydów     2023-03-05
Cały świat może się mylić   Landes   2023-03-04
Czy media byłyby tak obojętne?   Spencer   2023-03-03
Palestyńczycy i wiedza o Holokauście   Fitzgerald   2023-03-01
Oszczerstwo „apartheidu” jest całkowicie fałszywe i antysemickie     2023-02-26
Shamima Begum, „panna młoda ISIS”, jaki obiekt kampanii newswashing   Bulut   2023-02-25
Unia Europejska i administracja Bidena akceptują palestyńskie kłamstwa   Tawil   2023-02-25
Powrót masakry, której nie było   Rosenthal   2023-02-21
Ludobójstwo w Nigerii: administracja Bidena tuszuje fakty   Ibrahim   2023-02-20
Co zatem „sprowokowało” atak w Ramot?   Flatow   2023-02-14
Czy negocjacje pokojowe zapobiegają terrorowi?   Levick   2023-02-13
Mnemozyna, półbogini pamięci   Koraszewski   2023-02-12
Istnieje związek między syjonizmem a współczesnym arabskim antysemityzmem     2023-02-11
“New York Times” i OWP są stworzeni dla siebie   Bard   2023-02-10
Administracja Bidena trzyma się umyślnej ślepoty   Amos   2023-02-08
Antyizraelska narracja, która definiuje ostatnie starcia izraelsko-palestyńskie   Frantzman   2023-02-05
Najbardziej postępowi, liberalni, zachodni Palestyńczycy popierają mordowanie Żydów     2023-02-04
Praca doktorska Mahmouda Abbasa   Tabarovsky   2023-02-03
Po masakrze w jerozolimskiej synagodze Palestyńczycy muszą stawić czoła przemocy w naszej kulturze   Eid   2023-02-01
Nie, panie prezydencie Biden, atak na synagogę nie był skierowany przeciwko „cywilizowanemu światu”   Suissa   2023-01-31
Kilka myśli o ataku terrorystycznym w Jerozolimie   Frantzman   2023-01-30
Turcja: otwarte drzwi dla Putina do szkodzenia zachodnim interesom   Bekdil   2023-01-30
O palestyńskich podręcznikach i nazistowskich swastykach   Pandavar   2023-01-28
Jak Facebook dławi byłych muzułmanów w Norwegii   Bower   2023-01-26
Palestyńczycy rekrutują nieletnich, a potem potępiają Izrael za strzelanie do “niewinnych dzieci”   Tawil   2023-01-26
Nienawiść do Żydów na amerykańskich uniwersytetach   Kemp   2023-01-23
Afrykański region Sahelu: wkracza rosyjska Grupa Wagnera, by pogorszyć sytuację   Franklin   2023-01-21
Konferencja w Damaszku w sprawie upadku Izraela     2023-01-16
Dlaczego Palestyńczycy chcą mordować modlących się Żydów?   Tawil   2023-01-15
Kurdowie – naród bez praw   Koraszewski   2023-01-14
Co zabiło rozwiązanie w postaci dwóch państw? Aplauz i pieniądze dla terrorystów   Tobin   2023-01-14
Tureckie “zbrodnie przeciwko ludzkości i nielegalna okupacja Cypru   Bulut   2023-01-13
ONZ wzmacnia terrorystyów   Tawil   2023-01-12
Jeśli antysyjonizm nie jest antysemityzmem, dlaczego Arabowie werbowali nazistów w 1948 roku?     2023-01-10
Młodzi palestyńscy arabscy terroryści nie są niewinnymi dziećmi   Flatow   2023-01-08
Nie, umowa nuklearna Iranu nie jest jeszcze martwa a Rosja pomaga Iranowi, by stał się mocarstwem nuklearnym   Rafizadeh   2023-01-07
Odgórne ataki na wizytę na Wzgórzu   Collins   2023-01-07
Jak twittersfera szerzy antysemitizm   Collier   2023-01-05
Gazańczyk oszukuje antysyjonistów – antysemityzm ogłupia ludzi   Collier   2023-01-02
Jezus palestyński terrorysta i jego 72 ciemnookie dziewice   Hirsch   2023-01-01
Głupota ujawnia się w działaniu, część II: „zrównywanie”   Bard   2022-12-28
Śmierć masowego mordercy, Nassera Abu Hmeida     2022-12-27
Zbliża się trudne Boże Narodzenie w Karabachu   Fernandez   2022-12-27
Palestyńscy rodzice zaniepokojeni rekrutacją ich nieletnich dzieci na „męczenników”   Fitzgerald   2022-12-26
Administracja Bidena i urojenie dwóch państw   Tawil   2022-12-25
Palestyńczyk uderza się w palec, USA żądają śledztwa   Flatow   2022-12-24
Podczas gdy świat milczy, AP nadal bluzga antysemityzmem   Hirsch   2022-12-21
Oszczerstwo apartheidu, by zniszczyć Izrael   Toameh   2022-12-19
Nauka terroru dla maluchów – ponowna ocena porozumień z Oslo   Marcus   2022-12-18
Czy to Europa popiera? Al-Haq mówi światu, aby zdemontował Izrael     2022-12-17
Pan Trump jest bardzo urażony   Koraszewski   2022-12-14
Żydowskie życie jest tanie. Spójrzcie tylko, jak traktują je media   Rindsberg   2022-12-13
ONZ: kiepskie żarty, sztuczki i katastrofy   Collins   2022-12-10
Kulturowe zawłaszczenie i Żydzi   Glick   2022-12-09
Teheran znowu wymachuje “opcją Samsona”   Taheri   2022-12-06
Zainspirowany fikcyjnymi wydarzeniami artykuł „Guardiana” o „izraelskiej masakrze”   Levick   2022-12-06
Szczyt groteski: antyizraelskie grupy próbują skłonić organizacje LGBTQ i feministyczne do popierania palestyńskich prześladowców gejów i mizoginistów     2022-12-05
Co stało się z planem podziału ONZ z 1947 roku?   Hirsch   2022-12-04
Palestyńczycy mieli wspaniałe Święto Dziękczynienia, Izrael mniej   Bryen   2022-12-03
Barbarzyńcy u bram Kijowa   Koraszewski   2022-12-03
Iran i Turcja mają wspólny interes w atakowaniu Kurdów   Frantzman   2022-12-01
75 lat temu: arabskie wypowiedzenie wojny Żydom. Nie syjonistom - Żydom     2022-11-30
Jak brytyjscy politycy stają po stronie terrorystów   Collier   2022-11-29
BDS jest wściekły, bo Izrael i Jordania zgadzają się na rekultywację granicznej rzeki   Fitzgerald   2022-11-28
Podwójna gra Kataru z islamistami na boisku   Toameh   2022-11-27
Przebudzony antysemityzm, książka Davida Bernsteina   Levick   2022-11-25
Opowieść o dwóch terrorach   Hirsch   2022-11-24
Ostrzeżenie dla czytelnika książki   Landes   2022-11-23
Syjonistyczne dziki napadają na Palestyńczyków     2022-11-22
Jeśli chodzi o Izrael, propaganda triumfuje nad faktami   Yemini   2022-11-21
Izraelożercy kłamią statystyką     2022-11-18
Palestyńskie odrzucenie prawa Izraela do istnienia   Hirsch   2022-11-16
Palestyński antysemityzm nie ma ukrytej filozofii – to po prostu czysta nienawiść do Żydów     2022-11-15
Kłamstwa i bezkompromisowy antysemityzm ze strony „Komisji Śledczej” ONZ   Bayefsky   2022-11-12
Palestyńczycy: dlaczego ignoruje się ataki na chrześcijan?   Toameh   2022-11-09
Hidżab, fizyka i ”śmierć Ameryce”   Koraszewski   2022-11-06
Pionki Putina w Sojuszu NATO? Jak Zachód ośmiela Erdoğana   Bekdil   2022-11-05
Raport specjalnej sprawozdawczyni ONZ, Franceski Albanese to antysyjonistyczna propaganda w sowieckim stylu     2022-11-03
Twitter ucisza mnie, stając po stronie antysemitów   Collier   2022-11-02
Jak Amerykanie i Europejczycy ośmielają palestyński terroryzm   Tawil   2022-11-01
Izrael zaoferował pokój w 2000 roku, a jego obywatele do dziś giną   Levick   2022-10-31
Ohydne, antysemickie oszczerstwo z 1969 roku rzucane przez aktywistów Fatahu i ludzi lewicy: „Szalom & Napalm”     2022-10-27
ONZ daje mistrzowski pokaz antysemityzmu   Bayefsky   2022-10-26
Terroryści ISIS grasują w Turcji nadal niewoląc porwane kobiety   Bulut   2022-10-25
Przypisy Komisji Śledczej ONZ zdradzają jej kłamstwa     2022-10-24
Co się dzieje, gdy oferujesz Palestyńczykom państwo?   Flatow   2022-10-23
Francesca Albanese, specjalna sprawozdawczyni ONZ, absurdalnie udaje, że jest obiektywna     2022-10-20
Oddajcie jej kurdyjskie imię: Jina Amini   Mahjar-Barducci   2022-10-19
“Stan wyjątkowy” Cypru: Turcja używa masowej nielegalnej imigracji jako broni   Bulut   2022-10-17
Amerykańska lewica i prawica oskarżają się wzajem o antysemityzm, chowając pod dywan swój własny   Tobin   2022-10-16
Kardynał Wielkiej Brytanii mówi Liz Truss, by nie przenosiła ambasady Wielkiej Brytanii do Jerozolimy   Fitzgerald   2022-10-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk