Prawda

Wtorek, 11 maja 2021 - 21:39

« Poprzedni Następny »


Gdzie postawić granicę antysemitom?


Jonathan S. Tobin 2020-09-12

Jacob Blake Sr., ojciec Jacoba Blake’a, który został postrzelony przez policję w Kenosha, 23 sierpnia 2020.
Jacob Blake Sr., ojciec Jacoba Blake’a, który został postrzelony przez policję w Kenosha, 23 sierpnia 2020.

Joe Biden spotkał się ze zwolennikiem bluzgającego nienawiścią Farrakhana, którego syn został postrzelony przez policję. Dlaczego ci, którzy tropią Donalda Trumpa w kwestii antysemityzmu, nie uważają tego za sprawę, o której warto mówić?

 

Co stałoby się, gdyby prezydent Donald Trump postanowił spotkać się z rodziną ofiary postrzelenia i okazało się, że ojciec ofiary jest neonazistą? Byłaby to wiadomość na pierwsze strony wiodących gazet i dyskutowano by o tym bez przerwy w CNN i MSNBC. Niezależnie od okoliczności incydentu uznano by, że takie spotkanie pokazuje obojętność Trumpa na nienawiść. I słusznie.


Co by się stało, gdyby jego oponent, były wiceprezydent, Joe Biden zrobił dokładnie to samo? Media głównego nurtu zignorowałyby to. Tych, którzy podnosiliby tę sprawę, piętnowano by jako prowokatorów “prawicowego skrzydła” lub potępiano ich za próby dzielenia kraju według rasy.


Tak się właśnie stało, kiedy Biden spotkał się w zeszłym tygodniu z rodziną Jacoba Blake’a, afro-amerykańskiego mężczyzny, który jest sparaliżowany po postrzeleniu przez policjanta w Kenosha, Wisconsin, kiedy opierał się aresztowaniu.

 

Od śmierci George’a Floyda wszystkie incydenty dotyczące użycia broni przez policję, w konfrontacji z Afro-Amerykanami, stały się przedmiotem intensywnych badań, a społeczeństwo dyskutuje kwestię możliwego rasizmu i domniemanej brutalności policji. Oburzenie wobec tych incydentów wepchnęło ruch Black Lives Matter w centrum uwagi publicznej, jak również doprowadziło do protestów, zamieszek i przemocy.

 

Od czasu postrzelenia ich syna, oboje rodzice Blake’a występowali publicznie. Jego ojciec, Jacob Blake senior, przemawiał na Marszu w Waszyngtonie 28 sierpnia, na którym upamiętniano dra Martina Luther Kinga. W swoim wystąpieniu ogłosił, że Ameryka jest „winna” rasizmu i innych zbrodni, a jego przemówienie było szeroko transmitowane i publikowane w wiodących gazetach. Jak ujął to “Washington Post”, rodzina Blake’ów reprezentuje uczucia wszystkich Afro-Amerykanów.  

 

Kilka dni później jednak, kiedy poglądy starszego Blake’a stały się znane, te same media, które były poruszone jego gniewną mową w Waszyngtonie, przestały się nim interesować.


Okazuje się, że gniew Jacoba Blake’a seniora dawał o sobie znać na długo zanim konfrontacja jego syna z policją doprowadziła do tragedii. Jego strona Facebooka była od lat wypełniona nienawiścią. Większość postów Blake’a była agresywnie antysemicka i pokazywał tam tradycyjne memy o „różowym palcu Żyda”, który kontroluje ekonomię i media. Nie było niespodzianką, że człowiek, który zieje antysemityzmem, powiedział, że popiera „Farrakhana w 100%”. Nie jest także zaskakujące, że jako sympatyk Nation of Islam zamieścił zdjęcie Jezusa na sedesie, żeby pokazać swoją odrazę wobec chrześcijan.  

 

Nienawiść Blake’a nie oznacza jeszcze, że nie powinniśmy czuć współczucia dla rodziny, którą dotknęła tragedia. Wszystko to jednak było wiadomością publiczną zanim zaplanowano spotkanie Bidena z rodziną Blake’w podczas wizyty w Kenosha. Kandydat Demokratów postanowił jednak spotkać się z nim. Jest jasne, że obóz Bidena uznał, iż obrażenie ruchu  Black Lives Matter jest politycznie bardziej niebezpieczne niż obrażenie Żydów i ludzi, których obchodzi antysemityzm.


To mogła być kontrowersyjna decyzja, ale z mediami głównego nurtu działającymi jako ochroniarze, takie ryzyko było minimalne.


Bidenowi to spotkanie uszło na sucho, ponieważ ani “New York Times”, ani“Washington Post” - ani CNN, ani MSNBC, ani żadne media głównego nurtu – nie wspomniały o antysemityzmie i popieraniu Farrakhana przez Blake’s seniora, żadne z nich nie wspomniało o tym choćby jeden raz. Chociaż Blake’owie pozostają w świetle reflektorów mediów, fakt, że jego ojciec jest siewcą nienawiści, został uznany przez redaktorów za niewarty wzmianki.  

 

Potępiono natomiast tych, którzy poruszyli tę sprawę. Artykuł “JTA”  o tym spotkaniu nosił tytuł: Kiedy Biden spotyka rodzinę Jacoba Blake’a, prawicowe media zwracają uwagę na antysemickie posty na Facebooku ojca, jak gdyby problemem były media, które opublikowały informację, nie zaś antysemityzm. Jeden z autorów “Forbes” potępił całą dyskusję jako nikczemną próbę konserwatystów doprowadzenia do podziału między czarnymi a Żydami. Z jego punktu widzenia problemem są ci, którzy mówią o antysemityzmie czarnych, nie zaś antysemici.

 

Przez ostatnie cztery lata przeciwnicy Trumpa mozolili się, by przedstawić go jako pomocnika antysemitów. Nieustannie wyciągali to, co uważali za aluzje apelujące do antysemitów, włącznie ze słynnym cytatem “bardzo porządni ludzie”, słowa, które nieustannie fałszywie przedstawiano w mediach jako odnoszący się do neonazistów, podczas gdy w rzeczywistości nie o nich traktowały.

 

Przeciwnicy Trumpa zbywają jego proizraelskie działania o historycznych proporcjach i bliskie osobiste kontakty z Żydami, włącznie z córką, która nawróciła się na judaizm i żydowskimi wnukami, jako nieistotnymi dla sprawy. Wielu żydowskich liberałów uważa każdego, kogo tak osobiście nie lubią, jak Trumpa, za moralny odpowiednik Hitlera. Mimo wszystkich dowodów na to, że jest wręcz odwrotnie, nadal na żydowskiej lewicy jest artykułem wiary to, że głos na Trumpa jest głosem na antysemityzm.  


Niemniej spotkanie Bidena z antysemitą nie wywołało nawet piśnięcia tych samych ludzi. Media, które przekonywały o rzekomym ułatwianiu przez Trumpa szerzenia się antysemityzmu, milczą jak zaklęte.


Decyzja Bidena spotkania się z Blakiem nie znaczy, że jest on antysemitą. Ani nie zobowiązuje nikogo do głosowania na Trumpa. Znaczy jednak, że Demokraci – zakładając, że współpracownicy powiedzieli mu o poglądach Blake’a seniora – wierzą, że złożenie hołdu ruchowi BLM jest ważniejsze niż postawienie granicy antysemityzmowi.  


Tu chodzi o coś więcej niż o stronniczość mediów. Ulgowa taryfa dla Blake’a seniora – i dla Bidena za spotkanie się z nim – pokazuje raz jeszcze, że antysemityzm jest jedynym grzechem, który nie stanowi przedmiotu żadnego zainteresowania w kulturze anulowania, która tego lata dominuje w amerykańskim publicznym dyskursie i które należy do Black Lives Matter.


Dokładnie tak samo jak przeproszenie amerykańskich muzułmanów przez kampanię Bidena za potępienie Lindy Sarsour za jej antysemityzm, spotkanie z Blakiem jest kamieniem milowym dla tych, których obchodzi szerzenie nienawiści i nie stać ich na to, by je ignorować. Kiedy nasi polityczni przywódcy nie traktują siewców nienawiści jako ludzi, którzy powinni pozostać poza nawiasem – jak to było z Bidenem i Blakiem – nie mogą udawać, że traktują poważnie sprawę antysemityzmu.

 

Where do you draw the line with anti-Semites?

JNS. Org, 7 września 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJonathan S. Tobin

Amerykański dziennikarz, redaktor naczelny JNS.org, (Jewish News Syndicate). Komentuje również na łamach National Review, New York Post, The Federalist, w prasie izraelskiej m. in. na łamach Haaretz.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 854 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08
Dlaczego Abbas nie chce wyborów   Tawil   2021-05-07
Nasi wrogowie podłożyli kognitywną bombę   Rosenthal   2021-05-06
Były dyrektor CIA zaleca Żydom więcej empatii   Frantzman   2021-05-03
Czy naprawdę rozpoczęła się era amerykańskiej klęski?     2021-05-01
Human Rights Watch nienawidzi Izraela   Abdul-Hussain   2021-05-01
Czy Ameryka nadal stoi za Izraelem? Zapytajcie jego wrogów   Rosenthal   2021-04-26
Idea tak głupia, że tylko publicysta „Guardiana” może w nią wierzyć   Levick   2021-04-25
Administracja Bidena oszukuje Żydów     2021-04-21
Palestyńskie wybory: czego administracja Bidena nie chce wiedzieć   Toameh   2021-04-20
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka „Guardiana”   Levick   2021-04-19
Uprowadzenie terminologii Holocaustu do utrwalania fałszu i demonizowania Izraela   Hirsch   2021-04-17
Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk