Prawda

Środa, 4 sierpnia 2021 - 14:13

« Poprzedni Następny »


Gdzie postawić granicę antysemitom?


Jonathan S. Tobin 2020-09-12

Jacob Blake Sr., ojciec Jacoba Blake’a, który został postrzelony przez policję w Kenosha, 23 sierpnia 2020.
Jacob Blake Sr., ojciec Jacoba Blake’a, który został postrzelony przez policję w Kenosha, 23 sierpnia 2020.

Joe Biden spotkał się ze zwolennikiem bluzgającego nienawiścią Farrakhana, którego syn został postrzelony przez policję. Dlaczego ci, którzy tropią Donalda Trumpa w kwestii antysemityzmu, nie uważają tego za sprawę, o której warto mówić?

 

Co stałoby się, gdyby prezydent Donald Trump postanowił spotkać się z rodziną ofiary postrzelenia i okazało się, że ojciec ofiary jest neonazistą? Byłaby to wiadomość na pierwsze strony wiodących gazet i dyskutowano by o tym bez przerwy w CNN i MSNBC. Niezależnie od okoliczności incydentu uznano by, że takie spotkanie pokazuje obojętność Trumpa na nienawiść. I słusznie.


Co by się stało, gdyby jego oponent, były wiceprezydent, Joe Biden zrobił dokładnie to samo? Media głównego nurtu zignorowałyby to. Tych, którzy podnosiliby tę sprawę, piętnowano by jako prowokatorów “prawicowego skrzydła” lub potępiano ich za próby dzielenia kraju według rasy.


Tak się właśnie stało, kiedy Biden spotkał się w zeszłym tygodniu z rodziną Jacoba Blake’a, afro-amerykańskiego mężczyzny, który jest sparaliżowany po postrzeleniu przez policjanta w Kenosha, Wisconsin, kiedy opierał się aresztowaniu.

 

Od śmierci George’a Floyda wszystkie incydenty dotyczące użycia broni przez policję, w konfrontacji z Afro-Amerykanami, stały się przedmiotem intensywnych badań, a społeczeństwo dyskutuje kwestię możliwego rasizmu i domniemanej brutalności policji. Oburzenie wobec tych incydentów wepchnęło ruch Black Lives Matter w centrum uwagi publicznej, jak również doprowadziło do protestów, zamieszek i przemocy.

 

Od czasu postrzelenia ich syna, oboje rodzice Blake’a występowali publicznie. Jego ojciec, Jacob Blake senior, przemawiał na Marszu w Waszyngtonie 28 sierpnia, na którym upamiętniano dra Martina Luther Kinga. W swoim wystąpieniu ogłosił, że Ameryka jest „winna” rasizmu i innych zbrodni, a jego przemówienie było szeroko transmitowane i publikowane w wiodących gazetach. Jak ujął to “Washington Post”, rodzina Blake’ów reprezentuje uczucia wszystkich Afro-Amerykanów.  

 

Kilka dni później jednak, kiedy poglądy starszego Blake’a stały się znane, te same media, które były poruszone jego gniewną mową w Waszyngtonie, przestały się nim interesować.


Okazuje się, że gniew Jacoba Blake’a seniora dawał o sobie znać na długo zanim konfrontacja jego syna z policją doprowadziła do tragedii. Jego strona Facebooka była od lat wypełniona nienawiścią. Większość postów Blake’a była agresywnie antysemicka i pokazywał tam tradycyjne memy o „różowym palcu Żyda”, który kontroluje ekonomię i media. Nie było niespodzianką, że człowiek, który zieje antysemityzmem, powiedział, że popiera „Farrakhana w 100%”. Nie jest także zaskakujące, że jako sympatyk Nation of Islam zamieścił zdjęcie Jezusa na sedesie, żeby pokazać swoją odrazę wobec chrześcijan.  

 

Nienawiść Blake’a nie oznacza jeszcze, że nie powinniśmy czuć współczucia dla rodziny, którą dotknęła tragedia. Wszystko to jednak było wiadomością publiczną zanim zaplanowano spotkanie Bidena z rodziną Blake’w podczas wizyty w Kenosha. Kandydat Demokratów postanowił jednak spotkać się z nim. Jest jasne, że obóz Bidena uznał, iż obrażenie ruchu  Black Lives Matter jest politycznie bardziej niebezpieczne niż obrażenie Żydów i ludzi, których obchodzi antysemityzm.


To mogła być kontrowersyjna decyzja, ale z mediami głównego nurtu działającymi jako ochroniarze, takie ryzyko było minimalne.


Bidenowi to spotkanie uszło na sucho, ponieważ ani “New York Times”, ani“Washington Post” - ani CNN, ani MSNBC, ani żadne media głównego nurtu – nie wspomniały o antysemityzmie i popieraniu Farrakhana przez Blake’s seniora, żadne z nich nie wspomniało o tym choćby jeden raz. Chociaż Blake’owie pozostają w świetle reflektorów mediów, fakt, że jego ojciec jest siewcą nienawiści, został uznany przez redaktorów za niewarty wzmianki.  

 

Potępiono natomiast tych, którzy poruszyli tę sprawę. Artykuł “JTA”  o tym spotkaniu nosił tytuł: Kiedy Biden spotyka rodzinę Jacoba Blake’a, prawicowe media zwracają uwagę na antysemickie posty na Facebooku ojca, jak gdyby problemem były media, które opublikowały informację, nie zaś antysemityzm. Jeden z autorów “Forbes” potępił całą dyskusję jako nikczemną próbę konserwatystów doprowadzenia do podziału między czarnymi a Żydami. Z jego punktu widzenia problemem są ci, którzy mówią o antysemityzmie czarnych, nie zaś antysemici.

 

Przez ostatnie cztery lata przeciwnicy Trumpa mozolili się, by przedstawić go jako pomocnika antysemitów. Nieustannie wyciągali to, co uważali za aluzje apelujące do antysemitów, włącznie ze słynnym cytatem “bardzo porządni ludzie”, słowa, które nieustannie fałszywie przedstawiano w mediach jako odnoszący się do neonazistów, podczas gdy w rzeczywistości nie o nich traktowały.

 

Przeciwnicy Trumpa zbywają jego proizraelskie działania o historycznych proporcjach i bliskie osobiste kontakty z Żydami, włącznie z córką, która nawróciła się na judaizm i żydowskimi wnukami, jako nieistotnymi dla sprawy. Wielu żydowskich liberałów uważa każdego, kogo tak osobiście nie lubią, jak Trumpa, za moralny odpowiednik Hitlera. Mimo wszystkich dowodów na to, że jest wręcz odwrotnie, nadal na żydowskiej lewicy jest artykułem wiary to, że głos na Trumpa jest głosem na antysemityzm.  


Niemniej spotkanie Bidena z antysemitą nie wywołało nawet piśnięcia tych samych ludzi. Media, które przekonywały o rzekomym ułatwianiu przez Trumpa szerzenia się antysemityzmu, milczą jak zaklęte.


Decyzja Bidena spotkania się z Blakiem nie znaczy, że jest on antysemitą. Ani nie zobowiązuje nikogo do głosowania na Trumpa. Znaczy jednak, że Demokraci – zakładając, że współpracownicy powiedzieli mu o poglądach Blake’a seniora – wierzą, że złożenie hołdu ruchowi BLM jest ważniejsze niż postawienie granicy antysemityzmowi.  


Tu chodzi o coś więcej niż o stronniczość mediów. Ulgowa taryfa dla Blake’a seniora – i dla Bidena za spotkanie się z nim – pokazuje raz jeszcze, że antysemityzm jest jedynym grzechem, który nie stanowi przedmiotu żadnego zainteresowania w kulturze anulowania, która tego lata dominuje w amerykańskim publicznym dyskursie i które należy do Black Lives Matter.


Dokładnie tak samo jak przeproszenie amerykańskich muzułmanów przez kampanię Bidena za potępienie Lindy Sarsour za jej antysemityzm, spotkanie z Blakiem jest kamieniem milowym dla tych, których obchodzi szerzenie nienawiści i nie stać ich na to, by je ignorować. Kiedy nasi polityczni przywódcy nie traktują siewców nienawiści jako ludzi, którzy powinni pozostać poza nawiasem – jak to było z Bidenem i Blakiem – nie mogą udawać, że traktują poważnie sprawę antysemityzmu.

 

Where do you draw the line with anti-Semites?

JNS. Org, 7 września 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJonathan S. Tobin

Amerykański dziennikarz, redaktor naczelny JNS.org, (Jewish News Syndicate). Komentuje również na łamach National Review, New York Post, The Federalist, w prasie izraelskiej m. in. na łamach Haaretz.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 928 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08
Świat akademicki dla Hamasu   Pessin   2021-06-06
Wciskacze fake newsów o Palestyńczykach ignorują ludobójstwo chrześcijan. Ideologicznie napędzana hipokryzja   Ibrahim   2021-06-05
Kostiumowy dramat i kompromitacja   Rosenthal   2021-06-05
Bliski Wschód Hady’ego Amra   Glick   2021-06-04
Tureccy Żydzi - uboczne ofiary tureckiej nienawiści do Izraela   Bekdil   2021-06-04
Terapeutka o trwającym statusie ofiary palestyńskich Arabów   Oz   2021-06-01
Prawda o tym “arabskim chłopcu podpalonym przez Izraelczyków”   Fitzgerald   2021-06-01
Hasło: “Izrael ma prawo się bronić” pokazuje bezmiar moralnego zagubienia   Pandavar   2021-05-31
Jeśli USA chcą być humanitarne, nie “odbudują” Gazy   Tobin   2021-05-31
Szejk Dżarrah i niesymetryczne roszczenia   Julius   2021-05-30
Przywódca Hamasu w Gazie: To była tylko próba, nic poza małym ćwiczeniem przed tym, co się zdarzy     2021-05-29
Zachodni obrońcy Gazy mają oczy, ale nie widzą   Steinberg   2021-05-28
Fałszywi bojownicy o pokój i prawdziwi terroryści tworzą niemal doskonały front nienawiści do Żydów     2021-05-27
Palestyńskie głosy, których Blinken nie usłyszy   Toameh   2021-05-26
Nieodnotowane: IDF ceni życie, celem Hamasu jest maksymalizacja ofiar   Koningsveld   2021-05-25
Nowe furie najstarszej nienawiści   Savodnik   2021-05-24
Trąby i silniki czołgów: punkt zwrotny w Gazie?   Kemp   2021-05-22
Mam dość   Ezra   2021-05-21
Po drugiej stronie lustra   Koraszewski   2021-05-19
Zastępcza wojna Iranu przeciwko Izraelowi   Toameh   2021-05-18
Iran ujawnia swoją strategię doradzając Hamasowi w wojnie przeciwko Izraelowi   Frantzman   2021-05-17
Dejudaizacja Jerozolimy w 1948 roku   Carlson   2021-05-17
Kiedy rakiety Hamasu uderzają w izraelskie domy, zapomnij o niuansach   Tobin   2021-05-16
Naszym prawdziwym celem jest zniszczenie Izraela   Tawil   2021-05-15
Dzisiejsze oszczerstwo o rytuale krwi   Rosenthal   2021-05-14
Stara sztuczka Mahmouda Abbasa: antysemickie podżeganie   Blum   2021-05-13
Irańska pułapka   i Sarah N. Stern   2021-05-12
Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08
Dlaczego Abbas nie chce wyborów   Tawil   2021-05-07
Nasi wrogowie podłożyli kognitywną bombę   Rosenthal   2021-05-06
Były dyrektor CIA zaleca Żydom więcej empatii   Frantzman   2021-05-03
Czy naprawdę rozpoczęła się era amerykańskiej klęski?     2021-05-01
Human Rights Watch nienawidzi Izraela   Abdul-Hussain   2021-05-01
Czy Ameryka nadal stoi za Izraelem? Zapytajcie jego wrogów   Rosenthal   2021-04-26
Idea tak głupia, że tylko publicysta „Guardiana” może w nią wierzyć   Levick   2021-04-25
Administracja Bidena oszukuje Żydów     2021-04-21
Palestyńskie wybory: czego administracja Bidena nie chce wiedzieć   Toameh   2021-04-20
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka „Guardiana”   Levick   2021-04-19
Uprowadzenie terminologii Holocaustu do utrwalania fałszu i demonizowania Izraela   Hirsch   2021-04-17
Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk