Prawda

Sobota, 24 lipca 2021 - 09:49

« Poprzedni Następny »


Czy Joe zapomniał Józefa?


Vic Rosenthal 2021-02-18

Czy nowa administracja amerykańska poprze całym sercem tych, którzy kochają nazistowski salut?
Czy nowa administracja amerykańska poprze całym sercem tych, którzy kochają nazistowski salut?

Lecz w Egipcie rządy objął nowy król, który nie znał Józefa – Księga Wyjścia 1:8

 

Od dnia, czasu kiedy rządy w Egipcie objął faraon, który “nie znał Józefa”, dialektyka narodu żydowskiego w diasporze była zawsze taka sama. Na początku Żydów przyjmowano i dobrze traktowano, ale z czasem wzrastali liczebnie, bogacili się, zdobywali wpływy i pozycję w społeczeństwie. Radzili sobie nadzwyczaj dobrze. Wiele jest kontrowersji w sprawie przyczyny tego, ale sam fakt jest niezaprzeczalny.


I wtedy miejscowi zaczynają być z nich bardzo niezadowoleni. Może czują się zagrożeni, może zawistni o majątek zgromadzony przez Żydów. Może po prostu uparta inność Żydów budzi w nich odrazę. Wtedy większość powstaje przeciwko nim, narzuca im ograniczenia, prześladuje ich, zubaża ich, wygania ich, morduje ich lub wszystko to razem.


To zdarzyło się w Egipcie, w Imperium Rzymskim, w Anglii, Hiszpanii, Bizancjum, Imperium Rosyjskim, Iraku i, oczywiście, XX-wiecznej Europie. Raz za razem. Wreszcie syjoniści zrozumieli, że jedynym sposobem wyłamania się z tej dialektyki był powrót do żydowskiej suwerenności, stworzenie żydowskiego państwa przez i dla narodu żydowskiego. Po trudnej walce i wyjątkowo koszmarnym epizodzie masowego morderstwa na wielką skalę w Europie udało im się zbudować państwo w historycznej ojczyźnie narodu żydowskiego.

 

Ale ta dialektyka nie zniknęła. Zamiast tego podniosła się na wyższy poziom abstrakcji z całym światem w roli narodów diaspory i państwem żydowskim jako ich żydowskimi społecznościami; stąd wyrażenie „Izrael jest Żydem wśród narodów” (słowa zazwyczaj przypisywane Goldzie Meir).


Tak samo jak różni królowie, książęta i sułtanowie, którzy adoptowali lub odtrącali Żydów, narody świata zajęły stanowiska wobec państwa żydowskiego. Kiedy jednak stało się silniejsze i bogatsze, a jego ludzie szczęśliwsi i odnoszący większe sukcesy, uraza wobec niego szerzyła się na całym świecie. Tak jak Żydów oskarżano o mordowanie chrześcijańskich dzieci, by zdobyć ich krew, żydowskie państwo oskarżano o koszmarne zbrodnie wobec Palestyńczyków. Osławioną paralelą, nazywaną oszczerstwem o rytuale krwi XXI wieku, było oskarżenie, że IDF zamordowała chłopca, Mohammeda al-Durę, które stało się cause célèbre dla izraelożerców na całym świecie. Tak jak w średniowiecznej Europie, widziano Żydów jako nikczemne stworzenia za ich odmowę zaakceptowania doktryn chrześcijaństwa, dzisiaj nazywa się Izrael rasistowskim państwem apartheidu.  

 

Tym, co się zdarzyło, jest to, że podczas gdy tradycyjna nienawiść do Żydów (chociaż narastająca pod powierzchnią, szczególnie wśród uboższych niższych klas na Zachodzie) stała się, przynamniej publicznie, niemodna, rozkwita misosyjonizm, nienawiść do Izraela, nie mniej skrajna, irracjonalna i obsesyjna niż nazistowski antysemityzm. Międzynarodowe instytucje, takie jak ONZ, przyjęły ją jako filar swoich „moralnych” budowli i stała się papierkiem lakmusowym testu na ideologiczną czystość lewicy.  

 

To nie zdarzyło się samo z siebie. To była świadoma konsekwencja sowieckiej wojny kognitywnej. Zaczynając od lat 1960. KGB umyślnie wzmacniało antyizraelskie uczucia i działało na rzecz ich tworzenia wszystkimi dostępnymi mu środkami. Sowieci, dobrze rozumiejąc potęgę mizosyjonizmu, którego korzenie tkwią w odziedziczonej nienawiści do Żydów, podkreślali w swojej propagandzie demonizację Izraela, niezmiernie przyczyniając się do jego siły i szerzenia się. Szczególnie fałszywe utożsamianie syjonizmu z rasizmem i apartheidem było tworem KGB.  

Oficjalna polityka amerykańska była stosunkowo pozbawiona mizosyjonizmu, od kiedy Harry Truman w 1948 roku odegrał rolę Cyrusa Wielkiego dla państwa żydowskiego. W Departamencie Stanu zawsze jednak były elementy do pewnego stopnia uprzedzone przeciwko Izraelowi, ale ogólnie polityka USA była racjonalna, wręcz przyjazna, chyba że interesy Ameryki (głównie związane z ropą naftową) dyktowały inaczej.

 

Wraz z prezydenturą Obamy bliskowschodnia polityka Ameryki zaczęła brać pod uwagę coś więcej niż tylko interesy USA. Barack Obama uważał, że powodują nim moralne troski, ale jego moralne zasady były zasadami współczesnej mu lewicy (z wkładką z czarnej teologii wyzwolenia). Zaabsorbował sowiecką koncepcję Izraela jako kolonialnego wyzyskiwacza ludzi kolorowych i widział w premierze Izraela, Benjaminie Netanjahu, osobistego wroga.

 

Wiedział jednak, że Amerykanie, szczególnie ewangeliccy chrześcijanie, nie byli gotowi na prezydenta, który jawnie potępi Izrael jako państwo, które nie powinno istnieć. Stosował więc podwójną strategię. Z jednej strony, wielokrotnie zapewniał Amerykanów, że jest oddany bezpieczeństwu Izraela („nierozerwalna więź”) i popierał militarną pomoc dla Izraela, co pokazywało jego poparcie, a równocześnie dostarczało mu środków nacisku do kontrolowania  Izraela i osłabiało izraelski przemysł zbrojeniowy.


Z drugiej strony, działał na rzecz osłabienia Izraela i wzmocnienia jego wrogów, włącznie z OWP, ale szczególnie Iranu. Umowa nuklearna (JCPOA) z Iranem, której skutkiem była ochrona programu nuklearnego Iranu zamiast jego zdemontowania, była bezpośrednim zagrożeniem dalszego istnienia Izraela. Niemniej, pokrętne wyjaśnienia jak miałoby to przynieść korzyści Ameryce, nie trzymały się kupy. Czego nie rozumiał w haśle “śmierć Ameryce”? Co w sponsorowanym przez Iran handlu narkotykami jest w interesie Ameryki? Czy irański reżim zrobił cokolwiek w reakcji na dary, jakie otrzymał od USA, poza podniesieniem poziomu pomocy dla terroryzmu i nasileniem działań, by rozszerzyć swoją strefę wpływów, aby otoczyć zamierzone ofiary (Arabię Saudyjską, Izrael, Jordanię i Egipt)?  

 

Odpowiedzią jest to, że Obama zastąpił tradycyjną, opartą na interesach USA politykę, polityką, która opiera się na jego osobliwym rozumieniu moralności. Niestety jego ignorancja w dziedzinie historii i wypaczona ideologia dały równie wypaczoną moralność, w której nie ma miejsca na państwo żydowskie. Czasami, kiedy panowało przekonanie, że wymagają tego interesy Ameryki, polityka amerykańska nie popierała Izraela. Po raz pierwszy jednak za czasów Obamy stała się ideologicznie antyizraelska.


W 2017 roku Obamę zastąpił Donald Trump. Jakiekolwiek były jego motywacje, działania Trumpa, zarówno symboliczne, jak konkretne, były konsekwentnie proizraelskie. Szczególnie to, że wycofał USA z niebezpiecznego JCPOA i wzmocnił naciski na Iran, zarówno przy pomocy sankcji, jak przez pomoc celom irańskiej agresji: Izraelowi i sunnickim państwom arabskim. Polityka Trumpa poważnie osłabiła bardzo niepopularny reżim w Iranie (Obama popierał ten reżim, również kiedy w samym Iranie postawił mu w 2009 roku wyzwanie Zielony Ruch).  


Trump i jego ruch przegrali w niezwykle jadowitej i brutalnej walce wyborczej, po której USA są głęboko podzielone. Administracja Joego Bidena wybrała swój zespół polityki zagranicznej niemal w całości z poprzedniej administracji Obamy i prezydent mianował kilka wyjątkowo antyizraelskich osób na kluczowe stanowiska, włącznie z tymi, którzy będą zajmować się Iranem. W pierwszych dniach Biden odwrócił kilka działań Trumpa związanych z Palestyńczykami, przywracając pomoc finansową dla Autonomii Palestyńskiej i UNRWA, oenzetowskiej agencji palestyńskich uchodźców, ponownie otwierając jerozolimski konsulat, który był nieoficjalną ambasadą USA w „Palestynie”, i obiecując pozwolenie na ponowne otwarcie biura OWP w Waszyngtonie.

 

Najbardziej jednak najbardziej niepokoi zamiar kontynuowania polityki Obamy w sprawie Iranu. Chociaż sekretarz stanu  Anthony Blinken (“dobry glina” w administracji) powiedział, że Iran nie otrzyma złagodzenia sankcji dopóki nie “powróci do spełniania” zobowiązań z JCPOA, Biden już dał Iranowi kilka ważnych darów: powiedział, że usunie sponsorowaną przez Iran partyzantkę Hutich w Jemenie z listy organizacji terrorystycznych; nie będzie dłużej sprzedawał broni Arabii Saudyjskiej w poparciu jej wojny przeciwko Hutim; i zawiesił sprzedaż samolotów F35 dla ZEA, irańskiego wroga i od niedawna sojusznika Izraela.  


Izrael czeka, by Biden zadzwonił do premiera Netanjahu, ponieważ Netanjahu chce przedstawić dowody o irańskim rozwoju broni nuklearnej i argumentować, że ponowne przystąpienie do JCPOA, tak jak brzmi ono dzisiaj lub z minimalnymi tylko zmianami, byłoby poważnym błędem. Biden najwyraźniej woli nie odbywać tej rozmowy, której wynikiem może być otwarte zerwanie z Izraelem. Jak dotąd, nie zadzwonił.  


Nie wiem, gdzie sam Biden stoi w tym wszystkim i czy w ogóle stoi w jakimkolwiek miejscu. Wydaje się jednak pewne, że w sprawach dotyczących Izraela nowa administracja wróciła do polityki ery Obamy. Zastanawiam się, czy ktokolwiek z nich kwestionował racjonalność pomagania mizoginistycznemu, homofobicznemu, dyktatorskiemu, propagującemu terroryzm, ekspansjonistycznemu reżimowi irańskiemu w zdobyciu broni jądrowej?


Czy istnienie państwa żydowskiego tak bardzo im przeszkadza?


Has Joe Forgotten Joseph?

7 lutego 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska
Vic Rosenthal

Urodzony w Stanach Zjednoczonych, studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Mieszka obecnie w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 921 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08
Świat akademicki dla Hamasu   Pessin   2021-06-06
Wciskacze fake newsów o Palestyńczykach ignorują ludobójstwo chrześcijan. Ideologicznie napędzana hipokryzja   Ibrahim   2021-06-05
Kostiumowy dramat i kompromitacja   Rosenthal   2021-06-05
Bliski Wschód Hady’ego Amra   Glick   2021-06-04
Tureccy Żydzi - uboczne ofiary tureckiej nienawiści do Izraela   Bekdil   2021-06-04
Terapeutka o trwającym statusie ofiary palestyńskich Arabów   Oz   2021-06-01
Prawda o tym “arabskim chłopcu podpalonym przez Izraelczyków”   Fitzgerald   2021-06-01
Hasło: “Izrael ma prawo się bronić” pokazuje bezmiar moralnego zagubienia   Pandavar   2021-05-31
Jeśli USA chcą być humanitarne, nie “odbudują” Gazy   Tobin   2021-05-31
Szejk Dżarrah i niesymetryczne roszczenia   Julius   2021-05-30
Przywódca Hamasu w Gazie: To była tylko próba, nic poza małym ćwiczeniem przed tym, co się zdarzy     2021-05-29
Zachodni obrońcy Gazy mają oczy, ale nie widzą   Steinberg   2021-05-28
Fałszywi bojownicy o pokój i prawdziwi terroryści tworzą niemal doskonały front nienawiści do Żydów     2021-05-27
Palestyńskie głosy, których Blinken nie usłyszy   Toameh   2021-05-26
Nieodnotowane: IDF ceni życie, celem Hamasu jest maksymalizacja ofiar   Koningsveld   2021-05-25
Nowe furie najstarszej nienawiści   Savodnik   2021-05-24
Trąby i silniki czołgów: punkt zwrotny w Gazie?   Kemp   2021-05-22
Mam dość   Ezra   2021-05-21
Po drugiej stronie lustra   Koraszewski   2021-05-19
Zastępcza wojna Iranu przeciwko Izraelowi   Toameh   2021-05-18
Iran ujawnia swoją strategię doradzając Hamasowi w wojnie przeciwko Izraelowi   Frantzman   2021-05-17
Dejudaizacja Jerozolimy w 1948 roku   Carlson   2021-05-17
Kiedy rakiety Hamasu uderzają w izraelskie domy, zapomnij o niuansach   Tobin   2021-05-16
Naszym prawdziwym celem jest zniszczenie Izraela   Tawil   2021-05-15
Dzisiejsze oszczerstwo o rytuale krwi   Rosenthal   2021-05-14
Stara sztuczka Mahmouda Abbasa: antysemickie podżeganie   Blum   2021-05-13
Irańska pułapka   i Sarah N. Stern   2021-05-12
Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08
Dlaczego Abbas nie chce wyborów   Tawil   2021-05-07
Nasi wrogowie podłożyli kognitywną bombę   Rosenthal   2021-05-06
Były dyrektor CIA zaleca Żydom więcej empatii   Frantzman   2021-05-03
Czy naprawdę rozpoczęła się era amerykańskiej klęski?     2021-05-01
Human Rights Watch nienawidzi Izraela   Abdul-Hussain   2021-05-01
Czy Ameryka nadal stoi za Izraelem? Zapytajcie jego wrogów   Rosenthal   2021-04-26
Idea tak głupia, że tylko publicysta „Guardiana” może w nią wierzyć   Levick   2021-04-25
Administracja Bidena oszukuje Żydów     2021-04-21
Palestyńskie wybory: czego administracja Bidena nie chce wiedzieć   Toameh   2021-04-20
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka „Guardiana”   Levick   2021-04-19
Uprowadzenie terminologii Holocaustu do utrwalania fałszu i demonizowania Izraela   Hirsch   2021-04-17
Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk