Prawda

Piątek, 1 lipca 2022 - 04:39

« Poprzedni Następny »


Komu potrzebne jest państwo Izrael?


Vic Rosenthal 2021-07-01


To nie jest głupie pytanie? Istnieją poważne spory w tej kwestii. Jest jednak tylko jedna odpowiedź, która uzasadnia poświęcenia, jakich dokonano, by ponownie stworzyć żydowskie państwo w jego historycznej ojczyźnie, oraz te poświęcenia, jakie będą niezbędne w przyszłości, aby je utrzymać.

Tą odpowiedzią jest syjonizm, który utrzymuje, że suwerenne państwo w Ziemi Izraela jest koniecznością, by bronić i zachować żydowski naród – i że to przetrwanie narodu jest celem wartym osiągnięcia.

Z syjonistycznego poglądu wynikają pewne rzeczy o naturze państwa, rzeczy, które wynikają logicznie z jego funkcji jako bezpiecznego schronienia dla prześladowanych Żydów, źródła siły narodu żydowskiego i miejsca, gdzie można żyć w pełni żydowskim życiem, w jakiejkolwiek kombinacji religijnych i kulturowych elementów, które są ważne dla jednostki.  


Jest to miejsce, w którym dominuje język hebrajski, wyznaniem większości jest judaizm, święta są tradycyjnie żydowskie (religijne i narodowe) i większość populacji jest Żydami. To jest (lub powinno być) miejsce, w którym antysemityzmu nie toleruje się, a właściwie, w którym jest on nie do pomyślenia. A ponieważ istnieją siły, które działają przeciwko tym zasadom, nie można oczekiwać, że wyłonią się one spontanicznie. Muszą zostać wplecione w prawną tkankę państwa i muszą być potwierdzone przez przywódców. Prawo Powrotu i Prawo Państwa Narodowego nie są przypadkowe; są zasadnicze dla przetrwania państwa.

Syjonistyczne państwo może dzielić pewne cechy z liberalnym, świeckim, demokratycznym państwem, takim jakim USA chce być (chociaż ostatnio tę koncepcję atakuje antyracjonalna lewica w Ameryce), ale nie może być w pełni takim państwem. W sposób nieunikniony będzie musiało czynić różnicę między Żydami, dla których to państwo istnieje, a nieżydowskimi obywatelami; różnice, w bardzo konkretne sposoby związane z charakterem państwa – np. językiem i symbolami państwa, oficjalnymi świętami itp. – i w utrzymaniu żydowskiej większości.  

Izrael jest wyjątkowy. Jest to jedyne żydowskie państwo i jedyne państwo o tak określonym celu. Nie jest to mniejsza wersja USA. Jego socjalistyczni założyciele mimo ich nacisku na demokratyczne zasady i gwarantowanie praw wszystkim obywatelom byli syjonistami i oznajmili, że proklamują powstanie żydowskiego państwa. To nie były tylko puste słowa.

Państwo może próbować dostarczyć wszystkie możliwe prawa obywatelskie i chronić mniejszości przed dyskryminacją, ale kiedy jest konflikt między liberalno-demokratycznymi ideałami a syjonistycznymi zasadami, syjonizm musi wziąć górę. W innym wypadku państwo z czasem utraci swoją funkcję państwa żydowskiego. Utraci zdolność obrony i zachowania Żydów jako narodu przeciwko prześladowaniom i wynarodowieniu.

Syjonizm jest niepopularny na całym świecie. Większość z tych, którzy zastanawiali się nad tym, nie aprobuje syjonizmu z takiego lub innego powodu. Albo nie uważają za ważne istnienie żydowskiego narodu, albo czynnie Żydów nie lubią, albo też sądzą, że koszt istnienia żydowskiego państwa, jaki ponoszą inni, nie jest usprawiedliwiony (podejrzewam, że większość w tej ostatniej grupie pasuje także do grupy drugiej).

Od samego założenia państwa istnieli Żydzi, którzy źle czuli się ze syjonizmem. Poprawnie zauważali, że syjonizm może być w konflikcie z liberalnymi, demokratycznymi zasadami i z tego powodu zaciekle przeciwstawiali mu się i chcieli „desyjonizować” Izrael. Czasami nawet działali w tej sprawie wspólnie z wrogami Izraela.

Ta kwestia wypłynęła ponownie w sporze o “prawo łączenia rodzin”, które od 2002 roku utrudnia mieszkańcom Autonomii Palestyńskiej, którzy zawierają małżeństwo z izraelskimi obywatelami, przeniesienie się do Izraela, by żyć ze swoimi współmałżonkami. Nie będę tu wchodzić w szczegóły sporów politycznych, jakie obecnie mają miejsce w koalicji premiera Benneta, który próbuje przedłużyć istniejące prawo mimo sprzeciwu arabskich członków koalicji, podczas gdy opozycja pod wodzą Netanjahu proponuje zaostrzenie prawa, wprowadzonego jako Prawo Podstawowe w sprawie imigracji ogólnie (co osobiście popieram, choć nie jako taktykę walki z rządzącą koalicją). Wspominam o tym, bo przeciwnicy prawa, tacy jak wydawca “Ha’aretz”, Amos Schocken i jego antysemicki dziennikarz, Gideon Levy, wykrzykują, że to “rasizm, apartheid, żydowska supremacja!”

To prawo nie ma jednak nic wspólnego z “rasą”, która jest bezsensownym pojęciem w stosunku do Żydów i Arabów. Nie jest “apartheidem”, który znaczy narzucone oddzielenie rasowych grup i który nie stosowałby się do Izraela nawet gdyby Żydzi i Arabowie różnili się rasowo. I z pewnością nie sugeruje, że Żydzi są lepsi od Arabów lub wierzą że powinni nad nimi dominować. Chociaż pierwotnym celem tego prawa było zredukowanie terroryzmu (“łączenie” rodzin było drogą importu nieproporcjonalnie dużej liczby terrorystów), nie ma powodu do zażenowania, kiedy przyznaje się, że prawo to pomaga utrzymać żydowską większość. To jest syjonistyczne prawo, które nie jest w pełni sprawiedliwe dla nie-Żydów. I tak po prostu jest.  

Postsyjoniści Schocken i Levy sprzeciwiają się także Prawu Powrotu (lub chcieliby równego stosowania go do palestyńskich Arabów), jak również Prawu Państwa Narodowego. Sprzeciwiają się też staraniom o repatriację tysięcy afrykańskich migrantów, którzy przybyli do kraju przez egipską granicę przed zbudowaniem skutecznego płotu granicznego. Te rzeczy są “niedemokratyczne”. Być może, ale są konieczne.  

Postsyjonistyczna wizja jest zdumiewająco pusta. Prawicowy Żabotyński i lewicowy Ben Gurion mieli zupełnie inne idee na temat tego, jakie powinno być państwo żydowskie. Schocken i Levy uważają, że nie ma potrzeby, aby istniało żydowskie państwo. W swojej monumentalnej głupocie i arogancji pragną bezdusznego techno-państwa, zbudowanego na “równości” i “demokracji” dla ludów, które nie będą mieć ze sobą nic wspólnego poza geograficzną bliskością, i które będą żywiły wzajem do siebie wielkie urazy. 

Wyobraźmy sobie Izrael bez syjonistycznego celu (a bardzo szybko także bez żydowskiej większości). Jak długo przetrwa? Dlaczego ktokolwiek miałby o nie walczyć? Czy Żydzi i Arabowie podejmą wspólną sprawę poparcia dla liberalnego, demokratycznego państwa? Trudno to sobie wyobrazić. Widzieliśmy w zeszłym miesiącu, co działo się w miastach z mieszaną ludnością, takich jak Lod i Akko, gdzie jest mniej więcej o połowę więcej Arabów niż Żydów.

Najprawdopodobniej Żydzi z pieniędzmi i zagranicznymi paszportami uciekliby. Po pierwszej rzezi ci, którzy by pozostali, stanęliby przed staczaniem się w niepewną, zależną od większości egzystencję, jaka charakteryzowała bliskowschodnią Diasporę przez ponad tysiąclecie. Oczywiście, jest wątpliwe, by tym “szczęśliwcom” w Europie, Ameryce, Australii i innych miejscach powiodło się dużo lepiej.  

Tak samo jak żydowskie państwo jest zasadnicze dla przetrwania żydowskiego narodu, syjonizm jest zasadniczy dla przetrwania żydowskiego państwa.

 

What is the State of Israel for?  

23 czerwca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal


Urodzony w Stanach Zjednoczonych, studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Mieszka obecnie w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.  Prowadzi blog: http://abuyehuda.com/


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 249 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24
Dlaczego Izrael jest tak nieudolny w wydalaniu Arabów?   Flatow   2022-06-20
Szawuot, wojna sześciodniowa i żałosny status quo na Wzgórzu Świątynnym   Blum   2022-06-17
Lekcja z prawdopodobnego upadku rządu? Przestańcie martwić się o międzynarodową opinię   Tobin   2022-06-14
Kto jest winien zamieszek w Jerozolimie?   Yemini   2022-06-13
Wojna sześciodniowa z 1967 roku: dlaczego nadal ma znaczenie   Harris   2022-06-06
Nieuczciwość Petera Beinarta wobec Ben Guriona i sprawa „transferu ludności”     2022-05-25
List do “Drogiej Europy”   Rosenthal   2022-05-24
Izrael, Holocaust i błąd logiczny post hoc   Jacoby   2022-05-14
Hamas musi zostać zniszczony   Rosenthal   2022-05-09
Dżihad niejedno ma imię   Ruthie   2022-04-11
Antysyjoniści dla Palestyny dyskutują o izraelskich Mizrachijczykach     2022-03-30
Pytania, które zadają Izraelczycy, kiedy jest kolejny zamach terrorystyczny     2022-03-25
Izrael i lekcje z Wiednia i Ukrainy   Fitzgerald   2022-03-21
Wielki przywilej bycia Żydem   Altabef   2022-02-26
Co naprawdę znaczy syjonizm?   Rosenthal   2022-02-21
Na pogardę nie odpowiadamy prośbą o litość   Rosenthal   2022-02-10
Amnesty zniekształca moją arabską tożsamość i niszczy Izrael   Haddad   2022-02-05
Arabski rasizm i “żydowskie państwo”   Toameh   2022-01-21
Powtarzanie słów “nigdy więcej” w obliczu narastającego antysemityzmu   Lyons   2022-01-16
Dlaczego potrzebują podwójnych standardów wobec przemocy na Zachodnim Brzegu?   Tobin   2021-12-29
Izrael – najlepsze miejsce, żeby być Arabem   Eid   2021-12-28
Myśl o żydowskiej Palestynie: nie dla salonowych Żydów     2021-12-24
Światło przewodnie dla rdzennych narodów   Trotter   2021-12-04
Co przemawia przeciw otworzeniu amerykańskiego konsulatu w Jerozolimie   Collins   2021-11-25
Syjonizm humanistyczny, czyli dlaczego warto dostrzegać łajdactwo antysyjonizmu   Koraszewski   2021-11-24
Kiedy Palestyna była koszerna   Rose   2021-11-08
Zrozumieć nienawiść do Izraela   Rosenthal   2021-11-03
To jest plemienny konflikt   Rosenthal   2021-10-30
Paragraf międzynarodowej konwencji, który dowodzi, że Human Rights Watch wypacza międzynarodowe prawo przeciwko Izraelowi     2021-10-18
Dlaczego Żydzi tak pospiesznie bronią swoich wrogów?   Julius   2021-10-16
“Syjoniści” uczą syjonizmu   Tsalic   2021-10-07
O samowystarczalności w zakresie obrony   Rosenthal   2021-10-04
Raport ONZ z 1949 roku pokazuje, że Arabowie nie chcieli Jerozolimy – chcieli tylko odebrać ją Żydom     2021-09-28
Kiedy zostanie zdyskredytowany mit o “szczęśliwym dhimmi”?   Julius   2021-09-27
Dlaczego Oslo nadal panuje   Glick   2021-09-23
Izrael i niekończąca się wojna z Gazą   Fitzgerald   2021-09-08
Walczcie wreszcie, do diabła!   Rosenthal   2021-09-05
Sprawa roszczeń: dlaczego Polska ma rację   Leibovitz   2021-08-20
Antysemityzm i żydowskie państwo   Rosenthal   2021-08-19
Co “wszyscy wiedzą”   Rosenthal   2021-08-16
Dla antysemitów Żyd jest Żydem i tylko Żydem   Harris   2021-07-22
Co możemy w tej sprawie zrobić?   Rosenthal   2021-07-17
Naiwna wiara w rozwiązania w postaci dwóch państw   Bard   2021-07-14
Krytycy Izraela są pełni odrazy wobec żydowskiej suwerenności i siły militarnej   Bernstein   2021-07-09
“Ha’aretz” jest wrogiem narodu żydowskiego   Rosenthal   2021-07-08
Apartheid – etykietka i oszczerstwo   Collins   2021-07-06
Syjonizm i demokracja   Rosenthal   2021-07-02
Komu potrzebne jest państwo Izrael?   Rosenthal   2021-07-01
Dlaczego Izrael nie powinien odwoływać jerozolimskiego marszu flag   Meir   2021-06-11
Theodor Herzl żyje, ma się dobrze i mieszka w Nowym Jorku (a także Los Angeles, Paryżu i Londynie)   Friedman   2021-06-08
Etiopscy Żydzi i słoń w antyizraelskim salonie   Frantzman   2021-06-07
Najbardziej niezwykły przykład oszczędzania cywilów w historii wojen     2021-05-28
Zawieszenie broni? Śliska sprawa, kiedy masz do czynienia z Hamasem   Oz   2021-05-23
Dlaczego arabscy posłowie do Knesetu nienawidzą państwa   Rosenthal   2021-04-16
Mansour Abbas i libanizacja Izraela   Kedar   2021-04-11
Nowa, lepsza definicja antysemityzmu     2021-04-03
Narodził się Nowy Kongres Syjonistyczny   Flayton   2021-03-27
Kiedy kulturowe zawłaszczenie i historyczny rewizjonizm są aktami wojny   Glick   2021-03-26
W Izraelu wszyscy Żydzi są rodziną. Nienawistnicy chcieliby z tym skończyć     2021-03-24
Bliski Wschód: Duchy suwerennej przeszłości   Linder Kahn   2021-03-18
Czy Palestyńczycy mogą być w błędzie?   Abdul-Hussain   2021-03-15
Wyjaśnienie Jidyszkajt… po arabsku!   Tsalic   2021-03-12
Izrael potrzebuje Ameryki, ale epoka satelickiego państwa minęła   Tobin   2021-03-11
Co dobre, a co złe dla Żydów i reszty świata?   Koraszewski   2021-03-01
Zrozumieć oszczerstwo B’Tselem o “apartheidzie”   Ini   2021-02-05
Guardian: Izrael jest państwem ”żydowskich suprematystów”, które nie ma prawa istnieć   Levick   2021-01-21
Krytyka oskarżenia Izraela o apartheid przez organizację B’Tselem   Kontorovich   2021-01-16
Pandemia zniszczyła turystykę protestu   Frantzman   2021-01-15
Czy nowy pokój na Bliskim Wschodzie jest wystarczająco zaraźliwy, by rozprzestrzenić się do arabskich Izraelczyków?   Amos   2021-01-05
Być może potencjał dla Porozumień Abrahamowych istniał przez cały czas   Amos   2020-12-18
David Ben Gurion o moralnym argumencie na rzecz żydowskiego państwa w Palestynie z arabską mniejszością   Gurion   2020-12-08
Iran i powrót do jaskini ech   Rosenthal   2020-12-04
Saeb Erekat - bohater palestyńskiej walki o pokój   Koraszewski   2020-11-08
Hej, panie “Wybitny Żydzie Brytyjski”: bądź człowiekiem i powiedz „Przepraszam”   Tsalic   2020-11-03
Czy proizraelska polityka Trumpa ostanie się po wyborach?   Tobin   2020-11-01
Pamiętając premiera Rabina w 25. rocznicę jego zamordowania   Collins   2020-10-25
Czy kiedykolwiek zapanuje pokój?   Frantzman   2020-10-23
Największym wrogiem Palestyńczyków jest archeologia   Flatow   2020-10-22
Co Trump zrobił dla pokoju na Bliskim Wschodzie?     2020-10-13
Honor/hańba i arabskie reakcje na porozumienie Izrael-ZEA     2020-08-26
Czy palestyńskie weto żyje, czy jest martwe?   Glick   2020-08-23
Pierwszy krok w kierunku pokoju?   Koraszewski   2020-08-18
Co byłoby, gdyby nie było “okupacji”? Antysyjoniści z lat 1950. dostarczają odpowiedzi     2020-08-11
Do kogo należy ta ziemia?   Rosenthal   2020-08-09
Stabilność dla naszych wrogów   Glick   2020-07-31
Żydzi z przywilejem   Kerstein   2020-07-21
Czy Izrael “kradnie” prywatną ziemię palestyńską na Zachodnim Brzegu?   Fitzgerald   2020-07-15
Proizraelscy demokraci i ich fundamentalne niezrozumienie problemu     2020-07-11
Boris, Tarcza Izraela   Tsalic   2020-07-09
Teraz jest czas na przełamanie izraelsko-palestyńskiego impasu   Rosenthal   2020-06-29
Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?   Collier   2020-06-25
Krótka historia niekończącego się konfliktu   Rosenthal   2020-06-06
Jerozolima 1948-1967- 2020   Steinberg   2020-05-31
Czas próby dla premiera i dla kraju   Collins   2020-05-30
Anektujcie to wreszcie   Rosenthal   2020-05-14
Petycja palestyńskich robotników: pożyczka dla AP na pomoc w związku z koronawirusem wesprze terroryzm i zignoruje robotników   Oz   2020-05-12
Palestyńczycy, Izrael i koronawirus   Kemp   2020-05-11
Jak wyglądałby świat bez państwa Izrael?   Tobin   2020-05-09
Jestem syjonistą i jestem z tego dumny     2020-05-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk