Prawda

Wtorek, 6 czerwca 2023 - 05:55

« Poprzedni Następny »


Komu potrzebne jest państwo Izrael?


Vic Rosenthal 2021-07-01


To nie jest głupie pytanie? Istnieją poważne spory w tej kwestii. Jest jednak tylko jedna odpowiedź, która uzasadnia poświęcenia, jakich dokonano, by ponownie stworzyć żydowskie państwo w jego historycznej ojczyźnie, oraz te poświęcenia, jakie będą niezbędne w przyszłości, aby je utrzymać.

Tą odpowiedzią jest syjonizm, który utrzymuje, że suwerenne państwo w Ziemi Izraela jest koniecznością, by bronić i zachować żydowski naród – i że to przetrwanie narodu jest celem wartym osiągnięcia.

Z syjonistycznego poglądu wynikają pewne rzeczy o naturze państwa, rzeczy, które wynikają logicznie z jego funkcji jako bezpiecznego schronienia dla prześladowanych Żydów, źródła siły narodu żydowskiego i miejsca, gdzie można żyć w pełni żydowskim życiem, w jakiejkolwiek kombinacji religijnych i kulturowych elementów, które są ważne dla jednostki.  


Jest to miejsce, w którym dominuje język hebrajski, wyznaniem większości jest judaizm, święta są tradycyjnie żydowskie (religijne i narodowe) i większość populacji jest Żydami. To jest (lub powinno być) miejsce, w którym antysemityzmu nie toleruje się, a właściwie, w którym jest on nie do pomyślenia. A ponieważ istnieją siły, które działają przeciwko tym zasadom, nie można oczekiwać, że wyłonią się one spontanicznie. Muszą zostać wplecione w prawną tkankę państwa i muszą być potwierdzone przez przywódców. Prawo Powrotu i Prawo Państwa Narodowego nie są przypadkowe; są zasadnicze dla przetrwania państwa.

Syjonistyczne państwo może dzielić pewne cechy z liberalnym, świeckim, demokratycznym państwem, takim jakim USA chce być (chociaż ostatnio tę koncepcję atakuje antyracjonalna lewica w Ameryce), ale nie może być w pełni takim państwem. W sposób nieunikniony będzie musiało czynić różnicę między Żydami, dla których to państwo istnieje, a nieżydowskimi obywatelami; różnice, w bardzo konkretne sposoby związane z charakterem państwa – np. językiem i symbolami państwa, oficjalnymi świętami itp. – i w utrzymaniu żydowskiej większości.  

Izrael jest wyjątkowy. Jest to jedyne żydowskie państwo i jedyne państwo o tak określonym celu. Nie jest to mniejsza wersja USA. Jego socjalistyczni założyciele mimo ich nacisku na demokratyczne zasady i gwarantowanie praw wszystkim obywatelom byli syjonistami i oznajmili, że proklamują powstanie żydowskiego państwa. To nie były tylko puste słowa.

Państwo może próbować dostarczyć wszystkie możliwe prawa obywatelskie i chronić mniejszości przed dyskryminacją, ale kiedy jest konflikt między liberalno-demokratycznymi ideałami a syjonistycznymi zasadami, syjonizm musi wziąć górę. W innym wypadku państwo z czasem utraci swoją funkcję państwa żydowskiego. Utraci zdolność obrony i zachowania Żydów jako narodu przeciwko prześladowaniom i wynarodowieniu.

Syjonizm jest niepopularny na całym świecie. Większość z tych, którzy zastanawiali się nad tym, nie aprobuje syjonizmu z takiego lub innego powodu. Albo nie uważają za ważne istnienie żydowskiego narodu, albo czynnie Żydów nie lubią, albo też sądzą, że koszt istnienia żydowskiego państwa, jaki ponoszą inni, nie jest usprawiedliwiony (podejrzewam, że większość w tej ostatniej grupie pasuje także do grupy drugiej).

Od samego założenia państwa istnieli Żydzi, którzy źle czuli się ze syjonizmem. Poprawnie zauważali, że syjonizm może być w konflikcie z liberalnymi, demokratycznymi zasadami i z tego powodu zaciekle przeciwstawiali mu się i chcieli „desyjonizować” Izrael. Czasami nawet działali w tej sprawie wspólnie z wrogami Izraela.

Ta kwestia wypłynęła ponownie w sporze o “prawo łączenia rodzin”, które od 2002 roku utrudnia mieszkańcom Autonomii Palestyńskiej, którzy zawierają małżeństwo z izraelskimi obywatelami, przeniesienie się do Izraela, by żyć ze swoimi współmałżonkami. Nie będę tu wchodzić w szczegóły sporów politycznych, jakie obecnie mają miejsce w koalicji premiera Benneta, który próbuje przedłużyć istniejące prawo mimo sprzeciwu arabskich członków koalicji, podczas gdy opozycja pod wodzą Netanjahu proponuje zaostrzenie prawa, wprowadzonego jako Prawo Podstawowe w sprawie imigracji ogólnie (co osobiście popieram, choć nie jako taktykę walki z rządzącą koalicją). Wspominam o tym, bo przeciwnicy prawa, tacy jak wydawca “Ha’aretz”, Amos Schocken i jego antysemicki dziennikarz, Gideon Levy, wykrzykują, że to “rasizm, apartheid, żydowska supremacja!”

To prawo nie ma jednak nic wspólnego z “rasą”, która jest bezsensownym pojęciem w stosunku do Żydów i Arabów. Nie jest “apartheidem”, który znaczy narzucone oddzielenie rasowych grup i który nie stosowałby się do Izraela nawet gdyby Żydzi i Arabowie różnili się rasowo. I z pewnością nie sugeruje, że Żydzi są lepsi od Arabów lub wierzą że powinni nad nimi dominować. Chociaż pierwotnym celem tego prawa było zredukowanie terroryzmu (“łączenie” rodzin było drogą importu nieproporcjonalnie dużej liczby terrorystów), nie ma powodu do zażenowania, kiedy przyznaje się, że prawo to pomaga utrzymać żydowską większość. To jest syjonistyczne prawo, które nie jest w pełni sprawiedliwe dla nie-Żydów. I tak po prostu jest.  

Postsyjoniści Schocken i Levy sprzeciwiają się także Prawu Powrotu (lub chcieliby równego stosowania go do palestyńskich Arabów), jak również Prawu Państwa Narodowego. Sprzeciwiają się też staraniom o repatriację tysięcy afrykańskich migrantów, którzy przybyli do kraju przez egipską granicę przed zbudowaniem skutecznego płotu granicznego. Te rzeczy są “niedemokratyczne”. Być może, ale są konieczne.  

Postsyjonistyczna wizja jest zdumiewająco pusta. Prawicowy Żabotyński i lewicowy Ben Gurion mieli zupełnie inne idee na temat tego, jakie powinno być państwo żydowskie. Schocken i Levy uważają, że nie ma potrzeby, aby istniało żydowskie państwo. W swojej monumentalnej głupocie i arogancji pragną bezdusznego techno-państwa, zbudowanego na “równości” i “demokracji” dla ludów, które nie będą mieć ze sobą nic wspólnego poza geograficzną bliskością, i które będą żywiły wzajem do siebie wielkie urazy. 

Wyobraźmy sobie Izrael bez syjonistycznego celu (a bardzo szybko także bez żydowskiej większości). Jak długo przetrwa? Dlaczego ktokolwiek miałby o nie walczyć? Czy Żydzi i Arabowie podejmą wspólną sprawę poparcia dla liberalnego, demokratycznego państwa? Trudno to sobie wyobrazić. Widzieliśmy w zeszłym miesiącu, co działo się w miastach z mieszaną ludnością, takich jak Lod i Akko, gdzie jest mniej więcej o połowę więcej Arabów niż Żydów.

Najprawdopodobniej Żydzi z pieniędzmi i zagranicznymi paszportami uciekliby. Po pierwszej rzezi ci, którzy by pozostali, stanęliby przed staczaniem się w niepewną, zależną od większości egzystencję, jaka charakteryzowała bliskowschodnią Diasporę przez ponad tysiąclecie. Oczywiście, jest wątpliwe, by tym “szczęśliwcom” w Europie, Ameryce, Australii i innych miejscach powiodło się dużo lepiej.  

Tak samo jak żydowskie państwo jest zasadnicze dla przetrwania żydowskiego narodu, syjonizm jest zasadniczy dla przetrwania żydowskiego państwa.

 

What is the State of Israel for?  

23 czerwca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal


Urodzony w Stanach Zjednoczonych, studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Mieszka obecnie w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.  Prowadzi blog: http://abuyehuda.com/


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 297 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

We wszystkim, co ma związek z wodą, Izrael jest światowym liderem   Fitzgerald   2023-06-04
Nie nazywaj promowania antysyjonizmu wśród młodzieży żydowskiej „dialogiem”   Tobin   2023-06-01
Kiedy Arabowie zaproponowali wymianę ludności: swoich Żydów za palestyńskich uchodźców Arabów     2023-05-29
Jestem głęboko zaniepokojony tym, że Departament Stanu jest głęboko zaniepokojony   Flatow   2023-05-28
Najdziwaczniejszy kraj pod słońcem   Koraszewski   2023-05-27
Problem Departamentu Stanu z Izraelem   Bard   2023-05-26
„Economist” rzuca fałszywe oskarżenie „faszyzmu” na syjonistycznego przywódcę   Levick   2023-05-24
List izraelskiego ambasadora jest błędny   Pandavar   2023-05-16
Rakiety i ataki hipokryzji   Collins   2023-05-13
Między motylami i rakietami   Collins   2023-05-12
Izraelskie marzenie   Collins   2023-05-04
Izrael jest antyrasistowski, antykolonialny, antyfaszystowski (i był od samego początku)Powstanie Izraela nie było cudem, ale epizodem ogromnej odwagi moralnej i militarnej   Herf   2023-05-03
Czego nie rozumieją autorzy artykułów, którzy twierdzą o “realnym istnieniu jednego państwa”   Frantzman   2023-05-01
Więcej niż cud: Izrael ma 75 lat    Jacoby   2023-04-27
Ilu ludzi można by było uratować, gdyby Izrael odrodził się w 1938 zamiast w 1948 roku? (plakaty)     2023-04-25
Dlaczego Izrael jest oceniany inaczej.Międzynarodowe wyzwania Jerozolimy   Horowitz   2023-04-21
Izraelski laureat Nagrody Nobla wyraża poparcie reformy sądownictwa   Fitzgerald   2023-04-18
Opowieść o dwóch osiedlach   Greenfield   2023-04-03
Jak rozsądna jest reforma sądownictwa w Izraelu?   Tsalic   2023-03-27
Izraelskie protesty – nie mogę dłużej milczeć   Chesler   2023-03-23
Izrael jest podzielony, ale palestyńscy terroryści biorą na cel wszystkich Żydów   Flatow   2023-03-21
92,5% Palestyńczyków zabitych w tym roku było członkami grup terrorystycznych lub brali czynny udział w atakach     2023-03-14
Jak piąty marca stał się pamiętnym dniem dla Żydów w Iraku   w Izraelu   2023-03-12
Błędne przekonania o Żydach Mizrahijczykach i izraelskiej polityceOdpowiedź na artykuł Sama Shubego   Julius   2023-03-11
Odrażający atak na arabską wioskę     2023-03-02
Żydzi mają rdzenne prawa do Wzgórza Świątynnego   Trotter   2023-02-09
Dlaczego Netanjahu ma rację, chcąc zreformować wszechpotężny Sąd Najwyższy   Kontorovich   2023-02-06
Demokracja w Izraelu jest zagrożona – ale nie z tego powodu, o którym myślisz     2023-01-25
Tymi, którzy atakują status quo w Jerozolimie, są krytycy Izraela   Bard   2023-01-21
Nowa książka obala mit, że „spisek syjonistyczny” zmusił Żydów do opuszczenia Iraku     2023-01-09
Klauzula sumienia w Izraelu i w Polsce   Koraszewski   2022-12-30
Demokracja w Izraelu   Dershowitz   2022-12-29
Izrael to nie Kanada, więc nie będziemy zachowywać się tak jak oni   Altabef   2022-12-23
Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20
Dylemat więźniów   Collins   2022-07-10
Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24
Dlaczego Izrael jest tak nieudolny w wydalaniu Arabów?   Flatow   2022-06-20
Szawuot, wojna sześciodniowa i żałosny status quo na Wzgórzu Świątynnym   Blum   2022-06-17
Lekcja z prawdopodobnego upadku rządu? Przestańcie martwić się o międzynarodową opinię   Tobin   2022-06-14
Kto jest winien zamieszek w Jerozolimie?   Yemini   2022-06-13
Wojna sześciodniowa z 1967 roku: dlaczego nadal ma znaczenie   Harris   2022-06-06
Nieuczciwość Petera Beinarta wobec Ben Guriona i sprawa „transferu ludności”     2022-05-25
List do “Drogiej Europy”   Rosenthal   2022-05-24
Izrael, Holocaust i błąd logiczny post hoc   Jacoby   2022-05-14
Hamas musi zostać zniszczony   Rosenthal   2022-05-09
Dżihad niejedno ma imię   Ruthie   2022-04-11
Antysyjoniści dla Palestyny dyskutują o izraelskich Mizrachijczykach     2022-03-30
Pytania, które zadają Izraelczycy, kiedy jest kolejny zamach terrorystyczny     2022-03-25
Izrael i lekcje z Wiednia i Ukrainy   Fitzgerald   2022-03-21
Wielki przywilej bycia Żydem   Altabef   2022-02-26
Co naprawdę znaczy syjonizm?   Rosenthal   2022-02-21
Na pogardę nie odpowiadamy prośbą o litość   Rosenthal   2022-02-10
Amnesty zniekształca moją arabską tożsamość i niszczy Izrael   Haddad   2022-02-05
Arabski rasizm i “żydowskie państwo”   Toameh   2022-01-21
Powtarzanie słów “nigdy więcej” w obliczu narastającego antysemityzmu   Lyons   2022-01-16
Dlaczego potrzebują podwójnych standardów wobec przemocy na Zachodnim Brzegu?   Tobin   2021-12-29
Izrael – najlepsze miejsce, żeby być Arabem   Eid   2021-12-28
Myśl o żydowskiej Palestynie: nie dla salonowych Żydów     2021-12-24
Światło przewodnie dla rdzennych narodów   Trotter   2021-12-04
Co przemawia przeciw otworzeniu amerykańskiego konsulatu w Jerozolimie   Collins   2021-11-25
Syjonizm humanistyczny, czyli dlaczego warto dostrzegać łajdactwo antysyjonizmu   Koraszewski   2021-11-24
Kiedy Palestyna była koszerna   Rose   2021-11-08
Zrozumieć nienawiść do Izraela   Rosenthal   2021-11-03
To jest plemienny konflikt   Rosenthal   2021-10-30
Paragraf międzynarodowej konwencji, który dowodzi, że Human Rights Watch wypacza międzynarodowe prawo przeciwko Izraelowi     2021-10-18
Dlaczego Żydzi tak pospiesznie bronią swoich wrogów?   Julius   2021-10-16
“Syjoniści” uczą syjonizmu   Tsalic   2021-10-07
O samowystarczalności w zakresie obrony   Rosenthal   2021-10-04
Raport ONZ z 1949 roku pokazuje, że Arabowie nie chcieli Jerozolimy – chcieli tylko odebrać ją Żydom     2021-09-28
Kiedy zostanie zdyskredytowany mit o “szczęśliwym dhimmi”?   Julius   2021-09-27
Dlaczego Oslo nadal panuje   Glick   2021-09-23
Izrael i niekończąca się wojna z Gazą   Fitzgerald   2021-09-08
Walczcie wreszcie, do diabła!   Rosenthal   2021-09-05
Sprawa roszczeń: dlaczego Polska ma rację   Leibovitz   2021-08-20
Antysemityzm i żydowskie państwo   Rosenthal   2021-08-19
Co “wszyscy wiedzą”   Rosenthal   2021-08-16
Dla antysemitów Żyd jest Żydem i tylko Żydem   Harris   2021-07-22
Co możemy w tej sprawie zrobić?   Rosenthal   2021-07-17
Naiwna wiara w rozwiązania w postaci dwóch państw   Bard   2021-07-14
Krytycy Izraela są pełni odrazy wobec żydowskiej suwerenności i siły militarnej   Bernstein   2021-07-09
“Ha’aretz” jest wrogiem narodu żydowskiego   Rosenthal   2021-07-08
Apartheid – etykietka i oszczerstwo   Collins   2021-07-06
Syjonizm i demokracja   Rosenthal   2021-07-02
Komu potrzebne jest państwo Izrael?   Rosenthal   2021-07-01
Dlaczego Izrael nie powinien odwoływać jerozolimskiego marszu flag   Meir   2021-06-11
Theodor Herzl żyje, ma się dobrze i mieszka w Nowym Jorku (a także Los Angeles, Paryżu i Londynie)   Friedman   2021-06-08
Etiopscy Żydzi i słoń w antyizraelskim salonie   Frantzman   2021-06-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk