Prawda

Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 - 11:31

« Poprzedni Następny »


Nawet antysemici kochają martwych Żydów


Andrzej Koraszewski 2021-09-06

Ujęci żywcem powstańcy z Warszwskiego Getta, maj 1943. Kobieta po prawej stronie to Hasia Szylgold-Szpiro. (Zdjęcie; Wikipedia)

Ujęci żywcem powstańcy z Warszwskiego Getta, maj 1943. Kobieta po prawej stronie to Hasia Szylgold-Szpiro. (Zdjęcie; Wikipedia)Przyjaciel informuje mnie, że przestaje pisać, bo wszyscy piszą, a tak niewielu czyta, więc może lepiej zasilić szeregi czytających. Czytelnik zawiadamia mnie, że nie rozumie po co piszę, przecież nikt tych moich wypocin nie czyta, bo hasbara nikogo nie interesuje. (Co oczywiście przypomina opowieść o Kreteńczyku twierdzącym, że wszyscy Kreteńczycy kłamią. Ten czytelnik uważnie czyta, chociaż bardzo go to denerwuje.)   


Przyjaciółka, była muzułmanka, twierdzi w tytule swojego  najnowszego artykułu, że Izrael to najlepsza rzecz, jaka mogła spotkać muzułmanów. Ciekaw byłem jak to rozwinie, bo dla większości czytelników ten tytuł to w najlepszym przypadku prowokacja.


Autorka pisze, że dogmatem współczesnej krytyki politycznej jest twierdzenie, że powstanie Izraela dokonało się kosztem arabskich muzułmanów, że nieustannie słyszymy wrzaski o państwie apartheidu, o kolonialistach, o dyskryminacji Palestyńczyków, o ludobójstwie Palestyńczyków i zabijaniu małych palestyńskich dzieci.

„Dla większości samotne przeciwstawianie się temu ogromowi kłamstw jest przerażającą perspektywą -  pisze Anjuli Pandavar, dodając – Jeśli miałaś wewnętrzną siłę, żeby przeciwstawić się kłamstwom, które ci mówili o islamie, to masz siłę, żeby przeciwstawić się kłamstwom mówionym o Izraelu.” 

Przeciwstawianie się kłamstwom i związanym z nimi nieludzkim czynom niesie różne zagrożenia. Czasem to zaledwie lekceważenie i jakieś obrzydliwe listy, czasem zagrożenie życia, a czasem zagrożenie nie tylko własnego życia, ale i życia bliskich. Głośnie przyznanie się, że przestałeś wierzyć w Allaha może skończyć się śmiercią, czasem z rąk własnych rodziców. Czytanie o tym w Polsce bardzo oddala taką opowieść i czyni ją niemal nieprawdopodobną. Wymagające heroizmu przeciwstawianie się nieludzkim ideom i nieludzkim czynom zdarzało się również znacznie bliżej. Czytam na Facebooku opowieść, której nie znałem.    


Le Chambon-sur-Lignon, wioska we Francji leżąca tuż przy granicy z Szwajcarią. Podczas wojny wioska miała około pięć tysięcy mieszkańców, którzy uratowali ponad pięć tysięcy Żydów. Mieszkają tam głównie protestanci, potomkowie hugenotów. Kiedy zaczęły się wywózki francuskich Żydów tamtejszy pastor André Trocmé wraz ze swoją żoną wezwali wiernych do udzielania pomocy „ludziom księgi”. Miejscowa ludność nie tylko pielęgnuje pamięć prześladowań hugenotów przez katolików, po 400 latach nadal pielęgnowała górskie kryjówki i tunele pozwalające przedostać się na szwajcarską stronę (bo nigdy nic nie wiadomo). Mieszkańcy byli niezwykle solidarni, ale władze gminne zażądały od pastora przerwanie tego pomagania Żydom, bo naraża całą wioskę. Pastor odpowiedział, że on nie wie co to są Żydzi, że zna tylko ludzi. Znalazł się również donosiciel, ale rewizje nie przyniosły rezultatu. Aresztowano pastora, ale miejscowi ludzie uważali, że muszą być nadal ludźmi. Przypomniano tę historię, ponieważ niedawno zmarł ostatni z ocalonych przez mieszkańców tej wsi. Dziś w Polsce przeciwstawianie się kłamstwu nie zagraża życiu, ani donosem do Gestapo, zagraża skrzywieniem się niektórych znajomych i mocniejszymi reakcjami nieznajomych.


Wróćmy jednak do pytania, dlaczego była muzułmanka sądzi, że Izrael to najlepsza rzecz jaka mogła przydarzyć się Arabom?

Human Development Reports Organizacji Narodów Zjednoczonych od wielu lat pokazują tragicznie niski poziom edukacji, opieki zdrowotnej, jakości życia i przewidywanej długości życia w krajach muzułmańskich – pisze Anjuli Pandavar -  jednak starannie unika się w tych raportach mówienia o powodach tego zjawiska. W dzisiejszym świecie ten lękliwy szacunek dla islamu jest egzystencjalnym zagrożeniem dla reszty świata. Korelacja między islamem i biedą jest szczególnie uderzająca w przypadku “Palestyńczyków”. Wystarczy zebrać w jednym miejscu dane i wskazać, co one pokazują.

Dane nie pozostawiają wątpliwości, izraelscy Arabowie są zamożniejsi, lepiej wykształceni, zdrowsi i mają więcej swobód politycznych niż Arabowie w jakimkolwiek kraju arabskim. Czy są tego świadomi?  Kiedy pod koniec prezydentury Trumpa przez moment wisiała w powietrzu możliwość aneksji przez Izrael części Judei i Samarii i przekazania Autonomii Palestyńskiej kilku arabskich miast leżących w Izraelu, reakcje mieszkańców tych miast nie pozostawiały wątpliwości. Chętnych na życie pod rządami palestyńskich rodaków nie było widać. Równocześnie dane pokazują wzrost radykalizmu izraelskich Arabów. W latach 70. połowa izraelskich Arabów kwestionowała prawo Izraela do istnienia, na przełomie stuleci wzrosło to dwóch trzecich, dziś taki pogląd wyraża cztery piąte izraelskich Arabów.       


Propaganda arabskich przywódców prowadzona od lat 20. ubiegłego wieku jest skuteczna. Jak się okazuje lepsze życie nie przeważa radości nienawidzenia, ale patrząc na niektóre inne kraje arabskie pojawia się tam świadomość, że religijny fanatyzm zabija ich szanse rozwoju. To nie Palestyńczycy, ale Izrael pokazuje drogę innym Arabom. To nie Izrael jest nie do zaakceptowania, ale islam, który jest sprzeczny z humanizmem i z cywilizacją, pisze ta eks-muzułmanka.


Obawiam się, że Anjuli pokłada zbyt wielką nadzieję w tym, że rozsądek zwycięży nad radością nienawidzenia. Właśnie ukazała się książka amerykańskiej pisarki  Dary Horn o świecie, który uczy tylko o martwych Żydach. To zbiór jej esejów o świecie, w którym pracownika muzeum Anny Frank prosi się, żeby nie przychodził do pracy w jarmułce, bo może to urażać uczucia odwiedzających.      


Autorka pisze, że pomyliła zainteresowanie tragedią Żydów w przeszłości z szacunkiem dla żyjących. Żydzi są jednak nadal kanarkiem w kopalni, poziom antysemityzmu w USA nieustannie rośnie, pielęgnacja pamięci o Holokauście i troska o cmentarze nie przeszkadza nienawiści i pielęgnowaniu odwiecznej nienawiści.


Czytając wywiad z tą amerykańską autorką, uświadamiam sobie niedawno przypomniany przez innego amerykańskiego autora epizod z historii współczesnej, kiedy dwadzieścia lat temu, po zamachach na WTC prezydent Stanów Zjednoczonych wypowiadając globalną walkę terroryzmowi świadomie i z premedytacją wyłączył z niej terrorystyczne ataki na Żydów. Włączenie do tej globalnej walki z terroryzmem terroryzmu przeciwko Żydom komplikowałoby życie, mogłoby zniechęcić potencjalnych muzułmańskich sprzymierzeńców, popsuć walkę o pokój i prawa człowieka. Temu wyłączeniu terroryzmu przeciwko Żydom z programu globalnej walki z terroryzmem towarzyszyły rytualne zapewnienia o przyjaźni, sojuszu i konieczności zapewnienia bezpieczeństwa Izraela, ale nie można przecież ludzi pozbawiać prawa do zabijania Żydów.  


Powtarzanie kłamstw o Izraelu zupełnie nie przeszkadza celebrowaniu pamięci o martwych Żydach, zgoła przeciwnie, bombastyczne ceremonie bardzo dobrze służą zasłanianiu rzeczywistych działań. Ochota na dawanie wiary w każde kłamstwo o potomkach tych, których pomordowano, nie tylko nie słabnie, rośnie z każdym dniem, wzmacniając silne przekonanie o własnej nieustającej dobroci i szlachetności.


Izrael to najlepsza rzecz, jaka się mogła Żydom przytrafić, co nie oznacza, że obchody pamięci pomordowanych nie będą na świecie coraz częściej organizowane przez zwolenników hasła „Od rzeki do morza…” ochoczo przekazujących nasze podatkowe pieniądze na nagrody za terroryzm przeciwko Żydom.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. nie zawsze dziękuję ale czytam Rafał Potempa 2021-09-07


Notatki

Znalezionych 2187 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20
NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana   Bekdil   2022-07-20
Palestyńskie tortury: raport dla ONZ     2022-07-19
UNRWA nadal uczy nienawiści, ale administracji Bidena to nie przeszkadza   Fitzgerald   2022-07-17
Od dziesięcioleci istnieje „Plan Marshalla” dla Palestyńczyków. Nie zadziałał     2022-07-16
Covid, wojna i inne troski   Koraszewski   2022-07-15
Strach i odraza w Iranie   Fitzgerald   2022-07-14
Biblia dla pana proboszcza   Kruk   2022-07-13
Jak naruszyliśmy standardy pewnej „społeczności”   Koraszewski   2022-07-12
Kto ukradł palestyńską ziemię? Jordania   Bard   2022-07-09
Śmierć dziennikarki, kim są winni?   Flatow   2022-07-07
Konformizm w domu wariatów jest strategią przetrwania   Koraszewski   2022-07-06
Wielka Brytania i jej polityka wobec Jerozolimy   Fitzgerald   2022-07-05
Wojny pełne błędnych kalkulacji   i Alberto M. Fernandez   2022-06-30
Najwspanialszy wynalazek ludzkości   Koraszewski   2022-06-30
Kraje arabskie ponownie odtrąciły UNRWA na konferencji o pomocy finansowej     2022-06-30
Sudan: Ludobójstwo, o którym nikt nie mówi   Rehov   2022-06-30
Monolog prowincjonalnego Hamleta   Kruk   2022-06-29
Niech już UNRWA wreszcie umrze   Blum   2022-06-29
Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?   von Koningsveld   2022-06-28
To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk