Prawda

Poniedziałek, 4 grudnia 2023 - 21:00

« Poprzedni Następny »


Myśl o żydowskiej Palestynie: nie dla salonowych Żydów


Judean Rose 2021-12-24

Albert Einstein wziął udział w pierwszej zbiórce pieniędzy na IPO goszcząc organizatorów w Waldorf Astoria w Nowym Jorku.
Albert Einstein wziął udział w pierwszej zbiórce pieniędzy na IPO goszcząc organizatorów w Waldorf Astoria w Nowym Jorku.

“Palestyna” jest ważnym tematem dla większości liberałów. Nie ma więc powodu sądzić, że inaczej jest z liberalnymi Żydami. Być może jest nawet ważniejsza i dlatego artykuł w najnowszym biuletynie American Friends of the Israel Philharmonic Orchestra (IPO), wzbudził moją ciekawość. “Świętujemy 85 lat wspaniałej muzyki!” głosił tytuł o IPO.

 

Mój mózg zobaczył liczbę “85” i wypluł “czyli przed powstaniem państwa”, czyli „przed powstaniem Izraela”. Dumałam sobie: „Jeśli IPO została założona w Izraelu przez powstaniem państwa, musiała nazywać się jakoś inaczej. ‘Palestyńska Orkiestra Filharmoniczna’?”


W biuletynie nie było żadnej wzmianki o zmianie nazwy i zaciekawiło mnie to. Nie tylko sprawa nazwy, ale historia IPO. Wszystko sprzed powstania państwa to moja działka. Ponadto pamiętałam coś o tym, że Filharmonię założył Bronisław Huberman, by ratować żydowskich muzyków z Holocaustu.  Ciekawe. Chciałam odświeżyć pamięć.


I, oczywiście, kiedy kliknęłam na biuletyn, żeby wejść na ich stronę, znalazłam chronologię z krótkim akapitem wstępnym, zatytułowanym: „Droga do nowej muzyki: historia powstania IPO”.


Akapit zaczyna się :

Izraelską Orkiestrę Filharmoniczną założył w 1936 roku Bronisław Huberman, by ratować życie żydowskich muzyków w Europie przed Holocaustem.  

“Hmmm – pomyślałam. – W 1936 roku nie nazywałaby się “Izraelska”, więc musiała zostać założona pod jakąś inną nazwą”.

Poprawniej to zdanie powinno brzmieć: “W 1936 roku Izraelską Orkiestrę Filharmoniczną założył jako [tutaj oryginalna nazwa] Bronisław Huberman…” itd.

Może jednak jestem przewrażliwiona, zbyt małostkowa. Burza w szklance wody.

Skończyłam czytanie wprowadzenia i przeszłam do chronologii. Jest wspomnienie o 1934 roku z prostą nazwą “Orkiestra”. Dalej jednak czytelnik otrzymuje informację, że:

Albert Einstein wziął udział w pierwszej zbiórce pieniędzy na IPO goszcząc organizatorów zbiórki w Waldorf Astoria w Nowym Jorku.

„No dobrze – pomyślałam. – Teraz to jest kompletny absurd. To ma być historia!”

Zmiana nazwy powinna być udokumentowana, także w prostej chronologii. Przejrzałam resztę chronologii i nie było jej. Przejrzałam resztę tej strony internetowej i nie było jej nadal. Ta strona internetowa została starannie oczyszczona z jakiegokolwiek wspomnienia nazwy “Palestyna”.

Po przeprowadzeniu niewielkich badań zrozumiałam, dlaczego. Biuletyn i strona internetowa, do jakiej mnie doprowadził, są produktami American Friends of the Israel Philharmonic Orchestra, mieszczącej się w Ameryce organizacji, która zbiera fundusze na IPO. Właśnie strona internetowa tego zbierającego fundusze działu odmawia powiedzenia słowa na „P”.  

Witryna internetowa samej IPO, informuje od razu w pierwszym zdaniu w dziale “Nasza historia”:

26 grudnia 1936 roku narodziła się Filharmonia Palestyny.

Nie wyglądało na zwykłe przeoczenie to, że American Friends of the IPO opuścili pierwotną nazwę, którą, jak się okazuje, nie było “Palestyńska Orkiestra Filharmoniczne”, ale “Filharmonia Palestyny”. Pominięcie musiało być zamierzone. Musiało chodzić o to, żeby nikogo nie urazić. AFIPO bardzo starało się nie używać słowa “Palestyna” w żydowskim kontekście. Musieli sądzić, że ich liberalni, żydowscy darczyńcy dostaliby apopleksji. O “Palestynie” musi się myśleć jako o czymś, co z mocy prawa należy do Arabów, a przeszłość trzeba wymazać.

Pomyślcie o tym w ten sposób: jeśli jest się liberałem, danie “Palestyńczykom” państwa w granicach Izraela jest częścią niezbywalnego credo sprawiedliwości społecznej i czymś absolutnie koniecznym. Tym bardziej dla liberalnych Żydów, którzy czują nieprzemożną, niemal patologiczną potrzebę stworzenia arabskiego państwa Palestyna na żydowskiej ziemi. Są zmuszeni do przedstawiania moralnej równoważności tam, gdzie ona nie istnieje: “My mamy państwo. Oni także zasługują na państwo” – twierdzą uparcie, gotowi poświęcić żydowską ziemię, aby ich wizerunek był  koszerny w oczach gojów.


<span>Pierwszy koncert 26 grudnia 1936 r. Dyrygent Arturo Toscanini (po lewej) ściska dłoń Bronisława Hubermana (zdjęcie z Central Zionist Archives).</span>
Pierwszy koncert 26 grudnia 1936 r. Dyrygent Arturo Toscanini (po lewej) ściska dłoń Bronisława Hubermana (zdjęcie z Central Zionist Archives).

Być może sądzą, że jeśli tylko będą wydawali się bezstronni w sprawie podziału ich/naszej ziemi, świat będzie wiedział, że są dobrymi Żydami. To byłaby dla nich ulga, bo zawsze czują ten wielki ciężar, to brzemię, które czyni z nich niewolników opinii publicznej. Zawsze rozważają: ile muszą protestować przeciwko Izraelowi – dać cokolwiek mamy – by usunąć to brzemię – w celu zdobycia akceptacji normatywnego, nieżydowskiego społeczeństwa?


Ich bolesne rozważania są jednak daremne. Brzemię zawsze pozostanie, ciążąc na ich ramionach, brzemię, które związuje ich z ich tożsamością Żydów. Nigdy nie zostanie zdjęte. Jeśli zapomną, że brzemię tam jest, goje im szybko przypomną.


A jak długo brzemię istnieje, związując ich z ich historią i samym centrum ich istoty, będą kupczyli koncepcją palestyńskiej państwowości jak cukierkami dla dzieci lub narkotykami dla narkomanów. Podsuwają tę koncepcję na półmisku, chociaż decyzja nie należy do nich, chociaż nie mają żadnego prawa rozdawać tego, co Bóg dał Dzieciom Izraela. Chociaż nie mają żadnego prawa pomniejszać tego, co jest suwerennym państwem Izrael. Niektórzy z nich, w głębi ducha, nadal o tym wiedzą. Chcą jednak po prostu być lubiani i akceptowani (biedactwa). Nawet jeśli oznacza to pomijanie lub wymazywanie prawdy.  


Bowiem wszyscy wiedzą, że Izrael przed powstaniem państwa był nazywany “Palestyną” i że o wszystkich instytucjach mówiło się “palestyńskie” to lub „palestyńskie” tamto. Dokument tożsamości wydany w Brytyjskim Mandacie mojemu kuzynowi, który służył w Palmachu, wymienia jego narodowość jako “Palestyńczyk”. Inny kuzyn pracował dla Anglo-Palestine Bank. “Jerusalem Post” nazywała się poprzednio “Palestine Post”.


Bilety wstępu do Palestyńskiej Filharmonii.
Bilety wstępu do Palestyńskiej Filharmonii.

Dzisiaj jednak nie wolno liberalnemu Żydowi mówić o tym, a w wypadku strony AFIPO, czytać o tym. Używanie słowa „Palestyna” w żydowskim kontekście przed powstaniem państwa mogłoby (uchowaj Boże) nadać legitymacji myśli, że Palestyna nigdy nie należała do Arabów, nigdy nie była państwem i z pewnością nigdy nie była arabskim państwem. To nie jest coś, na co chcą pozwolić liberalni Żydzi, a jeśli próbujesz pokazywać im fakty, odepchną cię. Nie chcą spotykać się z prawdą.


Fasada jest wszystkim. Cienka politura społecznej akceptacji nałożona na żydowską krew jest wszystkim, czego pragną, chociaż krew jest coraz bardziej rozcieńczona i zróżnicowana innymi liniami krwi, niesplamionymi przez tysiące lat historii udręki.  


Chcą być wolni. Wierzą, że są wolni.


Niemal mogą poczuć tego smak.

(To jest wspaniała przyprawa do wieprzowiny.)


The Thought of Jewish Palestine: Not for Artsy Jews (Judean Rose)

Elder of Ziyon, 15 grudnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Judean Rose jest znaną izraelską blogerką. 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj
Komentarze
1. Poniżej standardów Marek Eyal 2021-12-24


Syjonizm

Znalezionych 329 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Co uchodzi za normalne?   Collins   2023-11-29
Blinken ma klapki na oczach   Bard   2023-11-22
Będziemy się bronić - List z Tel Awiwu   Taub   2023-11-18
List otwarty do Gerszona Baskina i izraelskiego obozu pokojowego   Landes   2023-11-10
Drogi świecie, nie obchodzi mnie to   Lewis   2023-11-08
Dlaczego w Izraelu czuję się jak w domu   Mozias Slavin   2023-11-06
Prawdziwie „proporcjonalną” reakcją na Hamas jest jego eliminacja   Altabef   2023-10-20
Dlaczego Izrael musi prowadzić wojnę ma pełną skalę     2023-10-17
Wojna do samego końca   Greenfield   2023-10-10
Ameryka zdradziła Izrael   Leibovitz   2023-10-09
Porozumienia z Oslo – jak zawiódł izraelski wywiad   i Yigal Carmon   2023-09-30
Zwykła kobieta na wojnie   Oren   2023-09-20
Modlitwa za rok 5784   Glick   2023-09-16
Syryjska Żydówka odpowiada na zarzuty o dyskryminacji przez Aszkenazyjczyków     2023-08-31
Czy nadawanie priorytetu wolności od terroryzmu jest rasizmem?   Tobin   2023-08-28
O dalekim Izraelu raz jeszcze   Koraszewski   2023-08-24
Walka lub ucieczka.Gdzie jest patriotyzm ludzi, którzy opuszczają Izrael z powodu zawirowań politycznych?   Collins   2023-08-20
"Telegraph" legitimizuje nazistowską analogię   Levick   2023-08-18
Idź i wróć człowiekiem. Książka Andrzeja Koraszewskiego   Tabisz   2023-08-12
Nasza odwieczna walka o Syjon   Chesler   2023-08-07
Prawo i anarchia   Collins   2023-07-29
Napisany 100 lat temu esej Davida Lloyd George’a o antysemityzmie i syjonizmie   Lloyd   2023-07-28
W jakiej sprawie płonie Izrael?   Koraszewski   2023-07-26
Pokój z widokiem na morderców   Koraszewski   2023-07-23
Widmo krąży po Europie   Koraszewski   2023-07-21
Niektórzy ludzie lewicy i Arabowie są oburzeni promowaniem wzajemnego szacunku i równości między izraelskimi Żydami i Arabami     2023-07-18
Zrozumieć prawdziwe pochodzenie karykatury z “New York Timesa”. Jak antysemicka propaganda sowiecka przenika współczesny lewicowy antysyjonizm   Tabarovsky   2023-07-16
Dlaczego władze palestyńskie nienawidzą archeologów   Flatow   2023-07-09
Izrael musi przestać używać nazwy „Zachodni Brzeg” dla „Judei i Samarii”   Fitzgerald   2023-06-30
Prokuratorzy spalonej ziemi.Prokuratorzy Netanjahu, dowódcy policji i media zamierzają walczyć do samego końca.   Glick   2023-06-29
Jedyne miejsce na Bliskim Wschodzie, gdzie mniejszości rozkwitają   Abdul-Hussain   2023-06-27
List do Kena Rotha: Demonizowanie Izraela przez wykorzystywanie Holokaustu   Steinberg   2023-06-10
We wszystkim, co ma związek z wodą, Izrael jest światowym liderem   Fitzgerald   2023-06-04
Nie nazywaj promowania antysyjonizmu wśród młodzieży żydowskiej „dialogiem”   Tobin   2023-06-01
Kiedy Arabowie zaproponowali wymianę ludności: swoich Żydów za palestyńskich uchodźców Arabów     2023-05-29
Jestem głęboko zaniepokojony tym, że Departament Stanu jest głęboko zaniepokojony   Flatow   2023-05-28
Najdziwaczniejszy kraj pod słońcem   Koraszewski   2023-05-27
Problem Departamentu Stanu z Izraelem   Bard   2023-05-26
„Economist” rzuca fałszywe oskarżenie „faszyzmu” na syjonistycznego przywódcę   Levick   2023-05-24
List izraelskiego ambasadora jest błędny   Pandavar   2023-05-16
Rakiety i ataki hipokryzji   Collins   2023-05-13
Między motylami i rakietami   Collins   2023-05-12
Izraelskie marzenie   Collins   2023-05-04
Izrael jest antyrasistowski, antykolonialny, antyfaszystowski (i był od samego początku)Powstanie Izraela nie było cudem, ale epizodem ogromnej odwagi moralnej i militarnej   Herf   2023-05-03
Czego nie rozumieją autorzy artykułów, którzy twierdzą o “realnym istnieniu jednego państwa”   Frantzman   2023-05-01
Więcej niż cud: Izrael ma 75 lat    Jacoby   2023-04-27
Ilu ludzi można by było uratować, gdyby Izrael odrodził się w 1938 zamiast w 1948 roku? (plakaty)     2023-04-25
Dlaczego Izrael jest oceniany inaczej.Międzynarodowe wyzwania Jerozolimy   Horowitz   2023-04-21
Izraelski laureat Nagrody Nobla wyraża poparcie reformy sądownictwa   Fitzgerald   2023-04-18
Opowieść o dwóch osiedlach   Greenfield   2023-04-03
Jak rozsądna jest reforma sądownictwa w Izraelu?   Tsalic   2023-03-27
Izraelskie protesty – nie mogę dłużej milczeć   Chesler   2023-03-23
Izrael jest podzielony, ale palestyńscy terroryści biorą na cel wszystkich Żydów   Flatow   2023-03-21
92,5% Palestyńczyków zabitych w tym roku było członkami grup terrorystycznych lub brali czynny udział w atakach     2023-03-14
Jak piąty marca stał się pamiętnym dniem dla Żydów w Iraku   w Izraelu   2023-03-12
Błędne przekonania o Żydach Mizrahijczykach i izraelskiej polityceOdpowiedź na artykuł Sama Shubego   Julius   2023-03-11
Odrażający atak na arabską wioskę     2023-03-02
Żydzi mają rdzenne prawa do Wzgórza Świątynnego   Trotter   2023-02-09
Dlaczego Netanjahu ma rację, chcąc zreformować wszechpotężny Sąd Najwyższy   Kontorovich   2023-02-06
Demokracja w Izraelu jest zagrożona – ale nie z tego powodu, o którym myślisz     2023-01-25
Tymi, którzy atakują status quo w Jerozolimie, są krytycy Izraela   Bard   2023-01-21
Nowa książka obala mit, że „spisek syjonistyczny” zmusił Żydów do opuszczenia Iraku     2023-01-09
Klauzula sumienia w Izraelu i w Polsce   Koraszewski   2022-12-30
Demokracja w Izraelu   Dershowitz   2022-12-29
Izrael to nie Kanada, więc nie będziemy zachowywać się tak jak oni   Altabef   2022-12-23
Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20
Dylemat więźniów   Collins   2022-07-10
Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24
Dlaczego Izrael jest tak nieudolny w wydalaniu Arabów?   Flatow   2022-06-20
Szawuot, wojna sześciodniowa i żałosny status quo na Wzgórzu Świątynnym   Blum   2022-06-17
Lekcja z prawdopodobnego upadku rządu? Przestańcie martwić się o międzynarodową opinię   Tobin   2022-06-14
Kto jest winien zamieszek w Jerozolimie?   Yemini   2022-06-13
Wojna sześciodniowa z 1967 roku: dlaczego nadal ma znaczenie   Harris   2022-06-06
Nieuczciwość Petera Beinarta wobec Ben Guriona i sprawa „transferu ludności”     2022-05-25
List do “Drogiej Europy”   Rosenthal   2022-05-24
Izrael, Holocaust i błąd logiczny post hoc   Jacoby   2022-05-14
Hamas musi zostać zniszczony   Rosenthal   2022-05-09
Dżihad niejedno ma imię   Ruthie   2022-04-11
Antysyjoniści dla Palestyny dyskutują o izraelskich Mizrachijczykach     2022-03-30
Pytania, które zadają Izraelczycy, kiedy jest kolejny zamach terrorystyczny     2022-03-25
Izrael i lekcje z Wiednia i Ukrainy   Fitzgerald   2022-03-21
Wielki przywilej bycia Żydem   Altabef   2022-02-26
Co naprawdę znaczy syjonizm?   Rosenthal   2022-02-21
Na pogardę nie odpowiadamy prośbą o litość   Rosenthal   2022-02-10
Amnesty zniekształca moją arabską tożsamość i niszczy Izrael   Haddad   2022-02-05
Arabski rasizm i “żydowskie państwo”   Toameh   2022-01-21
Powtarzanie słów “nigdy więcej” w obliczu narastającego antysemityzmu   Lyons   2022-01-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk