Total 5 comments
a jakie to ma znaczenie
Z: Mihal
2020-03-10 20:32
co Pan myśli o Pawle z Tarsu itp. Brakuje przedewszystkim NAJWAŻNIEJSZEGO - chrześcijanie wyznają TEGO samego Boga co żydzi - poproszę więc o równie drobiazgowe zdemaskowanie mechanizmów psychologicznych stojących za wyznawcami pierwsze części Pisama i dlaczego pana zdaniem ~5 mln dzisiejszych mieszkańców Izraela jest takimi samymi zwiedzionymi idiotami ...

<B>Odpowiedź redakcji "Listów" </B>
Chrześcijanie wyznaja tego samego boga co Żydzi i muzułmanie. Istotnie chrześcijańsktwo i islam to plagiaty judaizmu. Pyta pan co za znaczenie? Chociaż nie bardzo umiem sie domyśleć o co pan dokładnie pyta, bo można tu postawić b. wiele pytań? O monoteizm jako taki? Monoteizm niesie w kierunku totalitaryzmu (co nie znaczy, że politeistyczny hinduizm jest piękny). Religijny fundamentalizm jest wsparciem szowinizmu, a im bardziej scentralizowany tym groźnieszy. A co z tym judaizmem? Różni się od chrześcijaństwa i islamu tym, że jest religią plemienną, nie ma w nim prozelityzmu, a więc nie aspiruje do podboju świata. Ma swoje fanatyczne odmiany (ultraortodoksi), ale w diasporze nie może byc religią państwowa, a w Izraelu nie jest, chociaż partie religijne są często języczkiem u wagi, wpływając na prawo państwowe. Sam Izrael jest znacznie bardziej świecki niż Polska, a większość społeczeństwa respektuje tradycję religijną bez specjalnej przesady. Judaizm (podobnie jak chrześcijaństwo i islam) jest podzielony na wiele odmian. Dla "kulturowych Żydów" czyli respektujących tradycję religijną bez przywiązywania do niej większej wagi nie ma żadnej kolizji między nauką a religią. (Co pozwala na to, żeby maleńki Izrael był potęgą w nauce i innowacjach. Nawiasem mówiąc, z judaizmem ciekawa rzecz, od starożytności miał masową oświatę, czyli powszechny obowiązek nauki czytania i pisania dla chłopców, co miało ogromny wpływ na całą kulturę (z czego chrześcijaństwo i islam zrezygnowały, woląc ciemnych wiernych niż czytających). Nie wiem, czy to coś panu wyjaśnia, ale jeśli ma pan dalsze pytania, to proszę pytać.
Mojemu przedmówcy
Z: Lucjan Ferus
2020-03-11 12:54
Pyta mnie Pan, jakie to ma znaczenie, co ja myślę o Pawle z Tarsu itp.? Wydaje mi się (oczywiście mogę się mylić), że ma, a przynajmniej powinno mieć dla każdego, kto został wychowany w religii katolickiej. Bowiem religia ta okłamuje swych wiernych, wmawiając im, że Kościół kat. jest Kościołem Jezusowym, podczas gdy w rzeczywistości jest Kościołem Pawłowym, który z ewangelicznym Jezusem ma niewiele wspólnego. Zatem taka wiedza powinna mieć doniosłe znaczenie dla każdego kto ceni sobie prawdę, a w przypadku religii nawet Prawdę. I to moim zdaniem jest NAJWAŻNIEJSZE jeśli chodzi o odkłamywanie katolicyzmu, a nie &#8222;drobiazgowe zdemaskowanie mechanizmów psychologicznych stojących za wyznawcami pierwszej części Pisma&#8221;. Co raczej powinno być najważniejszą kwestią jedynie dla wyznawców judaizmu (i to raczej tylko tych, którzy czują się oszukiwani w prawdach doktrynalnych), a nie Polaków-katolików, których tamta religia nie dotyczy. A co do zakończenia Pańskiego wpisu odpowiem tak: nigdy nie byłem w Izraelu i nie rozmawiałem z tamtejszymi mieszkańcami, w związku z tym nie mam takiego rozeznania jak Pan, jeśli chodzi o ich odczucia. Może gdybym był lub czuł się Żydem, wtedy już prędzej mógłbym coś sensownego powiedzieć w tej kwestii. Nie mając jednak dostatecznej wiedzy w tym względzie, nie będę brnął w domysły, o co też Panu mogło chodzić w tym pozbawionym sensu (wg mnie) zakończeniu wpisu.
Podsumowanie
Z: "Niezapominajka"
2020-03-16 16:17
Wszystkie religie, ich kościoły, ich kler i ich wierni to cywilizacje zła i śmierci oraz wielkie zagrożenie dla cywilizowanego świata.
ps:
Panie Lucjanie Ferus
Dziękuję i pozdrawiam.
Co do mistyfikacji
Z: Christo
2020-04-18 10:00
Ludzie mordowali się zawsze od zarania dziejów z bogiem lub pomimo boga z rządów już oświeconego rozumu wielka rewolucja francuska, I wojna światowa, II wojna światowa, wojny z indianami w ameryce północnej. Poza tym Bóg jest kwestią wiary a nie udowadniania jego istnienia. Z wiarą prawdopodobnie autor miał niewiele wspólnego z powodu braku takiego doświadczenia w jego życiu.
Genialny św. Paweł?
Z: Harding
2020-11-27 05:14
Nie był do końca taki. On też oczekiwał paruzji, choć w innej formie niż uczniowie Jezusa. Ciekawe, czy głosiłby swą koncepcję, gdyby wiedział, że nie tylko 20 lat ale co najmniej tyle wieków chrześcijanie będą czekać...
Add comment
Listy z naszego sadu
Chief editor: Hili
Webmaster:: Andrzej Koraszewski
Collaborators: Jacek Chudziński, Hili, Małgorzata Koraszewska, Andrzej Koraszewski, Henryk Rubinstein
Go to web version