Total 3 comments
widać tego ludziom trzeba
Z: Leszek
2020-01-19 14:17
Ogólny wydźwięk rozważań na książką "Tak wymyślono chrześcijaństwo" jest dość smutny. Jednak wiemy z własnego doświadczenia życiowego, że prawda na ogół jest brutalna. Być może ludzie bardzo potrzebują takich iluzji religijnych by przeżyć w niesprzyjającym świecie. Jednak koszty tych iluzji były i nadal są olbrzymie. Pozostaje nadzieja, że kiedyś się to zmieni z postępem nauki i miast patrzeć w milczące niebiosa zaczniemy patrzeć na siebie i naprawdę się o siebie troszczyć.
Książka świetna ale jedna uwaga
Z: Rafał Potempa
2020-01-20 11:32
Panie Lucjanie,
Serdeczne dzięki za niniejszy cykl.
Dzięki niemu książkę kupiłem i przeczytałem. Nachodzi mnie jedna wątpliwość : słaba argumentacja autora na rzecz tezy że Jezus to naprawdę Jan z Gamli. Wszak mamy listy Pawła ( najstarsze dokumenty źródłowe ) , w których funkcjonuje Jezus i wspomniany jest Jakub brat Jezusa..
Mamy kilka ocalałych apokryfów, gdzie autorzy nie mają wątpliwości co do imienia Mesjasza..
Z całą resztą tez Leo Zena zgadzam się całkowicie i potwierdza ona moje wcześniejsze przemyślenia. Czy Pana zdaniem pomysł że nawet imię Jezus jest zmyślone może być uzasadniony ??
pozdrawiam,
Panu Rafałowi
Z: Lucjan Ferus
2020-01-20 16:32
No właśnie: Listy Pawła, czy można na nich polegać, skoro o samym Pawle czytamy w książce:
„Kim był Paweł z Tarsu /../? Żaden dokument historyczny niezwiązany z chrześcijaństwem nie wspomina o nim i znamy go jedynie poprzez jego Listy i treść Dziejów Apostolskich. Bardzo znaczącym jest fakt, że brak jest choćby wzmianki o nim nie tylko w dziełach współczesnych mu żydowskich historyków /../ Dopiero drugi List Piotra wspomina o nim wyraźnie, ale tekst ten jest powszechnie uznawany za falsyfikat, /../O Pawle nie wspomina także żaden z pierwszych apologetów i pisarzy chrześcijańskich". Dalej jest jeszcze więcej na temat Pawła i
będzie o tym w następnej części cyklu. Ogólnie mówiąc w tej religii popełniono tyle fałszerstw, kłamstw i oszustw, iż naprawdę trudno teraz rozeznać co jest prawdą, a co fałszem. A co do imienia Jezus, jest ono tym samym co Zbawiciel (Yeshua) czy Mesjasz, natomiast fałszerstwo z nim związane jest opisane w książce na str. 287, gdzie zacytowany jest wstęp do Ewangelii Jana, bez użycia imienia, a w przypisie podano: "W tłumaczeniu wg Biblii Wujka: "Był człowiek posłany od Boga, któremu na imię było Jan..itd." Więc na pańskie pytanie nie trudno odpowiedzieć. Dzięki za miłe słowa skierowane pod moim adresem, pozdrawiam również.
Add comment
Listy z naszego sadu
Chief editor: Hili
Webmaster:: Andrzej Koraszewski
Collaborators: Jacek Chudziński, Hili, Malgorzata Koraszewska, Andrzej Koraszewski, Marcin Kruk, Henryk Rubinstein
Go to web version