Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu

Europejczycy powtarzają ten sam błąd, jaki popełnili z nazistowskimi Niemcami: karmią machinę wojenną, która prędzej czy później zwróci się przeciwko nim. Na zdjęciu irański minister Hossein Amir-Abdollahian ściska dłoń komisarzowi d/s polityki zagranicznej UE Josepowi Borrellowi podczas spotkania w Tehranie, 25 czerwca 2022r.  [Photo/Xinhua]

Pomimo rosnącego zaangażowania Iranu w wojnę z Ukrainą oraz z Izraelem i Żydami, Unia Europejska, a także Stany Zjednoczone wydają się jeszcze bardziej zaangażowane w dalsze ugłaskiwanie rządzących Iranem mułłów. Czy to nie czyni ich wspólnikami?


Iran i Rosja szybko czynią postępy w budowie fabryki w Rosji, która będzie produkować masowo irańskie drony kamikadze, prawdopodobnie po to, aby pomóc Moskwie w atakach na ukraińskie miasta.

Jednak ani Stany Zjednoczone, ani Unia Europejska nie nałożyły żadnych nowych sankcji ani nie podejmują nacisków, aby zatrzymać ten projekt, nie mówiąc już o śmiercionośnym programie nuklearnym Iranu lub ponad 60 atakach na żołnierzy amerykańskich w Syrii i Iraku tylko od 17 października.


Według najnowszego raportu Institute for Science and International Security:

„Czas, aby rząd USA objął przywództwo, współpracował z innymi rządami i przemysłem oraz wykorzystał wpływy na tych, którzy są mniej skłonni do współpracy z Iranem, aby przeszkodzić w dostarczeniu rosyjskiej armii tysięcy dronów Shahed-136. Wraz ze zbliżającą się zimą i wzrostem produkcji irańskich dronów w rosyjskim mieście Jełabuga można oczekiwać, że Rosja przyspieszy ataki dronami Shahed-136 na kluczową infrastrukturę energetyczną Ukrainy, powodując dalsze zaburzenia warunków życia ludności cywilnej. Kluczowym, ale bardzo spóźnionym krokiem są wysiłki Stanów Zjednoczonych i jej sojuszników do nałożenia sankcji na JSC Jełabuga i powiązane z nią spółki”.

UE w dalszym ciągu prowadzi handel z Iranem, co stanowi także naruszenie amerykańskich sankcji. Niemcy są głównym europejskim odbiorcą surowców ropopochodnych i innych towarów z Iranu. „Teheran Times” napisał niedawno :

„Niemcy były czwartym źródłem importu Iranu w okresie pięciu miesięcy… Import towarów Iranu w ciągu pięciu miesięcy tego roku osiągnął 14,4 miliona ton towarów o wartości 24,2 miliarda dolarów, co wskazuje na 7,49-procentowy wzrost wartości w porównaniu do poprzedniego roku...”

W rzeczywistości setki europejskich przedsiębiorstw robią interesy z reżimem irańskim. Według „The National”:

„Grupa nacisku United Against Nuclear Iran (UANI) rozpoczęła kampanię mającą na celu przekonanie setek przedsiębiorstw do zerwania powiązań z Iranem i będzie organizować wydarzenia w stolicach europejskich w celu upublicznienia nazw firm prowadzących działalność w tym kraju.


UANI stwierdziło, że badania doprowadziły do zidentyfikowania 2500 przedsiębiorstw na całym świecie podejrzanych o powiązania z Iranem, a setek w Europie. Jeśli nie otrzymają zadowalających odpowiedzi, opublikują swoje listy tych przedsiębiorstw.


Skontaktowano się z firmami, aby uzyskać „wyjaśnienia” dotyczące ich interesów w tym kraju.


Grupa nacisku wybrała Szwecję, której co najmniej dwóch obywateli jest przetrzymywanych przez Iran, na rozpoczęcie swojej kampanii”.

Głównymi beneficjentami zwiększonego handlu UE z Iranem są najprawdopodobniej Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) i Najwyższy Przywódca Ajatollah Ali Chamenei. Handel UE z Iranem, zwiększający dochody irańskiego reżimu, niewątpliwie ułatwia teokratycznemu establishmentowi dostarczanie broni Rosji, dalsze represje własnego narodu, wzmacnia jego obecność wojskową w Wenezueli i na Kubie, pomaga jego pełnomocnikom w eskalacji ich celów zmierzających do unicestwienia Izraela i Żydów, a przede wszystkim przyspiesza program rozwoju broni nuklearnej, za pomocą której będzie szantażować świat.


Jeśli takie są szkody, jakie Irańczyk wyrządza bez broni nuklearnej, pomyślcie tylko, jak będzie się zachowywać posiadając broń nuklearną.


Reżim irański, prawdopodobnie wiedząc, że wbrew wszelkiej etyce i własnym interesom bezpieczeństwa, Unia Europejska nie podejmie przeciwko niemu żadnych działań, przyspiesza budowę fabryki dronów w Rosji i eksportuje broń do tego kraju. Jak podało Sky News w marcu 2023 r.:

„Iran potajemnie dostarczył Rosji duże ilości amunicji do karabinów, rakiet i pocisków moździerzowych, które będą wykorzystane w wojnie z Ukrainą i planuje rozszerzenie zaopatrzenia rosyjskiej armii.”

To samo źródło informuje, że dwa statki towarowe pod rosyjską banderą, które opuściły irański port w styczniu udając się do Rosji przez Morze Kaspijskie, podobno przewoziły około 100 milionów kul karabinowych  i około 300 tysięcy pocisków moździerzowych. W tym transporcie podobno znajdowały się również rakiety i amunicja do karabinów maszynowych. Źródło podaje, że Moskwa zapłaciła za amunicję gotówką.


Europejczycy powtarzają ten sam błąd, jaki popełnili z nazistowskimi Niemcami: karmią machinę wojenną, która prędzej czy później zwróci się przeciwko nim. Ugłaskiwanie Iranu tylko zachęci go do zwiększenia wojowniczości. Czas, aby Europa i USA zaczęły się budzić.


Iran’s Other Willing: The European Union

Gatestone Institute, 25 listopada 2023r.

Tłumaczenie: Andrzej Koraszewski 


Majid Rafizadeh

Amerykański politolog irańskiego pochodzenia. Wykładowca na Harvard University, Przewodniczący International American Council. Członek zarządu Harvard International Review.

(0)
Listy z naszego sadu
Chief editor: Hili
Webmaster:: Andrzej Koraszewski
Collaborators: Jacek Chudziński, Hili, Małgorzata Koraszewska, Andrzej Koraszewski, Henryk Rubinstein
Go to web version