„Guardian” przedstawia antysemityzm na kampusach jako wytwór naszej wyobraźni

Propalestyńska demonstracja amerykańskich studentów.

„Guardian” jest przywiązany do dwóch niemal religijnych dogmatów: po pierwsze, że Palestyńczycy są nieodmiennie ofiarami izraelskiej opresji i dlatego nawet po masakrze 7 października nigdy nie można obarczać ich odpowiedzialnością za ich destrukcyjne zachowanie. Po drugie: że zwolennicy Palestyńczyków są z natury postępowi i „antyrasistowscy” – zatem oskarżania ich o antysemityzm  jest nieuczciwie  i jest fabrykowane w celu stłumienia krytyki Izraela.

 

Jeśli chodzi o ten drugi dogmat, to ujawnia się on nieustannie, często w formie doboru słów w relacjach o – lub, ściślej rzecz biorąc, rażącego bagatelizowania – tsunami antysemityzmu na kampusach uniwersyteckich (zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w USA ) po najgorszej masakrze na tle antysemickim od czasów Holokaustu.

Ostatnio zostało to zilustrowane w artykule w „Guardianie” napisanym przez Alice Speri – niezależną dziennikarkę piszącą dla Al Jazeera English i „The Intercept – (Over 100 US university presidents sign letter decrying Trump administration [Ponad 100 rektorów amerykańskich uniwersytetów podpisało list potępiający administrację Trumpa], 22 kwietnia).


Speri, po odnotowaniu, że Uniwersytet Harvarda wniósł pozew przeciwko administracji Trumpa, pisze, że „pozew został złożony po tym, jak administracja ogłosiła, że zamrozi 2,3 mld dolarów funduszy federalnych, i zagroziła cofnięciem statusu organizacji zwolnionej z podatku, z powodu twierdzeń, że uniwersytet nie ochronił żydowskich studentów przed protestami propalestyńskimi ”. Później w artykule Speri dodaje, że „administracja wydała serię zarządzeń skierowanych przeciwko uniwersytetom… niektóre pod pretekstem walki z rzekomym antysemityzmem na kampusach”.


Artykuł odsyła do innego artykułu  w „Guardianie”, napisanego przez Johanę Bhuiyan, opublikowanego wcześniej tego samego dnia (Harvard sues Trump administration over efforts to „gain control of academic decision-making” [Harvard pozywa administrację Trumpa za działania mające na celu 'przejęcie kontroli nad podejmowaniem decyzji akademickich'”], 22 kwietnia). W artykule zauważono, że „Harvard jest pierwszym uniwersytetem, który złożył pozew w odpowiedzi na represje Trumpa wobec czołowych amerykańskich uniwersytetów, które rzekomo niewłaściwie poradziły sobie z ubiegłorocznymi protestami propalestyńskimi i pozwoliły na rozwój antysemityzmu na kampusach. Jednak protestujący, w tym niektóre grupy żydowskie, twierdzą, że ich krytyka działań militarnych Izraela w Strefie Gazy jest niesłusznie utożsamiana z antysemityzmem”.


Zatem najpierw dowiadujemy się, że USA próbują chronić żydowskich studentów przed – domniemanie pokojowymi – „pro-palestyńskimi protestami”, następnie, że spór dotyczy „rzekomego” antysemityzmu na kampusach i na koniec, że „protestujący”, w tym „niektóre grupy żydowskie”, twierdzą, że krytyka Izraela jest „niesłusznie utożsamiana z antysemityzmem”.


Oczywiście, gdyby któryś z autorów „Guardiana” chciał to zrobić, mógłby z łatwością znaleźć dowody empiryczne pokazujące, że antysemityzm na amerykańskich kampusach uniwersyteckich osiągnął rekordowy poziom, a zatem skargi żydowskich studentów na rasizm są jak najbardziej prawdziwe. Nowy raport ADL wykazał, że w 2024 r. liczba antysemickich incydentów na kampusach osiągnęła rekordowy poziom, bijąc liczbę incydentów w 2023 r., która sama w sobie była wówczas rekordowa.

W raporcie ADL stwierdzono, że „incydenty antysemickie na kampusach uniwersyteckich osiągnęły najwyższy poziom wiosną 2024 r., od połowy kwietnia do połowy maja, co zbiegło się z działaniami związanymi z ruchem obozowisk antyizraelskich na kilkudziesięciu kampusach w całym kraju” oraz że „incydenty na terenie obozowisk lub w ich pobliżu często zawierały antysemickie przesłania, a uczestnicy skandowali antysemickie hasła”.


Co więcej, sondaż przeprowadzony wcześniej w tym samym roku wykazał, szokująco, że aż 83% wszystkich żydowskich studentów na amerykańskich uniwersytetach doświadczyło lub było świadkami przejawów antysemityzmu po atakach z 7 października.


Jeden z szeroko nagłośnionych przypadków prześladowań na tle antysemickim dotyczył grupy żydowskich studentów, w tym dwóch mężczyzn noszących jarmułki, których rozwścieczony tłum antyizraelskich demonstrantów zamknął w bibliotece na nowojorskim uniwersytecie.

(Niestety, wideo z Video Player nie daje się tu przenieść. Odsyłamy do oryginału)

Wracając do Harvardu, żaden z tych artykułów „Guardiana” nie wspomina o pozwie złożonym przez sześciu żydowskich studentów Harvardu, szczegółowo opisującym niezliczone przykłady tego, jak uniwersytet nie zajął się „wszechobecnym i poważnym” antysemityzmem na terenie kampusu. W pozwie znajduje się szczegółowy opis „nękania, z jakim borykają się żydowscy studenci Harvardu, w tym wykluczenie syjonistów z programów uniwersyteckich, wezwania do ich zabicia i żądania, aby żydowscy studenci przedstawili swoje stanowisko w sprawie Izraela”.


Na tym nagraniu wideo z listopada 2024 r., udostępnionym przez jednego z powodów w pozwie, widać, jak antyizraelscy aktywiści krzyczą „Syjoniści nie są tu mile widziani” przed Harvard Hillel, gdy wchodzą do niego żydowscy studenci.

(Niestety, wideo z Video Player nie daje się tu przenieść. Odsyłamy do oryginału)

Harvard zgodził się na polubowne załatwienie sprawy, które obejmowało nieujawnione warunki finansowe, i wymaga od Harvardu sporządzania rocznego raportu przez następne pięć lat ze szczegółowym opisem swoich reakcji na skargi o dyskryminację. Co znamienne, przed ugodą sędzia odrzucił wczesny wniosek prawników Harvardu o oddalenie pozwu i orzekł, że ta uczelnia Ivy League wielokrotnie ignorowała „wybuchy antysemityzmu”, jak również stwierdził, że antyizraelscy protestujący dopuścili się „powtarzających się nękań żydowskich studentów”.


Do następującego incydentu na Harvardzie doszło w październiku 2023 r., kiedy ekstremistyczni demonstranci antyizraelscy nękali i atakowali studenta pochodzenia żydowskiego:

(Niestety, wideo z Video Player nie daje się tu przenieść. Odsyłamy do oryginału)

Przypomnijmy również, że 8 października 2023 r. dziesiątki organizacji studenckich z Harvardu podpisało list, w którym w zasadzie usprawiedliwiono masowe mordy Żydów dokonane dzień wcześniej przez Hamas.


„Guardian” kontynuuje swoją praktykę rzucania swoim  czytelnikom piaskiem w oczy  przedstawia nawet najbardziej radykalnych sprawców antyżydowskich wystąpień z wyrozumiałością, jednocześnie wmawiając żydowskim studentom, że dyskryminacja, nękanie i nienawiść, których doświadczyli, to nic innego jak wytwór ich wyobraźni.


Link do oryginału: https://camera-uk.org/2025/04/22/guardian-frames-campus-antisemitism-as-a-figment-of-our-imagination/

CAMERA-UK, 22 kwietnia 2025

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Adam Levick
 – założyciel i przewodniczący Camera-UK

 

 

 

(1)
Listy z naszego sadu
Chief editor: Hili
Webmaster:: Andrzej Koraszewski
Collaborators: Jacek Chudziński, Hili, Małgorzata Koraszewska, Andrzej Koraszewski, Henryk Rubinstein
Go to web version