Ciekawą rzeczą z mitochorndriami jest to, że u niemal wszystkich gatunków rozmnażających się płciowo dziedziczone są niemal wyłącznie od matki: choć mają je zarówno matki, jak ojcowie, ale tylko mitochondria matki przechodzą do dorosłego potomstwa. Dlatego też można, na przykład, zidentyfikować „mitochondrialną Ewę”: kobietę-przodka, od której pochodzi cały mitochondrialny DNA żyjących ludzi. (Oczywiście, reszta naszego DNA, którego jest znacznie więcej, pochodzi od wielu innych „Ew”, a więc w żaden sposób nie wspiera to narracji biblijnej.)
Chociaż embriony na późnym stadium rozwoju zawierają tylko mitochondria od matki, plemnik, który wnika do jajeczka, ma ojcowskie mitochondria i, przynajmniej w badanym “modelowym organizmie” (małym robaku Caenorhabditis elegans), są one obecne we wczesnych embrionach. Ale potem coś się dzieje – coś zadziwiającego. Można to zobaczyć na fotografiach poniżej.
Pierwsze zdjęcie, “A”, pokazuje normalne mitochondria w plemniku C. elegans. B-C są ojcowskimi mitochondriami w embrionach, pochodzącymi z plemnika. Wkrótce po wytworzeniu embriona w tych mitochondriach zaczynają tworzyć się nienormalne agregaty (niebieskie strzałki; skala to 300 nanometrów czyli 0,3 mikrona). Błony wewnętrzne mitochondriów [cristae] zaczynają się rozpadać (B & C). Następnie wokół ojcowskiej mitochondrii zaczyna tworzyć się “autofagosom” (żółta strzała) (C); jest to błona, jaką komórka otacza struktury, które zamierza zniszczyć. Zawartość autofagosomu niszczą następnie specjalne organelle o nazwie lizosomy. Na zdjęciu “D”, mitochondrium jest bliskie końca; jego błona jest rozłamana i wkrótce zniknie. Wszystkie ojcowskie mitochondria są niszczone w ten sposób. Pozostają tylko matczyne i embrion rozwija się w dorosłego robaka.
Są tutaj cztery pytania:
Zhou, Q., H. Li, H. Li, A. Nakagawa, J. L. J. Lin, E.-S. Lee, B. L. Harry, R. R. Skeen-Gaar, Y. Suehiro, D. William, S. Mitani, H. S. Yuan, B.-H. Kang, and D. Xue. 2016. Mitochondrial endonuclease G mediates breakdown of paternal mitochondria upon fertilization. Science, published online: DOI: 10.1126/science.aaf4777 Al Rawi, S., Louvet-Vallee, S., Djeddi, A., Sachse, M., Culetto, E., Hajjar, C., Boyd, L., Legouis, R., & Galy, V. (2011). Postfertilization Autophagy of Sperm Organelles Prevents Paternal Mitochondrial DNA Transmission Science, 334 (6059), 1144-1147 DOI:10.1126/science.1211878
Paternal mitochondria are destroyed in an embryo
Why Evolution Is True, 24 czerwca 2016
Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska
Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji. Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.
Chief editor: | Hili |
Webmaster:: | Andrzej Koraszewski |
Collaborators: | Jacek Chudziński, Hili, Małgorzata Koraszewska, Andrzej Koraszewski, Henryk Rubinstein |