Tutaj jest treść e-maila Dermota:
Pomyślałem, że Twoich czytelników może zainteresować ten darmowy MOOC:
“Homo floresiensis odsłonięty: nauka o ‘Hobbicie'”
Kurs dotyczy odkrycia Homo floresiensis, “Hobbita”, odkrytego na wyspie Flores w 2003 r. Kurs zaczął się 7 listopada, ale nie jest zbyt późno, by go nadrobić. Celem kursu jest „odkrycie niewiarygodnego świata ‘Hobbita’, gdy nowoczesna nauka archeologii odkrywa tajemnice ukryte w czasie… Przy użyciu multidyscyplinarnego podejścia i technik badamy wkład nowoczesnej nauki archeologii w kwestionowanie założeń o ewolucji człowieka i ujawnianie ukrytych przez czas tajemnic”.
Kurs jest dziełem Centre for Archaeological Science (CAS) przy University of Wollongong we współpracy z Indonesian National Research Centre for Archaeology (ARKENAS) i Lakehead University w Kanadzie.
Kurs prowadzi profesor Bert Roberts dyrektor Centre for Archaeological Science na University of Wollongong i członek-laureat Australian Research Council. Był jednym z archeologów pracującym na wykopaliskach, kiedy odkryto Homo floresiensis. Pedagogiem jest profesor Zenobia Jacobs, dyrektorka Luminescence Dating Laboratory na University of Wollongong i członek Australian Research Council. Mentorem zaś jest Alyce Mason, badaczka z University of Wollongong.
Kurs trwa 4 tygodnie po 2 godziny tygodniowo, ale można mu poświęcić więcej czasu.
Cokolwiek dla Brytyjczyków i Jankesów, żeby zapomnieli o Brexit i Trumpie!
Tutaj jest odlew czaszki H. floresiensis z Wikipedia (proszę zauważyć małą puszkę mózgową):
a tutaj znaleziono pozostałości H. floresiensis.
Jeśli kiedyś będziecie mieli okazję na wizytę w Smithsonian’s Hall of Human Evolution w Waszyngtonie, stańcie obok rekonstrukcji szkieletu tego gatunku i popatrzcie, jak był niewiarygodnie mały. Nic dziwnego, że nazwano ich „hobbitami”!
Tutaj jest rekonstrukcja porównana z nowoczesną kobietą:
MOOC on Homo floriesiensis the "hobbit" hominin
Why Evolution Is True, 15 listopada 2016
Tłumaczenie: Malgorzata Koraszewska
Profesor (emeritus) na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji. Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.
Chief editor: | Hili |
Webmaster:: | Andrzej Koraszewski |
Collaborators: | Jacek Chudziński, Hili, Małgorzata Koraszewska, Andrzej Koraszewski, Henryk Rubinstein |