Tak wygląda taka nora. Zdjęcia z streszczenia o paleonorach w “Discover Magazine” (podpisy z tego miejsca):
Tutaj są dowody, że są wytworem działalności zwierząt: ślady pazurów:
Zbliżenie śladów pazurów (niestety, nie podano skali, ale z tego, co powyżej, widać, że zwierzęta musiały być DUŻE).
Nory mają co najmniej 8 do 10 tysięcy lat, a wtedy właśnie podejrzani o ich wykopanie wymarli. Podejrzanymi są olbrzymie leniwce naziemne (Megatherium) i olbrzymie pancerniki (gliptodonty). Leniwce, jedne z największych zwierząt lądowych, jakie kiedykolwiek żyły, były tak wielkie (patrz poniżej) i, przynajmniej według Wikipedii, mogły waży do 4000 kilogramów, a od głowy do ogona mierzyły 7 metrów. Niektóre były równie wielkie jak współczesne słonie i, podobnie jak słonie, były roślinożerne:
Inny kandydat, olbrzymie pancerniki czyli gliptodonty, także były wielkie, ważąc około 2000 kg i o długości około 4 metrów: były wielkości i wagi VW Beetle. Tutaj jest jeden z nich:
Nory jednak z śladami pazurów na suficie, prawdopodobnie wykopały leniwce, które potrafiły stawać na tylnych kończynach. Opierając się na kształcie nor, Heinrich Frank, geolog brazylijski, sądzi, że robiły to w ten sposób:
Do czego jednak potrzebowały tych nor, szczególnie takich długich? To nadal zagadka:
. . . rozmiary tych nor są czymś, co Frank i jego koledzy nadal próbują wyjaśnić. Czy prehistoryczne leniwce, czy pancerniki były za nie odpowiedzialne, nory są znacznie większe niż byłoby potrzebne do chronienia zwierząt, które je wykopały przed drapieżnikami lub pogodą.
Olbrzymi pancernik, największy żyjący członek tej rodziny, waży między 30 a 40 kg i zamieszkuje prawie całą Amerykę Południową. Jego nory mają średnicę o zaledwie 40 cm i długości do 6 metrów.
“Jeśli więc 40-kilogramowe zwierzę żyjące dzisiaj, kopie norę o średnicy 40 cm i długości 6 m, co wykopałoby norę o średnicy 1,5 m i długości 800 metrów? – pyta Frank. – Nie ma wyjaśnienia – ani drapieżniki, ani klimat, ani wilgotność. Naprawdę nie wiem”.
Sami powiedzcie! Ale jest wystarczająco nadzwyczajne mieć takie skamieniałe habitaty.
h/t: Michael
Giant “paleoburrows” dug by extinct mammals
Why Evolution Is True, 24 czerwca 2017
Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska
Chief editor: | Hili |
Webmaster:: | Andrzej Koraszewski |
Collaborators: | Jacek Chudziński, Hili, Małgorzata Koraszewska, Andrzej Koraszewski, Henryk Rubinstein |