Prawda

Sobota, 23 października 2021 - 16:20

« Poprzedni Następny »


Rząd jedności – bez Arabów i bez charedim


Vic Rosenthal 2019-09-23


Studiowanie Tory jest dobre w połączeniu z pracą w zawodzie, ponieważ praca powoduje, że zapomina się o grzechu. Tylko Tora, która nie jest połączona z pracą, w końcu traci moc, prowadząc do grzechu. — Rabban Gamliel, syn rabina Jehudy Hanasiego (Babiloński Talmud, Avot 2:2)

 

Bez Herut i bez Maki – David Ben Gurion*

 

Lubię czytać żydowską historię, a szczególnie nowoczesną historię państwa Izrael. Dowiedziałem się bardzo wiele o niemal niepojętych poświęceniach, jakich dokonali niektórzy ludzie, żeby dotrzeć tutaj, żeby stworzyć rzeczywiste państwo żydowskie w naszej ojczyźnie po tysiącleciach często ciężkiego wygnania i żeby obronić je w wojnie trwającej praktycznie 71 lat. Może dłużej. Ziemia jest przesiąknięta naszą krwią, krwią narodu żydowskiego.


Świat jest pełen ludzi nienawidzących Żydów. Wydaje się, że zawsze tak było, od dni, kiedy wyszliśmy z Egiptu. Kiedy nas nie nienawidzili, tolerowali jako ludzi drugiej kategorii. Czasami nawet jako nie-ludzi.


W większości miejsc ludzie otrzymali to, o czym zawsze mówili, że tego chcą. Znaczna część świata jest dziś wolna od Żydów. Hitler i Stalin zlikwidowali Żydów w Europie, a świat muzułmański wyrzygał ich w reakcji na „obrazę” ponownego ustanowienia naszego państwa. Państwo żydowskie stało się centrum żydowskiego wszechświata na przestrzeni jednego życia ludzkiego. Warunki, które pozwalały narodowi żydowskiemu przeżyć jako naród, już nie istnieją. Jeśli państwo żydowskie nie będzie nadal istnieć, nie będzie też istniał naród żydowski.


Niestety, państwo Izrael znajduje się obecnie w poważnym niebezpieczeństwie. I to nie tylko ze strony irańskiego reżimu i palestyńskich Arabów (chociaż to także są poważne zagrożenia).


W artykule opublikowanym kilka tygodni temu demograf, Dan Ben-David pisze, że akademickie osiągnięcia izraelskich dzieci należą do najgorszych w rozwiniętym świecie. Bez dobrze wykształconej populacji nie będziemy w stanie zachować naszej gospodarki pierwszego świata ani zresztą, naszej armii pierwszego świata. Po części jest tak z powodu braku programów szkolnych obejmujących „świeckie” przedmioty, takie jak matematyka i angielski w szkołach charedim oraz astronomicznej stopy narodzin w rodzinach charedim „7,1 dzieci w odróżnieniu od 4,0 wśród religijnych [nie-charedim] Żydów, 3,4 wśród muzułmańskich Arabów izraelskich i 2,2 wśród świeckich Żydów”.


Tutaj jest wykres pokazujący prawdopodobne wielkości tych grup w 2065 roku:Uspokaja świadomość, że przepowiednia Meira Kahane, że Arabowie przytłoczą nas rozrodczością, nie spełni się, ale gwałtowny wzrost populacji charedim, która nie jest gotowa do dawania wkładu w gospodarkę opartą na nowoczesnej technologii i informatyce, jest nie do utrzymania. W 2014 tylko 13% chłopców charedim, którzy ukończyli 12 klasę szkoły, przystąpiło do egzaminów maturalnych wymaganych do przyjęcia na uniwersytet w porównaniu do 78% chłopców nie-charedim (dane dla dziewcząt są wyższe 32% vs. 87%). Chociaż wymagania przy przyjmowaniu na uniwersytety są nieco dla nich obniżone, wielu nie kończy studiów. W 2014 roku tylko 2,4% mężczyzn charedim i 8,3% kobiet charedim w wieku 25-35 miało dyplom uniwersytecki w porównaniu do, odpowiednio, 28% i 45% w populacji nie-charedim.

 

“High-tech” jest rozwiązaniem jedynie dla tych, którzy potrafią czytać dokumentację po angielsku i znają matematykę. Może Gemara ma, a może nie ma wartości duchowej, ale nie jest pomocna w, na przykład, projektowaniu mikroprocesorów.


Chociaż nie-charedim są rozgniewani odmową partii charedim na pozwolenie rozsądnemu odsetkowi ich młodzieży na odbywanie służby wojskowej (lub innej służby narodowej), gorszym problemem jest to, że nie nadają się ani do tego, ani do wielu innych rodzajów zatrudnienia – intelektualnie, fizycznie, lub charakterologicznie.  


To jest problem stworzony politycznie. Prawa, które wymagałyby nauczania świeckich przedmiotów w każdej szkole, która otrzymuje finansowanie od państwa, albo są rozmyte, albo nie są egzekwowane. Rząd wspiera jesziwy, w których młodzi mężczyźni studiują Torę, a szczodre zasiłki społeczne umożliwiają nisko zatrudnionym rodzinom (utrzymywanym głównie przez kobiety, które  na ogół pracują w edukacji lub opiece nad dziećmi za niską płacę) rozrastać się spokojnie, bez ekonomicznych ograniczeń.

 

Fakt, że niemal każdy rząd izraelski zawierał partie charedim i byli oni często języczkiem u wagi, powodował, że zrobiono niewiele, by zmienić sytuację.


Nie jestem anty religijny i nie jestem anty-charedim. Istnienie jednak tak dużej warstwy Żydów, których jedynym zadaniem jest studiowanie Tory, jest czymś nowym w historii. Może jest 100 lub nawet 1000 uczonych w Torze, tak ważnych, że powinni być utrzymywani przez państwo – ale dziesiątki lub setki tysięcy?

 

Jestem świadomy tego, że lewica używa tych faktów jako amunicji przeciwko prawicy, która ostatnio zaczęła zależeć od poparcia partii charedim dla tworzenia swoich koalicji. Niemniej, takie są fakty i musimy przyznać prawdę, że prawica (na którą głosuję), zachowywała się nieodpowiedzialnie ulegając wygórowanym żądaniom charedim.


Sądzę, że wojna z Iranem i/lub jego marionetkami jest nieunikniona, a analitycy zgadzają się, że będzie to jedna z najtrudniejszych dla Izraela wojen, zarówno dla IDF, jak dla tyłów, które będą narażone na masowe ataki z wykorzystaniem olbrzymiego arsenału rakietowego, jaki zgromadził Hamas, a szczególnie Hezbollah. W tym momencie napięcie jest szczególnie wysokie i wydaje się jasne, że potrzebujemy silnego rządu jedności narodowe, zdolnego zarówno do prowadzenia wojny, jak zjednoczenia populacji.


Niestety, Benny Gantz jest miernotą z marnymi dokonaniami i nie powinien być premierem, a jego sojusznicy są jeszcze gorsi. Nad Benjaminem Netanjahu wisi prawna chmura i prawdopodobnie zostanie postawiony w stan oskarżenia. Mimo swoich znakomitych kompetencji Netanjahu wydaje się być zdolny do funkcjonowania tylko jako swego rodzaju dyktator, taki, który wierzy, że jest zarówno wszechmocny i nieśmiertelny i nie musi delegować władzy ani pozwolić na wyłonienie się następcy.


Kiedy piszę to, antysyjonistyczne partie arabskie rozważają zarekomendowanie Gantza prezydentowi, by stworzył rząd. Nie rekomendowali syjonistycznej partii od 1992 roku, kiedy rekomendowali Partię Pracy Rabina. Jeśli zrobią to, znaczy to, że otrzymali w zamian jakieś znaczące obietnice. Jeśli Gantz miałby zawrzeć a nimi układ, byłoby to mniej niż zdrada stanu, ale nadal byłaby to zdrada.  


Najlepszym praktycznym rozwiązaniem wydaje się być rząd jedności bez Arabów (ani zgody na ich żądania) i bez charedim, z Likudem pod przewodnictwem kogoś innego niż Netanjahu. I tak, musiałaby być rotacja na stanowisku premiera między Likudem a Niebieskimi i Białymi.


Czy coś takiego jest możliwe? Nie wiem. Z pewnością dzisiaj wygląda to na mało prawdopodobne.


Jedna rzecz jednak jest pewna: nie będzie kolejnych wyborów. Tylko politycy i agencje reklamowe lubią wybory, ale ludzie mają już tego dość. Potrzebujemy rządu i potrzebujemy go teraz – zanim będziemy w stanie wojny.  

_____________________________
* Slogan wyborczy Ben Guriona, który znaczy, że ani Herut – poprzednik dzisiejszego Likudu i partia, którą Ben Gurion chciał przedstawiać jako ekstremistów – ani Maki, partia komunistyczna, nie powinni wchodzić do koalicji.


A Unity Government, Without Arabs and Without Haredim

22 września 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal

Urodzony w Stanach Zjednoczonych, studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Mieszka obecnie w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
3. Rzad jednosci - bez ... Wieslaw Miller 2019-09-24
2. Zawsze mnie się wydawało że Izrael baszarteg 2019-09-23
1. Geografia zaangażowana Marek Eyal 2019-09-23


Syjonizm

Znalezionych 220 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Paragraf międzynarodowej konwencji, który dowodzi, że Human Rights Watch wypacza międzynarodowe prawo przeciwko Izraelowi     2021-10-18
Dlaczego Żydzi tak pospiesznie bronią swoich wrogów?   Julius   2021-10-16
“Syjoniści” uczą syjonizmu   Tsalic   2021-10-07
O samowystarczalności w zakresie obrony   Rosenthal   2021-10-04
Raport ONZ z 1949 roku pokazuje, że Arabowie nie chcieli Jerozolimy – chcieli tylko odebrać ją Żydom     2021-09-28
Kiedy zostanie zdyskredytowany mit o “szczęśliwym dhimmi”?   Julius   2021-09-27
Dlaczego Oslo nadal panuje   Glick   2021-09-23
Izrael i niekończąca się wojna z Gazą   Fitzgerald   2021-09-08
Walczcie wreszcie, do diabła!   Rosenthal   2021-09-05
Sprawa roszczeń: dlaczego Polska ma rację   Leibovitz   2021-08-20
Antysemityzm i żydowskie państwo   Rosenthal   2021-08-19
Co “wszyscy wiedzą”   Rosenthal   2021-08-16
Dla antysemitów Żyd jest Żydem i tylko Żydem   Harris   2021-07-22
Co możemy w tej sprawie zrobić?   Rosenthal   2021-07-17
Naiwna wiara w rozwiązania w postaci dwóch państw   Bard   2021-07-14
Krytycy Izraela są pełni odrazy wobec żydowskiej suwerenności i siły militarnej   Bernstein   2021-07-09
“Ha’aretz” jest wrogiem narodu żydowskiego   Rosenthal   2021-07-08
Apartheid – etykietka i oszczerstwo   Collins   2021-07-06
Syjonizm i demokracja   Rosenthal   2021-07-02
Komu potrzebne jest państwo Izrael?   Rosenthal   2021-07-01
Dlaczego Izrael nie powinien odwoływać jerozolimskiego marszu flag   Meir   2021-06-11
Theodor Herzl żyje, ma się dobrze i mieszka w Nowym Jorku (a także Los Angeles, Paryżu i Londynie)   Friedman   2021-06-08
Etiopscy Żydzi i słoń w antyizraelskim salonie   Frantzman   2021-06-07
Najbardziej niezwykły przykład oszczędzania cywilów w historii wojen     2021-05-28
Zawieszenie broni? Śliska sprawa, kiedy masz do czynienia z Hamasem   Oz   2021-05-23
Dlaczego arabscy posłowie do Knesetu nienawidzą państwa   Rosenthal   2021-04-16
Mansour Abbas i libanizacja Izraela   Kedar   2021-04-11
Nowa, lepsza definicja antysemityzmu     2021-04-03
Narodził się Nowy Kongres Syjonistyczny   Flayton   2021-03-27
Kiedy kulturowe zawłaszczenie i historyczny rewizjonizm są aktami wojny   Glick   2021-03-26
W Izraelu wszyscy Żydzi są rodziną. Nienawistnicy chcieliby z tym skończyć     2021-03-24
Bliski Wschód: Duchy suwerennej przeszłości   Linder Kahn   2021-03-18
Czy Palestyńczycy mogą być w błędzie?   Abdul-Hussain   2021-03-15
Wyjaśnienie Jidyszkajt… po arabsku!   Tsalic   2021-03-12
Izrael potrzebuje Ameryki, ale epoka satelickiego państwa minęła   Tobin   2021-03-11
Co dobre, a co złe dla Żydów i reszty świata?   Koraszewski   2021-03-01
Zrozumieć oszczerstwo B’Tselem o “apartheidzie”   Ini   2021-02-05
Guardian: Izrael jest państwem ”żydowskich suprematystów”, które nie ma prawa istnieć   Levick   2021-01-21
Krytyka oskarżenia Izraela o apartheid przez organizację B’Tselem   Kontorovich   2021-01-16
Pandemia zniszczyła turystykę protestu   Frantzman   2021-01-15
Czy nowy pokój na Bliskim Wschodzie jest wystarczająco zaraźliwy, by rozprzestrzenić się do arabskich Izraelczyków?   Amos   2021-01-05
Być może potencjał dla Porozumień Abrahamowych istniał przez cały czas   Amos   2020-12-18
David Ben Gurion o moralnym argumencie na rzecz żydowskiego państwa w Palestynie z arabską mniejszością   Gurion   2020-12-08
Iran i powrót do jaskini ech   Rosenthal   2020-12-04
Saeb Erekat - bohater palestyńskiej walki o pokój   Koraszewski   2020-11-08
Hej, panie “Wybitny Żydzie Brytyjski”: bądź człowiekiem i powiedz „Przepraszam”   Tsalic   2020-11-03
Czy proizraelska polityka Trumpa ostanie się po wyborach?   Tobin   2020-11-01
Pamiętając premiera Rabina w 25. rocznicę jego zamordowania   Collins   2020-10-25
Czy kiedykolwiek zapanuje pokój?   Frantzman   2020-10-23
Największym wrogiem Palestyńczyków jest archeologia   Flatow   2020-10-22
Co Trump zrobił dla pokoju na Bliskim Wschodzie?     2020-10-13
Honor/hańba i arabskie reakcje na porozumienie Izrael-ZEA     2020-08-26
Czy palestyńskie weto żyje, czy jest martwe?   Glick   2020-08-23
Pierwszy krok w kierunku pokoju?   Koraszewski   2020-08-18
Co byłoby, gdyby nie było “okupacji”? Antysyjoniści z lat 1950. dostarczają odpowiedzi     2020-08-11
Do kogo należy ta ziemia?   Rosenthal   2020-08-09
Stabilność dla naszych wrogów   Glick   2020-07-31
Żydzi z przywilejem   Kerstein   2020-07-21
Czy Izrael “kradnie” prywatną ziemię palestyńską na Zachodnim Brzegu?   Fitzgerald   2020-07-15
Proizraelscy demokraci i ich fundamentalne niezrozumienie problemu     2020-07-11
Boris, Tarcza Izraela   Tsalic   2020-07-09
Teraz jest czas na przełamanie izraelsko-palestyńskiego impasu   Rosenthal   2020-06-29
Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?   Collier   2020-06-25
Krótka historia niekończącego się konfliktu   Rosenthal   2020-06-06
Jerozolima 1948-1967- 2020   Steinberg   2020-05-31
Czas próby dla premiera i dla kraju   Collins   2020-05-30
Anektujcie to wreszcie   Rosenthal   2020-05-14
Petycja palestyńskich robotników: pożyczka dla AP na pomoc w związku z koronawirusem wesprze terroryzm i zignoruje robotników   Oz   2020-05-12
Palestyńczycy, Izrael i koronawirus   Kemp   2020-05-11
Jak wyglądałby świat bez państwa Izrael?   Tobin   2020-05-09
Jestem syjonistą i jestem z tego dumny     2020-05-07
Żałoba po terrorystach   Rosenthal   2020-05-03
Izrael: to nie europejska kolonia   Sufi   2020-05-02
Czy jest niesłuszne pozwolenie Izraelowi na podejmowanie samodzielnych decyzji?   Tobin   2020-04-26
Nowy Nowy Historyk: wychodząc poza Ilana Pappe   Oz   2020-04-07
Lekcje koronawirusa dla rozmów koalicyjnych   Glick   2020-04-06
Demokracja Izraela nigdy nie była zagrożona   Tobin   2020-03-29
W Izraelu koronawirus zbliża ludzi   Leibovich   2020-03-25
Brudne intencje za hasłem ”Free Palestine”   Lekhet   2020-03-23
Prawo do głosu, ale nie do zlikwidowania państwa   Tobin   2020-03-19
Jak Europejscy Żydzi przenieśli się na wygnanie bez zmiany miejsca pobytu   Gerstenfeld   2020-03-14
Rakiety z Gazy: coś więcej niż „niedogodność”   Plosker   2020-03-08
Arabowie na Bliskim Wschodzie, którym się poszczęściło   Tawil   2020-03-04
Problemy Izraela są rzeczywiste, ale rzeczywisty jest także postęp, jakiego dokonał   Tobin   2020-03-03
Donald Trump i lód dziewięć   Rosenthal   2020-02-24
Chcę tego, co oni mają, czyli jak Izraelczycy to robią?   Fitzgeralod   2019-12-26
Rezolucja o podziale: papierowy triumf   Rosenthal   2019-12-16
Zachowywanie pokoju z Jordanią   Glick   2019-12-15
Arabskie państwa roszczą sobie prawo do dziedzictwa po wygnanych Żydach   Julius   2019-12-09
Richard Landes: człowiek, który dał nazwę Pallywood   (Varda Epstein)   2019-12-08
Postępowi Demokraci mylą się w sprawie Izraela – raz jeszcze   Rosenthal   2019-12-07
Nieproporcjonalna obrona cywilna Izraela   Shindman   2019-12-04
Izrael: Podzielony ekran   Glick   2019-12-01
Czterdzieści lat, od kiedy uciekła Victoria i 80 tysięcy innych   Julius   2019-11-29
List do Goldy Meir   Tabarovsky   2019-11-26
Dyplomatyczne deklaracje i fakty w terenie   Collins   2019-11-24
Jak wyjaśnić bezprecedensowe wsparcie dla Arabów przez „rasistę” Netanjahu?     2019-11-08
Wdzięczny gospodarz wirusa antysemityzmu   Rosenthal   2019-10-10
Zaprzeczanie żydowskiej historii Jerozolimy mimo archeologicznych dowodów   Franklin   2019-10-02
Obłęd na punkcie Netanjahju & mit o izraelskiej teokracji   Sherman   2019-09-30

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk